ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN need;s WAARSCHUWING. No. 99 Zaterdag 15 October 1927 12e Jaargang erschffnt Woensdags Zaterdags Officieel Plaatselijk Nieuws Detafhoon Radiotoestel Muziek' en Radiohandel IJnitiideo, Geschikt voor alle - Bouwdoeleinden - Steenfabriek H. Butzer, Hoogovens IJmuiden. Velsen. Santpoort IJMUIDER COURANT lementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonne- jD worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, „lentiën 2 maal achtereenvolgens opgegeven op het gewone tarief, [en kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend njdagnummer. jilentiën voor de Adreslijst, 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onver- ,d) f 4,13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. uientiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en IDAGS tot 4 uur n.m. jlaatsen van advertentiën van buiten de gemeente Velsen in dit blad iluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P, F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel. Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 tot en met 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ct3. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets in rekening gebracht, Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. nummer bestaat uit twee pen. eerste blad. jsse nummers van de IJMUIDER RANT zijn a 5 cent steeds verkrijg- aan ons Bureau, Willemsplein 11; in wel's Boekhandel, hoek Frogerstraat; \handel P. F. C. Roelse, Kanaalstraat; Wiandel Arends, Oranjestraat; Boek- il J. Ramp, De Rijpstraat, hoek Wil- Barendszstraat; te IJ muiden-Oost bij \\iandel J. W. Raadman, Trompstraat, ihandel Gelderman, hoek Lagersstraat Ratelsstraat; Boekhandel F. v. d. Kalverstraat; te Santpoort in den \handel P. v. Meurs, Rijksstraatweg. nor de verandering van bezorger van Courant te IJ muiden-Oost, is het geheel uitgesloten dat door den wen bezorger enkele abonné's aldaar len vergeten. 'ij verzoeken de gedupeerden beleefd een keer zich even te wenden tot den wen bezorger, B. van der Nulft, mpstraat 101, alwaar dan een los mer van onze Courant is te verkrijgen, lere abuizen zijn dan tevens uitgeslo- KENNISGEVING Make tijdelijke afsluiting van wegen. lurgemeester en Wethouders van Vol brengen ter openbare kennis, dat de Iverstraat van Maandag, 17 October a.s. lot nader order voor het verkeer met en voertuigen zal zijn afgesloten, lelsen, 13 October 1927. lurgemeester en Weth. van Velsen, de Secretaris, de Burgemeester, dOFSTEDE. RIJKENS. KENNISGEVING. er kennis van belanghebbenden wordt racht, dat de vergadering der Schoon- Iscommissie zal worden gehouden op iierdag 20 October 1927, ten kantore het bedrijf Openbare Werken, te Vel- lanvang spreekuur 11.30 uur voormid- Te behandelen schetsontwerpen in jenden aan den secretaris der commis- uiterlijk tot Dinsdag 18 October, mid 12 uur. 'eisen, 15 October 1927. De secretaris der commissie, J. ARENDS. bJ Ruil uw Piano, Orgel of Path:foon in voor een pracht 5 Lamps - Raamonivanger - de nieuwste vinding op radiogebied - en u zult hoogst tevreden zijn. Complete Toestellen |vanaf f 125. TROMPSTRAAT 9 IJMUIDEN-OOST TELEFOON 590 raakt en Dinsdag te Hoek van Holland binnengekomen. Ook de motor was weer niet in orde- De heer Oly verklaarde, dat hij de reis nu opgaf, omdat hij den motor niet meer vertrouwde, Een verstandig besluit. Als hij het nu maar niet in 't hoofd krijgt, om een ande ren motor aan te hangen en opnieuw in zee te steken- Chr. Geref. Jongelingsvereeniging. De Chr. Geref. Jongelingsvereeniging had Woensdagavond in de Ohr. Geref. kerk een openbare vergadering belegd, waarin als spreker optrad Ds, H. Janssen, leger- en vlootpredikant in algemeenen dienst. Nadat een vers van Psalm 49 gezongen was, verkreeg de spreker het woord over zijn onderwerp: „Geen andere Naam". Spr- herinnerde aan den torenbouw van Babel en hoe het doel van de bouwers was, zich een naam te maken, die de eeuwen door bekend zou blijven. Spr. zegt dat veel menschen zich een naam willen maken, wij behoeven daartoe het Panthe on der menscheid slechts even binnen te treden. Wij zien daar denkers, dichters, godgeleerden, moralisten enz. Maar er is er niet een bij, die zich den naam van za ligmaker heeft durven aanmatigen. Zelfs de stichters v. godsdiensten, als Boeddha, Zoroaster, Confucius en Mohammed, heb ben zich dezen naam niet durven toeëige- nen. Zelfs Annie Besant durft Krisjnamur- ti geen zaligmaker te noemen, maar een nieuwe verschijning van den Christus. Spr. vraagt zich af wat de mensch aan een naam heeft. Jezus heeft gezegd: Wat baat het den mensch zoo hij de geheele maakte, ook nu weer als geestelijk verzor- wereld gewint en lijdt schade aan zijn êer aan boord is. ziel. Spr. vroeg of goederen geluk bren-1 gen- En de gehèele wereld is toch heel wat. De machthebbers, die een halve we-1 -rïoT. onderwierpen, zoeken het bij het Christen-scientisme, het spiritisme enz. Na het zingen van Psalm 89 1 en 7 zette spr, zijn rede voort, waarin hij uit eenzette, dat het ware geluk en de ware vrede alleen bij Christus te vinden zijn. De redenaar werd met groote belang stelling gevolgd. De kerk was zeer goed bezet. Hospitaal-Kerkschip. Het hospitaal-kerkschip De Hoop is Donderdagmorgen weer van hier vertrok ken, voor het maken van zijn vierden kruistocht onder de haringvisscihers op de Noordzee. Als geneesheer is Dr- F. G. van Aspe- ren weer meegegaan, terwijl Ds. J. H. Vaandrager, Ned, Herv. predikant te Mon nikendam, die ook de vorige reis mee- De Visschershaven. Vrijdag 4 November zal door den Waterstaat te Haarlem worden aan- iteed het maken van een meerstoel en versterken van remmingwerk in de bvisschershaven. Het wegenplan. Gedep- Staten van Noord-Holland heb- aan de Prov. Staten overgelegd een ig inzake den aanleg van wegen voor orgaand verkeer. Zooals men weet, ko- ia op het provinciale plan geen wegen onze gemeente voor. Immers, aldus rken Gedep. Staten op, in het Rijkswe- iplan komt ten slotte nog voor een weg Amsterdam naar Velsen, in hoofdzaak 3gs den zuidelijken oever van het te ver fden Noordzeekanaal; daarmede is aan wensch ten aanzien van een verbin- met IJmuiden tegemoet gekomen. Weer mislukt. be heer Oly en mej. Veneman, die naar Woensdag meldden, Maandag op- !euw met 'hun motorsloep waren vertrok- IQi thans uit de haven van Scheveningen, te trachten Londen te bereiken, zijn "gevolge van den mist uit den koers ge reld aan zich onderwierpen, Sanherit, Alexander, Augustus, Nero, Karei V en Napoleon voor wien tientallen millioenen sidderden, hebben zij geluk gekend. Op Sint Helena klaagde Napoleon, dat hij de ongelukkigste mensch was. Zij allen bewij zen, zegt spr. de waarheid van het woord van den grooten kerkvader Augustinus: „Heer, omdat Gij ons tot U geschapen hebt, blijft ons hart onrustig, tot het rust vindt in U.'' Gelukkig heeft God het menschdom niet verlaten. Hij heeft de wereld zoo lief ge had, dat Hij Zijn eenigen zoon heeft ge geven. Door Christus heeft God Zich een eeuwigen naam gemaakt. Eenmaal was het zoo, zei spr., dat de naam van Jezus in ah de geledingen van ons volk de hoogste naam was. Het was de glorietijd van onze natie, al was er toen niet zooveel cultuur. Thans ontwikkelen zich de cultuur en techniek in anti-christe lijke richting en vormen een groot gevaar- Om nog niet te spreken van de anti christelijke stroomingen. Het is zelfs zoo, dat door vele christenen een rooden draad loopt, half christen en half socialist zijn ze. Maar erger is de groote onkunde van velen. Bij de groote massa arbeiders, die dagelijks gevoed wordt uit de socialisti sche en communistische pers, wordt de naam van Jezus niet meer gehoord, die heeft afgedaan. Voetbal en bioscoop, boks match enz, zijn de genietingen, waaraan het volk zich overgeeft. Bij de cultuurmen- schen is het niet veel beter, ook daar ge niet men dezelfde platvloersche dingen. Toch is er bij dezen een deel, dat meer vraagt dan deze sensualistische genietin gen. Men wil ook daar religieusiteit. Zij gaan naar het kamp van Ommen en ver eeren rondom het heidensche kampvuur Annie Besant en Krisjnamurthi, of zij met elkaar eens zijn over de te volgen ge dragslijn. Hierna werd op sprekers verzoek door allen staande gezongen het Friesche Volkslied. Uit het verslag van den secretaris be merkten we, dat de eerste tijd niet zonder moeilijkheden voorbij gegaan was, maar ze waren overwonnen en de vooruitzichten waren gunstig te noemen, terwijl het le dental van 65 tot 71 was aangegroeid. Als allen, zegt de secretaris, naar hun beste krachten meewerken, kan het niet anders of mijn volgend verslag is nog gunstiger. Het hierna door den penningmeester uit gebracht verslag wijst op een batig saldo van f 29-25, dus dat kan ook niet anders dan gunstig genoemd worden. Bij de bestuursverkiezing worden de heeren H. J. van der Laan en Douwstra bij acclamatie herkozen. Hierna werd het programma voor het a.s. seizoen besproken en werd besloten, dat voorloopig een vijftal avondbijeenkom sten gehouden zullen worden, waarvoor de data vroegtijdig genoeg door het be stuur worden bekend gemaakt. De zaken waren hiermee afgehandeld en de rest van den avond werd aan voor drachten, muziek en dans gewijd. Het spreekt vanzelf, dat de Friesche „Schotse Frye" alle eer werd aangedaan. De voordrachten, die een viertal leden ten beste gaven vielen zeer in den smaak en deze avond zal zeker bij alle aanwezi gen in aangename herinnering blijven. PRIMA Telling van reizigers. In de treinen der Nederlandsche Spoor wegen zal van 24 tot en met 29 October een telling van de reizigers plaats hebben; op de stations van 23 tot en met 30 dezer een telling van de aankomende en vertrek kende reizigers. Drankbestrijding. Men verzoekt ons mee te deelen, dat de Loge „In veilige haven'', afdeeling van de Intern. Orde der Goede Tempelieren, a.s. Maandagavond in het gebouw der Odd Fellows aan de Oranjestraat eon open zit ting houdt- Spreker is de heer van Dam uit Haar lem, terwijl muziek, zang en voordrachten den avond zullen opluisteren. Bij de be stuursleden zijn introductiekaarten voor dezen avond verkrijgbaar. Voor uw Naaste. De Geheel-Onthouders Tooneelvereeni- ging „Voor uw Naaste" hield dezer dagen haar jaarvergadering. De aftredende be stuursleden, de heeren C. v. d. Zee, voor zitter; L. Vervelde, secretaris en A. van Woensel, penningmeester, werden herko zen. De vereeriiging heeft in studie het be kende blijspel „Gebroeders Kalkoen" van den Haarlemschen tooneelschrijver Ge rard Nielen, dat eerstdaags te IJmuiden- Oost zal worden opgevoerd, Alg. Militaire Pensioenbond- De afdeeling van den Alg. Militairen Pensioenbond belegt a.s. Maandagavond een vergadering in het Friesche Koffiehuis aan de Kalverstraat, waarin de heer L. van Geest, lid van het Hoofdbestuur, zal spreken over „Wat de Regeering beloofde en wat zij deed". ymsteen Direct leverbaar in groote en kleine partijen Forsche, lichte en spijkerbare Steen GOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Inlichtingen en prijzen bij den be drijfsleider F. HöVIG, Trompstraat 122, IJmuiden-Oost en bij den vertegen woordiger J. VAN TIGGELEN, Tromp straat 158, te IJmuiden-Oost. commissie, bestaande uit de heeren Zalm, Schaap en van Oosten, zal deze zaak na der onderzoeken en dan in een volgende vergadering met definitieve plannen ko men. Gedurende al dien tijd van het bestaan der afd. heeft de heer W. F. Visser deel van het bestuur uitgemaakt, waarvan één jaar als secretaris en de andere jaren als Voorzitter. Dinsdagavond hield de Friesche Krite „De Fryske Flagge" in Hotel „De Prins" hare jaarvergadering. De voorz. opende met een woord van welkom en sprak zijn voldoening uit over de goede opkomst op eene vergadering, die de afsluiting van De Rijksbijdrage. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben de uitkeering volgens artikel 1 der wet van 24 Mei 1897 over de maan den Mei tot en met December 1927 vast gesteld op f 224-708.84, De uitkeering per inwoner bedraagt: Haarlem f 3.03. Heemstede f 1.56 Haarlemmerliede f 1.41. Velsen f 1.541/2. Bloemendaal f 1.55. Wij teekenen hierbij aan dat deze rijksbijdrage aan de gemeenten gegeven kendam, secretaresse en G Oudt, penning- wordt op grond van oude overeenkomsten meester. betreffende derving van inkomsten enz. De repetities zullen aanvangen met on- Het is de bedoeling als de nieuwe wetgeveer 50 leden. Is dit aantal niet slecht inzake de financieele regeling tusschen Het dagelijksch bestuur van het R.K. Gemengde Zangkoor is als volgt samenge steld: M. Boon, voorzitter, Mej. A. Bee- rijk en gemeenten in werking treedt, die rijksbijdrage te laten vervallen, maar de financieele verhouding opnieuw te regelen. j Ongeval. i Dinsdagmiddag kwam een zekere S., wonende te Egmond, doordat zijn rijwiel lantaarn afbrak en tusschen de spaken van het voorwiel terecht kwam, zoo ongelukkig te vallen, dat hij bewusteloos bleef liggen. In de garage van den heer V. binnenge dragen, verleende Dr. Barentsen hulp, waarna de man weer spoedig bijkwam en bleek, dat zijn verwondingen niet van ern- stigen aard waren. Hij is later per autobus naar Egmond teruggekeerd- Het rijwiel is deerlijk gehavend. S. D. A. P. In de Dinsdagavond gehouden vergade ring van de afd. Velsen der S. D, A, P, kwam o.m. ter sprake, het 15-jarig bestaan der afdeeling in het volgende jaar- De bedoeling is, volgens Kenn, dit feit eenigszins feestelijk te herdenken. Een 50 leden. te noemen, jammer is het dat het sterke geslacht bepaald flink in de minderheid is, zoodat heeren zangers nog zeer welkom zullen zijn. Het koor houdt zijn repetities des Don derdagsavonds van 89.45 uur in het gymnastieklokaal der R.K. school te Drie huis. Albert Heijn. In de reeds jaren ledigstaande oude pastorie zal een filiaal gevestigd worden van de bekende firma Albert Heiin. Men is met veel personeel reeds bezig aan den verbouw, zoodat spoedig de opening een feit zal zijn. Aanbesteding. Door Koei's Bouw- en Woningbureau te Haarlem, werd voor rekening van de fir ma de wed. B- Klauwers te Jan Gij zen vaart bij onderhandsche aanbesteding op gedragen aan de firma L. H. Rings, aan nemer te Jan Gijsenvaart, het uitbreiden van een wasscherij, het bouwen van een schaftlokaal en een ketelhuis aldaar. WITTE KRUIS. lederen Donderdagmiddag van 2.30 lot 3 uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in het consultatiebureau van de T. B. C.-Vereeniging Briniostraat te IJmuiden-Oost moeders gratis in de gelegenheid raad te vragen omtrent de voeding w j -i i, aan haar zuigelingen. Het advies wordt gegeven j ^t afgeloopen en de inzet IS van het ko- door den Consulent, Dr. Hanneman. .mende jaar. We zullen, zegt spr., van- Voor kraamverzorging, welke ook door boven-1 avond datgene bespreken, wat achter ons genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende Jjg, gn gen werpen 0p hetgeen Ons te n SS; wachten staat. Ik twijfel er niet aan of we j Oost. Tarief naar draagkracht f 5—f 15, f zullen het aan het einde der vergadering 1 Zooals reeds aangekondigd, begint dus heden 12 uur de verkoop van Heeren-, Jongens- en Kinderklee- ding. Profiteert van onze aanbiedingen, als U dezen winter netjes en degelijk gekleed wilt gaan. Komt zien, even kijken kost U niets en U staat versteld van kwaliteiten, prijzen en grooten voorraad. Onherroepe lijk slechts tot Woensdag a.s. Zegt het voort. Vrij Entree. Vaste prijzen. DE AMSTERDAMSCHE CONFECT1EHANDEL,

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1