ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN NEED'S No/. 97 Zaterdag 8 October 19S7 Yergehffnt Woensdags Zaterdags OVER ONGEHOORZAAMHEID Officieel 0 verveen, Tel. 10956 Santpoort. Detafhoon Radiotoestel Muziek- en Radiohandel Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Ijoonementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35, Abonne ren worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. Jvertentiën 2 maal achtereenvolgens opgegeven op het gewone tarief, ,fden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend oensdagnummer. Jrertentiën voor de Adreslijst, 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onver- Jerd) f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8 Jvertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en JIJDAGS tot 4 uur n.m. IT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. 12a Ja&rgang IJ MUIDER COURANT plaatsen van advertentiën van buiten de gemeente Velsen in dit blad altsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel. Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 tot en met 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. 1 EERSTE BLAD. g •vijl e' Daar tobben wat ouders mee! Menig gelukkig oogenblik in het huise- Jc leven wordt bedorven door die belee- ijsende, bedroevende ongezeggelijkheid. ie kinderen mogen dan niet "liegen, stelen baldadig zijn, ongehoorzaam zijn ze >der oogenblik. En dat bezorgt telkens pnieuw verdriet. Hoe komt dat toch? Worden ze dan met e kwaal geboren? Dat bepaald niet. Wel >bben ze pretenties, neigingen om volle rijheid op te eischen en op „schreeuwen- wenken bediend te worden, maar van jwust-geuite onhoorzaamheid is eigen- jk geen sprake. Kinderen worden meest door de ouders ngehoorzaam gemaakt. En wel door verdreven liefde en laksheid. Men heeft den moed niet, om lastige inderen te laten uittuilen. Alles wordt jedaan, om het zoo gemakkelijk mogelijk hebben. De ouders maken zich slaaf an de Maartschebuiachtige kindernatuur. let is dan o zoo moeilijk, dat er later veer uit te krijgen. Dan volgt gebod op sbod, dreiging op dreiging en eindelijk raf op straf. De kinderen deugen niet peer. Wie zich op overdreven wijze in lienst stelt van zijn kind, maakt zich iciiuldig aan liefdeloos liefdebetoon, plukt Ie wrange vruchten van gemakzucht. Toch moet die ongehoorzaamheid er uit! Dan maar eischen stellen, strenge maat- egelen treffen. Die worden vanzelf on- édelijk, 't geen weer ongehoorzaamheid titlökt. Steeds meer wordt er verboden, dj [edreigd en gestraft. Dat maakt zoo moe! Het slot is, dat verbod of gebod wel uit jesproken worden, maar dat de uitvoering ,2n rvan niet wordt gecontroleerd. Een kind oelt dat saboteeren tegen het eigen suderlijk gezag bijzonder fijn aan en gaat ustig door. Dit is allemaal critiek. Is er dan geen afdoend middel tegen inj Ie ziekte, die zooveel pijn bezorgt? Het beste middel is: voorkomen. Eisch steeds dingen, die in het kinder- jog redelijk en natuurlijk zijn, dus geheel laar den aard van het kind. Lijkt het kwaad onuitroeibaar, herzie dan uzelf; wees streng tegenover U zelf! Van welke levensbeschouwing ge zijt, onderwerp U aan het gebod van Uw Schepper of aan de stem van Uw dagelijk- sche plichten. Hebt ge zelf iets verzuimd, laat dan Uw kinderen niet ten koste van hun eigen spel en genoegen er voor dra ven. Op den duur verveelt hun dat en prikkelt het tot verzet! Wellicht bent U nog in staat hiervan een typische illustra tie te lezen in het ochtendblad van „De Telegraaf" van Zaterdag 24 September, (Bladzij voor de Vrouw), Begin Uw kinderen te gewennen aan orde en laat niets over Uw kant gaan, in dien Uw eischen redelijk zijn. Wordt niet boos en gebruik geen overdreven kracht termen, die 't bewijs leveren van zwak heid. Zoo nu en dan een onweersbui zet wel schrik, doch veelvuldig opspelen ver liest spoedig z'n uitwerking. Zoek dan ook het vertrouwen van Uw kind te winnen. Laat het goed voelen, dat dezelfde wet voor U beiden geldt en durf ook Uw fouten te erkennen. Daar heeft een kind ontzag voor. Het bemerkt dan, dat gij ook met het leven en zijn moeilijk heden worstelt en dan zal het graag Uw voorbeeld volgen, dank zij het vertrouwen. Daal af in het zieleleven van Uw kind, bewijs het teere vriendschap, zoodat het niet na durft laten, aan Uw matige eischen te voldoen. Vaste lijnen zijn eigenlijk niet te trek ken. Het probeeren alleen, om goed te maken wat bedorven is, kan niet zonder resultaat blijven, omdat het getuigt van toewijding en lust tot opbouw. Komt er toch teleurstelling en verdriet door de onverschilligheid van Uw kind, schaam U dan niet, dit te toonen. Laat het schuim van Uw drift het droevige van Uw smart niet bedekken. Ge loopt dan gevaar dwaze straffen uit te deelen. Zoo hard kan Uw jongen niet zijn, of hij voelt nog wel het verdriet van zijn moeder. Dan breekt alle verzet. IJmuiden-Oost. A. KOOL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente lelsen brengen ter openbare kennis, dat het ver- :oek van Jkhr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, Velsen, om op het perceel, kadastraal bekend 'eineente Velsen, Sectie H No. 380, plaatselijk lekend nabij den Rijksstraatweg, te mogen op- ichten een houtzagerij, alwaar geplaatst zal wor- !en een electromotor van 5 P.K. tot het aandrij- en van een zaagmachine, door hen is toegestaan. Velsen, den 4 October 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester, HOFSTEDE. RIJKENS. NUMMER- EN RIJBEWIJZEN VOOR MOTORRIJTUIGEN. De Motor- en rijwielwet, het Motor- en rijwiel- teglement en de Motor- en rijwielbeschikking, velke nieuwe regelingen 1 November a.s. in wer king treden, bevatten gewijzigde bepalingen om- irent de aanvraag en de afgifte van nummer- en rijbewijzen. Zij, die op genoemden datum in het bezit zijn in een NUMMERBEWIJS, afgegeven onder de oude wet, behoeven geen nieuw nummerbewijs ian te vragen. Voor verloren gegane, versleten of tenietgegane nummerbewijzen kunnen door den Commissaris der Koningin duplicaten worden uit- (ereikt. RIJBEWIJZEN worden voortaan afgegeven: rij bewijs A voor het besturen van motorrijtuigen op neer dan twee wielen, rijbewijs B voor het be sturen van motorrijtuigen op twee wielen, rijbe wijs C voor het besturen van die motorrijwielen op twee wielen, waarmede geen grooter snelheid fan worden bereikt dan 30 K.M. per uur. In het bijzonder wordt er de aandacht op ge vestigd, dat het bezit van een rijbewijs A uitslui tend vergunning geeft voor het rijden met motor rijtuigen op meer dan twee wielen, terwijl om ook 'e mogen rijden met motorrijtuigen op twee wle- jlen bovendien het bezit van rijbewijs B of C wordt vereischt. Alle houders van rijbewijzen moeten aan den Commissaris der Koningin schriftelijk -een nieuw rijbewijs aanvragen. De oude rijbewijzen, welke vóór 1 November 1925 zijn afgegeven, blijven nog tot 1 Juli 1928 geldig. Omtrent de later afgege ven rijbewijzen zal nadere mededeeling worden gedaan. Een rijbewijs wordt afgegeven aan hem, die den leeftijd van 18 jaar heeft bereikt. Echter Is de leeftijd van 16 jaar voldoende voor de aanvra gers van rijbewijs C. Bij de aanvrage moeten de volgende stukken worden overgelegd: lo. Een uittreksel uit het geboorteregister, het bevolkingsregister of eenig ander bewijsstuk betreffende datum van geboorte van den aan vrager. Echter is dit stuk niet noodig, indien den aanvrager reeds eerder een rijbewijs door den Commissaris der Koningin in Noordholland is uit gereikt. 2o. Twee afdrukken van een welgelijkend fo tografisch portret van den aanvrager van onge veer 4 c.M. hoogte en ongeveer 3 c.M. breedte, op de achterzijde waarvan zijn naam is vermeld. 3o. Een verklaring van een arts, dat bij den aanvrager geen lichaams- of zielsgebreken zijn waargenomen, welke dezen zouden beletten een motorrijtuig naar behooren te besturen. (Het door den arts voor het afgeven der verklaring inge steld onderzoek mag niet vroeger dan veertien dagen voor de indiening der aanvraag gehouden zijn). 4o. Een verklaring, afgegeven door een daar toe door de Koningin aangewezen deskundige voor deze provincie, dat de aanvrager voldoende vaardigheid bezit in het besturen van een motor rijtuig, als waarop de aanvrage betrekking heeft. Van overlegging van deze verklaring is vrijgesteld hij, aan wien vóór 1 Mei 1924 een rijbewijs is af gegeven. Bij de aanvrage aan den deskundige voor het afleggen van een proefrit moet worden overgelegd een bewijs van storting van f 10,bij een ontvanger der registratie en domeinen. In de plaats van deze verklaring kan ook tre den een rijvaardigheidsbewijs, afgegeven door den Algemeenen Nederlandschen Wielrijders- bond, toeristenbond voor Nederland, de Ko ninklijke Nederlandsche Automobielclub, de Ko ninklijke Nederlandsche Motorrijdersvereeniging of den Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land. Dit rijvaardigheidsbewijs kan worden aan gevraagd aan het Centraal bureau voor de afgif- iBEHANQtib' 7H[UBE1M£R(\ WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN te van bewijsstukken van rijvaardigheid te 's Gra- venhage, onder toezending van een bedrag van f 4.bij voorkeur door storting op postreke ning 124149 ten name van dat bureau. Storting van f 10.bij een ontvanger der registratie en domeinen is alsdan niet noodig. Indien het rijbewijs vóór 1 Mei 1924 werd uit gereikt door een andere autoriteit, dan die tol welke thans de aanvrage wordt gericht, moet bij de aanvrage daarenboven worden overgelegd een verklaring van bedoelde autoriteit, van welke de afgifte is uitgegaan, waarbij de opgaven van den aanvrager worden bevestigd, tenzij het betreffen de bewijs wordt overgelegd. Voor de afgifte van een rijbewijs is f 1.leges- geld verschuldigd. Dit bedrag kan per postwis sel of per girodienst onder no. 3213 (chef der al- gemeene secretarie ter provinciale griffie van Noordholland) worden opgezonden. Aan laatstge- De afdeeling zal dezen winter onder lei ding van Mevr. GanzeboomStevens een moeder-cursus organiseeren, waarvoor zich reeds 20 deelneemsters opgaven, In November zullen de De Lever's Zeepfabrieken te Vlaardingen een demon stratie geven, zooals onlangs geschiedde in het Patronaatsgebouw te IJmuiden- Oost. De Hanze. De afdeeling der R.K. Middenstands- vereeniging De Hanze houdt a.s. Woens dagavond een vergadering in het Patro naatsgebouw aan den Zeeweg. Ernstig ongeval. Donderdagmorgen vroeg is op het ter rein der Hoogovens de arbeider M. de Br., wonende te Heemskerk, gestruikeld, waar door de man kwam te vallen. Hij geraak te met een zijner voeten onder een kraan, waardoor genoemd lichaamsdeel boven den enkel werd afgekneld. In de verbandkamer verleende Dr. Bül- ler de eerste hulp, waarna de man naar het Roode Kruisziekenhuis te Beverwijk werd overgebracht, waar het been werd geamputeerd. Provinciaal Ziekenhuis. Begrooting voor 1928. Staten bieden den Provincialen Sta vaststelling aan de exploitatiebe- Ruil uw Piano, Orgel of Pathéfoon in voor een pracht 5-Lamps - Raamontvanger - de nieuwste vinding op radiogebied - en u zult hoogst tevreden zijn. Complete Toestellen vanaf f 125. TROMPSTRAAT 9 IJMUIDEN-OOST TELEFOON 590 Ged. ten ter grooting het aan Provinciaal Ziekenhuis noemde wijze van opzending wordt de voorkeur nabjj Sam t VQOr het dienstjaar 1928. rforft>vt>n r-w gegeven, Het komt herhaaldelijk voor, dat de schriftelij ke aanvragen tot het verkrijgen van nummer- er rijbewijzen niet volledig zijn en derhalve aanlei- Ze is opgemaakt tot een totaal bedrag wat aangaat de gewone baten en lasten van f 1.863.283.82 en wat aangaat de buiten- ding geven tot een correspondentie met de aan- gewone ontvangsten en uitgaven van f5000. vragers. Daarom worden aanvraagformulieren ter f Aan de Toelichting op de Begrooting is ket volgende ontleend gemeentesecretarie verkrijgbaar gesteld, alwaar desgewenscht nadere inlichtingen worden ver strekt. Velsen, 5 Oct.^1927. De Burgemeester van Velsen, RIJKENS. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat door den Raad dezer gemeente in zijne vergadering van 27 Sep tember j.l. is besloten, de Verordening regelende de verdeeling' van werkzaamheden tusschen de verschillende ambtenaren van den burgerlijken stand te wijzigen, in dien zin, dat in artikel 2 wordt gelezen in plaats van „M. K. Hofstede": ,,W. Visser" en in artikel 4, in plaats van „W. Visser": „G. T, Groen". Burgemeester en Wethouders voornoemd, 'de Secretaris, de' Burgemeester, HOFSTEDE. RIJKENS. PERSONALIA. In afwijking van de voordracht van Ged. Sta ten hebben de Provinciale Staten van Utrecht, in buitengewone zitting bijeen, ir. A. A. Mussert te Baarn benoemd tot hoofdingenieur van den provincialen waterstaat ter vervanging van jhr. ir. H. E. Ram, die den dienst der provin cie gaat verlaten. Afgescheiden van zijn technische bekwaamhe - den, blijkende uit publicaties en verleende op drachten op waterstaatkundig gebied, heeft de heer Mussert bekendheid in den lande als alge meen secretaris van het nationaal comité van ac tie tegen het verdrag met België en als een des kundig bestrijder van dit verdrag in woord en geschrift. De heer Mussert werd 11 Mei 1894 te Werken dam geboren. In 1912 werd hij student aan de Technische Hoogeschool te Delft, Hij nam in 1914 vrijwillig dienst in het Nederlandsche leger, in welks gelederen hij ruim een jaar diende, en behaalde in Juli 1918 met lof het diploma voor civiel-ingenieur. In Augustus van dat jaar werd hij aangesteld als tijdelijk ingenieur bij den Rijks waterstaat en wel bij het werk voor den bouw der nieuwe schutsluis alhier, welke aanstelling later gevolgd is door een vaste benoeming, waar na hij in April 1920 in dienst kwam bij den wa terstaat der provincie Utrecht. R.K. Vrouwenbond. De afdeeling van den R.K. Vrouwen- De begrooting van baten en lasten voor het jaar 1928, vergeleken met de rekeningen van voorgaande jaren, doet zien dat de uitgaven van ons Ziekenhuis vrijwel zijn gestabiliseerd en groote wijzigingen in de verschillende posten niet voorkomen. Als gevolg van de verlaging van den ver- pleegprijs voor patiënten, die voor rekening van gemeente- en armbesturen worden ver pleegd, is de bijdrage van de Provincie in de verpleegkosten dier patiënten aanzienlijk toegenomen; vergelekenbij 1926 met rond f 119.000. Het totaal der lasten is f 22.222.06 lager dan over 1926, hetgeen echter wordt ver oorzaakt door de mindere pensioenlasten ad f 32.300, zoodat indien deze gelijk waren gebleven de lasten plm. f 10.000 hooger zijn, hetgeen hoofdzakelijk is toe te schrijven aan de meerdere afschrijvingen. Op voorstel dezer commissie is n.l. door Gedeputeerde Staten goedgekeurd dat, ter verkrijging van een meer gelijkmatige ver deeling der pensioenlasten van ons Zieken huis, zoolang een vast bedrag ten laste der exploitatie wordt gebracht, tot de verplichting tot betaling van pensioenen door ons Zieken huis, ingevolge de provinciale pensioenrege ling, is vervallen en alle pensioenen voor rekening van het Algem. burgerl. pensioen fonds komen. Volgens berekening zal een vast bedrag van f 95.000 per jaar tot 1957 voldoende zijn om, met behulp van de bestaande fond sen, welke in dat tijdsverloop geheel zullen worden verbruikt, de verschuldigde pensioe nen en inkoopsommen van diensttijden door gebracht voor de invoering van de pen sioenen wet 1922 te voldoen. Op deze wijze worden de bestaande pen sioenfondsen, welke na 1970 toch geen re den van bestaan meer zouden hebben, nut tig aangewend, terwijl tevens de exploitatie rekening van ons ziekenhuis wordt behoed voor de plotselinge schokken welke de te betalen pensioenbedragen in de toekomst veroorzaken. De bijdrage van de Provincie is uitgetrok ken tot een bedrag van f 268.000 tegen f 178.500 in 1927. Bij de begrooting is ge voegd een staat van salarissen en loonen i i i. ,j w j. j .1 f over het jaar 1928. Ze wijst aan een totaal bond hield Maandagavond een vergade-. bed a'nf 1 009232 rinrt uiaarin aio enrool/cror nniraH /Vlo, ring, waarin als spreekster optrad Mej. Janssen uit Den Haag, met het onderwerp „Voor God en Vaderland", waarin doel en streven van den R.K. Vrouwenbond wer den uiteengezet. Het auto-ongeval. De begrafenis van het slachtoffer. Woensdagmiddag werd ter aarde be steld Let stoffelijk overschot van den heer Hendrikse, die, na Vrijdag door een auto aangereden te zijn, Zaterdag j.l. in de in richting St. Joannes de Deo te Haarlem is overleden. Aan de groeve werd allereerst 't woord gevoerd door Prof. dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga, die o.a. zeide: Het is nog geen maand geleden, dat wij op ditzelfde kerk hof stonden om een jeugdig slachtoffer van het hedendaagsche verkeer ter aarde te be stellen. Wie had toen kunnen denken, dat wij een maand verder een man in de kracht van zijn leven, eveneens als slacht offer van het verkeer, hier heen zouden brengen. Doch zoo is 't. Wie kan 't voor spellen van maand tot maand, van den morgen tot den avond van den eigen dag, van uur tot uur. Men keert weer van zijn werk en denkt uit te rusten in zijn vrien delijk tehuis en onverwacht wordt de le vensdraad afgesneden. In den engeren familiekring heb ik zoo even woorden gesproken van innige deel neming. Ik wil hier niet op terugkomen, maar een woord tot u allen zal niet mis plaatst zijn. Ik wilde u spreken over de majesteit van den dood, die wij gaan be seffen, als iemand plotseling wordt wegge rukt uit dit leven. Zij behelst in zich een prediking tot ons allen, die nog leven. Maar hoe lang? En in 't aangezicht van den dood en van de groeve moeten wij ons 'duidelijk maken, al zijn wij nog zoo gezond en zoo sterk, dat er toch maar één schrede is tusschen ons en den dood. Die eene schrede is afgelegd door hem, die wij thans ter aarde bestellen. Die eene schrede is beseft door de achterblijvenden en moet voor ons, levenden, worden een prediking, n.l. dat het leven met den dood en het kerkhof niet voorbij gaat. Wij zullen hier leeren, dat wij allen zonder onderscheid bloot staan aan wat is geschied. En dan komt de vraag: „Zijn wij bereid om den dood te ontmoeten, om God te zien? Heb ben wij in de tijdelijkheid van het leven in de vlucht van de drukke dagen, al eens iets van de eeuwigheid ervaren? Staan wij tegenover den dood als een vijand, die ons het beste ontrooft, of hebben wij ge leerd, dat de dood zelf overwonnen is en dat het rijk Gods ons hier en nu reeds roept om er de volle zegen van te erva ren Voor de nabestaanden, die beroofd en eenzaam achterblijven, al zijn zij ook te huis in grooten getale, maakt de Ieege stoel het bang en zwaar om samen te zijn. Zij zullen echter troost vinden, als zij we ten, dat Gods hemel zich welft ook over de donkere groeve, waar zij het liefste hebben ter ruste gelegd. Gaat uwe wegen tezamen, verbonden met de herinnering aan hem, die in uw leven zoo'n groote plaats heeft bekleed. Rust zacht. Voor dr. v. d. Scheer, directeur-genees heer van het Provinciaal Ziekenhuis, waar de overledene werkzaam was, voerde dr. Stuurman het woord. Deze schetste de ontroering, welke zich van een ieder, die op het Prov. Ziekenhuis werkzaam is, had meester gemaakt, vooral waar men een makker moest missen, die om zijn vriende lijkheid en hulpvaardigheid bekend stond. Spr. eindigde aldus: „Hendriks, wij dan ken u voor wat gij in ons ziekenhuis in de 11 jaar, dat gij werkzaam waart, hebt ge daan. Rust zacht." Een familielid dankte hierop voor de laatste eer den overledene bewezen,

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1