ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN PUROL No. 7 Zaterdag 26 Norember 1927 18e Jaargang Verschijnt Woensdags Zaterdags Officieel Gesprongen Handen Schrale Lippen Ruwe Huid ven/zacM mi genzesi HULDIGING VAN REDDERS Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Geschikt Toor alle Bouwdoeleinden - Steenfabriek EL Butzer, Hoogoveng IJmuiden. Santpoort IJ MUIDER COURANT jOjffleutsprij's: i 1per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonne- I# worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, „tentiSn 2 maal achtereenvolgens opgegeven op het gewone tarief, jen kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend dagnummer, irteotiën voor d® Adreslijst, 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onver- J) f 4.—, 13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8, (ftentlên uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en DAGS tot 4 uur n.m. -laatjes van advertentiën van buiten de gemeente Velsen in dit blad idultend gerechtigd het Advertentie-bureau P, F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN nummer bestaat uit 3 bladen. Eerste Blad. KENNISGEVING. Jer kennis van belanghebbenden wordt racht, dat de vergadering der Schoon- Iscommissie zal worden gehouden op uilerdag 1 December 1927, ten kantore het Bedrijf Openbare Werken, te Vel- tenvang spreekuur om 11 uur v,m. Te landelen schetsontwerpen in te zenden nden secretaris der commissie, uiterlijk Dinsdag 29 November, 's middags 12 l, 26 November 1927. De secretaris der commissie, J, ARENDS. Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel. - Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 tot en met 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advert^nties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0 75 iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 cis in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertentie» van buiten de gemeente Velsen. Winterhanden Wintervoeten Doos 30 en 60, Tube 80 et. Bij Apóth. en Drogisten 715 Gistermorgen beeft in Hotel de Nieuwe lllem Barendsz de huldiging plaats ge- van eenige redders. Het bestuur der ling IJmuiden van de Noord- en id-Hollandsche Redding Mij. had deze jchtigheid georganiseerd, waarvoor het een woord van hulde zij gebracht. Van het hoofdbestuur der Noord- en likl-HolL Redding Mij. waren aanwezig voorzitter, de heer P. E. Tegelberg, di- (cleur der Stoomvaart Mij- Nederland te (osterdam en de heer Breda Kleynen- (de secretaris, de heer H. de Booy, rtoeft in Constantinopel, voor de reor- iiisatie van het Turksche reddingwezen), rder waren aanwezig de bemanning van reddingboot en: vele vletterlieden. voorzitter der afd. IJmuiden, Dr. R. (Hen, heette allen welkom voor deze chtigheid. Spr. zeide, dat tot het laat- oogenbiik aan deze bijeenkomst geen ■rucht was gegeven, omdat de Redding- ij. niet aan den weg timmert. Maar het heden een gouden feest voor den wet- kenden redder Gerrit v. d. Wiele en mocht niet onopgemerkt voorbij gaan. is gebleken, dat Gerrit v. d. Wiele niet wist, dat het heden 50 jaar gele- is, dat hij zijn eerste redding verricht- Op 25 November 1877 lieeft v, d. Wie mannen van het bij de kust alhier ge lande Duitsche stoomschip Greisswald red. Wanneer wij nagaan, wat v. d. Wiele aarna heeft gepresteerd, zeide spr., zijn vol bewondering. Op 6 Maart 1883 hij 8 opvarenden van de Vesta, op 9 October 1890 de geheele bemanning van F. H. von Lindern, op 7 December 895 negen man van de Familien Minden b op denzelfden dag deed hij een poging iét een particuliere vlet tot redding der planning van het Belgische visschers- raartuig Oostende 162. Gerrit v, d. Wiele »as. een bekwaam schipper en roeier. Als shipper van de reddingboot was hij werk- aam van 1890 tot 1921. In het laatste werd hem wegens verminderde li- haamskrachten eervol ontslag verleend schipper, maar nadien is hij steeds als élper werkzaam geweest. En wanneer er iulp noodig was, was v. d. Wiele steeds [resent en konden we steeds op hem reke- len. Wanneer men, zei Dr. Rutten, thuis in téh luien stoel zit en de krant lezend, daaruit verneemt, dat er in Helder, I Jmui- enz. een reddingboot was uitgevaren, schipbreukelingen te redden, dan weet Mén niet, wat daaraan verbonden is. Want hij stormweer met een kleine boot naar zee te gaan, valt niet mee en ook niet uren in regen en storm te staan turen wachten. En wie er in nood verkeeren y°rdt niet gevraagd, of het blank of bruin 'Ji dat hindert niet. Hier vallen alle poli ce verschillen weg, hier wordt niet ge- naar rang en stand. De redders zijn JWnen, die wat presteeren. Spr. herin- Berde hoe v. d. Wiele nog onlangs uren in slecht weer heeft gestaan, om zoo noodig "P te verleenen en verkleumd en met •'[stijfde vingers kwam hij thuis, «f- Kutten zegt dan dat Jhet hoofdbe- stuur der Noord- en Zuid-Holl. Redding Mij, heeft gemeend een herinnering aan dezen dag te moeten verbinden en wel eene, die jaarlijks wederkeert. Het hoofd bestuur besloot n.l. het pensioen van v. d. Wiele te verdubbelen, (Applaus). Ook tot de echtgenoote van v. d. Wiele richtte de voorzitter het woord. Wat er, zeide spr., altijd in u om is gegaan, wan neer v. d. Wiele wegging voor een red ding, valt te begrijpen. Gij moet steeds de kracht hebben, om uw man, den vader der kinderen en den kostwinner niet tegen te houden. Daarom zijn wij u zoo dank baar, want wat zou er van een redding te recht komen, als de vrouw' den redder te genhield. Spr. besloot met den wensch, dat v. d, Wiele nog lang van zijn pensioen zou mogen genieten. Op deze sympathieke en warme rede volgde een luid applaus. Daarna verkeeg de voorzitter van het hoofdbestuur der Noord- en Zuid-Holl. Redding Mij-, de heer P. E. Tegelberg, het woord. Wij hebben, zeide spr., in uw vreugde gaarne tot u^willen komen. Als er verdriet is, zijn wij er bij, maar als ei- vreugde is, eveneens en daarom mochten wij vandaag niet ontbreken. Het is volko men juist, wat Dr. Rutten zei, merkte spr, op, n.l. dat wij wars zijn van vertoon, want redden is geen kinderwerk en wij loopen er niet mee te koop. Het hoofdbestuur weet, zeide spr., dat de naam van Gerrit v. d. Wiele herhaalde lijk in de annalen der Noord- en Zuid- Holl. Redding Mij, is voorgekomen. Ook aan de hoogere colleges is dit niet voor bijgegaan en ook aan den Minister van Waterstaat waren de daden van v. d. Wiele opgevallen. Spr. kon mededeelen, dat op voordracht van den Minister van Waterstaat het H. M. de Koningin had be haagd, aan y. d. Wiele de eere-medaille in zilver, verbonden aan de Oranje-Nassau- orde, te verleenen. Spr, las den brief van den Minister van Waterstaat voor en op deze mededeeling volgde een spontaan ap plaus. x De heer Tegelberg zeide, dat het Hoofd bestuur zeer geëerd was door deze onder scheiding aan v, d, Wiele en hij hoopte, dat v. d. Wiele de onderscheiding nog lang zal mogen dragen en dat deze voor velen in IJmuiden een voorbeel zal mogen blij ven. Spr. wengchte v. d. Wiele en diens echt genoote hartelijk geluk met de onderschei ding en daarna had v. d. Wiele vele han den te drukken. Nadat ververschingen waren aangebo den, nam Dr, Rutten nogmaals het woord en zeide, dat het bestuur van deze gele genheid gebruik wilde maken, om nog twee redders te huldigen, n.l. door het uitreiken van diploma's aan de vletterlie den George King en Bram Kramer. Spr. herinnerde aan het zinken van den logger Nederland II KW. 165 op 19 October j.l., in de Buitenhaven alhier, nadat de logger buiten de pieren aangevaren was door het Engelsche stoomschip Audacity en hoe bij dit zinken helaas de kok van den logger is verdronken. Dat er niet meer opvaren den verdronken zijn, is te danken aan de vletterlieden King en Kramer en kapitein v, A. Graaf van het Bureau Wijsmuller, welke laatste helaas niet aanwezig kon .zijn. Door hen toch werden 8 opvarenden van den logger gered, Dr, Rutten reikte de diploma's in lijst met een hartelijken gelukwensch aan de heeren King en Kra mer over en hoopte, dat ze ook verder steeds bereid zullen zijn om, waar noodig, hulp te verleenen. Nadat een foto van het gezelschap ge nomen was, bleef men nog eenigen tijd bijeen. Het was een plechtigheid, eenvou dig en sober, maar die diepen indruk maakte en die de aanwezigen recht goed heeft gedaan. Zeer sympathiek was de geste van het Hoofdbestuur der Noord- en Zuid-Holl. Redding Mij,, om het pensioen van v. d, Wiele te verdubbelen. Ter gelegenheid van deze plechtigheid wapperde van het boothuis op het Sluis- eiland de prachtige vlag der Noord- en Zuid-Holl. Redding Maatschappij. Onderwijs in de Fransche taal. De cursus in de Fransche taal, door de af deeling van de Vereeniging Volksonder wijs georganiseerd, is reeds aangevangen en telt 25 leerlingen. De cursus wordt ge houden in school J en staat onder leiding van den heer K. Fa ben Concert Looft den Heer. Het Chr. Gemengd Koor Looft den Heer" alhier, directeur de heer Jan de Nobel te Haarlem, gaf Donderdagavond zijn eerste concert in dit seizoen. Of schoon er dezen avond nog een concert van een zangkoor was, behoefde Looft den Heer" niet over belangstelling te kla gen. De zaal van'het Gebouw voor Chr. Belangen toch was geheel bezet. De voorzitter, de heer C. van Leeuwen, opende den avond met gebed en wekte in een kort woord op tot meer steun, door toe te treden als donateur. Wij ondersteu nen deze opwekking gaarne, want Looft den Heer" is een der beste koren uit onze gemeente, een koor, dat men steeds weer met groot genoegen hoort. Het concert werd door het koor geopend met twee liederen van den grootmeester J. S. Bach, n.l, „Dierbre Jezus, wat roept Gij?1' en ,,0, Jezus, mijn Troost". Zoowel het eerste, de zoo prachtig in mineur ge zette klaagzang, als het tweede, het krach tige, in majeur gezette lied, werden uitne mend vertolkt. Vóór de pauze zong „Looft den Heer nog twee Latijnsche liederen, twee oude bekende, n.l. „Tenebrae" van M. A. In- gegneri en „Ecce Quomodo moritur" van J. Handel. Ofschoon wij deze liederen liever door een mannenkoor hooren zin gen, klonken ze ook door het gemengd koor zeer mooi. Vooral „Tenebrae'', dat een prachtige vertolking genoot. De sopra nen waren zoo helder en zuiver op toon, de alten beheerscht en diep, de tenoren me lodieus en de bassen soms als diepe orgel tonen. Na de pauze waren wij veel minder over het koor te spreken. Niet wat de zang betreft, maar over de gekozen liederen. Twee concoursnummers prijkten op het program, met welke op het Tweede Paaschdag j.l. te Amsterdam gehouden concours in de afd. Uitmuntendheid de eerste prijs en de medaille voor het hoog ste aantal punten werden behaald. Het waren „Troost" van Fred. J. Roes- ke en „Droome-Vrouw kom" van Isr. J, Olman. Maar ons kon geen dezer twee moderne werkjes bekoren, 't Allerminst dat van Roeske. Alles is zoo monotoon en zonder glans, Aleen het slot is treffend krachtig, De compositie van Olman vonden wij beter, vooral de eerste strophen, maar ook hier is een moderniteit, die onbewogen laat, omdat melodie en zangerigheid ont breken. „Met „Ellen"', eveneens van Olman, is 't al niet veel beter. Ook dit werd heel goed gezongen, maar men wordt akelig van die weeë sentimentaliteit. Eerstens al door die nare, valsche sentimentaliteit van dit fragment uit Ellen, een lied van de smart van Dr. Fred, van Eeden, waarbij dan nog komt de muziek, die onbewogen laat, behalve dan bij een enkele regel, als „Opvonkelend in blij en levend licht". Maar Je directeur wil blijkbaar met den tijd mee en dan moeten we nu eenmaal die weeë, monotone composities genieten. Gelukkig hebben wij van het Meisjeskoor van „Looft den Heer" nog wat anders ge-, hoord. Eerst de cantate „Prins Lente" van Hendrika van Tusschenbroek. De woorden, een vertaling uit het Duitsch, vinden we niet zoo mooi. Wij zien de Len te liever getypeerd als 'n jonge vrouw, een bruid, dan als een Prins. Maar met welk een élan en een glans heeft dit talrijke meisjeskoor deze cantate vertolkt. Het was prachtig en het succes was groot. De kleine solopartij werd door een dameslid van Looft den Heer uitnemend vervuld, het was een genot, die mooie stem te hoo ren. Na de pauze zong het Meisjeskoor twee liederen van Cath. van Rennes en die von den wij 't allermooiste van dezen avond. Eerst het overbekende „Angelus", dat blijft een juweeltje van een melodie, ver rukkelijk en schoon. Daarna het zoo fris- sche en opgewekte „Lente". Welk een schat van liederen heeft deze Hollandsche componiste ons toch geschonken. Looft den Heer had voor dit concert de medewerking verkregen van Mevr. Glaze- oer-Couv^e alhier, die vijf nummers voor viool gaf. Van de drie eerste voldeed ons 't meeste Menuet van Mozart, maar de twee nummers na de pauze, Souvenir van Jenö Hubay en Walsen op 39 van Joh. Brahms, genoten een schitterende vertol king. Hier was de violiste prachtig op dreef en gaf zij zich geheel. De heer J, de Nobel Jr., onze plaatsgenoot, heeft haar geaccompagneerd e.n hij deed dit sober, maar vol gevoel, vooral bij het opus van Brahms vonden wij zijn spel zeer mooi. De heer J. W. Ruinen van Haarlem begeleidde den zang van het Meisjeskoor en deed dit brillant, vol mannelijke kracht, zoodat het een genot was zulk een musi cus den vleugel te hooren bespelen. Over 't geheel genomen, was het een zeer mooie avond en het publiek toonde zich zeer voldaan. De heer van Leeuwen dankte de solisten voor hunne medewerking en hoopte nog meerdere malen daarop te mogen rekenen. T elefoonverkeer Nederland-En gel and. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor alhier maakt bekend, dat met in gang van 1 December a.s. de berekening van kosten voor gesprekken, welke wor den gevoerd in het verkeer met Engeland, zal geschieden volgens onderstaande ta bel. Zone 1. Dagtarief: per 3 min. f 5. elke min. meer f 1.70; nachttarief: per 3 min. f 3.elke min. meer f 1. Zone 2. Dagtarief; per 3 min. f 6.25, el ke min. meer f 2.10; Nachttarief: per 3 min. f 3.75, elke min. meer f 1.25. Zone 3. Dagtarief: per 3 min. f 7.25, el ke min. meer f 2,45; Nachttarief per 3 min. f 4.35, elke min. meer f 1.45. Het nachttarief geldt van 198 uur, Het Nutsdepartement houdt Donder dag 1 Dec, zijn tweede Openbare samen komst voor de leden en genoodigden. Wérd op de vorige samenkomst muzikaal genot geboden, thans is weer een voor drachtkunstenaar aan het woord. Hoewel het Departement gaarne zijn oude ge trouwen voor het voetlicht brengt, heeft het toch gemeend dezen keer daarin eens weer verandering te moeten brengen, door uit te noodigen den heer Brettani uit den Haag,, die wel is waar voor ons Departe ment een nieuwe gast is, maar van wien wij weten dat hij een gevierd spreker en declamator is. Het bestuur van het De- partement wetende hoevele van de leden j op deze Voordrachtavonden gesteld zijn, doet steeds zijn best aan die wenschen te- gemoet te komen en ook door verandering in de keuze der sprekers de aantrekkelijk- PRIMA Hoopensteen Direct leverbaar in groote en kleine partijen Waalvorm, kloek formaat. GOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Inlichtingen en prijzen bij den be drijfsleider F. HöVIG, Trompstraat 122, IJmuiden-Oost en bij den vertegen woordiger: fa. A. BLEEKER, in Bouw materialen, Gerard Doustraat, Telef. 148, te IJmuiden-Oost. held nog te verhoogen. Zoowel de persoon van den heer Brettani als het door hem aangeboden programma, doet verwachten da<t. 1 Dec. een zeer goede avond voor de Nutsleden en belangstellenden zal wor den. Volksonderwijs", afd. Santpoort. De collecte, welke in Santpoort Is ge houden, ten bate van het Fonds tot steun van „Volksonderwijs" heeft opgebracht f 139.95. Voorwaar een mooi bedrag. Dinsdag 29 November a:s. des avonds 8 uur in de tooneelzaal van den heer Bohm, zal door bovengenoemde afdeeling een fimavond worden gegeven. De op onderwijsgebied zeer bekende film^ „Naar tropisch Nederland" zal worden ver toond, vervaardigd door de N.V. Film fabriek Polygoon te Haarlem. Deze film is speciaal gemaakt en sa mengesteld voor het onderwijs door een bekwaam paedagoog in samenwerking met een filmfotograaf, die volledig in staat is den paedagoog te begrijpen. Zij geeft een zeer duidelijk beeld van een zeereis naar Oost-Indië. Men maakt op aanschouwelijke wijze kennis met zee schepen, de volle zee, kanalen, eilanden, rotsen, vuurtorens, Oostersche menschen- typen, dieren en gewassen, enz, De aardrijkskunde wordt in deze film behandeld, zooals geen onderwijzer dit met woord en beeld zou kunnen doen. De toegangsprijs voor leden is 30 cent, voor niet-leden 50 cent, vermakelijkheids belasting inbegrepen. Deze belasting blijft steeds een struikelblok om goede leer zame films te geven. B. en W. vonden tenminste geen termen aanwezig om vrij stelling te verleenen. Des namiddags, zal de film gratis wor den vertoond voor de leerlingen uit de 4e, 5e, 6e en 7e klasse van school F, -als mede voor kinderen van de leden bene den 16 jaar. Voor de avondvoorstelling zijn nog enkele kaarten beschikbaar. Komaan, wordt lid van onzen bond, Voor 't wèl en wee van kat en hond, Van koe en paard van ieder beest, Want Darwin zei: Wij zijn 't geweest! Secr. Stationsweg 86, Velsen, Ned. Vereen, t. b. v. dieren.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1