ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Purol lij Ruwe Handen No. 103 Zaterdag 29 October 1927 12e Jaargang Ydrsehjjnt Woensdags Zaterdags Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Geschikt vcor alle - Bouwdoeleinden - Steenfabriek H. Bntzer, Hoogovens IJmuiden* abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonne menten worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. [Jyertentiën 2 maal achtereenvolgens opgegeven op het gewone tarief, forden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend i'oensdagnummer. iJvertentiën voor de Adreslijst, 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onver- odercl) f 4.—, 13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. dvertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en gjDAGS tot 4 uur n.m. [0t plaatsen van advertentiën van buiten de gemeente Velsen in dit blad uitfluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE kwartet en het moeten uit den aard kun- gLADEN. EERSTE BLAD.stenaars zijn, die het tot zoo groote hoogte I kunnen brengen, I Hot T-TaxiAnlrx losse nummers van de IJ MUIDER 0RANT zijn a 5 cent steeds verkrijg er aan ons BureauWillemsplein 11; in Sinjewel's Boekhandel, hoek Frogerstraat; boekhandel P. F. C. Roelse, Kanaalstraat; boekhandel Arends, Oranjestraat; Boek- \ondel J. Ramp, De Rijpstraat, hoek Wil lijn Barendszstraat; te IJmuiden-Oost bij boekhandel J. W. Raadman, Trompstraat, boekhandel Gelderman, hoek Lagersstraat Ratelsstraat; Boekhandel F. v. d. Urijn, Kalverstraat; te Santpoort in den boekhandel P. v. Meurs, Rijksstraatweg. IJMUIDER COURANT Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel. Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1,iedere regel meer 20 ets, Compact gezette adverten ties van 1 tot en met 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ct$. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties ,,adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. Nut van het Algemeen. Woensdagavond heeft het Departement IJmuiden van de Mij. tot Nut Van het Al gemeen zijn eerste winterbijeenkomst van bet seizoen 1927/28 gehouden in de groo- |e zaal van Thalia. De heer Reitsma sprak bij ontstentenis ran den voorzitter, Ds. Luikinga een kort jpéningswoord, dat we om in den mu- ziektoon van den avond te spreken in ,majeur" gestemd vonden. Het aantal le is tot over de 200 gestegen; men hoopt het derde honderdtal vol te tur ven, en de instellingen van het Departe ment ,,de Nutsspaarbank1' en „de Nutsbi- bliotheek" mogen zich in blakenden en bloeienden welstand verheugen. „Het departement „IJmuiden" van het Nut is een der best gefundeerde instellingen'1, al- düs de inleider. Daarna introduceerde hij het publiek het Haydn-kwartet, be staande uit de leden van het Concertge bouw-orkest te Amsterdam, de heeren P. Kramer, le viool, A. de Groot, 2e viool, d. Bosch, altviool en H. J. Lij sen, violoncel, dat dezen avond een drietal hvartetten ten gehoore zou brengen, com posities van Haydn, Mozart en Beetho- en. Over de hooggestemde inleiding van den beer Reitsma zal zeker ieder voldaan zijn verwonderen mag dit niet, nu we de laatste jaren hebben gezien, dat het ijve rig bestuur met zijn tijd is medegegaan en de bakens heeft weten te verplaatsen, toen getij in andere richting was verloopen, dan waarin het zich zoo lang en eentonig bad voortbewogen. Het departement IJmuiden geeft zijn leden de dingen van den tegenwoordigen lijd, al heeft het gelukkig voor vele le den niet geheel gebroken met een roem rijk en bevredigend verleden. De belangstelling voor de Nutsavonden neemt dan ook zienderoogen toe en voor bet programma van dezen avond was ook ditmaal Thalia geheel bezet. De heer Reitsma had medegedeeld geen slotwoord te zullen spreken, om wellicht de toehoorders niet uit den hoogeren sfeer, waarin hij hoopte, dat de heeren musici ben gebracht zou hebben, te rukken. Een prijzenswaardig besluit voorzeker, of schoon we, bij groote dankbaarheid en waardeering voor het genotene, toch juist niet willen beweren van de aarde te zijn weggevoerd. We kunnen ons voorstellen dat er zijn onder de muziekliefhebbers, die een or kestrale of een solouitvoering preferee- ren boven een kwartet, omdat de eerste meer kan imponeeren en opvoe ren en de tweede meer gelegenheid geeft bet meer of minder talent van den individueel en artist tot uiting te doen komen en den toehoorder te boeien. Toch rullen ook zij erkennen, dat van een kwartet buitengewone bekoring kan uit- al komt de sublimiteit van den en- of van het bijzondere instrument slechts zelden tot uitdrukking. De kwar- htten geven ons meer gelegenheid de sa menvloeiing der klanken tot een verfijnd geheel te bewonderen, waarbij de vier in strumenten door de handen der kunste naars komen tot volkomen wegcijfering *an het individueele instrument en alleen eeu klankeenheid van groote zuiverte uit- straalt. Dat is de groote bekoring van het Het Haydnkwartet komt die lof onge twijfeld toe en het buitengewoon geest driftig applaus na elk kwartet mag hen daarvan het bewijs zijn. De doodsche stil te in de zaal waarmede geluisterd werd, was wel een teeken van aandacht en in teresse. Een kwartet van J. Haydn Opus 74 No. 3 werd gevolgd door het kwartet No. 3 Es gr. t. van W. A. Mozart en tot slot werd vertolkt het kwartet Opus 18 No. 2 G gr. t, van L. von Beethoven. Drie werken der grootmeesters uit de tweede helft der achttiende eeuw; ieder op zich zelf een juweel van klanken en klankcom binaties. Ieder apart en toch met veel overeenkomst. Er was gelegenheid tot ver gelijking. Maar we meenen dat velen het met ons eens zullen zijn, als we toch de eerepalm toekennen aan het kwartet van Beethoven. Ieder kwartet-uitvoering bespreken zou ons te ver voeren. Na een weinig onzekere inzet, een teer Allegro (J. Haydn), daarna een zeer mooi muzikaal Largo assai; een grillig menuetto en een fantastische finale. Bij Mozart een melodieusch, zangerig, soms forsch Allegro, gevolgd door een ge- loovig, wijdsch, soms smartelijk, soms hartstochtelijk, doch ook wel berustend Andante; een onvergelijkelijk menuetto, zooals alleen Mozart die kon scheppen en een vrij onbevredigend Allegro vivace tot slot. Bij het kwartet van Beethoven komen voor de eerste maal de instrumenten meer persoonlijk naar voren, wat ons meerdere gelegenheid biedt bijzonderlijk het fraaie spel van den eersten violist en den cellist te bewonderen. Een boeiend Allegro met bekende van Transportarbeiders St. Bonifacius, waarin de heer H. Janzen van Amsterdam, lid van het Hoofdbestuur, als spreker zal optreden niet het onderwerp: „Waarom Roomsch georganiseerd?" Geen winterlezingen. De laatste twee jaar werden ook te IJmuiden-Oost winterlezingen gehouden in de Herv. Kerk. Naar wij vernemen zullen die lezingen dezen winter niet plaats hebben, vanwege de geringe belang stelling daarvoor. Chr. Reciteerclub Da Costa. Uit de Christelijke Reciteerclub „Da Costa" alhier is een comité gevormd, dat zich ten doel stelt, winterlezingen te or- ganiseeren. Voor de eerste lezing is uitge- noodigd Ds. J. C. Brussaard te Bloemen- daal. Mocht deze lezing goed slagen, dan is het comité van plan dezen winter nog meerdere lezingen te doen plaats hebben. Voor de T.B.C.-Vereeniging. De collecte, Dinsdagavond op de uitvoe ring der Geheel-Onth. Tooneelvereeniging „Voor uw Naaste'1 ten bate der Vereeni- ging tot bestrijding der Tuberculose ge houden, heeft f 12,03 opgebracht. Men is het bestuur der Tooneelvereeniging zeer erkentelijk voor het toestaan dezer collec te, waardoor weer een aardige bijdrage voor de kas verkregen werd. De bedrijven gas en water. Door den sterken groei der bevolking staan onze gemeentebedrijven in het tee ken van uitbreiding. En de bedrijven gas en water moeten natuurlijk in de eerste plaats zorgen, dat zij steeds aan de behoef- HUWF.LIJKSAANGIFTEN. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Velsen brengt ter kennis van belang hebbenden, dat het noodig is, dat bij de huwe lijksaangifte de stukken worden overgelegd, die voor het huwelijk vereischt worden, teneinde onjuistheden of teleurstellingen ten aanzien van de huwelijksafkondiging of huwelijksvoltrekking te voorkomen. Inlichtingen betreffende de vereischte stukken kunnen verkregen worden aan de afdeeling Bur gerlijke Stand op eiken werkdag tusschen 9 uur v.m. en 1 uur n.m. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand voornoemd, SUWERINK. PRIMA motieven, waarna we als het glanspunt j te kunnen voldoen, van den avond te hooren krijgen een Ada- Men weet, dat voor eenigen tijd de wa- gio cantabile, zoo wonderlijk schoon van terleiding belangrijk is uitgebreid, maar verheven stemming en buitengewone be- I dat de gemeenteraad eenigen tijd geleden koorlijkheid, dat we daarom alleen het gelden voteerde voor het maken van een kwartet van Beethoven boven de andere nieuwen proefput. Wij zijn eens gaan in stellen, zonder aan de andere iets te kort formeeren, hoe ver het met de werkzaam- te doen. Denken we maar aan het Andante heden hiervoor staat. Wij vernamen, dat van Mozart. Het Haydnkwartet trad rustig en voor naam op, geheel anders dan bijv. de Bo hemers, met wie we ze dan ook niet willen vergelijken en heeft een groot succes te boeken. men met de boring voor den put is gereed gekomen. Deze put is gebouwd in het duin op eenigen afstand van 't machinegebouw, op een diepte van 74.60 M. beneden het maaiveld. De grondlagen zijn zoodanig, J. R.K. Volksbond. De afdeeling van den R.K, Volksbond vergaderde Woensdagavond in het Ver- eenigingsgebouw in de Kerkstraat. Besloten werd voor de kinderen der le den een St. Nicolaasfeest te organiseeren, waarvoor een commissie werd benoemd. Het heeft veel schoons te genieten gege-dat het mogelijk is een filter ter lengte van 25 Meter te plaatsen. Deze filter komt echter in twee stukken, het onderste stuk komt op een diepte van 51.1765.79 M. beneden A.P. en omdat de daarop vol gende grondlagen minder geschikt waren, komt het volgende stuk filter op een diep te van 26.6936.66 M. Daar de buisleidin gen zich in een tunnel bevinden en de proefput zich op eenigen afstand van den zijn nu elf putten met een capaciteit van tien tot elf M3, maar de capaciteit van de zen nieuwen put is veel grooter en kan wel 50 Ma bedragen. Onderzocht moet nu worden, of het pompen op dezen put in vloed heeft op de andere bronnen, waar toe de pompcapaciteit geleidelijk zal wor den opgevoerd. De filterinstallatie moet verdubbeld worden. Er zijn nu 6 ketels en er komen er 6 bij. Ook moet er een nieuwe pomp ge plaatst worden met veel grooter vermogen dan de bestaande pomp. Wat het gasbedrijf aangaat, men weet, dat er een nieuwen gashouder zal ge bouwd worden, die ruim een ton zal kos ten. Met het maken van de fundeering voor dezen gashouder is men thans begonnen. Dit v/erk is opgedragen aan de fa. Zand- voort en Koorstra te Amsterdam. De gas houder wordt dezen winter door de fa. De Vries, Robbé en Co. te Gorinchem vervaar digd en in het voorjaar zal dan de monta ge op de fundeering kunnen plaats heb ben. Voorts is men bezig met het bouwen van de uitbreiding van het kantoorgebouw der beide bedrijven, welke reeds flink opschiet. Daardoor is een deel van het personeel verplaatst en moesten ook de directeur en onder-directeur een tijdelijk heenkomen in het magazijn zoeken. Inklaring te IJmuiden of te Amsterdam. Onder dezen titel lezen wij in het Octo- ber-nummer van „Neptunus", orgaan van de Vereeniging van Nederlandsche Gezag voerders en Stuurlieden ter Koopvaardij, het volgende artikel: Naar mij ter oore kwam is het in de pen om de inklaring der schepen voor Amster dam en andere Noordzeekanaal-havens niet meer te IJmuiden, doch in de respec tieve havens zelf te doen plaats hebben. Het vooropgezette doel hiervan is bezuini ging en het vlugge opvaren der schepen m.a.w, minder tijdverlies in de sluizen. Hoewel deze zaak ons niet direct aangaat, Hooeovensteen Direct leverbaar in groote en kleine partijen Waalvorm, kloek formaat. GOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Inlichtingen en prijzen bij den be drijfsleider F. HöVIG, Trompstraat 122, IJmuiden-Oost en bij den vertegen woordiger: fa. A. BLEEKER, in Bouw materialen, Gerard Doustraat, Telef. 148, te IJmuiden-Oost. bestaande uit de heeren J. Gorter, J. C. tunnel bevindt, is het noodig een stuk tun- j hebben we indirect er toch wel een en an- Kneppel, P. Neve, A Kochx, H. lurken- nej te maken vanaf den proefput naar den i jer mee uitstaande. Laat ik trachten een burg en P. Witte. Het winterprogramma bestaanden tunnel. Dit werk, in gewapend j en ani(jer duidelijk te maken, want ik ge werd besproken en goedgekeurd. 1 beton, wordt uitgevoerd door de fa. Vriens j00f dat de zaak wel wat eenzijdig wordt Vervolgens werd behandeld^ de fusie der te Breda. De tunnel ligt 7 Meter onder hetbekeken. Ik zal nu meer het oog hebben Volksbondafdeelingen in de gemeente maajVeld en waar de boring van den put Velsen, waarvan de voorzitter het doel boven den grond komt, moet er straks dus, uiteen zet. Algemeen^ wordt het plan j als de buisleiding moet worden aangeslo ten, een stuk van 7 Meter worden afgeno- fusie goedgekeurd. Met een opwekkend woord van den voorzitter werd de verga dering gesloten. De postbestellingen. In verband met het bericht, dat de laat ste postbestelling te Haarlem met ingang van 1 November inplaas van om 7 uur reeds om half zes zal uitgaan, hebben wij geïnformeerd, of dit ook hier het geval zal zijn. Wij vernamen echter van den direc teur, dat de grootste zending voor de avondbestelling hier om 5.57 aankomt, zoo dat de avondbestelling hier niet vóór 7 uur kan uitgaan, R.K. Transportarbeiders. Heden, Zaterdagavond, wordt in het R. K. Vereenigingsgebouw in de Kerkstraat een propaganda-vergadering gehouden door de afdeeling van den Ned. R.K. Bond men. Om geen gat van 7 Meter diep te hoeven graven, heeft men het werk zoo ge- construeerd, dat dit stuk van 7 Meter van de buis kan worden afgeschroefd. Dat zijn de wonderen der techniek. Het werk van de boring was aanvankelijk opgedragen aan den laagsten inschrijver, een firma te Apeldoorn, maar omdat deze zich terugtrok, is het uitgevoerd door den heer N. Hoogendoorn te Giessendam, Bij het werk voor den tunnel komt men natuurlijk in grondwater. Om het werk in den drooge te doen uitvoeren, zullen de volgende week in de nabijheid vier draï- neerbronnetjes worden gemaakt. Als het werk klaar is, zal op dezen put proef worden gepompt. Het water zal niet worden gebruikt, dat komt in de riolen, want het doel van het proefpompen is de capaciteit van den put te onderzoeken. Er op binnenkomende schepen, want op uit gaande schepen is het ten eenenmale uit gesloten, dat uitklaring te IJmuiden, ook maar iets met tijdverlies heeft uit te staan; 't tijdverlies dat dan doorgaans onstaat wordt veroorzaakt door de cargadoors kantoren te Amsterdam, die de papieren niet op tijd gereed hebben en waarop ge wacht moet worden. Nu 't binnenkomen; zoover ik me herinneren kan is 't in mijn praktijk als schipper hoogst zelden voor gekomen, dateen schip niet was inge klaard alvorens de sluizen gereed waren om er weer uit te vertrekken. Slechts van enkele havens als Bremen, duurt inklaren wat lang doch zou tijdverlies voor andere schepen voorkomen kunnen worden, wan neer met overleg geschut werd en niet zoo als me laatst gebeurde dat 't schip in de groote sluis gemeerd werd, daarna door die zelfde sluis een schip van binnen door- geschut werd en nog een van buiten ko mende opgenomen werd. Een en ander ïs gelukkig zonder averij verloopen, doch had anders kunnen zijn. Dit alles gebeur de omdat er „spuien" op 't lijstje stond en of nu al de „Moena" met 95 d.M. diep gang naar IJmuiden kwam, er werd ge spuid, met gevolg dat genoemd schip eeni- ge uren geboeid heeft gezeten. Mijns in ziens is 't tijdverlies meer toe te schrijven aan onvoldoend sluispersoneel gepaard aan ondeskundige leiding. Hoe vaak ge beurt het niet dat een schip 's nachts bin nenkomende, tijden moet wachten alvo rens de sluizen gereed zijn om 't schip te schutten, terwijl er zulk een aantal deu ren dicht en open moet dat het schip wel 3 X kon inklaren. Bovendien zijn. de vrachtlijsten altijd gereed en is 't dus een kleine moeite even te teekenen terwijl we bij 't verplaatsen van dien dienst naar Am sterdam weer van onzen kostbaren tijd zullen verliezen om in te klaren. Amster dam is nu eenmaal geen Rotterdam en zal 't wel nooit worden; ook al door die ellen dige bruggen, waarvoor soms erbarmelijk lang gewacht moet worden, tot de vacan- tietreinen of commis-voyageurstreinen ge passeerd zijn; wanneer zal de tijd eens aanbreken dat beseft wordt dat de scheepvaart belangrijker is dan plezier reisjes? Nog een factor, het smokkelen en ver gezellen van de schepen, hoe zal men zich de bewaking van 't kanaal denken, dit gaat natuurlijk met meer kosten gepaard als nu, hetzij uit hoofde van schepen met po litiebewaking, hetzij voor posten langs 't kanaal, die natuurlijk zoodanig gesteld moeten worden dat ze elkaar dekken. Mijns inziens wordt de nieuwe toestand zeer voordeelig voor menschen die nu eenmaal toch smokkelen willen. En wat met IJmuiden als dat geïsoleerd wordt, zeker zal het dit gevoelen, want de scheep vaart brengt er zoo ongemerkt nog heel wat geld in, uittocht van passagierssche pen, handelaars, wachtenden op binnenko mende schepen. Mijns inziens zouden we meer voordeel hebben aan een betere ver binding uit zee (opruiming van het fort uit 't jaar nul) met de sluis, vluggere en practischer bediening der sluizen, meerde re brugopening en een breeder kanaal. De inklaring heeft mijns inziens heel weinig effect op 't oponthoud, aangezien de sche pen toch moeten meeren, daar boven door varen onmogelijk is. Een en ander kwam me in de gedachte toen ik over die verplaatsing hoorde pra ten. Het gaat betrekkelijk buiten ons om, maar toch zullen we op verschillende ma nieren de uitwerking ervan ondervinden en vooral voor zoover ons betreft, gezag voerders, zal 't zeker weer tijd kosten van onze toch al weinige uren, die wij binnen zijn. A. DE HAAN, Gezagv. K. N. S. M. BESTEL UW DRUKWERK BIJ DE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL IJMUIDEN - WILLEMSPLEIN

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1