ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 101 Zaterdag 22 Oetober 1927 12e Jaargang Verschijnt Woensdags Zaterdags Plaatselijk Nieuws| IJmuiden. 0 verveen, Tel. 10956 Velsen IJMUIDER COURANT Ljnnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonne- Ljnten worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, yvertentiën 2 maal achtereenvolgens opgegeven op het gewone tarief, Wen kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend hensdagnummer. Iijvertentiën voor de Adreslijst, 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onver- Werd) f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8 yyertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en lyjDAGS tot 4 uur n,m. y plaatsen van advertentiën van buiten de gemeente Velsen in dit blad uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 - TELEFOON 153 - IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel. Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 tot en met 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets in rekening gebracht, Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. tNUMMER BESTAAT UIT TWEE DEN. EERSTE BLAD. se nummers van de IJMUIDER hlJRANT zijn a 5 cent steeds verkrijg bar aan ons Bureau, Willemsplein 11; in tinjewel's Boekhandel, hoek Frogerstraat; boekhandel P. F. C. Roelse, Kanaalstraat; kekhandel Arends, Oranjestraat; Boek- Lndel J. Ramp, De Rijpstraat, hoek Wil- M Barendszstraat; te IJmuiden-Oost bij \ekhandel J. W. Raadman, Trompstraat, boekhandel Gelderman, hoek Lagersstraat Ratelsstraat; Boekhandel F. v. d. Ifrijn, Kalverstraat; te Santpoort in den Boekhandel P. v. Meurs, Rijksstraatweg. Ministerieel bezoek. De minister van Waterstaat heeft zijn gisteren vastgesteld bezoek aan lljmuiden, in verband met den aanleg van een weg naar het zeestrand, niet kunnen iolbrengen, wegens zijn vereischte aan wezigheid in de Kamer. De minister heeft het bezoek nu vast- |jjesteld op Vrijdag 4 November. ERNSTIGE AANVARING. De logger Nederland II KW. 165 gezonken. Een aanvaring met noodlottige gevol- n heeft Woensdagavond laat nabij de pieren van IJmuiden plaats gehad. De zeillogger Nederland II KW. 65 van de teederij M. Parlevliet Nz. te Katwijk aan Zee is op o.g. 700 Meter uit de pier aan gevaren door het Engelsche tankstoom schip Audacity, op reis van Amsterdam naar Hamburg. Het gebeurde tusschen elf uur en half- llwaalf. De logger, die pas 3 weken gele iden ter haringvisscherij was vertrokken met 23 last haring op weg was naar IJmuiden was op nog geen halve mijl fan de pieren, toen een stoomschip recht op den logger afkwam. De logger hield over bakboord om binnen te komen en liet stoomschip was dus verplicht ge weest den logger te mijden. Toen men op het stoomschip zag, dat het misliep, gaf men nog stuurboord roer, maar het was te laat, de logger werd van achteren geraakt en kreeg een groot gat. Men riep iet stoomschip aan, om hulp te verleenen, daar men vreesde te zinken, maar het stoomschip voer door, zonder eenige hulp verleenen. Gelukkig maakte de logger niet zoo jlu, snel water, zoodat het schip de haven kon bereiken. Eenmaal binnen de pieren, nam iet water in het schip echter onrustba rend toe en nabij het semaphore was het water zoo hoog gestegen, dat de stuur- aan 't roer half in het water stond, schip zonk toen zoo snel, dat alleen |de schipper, de stuurman en twee jon gens van 13 jaar kans zagen in het want ie komen. De stuurman, Gerrit de Hol, aam een der jongens, zijn zoontje Hen- hik Johan, in de armen en klom met hem het want, terwijl de andere jongen js de beenen van den schipper omhoog ^kropen is. De andere acht opvarenden hadden geen tijd meer, om in het want te klim men, omdat zij bezig waren met de zeilen h te halen. Zij kwamen dus in het water terecht. Het was een donkere nacht, maar 1 van de 8 konden zwemmen en wisten zich dus boven water te houden. De acht- echter, Dirk Klok, de kok, kon niet hemmen en dit zou hem noodlottig wor den. De man had zich vastgegrepen aan hu matroos Jacobus Goeman uit Middel burg en deze kreeg het daardoor ook te kwaad. Tien minuten hebben beide mari en, elkaar vasthoudend, geworsteld om lijfsbehoud, toen moest de kok los laten zonk hij weg. Goeman, die geheel tus sen breels en tonnen van den logger verward zat, werd in uitgeputten toestand ♦ered en aan boord van een sleepboot ge- heschen. Vletterlieden van den kop der visschershaven en de sleepboot Junior van het bureau Wijsmuller waren ter hulp gesneld. Zij hebben 9 opvarenden van den logger gered, n.l. de twee man nen en twee jongens uit het want en vijf man uit het water. Twee van de matrozen wisten zwemmende den oever te berei ken en werden liefderijk door de kust wacht opgenomen. De andere negen wer den overgebracht naar het Wijkgebouw van het Witte Kruis en daar opgenomen. Zij waren natuurlijk onder den indruk, ofschoon zij den concierge, die met zijn vrouw spoedig voor sterke koffie zorgde, toen deze er op uit ging voor een bood schap, vroegen, of hij niet een paar pak jes Pirate-cigaretten kon meebrengen. Het lijk van den verdronken kok werd des morgens door vletterlieden opge haald. Door de zorgen van de politie werd het per brancard naar de algemeene begraafplaats overgebracht en daar ge kist, na geschouwd te zijn door den ge meentelijken geneeskundige, Dr. Limborgh Meyer. De man was 53 jaar oud en laat een vrouw met 6 kinderen achter. Vol gens zijn zeggen was het zijn laatste reis, want na 40 jaar te hebben gevaren, wilde hij nu aan land blijven, omdat zijn kinde ren grooter werden en nu flink gingen verdienen. i De beide jongens waren zeer onder den indruk van het ongeval. Een van hen ver klaarde, dat hij niet meer zou gaan varen, hij zou een betrekking aan den wal zoe ken. Het stoomschip, dat den logger aan voer, de Audacity, is eenige uren later weer binnengekomen. Het stoomschip had lichte lekkage en is naar Amsterdam op- gestoomd, om te dokken. Het is een groot geluk voor de opvarenden van den log ger geweest, dat deze niet aan den voor steven is geraakt, want zeer waarschijn lijk was het schip dan onmiddellijk ge zonken. Onverklaarbaar is het, dat het Engelsche schip ondanks de kreten der opvarenden van den logger is doorge stoomd. Onverklaarbaar is eveneens, dat de schipper van den logger niet tijdig een boot heeft klaargemaakt, opdat de men- schen zich konden redden. Natuurlijk moet hij gedacht hebben den logger met de goede vangst nog te kunnen binnen brengen. De bemanning van den logger bestond uit Huig Haasnoot, schipper, Gerrit de Hol, stuurman, Adriaan Nijgh, Arie v. d. Plas, Joh. Hendrik Knol, Simon Schaaf, Hendrik Johan de Hol, Wils Guyt, Wils Boon en Dirk Klok, allen te Katwijk aan Zee, Cornelis Koper te Scheveningen en Jacobus Goeman te Middelburg. Reeds Donderdagmorgen is men met de bergingswerkzaamheden van den log ger begonnen. Van het schip staken alleen de masten boven water uit. Van het Bu reau Wijsmuller waren spoedig sïeep- booten ter plaatse, terwijl de duiker van Drimmelen een onderzoek instelde. In het Witte Kruisgebouw hadden wij een onderhoud met den matroos Goeman, die den dood dicht nabij was geweest. Hij vertelde, dat hij zichzelf al opgegeven had, toen de kok hem zoo stevig vast had gegrepen. Hij had gedacht, dat zij wel te zamen zouden zinken, maar na 10 minu ten moest Klok los laten en kort daarop is Goeman gered. Aan de eindjes ciga- ten in de aschbakken op de tafels kon men zien, dat de mannen heel wat Piraat- tjes hadden gerookt. Zooals gezegd, wa ren de beide jongens zeer onder den in druk en toen de kameraad van den stuur mansjongen des morgens zijn vader zag komen, schreeuwde hij van angst en blijdschap. De Audacity was de laatste weken hier meermalen binnen geweest, om een lading minerale olie van Amsterdam naar Duitschland te brengen. De opvarenden van den logger hebben hun lijfgoed bij de ramp verspeeld. Schip per Haasnoot vertrok om zes uur reeds naar Katwijk, om van het ongeval rapport te doen. R.K. Volksbond. In het R.K. Vereenigingsgebouw aan het Kennemerplein werd Zondagavond WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN een propaganda-feestvergadering gehou den door den R.K. Volksbond. De zaal was keurig versierd en de opkomst goed. De voorzitter, de heer C. P. J. Maas, opende op gebruikelijke wijze, waarna het Bondslied gezongen werd. De voorzitter constateerde met genoegen, dat de afdee- ling IJmuiden weer krachtig is herleefd. Nadat de karakter-humorist André v. d. Wal, begeleid door den heer H. van Leeu wen, eenige nummers ten beste gegeven had, werd door den heer Maas de feest rede uitgesproken. Hieraan ontleenen wij het volgende: „Zooals het programma aangeeft, zou de voorzitter een extra woord tot u spre ken. Ik doe dit volgaarne, omdat op een gewone vergadering de gelegenheid niet zoo geboden wordt, zooals dit thans het geval is. En waarom? Men zou dat in ronde woorden kunnen zeggen, omdat de massa niet doordrongen is van de nood zakelijkheid van organisatie. Wanneer men het vergaderingbezoek in aanmer king neemt, dan vraagt men zich af: zijn die duizenden mannen en vrouwen, die dag aan dag, week aan week werken en zwoegen voor het vereenigingsleven, die geen offer te groot vinden om de plaats, die wij arbeiders in de maatschappij be- hooren in te nemen, te verzekeren; zijn die duizenden niet op den verkeerden weg of is hun arbeid soms vergeefs? Ieder van U kan deze vraag beantwoorden. Die om zich heen ziet en niet slaapt, zal bevinden, dat hoewel vooruitgaande, de arbeidersbeweging nog niet die plaats in neemt welke haar toekomt. Ik zal van avond niet te lang stil blijven staan bij een bepaald punt, doch in algemeenen zin iets zeggen over de organisatie, daarna enkele woorden wijden aan de Volksbond en haar onderafdeelingen. Het sociale vraagstuk is in zijn gehee- len omvang een godsdienstig vraagstuk, een zedelijk vraagstuk, en niet alleen een arbeidersvraagstuk. Al is het begrijpelijk dat velen er dat van gemaakt hebben, omdat de nooden zoo in het oog spron gen, dat zelfs Paus Leo XIII in zijn ency cliek neerschreef, dat spoedig en afdoen de geholpen moest worden, omdat velen een slavenjuk was opgelegd. Wordt het bestaan van het sociale vraagstuk niet ontkend, ook de middelen heeft men op gespoord om dit vraagstuk op te lossen. Een van die middelen is organisatie. Wanneer de mannen van voor veertig rentie met het buitenland, waardoor de loonen moeten worden verlaagd en de arbeidstijd verlengd. Alles grijpt men aan om dat toch te bewerkstelligen. En als dan industrieën om hals gebracht zijn en duizenden arbeiders zijn broodeloos ge maakt, dan moeten er duizenden guldens uit de openbare kassen gesleept worden voor werkloozenzorg en men benoemt een staatscommissie, die middelen zal bera men om arbeiders aan werk te helpen. Ge kunt u dagelijks overtuigen dat het libe- larisme, dat staatkundig dan zoo goed als om hals gebracht is, op economisch ter rein nog machtig is en den scepter zwaait. En wanneer men de uitingen in de bla den van de liberale grootmachten leest, komt men wel tot de ontdekking, dat te gen een streven van dien kant wij niet werkloos kunnen toezien. Het is schan de, dat men groote werken gunt aan het buitenland, om een prijsverschil, wat bij gunning aan het buitenland voor ons tien maal meer kost aan werkeloozensteun. Het is schande, dat de Ned. Spoorwegen om een luttel bedrag een werk aan het buitenland gunt, wat door tal van indu strieën in ons land vervaardigd had kun nen worden. Door dergelijke maatregelen wil men onze industrieën noodzaken de loonen te verlagen en de werktijden te verlengen, daardoor de koopkracht van ons volk te verminderen, wat verder ge zien nog grooter ramp met zich mee brengt. Omdat 65 van onze producten, van onzen arbeid op onzen eigen markt wordt verkocht. Ons werkliedenverbond is in deze pa raat. Zij met haar staf van bestuurders zijn er op uit bijzondere toestanden in het j leven te roepen. Wij zijn niet tegen vrij handel, maar geen vrijhandel tot eiken1 prijs. Er moet geholpen daar waar het noodzakelijk is, in het belang van indu- j strie en de arbeiders. De organisatie heeft de taak, dat niet de wijzers van den tijd worden teruggedraaid maar zij het soms met niet al te snel tempo, zij WITTE KRUIS. lederen Donderdagmiddag van 2.30 tot 3 uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in het consultatiebureau van de T. B. C.-Vereeniging Briniostraat te IJmuiden-Oost moeders gratis in de gelegenheid raad te vragen omtrent de voeding aan haar zuigelingen. Het advies wordt gegeven door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Suwerink, Trompstraat 72 te IJmuiden- Oost. Tarief naar draagkracht f 5f 15. vooruit. Daartoe is noodig, dat alle R.K. mannen en vrouwen zich organiseeren niet in den vorm van contributiebetalen, maar in daadwerkelijk meewerken. De schouders er onder en gezamenlijk arbei den voor een christelijke maatschappij orde, waarin de arbeiders als volwaardi- gen kunnen en moeten meespreken. Heeft de organisatie recht van bestaan. Niemand die hieraan twijfelt. Al doet zich hier en daar nog wel eens een geval voor van terrorisme op dit gebied. Zoo te verstaan, dat er nog enkele werkgevers gevonden worden, die hun arbeiders ont slaan, omdat zij zich organiseeren. Maar gelukkig behoort dit tot de zeldzaamhe den. En waar het nog gebeurt, zorgen de organisaties wel, dat die werkgevers spoedig tot andere gedachten komen. Hebben wij eenerzijds te strijden tegen ac liberale opvatttingen in het algemeen, anderzijds worden wij belaagd door vele arbeiders zelf, die om welke luttele nooit steekhoudende argumenten dan ook bui ten onze rijen blijven. Tot hen is het nog wij over dit alles heen en gaan stap voor stap verder naar het doel, om te komen tot een maatschappijordening, waarin de productie in verhouding zal staan tot de behoefte en de vraag, of bij de productie en de verdeeling, waar ook wij ons zullen moeten laten gelden door medezegging schap in de bedrijven. Wij moeten voor waarts en opdat 't tijdstip van verwezen lijking onzer idealen wordt bekort, sporen wij u aan: organiseert u. Werkt mee aan den uitbouw onzer beweging opdat spoe dig een maatschappijorde bereikt wordt, gebaseerd op de beginselen van recht vaardigheid en naastenliefde." De voorzitter besloot zijn rede met een uiteenzetting van wat de afdeeling doet, waarbij hij wees op het kolenfonds, de spaarbank, het comité voor Herwonnen Levenskracht, Hulp in Nood, ontwikke lingsavonden enz. Deze rede werd met groote aandacht gevolgd en met applaus beloond. Daarna was er gezellig samenzijn, waarin muziek, zang en voordrachten elkaar afwisselden. De heer Kneppel dankte het bestuur voor dezen mooien avond en wekte allen op, om mede te werken tot den bloei der afdeeling. Bioscoopavond. De afd. IJmuiden der Nat. Chr. Geheel- moeten Onth. vereeniging organiseert op Woens- 9 November een tweetal bioscoop voorstellingen in het Gebouw voor Chr. Belangen aan het Enschedéplein, n.l. te 5 uur voor kinderen en te 8 uur voor grooten. Als hoofdfilm zal worden vertoond Bungan's beroemde boek: „Eens Chris- tenreize naar de eeuwigheid." Personalia. Door Burgemeester en Wethouders van Velsen is tot klerk ter secretarie benoemd de heer IJ. J. Bosma te Deventer. Woensdagmiddag even na twaalf uur brak brand uit in een der 4 aaneen- gebouwde, onbewoonbaarverklaarde wo ningen aan den Schulpweg te Noord Velsen. In dit perceel werd het manden- makersbedrijf uitgeoefend door M. Jan sen van Wijk aan Zee. De eigenaar der 4 woningen, de heer jaar U eens vertellen wilden, wat er in' hee]e treurspel van vóór vijftig jaar. Voor hen moeten wij zoeken naar een brochure van Engels, getiteld „Fabrieksmenschen", waarin het leven geschilderd wordt van de textielarbeiders, van de ontzettende lage loonen en buitensporig lange ar beidstijden, van het wonen in plaggenhut ten, waar op Zondagen werd gewerkt, om toch eenigszins rond te komen. Wij moe ten hen verwijzen naar de streken, waar huisindustrie hoogtij vierde, waar kinde ren van 5 of 6 jaar oud reeds moesten meeverdienen met tabaksstrippen, mand- jesvlechten enz. enz. Waar de arbeiders gedwongen werden van hun 5 of 6 gulden loon er 2 of 3 te besteden in winkels van den baas of zijn familie, de gedwongen winkelnering, en deed men dat niet, welnu dan was er geen werk en was men aan de liefdadigheid overgeleverd. Thans zijn die dagen bestond aan rechtspositie. Men was overgeleverd aan de liberale heer schappij, zoowel op staatkundig als eco nomisch terrein. Wat is er sindsdien ver anderd? Het moest overbodig zijn om in 1927 nog te spreken van organisatie, maar het is meer dan noodig. Misschien noodiger dan voor veertig jaar. Want toen had men niets te verliezen, terwijl nu langs alle fronten gestreden moet worden, om te houden wat we hebben. Laat ik u wijzen op de feiten van den dag, waarin men be zig is alles te verslechteren, wat er te ver slechteren valt. Dat men wil beginnen en reeds poogt de wijzers van den tijd terug te zetten, dat men schermt en schreeuwt met vrijhandel, onbeperkte vrijhandel met als ondergrond zoogenaamde concur-1 niet doorgedrongen, dat organisatie een Van Castricum had in het aangrenzende eisch is. Ze loopen nog slapens rond en j perceel voor een waarde van f 3000 aan sussen hun geweten met de gedachte, datonverzekerde bloembollen liggen, zoodat 1 T' hij wel eenige angstige oogenblikken be leefde. Onder leiding van den opperbrand- meester den heer K. Luyting, was de ijlings toegesnelde brandweer in staat, on danks de ongunstige richting van den wind, den brand tot het eene perceel te beperken. De heer Jansen keek vreemd alles wel vanzelf gekomen zou zijn, ook al was er geen Vakbond, ook al was er geen Volksbond. Tegen dezulken moeten i wij optreden met onze volle overtuiging. Voor hen moet worden afgedraaid het op, toen hij om één uur naar zijn arbeid terugkeerende een rookenden puinhoop in de plaats van zijn werkplaats vond. Tegen schemeravond vloog te Noord-Velsen een vliegmachine eenige malen angstig dicht over de aan den Wij- kerstraatweg liggende huizen heen, zoodat vele menschen zenuwachtig de evolutiën van dezen vogel waarnamen. Ten slotte streek de machine neer ten oosten van de Wijkerpijp en bleek, dat de Fransche pi loot op zijn tocht van Parijs naar Schip hol verdwaald was. De piloot had zoo laag vliegende gezocht naar een gunstig terrein om te dalen, maar had geen ge schikt plaatsje kunnen vinden.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1