ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN ss swafïriïtaft No. 6 Woensdag 28 November 1927 18e Jaargang Officieel Plaatselijk Nieuws fjmuiden. IJ MUIDER COURANT Vergunningen ingevolge de Algemeene Politieverordening. Burgemeesteren Wethouders van Velsen de Burgemeester van Velsen, brengen kennis van belanghebbenden, dat zij |e in het bezit zijn van vergunningen a, op de openbare wégen of langs de luizen te venten of te koop aan te bieden papkr. potlooden, lucifers, zeep, garen, land of dergelijke koopwaar; b, langs of op den openbaren weg te venten, te verkoopen of te koop aan te lieden snoepgoed, ijs, limonade, bier, si garen of tabak; c, langs of op den openbaren weg te staan met een kar, wagen of ander voer tuig ter verkoop van eenige waar; d, te doen plaats vinden in een voor jet publiek toegankelijk lokaal of op een aanhoorig terrein eenige vertooning of vermakelijkheid, muziek en dans daaron der begrepen; e, op of aan den openbaren weg of eenige voor het publiek toegankelijke plaats muziek te maken, liedjes te zingen of eenige andere voorstelling, vertooning of vermakelijkheid te doen plaats hebben; f, tapperijen na elf uur des avonds be perkt of onbeperkt open te houden; en die voor 1928 nieuwe vergunningen wenschen te ontvangen daartoe voor 4 December a.s. aanvrage moeten doen Velsen, 17 Nov. 1927. De Burgemeester van Velsen, RIJKENS. Burgemeester en Wethouders van Vel de Secretaris, HOFSTEDE. de Burgemeester, RIJKENS. HINDERWET. 'Burgemeester en Wethouders der gemeente Vélsen brengen, in verband met het laatste lid van de artikelen 6 en 8 der Hinderwet, ter open bare kennis, dat Burgemeester en Wethouders van Beverwijk het verzoek van de Bataafsche Import Maatschappij, Verkoopkantoor van Kon. Shell Producten, v.h. N.V. Acetylena, sectie A, no, 5529, plaatselijk bekend Vondellaan, no. 3, een benzinetankwagentje in gebruik te mogen nemen, hebben toegestaan. Velsen, den 19 November 1927. Burgemeester en Wethouders van Velsen, de Secretaris, de Burgemeester, HOFSTEDE. RIJKENS. toch wereldkundig is gemaakt, willen wij de hoop uitspreken, dat het thans moge 1 slagen. Natuurlijk zijn de plannen nog j zeer voorloopig, doch als zij gunstig ont- j vangen worden, is het bestuur van IJmui- j den's Bloei vast van plan, om de zaak ver- der door te zetten. Men wil dan eenJ waardig monument oprichten op een ge- j schikte plaats en men had gedacht, dat de j kop der Visschershaven de meest geschik- j te plaats zal zijn. Hier toch passeeren da- - gelijks de visschersschepen en het monu ment zal daar het beste staan als herinne- 1 ring aan dien vreeselijken krijg van vier jaren, waarin tientallen visschers hun le ven hebben gèofferd voor de voedselvoor ziening van ons land. Want vooral om dit feit wil men deze helden eeren. Er is nu nog een jaar tijd, want het be- stuuj: van IJmuiden's Bloei oordeelde, dat het monument, als het er komt, het best onthuld zou kunnen worden op den dag der 10-jarige herdenking van den wapen stilstand, 11 November ^1928. Wij spreken den wepsch uit, dat het plan nu allerwege met sympathie zal wor den begroet en dat straks de geheele bur gerij zal medewerken, om het te volbren gen. In het historisch spek-,,1 Jmuiden 50 jaar" hebben wij het vorig jaar onze ge vallen visschers aldus herdacht: Gij, dappre helden. Die niet ten krijg uitvoer', maar gingt om op de zee ons voedsel te gaan halen, o, wij melden met diepe erkentnis en met eerbied uwe namen, Hoevelen toch van U niet wederkwamen Als wij het volgend jaar een waardig monument voor onze omgekomen visschers zouden mogen onthullen, zullen deze hel den ook blijven leven voor ons nageslacht, G. VOET. mag welslagen verwacht wor gen. Misschien zou men denken, dat spr. ij del1 was, maar spr. meende wat organi satie-talent te hebben. Organisatie toch is van groot belang. Spr. zeide te weten, dat er onder de winkeliers velen zijn met or ganisatie-talent, maar er zijn er ook, die nog in de kinderschoenen staan in dit op zicht en nog 1 eeren moeten. Er wordt veel al beweerd, dat men voordeeliger buiten enkel gebouw hebben, waarbij de architec tuur rekening schijnt gehouden te hebben met uitvoeringen van harmonie- of sym- phonieorcheslen. Ook het Patronaatsgebouw is geen ideëele Concertzaal, althans de acoustiek is niet best, ook eigent het interieur zich niet iot intieme kunst en is het tooneel te hoog in de lucht. Van de warme en koude lucht- Officieele opening Winkelweek. Maandagmiddag had in het R.K. Ver- eenigingsgebouw de officieele opening plaats van de Winkelweek en reclame campagne, georganiseerd door de Winke liers- en Handels vereeniging Groot- IJmuiden. De belangstelling was niet zoo groot als verwacht werd. Op het met groen versier- Een monument voor dé in de oorlogsjaren gebleven visschers? De groote wereldoorlog ligt nu alweer 9 de podium hadden de bestuursleden en de jaren achter ons. Zooals wij allen ons nog officiëele personen, waarbij ook de com- zeer goed herinneren, zijn in de vier oor- j missaris van politie, plaats genomen. De logs jaren tal van opvarenden der IJmui- burgemeester was door ambtsbezigheden der visschersvloot gebleven, gevallen bij verhinderd aan de uitnoodiging om de de uitoefening va,n him zoo moeilijk be drijf, zoo gevaarlijk in de zeeën vol mij ;nen. Het is ons bekend, dat er meermalen over is gedacht en ook over is gesproken, om in onze plaats een monument voor de omgekomen visschers van de IJmuider vloot op te richten. Maar in den beginne waren de wonden zoo versch, dat vaak verbittering werd gewekt en animositeit en daarom kwam er van het sympathieke plan nooit iets. Dit in tegenstelling met andere winkelweek te openen, gevolg te geven. waarom de heer J. P. Nijssen loco-burge meester deze taak op zich genomen had. Een dochtertje van een der bestuursle den, de jongejuffrouw Leni Feddema, be trad het podium en bood Mevr. Nijssen een bloemenhulde aan, wat ze keurig deed met eenige dichtregelen en waarvoor een hartelijk applaus de belooning was. De voorzitter, de heer H. Homburg, zei- de dat een goed begin het halve werk is. Ondanks het zeer slechte weer en de moei- plaatsen, als Scheveningen, Egmond en^ lijk begaanbare wegen verheugde spr. zich. Helder, waai- wel zulk een gedenkteeken dat nog velen zijn gekomen, om de offi- werd opgericht, ciëele opening der winkelweek bij te wo- Wellicht is er echter nu een kans,,dat na nen, ofschoon onder gunstiger omstandig- 10 jaar het plan ook voor IJmuiden in heden de zaal anders wellicht te klein wa- vervulling zal gaan. Het was ons bekend I re geweest. en wij zouden er zeker nog over gezwe- j Spr, deelde voorts mee, dat de burge gen hebben, ware het niet, dat iemand zoo 1 meester door ambtsbezigheden verhinderd onbescheiden is geweest, om het plan nu j was de aanvaarde taak der opening waar reeds wereldkundig te maken. Maar nu j te nemen, maar dat de heer J. P. Nijssen, het Maandag in de N. Haarl. Ct. stond wethouder, dit als plaatsvervanger zou vermeld, willen wij er iets meer van ver- j doen. En de heer Nijssen is gelukkig in de tellen. middenstandsbeweging geen onbekende, In de laatstgehouden bestuursvergade-1 zei_ spr. ring der vereeniging IJmuiden's ï^loei het plan ter sprake gebracht. Men meen-- de, dat er thans, na 9 jaar, pogingen moesten worden gedaan om de omgeko men IJmuider visschers te eeren, door het oprichten van een gedenkteeken. Het voorstel vond algemeen instemming, doch men besloot het plan nog niet wereldkun dig te maken, doch eerst de besturen van- de betrokken vakorganisaties en van de reedersvereenigingen te polsen, om te zien, of het plan met instemming zou wor den begroet. Dit is geschied en het zal wel daardoor komen, dat het bericht in het Haarlemsche blad verscheen. Wij kunnen dan melden, dat het plan over 't algemeen met sympathie is begroet en daartoe zal zeker medewerken het feit, dat het uitgaat van een neutrale organisa tie als IJmuiden's Bloei, Nu het plan. Spr. heette voorts welkom wethouder Schilling en den heer B. G. Schuitenma ker, die het bestuur van IJmuiden's Bloei vertegenwoordigt. Ook de pers riep spr. het welkom toe en hij hoopte dat de vereeniging in deze campagne op een goede pers zou mogen rekenen. De heer Homburg zeide dat er over deze reclame-campagne veel is te doen ge weest, Er is gezegd, dat de St. Nicolaas- tijd geen gelegenheid is om een reclame campagne op te zetten, omdat dan ieder een toch inkoopen doet. Maar met de ge makkelijke verkeersmiddelen gaan velen naar de omliggende plaatsen en verbinden dus het aangename aan het nuttige. Om dit tegen te gaan is deze campagne op touw gezet, om de menschen in de plaats te houden. Spr. uitte de hoop, dat de win kelweek zal slagen en gezien de groote deelname, den. Wanneer gevraagd wordt of de deelna me algemeen is, zeide spr.: zoo goed als wel. Er zijn nog wel enkele branches, die niet deelnemen, maar, verder is de deelna me algemeen. Dat ér nu teleurgestelden zijn is niet de schuld van het bestuur, er is toch lang genoeg gelegenheid gegeven, Spr. heeft hoop, dat na deze campagne nog vele winkeliers zich zullen aansluiten. Hoewel we geen dank erlangen, zeide spr., toch heeft de organisatie der campagne het bestuur heel wat hoofdbrekens gekost. De reclame-campagne vroeg ook veel van de deelnemers, want het gaat niet zonder offer. Zelfs zijn zware offers gebracht. De kosten van de bons, de cadeaux, de con tributies, dit alles tezamen valt niet mee, vooral niet, omdat het voor den midden stand geen lijd van hoogconjunctuur is. En de prijzen der artikelen konden niet wor den verhoogd, integendeel. Daarom hoopte spr. dat dit alles door de ingezetenen op prijs zal worden gesteld en de deelnemers hopen dan ook, dat door grooteren omzet de kosten eenigszins worden goedgemaakt. Spr. sloot met den wensch, dat de resulta ten de verwachtingen verre zullen over treffen. Rede Wethouder Nijssen. De heer J. P. Nijssen zeide, dat het voor i bestuur en leden wel een teleurstelling zal zijn, dat de burgemeester de winkelweek niet kon openen doch spr. had gaarne diens plaats willen innemen. De burge meester had aan spr, verklaard, dat bet hem zeer speet, dat hij niet hier kon zijn, doch hij moest voor belangrijke zaken naar Den Haag; zaken, belangrijk vooral voor I Jmuiden en de winkeliers, Spr. wees er op, dat het de eerste maal is, dat de Winkeliers vereeniging een Win kelweek opent. Verleden jaar toch ge schiedde dit door een commissie in de feestweek van het 50-jarig bestaan. Vroe ger bestreden de winkeliers elkaar als concurrenten en al is dit nog wel het ge val, men tracht toch elkanders belangen door de organisatie te dienen. Spr. geloof de dat dit £öed gezien is en het kan niet anders dan voordeel voor de gemeente ge ven. Als de burgers in andere plaatsen ko men, nemen ze daar allicht vele zaken mee. Het streven der Winkeliersvereeni ging is sterk de aandacht te vestigen op het feit, dat alle artikelen in de eigen plaats te verkrijgen zijn. Spr, zeide een bloeienden winkelstand van groot belang j voor onze gemeente te achten en spr, hoopte dan ook, dat de winkelweek veel belangstelling zou ondervinden en daar- door zal slagen. Spr, verklaarde de win kelweek voor geopend en hoopte, dat de ze de gewenschte resultaten zal mogen afwerpen. Hierna werden ververschingen aangebo den, onderwijl twee heeren, een pianist en violist, het samenzijn opvroolijkten met aardige muziek. Rede Wethouder Schilling. De heer D. F. G. Schilling zeide gaarne de uitnoodiging te hebben aanvaard en spr. wilde nu ook gaarne iets zeggen, niet alleen als wethouder, maar ook in ander opzicht. Als wethouder van Sociale Zaken wilde spr. zeggen, dat deze winkelweek hem zeer ter harte ging. Het is een stuk sociaal werk, waarvan het doel is de ingezetenen tot den eigen winkelstand te trekken. Als wethouder van Openbare Werken achtte spr. de zaak ook van groot belang, immers als zoodanig achtte spr. het zijn taak de werkzaamheden zooveel mogelijk in de gemeente te houden en dat op ge meentewerken de arbeiders zooveel moge lijk uit de gemeente worden betrokken. De winkelweek is van groot belang voor de gemeente. Immers is I Jmuiden een eigenaardige plaats: als er verdiend wordt, zegt men dat het geld moet rollen. Spr. wilde wel, dat heel de wereld zoo was, dan zou er niet zooveel werkloosheid en armoede zijn. Als organisator wilde spr, ook iets zeg-, de plaats kan koopen. Als dit waar is, zei-stroomen was de invloed dan ook duidelijk de spr., hebt gij zoo spoedig mogelijk te ,*e bespeuren. zorgen, dat dit tot het verleden behoort.* Zonder deze handicap zou het Concert Het is toch voordeeliger veel te verkoopen met weinig winst, dan weinig met veel winst. Is het echter niet waar, dan is het voor u weggelegd, om met groot organisa torisch talent aan te toonen, dat dit niet zoo is en om dit in de pers aan te toonen. Heb er daarom wat voor over, zeide spr. De plaatselijke pers is u niet ongezind. Breng den ingezetenen dah aan 't ver stand, dat ze hier niet duurder uit zijn, dan houdt ge het publiek hier. In den win terdag gaan de menschen nu niet zoo graag op reis. Spr. zeide dat organisatie beteekent el kanders belangen behartigen. De hier aan wezige winkeliers zijn de meest bewuste, doch er mankeeren er nog wel wat. Orga- van „Euphonie" ontegenzeggelijk nog meer hebben doen genieten dan thans het geval is geweest, want zeker mag Euphonie, zooals we reeds vroeger mochten consta- teeren tot -de beste dilettanten-symphonie- orchesten gerekend worden, waarbij, ook dit hebben we reeds vroeger opgemerkt enkele eerste krachten aan de violen toe gevoegd, het geheel nog ten goede zou komen. Op het programma vonden we enkele reeds meermalen ten gehoore gebrachte werken en meenen we wat het eerste ge deelte betreft te kunnen volstaan met de mededeeling, dat door een zekere malheid dit gedeelte niet zóó heeft geboeid als we hadden verwacht. L it geldt meer bijzonder lijk het Ave Verum van Mozart en de nisatie beteekent elkanders lasten dragen Unvollendete Symphonie van Scliuberl. Was en voor elkander op te komen. Dat er 't misschien ook de monotoniteit van het winkeliers in manufacturen zijn, die ook te dikwijls dirigeeren, dat we bij de sym- speelgoederen verkoopen en cadeaux ge- phonie moesten missen, die heerlijke be ven is een zaak, waarvan spr. betwijfelt of geestering, die er gewoonlijk van den be- dit is elkanders-lasten dragen, (luid ap- kwamen dirigent uitgaat. Kunnen we dus, plaus). Zulke dingen moet de organisatie bij de hooge dunk die wij van Euphonie heb- tegengaan. ben, niet met uitbundigen lof over het Spr. hoopte dat het bestuur in zijn stre- eerste gedeelte van het programma schrijven, ven succes zal hebben. des te meer heeft Euphonie ons doen ge- Rede B. G. Schuitenmaker. i - T," de glanspunten waren de Suite Oriëntale De heer B. G. Schuitenmaker, de meu- en de strambach Marsch van Jos de Klerk, we secretaris der Vereeniging IJmuiden's De Suite Oriënlale genoot een buiten- Bloei, zeide dat de voorzitter, de heer W. gewoon goede vertolking en verplaatste A. Dolleman, zeer tot zijn spijt verhinderd 0ns geheel in de geheimzinnig zwoele af was deze plechtigheid bij te wonen. mosfeer van de Oosterlingen met hun zin- Niettemin heeft IJmuiden's Bloei ge- nenstreelende, dweepende en toch dikwijls meend een bestuurslid te moeten afvaardi- zoo hartstochtelijke muziek. De weergave gen, immers de vereeniging poogt met al- daarvan door Euphonie was'een gang naar le haar ten dienste staande middelen het het Patronaatsgebouw overwaard, economisch leven in I Jmuiden te bevorde- Ook de pittige, opwekkende marsch van ren. In dit opzicht gaat het streven van Jos de Klerk waarvan bijzonderlijk het IJmuiden's Bloei goed samen met dat van lichte tempo zoo buitengewoon bekoort werd op verbluffende wijze ten gehoore gebracht, en beide zijn wel een schitterende demonstratie geweest van het kunnen van Euphonie. Men proeft en smult van de toewijding' van alle leden van dit sympa thieke orchest, doch ook van de muzikale begaafdheid van den dirigent, die zóó zijn musici tot het diepst begrijpen van de composities weet op te voeren. Was het wonder, dat Orchest en dirigent een stormachtige ovatie ten deel viel, waar voor zij hun erkentelijkheid betoonden in een toegift? Neen, een wonder was het niet. Het was een spontane, geestdriftige uiting van waardeering voor het genotene. En allezins verdiend. Het St, Anthonius Gasthuis. Omtrent de opening van het R.K. Zieken huis aan den Zeeweg op 30 November a.s. meldt de N.Hl.Ct. nog dat de bisschop van Haarlem, Mgr. Gallier de plechtige inzegening zal verrichten. Te 9 uur's mor gens zal een H. Mis worden opgedragen. Omstreek^ half elf zal de inwijding plaats hebben. Des namiddags half vijf heeft de officieele opening plaats. Het ligt in de bedoeling, Burgemeester en Wethouders, benevens de raadsleden van Velsen uit te noodigen, en ook de de winkeliersvereeniging. Als wij den blik 10-jaar terugslaan en we zien, zeide spr., wat de winkeliers in dien tijd hebben tot stand gebracht, dan moeten we getuigen, dat het steeds in opgaande lijn is gegaan. Wij mogen zeggen dat de winkelstand al hier thans den tijd bij is. IJmuiden's Bloei heeft de verwachting, dat door eendrachti ge samenwerking het succes in de toe komst niet minder zal zijn. Waar het stre ven der Winkeliersvereeniging gaat in de richting van den opbouw van het econo misch leven, zal IJmuiden's Bloei dikwijls met haar samen kunnen gaan. Met den wensch, dat het steeds zal gaan Excel sior" besloot spr. zijn rede. De heer Homburg dankte daarop wet houder Nijssen voor de operfing en zeide te weten, dat de burgemeester afwezig was, omdat deze elders op de bres moest staan voo:r de belangen van IJmuiden, Spr, dankte ook wethouder Schilling voor zijn rede en zeide dat er misschien wel eenigen waren, die debat zouden willen, maar dat zou nu niet gaan. Verder dankte spr. den heer Schuitenmaker en zeide dat de bëlangen der Winkeliersvereeniging pa rallel loopen met die van IJmuiden's Blozi en spr. hoopte dan ook op hartelijke sa- menwerking. Spr. eindigde met nogmaals b mees(ers uit de omliggende gemeen. den wensch uit te spreken, dat de reclame- jen campagne in alle opzichten zal slagen. j £r word, ,hans druk gewerkt aan de De ij zei is ook oorzaak geweest, dat ae jns{auatje van het gebouw. Zooals reeds vliegmachine, die om één uur van Schip- j vr0eger medegedeeld, zijn de doctoren vooi hol zou vertrekken, niet kon opstijgen. En de jnrjchting benoemd, terwijl een staf var al zou de machine nog de lucht in hebben zusfers gereed is, om straks haar zegenrij. kunnen gaan, dan was het nog geen weer ken arbeid in dienst der lijdende mensch. geweest, om strooibiljetten uit te werpen, ,heid in de nieuwe omgeving aan te van- want het was levensgevaarlijk op straat f gen en de kinderen, die toch wel achter de bil- j gewonde armen zijn thuisgekomen. j Voor de verbetering van het Noordzee Door de gladheid kon ook de muziekkanaal is op de begrooting van he s avonds niet rondgaan, zoodat het weer departement van Waterstaat voor het jaa heel wat heeft in de war gestuurd. Het is 1928 een bedrag van f 1.446.000 uitgetrokken waarvan f 1.036.000 meer in het bijzonde bestemd is voor de verruiming van he kanaal. Het is de bedoeling, het geheel werk in zeven jaren te voltooien. Ged Staten meenen te mogen vertrouwen, da het Rijk bij de uitvoering van dit werk een even groote voortvarendheid aan den da zal leggen als bij den sluisbouw te IJmuide het geval is geweest en zien voor eenige aandrang daartoe van hunnentwege gee aanleiding. te hopen, dat het weer wat beter mede zal werken, om de winkelweek te doen 'slagen, want mooi weer is een voorname factor daarbij. Gisteren was het ook al weer vinnig koud' en dan komen de menschen bijkans de straat niet op. Wat zachter en droger weer, daar hopen de winkeliers op, Donateurs-Concert „Euphonie", 't Is jammer, maar wear, dat we voor zoover ons bekend, in onze gemeente geen

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1