ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 100 Woensdag 19 October 1927 12a Jaargang s* rnstige misleiding. Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Sport. IJ MUIDER COURANT BEKENDMAKING DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente (|8en brengen ter openbare kennis, dat op 11 ,-lober 1927 bij hen is ingekomen een verzoek- jjjft van Willem van der Duin, van beroep feller, wonende te IJmuiden, om verlof voor D verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank de navolgende localiteit: den winkel, van het iceel, plaatselijk gemerkt E 19 en gelegen aan [(alverstraat aldaar, Pinnen twee weken na de dagteekening dezer (endmaking kan een ieder tegen het verleenen j dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burge- iester en Wethouders inbrengen, Velsen, den 14 October 1927, Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester, hofstede, rijkens. In het z.g. Dagblad voor IJmuiden, Vel- in, Santpoort en Beverwijk in waar- zid een der edities van de Oprechte laarlemsche Courant kon men steeds tien, dat alleen advertenties van winke ls uit genoemde plaatsen werden opge- \nmen en dus niet van concurreerende fir m's te Haarlem. Desondanks kwamen er het blad geregeld advertenties voor van ma's te Haarlem en Amsterdam, soms ier, vijf op één dag. Tot dusver hebben wij hierover gezwe- m, omdat deze deloyale concurrentie ons iinig deerde. Maar nu het blad voortgaat iet lezers en adverteerders zeer ernstig te nsleiden, willen wij hiertegen ons protest oen hoor en. In het nrvan Vrij dag 7 Oc- lober van genoemd Dagblad komt op de Ie kolom van de voorpagina een verklaring tan de directie voor, waarin wordt meege teld, dat de IJmuidensche winkeliers ontstemd waren naar aanleiding van het plaatsen eener advertentie van een Haar- lemsche firma. Nadrukkelijk werd de ver- lekering gegeven, dat een herhaling van Wt geschied was, niet zal plaats vinden. I Wen vertrouwde, dat de winkeliers in IJmuiden met deze ruiterlijke verklaring accaord zouden gaan- Wij hebben afgewacht, hoe het zou gaan ia deze toezegging, maar nu men voort gaat met advertenties van Haarlemsche winkeliers op te nemen, wijzen wij op de le misleiding. Wij willen bovendien nog ergens op wij ten. De IJmuider Courant neemt wel ad vertenties van Haarlemsche winkeliers op, maar dit moet zij doen in 't belang harer lezers. Deze toch hebben er recht op, dat de advertentiekolommen de voor adressen vinden, alsmede die speciaalzaken. Het zou zeker niet in let belang van onze lezers zijn, wanneer wij de advertenties van Haarlemsche win keliers zouden weigeren. Wanneer het Dagblad dus geen advertenties van Haar lemsche winkeliers opneemt, dient hei niet het belang van zijn lezers. Maar het misleideriide is, dat de Oprechte Haarlem sche Courant vele edities heeft, o.a. ook Kennemer EditieDaarin komen de ad vertenties van Haarlemsche winkeliers Wel voor en deze vertrouwen, dat hun annonces in Kennemerland heel druk ge lezen worden. Echter, wij hebben gezien, dat ook in hei Dagblad meermalen advertenties van haarlemsche firma's voorkomen. Wij menen, dat er vrije concurrentie moet lijn en dat de lezers recht hebben op keus uit zooveel mogelijk adressen. Tenslotte wijzen wij er op, dat de winke liers in onze gemeente toch altijd een ioorsprong in de IJmuider Courant heb ben, want de tarieven voor adverteerders buiten de gemeente zijn hooger. Dit mogen Je winkeliers in IJmuiden en Velsen goed bedenken en ook, dat de IJmuider Cou lant nog steeds het meest gelezen PLAAT SELIJK NIEUWSBLAD is en daarom het meest geschikt voor publiciteit. DE ADMINISTRATIE. s behoefte, die aan een dergelijke inrichting in deze gemeente bestond, waar tot nu toe de men- schen voor de consultatie van medische specia listen op Haarlem waren aangewezen; ter andere zijde stelde deze groote toeloop het bestuur voor de noodzakelijkheid terstond tot uitbreiding over te gaan. De wachtkamer moest worden ver groot, meerdere vertrekken worden ingericht en in gebruik genomen, het instrumentarium aan zienlijk uitgebreid. Maar ook deze uitbreiding' blijkt niet voldoende. Een rustkamer is noodig voor de patiënten, welke na een operatieve be handeling niet aanstonds huiswaarts kunnen worden gezonden, terwijl voorts eene inrichting voor hoogtezon en diathermie moet worden aan gebracht. Eveneens bestaat er behoefte aan enei- ge ziekenkamers, waar eenige patiënten ter ob servatie en verpleging kunnen worden opgeno men, waardoor tevens .huisvesting van .verple gende hulp noodig is. De aanzienlijke uitgaven, met deze uitbreiding gepaard gaande, alsmede de daardoor aanzienlijk stijgende explotatiekosten, noodzaken het bestuur zich tot uwen raad te richten, ter verleening van een subsidie tol het aangevraagde bedrag. NEUTRALE Z1EKENHUISVEREENIGING. Het bestuur der Neutrale Ziekenhuisvereenb Sing, heeft zich tot den gemeenteraad gewend, roet het verzoek om de vereeniging in het bezit ié willen stellen van een jaarlijksch subsidie van drieduizend gulden, ten behoeve van de inrich ting, instandhouding en uitbreiding van hare Po likliniek en ziekenverpleging. In de toelichting wordt :het volgende opge- j roerkt: De door de Neutrale Ziekenhuisvereeni- j Sing in de gemeente Velsen in Juni geopende 5 kliniek heeft zich aanstonds mogen verheugen in een groote belangstelling van de zijde van hen, die specialistische medische hulp van noode heb- Illustreerde dit aan de eene zijde de groote jubileum „varia". Verschenen is het programma van den too- neelwedstrijd uitgeschreven ter gelegenheid van het 25-jang bestaan van bovengenoemde yer- eeniging, welk programma, zooals uit het voor woord blijkt, tevens als feestprogramma dient. Erg feestelijk ziet naar onze smaak het pro gramma er niet uit, althans, wat de omslag be treft. Deze is zeker niet onartistiek, Jantje lacht" 1927 en „Jantje huilt" 1902, Luim en Ernst, Maskers, Klucht en Drama, doch de kleur, kan ons oog niet bekoren. Over den inhoud konden wij den lezers en be langstellenden reeds vroeger mededeelingen doen, waarin geen wijzigingen zijn gekomen, 't Is niet alles nieuwe .kost, wat ons de deel- nemende vereenigingen brengen. Van t,Poma. rius" hebben wij een goede vertolking van „Varia" zelf gehad, „Onder één dak" is bij een vorig'en tooneelwedstrijd schitterend vertolkt door „Amicitia" uit Rotterdam en ,,Hei Zevende Gebod" van Heyermans zal aan zeer vele Thaliabezoekers ook niet onbekend zijn. „De Vrijbuiter", ook geen onbekende, is destijds te IJmuiden opgevoerd door het beroepsgezel schap van N, de Jong en Emma Morel, zoodat er te over gelegenheid zal bestaan vergelijkingen te maken, al zouden vele bezoekers wellicht den voorkeur gegeven hebben aan minder bekende stukken. Niet alle dilettantenvereenigingen beschikken echter over zoon uitgebreid repertoire als ^Va ria" alhier, terwijl sommige vereenigingen er be paalde wedstrijdstukken op na houden, waarme de zij achter de prijzen aanloopen. Aan het „korte" (inderdaad korte Red) voorwoord in het feestprogramma opgenomen, ontleenen wij het volgende: In dit, het feestprogramma van onze Vereeni ging, uitgegeven bij haar vijf en twintig-jarig be staan, hebben wij gemeend dat voorzeker een voorwoord niet mocht ontbreken. Het is toch ontegenzeggelijk een verblijdend feit dat in onze, zoo jeugdige piaats, een Vereeni ging haar Zilveren Jubileum vieren kan. Dit ware niet mogelijk geweest, indien onze Vereeniging zich niet mocht verheugen in de sympathie van velen. Varia" heeft zich in de afgeloopen vijf en twintig jaar vele vrienden mogen maken en in dien tijd heeft zich een kern van Kunst-Lievende Leden gevormd, waarop Varia bouwen kan. En dit is een eerste vereischte voor een Ver eeniging om staande te kunnen blijven. Vijf en twintig jaren terug namen eenige jonge mannen het initiatief om naast de destijds reeds bestaande, doch helaas sinds eenige jaren ver dwenen Tooneelvereeniging „Vriendenkring" een zustervereeniging op te richten. Men ging van het denkbeeld uit, dat de jonge vereeniging trachten zou hare leden een zoo „varieerend" mogelijk programma te brengen, vandaar dan ook dat de jonggeborene den naam van „Varia" ontving. Wij mogen wel aannemen dat „Varia" in de af geloopen jaren haar naar, althans in dien zin, eer heeft aangedaan. Vele blij- en tooneeispelen wis selden elkaar mét meer of minder succes af, en zelfs heeft „Varia" het gewaagd het gebied der kleinkunst te betreden. Verder heeft „Varia" zich gelukkig geacht zich vele malen in dienst der liefdadigheid te mogen stellen en op deze wijze van haar hurgerzin en naastenliefde doen blijken. Van de oprichters Her Vereeniging zijn er nog twee die in den kring der werkende leden nog steeds een werkzaam aandeel hebben, n.l. de heeren D, J. Bais en P. Bais, De heer D, J. Bais is onafgebroken 25 jaar wer kend lid onzer vereeniging geweest en is nog steeds een van diegenen die niet gemist kunnen worden. Van die 25 jaar heeft hij bovendien nog meer dere jaren zijn beste krachten als Bestuurslid aan de Vereeniging gegeven. De heer P. Bais heeft een poosje onze gelede ren verlaten, doch „oude liefde roest niet", hij keerde tot zijne Vereeniging terug en dient haar nu nog, na vele jaren deel van het Bestuur te ■hebben uitgemaakt, als lid van de Tooneelcom- missie, d.w.z. hij maakt deel uit van de commis sie die „Varia" aan een repertoire helpt. Onzen oprechten dank aan hen beiden voor wat zij in de afgeloopen 25 jaar voor onze Vereeni ging deden en nog doen. Naast deze beide op richters dient hier zeer zeker onze regisseur, de heer A. P, Roza, genoemd, de man die in den kring der werkende leden de stuwkracht, de on vermoeide werker is, die bovendien, mede uit hoofde van zijn regisseurschap, deel uitmaakt van de Tooneelcommissie, daarnaast vele jaren voor zitter onzer vereeniging is geweest en ook nu, in dit Jubileumjaar als adviseur van het Bestuur zeer zeker geen gering aandeel heeft gehad in het tot stand komen van dit wedstrijd-seizoen. Zijne verdiensten werden dan ook reeds door de Ver eeniging erkend, door hem het eere-lidmaatschap op te dragen. Toen voor vijf jaar „Varia" zich opmaakte om haar 20-jarig bestaan te herdenken, heeft onze HoogEdelachtb. heer Burgemeester, de Wel.Ed. heer R. G. Rijkens, zich bereid verklaard hel eere-voorzitterschap over onze vereeniging te willen aanvaarden; hij heeft getoond onze ver eeniging een warm hart toe te dragen en meer dere malen van zijn belangstelling en medeleven met „Varia" getoond. Tot op haar 24-sten verjaardag had „Varia" zich nog niet mogen verheugen onder protectoraat te staan van een Beschermheer. Door bemiddeling van onzen eere-voorzitter, hiertoe bijgestaan door onzen letterkundigen adviseur den heer F. J. H. Schneiders, is het mogen gelukken de belang stelling op te wekken voor „Varia" van den WelEdelgeboren heer P. W. Janssen te Sant poort, die zich bereid verklaard heeft het Be schermheerschap over „Varia" op zich te nemen, en zoodoende er zeer veel toe bijgedragen heeft tot de mogelijkheid dit vijfde lustrum op waar dige wijze te kunnen vieren. Ten slotte een woord van dank aan allen die er toe hebben medegewerkt om ons dezen wedstrijd mogelijk te maken en tot het welslagen van dit Jubileum hebben bijgedragen. Moge dit Zilveren feest worden een onverge telijke gebeurtenis in „Varia's" bestaan, een aan sporing voor allen om, mét den werkenden kring, hoog te houden den naam van onze Veremiging. GEWETENSGELD, Bij den ontvanger der directe belastingen al hier, is f 638 wegens te weinig betaalde perso- neele belasting, belastingjaar 1927 ingekomen, DE ELECTRISCHE TREINEN. In verband met de snelle opvolging van de trei nen in de gewijzigde dienstregeling van 2 Octo ber op de lijnen Amsterdam C.S,Rotterdam D.P., SchiedamMaassluis en HaarlemIJmui. den, is bepaald, dat de reizigerstreinen op du lijnen niet mogen worden vertraagd door laden van rijwielen. Ditzelfde geldt voor bestelgoed, ook snelvervoer. BOND VAN POLITIEPERSONEEL. In de gehouden vergadering der afd, IJmuiden- Velsen van den Alg. Bond van Politiepersoneel werd het bestuur als volgt samengesteld: H. J. Weennik, Velsen, voorzitter; H, J. Spuls, IJmui den, secretaris; D, J. v. d. Scheur, IJmuiden, 2e secretaris; J, Visser, Velsen, penningmeester en J. Bruntink, IJmuiden, alg. adjunct, OUDERAVOND SCHOOL Dl. In de gymnastiekzaal van school D l, was Don derdagavond de bijeenkomst van de ouder commissie met de ouders der leerlingen dezer school. Na een woord van welkom gericht te hebben tot de ruim vijftig aanwezigen, droeg de voorzit ter de leiding der vergadering over aan het hoofd der school, den heer P, J. de Mooy. Deze begon zijn vreugde uit te spreken dat zoovele ouders zijner leerlingen belang in het moeilijke maar ook vaak mooie werk der onderwijzers stelden en zich de moeite getroosten om een avond zich naar de school te begeven, om met de onderwij zers verschillende zaken te bespreken. In de eerste plaats wees spr. er op dat school D I evenals school D een z.g. Septemberschool is geworden, waardoor de scholieren niet meer als voorheen in April maar in September komen en gaan. Vervolgens wijst de heer de Mooy er op dat ook het leerplan eenige wijzigingen heeft onder gaan en het nu een meer uitgebreid leerplan ge worden is. Het gevolg hiervan is dat wil dit leer plan voldoen aan den eisch die goed onderwijs stelt, dan moeten de kinderen uit de hoogste klasse met huiswerk belast worden. Hoewel gebleken is dat sommige ouders het op prijs stelden dat hunne kinderen wat huiswerk opkregen, er waren, zij het gelukkig slechts enke len, die hierop tegen waren. Spr. zette uiteen dat het slechts in het belang van het kind werd gedaan en riep daarom de medewerking der ouders in. Van de gelegenheid om van gedachten te wis selen werd door eenige aanwezigen gebruik ge maakt, waaruit voldoende bleek dat de ouders over den gang van het onderwijs zeer tevreden waren. De daarop volgende verkiezing van de ouder commissie had tot uitslag dat de 'heeren A. Blee- lcer, A. van Bodegraven, Otto en Oudshoorn, respectievelijk tot voorzitter, secretaris en leden herkozen werden, terwijl in de drie bestaande vacatures door het verkiezen der heeren Lub, Oostendorp, en Brandhof werd voorzien. Hierna werd het woord gegeven aan den heer de Vries tot het houden zijner voorcrracht ,,Het verraad" uit A. M. de Jong's Marijtje Gijzens jeugd. De groote aandacht waarmede geluisterd werd en het langdurig applaus bewezen de volkomen instemming dér aanwezigen met de woorden van dank welke de heer de Vries voor zijn voor- dracht werden gebracht. j Opgewekt en met de zekerheid dat een vol- gende bijeenkomst nog drukker bezocht zal 1 worden, toog men huiswaarts, R.K. MIDDENSTANDS VEREENIGING „DE HANZE". 1 Woensdagavond vergaderde de R.K. Midden- 1 standsver. „de Hanze" afd. IJmuiden-Oost in het Patronaatsgebouw; De vergadering was, aldus le zen we in de N. Hl, Ct., niettegenstaande de be langrijke agenda, slecht bezocht. Aanwezig was de heer Pellegrom die het nut en de voordeelen van de Hanze-glasverzekeringen uiteenzette. Het bleek dat er belangrijke voordeelen aan verbon den waren, zoowel voor de leden zelf als voor de kas van het plaatselijk- en het Hoofdbestuur. Als agent werd aangesteld de heer A, v, d. Wal. Zoowel het bestuur als de agent stellen zich ten allen tijde beschikbaar, de noodige inlichtingen omtrent deze verzekering te verschaffen. Ook niet-leden kunnen van de voordeelen dezer in stelling profiteeren. Tot leden van een commis sie tot propageering van het Orgaan „de R.K. Middenstander" werden benoemd de heeren De Haan en Demmers, Door den secretaris werd verslag uitgebracht van de 40e Centrale Raadsvergadering en 20e Lustrumviering te Haarlem gehouden. Aangehouden werd het voorstel tot aansluiting bij de Middenstandscentrale voor Haarlem en omstreken, daar het bestuur eerst de finantieele gevolgen daarvan onder de oogen wit zien. Bij de rondvraag werden nog eenige belangrij ke punten ter sprake gebracht, welke het be stuur aan de betrokken organen zal overbren-, gen. De voorzitter sloot hierna de vergadering op de gebruikelijke wijze. BOAZ-BANK. Maandagavond had in het Gebouw voor Chr. Belangen de algemeene vergadering plaats van de Coöperatieve Spaar- en Voorschotbank Boaz al hier. Na een welkomstwoord van den voorzitter van den Raad van Toezicht, Mr, A. W. Hellema, werd het financieel verslag uitgebracht, Hieraan ontleenen wij hel volgende: ln rekening-courant met leden werd gestori f 30538.S6, aan rente was hiervoor verschuldigd f 356.80, totaal f 36816.66. Opgenomen werd f 35.381.63, te vorderen aan rente en zegels f 1434.67, totaal f 36816.30. Het saldo bedroeg debet f 24621.45. In rekening-courant met derden werd gestort f 4110.24 en teruggehaald f 13197.20. Het saldo bedroeg per 31 December 1926 f 76,300.30. Aan spaargelden werd ingelegd f 74,337.77. De verschuldigde interest over 1926 bedroeg f 6261.69, totaal f 80,599.46, De terugbetalingen bedroegen f 70.220,66. Het saldo aan spaargelden bedroeg per 31 December f 163.059.68. Aan voor schotten werd verleend f 35,200.66; terugontvan gen werd f 23748.32, Het saldo aan voorschotten per 31 December bedroeg f 58.571.99. Interest. Aan renten van voorschotten en in rekening-courant met derden enz. werd gekweekt een bedrag, groot f 10,592,81. De verschuldigde renten van spaargelden enz. bedroegen f 6631.52, zoodat het netto bedrag aan renten, gekweekt over 1926, bedroeg f 3961.29. Exploitatie gebouwen. Aan diverse kosten werd betaald f 105.41, aan verschuldigde interest f 712,18; 21/» afschrijving f 359.69, totaal f '1177.28, Aan huur werd ontvangen f 383.46. De onkosten met inbegrip van salaris bedroe gen over het afgeloopen jaar f 1535.72. Het saldo bij den Postcheque- en girodienst bedroeg per 31 December f 39,15, het saldo aan renten van den in deposito en spaargelden f 162.60. Kassa, De totale ontvangsten over 1926 bedroe gen f 172.464,91, de totale uitgaven f 168.476.59, het saldo in kas per 31 December 4838.34, De netto-winst over 1926 bedroeg f 1618,45. Het verslag werd goedgekeurd. Besloten werd de winst te storten in het reserve-fonds. Dit finds, groot f 11382.85, is dus thans groot f 13001,30. Goedgekeurd werd een voorstel tot het aan brengen van diverse wijzigingen in de statuten. Vastgesteld werden instructies voor den Raad van Toezicht en voor het bestuur. Als lid van den Raad van Toezicht werd her kozen de heer F. J. H. Schneiders, directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf en als lid van het bestuur de heer G. C. Lagendijk, Goedgekeurd werden voorstellen, om de finan- cieele voorwaarden en regelingen voor spaargel den en voorschotten te laten, zooals in 1926 is vastgesteld en om aan het bestuur volmacht te verleenen, dat bij uitleening van groote bedragen vrijheid wordt gegeven, om zoo noodig een lager rentebedii^ toe te staan. ALG. MILITAIRE PENSIOENBOND. Door de afd. IJmuiden-Velsen voor den Alg. Pensioenfoond was Maandagavond in het Friesche Koffiehuis aan de Kalverstraat een openbare vergadering belegd, waarin de heer L. van Geest van den Haag, secretaris van het hoofdbestuur, sprak over „Wat de regeering beloofde en wat zij deed". De voorzitter der afdeeling, de heer Kloppers, sprak een openingswoord, waarna de heer van Geest het woord verkreeg. Spr. zeide dat het onderwerp buitenstaanders allicht vreemd in de ooren zal klinken. Dat is echter te begrijpen, maar niet, dat gepension- neerden nog niet van actie willen weten, ondanks dat velen in groote armoede verkeeren. Velen meenen, dat actie toch niets geeft, Spr. zegt dat deze menschen eéhter niet het recht hebben zoo te spreken, als zij zien naar de actie van der Alg. Mil Pensioenbond. Spr. hoopt dat deze ac tie velen tot hevig verzet zal voeren legen net onrecht, de gepensionneerde militairen aange daan. Want deze zijn steeds uitgebuit, In de memorie van toelichting tot de militaire pensioenwet^aanvaardt de regeering den onder houdsplicht van hen, die het land gediend heb ben. Waar dit zoo is, zeide spr., had de regee ring ook de plicht, te denken aan de vroeger ge- pensionneerden, cle ouden. Zij heeft dit echter slechts zeer gedeeltelijk gedaan. Spr. vraagt of dit billijk is. Als iemand een groote schuld heeft en hij wil die niet betalen, omdat het teveel geld kost, is zoo iemand dan rijp voor Meeren- berg of moet hij omzien, als men afzetter roep:, vraagt spr. Spr. zet uiteen hoe de gepensionneerde mili tairen bij de gepensionneerden van burgerlijke diensten achterslaan. Spr, wijst er op, dat op een audiëntie bij den Minister van Oorlog deze steeds kwam met het argument: er is geen geld. En dat terwijl er oude adjudant-onderofficieren zijn, die voor f 3 per week achter een bakkers kar loopen. Spr. wijst er op, dal de staatsbegroo- ting voor 1928 een overschot van bijkans 100 mil- lioen heeft voor 1925 en 1926, Er wordt voor slechts 12 milliard inkomen belasting betaald, terwijl Dr. Waller becijfert, dat hel nationaal vermogen 25 milliard gulden bedraagt. Spr. zegt dat reeds voor den oorlog de pensi oenen geheel ontoereikend waren. Het rapport der Staatscommissie van 1919 geeft een resultaat, dat de militairen, die in Nederland en Tndië voor 's lands veiligheid gewaakt hebben, niet anders beschouwd werden dan als levende pionnen op het schaakbord der regeering. Als we dat resul taat zien, is het wel jammer, dat het voorstel van Mevr. Bakker-Nort, om een wetsontwerp tegen den woeker samen te stellen, werd verworpen, want dan zou de Nederlandsche regeering de eerstaangeklaagde geweest zijn. Spr. zegt dat de militairen enorme sommen hebben bijgedragen, om den plicht van het onderhoud uit te voeren. Later is de regeering teruggekomen op de be wering, dat de oude militairen er geen recht op hebben. Eenige verbetering werd verkregen voor de oude Indische en West-Indische militairen. Later kwam hel steunwetje van minister de Geer, hetwelk spr. zeer scherp critiseerde en waarvan spr, gelooft, dat de laatste stuiptrekkin gen zichtbaar zijn. Het is, alsof de Regeering de gepensionneerde militairen beschouwt als een soort lijfeigenen, slaven, die gerust het slachtof fer mogen zijn van gereglementeerde uitbuiting. Wij zijn echter vrije burgers geworden, zeide spr. en komen tegen deze behandeling op. Onze strijd is een levensstrijd en ook een rechtsstrijd. Wij eischen herstel van de geleden schade en dienen te zorgen, dat het steunwetje zoo spoedig moge lijk een eerlijke begrafenis krijgt, niet op Oud Eik en Duinen of Weslerveld, maar op de vuil verbranding. Maar ook de uitvoering der steun- wet getuigt van groote onbenulligheid, waarvan spr. tal van schrille voorbeelden geeft, Spr. noemt de steunwet van het Chr. ministerie de Geer een onding en de uitvoering een prul, Spr, zegt dat aan Minister de Geer een cadeau is ge zonden, de beeldengroep „Stakkers". Maar de minister heeft dit teruggezonden. Spr. zegt dat het de taak der Kamerleden is, een wet als de steunwet. die niet anders is dan. een gereglemen teerd liefdadigheidfonds, zoo spoedig mogelijk om hals te brengen. Deze daad beneemt ons geheel het respect, dat men voor een landsregeering be hoort te bezitten, Spr. zegt dat de Bond, waarbij zich thans ook oud-officieren en hoofdofficieren aansluiten, zijn actie met onverminderde kracht zal voortzetten, totdat er recht gedaan is. De rede verwierf een luid applaus en de voor zitter dankte den heer van Geest voor zijn uit nemende uiteenzetting. Op voorstel van hel be stuur der afdeeling werd met algemeene instem ming aangenomen de volgende motie, „De Openbare Vergadering te Velsen, uitge schreven door den „Algemeene Militaire Pen sioenbond" op den 17 October 1927; Gehoord den inleider: Concludeert, dat de in het leven geroepen wet van 25 Juni 1926 (Staatsblad No, 210) voor zoo ver zij betreft de oud-gepensionneerde militairen en de militaire weduwen, gezien de onderbetaling waaraan dit personeel tijdens hun diensttijd heeft blootgestaan en de onderhoudsplicht die dientengevolge op het Rijk der Nederlanden rust, een beleediging daarstelt, die ten spoedigste be hoort te worden opgeheven. Draagt het Hoofdbestuur van bovengenoemden Bond op, met de meest krachtige wijze daartegen stelling te blijven nemen en dit feit door Neder land te demonstreeren. Besluit deze motie te zenden aan den Minis terraad, de Volksvertegenwoordiging en de pers en gaat over tot de orde van den dag." H. F. C.—STORMVOGELS. 0—I. Twee schotlooze voorhoedes. De verdedigingen goed op dreef. De talrijke bezoekers aan de Spanjaardslaan hebben Zondag genoten van een spannenden wedstrijd, die echter niet altijd op een hoog peil stond. De zwakke linies bij beide teams waren de voorhoedes, die geen schutter en geen door zetter telden. In de Stormv,-aanval werd het beste werk nog geleverd door de Jonge. We hebben hem meer malen zich uiterst handig vrij zien maken en hij leek ons dezen keer ook vrij doortastend. Zijn partner v, d. Velde heeft wel hard gewerkt, doch zijn succes was daaraan niet evenredig. Hij zou o,i. veel meer bereiken door vlugger het leder af te geven. Houtkamp was dezen keer lang niet zoo op dreef met schieten als tegen Hilversum, Een weinig meer enthousiasme zou hem geen kwaad doen. De beide „probeer"-'spelers in de voorhoede waren geen onverdeeld succes- Zeker, Boekelaar scoorde het doelpunt, dat de twee punten ople verde, doch voor het overige kwam hij aan schieten noch spelverdeelen toe. Van Pel kwam er tegen het einde wat in. Voor hij echter een bruikbare rechtsbuiten kan ge noemd worden, zullen zijn voorzetten wat minder op schoten moeten gelijken, zal hij veel meer balcontröle moeten krijgen en leeren veel vroe ger te starten. De verdediging telde geen bepaald zwakke plekken, al vonden we het onderling verband niet zoo goed als tegen Spartaan. Oldenburg ver richtte zijn moeilijke taak weer op uitstekende wijze. Speciaal voor de rust wist hij door zich handig op te stellen vrijwel eiken H. F, C.-aan- val in de kiem te smoren. Het zwaarst heeft de verdediging het in de tweede helft te verantwoorden gehad. Toen kwam H. F. C. geducht opzetten, doch Koster en Haak stonden uiterst stevig te verdedigen. Zooals wij reeds deden uitkomen was ook bij H. F, C, de verdediging het beste deel van het elftal. Alleen de spil Van Houten vonden we be paald slecht. Van den rechtshalf viel het goede opstellen op. Van Haaren was de beste back, v, d. Meulen heeft te weinig te doen gehad, om zijn vele capaciteiten te kunnen toonen. De Spanjaardslaanbewoners zouden met Storm vogels kunnen uitroepen: „Een koninkrijk voor een schutter en een doorzetter", want ook zij hebben daar een nijpend gebrek aan, v, d. Berg deed nog hel beste werk en ooit Reydon was niet kwaad. Het opbrengen van den bal ge schiedde meermalen op fraaie wijze, maar voor t doel was het mis. Had de „good old" maar één 4

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1