ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Ho. 102 Woensdag 26 October 1927 12e Jaargang Van den Wachttoren Piaatselyk Nieuws IJmuiden. t/tijniïwuüs mrujAüiaMdisn Velsen Driehuis Ingezonden IJMUIDER COURANT losse nummers van de IJMUIDER COURANT zijn a 5 cent steeds verkrijg bar aan ons Bureau, Willemsplein 11; in \\njewel's Boekhandel, hoek Fro gerstraat; boekhandel P. F. C. Roelse, Kanaalstraat boekhandel Arends, Oranjestraat; Boek handel JRamp, De Rijpstraat, hoek Wil- lim Barendszstraat; te IJmuiden-Oost bij boekhandel J. W. Raadman, Trompstraat, boekhandel Gelderman, hoek Lagersstraat Ratelsstraat; Boekhandel F. v. d. frijn, Kalverstraat; te Santpoort in den boekhandel P. v. Meurs, Rijksstraatweg. Belanghebbenden wordt medegedeeld, Jat aanvraag-biljetten voor inschrijvings- bewij'S van motorrijtuigen en aanhangwa- ingevolge art. 37 van het motor- en rijwielreglement voortaan ook verkrijg baar zullen zijn aan het bureau van poli tie der gemeente Velsen, te IJmuiden, Willemsplein 1 (van 912 uur v.m. en 2-5 uur n.m. kamer administratie). Een praatje over de laatste V olkenbondsvergadering. We zijn schrikkelijk degelijk, ernstig en wetenschappelijk. Dat komt waarschijnlijk door de vele examens, die wij doorstaan hebben. Een krantenartikel maakt zoo den indruk van een hoofdstuk uit een stand aardwerk en een redevoering doet denken aan een collegezaal en dikke boeken. Om niet voor achterlijk gehouden te worden, spreken we ook liefst boekentaal. Wij zijn in onze gesprekken bijzonder productief in vreemde expressies en we hebben het over depressies, als het hard waait en over het lage moreele peil der tegenwoor- generatie, als we ons over een rekel kwaad gemaakt hebben en over de bu reaucratie en chaotische toestanden bij de posterijen, als we een brief hebben laten liggen en een standje krijgen, dat we hee- lemaal niets van ons laten hooren. En we vervelen ons of zijn vervelend hij al de doorwrochte redevoeringen, die we hooren en houden en het is ook een klein kunstje, om door eenige vaktermen, die we kennen, al zijn we vreemd in het vak, een degelijken indruk maken. Dat zijn echter allemaal kunsten en kuren. Wij zijn niet zoo zwaarwichtig en saai, als we ons voor doen. We mogen wel eens graag luisteren naar een gezellig babbeltje over de dingen van den dag. Men hoeft niet als een professor in het internationaal recht tot ons over den Volkenbond te redevoe ren, we willen veel liever, dat men los en leuk daarvan allerlei bijzonderheden ver telt. Dat noemen we dan een causerie, maar als we ons niet anders voordoen, dan we zijn, spreken we van een prettig praatje. Dat heeft Mr. J, Limburg, een der Ne- derlandsche afgevaardigden te Genève ge houden over de laatste vergadering van den Volkenbond. Wij spreken nu met op zet niet van assemblee, omdat we Neder landers en gewone menschen zijn. Er waren een minister, een oud-minis ter, een generaal en een oud-gouverneur- generaal en dergelijke hoogheden onder het gehoor van Mr. Limburg, maar hij trok zich daar niets van aan en sprak er maar huiselijk op lós. De Volkenbond beteekent toch wel iets. Mr. Limburg gaf daarvoor een heel een voudig en populair bewijs. Er waren op de laatste vergadering van den Volken bond immers 20 ministers van verschillen de landen en tal van andere invloedrijke figuren. Die vindt men niet samen in een oliekoekkraam of den Franschen Bazar. Die komen alleen samen, waar wat te ver hakstukken valt, waar dus belangrijke za ken aan de orde zijn. De heer en kwamen niét in opgewekte stemming bijeen. Ze keken vrij bedenke lijk. Wat goeds kan er uit Genève komen? De voorbereidende conferenties liepen op 0,0 uit en de vlootconferentie van Coolidge bracht minder dan niks. De economische conferentie slaagde, maar de staten trok ken zich van haar uitspraken niets aan. De staten zijn als sommige kwasten al te be leefd, Zij buigen maar voor elkaar en roe pen: Na u! Na uzoodat er heelemaal geen schot in komt, maar allen bij de deur blijven staan, die tot wereldherstel en een betere toekomst moet leiden. Daarbij kwam nog, deelde Mr. Limburg mee, dat het weer de eerste vijf dagen slecht was: weer, om kribberig en verkou den te maken. De stemmen klonken rauw en heesch; er werd geproest en genies ge- hoord in plaats van vredeski anken. Men werkte algemeen met pastilles en zakdoe ken. Maar de stemming monterde daarna op met het weer. Een mensch is geen hond. Die voelt zich. lekker bij een natte, de mensch bij een droge neus. Waar mee weer heel duidelijk blijkt, dat de mensch geen hooger ontwikkeld dier is. De staats lieden te Genève zeiden tot elkaar: Ik ben weer een mensch bij gister vergeleken. Toen kwam minister Beelaerts en werd de heele zaak gezond. Die bracht de groote beginselen van den Volkenbond, ontwa pening, arbitrage en veiligheid weer op den voorgrond. Alleen Chamberlain keek zuur. Hij was bang, dat door deze beginselen het groo te Britsche rijk uiteengerafeld zou kunnen worden. Rust die eenheid dan op oorlogs gevaar? Het kanon is een slecht cement. Maar Chamberlain was boos, dat het klei ne Holland, zonder hem eerst eens te raadplegen, zulke groote dingen aan de orde stelde. Mr. Limburg wist te vertellen, dat Chamberlain na de vergadering nog wel een kwartier heftig gesticuleerend met minister Beelaerts in een auto heeft vertoefd. Het is verstandig, om in een auto alleen armbewegingen te maken als verkeersteekens en niet als gemoeds uiting. We hoorden van een chauffeur en zijn buur, die erg druk in gesprek raakten en daarbij ieder op zijn beurt ook heftig gesticuleerde. Dan stak er links een arm en dan weer rechts een uit, zoodat een auto, die wilde passeeren, niet wist, waar aan zich te houden. Dit mopje vertelde Mr, Limburg niet en hij zou zeker niet al les voor zijn rekening nemen van hetgeen we hierboven schreven, maar een prettig praatje hield hij wel en de minister en oud-minister en de generaal en oud-gou verneur-generaal hadden er schik in en luisterden, terwijl zij bij een dor betoog alleen maar gedaan zouden hebben, als ofHet hartelijk woord van dank aan den spreker was daarom in dit geval ge meend en verdiend ook, wat men niet al tijd van het slotwoord kan zeggen. Wordt den geachten spreker niet meermalen een hartelijk tot weerziens toegeroepen, ter wijl men eigenlijk meent: Dit 's eens, maar nooit weer! Het Pantserfort. Bij ministeriëele beschikking is thans bepaald, dat de garnizoenen IJmuiden en Hoek van Holland op 14 December wor den opgeheven. Zooals men zich herinne ren 'zal, heeft ons blad reeds maanden ge leden gemeld, dat dit zou geschieden. R.K. Volksbond. Heden, Woensdagavond, vergadert de af deeling van den R.K. Volksbond in het gebouw der R.K. Vereeniging aan de Kerkstraat, terwijl de afd. IJmuiden-Oost morgenavond vergadert-in het Patronaats gebouw. Op beide vergaderingen zal wor den besproken de fusie der afdeelingen van den Volksbond in deze gemeente. De IJmuider Volksstem. De Gemengde Zangvereeniging De IJmuider Volksstem en het kinderkoor De Kleine Stem geven op Donderdag 10 No vember een concert in Thalia. Hulpschool. Het bouwen van een verplaatsbare hou ten hulpschool op een terrein naast de openbare lagere school D is door B. en W. opgedragen aan W. A. Sanders en H. Wit te alhier voor f 6538. Ongeval. Zaterdagmorgen is de arbeider B. D., op de terreinen van den sluisbouw van een locomotief geslingerd. Dr. de Vries Ro bles, die de eerste hulp verleende, consta teerde een zeèr ernstige hersenschudding benevens een lichte hoofdwonde. De man is per ziekenauto naar de Mariastichting te Haarlem overgebracht. Zaterdag 29 October zal door de Afdeeling „Kenneraerland" van den Kon, Ned, Bond van Oud-Onderofficieren in de concertzaal ,,de Grif fioen" te IJmuiden-Oost, aan hare leden en do nateurs met hunne dames een feestavond worden aangeboden. JUBILEUM. De heer P. J, de Mooy, hoofd van school D I te IJmuiden-Oost, zal op 1 November a.s, zijn 25- jarigen -onderwijzersloopbaan vieren. De heer de altneeren en worden gesterkt door Buisje 75ct. Bij Apoth en Drogisten. 685 Mooy begon zijn werk bij het onderwijs te Som- melsdijk, was daarna in nog eenige Zuid-Holland- sche plaatsen werkzaam, maar is nu al tal van jaren hier werkzaam, eerst als onderwijzer aan school D, terwijl hij voor twee jaar bij de split sing van deze school tot hoofd van school D I be noemd werd. De heer de Mooy is wat men noemt een po pulaire persoonlijkheid, wat hij dankt aan zijn op gewekte natuur. Hij is een echte rondborstige meester, die houdt van de kinderen en die ple zier heeft in zijn ambt. Als men meesier en nu ook het hoofd naar school ziel gaan of van school ziet komen, veelal hangen er kinderen aan zijn arm. En bij een Oranjeïeest of bij een filmvoorstelling voor de kinderen, altijd is hij in staat een lach op het gelaat der leerlingen te tooveren. Iedereen mag hem graag en zoo zal 't hem op 1 November zeker niet aan belangstelling ontbreken, CONCERT ARBEIDERS-MANDOLINECLUB. Er was Zaterdagavond groote belangstelling voor het eerste concert in dit seizoen van de Arbeiders Mandolineclub Excelsior, directeur de heer J. W. Raadman. De concertzaal Tivoli was zoo vol, dat niet alle aanwezigen een goede plaats vonden. De voorzitter, de heer van Geyl, verheugde zich in zijn openingswoord over deze groote be langstelling en dat ondanks het slechte weer. Spr. deelde mee, dat de violist Boris Lensky verhin derd was, maar nu onze plaatsgenoot, de beken de accordeon-virtuoos C, Zwanenburg zou optre den, werd dit zeker op prijs gesteld. Verder deelde de voorzitter mede, dat Excelsior groote plannen heeft. In December zal de club haar 5- jarig bestaan vieren en men wil dit doen op waardige wijze. Op 7 December zal de feestelijke herdenking van het lustrum plaats hebben, terwijl op 20 December een kunstavond voor de dona teurs zal worden gegeven. Dan heeft Excelsior nu al besloten, dat zij met alle leden zal deelne men aan het in 1929 in Leipzig te houden Inter nationale Muziekfeest, Maar men wil niet zonder vaandel naar de beroemde stad van-de'Messe en daarom zijn steunbonnen verkocht, die nu ook in de pauze zouden worden aangeboden. De Mandolineclub opende daarop het concert met den Marsch der arbeiders van Joh. B. Kok, die pittig gespeeld werd. Vervolgens kregen we een uitnemende vertolking van de „Ouverture Appassionata" van Th, Henricchi, waarna „Ange éploré" van Marie Maciseski gespeeld werd. Hét laatstgenoemde opus was een fijn werkje, zoet vloeiend en melodieus, dat buitengemeen bekoor de. Excelsior heeft ons met haar spel zeer vol daan, afgezien van enkele kleine vlekjes werd een mooi samenspel gehoord, al is eenige verster king der begeleidende instrumenten wel ge- wenscht. Maar de club, die flink gegroeid en waarvoor het podium van Tivoli haast te klein is, mag er zijn. Daarna trad de heer Zwanenburg op, die vier nummers achtereen ten beste gaf, op de viool be geleid door zijn dochter. Na een flinke marsch kregen we eerst een aardige serenade „Geluk kige uren" van H. v. Planter te hooren. Het succes van beiden steeg met ieder nummer, na dat het zeer mèlodieuse „La Madonna" van S. J. Sweet met het telkens weerkeerende fijne mo tief schitterend was vertolkt, werd het applaus zeer geestdriftig, maar een donderend applaus brak los na de vertolking van de opgewekte ouverture „Mignonette" van J. Bouman. Zelfs wie niet van accordeonmuziek houdt, zal het spel van den heer Zwanenburg op zijn instru ment moeten bewonderen. Subliem en rijk aan nuanceering is de voordracht en dan speelt hij alles uit het hoofd en vlekkeloos mooi. Zijn doch ter begeleidde hem uitnemend. Het publiek is met de verwisseling van solist zeker niet teleurgesteld geweest. Integendeel, hel was opgetogen. Mej, Zwanenburg werden bloemen vereerd. In de pauze had het bestuur eenige attracties, die insloegen. Na de pauze was het publiek zoo mogelijk nog meer enthousiast. De heer Zwanenburg had met de Lichte Cavaleriemarsch van F. v. -Suppé en „Der Calif von Bagdad" van Boildieu een uit bundig succes en niet minder Excelsior, dat een walsmotief uit een van Offenbach's Opera's en „Standchen" van Fr. Schubert prachtig vertolkte en dat dezen prachtig geslaagden avond met „De Internationale" van Th. H. Polman besloot. De logger Nederland II. Zaterdagmiddag is de in de Buitenha ven gezonken logger Nederland II KW. 165 gelicht geworden. Het was niet de bok van de Amst. Droogdok Mij., maar van de WITTE KRUIS. lederen Donderdagmiddag van 2.30 tot 3 uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in het consultatiebureau van de T. B. C.-Vereeniging Briniostraat te IJmuiden-Oost moeders gratis in de gelegenheid raad te vragen omtrent de voeding aan haar zuigelingen. Het advies wordt gegeven door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Suwerink. Trompstraat 72 te IJmuiden- Oost. Tarief naar draagkracht f 5I 15. fa. Verschure en Co. te Amsterdam, die met behulp van een kleinere bok den log ger omhoog gebracht heeft. Het heeft vele uren werken gekost, al eer de bokken zoo ver waren, dat zij het schip goed in de kettingen vast hadden en het lichten kon beginnen. Het was een interessant werk, In den beginne waren niet minder dan 7 sleep- booten waarbij 2 van het bureau Wijs muller in de weer, om te assisteeren. De groote kraan, die over een krachtige stoomwinch beschikt, trok het voorschip vrij snel en gemakkelijk naar boven, maar moest telkens even wachten, totdat de kleine bok, die slechts over „elleboog- stoom" beschikken kan en derhalve lang zaam trok, het achterschip gelijk gebracht had. Om 1 uur 's middags was het grootste gedeelte boven water, doch het duurde nog eenigen tijd, voor de boorden van het schip de oppervlakte bereikten. Tijdens het lichtingswerk moesten de voorbijvarende schepen langzaam stoo- men, met het oog op den golfslag. Gere geld was het noodig, dat de scheepsboo- ten met een reeks korte stooten op de stoomfluit waarschuwden, vooral wanneer de typische Engelsohe haringscheepjes na derden, de „Koppeltjes" met hun krachti ge machines en een ordentelijke snelheid, de haven kwam binnenvallen, een gewel dige golf achter zich aansleepend. De havenmeester woonde het geheele lichtingswerk bij. Het schip werd in den namiddag naar de haringhaven gebracht en is Maandag morgen in het dok geplaatst. Het lijk van den verdronken kok D. Klok is Vrijdag naar Katwijk overge bracht en aldaar Maandag onder veel be langstelling ter aarde besteld. POSTKANTOOR TE IJMUIDEN. Lijst van onbestelbare en door geadres seerde geweigerde brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 1ste helft der maand October 1927. Brieven Binnenland. 1. Centraal Bureau Rijvaardigheid, Haag v2. Evenhuis, M„ Amsterdam. 3. Helwerda, D., Groningen. 4. Vorsellen, van Annie, Herveld Briefkaarten Binnenland. 5. Bos, W., Alkmaar 6. Hendriks Gerritsen, J., Amsterdam 7. Koek, P., Katwijk aan Zee 8. Zonder adres. 9. Hartog, Willem, zonder adres Brieven Buitenland. 10. Kursus, Oslo Een redding. Donderdagavond reden twee ongeveer 16-jarige meisjes, P. en de R. op hun rij wiel in den Koningsweg. Door onbeken den oorzaak raakten beiden van den weg af en in een diepe sloot, waaruit zij, daar hun rijwielen hen hinderden, zich zelf niet konden redden. Gelukkig passeerde de heer S., wonende aan den Schulpweg, wien het niet zonder moeite gelukte de meisjes weer op het droge te krijgen evenals hun rijwielen, die evenwel flink gehavend waren. De meisjes kwamen er met een nat pak en den schrik af. Fabrieksarbeiders. Door het Hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders, wordt, in verband met het twintig-jarig bestaan van den Bond, aan de verschillende afdeelingen een feestavond aangeboden. Voor Velsen is deze avond vastgesteld op Zondag 6 November, terwijl er 's mid dags een kinderfeest plaats heeft. Buiten het vertoonen van een film, waarvoor zeer waarschijnlijk „Oorlog aan den Oorlog' wordt uitgekozen, wordt er een tombola georganiseerd, terwijl een der hoofdbe stuurders als feestredenaar zal optreden, Kenn. Zaterdagavond j.l. heeft de gvmnasliekver- eeniging „Vlug en Lenig" van het K, N. H. S, een uitvoering gegeven in Hotel De Prins. Heel wat publiek heeft door hare opkomst een bewijs van belangstelling gegeven. Ruim 8 uur marcheerde de Vereeniging met de vlag voorop door het middenpad der zaal naar het podium, om zich daar onder het uitvoeren eener marschoefening op te stellen. Alle leden staken den linkerarm omhoog en de vlagdraagster bracht het saluut. De Voorzitter der Vereeniging hield een toe spraak, waarin hij onder meer meedeelde, dat er een nieuw bestuur gekozen was, welks namen werden genoemd. Hierna trad een der leden naar voren om onder een hartelijke toespraak een tweetal bloemstukken te overhandigen aan den Directeur, den heer Onstenk, als een klein be wijs van dankbaarheid voor de belangelooze lei ding gedurende de drie jaren van hel bestaan der Vereeniging. De Directeur, antwoordende op deze aardige hulde, dankte niet alleen voor de mooie bloe men, maar zeide ook verheugd te zijn over de flinke opkomst op deze uitvoering, een bewijs, dat de belangstelling voor dezen nuttigen tak van sport toeneemt. Spr. hoopte, dal een sterke toename van het aantal werkende leden en donateurs in de naaste toekomst de toenemende belangstelling zou be wijzen. Hierna volgde de uitvoering, die een veertien tal nummers telde en bewees, dat en de leden en de directeur geen inspanning ontzien hadden, om iets goeds tot stand te brengen. De heer Onstenk kan met genoegen op dezen avond terugzien, en het herhaaldelijk applaus be wees den leerlingen, dat hunne verrichtingen zeer naar genoegen waren. De heeren gaven bij de uitvoering hunner loe ren aan boogbrug en hoogrek en bij hun paard- springen bewijzen van groote bekwaamheid, maar heel lief was ook hetgeen de meisjes en de da mes lieten zien. De standen en het tableau aan het slot lokten een luid en langdurig applaus uit. Zooals we reeds zeiden, de heer Onstenk heeft met zijn uitvoering succes gehad. Een collecte, die tijdens de pauze gehouden werd ten bate der kas, bracht 11 gulden drie en dertig en een halven cent op. Namens het Dagelijksch Bestuur der Vereeniging voor Facultatieve Lijkver branding, gevestigd te 's Gravenhage, werd na onderhandsche aanbesteding aan de N.V. Technische Maatschappij P. J. F. van Oeffel te Haarlem opgedragen de centrale verwarming in het Crematorium te Wes- terveld. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Gaarne zag ik onderstaand in Uw blad opge nomen, waarvoor bij voorbaat dank. Er bestaat volgens mij een verordening, dat het personeel van onze ponten aan chauffeurs kan verbieden om gedurende den overtocht hun motor te laten loopen. Op zichzelf is dit echter niet zoo gevaarlijk, tenminste als de chauffeur op zijn plaats achter het stuur blijft zitten, doch het gevaar wordt zeer groot, wanneer hij zich van zijn plaats verwijdert. Dit laatste komt veel voor bij de bestuurders der autobussen, die ge durende den tocht geld gaan innen en er zijn er zelfs die de wagen uitstappen en op eenigen af stand hun onmisbaar cigaretje gaan rooken, ter wijl de motor rustig of onrustig doorronkt. Het groote gevaar bestaat hierin, dat bij afwe zigheid een der passagiers opstaat om uit te stappen, of naar voren komt om iets te vragen en dan onbewust aan een der handels der ver snellingsbak drukt en de wagen zich plotseling in beweging zet, b.v. op de z.g. eerste versnel ling en alles wat in zijn weg staat het water in drukt en zelf ook in het water terecht kan ko men. De ongelukken zijn dan mijns inziens niet te overzien en zou ik aan bevoegde autoriteiten willen verzoeken (de politie heeft, meen ik op de ponten niets te zeggen) hieraan hun aandacht te schenken en het niet gaat als zooveel dingen: „Als het kalf enz.". Met dankzegging, Luyting, Velsen-Noord. HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. 29 OCTOBER A.S. VLAGGETJESDAG! STICHTING VAN HET ROODE KRUIS. Henri Dunant, Burger van Genève, hielp in de dagen van 25—29 Juni 1859, op het slagveld van Solferino, zooveel hij kon om het lijden van de vele gewonden te verzachten. Diep onder den indruk van de daar aan schouwde ellende, schreef hij zijn boekje „Un Souvenir de Solferino dat in alle talen ver taald, in de geheele beschaafde wereld een kreet van afgrijzen deed opgaan. Enkele citaten uit dit boekje mogen hieronder volgen: „Door hitte, stof, gebrek aan water en verzor ging zijn de wonden kwaadaardig en uiterst ge voelig geworden. Walgelijke uitdampingen ver pesten de lucht, trots alle inspanning de tot laza ret dienende plaatsen zindelijk te houden, Daar onophoudelijk elk kwartier nieuwe la dingen gewonden te Castiglione binnenkomen, wordt het gemis aan artsen, verplegers en hel pers steeds pijnlijker Een oude sergeant, met heel wat strepen op de mouw, zei telkens diep bedroefd: „Was ik eerder verzorgd, dan was ik blijven leven, nu zal ik vanavond dood zijn." 's Avonds was hij dood, „Ach, schrijft U toch aan mijn vader, meneer, dat hij moeder troosten zal", zei me een 20-jarig soldaat, de oogen vol tranen. Ik noteerde het adres van zijn ouders. Kort daarna was hij niet meer. Het eenig taal of teelcen, dat die ouders van hun eenigsten zoon vernamen, was het bericht, dat ik hun zond. Bekwame verplegers, door hun vereenigingen met goedvinden der regeering afgezonden en be schermd krachtens een tractaat hadden veel lij den kunnen voorkomen, veel leed kunnen ver zachten." Met de verschijning van dit boekje werd de be slissende stoot gegeven tot de oprichting van het Roode Kruis, bij het Verdrag van 22 Augustus 1864, waartoe alle beschaafde staten zijn toege treden. 29 OCTOBER A.S. VLAGGETJESDAG! STEUNT ONS VREDESWERK! Geeft U op als lid Julianakade 47 - TeleL 275»

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1