Hef. rioïeeringsplan. Op ons verzoek hebben wij dezer da- gen op hel bureau Openbare Werken j eens een blik mogen werpen in het groote jj rioïeeringsplan, dat onlangs den raad is fl, aangeboden en hetwelk in een bijzondere i| bijeenkomst van raadsleden is toegelicht ij geworden door een ingenieur van de In Jj; dustriëele Mij. Mabeg te Utrecht, welke j|! het plan heeft vervaardigd, in samenwer king met den directeur van Openbare Werken. Laat ons eerst opmerken, dat er ver schillende stelsels voor rioleermgen zïj'n. Men kan het afvalwater en regenwater af zonderlijk vervoeren, maar ook gezamen lijk, In steden met yeel grachten is het gemakkelijk het hemelwater daarheen af j ie leiden, maar in onze gemeente met als voornaamste waterweg het Noordzeeka- I naai, gaat dit niet. Daarom heeft men het gemengde stelsel gekozen, zoodat over- i lollig hemelwater in dezelfde buizen kan worden afgevoerd. Als wij de voornaamste groote gekleur de kaarl voor ons krijgen, zien we, dat de gemeente verdeeld is in drie secties, n.l. Velsen-Noord, terwijl het deel der ge meente ten Zuiden van het kanaal in tweeën verdeeld is en wel zoodanig, dat de grens loopt tusschen den Driehuizer- kerkweg enz, In ieder van deze secties komt een pompstation en in de secties Velsen-Noord en Oostelijk deel een zui veringsinstallatie. Te Velsen-Noord koifitf' deze installatie o.g. nabij De Plaatwelle- rij en in het Oostelijk deel bij het gemeen- tebeltterrein, Het rioolwater komt op de ze punten, na mechanisch gereinigd te zijn, in 't Noordzeekanaal. De zuiverings installatie bij het beltterrein dient echter ook voor de westelijke sectie, voor IJmui- den dus. In het hoofdriool tusschen IJmuiden en Velsen komen op verschillende punten uitlaten in het Noordzee-kanaal, die ech ter alleen bedoeld zijn voor afvoer van hemelwater. Bij overvloedigen regen, wanneer er veel water in de riolen is, worden deze uitlaten automatisch ge opend. In het oostelijk en zuidelijk deel der gemeente komen uitlatingen op beken en op de Jan Gijzenvaart. Daar men is uitgegaan van de gedachte, om de buizen zoo min mogelijk heel diep te leggen, heeft men vanaf het gedeelte tusschen Velsen en Santpoort, o.g. nabij het Huis ter Spijk, waar het zeer hoog is, een leiding geprojecteerd op geringe hoog te, die het water naar Jan Gijzenvaart voert en vandaar komt aan een perslei ding, die het water opperst tot een punt, o.g. ter hooge van den Neethof. Daar krijgt men weer afloopenden grond en gaat de leiding weer in de richting van het Huis ter Spijk en verder naar het Noordzeekanaal. De hoofdleiding van IJmuiden naar Vel sen loopt door de Trompstraat, Wille- brordstraat en Stationsweg. Men heeft het plan opgezet met zooveel mogelijk behoud van de bestaande rioleering, wat mogelijk is, doordat op verschillende punten groote putten komen, waar de ge weldige buizen met een diameter van 200 bij 240 c.M. komen. Men beeft die kunnen zien leggen onlangs in het Velserduin- plein en ook in het Kennemerplein ko men ze. Er zullen dus bij de bestaande rioleering zoo weinig mogelijk straten op gebroken worden. Alleen de Frans Nae- reboutstraat, Trompstraat, Willebrord- straat en Stationsweg zullen er aan moe ten gelooven, daarin komen nieuwe bui zen. Die buizen met de grootste afmetingen zijn zoodanig, dat men er wel een wagen door kan rijden. Behalve in het Noordzee kanaal zijn uitlaten gedacht in de singels, die ter hoogte van den Hofgeest in het uitbreidingsplan zijn geprojecteerd, ten Zuiden van den Brederoodschenweg en ten Noorden van Het Terras. Als het geheele plan uitgevoerd is, zal het buizennet 170 K.M. lang zijn. Er lig gen thans nog maar 30 K.M. buizen. Men begrijpt echter, dat het plan in ge deelten zal worden uitgevoerd. Wij merk ten reeds op, dat gedeeltelijke vernieu wing tusschen IJmuiden en Velsen noo dig zal zijn, maar voor de gedeelten, waar nog gebouwd moet worden, zal de uitvoering plaats hebben naar de behoef te. Dat er heel wat water verzwolgen zal kunnen worden, begrijpt men, als men weet, dat er gerekend is op een afvoer van 80 maal het afvalwater der huizen. Er is dan ook gerekend op regenbuien met een capaciteit van 100 liter water per seconde op een hectare grond. De drie secties zijn in districten onder verdeeld en hebben alle een nummer. Wij zagen de talrijke kaarten, waarop ieder onderdeel is uitgewerkt, ook voor de ge projecteerde straten van het groote uit breidingsplan, Vaak. ziet men eerst een nauwe buis met b.v, een diameter van 30 bij 45 c.M,, dan komt verder op en dieper een buis met grootere capaciteit enz., tot de buis een put of het hoofdriool be reikt. Het is een geweldig werk geweest, het maken van dit plan en zeer waar schijnlijk zal de raad het wel acceptee ren, Maar vóór dat dit groote plan ge heel is uitgevoerd, zal er nog heel wat wa ter in het zand terecht komen. Donderdagmorgen heeft de Wethou der D. Schilling in den parkvijver een snoek van 5'/- pond gevangen. In ,,Het Leven" van Zaterdag 15 Oc tober j.l. zagen we plaatjes over de ver richtingen van den teiepaath Maloïtz en in verschillende bladen als Telegraaf, Volk en Handelsblad hebben we recen- ties kunnen lezen. Bij velen is misschien wel de gedachte opgerezen, „dat zou ik ook wel eens willen >bijwonen". Welnu daarvoor bestaat binnenkort ge tegenheid. De heer Joh, de Way heeft zich met den heer Maloïtz in verbinding gesteld en het resultaat is, dat deze kunstenaar Donderdag 3 Nov. in Hotel „De Prins' s avonds een voorstelling zal komen ge ven. Zeer interessant is, dat een demon stratie in denzelfden geest als te Amster dam gehouden is, des middags zal vooraf gaan. Lenige betrouwbare inwoners van Vel sen zullen aangezocht worden om een geheime opdracht samen te stellen, die dan door den heer Maloïtz zal moeten worden uitgevoerd. Verdere bijzonderheden zullen uit raam- en strooibiljetten nog wel blijken. Gemeenteraad Vergadering van i8 October 1927. Vervolg, Mededeelingen. lien adres van F. Redeleer en C. Luttik, resp, voorzitter en secretaris der V oetbalvereeniging „Kinheim" te Velsen, om 'hun één. avond per week in gebruik te willen al'staan het gymnas tieklokaal van school G, met de daarin zich be vindende gymnastiekwerktuigen [in handen van B. en W. te stellen ter afdoening). Een schrijven van het Bestuur der afd, Vel sen en omstreken van de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders „Uit Strijd Geboren", waarbij adhaesie wordt betuigd aan hel onder e vermelde adres (te voegen bij dit adres). Een adres van het Bestuur der Neutrale Zie kenhuis Vereeniging in de gemeente Velsen, om toekenning van een jaarlijksche subsidie van f 3000.ten behoeve van de inrichting, in standhouding en uitbreiding van hare Poliklir niek en ziekenverpleging (in handen van B, en W. te stellen om advies), Alsvoren van de afd, Kennemerland van den Bond van Ned. Onderwijzers, waarin verzocht wordt: le. ten spoedigste te komen met inrichtingen van voorbereidend onderwijs in IJmuiden (ten Zuiden van den spoorweg) en Velsen (ten Noor den van liet 'Noordzeekanaal). 2e, den toelatingsdatum van leerlingen voor de openbare scholen uniform te bepalen op I September in handen van B, en W. te stellen om advies). Alsvoren van L. Poortenaar e.a. om verlaging van hel schoolgeld, verschuldigd door de ouclers van leerlingen die het gemeentelijk gymnasium te Haarlem bezoeken, (als voren). Een schrijven van het lid den heer J. de Nobel van den volgenden inhoud: Beleefd verzoekt ondergeteekende overeen komstig art. 16 van hel reglement van orde hem in de gelegenheid te willen stellen inlichtingen in te winnen omtrent de volgende vragen: 1. Is het Burgemeester en Wethouders be kend, dat bij den Minister van Financiën voor stellen zijn ingediend tot het opheffen van de in- en uitklaring te IJmuiden van schepen voor Amsterdam en Zaandam bestemd? 2. Heeft het College van B. en W, reeds een onderzoek ingesteld naar deze. aangelegenheid, die belangrijke schade zal veroorzaken voor bij de scheepvaart betrokkenen en wellicht voor een groep inwoners werkloosheid ten gevolge zal hebben? 3. Zijn B. en W, voornemens na gehouden onderzoek pogingen aan te wenden om de in- en uitklaring le IJmuiden te behouden? Bovenstaande vragen zag ondergeteekende gaarne behandeld in de vergadering van 18 Oct. a.s. Een toelichting op deze vragen zal onder geteekende mondeling verstrekken. B. en W. stellen voor het verzoek toe te staan en dit punt te behandelen aan het eind der agenda. Wordt goedgevonden. Vervolg mededeelingen. 2. B, en W. stellen voor, het raadsbesluit van 13 September 1927t tot vervanging van belasting- verordeningen betreffende het bij Velsen ge-S voegd deel der opgeheven gemeente Spaarndam, in dien zin te wijzigen dat daaruit onder II sub A vervalt „10 leges" en dat voor het cijfer „11" daaropvolgend wordt gelezen „10". Goedge keurd. De heer Schaar stelt voor het adres van den Nederl. Federatieven Bond van personeel in openbaren dienst in hamden der gascommissie te stellen. De Voorzitter zegt zich hier ten sterkste tegen le verzetten. Het is een relletje en daar moeten we niet aan meedoen. De heer Bosman zegt wel gaarne de toezeg ging van B, en W. te hebben; dat men voorzich tig zal zijn met die leveranciers, die in de pers herhaaldelijk zijn genoemd. De Voorzitter had dit liever gehoord in een volgende vergadering, daar het anders zou kun nen blijken, alsof dit een gevolg was van dit adres. De heer Bosman zegt de opmerking gemaakt te hebben geheel afgezien van. dit adres. De heer Vermeulen zegt in verband hiermede le hopen, dat er wat minder onderhands ge gund zal worden. Er zijn den laatsten tijd ver scheidene werken, die niet openbaar zijn aan besteed. De Voorzitter zegt dat in het college van B. en W. deze opmerking ook al is gemaakt. De heer Schaar zegt dat het niet kwaad is, dat deze zaak besproken wordt. Deze bond zal met adresseeren voortgaan en als wij nu argu menten vragen, zal hij wellicht ten opzichte van serieuze gemeenteraden en gasbedrijven wat voorzichtiger worden. De heer Sluiters zegt dat als B, en W. den raad steeds voldoende inlichten, de raadsleden tevreden zijn. De heer Tusenius zegt dat hier geen vuiltje aan de lucht is. Naar de door den heer Bosman bedoelde leverancier is dadelijk een onderzoek ingesteld en deze bleek aan onze gemeente goedkooper geleverd te hebben, Spr, heeft er geen bezwaar tegen, als in een volgende verga dering een voorstel wordt gedaan, om deze zaak in de gascommissie te bespreken. De heer Roclse wijst naar aanleiding van het adres van L. Poortenaar e.a. er op, dat de re tributie-regeling nog steeds aanhangig is en dringt op afdoening aan. De heer Vermeulen vraagt of het adres van het Bestuur der Vereeniging voor Chr. onder wijs te IJmuiden niet nu reeds behandeld kan worden. De heer Tusenius heeft daar bezwaar tegen. Vaststelling der derde suppleloire begrooting voor 1927, B. en W, stellen voor, de bij de stukken ge voegde 3e suppleloire begrooting der gemeente, dienst 1927, vast Le stellen. De Commissie van bijstand voor de finan ciën adviseert gunstig. De heer Vermeulen zegt dit voorstel met be langstelling le hebben gezien, maar vraagt, w vroeger ook meermalen begrootingsposten zijn overschreden, waarom dit niet bij suppleloire begrooting geregeld te hebben. Als B. en W. nu een nieuwen weg inslaan, vraagt spr. of dit voor alle gevallen zal gelden en dat dus niet over de toegestane gelden zal worden beschikt, aleer de zaken financieel ge regeld zijn. De lieer Nijssen zegt dat het voortaan zoo zal gaan en'voor belangrijke door den raad toege stane bedragen, zal de raad ook de dekking moeten aangeven, De heer Vermeulen zegt dat hij geen ant woord kreeg of het voor alle overschreden pos- ten zal gebeuren- Spr. wijst er op dat er op de- ,ze agenda twee voorstellen met financiëele consequenties voorkomen; De heer Groeneveld zegt dat de heer Vermeu len onlangs een voorstel deed ten opzichte van hét Bewaarschoolonderwijs, dat tweemaal f 5000 kostte. De heer Vermeulen; Dat deed ik nog onder het oude regime van B, en W. De heer Groeneveld: Hij is weer goed. Het voorstel wordt goedgekeurd. Vaststelling van een njeuwe verordening tot het heffen van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. De heer de Nobel zegt gaarne le zullen ver nemen hoeveel minder de belasting zou op brengen bij toepassing der nieuwe wetsbepa- ling. Spr. zegt ernstige bezwaren tegen dit voor stel te hebben. Het geldt hier een verterings belasting en wij mogen niet te zwaren druk op leggen. Spr. zegt dat B. en W. blijkbaar bang zijn, dat de kleinere huren buiten de verorde ning zullen vallen, maar naar spr. heeft verno men zal er een herschatting plaats hebben, waardoor vele huizen hooger in huur zullen worden aangeslagen. Spr, vraagt of dit B, en W. bekend is. De heer de Vries zegt eveneens te weten, dat er een herschatting zal plaats hebben, waarbij de zuivere huurwaarde zal gelden. Spr, zegt dat daardoor tal van menschen meer belasting en meer opcenten zullen moeien betalen, waarvan spr. verschillende voorbeelden geeft, Spr, acht daarom dit voorstel geheel overbodig. De heer Dalmeyer vraagt wat de oorzaak is van het verschil in progressie tusschen de 3e en 5e klasse, Spr,-wijst er op, dat in de 3e klas se de progressie eerst begint bij f 600 en in de 5é klasse reeds bij f 300. De Voorzitter zegt dat de nu reeds gemaakte opmerkingen B en W aanleiding geven den raad voor te stellen dit punt aan te houden. De heer Bosman vraagt B, en W. dan ook de herclassificatie wel te behandelen. De Voorzitter zegt dat de zaak toch weer in de financieele commisise komt. Wijziging der algemeene politieverordening. Ingekomen is een schrijven van de commissie van voorbereiding inzake plaatselijke strafwet geving, waarbij meegedeeld wordt dat door de inwerking treding op 1 November a.s. van alle gewijzigde bepalingen van de Motor- en Rij- wielwet en van het Motor- en Rijwielreglement meerdere artikelen der algemeene politieveror dening moeten worden' gewijzigd of ingetrokken. Bovendien is door de commissie eene wijzi ging voorgesteld van art, 63, in verband met een verzoek van de afd. Velsen en omstreken der Hollandsche Mij. van Landbouw. Door de commissie wordt een concept-besluit ter vaststelling aangeboden. Enkele leden vragen hoe het hier staat met de maximum-snelheid. De Voorzitter zegt dat die 30 K.M. is. Het voorstel wordt goedgekeurd. Toetreding als lid van de Nederlandscïie Vereeniging voor volks- en schoolbaden. Mede ter bevordering van een richtige uit voering van de taak der ingestelde commissie met opdracht een onderzoek in te stellen naai de mogelijkheid van stichting van een bad- en zweminrichting, stellen B. en W, voor, de ge meente te doen toetreden als lid van de Neder- landsche Vereeniging voor volks- en schoolba den, tegen een jaarlijksche contributie van f 10,—. De heer Vermeulen maakt hiertegen bezwaar. Het aantal bonden en bondjes is legio. Wij hebben toch de Vereeniging van Nederl. Ge meenten, De Voorzitter zegt dat de aansluiting inhoudt, het betalen van verstrekte adviezen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Tegen de heer Vermeulen. Verleenen van machtiging tot restitutie eener betaalde boete. In behandeling komt het voorstel, om aan de borgen van J. H. Balke Cz. te Amsterdam de boete van f 10,000, welke deze hebben moeten betalen wegens het niet nakomen der ver plichtingen van genoemden J. H. Balke Cz, ten opzichte van grondverkoop te restitueeren, wijl de heer Balke den grond alsnog wi) aanvaarden. De heer Bosman vraagt of er nu afwerk ge- maakt wordt. De Voorzitter zegt dat a.s. Donderdag de overdracht plaats heeft, De heer Bosman vraagt of dan de afbouw der huizen zal worden voortgezet. De Voorzitter: Dat hopen we. Het voorstel wordt goedgekeurd, Grondovername voor wegverbreeding. Goedgekeurd wordt het voorstel tot overna me van grond voor wegverbreeding en verrui ming van den Wijkerstraatweg, den Groolen Hout of Koningsweg, den Zeeweg, de Kweekers laan, den Driehuizerkerkweg en den Velserduin- weg. De beer ten Broeke zegt dat de post hiervoor reeds met f 7000 is overschreden. Spr. zegt dat zeer waarschijnlijk binnenkort het uitbreidings plan en rioïeeringsplan dn uitvoering komt en spr. meent dat werken voor wegverbreeding daarbij beter kunnen worden uitgevoerd. De heer Vermeulen zegt verheugd te zijn, dat er grond voor wegverbreeding wordt afgestaan, maar spr. komt er tegen op, dal dit systeem loos geschiedt. Laat er een bepaald bedrag voor worden uitgetrokken en- met andere verbete ringen wachten, tot zij aan de orde zijn. De heer Bosman zegt dat men moeilijk anders kan dan systeemloos handelen, omdat men vaak gretig een stuk aanvaardt, als het aangeboden wordt, Spr. is b.v. dankbaar dat de R.K. kerk te Velsen-Noord grond voor wegverbreeding af staat en spr, hoopt dat dit kerkbestuur nog ver der wil gaan. De heer Dalmeijer zegt dat de heer Vermeu len anders goed thuis is in de begrooting, maar nu blijkbaar niet. Want wat de -heer Vermeulen wil, gebeurt al jaren, er is op de begrooting f 5000 voor uitgetrokken. De heer Nijssen zegt dat B, en W, gaarne den Rijksstraatweg in Velsen'-Noord flink willen ver beteren, In verband met het volgende voorstel worden er nu ook heel wat stukken tegelijk aan geboden. De heer Dalmeijer vraagt waarom er hoornen gerooid moeten worden. De heer Langendijk zegt dat het doode hoo rnen zijn. De Voorzitter zegt dat de commissie voor de plantsoenen voortaan zal onderzoeken, of liet rooien van boomen noodig is. Het voorstel wordt goedgekeurd, Verleenen van machtiging en toestaan van het noodige crediet voor den aanleg van trottoirs langs den Wijkerstraatweg. Bij gemeenteblad no. 61 van dit jaar deelden B. en W, mede, dat van Rijkswe ge een plan tot verbreeding van het ge deelte van den Wijkerstraatweg, van de Burgemeester Weertstr, af tot den over gang in den spoorweg Haarlem-Uitgeest, in bewerking was. Verder, dat uit de be sprekingen, gevoerd met den Hoofd-inge- nieur van den Rijkswaterstaat in het ar rondissement Alkmaar, was gebleken, dat hoewel aan de plannen voor de zoo noo dige verbetering van de verbinding stoom- pontveer-Beverwijk met spoed werd ge werkt, deze nog geen vasten vorm hadden aangenomen. Sedert is vanwege het Rijk overgegaan tot het herstraten en verbeteren van een gedeelte van den weg, n.l. van de Burge meester Weertstraat af tot de voormalige remise van de N. Z- H. Tramweg Maat schappij, Ofschoon hieruit niet mag worden afge leid, dat de Rijksplannen omtrent de ver betering van den geheelen Wijkerstraat weg thans vaststaan, daar de betrekkelijke voorstellen -zich nog bevinden in handen van de Rijkswegen-commissie, achten B. en W, het gewenscht, bereids maatregelen te nemen, dat tot aanleg van trottoirs langs dezen weg, voor zoover nog noodig, kan worden overgegaan. Temeer achten zij dit gewenscht, omdat de onderhandelingen met de eigenaren van langs den weg gele gen gronden, over afstand van gedeelten daarvan ten behoeve van vorenbedoeld werk, zijn geëindigd en wordt voorgesteld de afgestane grondstrooken in eigendom te aanvaarden. Het ligt in de bedoeling, dat de trottoirs een breedte zullen verkrijgen van onge veer 2.50 M. en dat zij zullen worden afge sloten door trottoirbanden van graniet of bardsteen. De hieraan verbonden kosten worden geraamd op f 30.000. In overeenstemming met het advies der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken stellen B. en W- voor, hen te machtigen, tot den aanleg van trot toirs langs den Wijkerstraatweg, waar de ze nog niet zijn aangebracht, over te gaan en hun voor dat doel een crediet tot ge noemd bedrag toe te staan. De' heer Sluiters zegt vernomen te hebben, dat het Rijk met dezen weg al bezig is. Spr. vraagt of het bestaande riool voldoende is, op dat de trottoirs niet een volgend jaar weer over hoop moetan worden gehaald. De Voorzitter zegt dat de Wethouder van openbare werken hierover reeds een conferen tie heeft gevraagd. De heer Dalmeijer zegt dat het hem be vreemdt, dat over de kwestie der rioleering heel niet gesproken wordt. Het gaf toch een verschil in prijs van f 13000. f De heer ten Broeke zegt dat het voorname-! hjk hierom gaat, of het riool goed is. Spr. zegt dat deze kwestie goed onder de oogen moet wórden gezien. W/P,e heer Visse* zegt dat verbetering van den Wijkerstraatweg dringend noodig is en spr. dringt op spoed aan. De heer Vermeulen vraagt waarom deze zaak niet in de Financieele commissie is geweest. De Voorzitter: Dat zal de nieuwheid zijn. Het voorstel wordt goedgekeurd. Verkoop van grond te Santpoort. In behandeling komt het voorstel tot verkoop van 345 M2 grond aan Burgemeester Enschedé- laan en Brederoodscheweg aan J. T. Hiensch voor f 5.50 per M2 en van 225 M2 grond aan de Schipbroekerlaan aan Mej. M. J. Weekenstroo voor f 1275. De heer Sluiters vindt den prijs voor den grond aan de Enschedelaan zeer laag. Spr. zegt dat het hier een mooie hoek wordt, waar de Geref. kerk en de Chr. school komt. De Voorzitter zegt dat B. en W. hier open be bouwing willen en daarom kan de prijs niet zoo hoog zijn, De heer Sluiters zegt niet te houden van zulke voorwaarden. Deze grond kan later wel f 15 opbrengen. De heer ten Broeke vindt den prijs ook laag. Spr. vraagt hoe het staat met de onderhande lingen met het kerkbestuur. De Voorzitter zegt dat de Wethouder van openbare werken verwacht, dat die tot een goed einde zullen komen. De heer Vermeulen acht de oplossing ten op zichte van de komende Geref, Kerk niet geluk kig. Spr. vindt den prijs ook veel te goedkoop. De heer Roelse vraagt of bij de verkaveling van gronden niet normen kunnen worden ge steld inzake de prijzen. De heer Nijssen zegt dat er te Santpoort nog heel wat grond is. Spr. zegt dat de kooper er belang bij heeft, dat de gronden voor open be bouwing blijven bestemd. Spr, .zegt dat de ge meente te Santpoort pas 60.000 M2 grond heeft gekocht en acht den prijs billijk. De heer Vermeulen is wel voor verkoop te gen den genoemden prijs, maar zonder de ge stelde voorwaarde. De heer Tusenius: Dat kan niet. Wel kunnen we voortaan grond verkoopen zonder deze voor waarde. Het voorstel wordt goedgekeurd. Tegen de heeren Sluiters, Vermeulen, Hom. burg, Krijger, ten Broeke, v. d. Steen en Groe neveld. Overname van straten te IJmuideu, Goedgekeurd wordt het voorstel tot overna me van straten, n.l. de van Wassenaerstraat van Speijlcstraat en Casembrootslraat te UnjuL den van de N.V. Exploitatie Mij, Velseroord. De heer Sluiters zegt hieraan zijn stem niet te 1 kunnen geven, om reden van het onlangs geno men raadsbesluit waardoor de exploitanten 1 duizenden guldens voordeel verkrijgen, De heer iiosman vraagt hoe het nu staal met 1 het andere einde van de Casembrootstraat. De Voorzitter zegt dat reeds meermalen 0p voorziening is aangedrongen. De heer Vermeulen vraagt of het gebruikte materiaal in de straten wel voldoende is. De heer ten Broeke zegt dat het materiaal reeds voor het gebruik moet worden gekeurd, Het voorstel wordt goedgekeurd. Tegen de I heer Sluiters. Aanwijzing van een speelterrein voor de scho len D en Dl en toestaan van het noodige ere- diet voor het maken van een afscheiding om dit terrein. B. en W, stellen voor als speelterrein voor de i scholen D en Dl aan te vragen een crediet f 3400. De heer Sluiters vindt de kosten van f 3400 1 VQOr het hek zeer hoog. Kan dit niet met harmo nicagaas afgezet worden. De heer Bosman wil geen prutswerk, maar een ijzeren hek op steenen voet. Het voorstel wordt goedgekeurd. Prae-advies op een adres van de Vereeniging tot instandhouding der Maria Bewaarschool ie Velsen, waarbij verzocht wordt, voor 1927 een subsidie te verleenen van f 950, Dit adres werd den 14 December 1926 in han. den van B. en W. gesteld om advies, B. en W, stellen voor aan de Vereeniging voor 1927 een subsidie te verleenen van f 500.zon der dat hiermede wordt geprejudicieerd om trent subsidieering in de toekomst. De heer Roelse is alleen voor inwilliging van het verzoek, als ook voor het openbaar bewaar, schoolonderwijs f 500 wordt toegestaan. De heer Maas zegt dat de noodkreet van den heer Groeneveld eenige uitwerking heeft. Spr. wijst er echter op, dat de R.K. bewaarscholen te IJmuiden, Velsen-Noord en Driehuis nog steeds geen subsidie ontvangen en daar wordt jaarlijks veel op toegelegd want op deze scholen, gaan eenige honderden kinderen. De heer Zwanenburg onderstreept dit en wijst op de R.K. Bewaarschool te IJmuiden, waar jaarlijks f 2100 moet worden bijgelegd, Spr. zegt, dat de zusters piano-onderwijs geven en onder richt in naaien enz., om te helpen dit tekort te dekken. De heer ten Broeke zegt dat het hier geldt de oudste bewaarschool in onze gemeente en een zeer kleine school, waaraan de onderwijzeressen zeer lage salarissen hebben, om dit sociale werk in stand te houden. Spr, wijst er op, om voor deze school -het -sub—\ sidie toe te staan. De hr. Vermeulen zegt, dat hij in verband mei het door den hr. Roelse gesprokene niet zou ten, wat 't openbaar bewaarschool onderwijs mei f 500 zou moeten doen, Spr. zegt dat de heer Roelse rechten eischt, maar in plichten is men links steeds tekort gekomen, terwijl de bijzon dere bewaarscholen altijd door particulieren be-! kostigd zijn. De heer Groeneveld zegt dat reeds jaren voor deze bewaarschool hulp is gevraagd Spr. vraagt g nu deze f 500 toe te staan, daar deze bewaar school anders ten gronde gaat. De heer Sluiters zegt dat het hier een bijzon, der geval geldt. In Velsen zijn niet zulke spectieven, dat het aantal leerlingen sterk toenemen en men kan deze kleine kleuters over de pont sturen. De heer Tusenius zegt, dat spr. nooit aar subsidieering van deze school heeft gewild, maar na een gesprek met eenige bestuursleden heeft spr. vernomen dat deze school in vaar verkeert. Spr. is van meening, dat het be. drag van f 500 moet worden afgetrokken van het bedrag van f 5000, dat het volgend jaar meer voor het bijzonder voorbereidend onderwijs zal v| worden gegeven. De heer Vermeulen ziet het eveneens zoo. De heer Roelse wil het bedrag alleen toe- staan, als wordt vastgelegd, dat voor het open baar voorbereidend onderwijs eveneens f 500 wordt uitgetrokken. De heer Tusenius zegt dat de f 500 alleen voor dit jaar wordt toegsetaan, maar in mindering komt van het volgend jaar toe te staan hooge bedrag. De heer Roelse trekt zijn amendement in. Het voorstel wordt goedgekeurd. Tegen heer Visser. Benoeming van een hoofd der openbare lag«-w re school AI te IJmuiden, (vacature K. Faber) en het verleenen van eervol ontslag aan den be? noemde als onderwijzer. De voordracht luidt als volgt: 1 J. H, van len, onderwijzer aan school AI; 2. W. Kots, derwijzer aan school C; 3 G. Klimp, onderwj zer aan school B; 4 J. W. K. de Jager, onderwj zer aan school D, Bij eerste stemrailng worden uitgebracht op den heer Klimp 11, op den heer de Jager 8 op de heer van Dalen 3 stemmen. Bij tweede stemming op den heer Klimp stemmen, op den heer de Jager 10 stemmen op den heer van Dalen 1 stem, zoodat de höj G. Klimp is benoemd. Aan de orde is nu de interpellatie van a® heer de Nobel, De heer de Nobel wijst er op„ dat er vroeg! reeds meerdere malen pogingen zijn gedaan, oi de in- en uitklaring van schepen van IJmuW? weg te nemen. Het is spr, niet bekend waarof die pogingen toen geen succes hadden. Maar de poging van thans is heel ernstig, bj zegt gehoord te hebben, dat het oponthoud schepen in de sluizen te lang duurt. Maar spr. goed ingelicht is, zijn de groote scheep vaart-maatschappijen in Amsterdam niet vc verandering. Zij willen den toestand, zooals t nu 50 jaar is geweest, bestendigen. De inklan in de verschillende havens van Amsterdi brengt meer moeilijkheden met zich. Ook ®(- het mogelijk zijn, om het oponthoud door de klaring in de sluizen alhier tot 10, zelfs o minuten zijn terug te brengen. Door de rij. autoriteiten moet indertijd alle medewerking T

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 2