ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN PRIJSVRAAG Zaterdag 19 November 1927 13e Jaargang Terseh|nt Woensdags Zaterdags Plaatseljjk Nieuws IJmuiden. MBOSKAifiigN Overveen, Tel. 10956 heden Zaterdag, 8 uur, van het Koningsplein 7c. 1Ï0. 5 IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonne menten worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, Advertentiën 2 maal achtereenvolgens opgegeven op het gewone tarief, worden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend Woensdagnummer. Advertentiën voor de Adreslijst, 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onver anderd) f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. Advertentiën. uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. plaatsen van advertentiën van buiten de gemeente Velsen in dit blad ii uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel. Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 tot en met 5 regels f 1,25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets., extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. De IJmuider Courant schrijft ter gele genheid van de a.s. Winkelweek een prijs vraag uit, waaraan alle lezers zullen kun nen deelnemen. Wij vragen: Wat is de meest pakkende advertentie in de IJmuider Courant van >den Zaterdag 19 November? Bedoeld wordt niet de vorm van de ad vertentie, zoodat dus ook niet zal worden naar cliché's, maar naar den nhoud, den tekst der annonce. Hiervoor loven wij de volgende prijzen uit: de adverteerder, op wiens advertentie Ie meeste stemmen zijn uitgebracht, ont- rangt een prijs ter waarde van f 10. Van de lezers, die hun stem hebben litgebracht op de advertentie, welke de leeste stemmen verkreeg, ontvangt die- e, welke het aardigst 4-regelig versje deze annonce vervaardigt een prijs ter /aarde van f 5.terwijl de lezer, die larna het aardigste gedicht heeft inge- ionden, een troostprijs ter waarde van ;f 2.50 ontvangt. De bekroonde gedichtjes zullen in de IJmuider Courant worden opgenomen. Deze prijsvraag geldt alleen voor de ad- /ertenties van deelnemers aan de Win- ;elweek waarvan een lijst in dit nummer voorkomt. De antwoorden voor dezen'prijsvraag de gedichtjes moeten worden ingezon den uiterlijk Dinsdag 22 November te 12 i uur, aan ons bureau, Willemsplein 11, iaarna de uitslag in de IJmuider Courant [van Woensdag 23 November zal worden :kend gemaakt. De gedichtjes zullen worden beoordeeld door een der leden van de redactie van onze courant en de heeren G, J. Smeenk, tweede secretaris der Winkeliers- en Handels vereeniging Groot-IJmuiden en L, P, Tismeer. Oud en jong nu aan 't werk! Op zoek naar de meest pakkende advertentie en aan 't rijmen, om het aardigste gedichtje op onze adverteerende winkeliers te ver vaardigen. En de winkeliers, om de meest pakkende annonce in de IJmuider Cou rant te plaatsen. Plaats dus uw advertentie in de IJmui der Courant, het eenige plaatselijke |J Nieuwsblad, waarin het nieuws niet ver- iS drongen wordt door nieuws uit Haarlem, Beverwijk enz,, maar dat alleen het meest volledige nieuws uit de gemeente Velsen jkiMt BEKENDMAKING DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 12 November 1927 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van H, Levasier, van beroep los werkman, wo nende te IJmuiden, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank an deren dan sterken drank in de navolgen de localiteit: de beneden localiteit van het perceel, plaatselijk gemerkt C 6 en gele gen aan de Bloemstraat, aldaar. Binnen twee weken na. de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schrif telijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders inbrengen. Velsen, den 16 November 1927. Burgemeester en Wethouders voorn,, de Secretaris, de Burgemeester, HOFSTEDE. RIJKENS. li Nieuwe Herv. Kerk. Wij hebben onlangs gemeld, dat in een gehouden vergadering van lidmaten der Ned, Herv! Gemeente I Jmuiden-Oost is besloten tot het stichten van een nieuwe kerk en dat deze kerk zal komen aan den Velserduinweg, naast de pastorie. Er is een commissie uit de leden j vormd, welke belast is met het bijeen brengen van gelden voor de nieuwe kerk, In deze commissie hebben zitting mevr. Belgraver; Mevr. Dalhuysen-v. d. Veer; Mevr. de Wed, Heydanusvan Heyst; Mevr. E. Kroese-Ruiter, Mej. C. van Heyst, Mej. de Wed. Lust en Mej. van Reeuwijk en de heeren P. Bouman, A. J. de Kan, J. W. van Oosterom, R. Pelle- grom, Joh. van Reeuwijk, J. Verhey en I. de Visser. Inklaring te IJmuiden. (Overgenomen uit „Het Schip" dd. 28 October 1927, Tijdschrift voor scheeps bouw en scheepvaart). IJmuiden wordt in den laatsten tijd in beroering gebracht door het feit, dat door het Departement van Financiën de vraag wordt overwogen of niet een betere rege ling valt te treffen voor de inklaring van zeeschepen te IJmuiden. Tot dusverre heeft van de opening van het Noordzeekanaal of de inklaring van zeeschepen bestemd voor Amsterdam en Zaandam, plaats gehad tijdens het schut ten in de sluizen te IJmuiden. Deze inklaring duurt dikwerf langer dan den tijd benoodigd voor de schutting en het is daarom dat bij de autoriteiten, verantwoordelijk voor de scheepvaart door het kanaal, deze wijze van inklaring een belemmering wordt geacht voor een vlugge expeditie der schepen. In den tegenwoordigen tijd, waarin snelheid nummer één is, is ieder onnoodig oponthoud van beteekenis en een opstop ping voor de sluizen met het daaraan ver bonden tijdverlies, uitsluitend tengevolge van formaliteiten aan inklaring verbonden, op zichzelf niet verantwoord. Er kan voor onze Nederlandsche ha vens niet genoeg gedaan worden om de concurrentiemogelijkheid te vergrooten en iedere belemmering, die uit den weg ge ruimd kan worden dient te worden opge geven. Dat hierbij persoonlijke belangen van ingezetenen te IJmuiden in het gedrang komen is zeker waar, doch wat het zwaar ste is, moet het zwaarste wegen. Wie zijn nu de getroffenen bij 't door voeren van den gedachten maatregel. In de eerste plaats de scheepsagenten, die thans zich met de in- en uitklaring belas ten. Hun werkzaamheden zullen tot zeer ge ringe proporties worden teruggebracht en zij zullen dus een groot finantieel nadeel ondervinden. De anderen zijn naar men gelooft de ho telhouders en de neringdoenden. Eerstgenoemde categorie zal wellicht minder logeergasten krijgen, doordat per sonen, welke op de passagiersschepen wachten ter begroeting hunner ver wanten niet meer te IJmuiden zullen ko men. De vraag is echter of dit aantal nu wel juist zoo bijzonder groot is. Ook de belangen der tweede categorie worden wel wat breed uitgemeten. Het zou toch neerkomen op het gemis van den inkoop van enkele cadeautjes op het laatste oogenblik nog o- de vertrekken de schepen bezorgd. De vraag is of nü deze voordeelen vol doende gewicht in de schaal leggen, o.Vi een belemmering voor de scheepvaart te laten bestaan. Deze vraag dient ontkennend te worden beantwoord. Of voor het Rijk de kosten van in- en uitklaring tevens zullen verminderen ge- looven wij niet, maar ook zullen de kosten van een nieuwe regeling niet hoog behoe ven te zijn. WITTE KRUIS. lederen Donderdagmiddag van 2.30 tot 3 uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in het consultatiebureau van de T. B, C.-Vereeniging Briniostraat te IJmuiden-Oost Leden, en zij die Lid wenschen te wordeij, gratis in de gelegen heid raad te vragen omtrent, de voeding van hunne zuigelingen. Opgave van Lidmaatschap kan aldaar geschieden. Het advies wordt gege ven. door den Consulent Dr. Y, Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Suwerink, Trompstraat 72 te IJmuiden- Oost Tarief naar draagkracht f 5uf 15. WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN In ieder geval niet van dien aard om alleen een wenschelijke verbetering na te laten. We hopen dat niet al te lang zal wor den getalmd en spoedig een beslissing zal worden genomen, opdat betrokkenen weten, waar zij aan toe zijn. T. V. IJ. We gaan weer wandelen en wel a.s. Zondagmorgen. De tocht gaat waarschijn lijk deze keer weer in de richting Bloe- mendaal. Plaats en uur van vertrek zijn als gewoonlijk 8 uur van het Willems plein, Voelen er deze keer niet eens wat meer heeren voor zoo'n Zondagmorgen excur sie of moeten die allemaal op z'n Hol- landsch gezegd, uitslapen? Komt heeren, laat nu het heerenaantal dat der dames eens overtreffen. Er zal op de oefenavonden toch wel genoeg over de gezelligheid en pret van onze wandel tochten gesproken zijn en ook de vele al leraardigste kieken getuigen hiervan, zoo dat ik dat niet behoef te herhalen. Allen Zondag 8 uur present! TURNIA. Velsen R.K. Centrale Kiesvereeniging, Gisteravond werd in het Patronaatsge bouw te IJmuidenOost een vergade ring gehouden door de leden der R.K. Centrale Kiesvereeniging te Velsen. In deze vergadering werd door de leden der R.K. raadsfractie een uiteenzetting gege ven van de kwestie der Wethouders-ver kiezing. Na een langdurige discussie sprak de vergadering haar volledige goedkeu ring uit, over het beleid der raadsfractie. De behandeling van de reglements-wij- ziging der Centrale werd uitgesteld tot een volgende vergadering. Uitslag van de op 16 November 1927, ten Raadhuize te Velsen gehouden openbare besteding voor het rioleeren en bestraten van een gedeelte Wijk aan Zeeërweg, te IJmuiden, volgens bestek no. 115, dienst 1927, Ingekomen zes (6) biljetten. 1. P, C. Langeveld, Hardinxveld f 26.980; 2. D. van Stuijvenberg, 's Gravenhage f 24.900; 3. G. den Adel, Velsen f 20.980; 4, P. Klaase, Heemstede f 18.800; 5. firma Joh. Dienaar en Zonen, IJmuiden f 18.599; 6. N. J. Kollaard, Haarlem f 17.900. Gunning aangehouden. Het onderwijs voor de rijpere jeugd. Zooals men uit de advertentie in ons blad van Woensdag heeft kunnen zien, ïs de inschrijving voor de ontwikkelingscur sussen voor de rijpere jeugd en volwas senen thans opengesteld. De ontwikkelingscursussen bevatten onderwijs in lezen, Nederlandsche taal, aardrijkskunde, teekenen, boekhouden, landbouwkunde, tuinbouwkunde, handen arbeid, rekenen, geschiedenis, natuurken nis, wiskunde, Fransch, Duitsch, Engelsch, gymnastiek, en zingen. Voor meisjes zijn er afzonderlijke cur sussen inde naaldvakken, strijken, ko ken, waschbehandeling, kinderverzorging, gezondheidsleer en voedingsleer. Natuur lijk mogen de meisjes ook voor de ande re cursussen inschrijven. Er is voorts nog gelegenheid voor inha- lingsonderwijs in de vakken Tezen, schrij ven, rekenen en Nederlandsche taal. Wij willen deze cursussen hartelijk aan bevelen en hopen, dat er zeer velen ge bruik van zullen maken. Wat kunnen ve le jongelui de winteravonden zoo nuttig besteden en zich voor een klein bedrag- veel kennis bijbrengen. Voor f 2,heeft men een cursus van 20 weken, dat is dus 10 cent per keer. Daarbij kan men de moderne talen leeren, boekhouden en an dere uitnemende zaken. Dit onderwijs bestaat in de gemeente Lonneker reeds eenige jaren. En het is daar een groot succes geworden. Er wa ren daar dit jaar 1200 deelnemers, waar onder een leerling van 63 jaar. Dat moet in onze gemeente, met haar nog grooxere bevolking, ook kunnen. Eaten zich dus ve len de volgende week aanmelden. Tot algemeen leider van deze cursussen is benoemd de heer J. W. van Oosterom, hoofd van school D. Het Roode Kruis. In de N. Haarlemsche Courant van Woensdagavond treffen wij onderstaand hoofdartikel aan, dat wij hier overnemen en waarop wij waarschijnlijk de volgende week terugkomen: Er worden ons den laatsten tijd inlich tingen gevraagd over „Het Nederlandsche Roode Kruis'', de van ouds sympathieke vereeniging, reeds in 1867 opgericht als „Nederlandsche Vereeniging tot het ver leenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog". De vragen komen naar aanleiding van het ook in dit blad gepubliceerde verbod van den Bisschop van Roermond, waarbij het lidmaatschap van afdeelingen van het Roode Kruis ontoelaatbaar wordt ge noemd. Wat is er gebeurd, vraagt men ons? Heeft dit verbod voor de Limburgsche Katholieken een speciale reden, welke el ders niet geldt; of is er in de actie van het Roode Krüis in het algemeen iets, wat alle Katholieken tot onzijdigheid moet nopen? De Bisschop van Roermond heeft bij Zijn verbod tevens een verklaring gegeven. Ze is kort en duidelijk; we willen haar hier nogmaals overnemen: Men heeft gevraagd, welke onze ver houding moet zijn ten overstaan van het Roode Kruis. Deze Vereeniging heeft ten doel verple ging van gewonden en zieken in oorlogs tijd en hulpverschaffing bij groote ram pen. MADJI CFDVIfF COMPLETE RADIO-INSTALLATIES MET vjL«I\ IViL/, LUIDSPREKER EN ANTENNE f88.—. RAAMONTVANGERS. DIV, SOORTEN LUIDSPREKERS. EERSTE KLAS ONDERDEELEN VOOR ZELFBOUW. GELADEN ACCU's f 7.40. ACCU's LADEN SLECHTS f 0.35 ALLE AR I IKELEN WORDEN VERKOCHT MET GARANTIE. Vrsagt catalogus Voor die doeleinden kunnen wij met het Roode Kruis samenwerken, zooals het b.v. in den laatsten oorlog gebeurd is, toen wij al onze ziekenhuizen, scholen enz. lokaliteiten voor opneming van ge wonden beschikbaar gesteld hebben. Wil echter het „Roode Kruis"ook in vredestijd een deel der ziekenverpleging hebben en op gelijken voet staan met onze Katholieke ziekenverpleging, dan moeten wij dezen eisch absoluut afwijzen. Dit is precies, waar het om gaat, en iets anders zit er niet achter, wanneer thans van Katholieke zijde tegen het Roode Kruis gewaarschuwd wordt. Het gaat om de actie, welke het Roode Kruis den laatsten tijd buiten het, aan deze vereeniging toekomende terrein, uit oefent. We hebben de Statuten van het R.K. er eens op nageslagen en vinden dan als haar taak aangewezen: in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden op te treden. Wij vinden daarvoor vier middelen aangegeven: hulp verleenen aan zieken en gewonden onder den Militairen Geneeskundigen Diénst; de algemeene leiding van de vrijwillige hulp verleening onder dien zelfden dienst; het hebben van een informatiebureau van in lichtingen omtrent zieken, gewonden, doo- den en vermisten, krijgsgevangenen en geïnterneerden; en ten vierde: in werking te hebben een bijzondere commissie, be last met het verstrekken van hulp en met de controle op de verzending van geschen ken aan krijgsgevangenen en geïnterneer den in Nederland en andere landen. Dit wat betreft de taak in oorlogstijcï, de voornaamste en meest geëigende taak voor het Roode Kruis. In de Statuten is echter ook een taak voor vredestijd omschreven, maar deze vloeit voort uit het vierde artikel van het statuut, hetwelk luidt; teneinde in staat te zijn zijn oorlogstaak te vervullen, is het Roode Kruis verplicht in tijd van vrede: A. de noodige voorbereidingen te treften, om, bij het uitbreken van een oorlog, te kunnen beschikken over: 1. doelmatige geneeskundige inrichtingen, met het daar bij noodige personeel en de vereischte bedrijfsmiddelen; 2. vertrouwd en ge oefend personeel, tot vervoer en geleide van gewonden; 3. doelmatig transportma teriaal voor gewonden; B. de noodige voorbereidingen te treffen om in bedrijf te brengen een Informatiebureau, zijnde een bureau van inlichtingen omtrent zie ken, gewonden, enz. Wij hebben in bovenstaande een en an der onderstreept, waaruit duidelijk het speciale karakter van het Roode Kruis blijkt, n.m. instituut tot hulpverleening bij oorlog en buitengewone rampen. Het Roode Kruis gaat echter den laat sten tijd een anderen kant uit, door n.m. zelf z.g. Roode Kruis-ziekenhuizen te' bouwen, of subsidie te verleenen aan particuliere inrichtingen, zonder dat eenig verband tusschen dat lichaam en het spe ciale karakter van het Roode Kruis blijkt. Dit is des te opvallender, omdat die nieuwe actie van het Roode Kruis een bijna uitgesproken anti-Katholiek karak- têr draagt. Wanneer de zaken zóó stonden, dat het hoofdbestuur van het R.K. zelf, of door middel van de afdeelingsbesturen, contact zocht met de bestaande particu liere ziekenhuizen, om, in tijd van oor log, oorlogsgevaar of groote rampen ver zekerd te zijn van geneeskundige hulp en personeel, het streven zou lofwaardig zijn. Op dien voet van samenwerking zijn dan ook vroeger verschillende R.K. in richtingen tot zoogenaamde Roode Kruis- ziekenhuizen verklaard. Maar al lang is hierin kentering gekomen en hebben de Katholieken zich genoodzaakt gezien zelfstandig onder het Wit-gele Kruis op te treden. De historie van het Alkmaar- sche ziekenhuis kwam de nieuwe koers van het Roode Kruis bevestigen en wat in Velsen en Beverwijk gebeurde, is een afdoend bewijs, dat het Roode Kruis de samenwerking met de Katholieken niet wil. Subsidie voor een nieuw, straks te ope nen R.K. ziekenhuis te Velsen aange-

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1