Mijnhardt's Hoofdpijn- co K i e s p ij n- tabletten Plaatselijk Nieuws IJ «iitiden. 12 Nov. 2e blad PREDIKBEUBIEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. Id uurDs. Erdman, Heid. Cat. Zondag 26 H. Doop 5 uurDs. Dijckmeester JEUGDKERK (Koning Willemshuis). I) uurDs. Dijckmeester doopsgez. gem. afd. prot. bond. 130 uurDs. Onnes van Westzaan geref. KERK. Id uur I Ds. Joh. D. Jansen, van Wierden S uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. Id uur: Ds. T. A. Bakker, j uurDezelfde. OUD.KATHOLIEKE KERK. 10 uur i Pastoor L. Rinkel J uurVesper EVANGELISATIE HOOGEBERG. IJmuiderstraatweg. Zondag Samenkomsten v m, 10 uur en n.m. 7.30 uur SprekerB. Jenninga Donderdag 8 uur, Bijbelbespreking, Vrij heid van gedachtenwisseling NED. HERV. KERK (Kalver.trsat). 10 uurde heer Kooistra, zend. te Posso 5 uur Ds. W. Kroese GEREF. KERK (Willebrordstraat). 10 uurGodsdienstoefening 3 uurDs. J. C. Brussaard; v. Bloemendaa! VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uurDs. W. S. van Leeuwen 5 uurDezelfde. GEREF, KERK (Koningaweg). 10 uur: Ds. S. van Leeuwen, van IJmuiden 5 uurDezelfde SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uur: GEEN DIENST 7 uurProf. Dr. G. A. van den BergH van Eysinga GEREF. KERK (Lokaal Bethel). 0.45 uurDs. J. L.. Jaspers. H. Avondmaa? 5,30 uurDezelfde, H Avondm. Dankgebed ned. herv. evangelisatie. 10 uurDs. M. G. Blauw te Schoten BEVERWIJK. doopsgezinde gemeente. 10 uurDs. van Cslcar Aanvang Zondagsschool. Bij verhindering van den voorzitter van het Nutsdepartement, Ds, W. Luikïnga, werd de vergadering geleid door den vice- voorzitter, den heer IJ. J. Reitsma. Deze zeide in zijn openingswoord, dat toen tot het bestuur van het Nutsdepartement het verzoek kwam, het initiatief tot deze ver gadering te willen nemen, het meende hieraan te moeten voldoen. Daarom zijn toen een aantal organisaties uitgenoodigd om een bespreking hierover te houden, -Spr. merkte op, dat deze zaak niet nieuw is. ïn 1922 heeft het Centraal Drankweer Comité deze zaak reeds aangevat en ge poogd een drankvrij veréenigingsgebouw te stichten. Dit is toen niet gelukt. Maar de behoefte is gebleven en daarom is nu deze vergadering uitgeschreven, waartoe een aantal organisaties zijn uitgenoodigd. Spr. is dankbaar, dat zoovelen aan den oproep gevolg hebben gegeven en hoopt dat de besprekingen vruchtbaar mogen zijn. De secretaris van het Nutsdeparte ment, de heer C, Luchsinger, deelt mede welke organisaties uitgenoodigd zijn. De ze blijken alle aanwezig. De voorzitter stelt nu de bespreking aan de orde en hoopt dat deze tot gevolg zal hebben, dat het gewenschte gebouw er zal komen. De heer de Haan vroeg of het bestuur van het Nutsdepartement zelf reeds om lijnde plannen had. De voorzitter antwoordde ontkennend. Het bestuur had gemeend niet met een omlijnd plan te moeten komen, omdat het voornaamste zal zijn de financiëele op zet. Hiervoor zal zeker een commissie gevormd moeten worden, terwijl ook wel een commissie noodig zal zijn voor het technische gedeelte van de zaak, De heer D. Bais Jz. vroeg of het ook in de bedoeling zou liggen om amusementen in het gebouw te doen plaats hebben. Er zou b.v. in het gebouw bioscoop kunnen worden gehouden. Ook willen we gaarne een openbare leeszaal hebben en wellicht zou die aan het gebouw kunnen worden verbonden. Wellicht zal ook de gemeente steun willen verleenen. De heer K. Labree zegt dat alles nog heel vaag is. De vraag is of er werkelijk behoefte aan- een vereenigingslokaal be staat. AI,s er in deze zaak een groot kapi taal wordt gestoken en men is niet zeker, dat er een loonende exploitatie zal zijn, kan men moeilijk beginnen, Spr, meent dat er nog voldoende gelegenheid voor vergaderen en amusement is. Vooral voor amusement is een nieuw gebouw niet noo dig, meent spr. De heer B, G. Schuitenmaker zegt dat er in het centrum der gemeente zeer zeker behoefte is aan een groot gebouw voor vergaderingen enz. Alle menschen, die in het centrum wonen, moeten n-u naar IJmuiden, Stillen spoedig de hevigste pijnen. Beide in buisjes van 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. 714 Door verkoop van kaarten en een keu rig programma zullen de kosten van &s- zen Radio-avond worden bestreden. mogelijk, dat het van particuliere zijde wordt gedaan. Deze kwestie is bij de ge meente nog in onderzoek. Spr. wijst er op, dat in de raadscommissie voorzit om bij een volksgebouw ook een sportpark te stichten. Dat zal de exploitatie ook beter mogelijk maken. De voorzitter zegt, dat waar alle aan wezige organisaties zich hebben uitgespro ken voor de wenschelijkheid der stichting van een gebouw, het resultaat gunstig is. Spr. stelt voor drie commissies te benoe men en wel een financiëele commissie, een technische commissie en een commis sie tot onderzoek der bestaansmogelijk heid en rentabiliteit. De heer Labree acht één commissie voorloopig voldoende en wel die naar het onderzoek der bestaansmogelijkheid. Eerst moeten de vereenigingen worden gepolst. De heer Voet zegt dat dit onderzoek in tweeërlei richting kan gaan. Het is een heel verschil, of men schouwburg- en bioscoopvoorstellingen voorop zet en dus een meer commerciëele exploitatie wil, of dat men in de eerste plaats wil dat het gebouw wordt vereenigingsgebouw en dus meer uit een oogpunt van sociaal nut zal dienen. De heer D. Bais meent dat de particu lieren zich voor een laatstbedoeld ge bouw niet zullen interesseeren. De heer de Nobel pleit voor één com missie, welke den opzet zoo breed moge lijk zal onderzoeken. De heer Roza meent dat een amuse mentsgebouw veel te veel geld zal kosten en dat de stichting daarvan niet moge lijk zal zijn. De heer Schuitenmaker zegt dat het eene het andereniet behoeft uit te slui ten. Spr. zegt dat het onderzoek beide richtingen kan omvatten. De voorzitter meent dat na deze be sprekingen één commissie gewenscht is, die zoowel de cultureele belangen zal be hartigen als het meer commerciëele ge deelte. De heer van Niftérick, sprekende na mens de Federatie der S.D.A.P., zeide dat er tal van arbeidersorganisaties zijn, die zeer veel uitgeven aan vergaderingen. Spr. juicht het plan van harte toe, maar terwijl de verkeersgelegenhe- vraagt waarom de arbeidersorganisaties IJmuiden's Bloei. Mr. K. Westerling heeft wegens drukke werkzaamheden bedankt als secretaris der Vereeniging IJmuiden's Bloei. Uitbreiding. De heer J. Troost, die voor eenigentijd op den hoek van Jacob van Heemskerk straat en Olivier van Noortstraat in een gerestaureerd pand een zaak in brood, koek en suikerwerken opende, beeft thans naast zijn winkel in de van Heemskerkstraat een banketbakkerij ge bouwd, die geheel modern is ingericht, zoodat hij nu zelf de banketbakkerswaren kan vervaardigen en steeds versche waar ikij kan leveren, Politiekruiser. De Duitsche politiekruiser Zieten voor bet visscherij toezicht op Noord- en Oost zee is hier Woensdag weder aangekomen. Dat is in korten tijd reeds voor de derde maal. Eindelijk verschenen. De nieuwe locale Telefoongids is einde lijk aan de abonné's uitgereikt. Het wordt lijd ook, want het jaar is bijkans om. Ver leden jaar verscheen de Gids in Mei. Het is een verdrietige toestand, dat deze Gids zoo lang uitgebleven is. Er zijn abonné's, die al meer dan een jaar aange sloten zijn en niet in den Gids voorkwa men, wat voor de betrokkenen nadeel en moeite opleverde. Naar wij gehoord hebben, ligt de schuld niet bij het kantoor IJmuiden, daar de gegevens reeds lang verzonden waren en Herhaaldelijk op verschijning is aange drongen. Of de Landsdrukkerij het zoo erg druk had met drukken of dat de aö- vertentiecolporteur nog niet. klaar was, wij weten het niet. Want de Staat wordt ook meer en meer een concurrent van de bla den. Stichting Vereenigingsgebouw. Donderdagavond had in het Augusta- den vandaar nu niet zoo gunstig zijn. niet zijn uitgenoodigd. De voorzitter zegt dat de vraag van De heer G. Carst vraagt of het niet be- behoefte aan een gebouw door den heer ter is een tweede, groote vergadering voor Labree in onlkennenden zin is beanï woord. Spr. meent dat de vraag vanavond hierover voornamelijk zal moeten gaan. Het bestuur van het Nutsdepartement meent dat de behoefte er wel is. De heer G. Voet zegt als voorzitter van het Centraal Drankweer Comité te be treuren dat de actie van dit Comité inder tijd geen' succes heeft gehad, Spr. meent dat er groote behoefte is aan een groot vereenigingsgebouw. Er zijn wel zalen genoeg, maar in vele gevallèn zijn deze te klein. Meerdere organisaties moeten gebouwen met een geprononceerd karakter gebruiken en zouden gaarne ge bruik maken van een neutraal, onafhan kelijk gebouw. Spr. meent dat IJmuiden behoefte heeft aan een gebouw met een zaai van 1000 zitplaatsen en kleinere ver gaderlokalen. Er is aan deze zaak ook een sociale kant, want spr, heeft de hoop, dat het gebouw zal dienen voor allerlei sociale organisaties, ook vakorganisaties. Wanneer dit het geval is, gelooft spr. dal de gemeente zeker steun zal verleenen. De heer Labree zegt dat men het door hem gesprokene niet moet beschouwen, alsof spr. tegen het plan is. Alleen ziet hij zeer vele bezwaren. De heer Joh. de Waard acht de stich ting ook noodig en wijst op de vele moei lijkheden, die organisaties met de be staande zalen hebben. Op verzoek van den voorzitter spreken de uitgenöpdigde' organisaties zich nu achtereenvolgens uit over de wenschelijk heid der stichting van een gebouw. De heer G. Klimp, sprekende namens de Nutsspaarbank, zeide dat het z.i. voor al moet gaan in de richting van een ge bouw van sociaal nut, b.v. met een groote leeszaal en met gelegenheid voor toyn-beewerk. Mevr. M. G, van VeenGerbrands zegt ook gaarne hare persoonlijke meening te willen geven. Zij sluit zich aan bij het door de heeren Klimp en Voet gesproke ne. Zij is zelf lid der raadscommissie tot onderzoek naar de mogelijkheid der stich- dit doel te beleggen De voorzitter zegt dat met opzei deze vergadering klein is gehouden, omdat men anders niet zoo licht tot resultaten komt. Besloten, wordt een commissie van 5 pèrsonen te benoemen, welke beide rich tingen vertegenwoordigen. In de commissie worden benoemd de heeren D, Bais Jzn,, J. de Nobel, K. La bree, C. Luchsinger en G. Voet. De voorzitter zegt dat het Nutsdeparte ment voorloopig gaarne de kosten dezer actie op zich zal nemen, wat de vergade ring dankbaar aanvaardt. De voorzitter sluit daarop de vergade ring met een woord van dank voor de aangename besprekingen en wenscht de benoemde commissie succes toe bij haar arbeid, hopende dat zij spoedig met een belangrijk rapport zal komen. Hotel de vergadering plaats, uitgeschre- ting van een volksgebouw en is dus over men door het bestuur van het Nutsdepar- j tuigd dat de stichting van een volksge- kment, inzake de bespreking voor een bouw noodig is. Wellicht zal de gemeente hogelijk te stichten vereenigingsgebouw. tot deze stichting komen, maar het is ook Kerkelijke verkiezing. Op Zondag 20 November direct na den avonddienst in de Geref. Kerk zal de verkiezing van ouderlingen en diakenen plaats hebben. Aftredend zijn als ouder ling de heeren T. van Popta, M. van Vee- len en P. Verwoerd en als diakenen de heeren J. Feitsma en G. Lustig. Als ouderling zijn candidaat gesteld de heeren J. Plaatsman, W. Voogt, J. Feit sma, B. Vlaming, F. Vonck en J. van Da len en als diaken de heeren G. Hamburg, B. G, van Rhijn, S. Bos en H. Kruiswijk. Chr. Radio-avond. De datum van den IJmuider Chr. Radió- avond is thans definitief vastgesteld op Donderdag 8 December in de Geref. Kerk aan de Wilhelminakade, Als spreker zal optreden de heer F. P. Vermeulen, lid van den gemeenteraad en secretaris der Reedersvereeniging. Medewerking verleenen het Chr. Fan farecorps Wilhelmina, directeur de heer D. Klut, het Hervormd Kerkkoor, direc teur de heer J. E. Falk, en het Gemengd Solo-Kwartet, bestaande uit de heeren K. Tijssen, G. Vogel, G. v. d. Boogaard en G. v. d. Vaart. Het openingswoord zal worden gespro ken door Ds. H. J. Dijckmeester en het slotwoord door Ds, S. van Leeuwen. De IJmuider Volksstem. „Geei me het kind en ik heb de wereld". Ons hart is Donderdagavond wijd-wage open gegaan op de uitvoering van boven genoemde gemengde arbeiders zangver- eeniging, aangevuld door het kinderkoor ,,De Kleine Stem", beide onder directie van den heer J. Post te Haarlem. Want wat ook zangkoren van groote menschen mogen presteeren, niets doortrilt ons ge moed zóó, als de ongeschoolde, ongekun stelde, de heerlijk frissohe, reine kinder stemmen. Juist dat ijle, soms zelfs op dringerige van die galmende kindèrkelen, dat zelfs niet al lijd muzikaal is, heeft dat ondefinieerbare, dat een taal spreekt, die niet door het oor, maar rechtstreeks door het hart tot onze ziel spreekt. Bewondering hebben we voor den heer Post, die op resultaten kan bogen, niet alleen met zijn kinderkoren, doch ook met de vereeniging #van grooten. In lang hadden wij geen uitvoering van de Volks stem gehoord en het heeft ons getroffen hoe het niet alleen in ledental, doch hoofdzaak in kwaliteit is vooruitgegaan. Doordien we iets te laat kwamen kon den we niet de eerste twee liederen, doch wel het Ecce Quoniodo Moritur, dat hoe wel dikwerf in Thalia gezongen, zelden zoo boeiend bekoorend en muzikaal hoog staand werd ten gehoore gebracht als dezen avond door de Volksstem, Het kunnen was bewezen, maar wei zeer vielen daarbij af het Ave Verum en Ochtend, waar toon en maat niet weinig in gedrang kwamen. In tegenstelling met andere koren, zouden hier juist verster king kunnen hebben met goede krachten de sopranen en alten. Het meest hebben we echter genoten van de kinderkoren A. en B. zonder de muizikale prestaties met elkander te wii- len of te kunnen yergelijken, is de over winning van den avond aan de jeugd weest. Die snoezige kinderliedjes van koor A overrompelden de, groote menschenharten en van het krachtige kinderkoor B ging een bezieling uit, die diepen indruk maak te. De juiste keuze van liederen, zoo vol komen- in de lijn van de opvoedende kracht van de S.D.A.P., van haar propa ganda voor licht, lucht, zonneschijn, bosch en zee, getuigt van het goed begrip van de taak van den directeur. Een bij zonder woord van lof komt daarbij tou aan den pianist, die op buitengewoon mu zikale wijze de te geven indrukken van de zang deed uitkomen. Zijn gevoel vaardigheid hebben ons met groote «>»- langstelling naar zijn begeleiding doen luisteren. Als we bij al het goede, des ondanks één bedenking tegen dezen avond hebben geuit, dan is het hierover. Tot de eerste leefregelen voor een kind behoort regelmaat en tijdig naar bed. Dat daar een enkele keer van wordt afgeweken en een uurtje, soms twee uur tjes wordt gesmokkeld, a la bonne heure, doch dat het hoofdpunt van den avond Lentebloemen, zangspel in 3 tafree- len nog niet is begonnen op het avond uur, waarop van de wellicht honderd deelnemende kinderen, minstens negentig reeds lan£ ter ruste hadden moeten zijn, daarmede kunnen we ons niet vereenigen. Het is een kenmerkende fout in de sa menstelling van programma's bij dilettan- tenvereenigingen, dat men de kwantiteit te groot maakt. Onjuist is 't namelijk, dal men daarmede denkt de kwaliteit naar verhouding te vergrooten. En nu gel ooven we graag, dat wellicht financieele rede nen doorslag geven voor het organiseerer van zoo'n avond, het neemt niet weg, dal door overlading van het programma aan de kinderen schade is gedaan. Een mooie uitvoering - van genoemd zangspel, aangevuld met een enkel liedje, achten wij genoeg voor een kinderavond, die dan vroeger moet aanvangen. Deze opmerking doet echter niet te kort aan de genoeglijke en prettige uren in het over volle Thalia doorgebracht. Geen trap, geen klap, geen zweep, geen stok, Alléén een vriend'lijk woord, Wat menschenhulp en voort de vracht. Het paard wordt niet vermoord! Secr.: Stationsweg 86, Velsen. Ned. Vereen, t. besch. v. dieren. V. T. V. IJ. Het bestuur gekozen in de onlangs ge houden jaarvergadering is als volgt sa mengesteld Th. Bank, voorzitter; Jac. Bart, 2de voorzitter; mej. N. Driessen, secrelaresse; H. v, d. Kuil, 2e secretaris; P. v. d. Duyn Schouten, Penningmeester, mej. A. Hof man, 2e penningmeesteresse en M. C. Visser commissaris. Het voornemen bestaat om in Februari of Maart van het volgend jaar eene open bare uitvoering te doen plaats vinden, terwijl op Zaterdag 26 November a.s. een clubavond voor de dames- en heerenleden zal worden georganiseerd. Daar Woensdag 16 November a.s. de zaal door het houden van een ouderavond bezet is, vervallen dien dag de lessen voor de jongens-adspiranten en de hee renleden. ranten zijn verzet en deze inplaats van Donderdag 17 November, op Dinsdag 15 N®vember op hetzelfde uur worden j verwacht. De a.s. Winkelweek. Zooals men weet, heeft de Winkeliers- en Handelsvereeniging ,,Groot-IJmuiden" met het oog op het a.s. Sint-Nicolaasfeest I weer een winkelweek georganiseerd. Me* de voorbereiding is men thans eeri heel I eind gevorderd. De winkelweek vangt aan op Maandag 21 November. Men heeft den Burgemee3- j ter verzocht deze officiëel te willen op»- I nen, welke plechtigheid' zal plaats vinden in het R.K, Vereenigingsgebouw aan de j Mahustraat, des middags te 4 uur. Zoo mogelijk zal een strijkje medewerking 1 verleenen. Voorts zal dien dag een vliegmachine boven onze plaats vliegen en zullen daar- i uit strooibiljetten worden geworpen. Evenals verleden jaar zullen de aan- j gesloten winkeliers weder bons-uitreiken, 1 waarop mooie prijzen zijn te winnen. Bleef het vorig jaar een belangrijk bedrag over, welk bedrag werd gestort in de kas der toen opgerichte Winkeliersvereeni- ging, Ihans zal een grooter bedrag aan prijzen worden besteed en zullen de at tracties dus grooter worden. Telkens wan- neer door den verkoop der bons een flink bedrag beschikbaar komt, zal het meeste besteed worden voor prijzen, wer- ke prijzen gekocht zullen worden bij de deelnemende leden. Ook dit is dus anders dan verleden jaar, toen iedere deelne mende winkelier een prijs beschikbaar stelde. Het bestuur hoopt verder wat levendig heid in .de plaats te brepgen, door eenige malen een muziekcorps te doen rondgaan. Alleen zou het bestuur gaarne zien, dat de animo nog wat grooter werd. Wij ver trouwen echter dat de animo komt, nu de winkelweek vlak bij is. Het» bestuur der Winkeliersvereeniging heeft zich den laatsten tijd bezig gehou den met een onderzoek' inzake de glas- verzekering. Men is daarmede thans zoo ver gekomen, dat spoedig nadere mede- i deelingen verwacht kunnen worden. De Geref. Kerk. Wanneer men deze week langs de Wil helminakade liep, zag men daarvoor een steigefwerk aangebracht. De ramen van glas in lood worden vernieuwd, waardoor het gebouw een verfraaiing ondergaat. Daar men het kerkgebouw ook verder wil verfraaien en o.a. eleclrische licht kronen wil aanbrengen, zal door de Geref, Vrouwenvereeniging van 2123 Novem ber een bazar worden georganiseerd In het gebouw Irene. Een paar jaar geleden was voor dit doel ook reeds een bazar gehouden in hetzelf de gebouw, welke toen o.g. f 700 heeft op gebracht. Men hoopt het thans zoover le brengen, dat al de vernieuwingen kunnen worden bekostigd. Voor de T.B.C.-Vereeniging. Donderdagavond werd in Thalia tijdens het concert der Gem. Zangvereeniging IJmuider Volksstem éen collecte gehou den,"ten bate der Vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose, Deze collecte bracht f 21.11 op, waarvoor het bestuur der vereeniging weder zeer erkentelijk is. A.s. Dinsdagavond 15 November wordt in de groote zaal van Thalia een instrumentaal en vocaal concert gegeven ten bate van de Vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose. Hieraan werken mede IJmuiden's A Capella Koor, direc teur de heer J, Beider, de Kamermuziek- vereeniging Kunstkring, directeur de heer Sam Vlessing en de bekende accordeon virtuoos, de heer C. Zwanenburg. 't Is te hopen, dat het weer een goede avond wordt voor de T.B.C.-vereeniging. Zooals men ziet, belooft het een mooie avond te worden. Men zie verder de advertentie in dit Concert Polyhymnia. De Gem. Zangvereeniging „Polyhym nia'', directeur de" heer J. Beider, geeft op Zondagavond 27 November een con cert in de Concertzaal Tiveli. Medewerking is verkregen van het be kende solo-kwartet „Euphonia", direc teur de heer Nic. Hoogerwerf te Haarlem. WITTE KRUIS, Aid. VELSEN. Het Witte Kruis geeft hulp in huis DOOR ALLEN, VOOR ALLEN. Stel niet uit wat gij heden doen moet, en geeft U op als lid der vereeniging. U heeft dan recht op koslelooze bulp van een der Wijkzusters en gratis gebruik van verpleegmateriaal. Inlichtingen betreffende het Lidmaatschap, Verder herinneren wij er aan, dat we- worden jaarne verstrekt, door den Admnnstra- gens familieomstandigheden van onzen' tear, der vereen,^ den heer JWOLTMAN, directeur, de lesuren der jongensadspl- j Witte Kruisjebonw, Slu.splem 32, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 5