ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 3 Zaterdag 12 November 1927 13e Jaargang Yersehfjnt Woensdags Zaterdags Officieel Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Geschikt v<»or allo B(ÏHWd«l8ÏBd0E - Steenfabriek M. Butzer, Hoogovens IJmuiden. Gemeenteraad ^ojjneinentsprijs: f 1,per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonne- oeoten worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. ^ivertcntiën 2 maal achtereenvolgens opgegeven op het gewone tarief, „orden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend ffoensdagnummer. ^vertentiën voor de Adreslijst, 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onver- jjderd) f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. ^yertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en fRlJDAGS tot 4 uur n.m. ful plaatsen van advertentiën van buiten de gemeente Velsen in dit blad uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P, F. C. Roelse, IJmuiden. olf IJMUIDER COURANT Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets, per regel. Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1,iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 tot en met 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertentie» van buiten de gemeente Velsen. plT NUMMER BESTAAT UIT TWEE PIADEN. EERSTE BLAD. Burgemeester en Wethouders van felsen brengen ter algemeene kennis het ilgende raadsbesluit: De Raad der gemeente Velsen; Gezien het verzoek dd. 30 September 1927, van het Bestuur van de Vereen!- voor Christelijk Nationaal School onderwijs te Velsen om beschikbaarstel ling van de benoodigde gelden (raming i 890.50) uit de gemeentekas, voor veran dering van inrichting van het speelterrein der school aan den Stationsweg te IJmuï- 1 Gezien het prae-advies van Burgemees- r en Wethouders, opgenomen in ge meenteblad no. 169 van 1927; overwegende, dat de aanvraag aan de eischen va'n de wet voldoet; besluit: de gevraagde medewerking te ver kenen; er aan te herinneren, dat binnen dertig vrije dagen, te rekenen van den waarop dit besluit is openbaar ge maakt, ieder ingezetene en het schoolbe stuur daarvan bij Gedeputeerde Staten in beroep kan komen. Gedaan in de openbare vergadering van H November 1927. de Secretaris, de Voorzitter, [get.) HOFSTEDE. (get.) RIJKENS. Velsen, 9 November 1927, Burgemeester en Wethouders van Vel de Secretaris, HOFSTEDE. de Burgemeester, RIJKENS. KENNISGEVING. Ter kennis van belanghebbenden wordt ^bracht, dat de vergadering der Schoon heidscommissie zal worden gehouden op Donderdag 17 November 1927, ten kantore van het Bedrijf Openbare Werken, te Vel- Aanvang spreekuur 11 uur voorm. Te iehandelen schetsontwerpen in te zenden den secretaris der commissie, uiterlijk lp Dinsdag 15 November a.s., middags 12 ir, Velsen, 12 November 1927. De secretaris der commissie, J. ARENDS. Visscherijschool. Geslaagd voor het diploma Machinist 'oor stoomzeevisschersvaartuigen, de heer G, Brouwer, Ongeluk. Dinsdagmiddag reed een voerman, met lijn wagen door de Kalverstraat, toen het paard schrok en terzijde sprong zoodat het een voorwiel vernielde van een fiets, die bij den heer de W. te- in den muur was geplaatst. Doordat de voerman en de houder van D jj-i fiets beiden de oorzaak als een onge- 'uk beschouwden, werd de schade onder- tijj Ing vergoed. Duitsche zangers naar IJmuiden. Naar wij vernemen zal het „Düsseldor- fer Volkschor'', een groote arbeiders-zang loop ïereeniging met Pinksteren 1928 een be zoek brengen aan IJmuiden, De vereeniging zal een uitvoering ge- ven van „die Jahreszeiten". De „IJmuider Volksstem" zal het vol rond jaar een bezoek brengen aan Dtissel- lorf-. Loos alarm. Bij de directie van de V.E.M, was Maandagavond van de kustwacht bericht Atomen, dat de aan deze maatschappij Joeböhoorende stoomtrawlers Hercules en frfcya in aantocht waren met een groot vaartuig op sleeptouw. Naar aanleiding van dit bericht werd de aan deze maat schappij toebehoorende trawler J. T, Cremer gereed gemaakt om eventueel as sistentie bij het binnenbrengen te kunnen verleenen. De schipper, die in het bezit is van een diploma als marconist werd ontboden en eveneens werd in allerhaast ander varend personeel gerequireerd als bemanning. Men liet de „Cremer" al vast opstoken en klaarmaken om op het eerste sein te kunnen uitvaren. In den loop van den nacht kwam echter de Hercules binnen zonder het groote vaartuig, zoodat bleek, dat alle moeite te vergeefs was. Drankbestrijding. De af deeling der Nat. Chr, Geheel-Onth. Vereeniging had Woensdag in het Gebouw voor Chr. Belangen twee bioscoopvoor stellingen belegd. Te 5 uur een voor de kinderen, waarbij het gebouw geheel bezet was en te 8 uur voor grooten. Ook des avonds was de opkomst goed. Als hoofdfilm werd vertoond het film werk „Eens Christenreize naar de eeuwig heid" naar het beroemde boek van John Bunyan. Wij meenen, dat de verfilming van dit boek uitnemend is geslaagd. Het is alles werkelijk in een verheven sfeer ge houden en de natuuropnamen zijn schit terend. Een dameslid der afdeeling zong bij mooie plaatjes het bekende lied „Rots der Eeuwen", Er was nog een film, die het schoone Epe op de Veluwe liet zien, ter wijl een statistiek uit Apeldoorn leerde, hoeveel minder vergrijpen en misdaden er worden gepleegd, wanneer de tapkast dicht is. De voorzitter dankte den heer A. J. Vis ser uit Apeldoorn voor dezen moofen avond. Winterlezing. Onlangs meldden wij, dat zich uit de leden der Chr, Reciteerclub „Da Costa" een commissie had gevormd tot het hou den van winterlezingen en dat voor de eer ste lezing uitgenoodigd was Ds. J. C. Brussaard te Bloemendaal, Deze heeft de uitnoodiging aangenomen en zal op Donderdag 17 November in de Geref. Kerk aan de Wilhelminakade spre ken over „Karaktervorming". Herv. Kerk. Nu de Ned. Herv. Gemeente te IJmuï- den-Oost zelfstandig is geworden, moest volgens de kerkelijke reglementen beslist worden, of de bevoegdheid tot beroeping van predikanten en de benoeming van ker- keraadsleden de eerste 10 jaren aan den kerkeraad of aan een kiescollege zal zijn. Bij de Dinsdagavond daartoe gehouden stemming was de meerderheid voor een kiescollege. Tooneelwedstrijd „Varia". Op den tweeden wedstrijdavond van de tooneelvereeniging Varia trad op de Koninklijk erkende Haarlemsche Tooneel- vereeniging „Jacob van Lennep" met „De Koekoek", tooneelspel in drie bedrij ven, door Jan Fabricius, „De Koekoek" tusschen aanhalingstee- kens zou den naam doen vermoeden van een villa of boerderij en toch wordt wel degelijk den vogel koekoek bedoelt, zij het er een in menschelijke gedaante, De koekoek is een vogel die uit luiheid, gemakzucht of andere onnaspeurlijke re den er een broertje aan dood heeft haar eigen eieren uit te broeden. Volgens de laatste wetenschap slikt zij het door haar gelegde ei in en werpt het weder uit in het nest van een anderen vogel, aan wie zij de moeite van het uitbroeden over draagt. Indien ruimte ontbreekt, ontziet de koekoek zich niet van de vogel in wier nest zij zich wederrechtelijk nestelt een ei uit het nest te kijlen, Aalke Askes, de doodarme boerin, die haar buiten echtgeboren kindje doet door gaan voor het kind van. een rijken farmer uit Canada, voormalig inwoner van het dorp, wiens vrouw tijdens hun verblijf in het moederland bij de geboorte van een zoon is overleden en welk kind haar ter voeding wordt gegeven, neemt daarbij den zoon van den farmer als eigen kind aan. Doel. Haar zoon op te kweeken In het weeldenest en des farmers zoon als haar eigen kind. De schrijver vergelijkt Aalke Askes nu bij de koekoek, welke vergelijking slechts ten deele opgaat, omdat Aalke tijdelijk de zorg voor beide kinderen op zich neem*. Na eenige jaren keert zij uit Canada in haar dorp terug met 'haar aangenomen zoon Jurn, terwijl haar zoon bij den rij ken farmer achterblijft. Na dertig jaren komt de ontknooping. De farmer Klaus Eeck Jr. heeft ter her innering aan zijn geboortedorp aldaar een „stift" gesticht, dat bestuurd moet wor den door den dokter, den notaris en een boer-notabele. Bij den aanvang der geschiedenis is er een vacature voor den boer-notabele en voor den overleden notaris is de juist benoemde in de plaats getreden. De dokter heeft een verleden. Hij Is door een rijken boer van zijn hofstede ge werkt, ofschoon hij in zijn hart boer was en is toen dokter geworden. Doch de dorpsdokter blijkt ook de onechtelijke vader van het kind van Aalke Askes te zijn en hij heeft er zijn zinnen opgezet Jurn, in wien hij zijn zoon ziet, te doen verkiezen in het Stiftbestuur. De notaris kan zich daarmede vereenïgen, doch Aalke wil, dat haar „eigen zoon, de jonge Klaus Eeck, gekozen wordt. De ze jongeman, die de weelde slecht ver dragen kan lapt er spoedig het geld van zijn inmiddels overleden vader door en komt berooid bij Aalke terug, die hem op alle geoorloofde en ongeoorloofde midde len aan geld wil helpen. Jurn is verliefd op een kleindochter van den boer., die dokter Glystra van zijn boerderij heeft verdreven, doch de groot- vader wil van een verbintenis eerst dan weten als Jurn tot eere gekomen is door zijn verkiezing in het bestuur van het „Stift". Jurn wordt door zijn dorpsgenooten ge kozen en wordt nu door den dokter als zijn zoon erkend. De vreugde duurt kort. Aalke Aikes, door een beroerte verlamd en erg verouderd bekent nu, dat zij de kinderen heeft verwisseld. Jurn is dus des dokters zoon niet, doch wel de boe melaar Klaus Eeck. Op haar sterfbed tracht Aalke Aikes nog te decreteeren hoe de zaak geregeld kan worden n.l. zoo, dat haar zoon het geld van de boerderij krijgt, doch haar zoon weigert dat. Het leven heeft voor hem geen waarde meer nu 'hij blut is en hij besluit een Autoramp aan te wenden, om zich het leven te benemen, Jurn krijgt zijn meisje en de dokter blijft zielig en verlaten, een aan den drank verslaafd wrak, alleen achter bij het doodsbed van Aalke Aikes. Ook nu bleek het publiek zeer voldaan over het spel, bijzonderlijk wel over Aal ke, doch we kunnen hierover bij een wed strijd niet in bijzonderheden treden. Wel vermelden we, dat de^ tooneelver- eeniging „Jacob van Lennep" gedurende de geheele voorstelling een soort mascot te een witharig beestje met blauw lintvóór op het tooneel had staan, wat lichtelijk dwaas deed, terwijl niet minder lichtelijk dwaas was, dat gedurende het geheele derde bedrijf, dat witharig mor- meltje werd geflankeerd, door het pauze bord. 't Zijn maar kleinigheden, doch die niet nalaten op ongewenschte wijze de aan dacht te trekken. De aankleeding van het tooneel was niet onverdienstelijk. «L Concert R.K. Zangvereeniging Zang en Vriedschap". Als weinig anderen, verstaan de Katho lieken de kunst op hun bijeenkomsten van welken aard ook een sfeer van gezel ligheid en intimiteit te scheppen, die het bijwonen er van tot nog iets anders, iets huiselijkers, warmers maakt dan waar voor men oogenschijnlijk bij elkander is gekomen. Dit was ook het geval op de uitvoering van de R.K, Zangvereeniging „Zang en Vriendschap" in het Vereenigingsgebouw aan het Kennemerplein Woensdagavond gegeven, een uitvoering, waaraan men wel den wijdschen naam van „Concert" had willen geven en hetgeen wellicht ver klaart, waarom men voor zoodanige avon den een betrekkelijk hooge entrêepri)s wil betalen, vooropgesteld natuurlijk, dat men dit ook doet uit sympathie voor Ce vereeniging. Bij monde van den voorzitter, den heer H. A. Osendarp, vernamen we, dat „Zang en Vriendschap'' eenigszins aan bloed armoede lijdt een vrij gewoon ver schijnsel bij gemengde en ook andere zangvereenigingen en in dit opzicht eenigszins verklaarbaar. Nietwaar, door haar sectarisme, zijn zangvereenigingen ïn kleine plaatsen in haar keuze en ledental beperkt, maar hier kon dat toch wel beter zijn. Het bloed is jong, vurig en zuiver, doch wat dun. Daarom drong de voorzitter warm aan op versterking door middel van toevoer. Het levensbestaan der vereeni ging is er mede gemoeid en het roepen van den voorziter zal wel niet het roepen in de woestijn geweest zijn, getuige de warme belangstelling, waarmede op dezen avond naar het gebodene werd geluisterd en de groote waardeering, die de mede werkenden mocht ten deel vallen. Een met zorg samengesteld programma van niet minder dan 16 nummers werd correct en vlot achter elkaar uitgevoerd. Het koor zelf had daarbij een beschei den rol te vervullen. Slecht bij den aan vang en aan het einde zong het een twee tal nummers en zong met een élan, waar bij bijzonderlijk bij het slotnummer vol komen vergeten kon worden, dat hier slechts een 25 tal stemmen aan het woord waren. „Als in een glans" het naar waarheid zoekende, soms twijfelende, maar tenslot te volgeloovige gedicht van den Vlaam- schen dichter Guido Gazelle is op diep gevoelde en met volkomen begrip van de tekst getoonzet door den te jong gestor ven componist Philip Loots, Waar dichter en componist elkander zoo verstonden möest een bezielend geheel ontstaan. Dit is door het koor op glansrijke wijze ten uitvoer gebracht. De directeur, de heer Jan Nibbering te Haarlem, had -de takt het zingen met de piano te begeleiden, waardoor vele klippen voor dilettanten meesterlijk werden omzeild, want a Capel- la, stelt het bijzonder zware eischen. Ook de andere nummers werden goed gezon gen. Dat er goede, zelfs zeer goede krachten in dit koor schuilen bleek wel hieruit, dal men daaruit de solisten voor dezen avona had gekozen. Een paar aardige duetten voor sopraan en alt sloegen wel in. Een drietal bariton-solo's oogstten zeer ver diend grooten bijval, waarbij we in de eerste plaats denken aan Panis Angelicus van César Franck met viool en piano- begeleidng. De voorzitter vergastte het gehoor met een solo voor bas, „In t woud", eveneens getoonzet door wijlen Ph. Loots en een lieve jonge dame met schrik niet lezeressen nog tot sier lijke pijpekrullen gedraaid glanzend brum haar, zong niet onverdienstelijk „Solveig's lied" van E. Grieg en „Breistertje" van W. Hutschenruyter, wat aan voordracht weT ies beter had gekund. Uit een en ander ziet men dat de Directeur het zijn executan ten niet gemakkelijk had gemaakt, doch voor het meerendeel zijn de moeilijkhe den glansrijk overwonnen. Behalve bij het Andante uit het viool concert van Mendelssohn, waarbij de pl ano de viool te veel overheerschte was de pianobegeleiding door den directeur ïe roemen. Als instrumentaal solist trad dezen avond op de heer N. Hin Jr., die het zich ook al niet gemakkelijk had gemaakt door o.m, te vertolken Kol Nidrei van Max Bruch Op 47, wat hooge eischen stelt, en het niet minder zware,, Obertass" van H. Wiemiawski en bovengenoemd An dante van Mendelssohn. Met groote aan dacht werden deze vioolsoli beluisterd, PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partijen Waalvorm, kloek formaat. GOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Inlichtingen en prijzen bij den be drijfsleider F. HöVIG, Trompstraat 122, IJmuiden-Oost en bij den vertegen woordiger: fa. A. BLEEKER, in Bouw materialen, Gerard Doustraat, Telef. 148, te IJmuiden-Oost. een belangstelling, die de heer Hin alles zins met zijn mooi gestemd instrument volkomen verdiende. We hebben aan dezen concertavond een aangename herinnering en willen met den voorzitter hopen, dat deze als propagan da bedoelde uitvoering aan de gestelde verwachtingen moge beantwoorden. Zitting van Dinsdag 8 November 1927. Vervolg 7. Verhooging van het bedrag, uitgetrokken voor ondersteuning van werklooze arbeiders door de Raadscommissie inzake steunverleening. B. en W. berichten den raad, dat van de raads commissie inzake steunverleening een verzoek is ingekomen om het toegestane bedrag van f 12.000, waarvan reeds f 11.480 is .gebruikt, met f 3000 te verhoogen, B, en W. stellen voor, dit verzoek in te willigen. De heer Vermeulen dringt er op aan, dat het geld spoedig beschikbaar komt, opdat de werk- loozen niet de dupe worden. Het voorstel wordt goedgekeurd, 8. Verhuring van de woning Stationsweg, wijk K, no. 55. B, en W, stellen voor, de bovenbedoelde wo ning, telkens voor den tijd van ten hoogste één jaar in huur uit te geven, tegen een huurprijs van f 2.50 per week. Deze woning was voorheen verhuurd tegen t 3.50 per week. Het wil ons echter voorkomen, dat deze prijs, in verband met de hoedanigheid der woning, te hoog moet worden geacht. De commissie van bijstand voor de financiën adviseert gunstig. De heer Bosman vraagt of deze woning niet onbewoonbaar verklaard moet worden. De Voorzitter zegt dat het een goede woning is voor den veerman van de hermitage. De heer Baarda zegt dat het geen huis is, om meer te bewonen, Spr. heeft het twee Jaar be woond en weet dit dus bij ervaring. De heer Schilling zegt dat de secretaris der Gezondheidscommissie nauw verwant is aan het raadslid Baarda en vraagt waarom deze woning dan niet eenige jaren eerder is onbewoonbaar verklaard. Het voorstel wordt goedgekeurd. 9. Wijziging der verordening regelende het leggen van buizen ten behoeve der gas- en wa terleiding in de gemeente Velsen. In verband met de weigering van een der eigenaren van gronden aan den Engeïmundus- weg te IJmuiden, waardoor een deel van de be strating en rioleering niet zou kunnen worden aangebracht, stellen B, en W. den raad voor, de verordening regelende het leggen van buizen ten behoeve der gas- en waterleiding, zoodanig te verruimen, dat waar noodig, in de bedoelde gronden ook straten en rioleeringen kunnen worden gelegd. Goedgekeurd. 10. Prae-advies op het adres van het Bestuur der aldeeling IJmuiden van den Bond van Sme denpatroons in Nederland, inzake het verrichten van smidswerken voor de gemeente. De heer Maas zegt dat er smeden in onze ge meente zijn, die nog nooit uitgenoodigd zijn om mede in te schrijven, Spr. dringt er op aan, dat

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1