PUROL Vervolg Plaatselijk Nieuws Ejmuiden. Gesprongen Handen Schrale Lippen Ruwe Huid Velsen Burgerlijke Stand. Ingezonden Politierapport vraagd, werd door het Roode Kruis ge weigerd. De stichting van een totaal over bodig ziekenhuis te Beverwijk werd ech- tcr, nadat de plannen voor de inrichting te VeJsen bekend waren, door het Roode Kruis finantieel mogelijk gemaakt. Slaan wij bovendien de lange lijst met na men van hoofdbestuursleden van hei Roede Kruis op, dan zien wij, dat daar do Katholieke invloed zoo goed als ont breekt. Wie dit alles overweegt, zal begrijpen, dat bij ter zake kundige Katholieken de sympathie voor het Roode Kruis zacht gezegd niet groot meer is. Er moge in ons Bisdom nog geen verbod van de Ker kelijke Overheid zijn, zooals in Roer mond, dat zegt niet, dat het eerlang niet komen zak In afwachting daarvan meenden wij in middels goed te doen, op ons gestelde vragen te antwoorden met een uiteenzet ting, zooals wij 'boven hebben gegeven, Men doe er zijn voordeel mee! Vergunningen ingevolge de Algemeene Politieverordening. Burgemeester en Wethouders van Velsen en de Burgemeester van Velsen, -brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij die in het bezit zijn van vergunningen om: a. op de openbare wegen of langs de huizen te venten of te koop aan te bieden papier, potlooden, lucifers, zeep, garen, band of dergelijke koopwaar; b. langs of op den openbaren weg te venten, te verkoopen of te koop aan te bieden snoepgoed, ijs, limonade, bier, si garen of tabak; c. langs of op den openbaren weg te staan met een -kar, wagen of ander voer tuig ter verkoop van eenige waar; d. te doen plaats vinden in een voor het publiek toegankelijk lokaal of op een aanhoorig terreift eenige vertooning of vermakelijkheid, muziek en dans daaron der begrepen; e. op of aan den openbaren weg of eenige voor het publiek toegankelijke plaats muziek te maken, liedjes te zingen of eenige andere voorstelling, vertooning of vermakelijkheid te doen plaats hebben; f. tapperijen na elf uur des avonds be perkt of onbeperkt open te houden; en die voor 1928 nieuwe vergunningen wenschen te ontvangen daartoe voor 4 December a.s. aanvrage moeten doen. Velsen, 17 Nov. 1927. De Burgemeester van Velsen, RIJKENS. Burgemeester en Wethouders van Vel sen, de Secretaris, de Burgemeester, HOFSTEDE. RIJKENS. Winterlezing. Gisteravond werd in de Geref, Kerk aan de Wilhelminakade een winterlezing ge houden, uitgaande van een commissie uit de Chr, Reciteerclub ,,Da Costa". Het kerkgebouw was zeer goed bezet. Na mooi orgelspel van den organist open de de heer G. den Duik met gebed en een kort openingswoord, waarin hij zeide ver heugd te zijn over de groote opkomst en meedeelde, dat een comité voor winterle- zingen van Gereformeerde zijde was op gericht, bestaande uit 5 personen, waar voor spr. belangstelling en medewerking vroeg. Nadat Psalm 84 3 gezongen was, ver kreeg Ds, J. C. Brussaard van Bloemen daal hef woord voor zijn lezing over „Ka raktervorming". Spr. zeide dat de idee van karaktervor ming'd-e laatste 20, 30 jaar steeds meer. op den voorgrond komt. Er is een brandend, behoefte aan zedelijke normen. Het. is L onzen tijd als ten tijde van Diogenes, di midden op den dag op den Areopagus tc Athene temidden der groote drukte me een lantaarn rondliep. Toen men hen vroeg, wat hij zocht, antwoordde hij zee; sarcastisch: „Ik zoek menschen". Ook vóór 50 jaar gevoelde men behoefte aan karaktervorming, waarbij spr. wijst op a- inaugurale rede van Prof. Dr. Nic. Beets, getiteld „Karakter, karaktervorming er karakterschaarschte". Sindsdien is die be hoefte veel sterker geworden. Meende d: massa vroeger dat alles stof was, thans is dit veranderd. Er is veel, meer religieusi- teit, al zoeken velen -het ook in spiritism:- en theosofie. De bekende wijsgeer Prof Heymans te Groningen noemt onze eeuw de eeuw der zielkunde. Spr. zegt dat veler den titel zijner le zing allicht verkeerd zullen noemen. Ve len toch meenen, dat men het karakter bij k c!e geboorte meekrijgt. Dit nu is niet jnisL zegt spr. Een mensch is geen onbeschre ven blad papier. Het karakter drukt zijn stempel op den mensch. Het Grieksche woord character beteekent ingekrast. In den ouden tijd meende Aristoteles dat het karakter zich vormde naar de vier voch- j ten in 's menschen lichaam en dat men daardoor kende vier soorten van karak ters: de sanguinische, de phlegmalische, de cholerische en de melancholische. Spr. zegt dat men echter thans deze theorie, waaraan men tot voor kort nog vasthield, thans niet meer huldigt. Prof. Heymans onderscheidt die soorten van karakters: de actieve in tegenstelling met de passieve; de primaire in tegenstel ling met de secundaire, de emotioneele in tegenstelling met de indolente, In Lucas 9 vinden wij van deze soorten een voorbeeld zegt spr, Spr. zet dan uiteen van hoeveel waarde een hoog karakter is. Karakter is gevolg van bewuste wilsuiting en zelfbeheer- sching. Spr. zegt dat karaktervorming dus een zaak voor het geheel e leven is. Tot aan ons twaalfde jaar is er van karaktervorming weinig te merken, deze begint voorname lijk daarna en vooral in de puberteitsjaren is deze van gr ooien invloed, Spr, zegt dat bijna iedereen tracht karakter te krijgen. Men spijkert wat planken in elkaar en bouwt zich een schamele hut. Waarom zijn er zoo weinig groote karakters, vraagt spr. Zeker doen de omstandigheden er veel toe. Misstanden, armoede, gebrek aan het hooren van goede woorden werken er toe mee om geen goed karakter te vormen. Maar de nieuwere zielkuüdigen zoeken het niet zoo zeer in de uiterlijke omstan digheden, maar in de zedelijke problemen. Bij de jeugd speelt ongezonde fantasie een groote rol, Freud zoekt bet vooral in het sexueele en zeker, zegt spr., zijn hier machtige invloeden. Er wordt in de jeugd ontzaglijk veel verwoest, vaak drukt de jeugddrift zijn stempel op het verdere le ven, dat zeer somber wordt. Een Amerikaansch jeugdleider kreeg op de vraag, waarom zoo véle jonge levens moreel ten gronde gaan, ten antwoord; Omdat ze God hebben verlaten en den Satan zijn gevolgd. Dit is het juiste ant: woord, zegt spr. Want sinds 's menschen val is 's menschen hart een broeisel van misdadige en zondige gedachten. Daarom acht spr. de leeringen van Rousseau, Pes- talozzi en Ellen Key zoo verderfelijk. Zij eischen vrijheid voor de jeugd, maar aan ongebonden vrijheid eten duizenden zich dood, zegt de Zwitsersche schrijver Godt- help, Vele zielkundigen komen daarom krachtig op tegen de theorieën van de drie genoemden, vooral tegen die van Ellen Key, Maar de reactie mag niet zoodanig zijn, dat wij geen verwachting meer hebben voor ons menschen. Wij mogen niet zijn als Heine, Zola en Schopenhauer, die niets verwachten van het verbeteren van 's men schen karakter. Hoeveel verkeerds en zondigs er is in de menschen, nooit is een mensch geheel een duivel geworden. Bij den slechtsten mensch bleven flonkeren stukjes edel metaal, die bewezen zijn hoo- ge afkomst. Pascal teekent zoo juist de te genstellingen in een mensch. Gelukkig is daar, zegt spr,, God's we- derbarende liefde in Christus, die kan ma ken, dat de oude mensch in ons sterft, dat de slappe wil weder krachtig wordt. Dat gaat niet zoo in eens, zegt spr. Het leven is geen roman. Vinet zegt terecht, dat God, de groote Beeldhouwer, aan den ongevorm den klomp van een mensch heel wat te vormen heeft. Er moet heel wat verkeerds worden stuk geslagen. Het gaat als Mi chel Angelo zeide: hoe meer er van 't marmer wordt afgeslagen, hóe meer het beeld groeit. Na het zingen van Psalm 89 8 kwam spr, tot het tweede deel zijner rede, waar- j in hij uiteenzette, hoe hét karakter wordt gevormd, wanneer de mensch het oog richt op de eeuwige, onzienlijke dingen, j Maar ook hierbij hangt veel af van de mid delen, die gebruikt worden. Zoo is er het gevaar van het intelectualisme, de eenzij dige verstandelijke ontwikkeling, welk ge vaar in onzen tijd wel groot is. Een ander gevaar is, dat men eigen overtuiging te spoedig een ander wil opdringen, terwijl men kinderen wel moet opvoeden rondom Gods woord, maar niet steeds moet ach tervolgen met vermaningen of ze zoet hou den met een bundel tractaatj.es of ziekelij ke bekeeringsgeschiedemssen. Om karak ters te vormen moet men zelf karakter hebben en niets is zoo goed, als te spreken over of te lezen van groote karakters. Goede boeken moeten goede vrienden zijn en de Bijbel is het beste boek. Daarin is een wolk van getuigen en een schare van karakters en helden. Daarin vinden wij ons grootste voorbeeld, Jezus Christus, Die in het hachelijkst oogenblik van Zijn leven, aan het eind van Zijn kruisdood, in rustige kracht zeide: „Vader, in Uwe han den beveel Ik mijnen geest." Maar kennis 1 alleen is niet voldoende. Het kennen van Jezus alleen is niet voldoende. De Orde die zich naar Jezus noemt, de Jezuïeten, j eischen gehoorzaamheid ad cadavere. Zulk navolgen is niet goed, Het kan zijn als Paulus zegt in 1 Cor, 13, n.l, dat wij ons lichaam kunnen geven om verbrand te worden, maar als wij dan de liefde niet hebben, is dit offer tot niets nut. Winterhanden Wintervoeten ■fiel v&vwM em. gsm&esl Doos 30 en 60, Tube 80 ct Bij Apoth. en Drogisten 715 De liefde is de eene groote macht en die liefde moet steeds onze begeerte zijn. Die liefde maakt den Christen tot een held. Busken Huet spot in zijn „Land van Rem brandt", over de moderne menschen, die als ze 's avonds bang, zijn, valeriaan ne men, en wijst op den zeeheld, die in groo te gevaren in zijn kajuit gaat en door zijn gebed over andéren groote rust brengt. Frédéric Buisson is vol bewondering over de macht van het geloof der Hugenoten. Wie Gods liefde kent zal zingen: U zal ik eeuwig eeren. Die eeuw'ge goedheid zijt. Dan gaan we van kracht tot kracht voort en aan T eind van ons leven zullen we met Paulus kunnen zeggen: „Ik heb den goeden strijd gestreden, ik heb den loop voleindigd, ik heb het geloof behouden, voorts is mij weggelegd de kroon des Ie- Met gebed van den spreker en het zin gen van Psalm 86 6 werd deze. lezing gesloten. IJmuider Chr. Radio-avond Sinds eenige weken hebben wij over bo- vengenoemden avond, welke Donderdag 8 December a.s, gehouden werd, reeds het een en ander gemeld, zoodat de medewer kende vereenigingen en sprekers al be kend zijn. Dat zoo'n uitzending vanaf IJmuiden, (en dus IJmuiden en de medewerkende vereenigingen meer bekendheid brengt, niet alleen in onze plaats, maar door het geheel e land), geld kost, zal ook onze le zers niets verwonderen, Wanht voor elke steden-avond die gehou den wordt moet men eerst 'n zeker bedrag hebben, wil een uitzending van zoo'n stad of dorp mogelijk zijn. Het is dan ook een goede gedachte van de commissie geweest om kaarten te gaan verkoopen a 30 ent., welke toegang geven tot de Geref. Kerk, Wilhelminakade, uit welke kerk de uitzending zal plaats heb ben. Dus zij, die geen radio hebben, en toch gaarne naar dezen avond wil len luisteren, kunnen daartoe kaarten be komen, Nu wil het echter niet zeggen dat men alleen een kaart kan koopen als men naar de uitzending gaat luisteren, neen ook zij welke in het bezit van een radio toestel zijn, of die verhinderd zijn te luis teren naar den Radio-uitzending-avönd, zoowel voor de Radio als in de Kerk, kun nen, zoo'n kaart koopen, en steunen daar mede de commissie van voorbereiding. Dus iedereen die kan, koope een kaart, en doe dit niet op den laats ten dag, maar die doe dat terstond, gij verlicht daarme de het werk der commissie. De kaarten zijn behalve bij de commis sieleden, eveneens verkrijgbaar bij boek handel C. M, Arends in de Oranjestraat. De sprekers zullen voor ieder welbe kend zijn, Ds. Dyckmeester en Ds. S. van Leeuwen, respectievelijk predikant van de Ned. Herv, kerk en Geref. kerk alhier. De heer F. P. Vermeulen, iemand die zeer makkelijk en begaafd spreekt, reeds langer dan 25 jaar raadslid dezer gemeen te en dus iemand die zeer goed op de hoogte van IJmuiden is, zoodat het voor hem dan ook zeer gemakkelijk zal zijn iets over IJmuiden voor de radio te ver tellen. Dit is dus bij hem in zeer goede' handen. Van de medewerkende vereenigingen is het fanfare-korps „Wilhelmina" wel de be kendste. Het Ned. Herv. Kerkkoor is echter ook geen onbekende. In dat koor zitten ook zeer goede krachten, zoodat wij mogen vertrouwen dat onder leiding van den heer J. E. Falk, het kerkkoor op den radio avond zeer zeker zal slagen. Het mannenkwartet is als vanzelf spre kend samengesteld uit beste krachten, zoodat wij ook hiervan kunnen schrijven, dat deze heeren ongetwijfeld zullen sla gen. Wij twijfelen er dan ook niet aan of vele lezers onzer IJmuider Courant willen gaarne het comité tot voorbereiding van een IJmuider Radio-avond door er voor de N. C, R. V. ter wille zijn, en kv'open een kaart. Mocht zij dan niet gebruikt worden als toegangsbewijs, wel dan koope' men haar voor steun van den uitzending*.- avond. Wij voor ons vertrouwen zeer zeker dal deze - IJmuider Chr. Radio-avond slagen zal- :dt-- i Onder veel belangstelling heeft Woensdagavond j.L de wedstrijd plaats gehad tusschen de schaakclub van Bloe- mendaal en de schaakclub van Velsen in de lunchroom Anneta. De uitslag is Velsen 51/e tegen Bloemen- daal 2terwijl 1 p'.rtij wegens gebrek aan tijd niet uitgespeeld kon worden. Geboorten Adrianus Bernardus, z. van Johannes Sintenie en van Maria Elis. Schoorl; Woltje Akke, d. v. Andries Smeding en van Hermania de Boer; Christina Antonia, d, van Iiermanus Wiegman en Maria Johanna Hoveling; Teuntje, d. van Arie Blom en Hendrica Wilhel mina Cath. Pommerin; Margaretha, d. van Jacob Dirk Rensen en Trijntje Schipper; Antje, d, van Jacob Dirk Rensen en Trijntje Schipper; Petrus Jacobus Wilhelmus, z, van Jacoba Ras. Hen- drika Bernardina, d. van Hendrik Bernardus Rik- kers en Johanna Waagmeester; Hermine Alber- dina, d. van Albertus Jacobus Nabben en An tonia van Vuren; Jan Antoon, z. van Jan Wil lem Hühl en Aafje Geerlruida Kwaad; Dirkje Sijmkje, d. van Johan Schippers en Anna Maria Schoo, Hendrikus, z. van Abraham Cornelis Bruisschaart en Johanna Boon; Jannetje Adria na en Hermanus Hendrik, d. en z. van Hermanus Hendrik van Leeuwen en Adriana Affourtit; Jan Albertus Christinus, z. .van H. J, Tempelaar en A, Chr, Langbroek; Michaël Johannes, z, van Hendrikus Johannes Post en Maria Anna Cath. Vos. Overleden: Elisabeth, weduwe van J. Kok, 77 jaren; Calharina Wilhelmina Kramer, echtgen. van H. Veldman, 54 jaar; Dirk Buijs, z, van Th. Buijs en W. Stigter, 1 jaar; Anna Hele na Adriaansen, echtgen. v. K. Zinkweg, 58 j.; Antoon den Bakker, echtgen. v, J. Potter, 72 j. WATERSTAND IJMUIDEN. Nov. 1927 H. water L. water Dager. v.m. n.m. v.m. n.m. 20 0.30 0 53 8.28 8 40 21 1.21 1.39 9 16 9 26 22 1.56 2 08 9 54 10.02 23 2.29 241 10 27 10.40 24 2.59 3.10 10.58 11.14 25 3 33 3 43 11.32 11 48 26 4 C6 4.16 0.04 27 4.37 4 49 0.19 0 32 Buiten verantwoordelijkheid der Redactie, DE ZENDING NA DE ZENDINGSWEEK. De Zendingsweek ligt achter ons. In tal van Gemeenten heelt men voor het eerst of evenals in voorgaande jaren krachtig medegewerkt. Veel zorg werd besteed aan de voorbereiding, hoewel de resultaten bij lange niet te overzien zijn twijfelen wij er niet aan of er was veel ge bed, groote toewijding en een blijmoedig offer. Gaarne betuigen wij aan allen die medewerk ten, aan alle Predikanten, Evangelisten, Hoof. den van Onderwijsinrichtingen, aan Besfuurders van Zendingsvereenigingen, aan allen die met blijmoedigheid hun offer schonken onzen zeer hartelijken dank. Gods rijke zegeningen mogen het deel zijn van allen die opnieuw toonden groot belang te stellen in den arbeid in zijn Koninkrijk. Wij blijven gaarne op onze trouwe medewer kers en vrienden rekenen en bevelen den Zen- dingsarbeid bij voortduring in veler hartelijke belangstelling aan. Namens de Hoofdbesturen der Samen werkende Zendings Corporaties, B. J. C. RIJNDERS, Zendingsdirector. Velsen. Door de directie van Hoog ovens werd Dinsdagmiddag aangifte ge daan van diefstal van een olie jas. De vermoedelijke dader, A, C. te Haar lem, werd aangehouden, doch na eenigen tijd wegens gebrek aan bewijs weer vrij gelaten. Woensdag ging echter een der agenten naar Haarlem voor onderzoek, waar hij van de ouders van C. vernam, dat deze wel met een oliejas, die aan de beschrij ving voldeed, was thuisgekomen. De ouders hebben zelf aangifte bij de politie gedaan, waarop de zoon opnieuw is aan gehouden en naar IJmuiden overgebracht, waar hij ter beschikking van den commis saris is gesteld. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. WERELDCONGRES INGENIEURS 1929. De Kamer van Koophandel ontving van d Japansche Legatie te 's-Gravenhage een mede- deeling, waaruit blijkt, dat tegen het einde der maand October van het jaar 1929 te Tokio een wereld-congres van Ingenieurs zal worden ge houden, waar de verschillende vraagstukken op het gebied van industrie zullen worden bespro ken. De Japansche Legatie stelt er zeer veel prijs op, dat de hiervoor in aanmerking komen de personen zooveel mogelijk aan dit congr zullen deelnemen. Kom, hakgeen staarten, knip geen ooren En schiet geen vogels dood! Bescherm de vogels, spaar het dier Hun nut is véél te groot! Ned. vereen, t. besch. v. dieren Secr,: Stationsweg 86, Velsen, VI. Sport. VOETBAL. STORMVOGELS—'T GOOI. Na een gedwongen rust van 2 Zondagen komen de Stormvogels morgen a.s. weer in 't veld. De tegenpartij is 't Gooi, zoodat aanstonds weer een spannende ontmoe ting kan verwacht worden. De Hilversum mers toch beschikken momenteel over een goede ploeg, die wel al nederlagen heeft geleden, doch steeds slechts met den on even goal. Zeer toevallig was het telkens een Haagsche club, die den Hilversummers de puntjes afsnoepten, n.l. A.D.O, en H. V. V. en alweer toevallig beide kee- ren bleven de Hagenaars met 43 in de meerderheid. Pleiten deze nederlagen tegen vrij zwakke zusjes nu juist niet voor de kracht van de Gooische ploeg, de 21 overwin ning te Rotterdam op Feyenoord bel de 41 te Amsterdam op Blauw Wit be vochten en de 10 nederlaag, welke toch niet malsche Z, F, C. te slikken kreeg in Hilversum, toonen voldoende aan, dat de Gooische voetballers kunnen1 als zij er zin in hebben. In de 8 wedstrijden, welke 't Gooi tol dusver speelde, werd Van Rijn, c Allen Weerbaar-U. V. V. en Hilversum keeper, 13 keer gepasseerd. Wanneer hier de 8 goals, welke H, V. V. en A. -B,; O. in bovengenoemde 2 vergissings-wed strijden scoorden, aftrekken, dan blijkt, dat Van Rijn in de overblijvende 6 wed strijden slechts vijfmaal werd gepasseerd, Dit geeft zeer zeker te denken, Stormvogels over zoo'n weinig schotvaar dig binnentrio te beschikken heeft, zouden zelfs geneigd zijn om onzen plaatsgenooten een nederlaag te voorspel len, ware het niet, dat een traditie, wil, dat Stormvogels niet van 't Gooi kan verliezen, ons daarvan weerhield. Doch meer dan een gelijk spel verwachten wij toch ook weer niet. Stormvogels verschijnt als volgt: Thyssen Haak Koster Snoeks Oldenburg v. d. Velde Van Pel, Blinkhoff, Houtkamp, v. d, Velde, de Jonge. W. F. C.—V. S. V. V. S. V. gaat het morgen eens in Wor merveer probeeren, wat weer een zwarei wedstrijd beteekent. Doch hieraan raken we zoo zoetjesaan gewend: 2 October zwa re uitwedstrijd tegen KT, F. C. (1—2); October zware thuiswedstrijd tegen D. E, C, (31); 23 October zware uitwedstrijj tegen H, R. C, (13); 30 October ii tegen Helder (13) enz. Men ziet het Allemaal ontmoetingen tegen sterke club doch dit belette den roodwitten ad kampioenen niet steeds weer de overwin ning te behalen. Hoe zal 't nu morgen in 't Wormervee: sche Sportpark gaan? W. F. C. begon di seizoen niet -best door met 10 van Wes! Frisia en 62 van H. R. C. te verliezei Toen werd echter de oude geest uit da tijd van Piet Sint weer vaardig over de 1 F. C.'ers en behaalden zij uit de 4 daaro| volgende wedstrijden 7 punten, 2 op DJ C,, 1 op Helder, 2 op Alcmaria en 2 op K F. C. Ons dunkt een alleszins behoor! resultaat, waarmede de V, S. V.'ers zêfl wel rekening mogen en zullen hou den. De W. F. C. vierde Zaterdag j.l. baa 20-jarig bestaan, waarbij zij veel bewijze van sympathie in ontvangst had te neme! De spelers van hun kant zullen nu zekf alle moeite doen voor een tegenprestaüi Een zeer mooie zou bijv. zijn V. S. V. kloppen. Wij voor ons echter geloof niet, dat het zoo ver zal komen. De volgende V. S. V.-ploeg trekt naa de Zaan: v. d. Wint v. d. Pieterman v. d. Griendt Böhm Bruidschaar Wey Koning, Heyerman, Heyerman, HoreraaH Hillekan) WITTE KRUIS, Aid. VELSEN. Het Witte Kruis geeft hulp in huis DOOR ALLEN, VOOR ALLEN. Stel niet uit wat gij heden doen moet, en U op als lid der vereeniging. U heeft dan f* op kostelooze hulp van een der Wijkzuster gratis gebruik van verpleegmateriaal. Inlichtingen betreffende het LidfflaafaCÏi worden gaarne verstrekt, door den Adi teur der vereeniging, den heer J. WOLTlM Witte Kruisgebouw, Sluisplein 32, IJmuiden,

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 2