Leer om Leer Vervolg Plaatselijk Nieuws IJinuiden. Jubileum Tooneeluereeniging .Varia''. Vervolg. Varia had ter opvoering op haar zilve ren jubileum-avond gekozen „Tzingani (zigeuners en zwervers), romantisch too- neelspel in vier bedrijven door Jhr. A. W. G. van Riemsdijk. Alleen reeds wanneer men den vreem den titel hoort is men geneigd aan den heer van Riemsdijk te denken. Mea Culpa, Pro Domo en andere titels rechtvaardigen zulks. Romantisch is het tooneelspel on tegenzeggelijk, om niet te spreken van dramatisch of melodramatisch, en on danks, dat de stof, die in vier bedrijven verhandeld wordt wel met een Jangen me ter is uitgemeten, heeft het stuk van be gin tot eind de toehoorders kunnen boeien, wat zeker niet in de laatste plaats te dan ken is aan het sublieme spel van Varia en we durven wel met eenige zekerheid zeggen dat de heer Riemsdijk zijn tooneel spel zelden zoo goed vertolkt gezien zal hebben en door andere dilettanten-ver- eenigingen zeker nimmer. In het kort komt de verhandeling hierop neer: Rosni, zigeuner, zoon van een beroemd stamhoofd bij het heidenvolk, blijkt een muzikaal talent te zijn. Zijn ontdekker leidt hem op buiten het zigeunerleven tot een beroemd componist. Hij leert zijn vrouw Anna kennen, die hem afvallig maakt van zijn volksgeloof. Rosni heet ge heel met het zigeunerleven gebroken te hebben, doch op den bodem van zijn hart blijft de aanhankelijkheid voor de noma den leven. Bij den zigeunertroep, waar van hij gevlucht is, bevindt zich een oude zigeunerin, waarzegsier, kaartlegster, toe komstlezeres, die met haar troep rond het huis van Rosni, dien zij als een afvallig! heeft vervloekt, evenals zijn vrouw, die hem zoo ver gebracht heeft, blijft zwerven, en komt op alle gelegenheden hem zijn on trouw aan zijn geloof verwijten. Haar ver vloeking vindt blijkbaar gehoor. Anna, Rosni's vrouw, krijgt een oogziek'te, en moet geopereerd worden. Om haar man niet alleen te laten noodigt zij haar zuster Hester uit, tijdens haar verblijf in het zie kenhuis, de huishouding fe komen bestu ren, niet wetende, dat Hester, evenals An na zelf, liefde voor Rosni had opgevat. Anna gaat naar het ziekenhuis, komt onge neeslijk blind terug en de scheppende componist vindt zijn bezieling niet meer bij zijn blinde vrouw, doch wel bij haar zuster Hester. Ondanks haar blindheid ziet en voelt Anna, wat er gebeurt en als Ros ni en Hester elkander hun zondige liefde bekennen is zij daarvan getuige en zoekt den dood. Wroeging is oorzaak van de scheiding tusschen Hester en^Rosni, die ten slotte zwicht voor den aandranjg van de oude zigeunerin en zijn oude geloof weer aanvaardt. Om de hoofdfiguren zijn geweven een tweetal vrienden van Rosni, waarvan de gebochelde Varillo, een organist, in het geheim Anna bemint en Gignoni, een cel list, beide eveneens bohémiëns. De laatste is een drinker, doch laat zich daarvan be- keeren door Marie, het dienstmeisje bij Rosni, die belooft met hem te zullen trou wen, als hij het drinken wil laten. Verder is er nog een aardige zigeunerjongen Paolo, behoorende tot den stam van Rosni, die door de oude zigeunerin tijdelijk als huisgenoot van Rosni en Anna is afge staan doch later wordt teruggehaald. Het hevigst door den dood van Anna getroffen is de gebochelde Varillo. Hij met zijn op offerende ziel heeft het kwaad -over het huis van Rosni voorvoeld. Zijn waarschu wingen worden echter in den wind gesla gen, doch na den dood van Anna komt hij als een gebroken grijsaard Rosni vergiffe nis schenken en hem tot zijn beroep terug brengen. Men ziet, de romantiek speelt de hoofd rol in dit tooneelspel van vier tot in het oneindige gerekte bedrijven. De tekst is te fijn uitgesponnen, de monologen en dialo gen krijgen de vorm en afmetingen van sprookjes en vertelseltjes, van persoonlij ke biographieën en zou oorzaak kunnen zijn van een weinig boeienden avond, in dien het stuk niet door eerste krachten wordt gespeeld. Dit was bij Varia echter wel het geval. We wille» bij deze feeste lijke uitvoering niet in détails 'treden over de persoonlijke verdiensten der medewer kenden. Laten we volstaan met de mede- deeling, dat dit bijna vier uur durende too neelspel zijn onbetwistbaar succes in hoofdzaak te danken heeft aan het sublie me spel van alle daarin medewerkenden, waarbijwe natuurlijk in de eerste plaats denken aan de hoofdfiguren, meer bijzon derlijk aan Anna, Hesier, Rosni, Va rillo en de oude zigeunerin. Vooral het laatste bedrijf was van groote tragische kracht, en in dit bedrijf waren vooral Hes ter en Varillo buitengewoon goed. Door het werk loopt een muzikaal-in- strumentaal en vocaal motief, waarmede ieder bedrijf aanvangt en dat zeer muzi kaal voorgedragen door de fijn aangesla gen violen, niet nalaat diepen indruk te maken. Ook de muziek achter de schermen verhoogde door een zuivere en talentvolle voordracht de bekoring niet weinig. Als we nu nog vermelden, dat de cos- tuums keurig waren en de toiletten van Anna en Hester ons een modeshow van de Vries, Hirsch, Gerzon of anderen koning in het rijk der modes in herinnerig bracht en dat de regisseur het tooneel eenvoudig tot een juweel van smaak, rijkdom en ge zelligheid had gemaakt, dan zal het den lezers en lezeressen wel duidelijk zijn, dat het applaus bij het vallen van het doek de afmetingen aannam van een grootsche en geweldige ovatie, en we kunnen daaraan toevoegen in alle opzichten verdiend. Over de geboden gelegenheid tot aan bieding van gelukwenschen met het jubi leum het volgende: Enkele minuten nadat het doek voor de laatste maal gezakt was en de daverende bijvalsbetuigingen waren verstomd, begon nen de gelukwenschen aan de jubilaris. Wel ontstond een klein hiaat door die enkele minuten waardoor een aantal be zoekers reeds vertrokken, doch die waren nu'-eenmaal noodig om de wagenvrachten bloemstukken en bloemenmanden op het tooneel te brengen. Wegens het zeer vergevorderd uur - het middernachtelijk uur was reeds verstre ken hadden de gelukwenschende ver- eenigingen besloten er van af te zien ieder voor zich de feestvierende vereeniging te complimenteeren en had men den heer Dolleman, voorzitter van IJmuidens Bloei" bereid gevonden namens alle feestrede naars het woord te voeren. Een zeer ver standige maatregel, doch waardoor dat eigenaardige van zoo'n huldiging toch wel grootendeels verloren ging en zagen we de schitterend mooie bloemenmanden in- plaals van bij individueele overhandiging in schilderachtige en oogbekorende wan orde als een schilderij van kleurenweelde, thans netjes saamgevoegd en saamgereid tot een groot, maar stijf bloemenbed. Met een ,,kort maar krachtig"' woord bood de heer Dolleman, namens de op het tooneel bijeengekomen bestuursdeputaties, de gelukwenschen en de bloemen aan, waarvoor Varia's voorzitter, de heer Holt- slag, niet minder krachtig en hartelijk na mens de Vereeniging bedankte. Vooraf had de heer A. P. Roza namens Varia in een inslaand speechje de familie Vlessing, vader, dochter en zoon, hartelijk dank gebracht vpor de inderdaad zeer mooie muzikale illustratie, welke" door het stuk geweven is en die door het publiek met groote waardeering voor de zang en de cello was aangehoord. Aan mej. Nettie Vlessing werden bloemen en aan den heer Vlessing Jr. een souvenir aangeboden. Daarna nam de heer Holtslag nog eens het woord om aan de heeren D. J. Bais en P. Bais, die reeds 25 jaar aan Varia ver bonden zijn, onder warme dankwoorden het gouden insigne aan te bieden, ten tee- ken, dat zij verheven waren tot eere-leden van de tooneelvereeniging en om de wer- kende leden en zeer bijzonderlijk den heer A. P. Roza als regisseur de diepstgevoelde verplichting van het bestuur en de kunst lievende leden over te brengen, voor hun 1 groote, belanglooze ijver en toewijding voor het welzijn van Varia, j Wel laat, doch toch nog te spoedig werd het bloemenmozaïek aan het bewonderend oog onttrokken. Gorter-herdenking. Op Woensdagavond 30 dezer zal in het Kennemer Lyceum te "Bloemendaal een herdenking plaats hebben van den dichter Dr. Herman Gorter. Daartoe is een comité 1 gevormd, waarin o.a. zitting heeft de heer D. Fuldauer, leeraar aan de Rijks H. B. S. alhier en biograaph van den dichter. Bazar. In - het Gebouw Irene is Woensdagmid dag de bazar geopend, die aldaar door de Geref. Vrouwenvereeniging was georgani seerd. Nadat Psalm 84 3 gezongen was, sprak Ds. S. van Leeuwen een openings woord, waarin hij er op wees, dat het bes te is, als in de vrouwen de geest van Maria en Martha vereenigd is. Spr. hoopte dat de bazar het gewenschte resultaat zou op leveren en dat de electrische kronen over eenigen tijd in het kerkgebouw zullen mo gen prijken. Er was veel te koop op den bazar, voor al veel handwerken, door de Vrouwenver eeniging vervaardigd. Er waren verschil lende attracties, ais grabbelton,'sjoelbak en electrisch visschen en er was ook een kleine theetent. Nederl. Middenstandsbank. Men zendt ons een circulaire, waarin kennis gegeven wordt van de oprichting der Nederlandsche Middenstandsbank. Hierin lezen wij het volgende.' ,,De oprichting van deze instelling mag ongetwijfeld als eene belangrijke gebeur tenis voor den geheelen Nederlandschen Middenstand worden aangemerkt. Im mers: indien niet te ontkennen valt, dat de huidige economische verhoudingen eene krachtige organisatie van den Midden stand steeds meer noodzakelijk doen zijn, dan zal de vestiging van een zelfstandig Middenstands-credietwezen toejuiching vinden in alle kringen van handel dr ij ven den en industrieelen, zulks te meer nu de oprichting der Bank plaats heeft onder omstandigheden, welke voor de toekomst een hechte positie van het Middenstands bankwezen mogen doen verwaenten. i Bestonden tot dusverre op het terrein van het Middenstands-bankwezen drie afzonderlijke crediet-organisaties, hetgeen uiteraard niet tot de meest economische aanwending van kosten en krachten ver mocht te leiden: thans zijn deze drie stroomingen in één bedding vereenigd. De bestaande centrale banken worden in eene Algemeene Nederlandsche Crediet-instel- ling genaamd Nederl, Middenstands bank'tezamen gebracht, j Voor deze concentratie van het Mid denstands-bankwezen is volkomen over eenstemming verkregen en algeheele sa- 1 menwerking verzekerd van de zijde der drie belangrijke groepen in de Midden- stands-organisatie. De Neutrale, de Pro- testantsch-Christelijke en de Roomsch- Katholieke organisaties beschouwen de Nederlandsche Middenstandsbank als hare gemeenschappelijke credietinstelling, ter wijl de belangen der afzonderlijke groepen door bijzondere regelingen gelijkelijk ge waarborgd worden. Dank zij den toegezegden steun van de Regeering, na bekomen" goedkeuring van de Staten-Generaal, begint de Nederlandsche Middenstandsbank haar bedrijf op eer hechten grondslag, die haar recht geeft op het volle vertrouwen van den midden stand en waarbij ook naar het oordeel dei genoemde organisaties alle waarborger, voor veiligheid voor crediteuren aanwezig 1 geacht mogen worden, j In verband met dezen Regeerings- steun is het ons eendeer erop te mogen wijzen, dat, op uitnoodiging van de Re geering en van de Nederlandsche Bank', de heer Mr. J. G. de Hoop Scheffer te Amsterdam naast Commissarissen als voórzitter van den Raad van Toezicht onzer instelling zal optreden. Alle eerste voorwaarden, noodzakelijk 1 voor de toekomstige gunstige ontwikke ling van ons Middenstands-bankwezen, mogen dan ook aanwezig worden ge acht; slechts op één punt dient nog ir het bijzonder de aandacht te worden ge vestigd. Wil de „Nederlandsche Midden standsbank" in de toekomst volledig en blijvend haar taak kunnen vervullen, dan is daarvoor mede noodzakelijke voor waarde, dat zij gedragen worde door den steun en het vertrouwen der stands- en vakvereenigingen en van iederen Mid denstander individueel. Wij stellen ons tot taak, met inachtneming der algemeene principes van bank-politiek, de belangen van Middenstand en Middenstanders te dienen; aan den Middenstand en aan de Middenstanders is het thans om door da den te bewijzen, dat men het groote be lang van een eigen bankwezen weet te waardeeren, dat de stand krachtig ge noeg is om een eigen bankwezen te dra gen." De Nederlandsche Middenstandsbank heeft o.a. een bijkantoor te IJmuiden- Oost, Stationsweg 84, directeur de heer J. Bontenbal. Een jubileum. Op 29 December a.s. zal een jubileum worden gevierd, wel niet van een ingeze tene, maar van iemand, die hier bijkans 20 jaar heeft gewerkt. De heer J. Gutteling, thans evangelist te Geesteren bij Borculo, zal dien dag zijn 40-jarige evangelisten loopbaan herdenken. Dat is een jubileum, waarvoor zeef ker velen in de -gemeente Velsen en v al in het voormalige Velseroord beW stelling zullen hebben. Immers de h Gutteling heeft hier al die 20 jaren groote trouw en toewijding zijn ark verricht. Toen hij te Velseroord door v' Hoofdbestuur zijner vereeniging, de derl. Evangelische Protestanten Vergl ging, werd geplaatst, was hij reeds hu schillende plaatsen werkzaam gewe-* o.a. te Nijverdal en Jubbega, Van de at* Friesche heide kwam de heer Guttel» xvr '1 naar de Heide te Velsen. Want bij jï u()L komst heette Velseroord nog De Hej| ïoor dien: Vi Ut de v geit' dee leve De godsdienstoefeningen werden toen gehouden in het lokaal van Veldman in, Kal verstraat. In 1903 werd eerst het mof evangelisatiegebouw aan de Kalverstjj tegenover den Zeeweg gesticht, wat thi de consistorie der Ned. Herv. Kerlt welk gebouw geschonken werd door Jl Mr. J. W. G. Boreel van Högelanden. Het voormalig Velseroord zag er heel wat anders uit dan nu. Het is nu» stad van 10000 inwoners, toen woonden» een paar duizend menschen en zeen. |jer spreid. De bebouwde kom was rondom] Beurs: Kalverstraat, Zeêweg, Static: weg, Engelmundusweg. Getrouw en met toewijding heeft de Gutteling zijn taak vervuld. lederen zj dag tweemaal preeken, in de week cat chisaties, vereenigingswerk en veel k TEÏ* bezoek. Dit laatste was wel een der gen, die den meesten tijd vroegen, a; waarvoor de heer Gutteling zeer gesciii was. Een trouw zieleherder was hij va jong en oud en de zieken kregen de m* te bezoeken. Als er nu een bloeiec Hervormde gemeente is te IJmuiden-Oo is dit zeker voor een groot deel te dan!» aan het pionierswerk van den heer Gutj ling. Verzorgen en bewaren en opbouvi dat was zijn taak. ^Vlle vereenigingen den door den heer Gutteling zelf g_. of door zijn beste, nobele vrouw, want: HO had een gade (en bezit haar geluü nog), die hem trouw terzijde stond in werk. Maar de zegen op zijn arbeid dan nog veel meer te danken, o.a. hiera dat huis en hart van den voorganger alli open stonden. Daar was men nu altijd kom en nooit was men er teveel. Wat er zeer velen, die de dankbaarste hen neringen bewaren aan dit echt christel? huisgezin, waar het steeds goed was t toeven. Hoeveel vriendschap, hoeveel not is er in dit huis door velen gesmid bij deze goedhartige, gulle en ron Zeeuwen. Op maatschappelijk terrein bewoog heer Gutteling zich ook, zoo was hij^ stuurslid der Chr. Nat. School aaria Stationsweg en van de afdeeling detk Chr. Geheel Onthouders Vereeni^ evenzoo van de vereeniging voor Chr. bi waarschoolonderwijs, die later ontbonds Bij iedereen waren de heer Guttelingi zijn vrouw gezien en jarenlang is ditto het middelpunt geweest van het deel d Ned. Herv. Gemeente te Velseroord, l toen nog kerkelijk tot Velsen behoord? Wij twijfelen er dan ook niet zeer velen zullen met dankbaarheid ,ïi dit a.s. jubileum kennis nemen en heti de familie Gutteling op 29 December: ker niet aan hartelijke gelukwenschen warm medeleven uit onze gemeente ot breken. grit D c«m IOC |M' V Bur Liï kerde it mtoo L BU Ier i 12 D mldd unb (THE JACOBSLADDEK). UIT HET ENGELSCH door E. PHILLIPS OPPENHEIM Vertaling van Mevr, M. J. LasdréTollenaar. 47 „Thuis zijn ze zoo iets leuks van plan", ging Lady Mary voort. „Vader en moeder hebben het in hun hoofd gehaald, om zoo maar, ineens, voor een dag of veertien naar ons huis in Schotland te gaan. En nu vragen ze, of u misschien lust heeft, om dadtr te komen logeeren. Van vader moest ik u zeggen, dat u er kunt visschen en jagen, maar dat is voor later, dat weet u waarschijnlijk zelf wel. En zeilen doen we er ook veel." „Dat klinkt verleidelijk," antwoordde Jacob enthousiast. „En nog wel in Schot land! Nu moet u weten dat ik juist zat te piekeren, of ik er niet een weekje stilletjes tusschen uit kon trekken." ,,Ik ben alleen bang, dat 't voor ons niet erg goed zal zijn," verklaarde ze, terwijl haar blauwe oogen hem ondeugend la chend aankeken. „Afgescheiden van die flirtation met Miss Bultiwell is Maurice den laatsten tijd heel waardig tegen me geweest. Soms heb ik oogenblikken, dat ik hem niet kan uitstaan. U zult zien, dat het verkeerd met ons afloopt. Ik heb zoo'n ge voelig hart." Ze zuchtte, terwijl ze gedu rende een oogenblik een sentimenteele pose aannam. Jacob moest legen wil en dank lachen. Juist met dien eenigszins uitdagenden blik zag het meisje tegenover hem er snoe zig uit. „Maar vertelt u me eens'', vroeg hij. „Is het eigenlijk niet veel te vroeg, om nu al naar buiten te gaan?" Lady Mary knikte. „Om u de waarheid te vertellen," zeide zè vertrouwelijk, „ik voör mij heb den in druk gekregen, dat vader met de geheele familie onaangenaamheden heeft gehad. Zoo ver als ik uit de verhalen heb wijs kunnen worden, schijnt er sprake te zijn van de een of andere onderneming, waar mee hij meer verdiend heeft dan zij! Jacob veegde zijn tranen af en snoot zijn neus. „Ja, zooiets zal 't wel geweest zijn,' mompelde hij. „Heel verstandig van uw vader, om een tijdje voor kluizenaar te gaan spelen. Zeker een soort plaats, waar eens per dag de post komt en telegram men tot de onmogelijkheden behooren, „Vindt u 't erg?" „Welnee, absoluut niet," „Dus we kunnen oo u rekenen?" „Ja, wat graag. Wanneer gaat u weg?" „Vandaag gaan er al een paar bedien den naar toe," antwoordde ze, „en ik denk, dat wij met den nachttrein gaan. 't Is dezer dagen voor vader zoo moeilijk! Als 't mogelijk is komt u dan morgen, of anders wanneer u kunt, als u maar niet te lang wacht. En dan nog iets. Ik moet u nog namens vader vragen, of u aan niemand zeggen wilt, waar u naar toe gaat. Hij be grijpt natuurlijk wel, dat u hier op uw kantoor uw adres moet achterlaten. Maar als uw secretaris dan ook maar de eenige is, die het weet. Hij zou zoo dolgraag wat rust hebben, de arme stakker." „Ik zal het aan niemand vertellen," be loofde Jacob. „Zelfs niet aan Jack," hield Lady Mary aan. „Goed, als u dat graag wil. Zelfs niet aan Lord Felixstone. Ze stond op en térwij 1 hij haar naar de deur bracht, trok ze haar handschoenen aan, ,,'t Zal leuk zijn, ik stel me er zóó veel van voor!" fluisterde ze, terwijl ze hem haar hand ten afscheid toestak. Toen de deur zich achter zijn bezoekster gesloten had, schelde Jacob om Daun- cey. ,,'n Boffert, Dick", zeide hij triomfante lijk. „Voor een paar weken eclipseer ik en naar een heel wat beter oord dan Marling- den. De vader en moeder van Felixstone hebben mij door Lady Mary laten uitnoo- digen om een dag of veertien bij ze in Schotland te komen." „Schitterend", riep' Dauncey uit. „Dan ben je tenminste veilig voor de lui bier!" „Ik zal jou mijn adres geven, Dick, maar houdt het zooveel mogelijk geheim. Veertien dagen lang ben ik dood voor de buitenwereld. Houd de koersen goed in de gaten en grijp in als je 't noodig vindt, maar, en dit is de hoofdzaak, houd de hand aan Harris, zorg, dat hij eiken dag de Mrs. Fitzpatricks met het nieüwe goed je tegen meeldauw bespuit." HOOFDSTUK XXIII. Een paar dagen daarna, toen Jacob met dikke oogen van den slaap en een honger als een paard uit den trein op het kleine landelijke perronnetje stapte, was het eer ste wat bij zag Lady Mary, die gekleed in een geruiten wollen rok, een lichtkleur! gen mantel en een dito muts in een dog cart zat, bespannen met twee jonge ruige ponies, die baar de handen vol werk ga ven. „Hallo, Mr. Pratt", begroette ze hem, opgewekt. „Maak voort en spring er zoo gauw mogelijk in. Die twee klefrie rakkers zijn niet aan een dogcart gewend. Bekom mer u maar niet om uw bagage, daar zullen de menschen van het station wel voor zorgen." Zonder zich een oogenblik te bedenken sprong Jacob vlug over het houten hek; even daarna zat hij naast haar in het wa gentje. „Schitterend," lachte ze. „Nu zullen we eens probeeren of u goede zenuwen heeft." Jacob zette zijn hoed af en haalde eeni ge keeren achter elkaar diep adem, ,,'t Zal u niet zoo gemakkelijk lukken, om me bang te maken," zeide hij, terwijl hij begeerig de frissche morgenlucht op snoof. „Wat is 't hier verrukkelijk!" Bijna onmiddellijk verlieten ze den hoofdweg en bogen ze naar links af, langs een pad, dat eigenlijk niets meer was dan een karrespoor, dat dwars over de uitge strekte heide liep, welke hier bezaaid was met groote rotsblokken. Zoo ver het oog reikte lag de roestbruine beide met haar strooken goudbloeiende brem en hier en daar een eenzamen spar, open onder een strakke blauwe lucht; er stond een bolle wind, welke van den kant kwam, waar het zandige zacht-golvende terrein bijna lood recht in zee wegviel. De dogcart liep niet op gummibanden en veeren waren klaar blijkelijk overbodig geacht. Het lichte wa gentje werd zoo been en weer geslingerd j dat Jacob zich met zijn voeten tegen schuine plank schrap moest zetten; bonkte het neer in een diepen kuil, <1; hotste en botste het over een aantal hi g verborgen steenen, dan ging het, stee' denzelfden woesten galop, door een moeras, zoodat het water naar weersa den wegspatte. Een paar maal keek Is: Mary steel sgewij ze naar haar metgeK maar hij zat zoo vergenoegd te kijken, H ze eindelijk in een lach schoot. „De eerste proef heeft u goe< staan", verklaarde ze, „maar ik had ot niét anders van u verwacht. Ik wou, dat Mr. Montague gezien had, toen ik giste morgen met hem hierlangs reed. Hij bii de als een kind." „Mr Wie zegt u'\ bracht Jacob met moeite uit. „Mr. Montague en een vriend van het Eergisternacht zijn ze met vader mee? komen, 'n Paar verschrikkelijke lui.' hoop, dat u me geen oogenblik aan bj goede zorgen zult toevertrouwen, Pratt." Wordt vervolgd A

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 2