Na hetHaarwasschen Gemeenteraad Burgerlijke Stand. Gevonden voorwerpen& dieren Politierapport Vervolg Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Vergadering van 8 November 1927. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer Dunnebier. 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Ingekomen zijn de volgende stukken: a. brieven van Gedeputeerde Staten omtrent ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten; b. een adres van J, W. Dreijer te IJmuiden, namens het Muziektent-Comité te IJmuiden om overname, door de ge meente van de muziektent, staande in het plantsoentje in de Casembrootstraat. B. en W. stellen voor bedoelde tent in eigen dom over te nemen)goedgekeurd. c. een verzoek van het Bestuur van den Bond tegen het schenden, door het vloeken, van Gods heiligen Naam, om re gelen te treffen, waarbij het vloeken en ijdel gebruik van Gods heiligen Naam in woord en geschrift wordt verboden op alle terreinen, waar de plaatselijke Overheid bevoegd is haar gezag te doen gelden. d. een adres van S. Blankesteijn, wo nende te Santpoort, Brederodeweg no. 43, om de in de directe nabijheid van zijn woning staande garage van den heer P. P. Pruijs te doen opruimen, daar dit gebouw tje de waarde van zijn huis en het aspect van den weg ter plaatse, schade aandoet. B. en W. stellen voor, het schrijven in hunne handen te stellen ter afdoening. Door hen zal worden getracht de bedoelde garage verwijderd te krijgen). e. een adres van Mr. C. H. Guépin en Mevrouw A; E, Guépin-van der Niepoort te Santpoort, houdende bezwaren tegen het ontworpen plan I tot herziening van het uitbreidingsplan der gemeente. B. en W. stellen voor aan adressanten te berich ten, dat het plan nog niet ter visie is ge legd en dus de tijd om bezwaren in te die nen, nog niet is gekomen); goedgekeurd. f. alsvoren van J. C, Reinders Folmer, als Directeur van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van onroerende goederen „Veenduin" (alsvoren)goedgekeurd. g. een verzoek van Mevrouw D. M. MellemaReimus, onderwijzeres aan de openbare lagere school H te IJmuiden, om eervol ontslag als zoodanig tegen 1 Janu ari a.s. B. en W, stellen voor het gevraag de ontslag eervol te verleenen, met ingang van een door hen te bepalen datum; goed gekeurd. h. een bericht van Mej. M. C. H. Hu- veneers, hoofd der R.K. Meisjesschool te IJmuiden, dat zij bedankt, als lid van de Commissie van toezicht op het lager on derwijs in de gemeente Velsen. i. een adres van P. J. Hilvers, onder wijzer aan de openbare lagere school B te IJmuiden, om overplaatsing naar school J te IJmuiden. (Alvorens tot inwilliging van dit ver zoek kan worden overgegaan, behoort, met het oog op het bepaalde in het vierde lid van artikel 56 der Lager-Onderwijswet 1920, door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de noodige toestemming te worden verleend. B. en W. achten echter geen termen aanwezig hiervoor een verzoek in te die nen en stellen voor, afwijzend op het schrijven te beschikken); j. een rapport van den Verificateur der gemeente-financiën over de maanden Augustus en September 1927. Mededeelingen. 1. In verband met de besprekingen, gevoerd in de vergadering van 27 Septem ber j.l. omtrent het adres genoemd onder h der ingekomen stukken, zijn door de le den ter inzage gelegd rapporten van de Directeuren van openbare werken en voor gas en water, houdende opgave van het aantal binnen en buiten de gemeente wonende arbeidskrachten, werkzaam aan in uitvoering zijnde werken, welke van gemeentewege zijn aanbesteed. 2. Naar aanleiding van de opmerkin gen, gemaakt door den heer P. Bosman, in de vergaderingen van 27 September en 18 October j.l., deelen B. en W. mede, dat het bestraten van een gedeelte van de Casembrootstraat, alsmede het plaatsen van straatkolken en het aanleggen van een gazon, grootendeels behoort tot de ver plichtingen van de Amsterdamsche Bal last Maatschappij te Amsterdam. Deze Maatschappij is eenigen tijd geleden reeds uitgenoodigd tot uitvoering dezer werken, voorzoover nog noodig, over te gaan, aan welke uitnoodiging tot op heden geen gevolg werd gegeven. B. en W. heb ben haar mitsdien verzocht, een en ander vóór 29 November a.s, in orde te maken. Zoodra dit is geschied, kan ook het aan sluitend gedeelte van gemeentewege worden afgemaakt, 3. Naar aanleiding van de vraag van den heer F. P. Vermeulen, in de vergade ring van 18 October j.l. of het bestraten van de Eschdoornstraat nog tot de werken behoort, welke ondershands zijn opgedra gen, deelen B. en W. mede, dat het be straten van deze straat behoort tot de in uitvoering zijnde rioleerings- en bestra- tingswerken, volgens bestek no. 104, dienst 1927, welke werken op 25 Maart 1927 in het openbaar werden aanbesteed en op 29 Maart d.a.v. door het college werden gegund aan de laagste inschrijf- ster, de iirma Joh. Dienaar en Zonen te IJmuiden. De Eschdoornstraat zelf is reeds ge reed gekomen, 4, koorts wordt nog medegedeeld, dat door het college met den heer F, C. Breï- tenstein te Velsen een overeenkomst is gesloten voor de levering van een hoeveel heid gas, groot minstens 20.000 My per jaar. Het contract is bij de stukken ge voegd, 5. Voor de leden is ter inzage gelegd de ontvangen toelichting op het ontworpen rioleeringsplan, Ingekomen zijn nog de volgende stuk ken: k, een verzoek van Mej. G. Kok Schoon, wonende te Santpoort, Hagelin- gerweg 34, om een bedrag van f 400.te verstrekken, teneinde haar en twee kinde ren in staat te stellen, naar haar echtge noot in Canada te gaan. (Het ligt naar de meening van B. en W. niet op den weg der gemeente deze gelden te verstrekken. Zij stellen dan ook voor het verzoek af te wijzen)goedgekeurd. 1. een adres van het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoop Bond om de vermakelijkheidsbelasting tot 10 pro cent te willen verlagen. (In handen van B. en W, te stellen om advies). m. alsvoren van de vereeniging „IJmuiden's Bloei" om toekenning van 'n jaarlijksche subsidie ten bedrage van f 1000(alsvoren). n. een beslissing van Gedeputeerde Staten op een beroepschrift tegen een aan slag inzake de plaatselijke inkomstenbe lasting 1921—1922 (B. en W. stellen voor hen te machtigen van deze beslissing in hooger beroep te gaan)goedgekeurd. o, een voorstel van de leden de hee- ren P. F, C. Roelse e.a. om artikel 1 der door B. en W. voorgestelde verordening op de heffing van opcenten op de hoofd som der personeele belasting, opgenomen in gemeenteblad no. 173 van 1927, te wij zigen en wel zoodanig, dat daarvoor een geheel ander tarief in de plaats komt. Dit voorstel kan niet worden beschouwd als een amendement op de door ons inge diende verordening, zeggen B. en W. Het behelst in werkelijkheid een geheel nieuwe verordening, waarvan wij de gevolgen niet kunnen overzien. Het stuk werd eerst he denmorgen door ons ontvangen en heeft dan ook bij ons geen punt van behandeling kunnen uitmaken. Ook geen der leden van Uwen Raad zal thans van het voorstel be hoorlijk meer kennis kunnen nemen. Daar uitstel van de behandeling van ons voor stel niet kan plaats hebben, omdat de ver ordening 1 Januari a.s. in werking moet treden en de koninklijke goedkeuring nog dient te worden verkregen, geven wij U in overweging het voorstel van de heeren Roelse c.s. buiten behandeling te laten. Punt 16. Opheffing van de gelegenheid tot het ontvangen van vervolgonder wijs en vaststelling van eene veror dening tot regeling van het onder wijs aan de rijpere jeugd en aan volwassenen. Het door B, en W, aan de Commissie van bijstand voor de financiën gevraagd advies is gunstig. Alleen wenscht de Commissie bepaald te zien, dat in 1928 niet meer mag worden uitgegeven dan f 7500. B. en W. kunnen zich hiermede vereenï- gen en wijzigen het voorstel dan ook in dien zin. Aan de agenda wordt toegevoegd.' Punt 19. Verleenen van machtiging tot het rooien van boomen. In overeenstemming met het advies der Commissie voor Velserbeek en de plant soenen stellen B. en W. voor hen machti ging te verleenen, tot het rooien van 43 lindeboomen aan den Bloemendaalschen straatweg te Santpoort en van 5 boomen aan den Stationsweg te Velsen. Bedoelde lindeboomen belemmeren den groei der achter die boomen geplante iepen en de 5 boomen aan den Stations weg zijn vrijwel dood. Laatstgenoemde boomen zullen door jongere worden ver vangen. De heer ten Broeke zegt bezwaar te hebben tegen het advies van B. en W., om het adres van den Bond tegen het schen den, door vloeken, van Gods heiligen Naam, voor kennisgeving aan te nemen, Spr. vraagt of B. en W. in dit opzicht niets kunnen doen. De heer Homburg sluit zich hier bij aan. De heer Vermeulen stelt voor het adres naar B. en W. te renvoyeeren. Dit voorstel wordt ondersteund en wordt aangenomen met 13 tegen 11 stem men, Vóór stemden alle rechtsche en tegen alle linksohe leden. De heer Visser maakt bezwaar tegen het voorstel van B. en W. om het voorstel Roelse c.s. buiten behandeling te laten. De Voorzitter zegt dat het voorstel niet is een amendement op het voorstel van B. en W., maar dat dit het geheele voor stel van B. en W. omver werpt, terwijl B. en W, er in 't geheel geen kennis van heb- is het haar droog en stug. Wriji een weinig PUKUL tusscnen üe handen en strijk dit door de haren, dan worüi het onmiddel lijk weer zacht en handelbaar en kunt ge het wederom kammen zooals gij wenscht, t Voldoet iedereen. ben kunnen nemen. De heer Roelse zegt dat het voorstel niet eerder kon worden ingediend, want de inlichtingen op het raadhuis waren niet gemakkelijk en vlug te krijgen. De heer Vermeulen zegt dat in het voor stel van B. en W. staat, dat de Financiëele Commissie gunstig adviseert. Dit is echter niet juist, zegt spr,, want dat advies betrof het vorige voorstel van B. en W, Spr, zegt het best een jaar met de be staande verordening te durven wagen. Dan kunnen wij zien, wat het resultaat is. De Voorzitter zegt dat het geheele voor stel in gevaar wordt gebracht. De heer Vermeulen zegt dat het voorstel toch desnoods binnen drie weken behan deld kan worden. De heer de Nobel pleit er voor, om het voorstel-Roelse wel te behandelen. De heer de Vries zegt dat dit best kan, het nieuwe kohier komt eerst 1 Maart. De Voorzitter zegt dat de zaak vóór I Januari klaar moet zijn. Over het voorstel van den heer de No bel staakten de stemmen. Tegen stemden de heeren Lang'endijk, Waterlander, Slui ters, Maas, Zwanenburg, Nijssen, Tusenï- us, Schilling, Handgraaf, Groeneveld,. Baarda en Dalmeijer, De heer Vermeulen vraagt of er ernsti ge bezwaren zijn tegen het verzoek van den heer Hilvers om overplaatsing. Als die er niet zijn, wordt zóo'n verzoek gere geld ingewilligd. De heer Tusenius zegt dat het verzoek geen enkele reden bevat, waarom over plaatsing wordt gevraagd. De heer Schaar wijst op een klas van school D, waar de kinderen hun elfden onderwijzer reeds hebben. Dit is niet in 't belang van het onderwijs. De heer Tusenius zegt dat als vandaag de een het vraagt morgen weer een ander komt. We hebben nu ook met wachtgel ders te maken. De heer Roelse ziet geen bezwaar om aan het verzoek te voldoen. Meermalen heeft de Wethouder een ander standpunt ingenomen. De VoorzitterMaar er is nu geen enkel motief opgegeven; De heer Roelse: Het is genoegzaam be kend, dat de dagen van school B geteld zijn. De heer Tusenius: Maar daarom gaat toch de heer Hilvers niet weg. Spr. wijst nog eens op de wachtgelders en vindt het een groot schandaal, dat de gemeente daarmede opgescheept wordt. De heer Bosman spreekt den wensch uit, dat het B. en W, gelukken zal de sme rige garage aan den Brederoodscheweg opgeruimd te krijgen. Betreffende de mededeelingen zegt de heer de Nobel over art. 4, dat hij den overeengekomen prijs van 3 cent per NV zeer laag vindt. Spr. vraagt of de gemeen te op dezen prijs niet toelegt? De hr. Tusenius zegt, dat als hij hierop zou antwoorden, hij. uit een rapport zou moeten vertellen, dat eerst dezen middag inkwam. Spr, vraagt dit rapport eerst in B. en W. te mogen behandelen, om het daarna den raad mee te deelen. Spr. kan wel zeggen, dat de gemeente met den prijs van 3 cent uit kan. Wij hebben de grossierderij en een detailhandel van gas, maar de laatste kost ons het meest. De heer Vermeulen dankt voor de in lichtingen op zijn vraag betreffende de Eschdoornstraat, maar vraagt, waarom hij geen antwoord heeft gekregen op zijn an dere vragen. Inzake mededeeling 5 vraagt spr. of deze toelichting nog 8 a 10 dagen ter visie mag liggen. De Voorzitter zegt dat hiertegen geen bezwaar is. De heer Schilling zegt de andere vra gen van den heer Vermeulen gaarne zoo te willen beantwoorden, dat de geheele raad bevredigd is. Inzake den Zeeweg kan spr. meedeelen, dat B. en W. berekenin gen laten maken betreffende het doen aanbrengen van doorsteekputten in dezen weg. 2. Prae-advies op het voorstel van de leden, de heeren W. F. Visser e.a., tot het aannemen eener motie om een zoodanige gemeentelijke verordening te ontwerpen dat hierdoor onnoodige huurverhoogingen worden voorkomen. Dit voorstel werd den 22 Maart j.l. in handen van B. en W. gesteld om advies, Het zal bekend zijn, dat de door de voor stellers bedoelde verordening in verschil lende gemeenten werd vastgesteld, doch door de Kroon werd vernietigd wegens strijd met de wet en met het algemeen be- lang. In verband hiermede adviseeren B, W. het voorstel niet aan te nemen. men beslissingen door de Kroon niets an ders op zit, dan het voorstel in te trekken. Spr. vraagt echter of er niet een commis sie benoemd kan worden, evenals in Am sterdam en andere plaatsen is geschiedt, waaronder deze verordening valt, Spr. vraagt hierop geen antwoord, maar hoopt dat B. en W. deze zaak willen ter hand nemen. De heer Groeneveld onderstreept dit en zegt dat we nu een Wethouder van Sociale zaken hebben. En als er één sociale aan gelegenheid is, dan zeker deze. Spr. hoopt dan ook dat de Wethouder deze zaak ter hand zal nemen en een commissie zal in 'f. leven roepen, al is het van drie leden. Spr. zegt te weten, dat de leden der vroe gere Huurcommissie deze sociale taak we! op zich willen nemen. De heer Schilling zegt dat deze zaak hem niet onbekend is, Spr. is niet tegen zoo'n commissie, maar weet, dat de huis eigenaren zich beroepen op het feit, dat zij een organisatie hebben, die huuropdrij ving tegengaat. Bovendien is er de huur dersvereeniging, waarop deze zich kunnen beroepen De heer Homburg is het met den heer Vermeulen eens, maar meent dat de ont vanger niet het slachtoffer mag worden De heer Roelse meent dat B. en Vj niet moreel gebonden zijn, maar het lut tele van het bedrag deed spr, in de finan- cieele commissie voorstemmen. De heer Schilling zegt ook voor een an dere oplossing zijn, maar wil toch opmer ken, dat men voor f 3 per week, moeilijk een kamer met verlichting en verwarming zal krijgen. De Voorzitter zegt dat men de mug niet moet uitzuigen en den kemel ver zwelgen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Tegen de heeren Vermeulen en Baarda. Wordt vervolgd. elo< if) iet rini oeb De heer Visser zegt dat er 11a de geno Spr. wil echter zich gaarne verstaan met j de huiseigenaren en vragen, een commissie zouden willen. De heer Visser zegt dat de commis sie niet afhankelijk moet zijn van de ver eeniging van huiseigenaren. De heer Bosman zegt dat in Amsterdam de bedoelde commissieg oed werkt en re sultaten bereikt. Spr. vraagt hiernaar een onderzoek in te stellen. De heer Dalmeijer vraagt of de Wethou der zich ook niet kan verstaan met de Huurdersvereeniging. Het afwijzend advies van B. en W. wordt goedgekeurd. 3. Prae-advies op het voorstel van de leden, de heeren W. F. Visser e.a., om art. 6 van de verordening op de heffing van eene plaatselijke inkomstenbelasting, te wijzigen. De heer Visser zegt dat de toestand zoodanig gewijzigd is, dat het voorstel wordt teruggenomen. Spr. betreurt echter, dat het zoolang geduurd heeft, n.l. 8 maanden, al vorens het voorstel in behan deling komt. De heer Roelse merkt op, dat het voor stel bedoeld was, als dekkingsvoorstel voor Geboorten: K. van Kaam—de Feb« z.; J. M. Wijker—v. der Veldt, z.; C. m! Duin - de Regt, d.; S. C. E. Knepperj- de Wildt, z.: J. Deelder—Faber, d P. Kok. Groeneveld, z.; J. KlepperTol, d.; |j PoldervaartVerboon, d. of zij zulk Overleden: Maaike Nooteboom, 26 jaar, wed. van P. de Zwart; Margarelüi M. Bart, 11 jaar, dochter van O. Bart. IJmuiden Bureau Willemsplein, Een zeswielig wagentje, een bruine por- temonnaie met inhoud, een rozenkrans, een zwart poesje, een zakboekje, een alpaca beursje, een handwarmer voor rijwiel, een rijwielbelastingmerk in etui, een vulpotlood, een zwartlederen portemonnaie met inhoud, een voetbal, een rozenkrans, in bruin etui, een damesrijwiel met bagagedrager. Bureau Engelmundusweg. Een rijwielbelastingmerk, een kindermutj, een zwart kindertaschje, een grijsachtig krulharig hondje, een beursje met inhoud, drie rijwielbelastingmerken in etui. Velsen. Te bevragen bij veldwachter Bosman een vulpenhouder. Bureau Wijkerstraatweg, Drie rijwielbelastingmerken, een kinder- schoentje, een mand, een zwart bonte koe, een bepaalde uitgaven, n.ï. voo°r het be- i krielhaantje, een nummerplaat van auto, •11 Jet ïei waarschoolonderwijs. Nu dit geld op an dere wijze is gevonden, was het voorstel overbodig. 4. Prae-advies op het voorstel van de leden, de heeren W. F. Visser e.a., om het aantal opcenten op de hoofdsom der ver mogensbelasting te verhoogen en te bren gen op 100. De heer Visser zegt dat dit voorstel op dezelfde gronden wordt teruggenomen. 5. Vaststelling van een nieuwe veror dening tot het heffen van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. De Voorzitter zegt dat het voorstel, na de beslissing van straks inzake het voor stel Roelse c.s., moet worden aangehou den. Dit wordt goedgevonden, 6. Wijziging van het Raadsbesluit da. 28 April 1925, inzake huur van een kan toor voor den Gemeente-ontvanger. De heer de Nobel vindt het bedrag van f 150 meer per jaar vrij hoog. Spr, meent dat een matige rente, b.v. 8 procent van het uitgegeven bedrag, voldoende was. De heer ten Broeke wijst er op, dat ïn bedrag verlichting, verwarming en een kinderportemonnaie met inhoud, huissleutel, een horlogeketting. IJmuiden. De kapitein van het Zaterdag; hier binnengekomen stoomschip Groliia der Mij. Nederland, heeft aan de polilit alhier overgegeven den Duifscher W. E, Deze had zich de vorige week te Rotter, dam aan boord van het naar New-York vertrokken stoomschip Rotterdam der Hol land Amerika lijn, verborgen, maar werd op zee spoedig opgemerkt. In Southampton werd hij aan de politie overgegeven ennfl Vrijdag door den kapitein van de Grotiuïi3r overgenomen. De man is naar Rotterdam v overgebracht en ter beschikking van def") politie aldaar gesteld. M het Bij de politie werd aangifte gedaai ij door den schipper van den stoomtrawler!rt Proef ljm. 36, dat de stoker A. v. T. van -er dit schip een partij visch had ontvreemd, in De stoker is later door de marecbainstyn aangehouden. Maandagavond half 12 deed de schi| per S. van den Duitsclie stoomtrawler Han H. 96, op het bureau Willemspleii - o S3 H. ii. yo, up uei uuieau wiiicinspn™. schoonhouden is begrepen. aangifte, dat hij opden hoek van Prio De heer Vermeulen zegt dat het be- Hendrikstraat en Visseringstraat mishandelt q( doelde gedeelte toch ook vroeger schoon- was door een onbekend persoon. Doordi gemaakt moest worden. Alleen was er politie wordt een onderzoek ingesteld toen waarschijnlijk geen verwarming en verlichting. Een bedrag van f 13 per week zou een commissie als men straks wilde, voor dit perceel waarschijnlijk niet goed keuren. Spr. zegt dat zijn voornaamste bezwaar echter is, dat deze oplossing niet deugt. Reeds 15 jaar geleden had de raad den ontvanger op andere wijze moeten huis vesten. Spr. vraagt of het werk al uitge voerd is. De heer Nijssen zegt dat het werk een jaar geleden reeds uitgevoerd is en door den ontvanger is betaald. Spr. zegt dat echter verwarming, verlichting en schoon houden in het bedrag inbegrepen is en dan is het niet duur. De heer Bosman heeft ook bezwaar en zegt dat de kosten voor den ontvanger steeds worden opgedreven. De heer Baarda zegt dat het kantoor van den ontvanger zeer primitief is en een plaat s van 35000 zielen onwaardig. Spr. zal daarom ook niet voorstemmen. De heer Vermeulen vraagt of B. en W. ook moreel vrij staan tegenover den ont vanger. Spr. had echter gaarne willen hooren, dat B. en W. een andere oplos sing gewenscht achten. De Voorzitter zegt dat de ontvanger zag, dat het in het gebouw spaak liep en heeft daarom veranderingen laten aan brengen, Maar B, en W, achten zich mo reel tegenover den ontvanger wel gebon den. Velsen. Door H. M, S., wonende aan den Koningsweg, werd aangifte gedaan, dat hij een rijwiel vermiste, hetwelk gebor gen was in een schuurtje achter zijn woning. De wielrijder C. M. uit Beverwijk werd bekeurd, omdat hij zich rijdende vas Ja hield aan een auto. Je De autobestuurder M. uit Beverwij en J. A. J. v. d. L. uit Bennebroek werdei bekeurd wegens het rijden zonder achter licht. ie' 0! Werkloosheidsuitkeeringen aan zeevisschers. Door den Raad van Beheer van h Fonds voor sociale voorzieningen is de besturen der vakorganisaties en Centraal Administratiebureau bericht zonden, dat besloten is de werkloosheid' uitkeeringen ook nog over de maand P1 vembèr te verstrekken. De laatste uitkeeringsdag zal nu Woensdag 30 November. Een vischdiet betrapt. Zondagavond ontdekte de schipper I een trawler, welke des morgens was bi-

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 2