ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN PRIJSVRAAG So. 4 Woensdag 16 November 1927 13e Jaargang Zaterdag B.m. 8 uur van liet Koningsplein 7c. NORA SERVICE, IJMUIDER COURANT [)e iJmuider Courant schrijft ter gele peld van de a.s. Winkelweek een prijs- uit, waaraan alle lezers zullen kun- fl deelnemen, fl/ij vragen; Wat is de meest pakkende latentie in de IJmuider Courant van Zaterdag 19 November? jdoeld wordt niet de vorm van de ad- rtentie, zoodat dus ook niet zal worden naar cliché's, maar naar den den tekst der annonce, jflervoor loven wij de volgende prijzen de adverteerder, op wiens advertentie meeste stemmen zijn uitgebracht, ont- ,jft een prijs ter waarde van f 10. Van de lezers, die hun stem hebben gebracht op de advertentie, welke de :eeste stemmen verkreeg, ontvangt die- iae( welke het aardigst 4-regelig versje 0deze annonce vervaardigt een prijs ter i'aarde van f 5,terwijl de lezer, die jaarna het aardigste gedicht heeft inge- onden, een troostprijs ter waarde van 2,50 ontvangt. De bekroonde gedichtjes zullen in de Jmuider Courant worden opgenomen, prijsvraag geldt alleen voor de ad- •rtenties van deelnemers aan de Win- «Iweek. De antwoorden voor dezen prijsvraag ia de gedichtjes moeten worden ingezon- iea uiterlijk Dinsdag 22 November te 12 jar, aan ons bureau, Willemsplein 11, warna de uitslag in de IJmuider Courant an Woensdag 23 November zal worden >kend gemaakt. De gedichtjes zullen worden beoordeeld oor een der leden van de redactie van aze courant en de heeren G. J, Smeenk, iweède secretaris der Winkeliers- en Handelsvereeniging Groot-IJmuiden en P, Tismeer. Oud en jong nu aan 't werk! Op zoek «aar de meest pakkende advertentie en 't rijmen, om het aardigste gedichtje op onze adverteerende winkeliers te ver- taardigen. En de winkeliers, om de meest pakkende annonce in de IJmuider Cou rant'te plaatsen. Plaats dus uw advertentie in de IJmui der Courant, het eenige plaatselijke Nieuwsblad, waarin het nieuws niet ver drongen wordt door nieuws uit Haarlem, fievérwijk enz., maar dat alleen het meest ïolledige nieuws uit de gemeente Velsen Plaatselijk Nieuws Ijuiuiden. Concert Euphonie. Zooals wij reeds eerder gemeld hebben, geeft het Symphonieorkest „Euphonie", di recteur de heer Mar. Adam, a.s. Vrijdag avond zijn eerste concert in het Patro naatsgebouw. Het programma bevat een achttal num mers, waaronder twee groote werken, n.l. de unvollendete Symphonie van Schubert en de Suite Oriëntale van Fr. Popy. Het bestuur deelt op het programma ede, dat door de geringe ruimte in Tivoli de concerten voortaan in het Patronaats gebouw zullen worden gegeven. Als com pensatie voor het gemis van het „bal-na" wordt nu voor donateurs, op vertoon van diploma, een soirée aangeboden in de zaal Tivoli, telkens ongeveer een week na het concert. De juiste datum daarvan zal s op het programma worden ver meld, Ditmaal wordt de soirée gehouden op Dinsdag 22 November des avonds te 8 uur. De concerten zullen voortaan ook toe gankelijk zijn voor niet-donateurs. Ontslag werkvolk. Bij de Amst. Ballast Mij. hebben de vorige week 86 arbeiders gedaan gekre gen, Naar wij vernemen is dit een gevolg van de reorganisatie in het bedrijf. Vroe- werd er wel met twee of drie ploegen gewerkt, thans met slechts één ploeg. Bond voor Staatspensionneering. Als een eigenaardige bij onderheid wil len we nog vermelden, dat op de Vrijdag avond gehouden vergadering van den l voor Staatspensionneering de 12 nieuwe leden door den spreker, Ds. W. D. M. Baar, werden gewonnen, die daartoe de zaal inging en de aanwezigen persoon lijk vroeg. Het voorloopig bestuur der afdeeling is als volgt samengesteld: Mevr. M. Smit, Mevr. K. Dekker en de heeren P. Bos man, G, Smit en W, Wit, De doodstraf en de onlusten in Ned.-Indië. Door den IJmuider Bestuurders Bond en de Federatie Velsen der S. D. A, P, was Maandagavond in Thalia een openba re vergadering belegd, waarin de heer A. B. Kleerekooper, lid der Tweede Kamer sprak over bovengenoemd onderwerp. Deze vergadering in de vergroote feest zaal van Thalia, was druk bezocht. Zij werd geopend door den heer Bok, voor zitter van den IJmuider Bestuurders Bond, die zeide dat deze beide organisa ties, in verband met de uitvoering der doodstraf in Ned.-Indië, het noodig von den het standpunt der partij over de doodstraf uiteen te doen zetten. Hoe ge vaarlijk de doodstraf is, bleek nog de vo rige week, toen in Engeland zekere Sla ters werd vrijgelaten, na 18 jaar in de gevangenis te hebben gezeten en nadat hij eerst was ter dood veroordeeld. De heer A, B. Kleerekooper, het woord verkrijgende, zeide dat er, vooral in onze dagen, meer verschot in een menschenle- ven zit, dan men in z'n jeugd zou denken. Spr. had b.v, nooit kunnen denken, dat hij nog eens een actie tegen de doodstraf zou leiden. Reeds sedert lang kennen wij geen lijfstraffen meer, In 1861 is een streep gezet onder het laatste doodvonnis en in 1870 is de dood straf bij de wet afgeschaft. In 1875 deden de Ant.-Revolutionnairen de eerste poging tot wederinvoering der doodstraf. Maar minister Modderman bestreed het voor stel op eminente wijze, Ds. Kersten heeft j de doodstraf in zijn program staan en de f Ant.-Rev, partij is er ook voor. Meerma- i len deed zij een saluutschot voor deze straf, maar meenens was het nooit. Im mers meermalen zijn er ministeries met 1 een Ant.-Rev. president geweest, Het Verbond van actualisten vraagt ook de wederinvoering der doodstraf, maar spr., I vindt het niet actueel, want niemand denkt er aan. Waarom staat de doodstraf dan zoo midden in de belangstelling? Spr. zegt door de terechtstelling van Sacco en Vanzetti. Of deze mannen schuldig of on schuldig waren, weten wij niet. Maar er bestond twijfel en daarom is er over het vonnis in 'heel de wereld een storm opge gaan. Spr. zegt persoonlijk tegen de doodstraf te zijn, maar in de meest volmaakte maatschappij en bij de volmaakte recht spraak zou spr. er nog tegen zijn, dat de overheid het leven van anderen neemt, I Immers het bewijs van schuld is zoo moei- i lijk te leveren. Zelfs bij bekentenissen van de beschuldigden is meermalen gebleken, j dat ze toch onschuldig waren. Spr. wijst op het onherstelbare van de doodstraf en noemt ook het geval Slaters in Engeland en het geval Dieudonné, die 15 jaar in het bagno vertoefde en ook eerst ter dood veroordeeld was, terwijl thans niemand twijfelt aan zijn onschuld. Waarom zijn de Ant.-Revolutionnairen vóór de doodstraf? Omdat God het eisoht, zeggen zij. Het staat in de H. Schrift, Spr. meent echter, dat eerst alle andere geboden der H. Schrift uitgevoerd moe ten worden en dat dan als voltooiing der beschaving de galg mag worden opge richt. Maar om in deze stinkende maat schappij, waarin geen enkel zedelijk ge bod van de H. Schrift wordt uitgevoerd, de doodstraf als no. één op het program te zetten, vindt spr. schromelijk overdre ven. Maar het kwaad moet gestraft wor den, zegt men: ook om af te schrikken. Spr. vindt het echter absurd, dat anderen moeten worden afgeschrikt, voor wat per sonen vóór hen hebben gedaan. Uit de cij fers blijkt trouwens dat ons land „waar de doodstraf niet is", wat de misdrijven be treft, zeer gunstig afsteekt bij andere lan den waar deze straf wel is. De oorzaak van de misdaden moet trouwens gezocht worden in het peil der arbeiders en de alcohol. En bij de misdrijven door alcohol speelt de Zondag weer een groote rol. Maar niet alleen de zaak Sacco-Vanzetti heeft bewogenheid teweeg gebracht, in ons land was die nog sterker door de doodvonnissen in Ned.-Indië, waar nu pas 7 doodstraffen zijn voltrokken. In Indië COMPLETE RADIO-INSTALLATIES MET LUIDSPREKER EN ANTENNE f 88.—. RAAMONTVANGERS. DIV. SOORTEN LUIDSPREKERS. - EERSTE KLAS ONDERDEELEN VOOR ZELFBOUW. GELADEN ACCUJs f 7.40. ACCU's LADEN SLECHTS f 0.35. ALLE ARTIKELEN WORDEN VERKOCHT MET GARANTIE. Vraagt catalogus. toch bestaat de doodstraf wel. Als men daar bloed vergiet, kan men op het scha vot komen. Maar er is eenig verschil, voornamelijk om de kleur van het bloed. Als een blanke een bruine man doodt, krijgt hij een ridderorde, maar als een bruine man een blanke doodt, gaat hij aan de galg. Spr. zegt dat het onjuist is dat de op- standigen in Indië ontevreden waren ge worden door het optreden der Communis ten. Wel hebben de communisten onjuiste verwachtingen opgewekt, waarvan alleen deze inlanders het slachtoffer konden wor den. Na de doodvonnissen hebben de communistische voorlichtersgeen enkele poging gedaan, om deze menschen van de galg te redden. Maar de ontevredenheid is niet gewekt, die was er al. De S. D. A. P. heeft bewerkt, dat dooi den gouverneur-generaal eenige reeds uit gesproken doodvonnissen niet ten uitvoer zijn gebracht. Spr. zegt dat door de Soc.- Dem. Kamerfractie nu een voorstel zal worden gedaan tot afschaffing van de doodstraf in Ned, Indië. Spr, heeft voor dit voorstel goede hoop. Immers de vorige professor in het strafrecht aan de Vrije Universiteit, wijlen prof. Mr. C. Zeven bergen, was tegen de vergeldingstheorie en de hoogleeraar in het strafrecht aan de R.K, Universiteit te Nijmegen, prof. Mr, Pompe, is tegen de doodstraf. Spr, merkt nog op, dat velen de stelling huldigen, dat de inlanders zelf willen, dat zware misdaad met den dood gestraft wordt. Spr. acht dit een absurditeit, daar de meeste inlanders Mohammedaan zijn en dus fatalist. Als ze aan de galg moeten sterven, zal dit zeker gebeuren, meenen zij. Spr, zegt dat de doodstraf nooit op voeding kan zijn. Men moet den inlanders brengen ontwikkeling, vrede, welvaart. Als men een kind wil afleeren zijn zusje te slaan, moet men het niet zelf slaan. Straffen is nooit wreken en wreken is nooit recht doen. Onze strijd tegen de doodstraf is onze strijd tegen het milïtaï- risme, tegen de wapenen der barbaren. Daarom moet het kapitalisme bestreden worden en de gevolgen van een slechte maatschappij worden weggenomen. Daar om geeft spr, zoo min om burgerlijke deugd, als om proletarische verontwaar diging. Het moet gaan om de strijd voor de menschwording, voor een betere maat schappij Op deze rede volgde een geestdriftig applaus. Voor debat meldde zich niemand aan, waarop de vergadering door den voorzitter met een opwekkend woord ge sloten werd. Ongeluk in een garage. Zaterdagochtend was men in de garage van de fa. Sch. bezig een wagen op te vij- j zelen, toen in eens het blok, waarop de wagen rustte, kantelde met het ongelukkig gevolg dat een der mannen, S. S,, tus- f schen den vloer en den wagen bekneld 1 raakte, waardoor hij zijn sleutelbeen brak. Hij is onmiddellijk per ziekenauto naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Be verwijk vervoerd. 2. Is het Burgemeester en Wethouders be leend, dat juist dit gedeelte van den weg, met de grootste aaneengesloten bebouwing, afloost op stapelputten, welke niet in staat zijn, het afval water der bewoners te bevatten en waardoor hel achter bedoelde woningen gelegen terein een modderpoel is geworden? 3. Achten Burgemeester en Wethouders het niet gewenscht, mede in verband met het uit voeren van een bouwplan langs den Velserduin- weg, dat al het mogelijke dient te worden ge daan, om aan dezen ongewenschten toestand zoo spoedig mogelijk een einde te maken? 4. Indien er redenen aanwezig mochten zijn, waardoor de geheele weg niet van een defini tieve rioleering kan worden voorzien, achten Burgemeester en Wethouders het dan niet ge wenscht, in den aan de gemeente behoorenden grond voor genoemde perceelen een tijdelijke rioleering van lichtere constructie aan te leg gen? 5. Indien het sub 4 gevraagde om technische redenen niet uitvoerbaar mocht zijn, is dan van Burgemeester en Wethouders een voorstel te verwachten, om aan de eigenaars van de hier boven genoemde perceelen, die toch reeds aan hunne verplichtingen t.o.v. hun aandeel in kosten hebben voldaan, de door hen in de meentekas gestorte gelden terug te betalen? Hierop wordt door Burgemeester en Wethou ders het volgende geantwoord. Het ligt in onze bedoeling, de rioleering in den geheelen weg te doen leggen. Om dit mogelijk te maken, is door ons aan den Raad bij gemeente blad no. 177 van 1927 voorgesteld in de veror dening regelende het leggen van buizen ten be hoeve der gas- en waterleiding, enkele wijzigin gen aan te brengen. Wanneer de Raad overeenkomstig onze voor dracht een besluit neemt, kan, zoodra dit in werking treedt, het noodige worden verricht om tot de rioleering en bestrating van den gehee len Engelmundusweg te komen. H. MullerF. Basstra L, KoetsierF, Zonneveld H. Krikke-H. Schaap D. OttB. Dukel Aid. B. P. v, d. KuilP. Schager P. SchaapJac. Smit A. PostP, Versteeg H. de BoerP. Visser Joh. KramerH. Koelemij Groep II. W, GravemakerE. Helledoorn J. CoxL, Venus Jr. C. KettingG. Oldenburg Chr. StrijkerH. Hendrikse K. SchaapA. Schager W. de GraafP. v. d, Velde Groep III. J. van ZantenTh. Vis N. ArasingB. Kramer W. VermeerN. Zwaan J. de GrootM. Neervoort J, DolH. v. Wolferen G. WilderomJ. Wilderom 1) afgebroken 2) uitgesteld. 2) 2) 2) 0—2 1) 0—2 2—0 2) 1) 2—0 2) 2—0 2—0 1—1 2) 1—1 0—2 2) 2—0 0—2 0—2 Visscherij Sport. Voor den Raad Schriftelijke vragen van een lid van den Ge meenteraad op grond van artikel 17 van het re glement van orde. De heer S. Baarda heeft de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat Burgemeester en Wethou- ders opdracht hebben gegeven, de rioleering in den Engelmundusweg slechts in zoodanig ge deelte van den weg aan te leggen, dat de per ceelen, genummerd 69 e.v., in totaal ongeveer 20 woningen, niet op de rioleering kunnen wor den aangesloten? En indien deze vraag in bevestigenden zin mocht worden beantwoord: IJ. V. V. Stormvogels OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Wedstrijden voor a.s. Zondag. STORMVOGELS I—'t GOOI te 2 uur. STORMVOGELS III—AURORA II te 12 uur. Voor de le ronde om het kampioenschap van Haarlem lootten de deelnemenden vereenigingen als volgt: H. F. C.Zandvoort, Stormvogels Haarlem, E, D. O.Bloemendaal en R. C. H. V. S. V. Bestuursbesluit. Geschorst tot 1 Jan. '28 de werkende leden H. K. en J. v, E„ wegens wangedrag. DAMMEN. DAMCLUB „IJMU1DEN". Onderlinge competitie 6e ronde. Bovengenoemde vereeriiging hield Maandag avond j.l. haar 6e ronde in de achterzaal van Hotel No. Eén. In Groep I, afd. A, wist G. Sant door beter positiespel de partij van G, v. Zanten te winnen, hoewel v. Zanten de partij minstens tot remise had kunnen brengen. De partij D. Ott tegen B. Dukel werd zeer open gespeeld, waaruit in de helft der partij de heer Dukel een schijf winst behaalde, wat hem de overwinning bezorgde. De drie overige partijen werden uitgesteld. In Afd. B won Jac. Smit van P. Schaap. Bij de ze partij, welke in het begin door beide spelers goed gespeeld werd, deed Schaap in het eind spel een foutieven zet, welken Smit accepteerdi waarna P. Schaap na eenige zetten de partij g« wonnen gaf. In de partij A. Post tegen P. Ver steeg, behaalde Post een schijf voordeel, wat hem de overwinning bezorgde. In groep II wist W. Gravemaker na een in teressante partij van E, Helledoorn te winnen. Na een gelijkopgaande partij wist C. Ketting eerst in de laatste zetten van G. Oldenburg te winnen. De partij Chr. Strijker tegen H, Hen drikse was afwisselend, terwijl laatstgenoemde speler in totaal gewonnen stand stond, maakte hij een groote fout, en kon Chr. Strijker gemak kelijk winnen. K, Schaap en A. Schager deelden de puntjes, hoewel A, Schager in1 winststand stond. In Groep III wist Th. Vis op het laatste moment aan J. v. Zanten een puntje te ontfutselen. B, Kramer had tegen N. Amsing geen moeite en won gemakkelijk. M. Neervoort moest in J. de Groot dezen keer zijn meerdere erkennen. H. v. Wolleren speelde tegen J. Dol een mooie partij en wist door sterker eindspel te winnen. J. Wil derom won van G. Wilderom, hoewel naar ons inziens het spel van G. Wilderom beter is dan dat van zijn broer. De uitslag is dus als volgt: Groep I Afd. A. G. van ZantenG. Sant 0>2 HOSPITAAL-KERKSCHIP „DE HOOP". Omtrent de werkzaamheden van het hospitaal kerkschip „De Hoop" dat dit jaar, vanaf 4 Juni onder de haringvisschersvloot kruist, publiceert het bestuur het volgende verslag, dat loopt tot 1 November, op welken datum het schip hier voor de 4e maal binnen was. „De geneesheer F. G. van Asperen behandelde in totaal, verdeeld over vier kruistochten, 174 patiënten, waarvan in de havens Lerwick, North Shield, Scarborough en Lowestoft 81 personen en in voile zee 93 personen. Achtmaal werd een patiënt opgenomen met te zamen 89 verpleegden (waarvan zes patiënten in IJmuiden werden ge bracht en twee weer op hun schepen). Verdee ling naar de herkomst der schepen: Van Sche- veningen 54 (29 in een haven en 25 in volle zee); van Vlaardingen 22 (9 in een haven en 13 in vol le zee); van Katwijk 17 (8 in een haven en 9 in volle zee); van IJmuiden 5 (3 in een haven en 2 in volle zee); van Maassluis 13 (5 in een haven en 8 in volle zee); van Duitschland 5 (2 in een haven en 3 in volle zee); van Frankrijk 2 (2 in een haven); van Zweden 1 (1 in een haven). Naar den aard waren deze ziekten: Interne ziekten 49, chirurgische ziekten 103, bedrijfsziek- ten 24, huidziekten 11, oogziekten7,ongevallen- wetgevallen 29, oorziekten 1. De heeren Ds. Wegeling van 's Heerenhoek, Ds. De Stoppelaar, van Vlaardingen. Ds. J. A. Vaandrager, van Monnikendam, waren de gees telijke verzorgers, die veel gelegenheid hadden, zoowel in de haven als ook in volle zee, disnet te houden. De monteur B. Sneekles verleende drie maal aan motorloggers in volle zee technische hulp aan de motoren en de donkeys die defect waren. De Zaterdag in de Visschershaven alhier aangekomen motorharinglogger Voorwaarts KW. 140 is op Zondag 6 November op de Noordzee aangevaren door den stoombeuger Thérése VL. 194, waarbij de motorlogger schade aan bak boordsverschansing en voorschip bekwam. De zeilvrachtloggers Julie IJM, 210 en Al- bert IJM. 211 van de fa. Groen kwamen hier Vrijdag binnen van Yarmouth met resp. 719 en 650 tonnen haring De stoomtrawler Azalea IJM, 18 is de vo rige week te Esbjerg in Denemarken binnen ge weest met schade aan het windas. De stoomtrawler Eveline IJM. 15 van de N.V. Stoomvisscherij Mij. Mercurius, directie de firma wed. S. I, Groen, is aangekocht door de heeren Stam en v. d. Plas alhier. Scheepvaart HET STOOTEN VAN HET STOOMSCHIP ERATO OP DE BASALTBLOKKEN BIJ DE NOORDERPIER TE IJMUIDEN. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan in bovengenoemde zaak en is van oor deel, dat de oorzaak hierin is gelegen, dat men de haven van IJmuiden is binnengeloopen onder ongunstige omstandigheden en onder de bestaan de omstandigheden van stroom, zee en wind In verband met de minder goede manoeuvreervaar- digheid van het schip de haven op onvoorzichti ge wijze heeft aangeloopen, Door het anker te laten vallen heeft men voorkomen, dat de Erato met groote vaart op de Noorderpier is geloopen. Het mag een geluk worden genoemd dat dank zij den krachtigen noordwestelijken wind en het feit dat het anker heeft medegekrabd de schade beperkt is geble ven. Had het anker bijv, achter een steen ge houden en was dan de ketting niet gebroken, dan waren de gevolgen zeer ernstig geweest. De raad Voegt hieraan nog toe dat het wen- schelijk is, dat op de kleine schepen als de Erato een kluiver aanwezig is. In sommige gevallen kunnen gedurende de vaart aan het voeren van een kluiver economische voordeeïen verbonden zijn, maar bovendien kan een kluiver op derge lijke schepen bij manoeuvres zijn nut hebben. Indien bijv. bij de onderhavige manoeuvre een kluiver was bijgezet, zoodra men van het Zui- derhoofd vrij was, zou de loevende beweging van het schip tijdig zijn gestut en zou zeer waar schijnlijk het schip naar s.b, roer geluisterd heb ben. Het st. Alfherin vertrok 11 dezer van Lulea en het st. John Lundwall 11 dezer van Vaertau, beiden met ijzererts voor de Hoogovens alhier.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1