Sanftpsrin-tabletitoi Vervolg Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Yelsen Santpoort. Burgerlijke Stand Vïsscherij Scheepvaart Sport. Laatste Berichten. IJmuiden. AGENDA. ZATERDAG. Thalia, Bioscoop, 8 uur. ZONDAG. Thalia, Bioscoop, 3, 5 en 8 uur. Patronaatsgebouw, Zeeweg. N.V. Groot Tooneel ,,De Witte Non 7.30 uur- R.K. Verenigingsgebouw. Propaganda- feestavond R.K. Volksbond, 8 uur. MAANDAG. Thalia, Bioscoop, 8 uur. Gebouw voor Chr. Belangen. Jaarverga dering Boazbank, 8 uur. Friesche Koffiehuis, Alg. Mil- Pensioen- bond, Lezing L. van Geest, 7 uur. Gebouw Odd Fellows. Open zitting Int. Orde van Goede Tempelieren, 8 uur. DINSDAG. Gemeenteraad, ten raadhuize, 7 uur. bouwterrein zullen volgen, is het ge- wenscht hierin tijdig te voorzien. B. en W. stellen daarom voor aan Ie wijzen als speelterrein den ten zuiden van gemelde scholen liggenden gemeente grond, welke wordt begrensd door het sportterrein voor de Rijks H. B. S., een geprojecteerde straat en de Heidestraat en om voor het plaatsen van een afscheiding van bedoeld terrein een crediet van f 3400 toe te staan. in gewrichten en ledematen, alsmede hoofd- en kiespijn, worden zeer snel verdreven door In buisjes van 75 en 40 ct.; proefbuisje 25 ct. Opdracht. Aan het Electro-Technisch Bureau J. Prins, Zeeweg alhier, is opgedragen de electrische installatie van 12 woningen aan het Tasmanplein voor de aannemers Meinema en Posma en van 38 woningen aan de Trompstraat voor de heeren A. en P, Bleeker, Inbraak. Gisternacht is ingebroken in het gebouw der N.V. Proviand Stores aan de Zuidzijde der Visschershaven. De cassa is openge broken en het daarin aanwezige bedrag meegenomen. Hoe groot dit is, is nog niet bekend. De politie stelde dadelijk een on derzoek in- Nader vernemen wij, dat zich in de cas sa een bedrag van f 260 bevond, Geref. Kerk. Woensdagavond is er een vergadering gehouden van lidmaten der Geref. Kerk alhier, ter bespreking van het besluit van den kerkeraad, om een hulpprediker aan te stellen. Dit voorstel vond algemeen in stemming, zoodat zeer waarschijnlijk nu wel spoedig tot de benoeming van een hulpprediker zal worden overgegaan- R.K. Volksbond. Zooals wij reeds hebben gemeld, wordt Zondagavond in het R.K. Vereenigingsge- bouw aan de Mahustraat een propaganda- feestvergadering gehouden door de afdee- ling van den R.K, Volksbond. Het pro gramma vermeldt, dat na de opening mu ziek wordt gemaakt. De voorzitter zal een rede houden, waarna er weder muziek en vervolgens gezellig samenzijn is. Leden en genoodigden met hunne dames kunnen deze vergadering, welke bedoeld is als opening van het winterseizoen, bij wonen, lJmuider Chr- Radio-avond. Naar wij vernemen zal de lJmuider Chr, Radio-avond, welke binnenkort zal plaats hebben, worden gehouden in de Geref. Kerk aan de Wilhelmmakade, wel ke daartoe is afgestaan, Insingerschool. Wegens toeneming van het aantal leer lingen heeft het bestuur van de scholen1 der Ned, Herv, gemeente besloten tot aan stelling van een nieuwe leerkracht aan de Insingerschool en aan de Insinger-bewaar- school. Evangelisatie. De eerste evangelisatie-avond vanwege de Ned. Herv. gemeente in het Gebouw voor Chr, Belangen zal a.s- Woensdag avond plaats hebben. Sprekers zijn Ds, L, J. van Leeuwen van Haarlem en Ds. H. J. Dijckmeester alhier. Het Evangelisatie koor verleent zijn medewerking. Drankbestrijding. Het hoofdbestuur der Nat- Chr, Geheeï- Onth. Vereeniging en van de Ned, Chr. Jongelieden Geh. Onth. Vereen. De Scha kel organiseeren op 3 November een radio avond, als inzet van de blauwe maand. Voor eerstgenoemde Vereeniging zal spre ken de voorzitter, Ds. P. Veen te Utrecht en voor De Schakel Jo Smit te Almelo. Medewerking verleenen mej. Mols'bergen, zang -en mej. Loeren Martinet, viool, bei de te Utrecht. De afd. der N. C. G. O. V. alhier zal dien avond een luister-samenkomst beleg gen in het Koning Willemshuis, zeer waar schijnlijk in samenwerking met de afd. IJmuiden-Oost dezer vereeniging. De afd. IJmuiden-Oost der Nat. Chr, Geheel-Onlh, Vereeniging had Donderdag avond de eerste lichtbeeldensamenkom sten belegd in dit seizoen in de consisto rie der Herv- kerk aan de Kalverstraat. De toeloop van kinderen was zoo groot, dat men ze in twee voorstellingen nog niet bergen kon, zoodat 600 kinderen de sa menkomsten hebben bijgewoond. Ook des avond was er flinke belangstel ling. De voorzitter, de heer H. Klees, ver toonde eenige mooie geschiedenissen, ter wijl zang van eenige dames en voordrach ten werden ten beste gegeven. Jubileum. De heer A, J. Rijnders, brigade-com mandant van de Rijks veld wacht alhier, hoopt op 25 October a.s. zijn 25-jarig ju bileum bij de Rijkspolitie te vieren. De heer Rijnders werd op 25 Augustus 1902 aangesteld tot Rijksveldwachter te Amsterdam, vanwaar hij in 1904 naar Halfweg vertrok. Aldaar werd hij in 1908 bevorderd tot brigadier-titulair. In 1912 werd hij overgeplaatst naar Oostzaan en vandaar in 1919 naar Velsen (Wijkeroogj- In 1924 werd de heer Rijnders bevorderd tot brigade-commandant, niet standplaats IJmuiden. De heer Rijnders, die reeds van 1891 ai in Rijksdienst is, n.l. vroeger bij de artil lerie en het corps marechaussee, is dra ger 'van de medaille voor menschlievend hulpbetoon, die hem werd verleend, om dat hij in 1917 in Amsterdam met groot gevaar de hollende paarden van een keu kenwagen van het leger tot staan heeft gebracht. Het zal den brigade-commandant op de zen dag zeker niet aan belangstelling ont breken. Zendingsarbeid. Voor een klein, doch aandachtig gehoor, trad Vrijdagavond in het Gebouw voor Christ. Belangen voor de Zendingsvereeni ging te IJmuiden als spreker op de heer O. de Dekker, die als oud-IJmuidenaar voor velen geen onbekende zal zijn. De heer de Dekker is als zendeling voor het Java-Comité werkzaam op Oost-Java en houdt tijdens zijn verblijf in Nederland lezingen over het Zendingswerk in onze Archipel, Spreker bepaalde zich in hoofdzaak tot zijn terrein op Oost-Java, Bali en Madoe- ra. In eenvoudige, onopgesmukte woorden schetste hij bijzonderlijk het moeilijke pionierswerk van zendeling van der Spie gel, die meer dan 20 jaren zendingsarbeid op Java heeft verricht. Belangrijk was sprekers verhaal over de wijze waarop zoo'n Christengemeenschap onder de Mahomedaansche bevolking ont stond en hoe de zending zich vooral bezig hield met naast Godsdienst-onderwijs aan de ouderen, gewoon onderwijs te geven aan de kinderen der Javanen en Madoe- 1 reezen- j Buitengewoon gunstig en het doet wel eens goed zulks uit oprechte en on- j partijdige bron te hooren liet spreker zich uit over de groote zorg, die het Gou- j vernement het Indisch bestuur be- steedt aan het onderwijs der jonge inlan- ders en hoe zelden tevergeefs wordt aan- j geklopt om subsidie voor inrichtingen van onderwijs. I Uitvoerig schetste spreker de groote moeilijkheden van den zendingsarbeid, waarbij niet altijd de moeite belooning vindt, doch ook hoe sober en moeilijk het leven der eenvoudige bewoners van het schoone Insulinde is. De boeiende voor-1 dracht werd met belangstelling gevolgd, j Hedennacht ontstond door onbeken- de oorzaak brand in de vischrookerij van den rooker, Leendert Broek, staande in de Maliebaan nabij de visscherijschool. I De geheele opstal brandde tot den grond af. De Rijksveldwacht die in de nabijheid surveilleerde stelde een veertigtal duiven in vrijheid, die in hun hok, waarvan de ruiten reeds gesprongen waren, zaten te versmachten. De brandmeester Heere, die spoedig met personeel 'ter plaatse was, wist den brand tot het perceel te beper ken, De gemeentepolitie zette het terrein af. Aanbesteding. Bij de te Beverwijk" gehouden aanbeste ding voor het bouwen van een houtloods en landhoofd met bijkomende werken voor den houthandel B. Fenenga was laagste inschrijver P. Schweitzer alhier met f 3198. Arbeidsbemiddeling Velsen Ingeschreven 14 October 1927: 1 drukker, 5 timmerlieden, 4 schilders, 1 loodgieter, 5 mach, bankw,, 2 machinis ten, 1 koperslager, 4 kantoorbedienden, 2 revolverklinkers, 1 stucadoor, 1 matras senmaker, 2 winkelbedienden, 1 varensge zel, 20 los arbeiders. „Soli Deo Gloria". Bovengenoemd muziekkorps heeft aan B, en W. van Velsen toestemming ge vraagd tot het aanleggen eener loterij, welke toestemming het heeft verkregen, De bedoeling is, wanneer de loterij wat te hopen is een batig saldo af werpt, dit te bestemmen voor den aankoop van instrumenten, Tien-jarig bestaan. De R.K. tooneelvereeniging ,,St, Engel- mundus,, geeft ongeveer half Januari een uitvoering ter eere van het 10-jarig be staan van de propaganda-club van dien naam, waarvan de tooneelvereeniging een onderafdeeling is. Het bestuur der tooneelclub is in een huish, vergadering als volgt samengesteld M- Boon, voorz., W. Korszdam, secr., P. v, Sehie, penn, Enkele oud-leden der vereeniging heb ben zich weer als lid opgegeven. Aanrijding. Vrijdagavond had de heer B. het onge luk door een passeerende luxe auto te worden aangereden. Hij maakte op on zachte wijze kennis met moeder aarde, wat hem hevig uit den neus deed bloeden. Een autobus vervoerde hem naar Dr, de Groot, die den aangeredene echter gerust kon stellen met de mededeeling, dat hij er goed was afgekomen. Geboorten: J. KiewietWester- kamp, d.; G. M. DijkmanGozeling, z.; K, KoekendorpLombo, z.; C. Oudendijk- Handgraaf, z,; M- E. SnijdersTervoort, d.; M. F. WermerusV, d. Giessen, d.; W, van BeekMaassen v. d. Brink, z.; J. SpaandermanRijke, z-; S. E, Aarden burgv. d. Does, z.; A, KroonRuiten, d.; A. de JongMars, z. Ondertrouwd: L. Gravemaker en R. Koeman; P. de Roode en E. Kemp; J. W- Dijkman en F. de Haas; W. J. P. van der Zon en A. A. Oudendijk. Gehuwd: H- A. Phillipson en W. E, Risse; B. Eier en W. Koornstra; A, Scha- g'er en N. Wuis; B. C- Hoenderdos en J. Hoogendijk; A. Pirovano en C. Sint; H. J. Koek en H, Zwart; A. Numan en M, K, Hoogeland; J. J, Joldersma en C G. Schoorl. De besommingen der aan den rijks- vischafslag te IJmuiden aangekomen vïs- schersvaartuigen waren: 12 October 1927. IJM. 72 Caroline f 3428 IJM. 52 Dordrecht 2629 IJM. 195 Azimuth 3951 IJM. 136 Lobelia 3306 IJM. 158 Invièrno 3805 IJM. 40 Hoop II 1845 IJM. 61 Frisia 3031 IJM. 330 Flandria 2383 IJM- 64 Penelope 2765 IJM. 168 Odin 2986 IJM. 150 Kamperduin 2391 IJM. 44 Plejaden 3612 IJM. 503 Holland VII 3001 IJM. 121 Louise 2155 IJM. 99 Joh, Elisabeth 2510 IJM. 481 Amsteldijk 3465 IJM. 327 Victoria 1818 IJM. 41 Roode Zee 1674 IJM. 290 Avanti 3443 IJM. 385 Derika IV 2532 IJM- 152 Paris 3908 IJM. 43 Nelly Gezina 18S0 IJM. 179 Holland III 1833 IJM. 47 Tubantia 1948 IJM. 90 Stormvogel 2921 IJM. 187 Derika IX 1979 13 October 1927 IJM. 142 Freia f 5788 IJM. 22 Ita 3086 IJM. 20 Olga 2340 IJM. 101 Gerbrig 3730 IJM. 34 Anna 3391 IJM. 80 Elnet 2060 IJM- 81 Lt. Gl. d. B. v. Poort. 3615 IJM. 261 Pan 1817 IJM 67 Orion 2300 IJM. 5 Inie 1773 IJM. 159 Julie Streiff 1775 IJM. 324 Amalia 1981 IJM. 45 Perseus 2212 IJM, 325 Gloria 1886 IJM. 51 Catania 2701 IJM. 94 Peter D, 2655 IJM. 481 Amsteldijk 1 IJM. 268 Motorharinglogger 5836 N-W. 1 Zeilharinglogger 6747 IJM. 149 Stoomharinglogger 8827 K.W, 178 Zeillogger 242 IJM. 155 Avila 2325 IJM. 238 Joh. Marie 54 last, IJM. 406 met 31 last, IJM, 149 met 34 last en IJM, 268 met 25 last pekelha ring, Gedurende de week van 6 t/m. 12 October 1927, kwamen alhier de navolgen de vaartuigen binnen: 97 stoomtrawlers, 3 stoom-, 1 zeilharinglogger, 1 haring stoomtrawler, 127 Engelsche haringdrif ters, 1 motorkotter en 221 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Stoomtrawlers van f 392 tot f 5827; stoomharingloggers van f 705 tot f 2067; zeilharinglogger f 5684; haringstoomtraw ler f 2805; Engelsche haringdrifters van f 722 tot f 3674; motorkotter f 422, terwijl de kustvisschers totaal f 24470 besomden. De aanvoer bestond uit 797.635 Kg. trawlvisch, 332 kantjes en 51370 kisten haring. De totaal opbrengst bedroeg f 573,990,62. Hr. Ms- 3e politiekruiser is, onder bevel van luitenant ter zee le kl. H, Pitlo, van het toezicht op de vissoherij in de Noordzee, te Nieuwediep teruggekeerd- De Cuxhavener Hochseefischerei A. G, stelt een dividend voor van 8 pet. (v, j. 5 pet.). IJmuiden. Aangekomen 12 Oct.: Yvonne, stoomvrachtlogger, Oostende, ha ring, Visschershaven; Randwijk, st-, Melil- la, ijzererts, Hoogovens; Banana, st., Casa blanca, om te bunkeren, Binnenhaven; Ju lie, zeilvrachtlogger, Yarmouth, haring, Visschershaven; P. J. van Leeuwen, zeil vrachtlogger, Yarmouth, haring, id.; 13 Oct.: Yotunheim, st., Lulea, ijzererts, Hoogovens. Vertrokken 13 Oct.: Banana, st., Delf zijl; De Hoop, hospitaal-kerkschip, Noord zee; Yvonne, stoomlogger, Oostende, le dig. Velsen. Aangekomen 14 Oct-: Dieter Hugo Stinnes XII, st., Leningrad, papie,.- hout, Papierfabriek. IJ. K. C. „G. S- D." Secr, Mej. A. Bais, Wilhelm.kade No. 1. Officieele Mededeelingen. Zondag a-s. wordt gespeeld: G. S. D. IT. H. B. I. 2 uur. ADVENDO II—G. S. D. II, 10 uur. Zondag a s. komt T. H. B. op bezoek. Wanneer G. S. D. zoo speelt als j.l. Zon dag tegen D. V V., dan gelooven wij wel, dat de beide puntjes in IJmuiden zullen blijven, temeer, omdat nu Kuyk ook weer meespeelt. Het twaalftal ziet er nu als volgt uit: Dames: E. v. Lente, A- Bais, C. Bais, N. Bais, N, Kaper, W. Plugboer. Heeren: G. Boudier, E, Kuyk, F. Licht, T, v- d. Broek, J. Broeksma, J. Wil- deboer. Deze wedstrijd zal zeer zeker een gang naar het G. S. D.-veld waard zijn. Entree vrij. Het terrein is gelegen achter de tri bune van de IJ. V. V. Storm vogels"- De G. S. D.-reserves gaan naar Adven- do II, Vertrek van de betonbrug 8.30 uur. Het twaalftal is als volgt samengesteld: Dames: J. v- Dijk, Gr. Jans, *W. Licht, G. Hogeland, K. Bakkenes, L. Dek- H e e r e n: G. v. Dijk, K. v. Pel, J. Mar tens, C- de Goede, C. Bais, N. Koningstem. Res. C. v. Steenkiste. T rainen. 's Zaterdagsmiddags van 14.3017 uur. Vermoedelijk weer een wedstrijd heden middag tusschen G. S. D. aG- S. D, b. van eenige honderden hectaren, welke ter reinen bestemd zijn voor industnedoelein. den. De eventueel nog te graven havens staan in rechtstreeksche verbinding met de buitenhaven, wat voor de groot-industrie van veel belang is. Dat het Hoogoven!*, drijf daar ter plaatse gevestigd is, is zeker niet voor een gering deel hieraan te dan ken. Naar Hl, Dbl- verneemt, zijn er thans onderhandelingen gaande tusschen het Rijk en een drietal groote maatschappijen welke het voornemen hebben, zich te IJmuiden te vestigen, Eén van deze is Bataafsche Petroleum Maatschappij, naar ons werd medegedeeld, onderhan delt over den aankoop van een, vele hec taren groot terrein. Voor den Raad Verkoop van grondB, en W. stellen voor te verkoopen aan J. T. Hiensch te Santpoort 345 M2 grond op den hoek van de Burgemeester Enschedélaan en den Brederoodscheweg aldaar voor f 5,50 pet M2 en aan Mej. M. J. Weekenstroo te Santpoort 225 M2 grond aan de Schipbroe- kenlaan aldaar, tegen den prijs van f 1275, Grondovername voor wegverbreeding. B. en W, stellen den raad voor ter ver breeding van wegen grondstrooken over te nemen en wel van de volgende personen en corporaties: a. J. Hooijschuur, A- D. Dijkstra, VI, van Doorn, Wed. H. J. v. Zadel, A. v. Za del, P. A. Barentsen, E. A, A- Baronnesse van Pallandt-del Court van Krimpen, J, Reek, F. J. Kochx e.c., het R.K. Kerkbe stuur der Parochie van den H, Joseph en de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij ter verbreeding van den Wijkerstraatweji; b. het R, K. Kerkbestuur der Parochie van den H, Joseph, ter verbreeding van den Groote Hout- of Koningsweg en voor aanleg van een geprojecteerde straat; c. G, A. Kessler, ter verbreeding 'i den Zeeweg; d. J. Th. Kuyk, ter verbreeding van Kweekerslaan; e. G. Sluiter en H- H. Voordewind- Sluiter, ter verbreeding van den Driehui zerkerkweg; 1 f. het bestuur der Mariastichting, ter verruiming van den hoek van den Zeewe| en den Velserduinweg; CORRESPONDENTIE. Wegens overvloed van copie en adverten. ties moest eenig nieuws, waaronder een yerslaj van den Ouderavond van school Dl blijven over staan. Van de lJmuider haringvloot kwa men sedert de vorige opgave binnen de IJM. 267 met 32 last, IJM, 266 met 32 Aanrijding. Gistermiddag één uur had op den Zee weg een aanrijding plaats. Een auto, be stuurd door F. B. uit den Haag, wilde tusschen twee auto's, die daar op den weg stonden doorrijden, maar de doorrit was te smal en beide auto's, een vrachtauto van de Timmerfabriek de Vilder en een re clame-auto, werden aangereden en bekwa men schade. Een spatbord, een lamp enz. werden vernield. De veroorzaakte schade werd door den bestuurder B- vergoed. Jaarvergadering. In de gisteren gehouden algemeene ver gadering der N.V. Oceaan Visscherij Mij. alhier werden de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd. IJmuiden als Industrieplaats. Bataafsche Petroleum Maatschappij? Zooals men weet, Bezit het Rijk in de Breesaap tot aan de grens van Wijk aan Zee groote terreinen met een oppervlakte PEEK CLOPPENBURG HAARLEM jj Zaterdag 8 October werd het geheel verbouw de magazijn der fa Peek Cloppenburg, te Haat- l lem geopend dn de Groote Houtstraat. Oorspronkelijk werd in 1891 in Haarlem flt zaak opgericht, welke zich spoedig in een slij. gend succes mocht verheugen. In "1916 werd di zaak, welke zich inmiddels, door aankoop vas perceelen, had uitgebreid, verbouwd, welke toen ter tijd groot was, doch geheel in het niet valt bij de thans plaats gegrepen veranderingen, wel ke er thans een kleedingpaleis van hebben ge maakt. Kosten noch moeiten de verbouwia was in slechts drie maanden klaar zijn ge spaard om de zaak naar den eisch des tijds in li richten. De pui in de Koningstraat is opgetrok ken van Beyersch graniet met teakhout brons, terwijl de pui in de Groote Houtstraat uitgevoerd met Noorsch- en Saksisch graniet nul teakhout en bronzen ramen, gedeeltelijk glas ii lood. Aandacht vragen de etalages, welke geheel in betimmering van Canarisch Mahonie zijn uil gevoerd, specialiteit van den architect J. J. Noppen. Het interieur der zaak maakt een tigen, warmen indruk, met gemakkelijke "fau teuils, terwijl er een enorme uitgebreide eollee tie stoffen en confectie is, welke de meest agiteerde in deze sfeer doen slagen. Ook J( ateliers en paskamers zijn keurig ingericht. He is geen wonder, dat, toen de heer van Twaallho ven, Directeur-administrateur, zijn opening; woord uitsprak, hij een zeer bijzonder woord vu dank en waardeering uitte voor de 'heeren J, V. Noppen, architect, v. d. Weyden, opzichte! fhunisten Sambeek, aannemers te Heemsted en Koning, uitvoerder en andere heeren welke een werkzaam aandeel hierin hebben gehad. Zooals de N.V. Heringa Wutrich den geheelea centralèn verwarming aanbracht, Electrische m lichting den heer LomansBronswerken, de Betterhaussen Zn., Rotterdam, Winkel-Ét'alagi betimmering de fa. Dyst te Amsterdam, Voorts sprak de heer v. Twaalfhoven een lelijk woord tot den heer Rhöde, vorige bedrijf» leider, die 35 jaar lang de zaak heeft gedieï met onvermoeide ijver en energie, zoódat hij z? rust thans ruimschoots heeft verdiend. Daars werd het woord gericht tot den tegenwoordige bedrijfsleider, den heer Deuling, op wien, nas spreker zeide thans de zware taak ligt, de zaal te dienen, onversaagd, naar den eisch, welke on ze tegenwoordige tijd stelt, doch deze zware taa is den heer Deuling zeer wel toevertrouwd, 0" tot het overige personeel werd een woord v« waardeering gericht, voor de betoonde ijver goeden wil en spreker heeft de verwachting, ds de prettige samenwerking, van voor de verl wing zal blijven bestaan. De stad Haarlem is een fraai gebouw rijker worden, welke zeer zeker zijn kijkers en koopf ook uit de omstreken zal trekken, welke twxjfeld in dit kleedingpaleis met zijn t collectie, keus zal kunnen maken. Getrouwd J. LUCAS en R. F. B. REURINK die ook namens wederzijdsche ouders l« dank betuigen voor de hartelijke blijken,' belangstelling bij hun huwelijk ondervond' IJmuiden, 14 October 1927.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 6