duider courant ONZE PRIJSVRAAG 5? f «nar «TWtvas Plaatselijk Nieuws Ijmuiden. IM 26 Nov. 1927. 2e blad Van den Wachttoren Rusland en de oppositie. Hoeveel er ook over Rusland geschre- het blijft voor ons een wereld in it, Men zou een bibliotheek kunnen met al de groote en kleine geschrif- ooral van vreemdelingen, die het m rijk hebben bezocht en bestudeerd toch is het nog een onbekende we- Het leeft in tegenstelling met het "rige Europa; het heeft een regeerings- m maar ook een maatschappijvorm in- Kjgrd, zooals nooit eerder een volk id. En het handhaaft dien nieu- v0rm met al de oude middelen van Czarisme. Bolsjewisme en Czarisme n een ding gemeen: staatsabsolutis- f)e staat is de groote, allesbeheer- jD(|e macht. Vroeger onderdrukte een Hoe macht de arbeidende klasse voor liourgeoisie, thans onderdrukt een macht de bourgeoisie voor de ar- le klasse. Van democratie en vrij- js in geen van beide gevallen een jof te vinden. Toch heeft het communisme water in wijn moeten doen. Het heeft conces- gedaan aan 't buitenland .in 't belang den internationalen handel. Het heeft nieuwe economische politiek ingevoerd, ouder het communisme aan het kapï- jsiue wëer eenige plaats gunde. Het lit ook concessies moeten doen aan den ouven boerenstand, de groote macht, dat van haar het dagelijksch brood komen. Allang woelde er een oppositie tegen Sovjetregeering en ook in haar mid- ji Deze oppostie is thans uitgestooten. ir leider is Trotski, de schepper van .roode leger. Hij is reeds eenige malen jek" geweest, dan weer genezen in ge- de aangenomen, maar nu is hij hopeloos k, voor goed uitgestooten. dictatuur brengt steeds oppositie t zich. De buitengewoon krachtige en goochelende persoon van Mussolini eft het concurrenten naar de macht in onmogelijk gemaakt, openlijk als ju tegenstander op te treden. In Rus- Dd heeft men na den dood van Lenin el meer een eerste en eenig man. Stalin wellicht de machtigste, maar er zijn dictatoren. En bazen kunnen elkaar niet uitstaan; men wil baas zijn. Wat \yil de oppositie der Ivjetregecring? Die vraag is moeilijk en dier niet volledig juist te beantwoorden, oppositie bestaat uit verschillende ele ven, die alleen een zijn in en door de /drukking. Naar het bekende woord van rotsky wil de oppositie „de revolutie in trmanentie", een voortdurende revolu- dus. Zij meent, dat de tegenwoordige steeds meer van de communisti- lijnen afzwenkt naar rechts, en in van aan te sturen op de wereldre- ilutie, samenwerking zoekt met de ka- lalistische staten. Men kan de oppositie Istooten maar daarmee breekt men haar jgniet. Er is in Rusland thans ongetwij- ld een groote ontevredenheid door de örtdurénde malaise. De oppositie tracht als wind in haar zeilen op te vangen. Dat blijkt uit haar manifest, dat door duizend leden der communistische irtij onderteekend is, waaronder voor- instaande en talentvolle mannen. Daarin ordt erop gewezen, dat de kwesties der ionen en der werkloosheid een steeds Werper karakter aannemen. Men geeft de arbeiders geen hooger loon, maar ischt van hen meer arbeid. Daarbij ver- lerkt de regeering, zoo lezen we in het anifest, de kapitalistische elementen op het land. De werkloosheid laakt den economischen toestand der ar- iiders nog slechter. Er zijn zelfvoldane ibtenaren en kleine burgers op hooge laatsen gekomen, die zich nu sterk voe- en op de arbeiders neerzien. Het ma llest eindigt: „Van dien .kant komt het ierkelijke gevaar." Wat zal er thans gebeuren? Zal de op- ositie zich stil houden? Zal ze instemming inden bij de arbeidende klasse, die onte- reden is om haar toestand? Zal het de ovjet-regeering gelukken de oppositie met 'He middelen te onderdrukken en stom te laken? Dreigt er een burgeroorlog in iusland? Zal het communisme innerlijk 'erzwakt door de tegenstelling tusschen inksche en rechtsche elementen, zich niet _Q staande kunnen houden? Wij bnnen slechts vragen: aan gissingen dur- ï3n we ons niet wagen. Maar zeker is het, 1st er in de mist belangrijke dingen gebeu- 'sn, ook al kunnen we ze niet goed waar nemen. Aangemoedigd door hef succes van de ze eerste prijsvraag, schrijven wij EEN NIEUWE PRIJSVRAAG uit: Wij vragen nu: welke zijn de vijf aar digste advertenties in de IJmuider Cou rant van heden, Zaterdag 26 Nov.? Men geve de vijf advertenties aan naar volg orde, dus genummerd 1, 2, 3, 4 en 5, De adverteerder, wiens advertentie de mees te keeren als no. één wordt aangegeven, ontvangt een prijs ie? waarde van f 10. Voorts loven wij een prijs van f 5.uit voor dengene, die precies de volgorde raadt, volgens welke de advertenties, 1, 2, 3, 4 en 5 worden gerangschikt of deze volgorde het dichtst nabij komt en een troostprijs van f 2.50 voor hem of haar, die de volgorde dan het dichtst nabij komt. De antwoorden moeten worden inge zonden in gesloten enveloppe,* vermeldend naam en adres, vóór Dinsdag 29 Novem ber 12 uur aan ons bureau, Willemspl, 11. Iets over de eerste prijsvraag. Wij willen nog een en ander meedeelen over onze eerste prijsvraag. Er zijn zulke aardige versjes bij, dat wij er nog een kleine bloemlezing van willen geven. Er was een lezer, die zich al heel veel moeite had gegeven, want deze zond 13 gedichtjes in, vervaardigd op verschillende advertenties. Daardoor ontging den heer A. J. R. zeer waarschijnlijk den prijs, om dat gevraagd was een stem uit te brengen op één bepaalde annonce. Maar enkele aardige versjes van den heer R. willen we aan de vergetelheid ontrukken. Eerst dan de aardige inleiding: Ik wil een poging doen vijf gulden nu te winnen, Dus, dichtvuur, grijp mij aan, vervul geheel mijn zinnen. Doch mocht ik falen en ontgaat mij de belooning, Kruip ik in Verwer's vat, verzuip mij in de honing. De winkelweek is daar, laat nu de klokken luiden, Bewonder het élan der kooplui van ÏJmuiden. Hoort, Velsenaren, hoort! N«em spoedig uw decisie En gaat niet stadwaarts heen, gun hun uwe klandizie. Op de annonce van den heer R. de Boer: D' annonce van de Boer doet m' aan iets lieflijks denken, 't Is daarom dat ik nu mijn voorkeur hem moet schenken. Hij spreekt van liefde en minnekoozen zoet. 't Trof mijn soldatenhart tot diep in mijn gemoed.^ Kees van 't fort. Op de advertentie van den heer J. Prins: Een lampekam van 10 wordt u voor 5 verkocht, Mits g'echter eerst die 5 met dichten winnen' W7 l i mocht. Want faalt ge met de 5, 't is met de pret gedaan, De lampekap van 10 ziet g'u dan ook ontgaan. Op de annonce van de- fa. eri Zn.: P. de Gruyter Op mans: De Gruyter's rijst rijst niet, Zijn rijst is niet gerezen, De rijstprijs is gedaald, t Stond in de krant te lezen. de advertentie van Maison Oerle- Gaat u zitten, mijne heeren, Champoneeren, frictionneeren. Zeg, ontbreekt daar niet iets aan, Moeten dames blijven staan? Aardig was ook het volgende gedichtje, ingezonden door Mej. A. K., Pres. Kru- gerstraat. Adverteeren doet verkoopen, Kijk bakker Verwer eens loopen Al naar het Willemsplein, 't Is toch maar voor de gijn. Verschillende inzenders vonden de ad vertentie van den heer J. Prins het pak- kendst. De heer J. M., WillemsbeekweiL dichtte: Een pakkende annonce, die pakt En waaruit je zóó de pakkende reclame pakt. Is de annonce van J. Prins (zoo ik het snap), Want hij pakt pakkende twee vliegen in cén klap. Sommige inzenders hebben niet goed begrepen, dat ze 't aardigste gedichtje op de gekozen advertentie moesten maken. Als goed voorbeeld daarvoor mag het hier boven geplaatste versje van den heer J. M. dienen. Maar er waren er ook, die in hun versje meer reclame maakten voor den adver teerder, B. v, G. B., IJiquiderstraatweg. in het volgende gedichtje: De omzet stijgt met ieder uur, De Vries' zijn kleeding is niet duur. Wil men een goed pak kleeren koopen, Dan moet men naar de Vries in d' Oranjestraat loopen. Ofschoon de advertentie van Maison Oerlemans de meeste stemmen verkreeg, was er een tweede inzender, die een fout in deze annonce opmerkte. Hij, die met het pseudoniem Vondel teekende, zond er de advertentie opgeplakt bij en onderstreep- Op de advertentie van den heer J. C. le: „Gaat u zitten mijne heeren" en „Da- Ver wer: 1 mes" en Heerenkapper, waarom hij dicht- De zoete inval, die van Verwer, doet mij dikwijls te: denken, Dat men aan Verwer's borstplaat d'aandacht wel mag schenken. Vervoeg u dus bij hem en ga vóór het te laat is En hij ten einde raad en aan zijn laatste plaat is. H. O. NINGMAN. Op de advertentie van den heer Jb. v. d. Broek: De stofzuigers van v. d, Bróek zijn heden nog neutraal, Van radio kan men dit niet meer zeggen. Eer 't anders wordt, zórg dat g' een zuiger haal' Voor men van hoogér hand u dwang mocht op gaan leggen, H, uizer, geb. Z'Ender. Op de annonce van den heer G. J. Smeenk: De man in Smeenk's annonce bezit een knappe kop, Niet enkel door de pet, al had hij haar niet op, Nu hij haar wel op heeft en daardoor extra schoon is, Vindt elke hupsche meid hem zeker een Adonis. De meeste kans Geef 'k Oerlemans. Heeren zitten, Dames staan?? Zal evenwel niet gaan. Hieruit blijkt dus, dat de advertenties goed werden uitgeplozen en ook de fouten werden opgemerkt. Ons blad kreeg van de lezers ook wel eens een pluimpje. Zoo b.v. van Mej. H. de G,, Julianakade: In onze oude IJmuider Courant Biedt d'adverteerende winkelstand U wel het beste, maar 't goud van De Groot, Dat is het schoonste, wat men ons bood. Deze juffrouw was enthousiast voor de annonce van den heer P. de Groot, want zij dichtte ook nog: Wie biedt u goud en zilver aan? Wie kan er zonder tijd bestaan? Wie zonder bril door 't leven gaan? Wie kan nu P. de Groot verslaan? Nog een andere abonné, H. O., Jac. van Heemskerkstraat, prees ons blad in zijn rijmpje: Van al d advertenties, die ik heb gelezen, Heb ik dat van P, de Groot geprezen. De IJmuider Courant is voor dat Het aangewezen Nieuwsblad. Het gedicht van den heer R. de Boer verwierf ook vele stemmen. We nemen een paar aardige gedichtjes hierop over. W, K. te IJmuiden-Üost dichtte: Zij zaten saam gebogen over de IJmuider krant, Ze keken d'advertenties na, met ijver en verstand. De pakkendste annonce vinden.... 't was een heele toeri „Zeg vent! spreekt zij opeens tot hem, 't is vast die van de Boer.' Terwijl de heer J. C. N. K., Pres. Kru- gerstraat, zeer beslist verklaarde: Ik zeg, dat R. de Boer, de klokkeman, Heel goed reclame maken kan. Wat mij betreft, is hij de vent, Aan wie de prijs wordt toegekend. Er zijn er en gelukkig die niet kij ken naar rijm of gijn, maar die een ernsti ge, rustige advertentie verlangen.Ook daarvan geven we een paar voorbeelden, De heer D, J., Frans Naereboutstraat, dichtte Mag ik bescheiden mijn meening zeggen, Wat men in een advertentie moet leggen? Dat is de aandacht trekken en toch niet opgesmukt, Zooals in de Waard s annonce uitstekend is gelukt. Mej. A.^ J., Julianakade, was van' dezelf de meening, want ze rijmde: Met de meest mogelijke attentie Doorsnuffelde ik elke advertentie. Mijns inziens is de volgende zonder concur- De Waard's annonce. Rustig, beslist en toch zonder pretentie. Ook Mej, M. F. te Velsen-Noord geeft haar oordeel over adverteeren. Zij meent: Wil een winkelier, dat ee bij hem kooien, Moet zijn advertentie goed in het oog loopen. Mijn oog viel (figuurlijk gelukkig) op Smeenk's pel En vind '1c zijn annonce 't meest in 't oogloopend gezet. Een abonné, die vooruit kon weten, dat hij geen prijs zou winnen, wilde toch geen andere advertentie opgeven, dan die vol gens hem de meest pakkende was. En vol gens dezen abonné, F. K. te Utrecht, was de meest pakkende en meest doeltreffende advertentie die betreffende „Onderwijs aan de rijpere jeugd en volwassenen". Want hij dichtte: O, IJmuidiaan, gelukkig mensch! Gij hebt winkeliers en gemeentebestuur naar wensch. Jong en oud, onderwijs wordt u gegeven, Dit geeft in de toekomst 'n genotvol leven. Wij kunnen natuurlijk onmogelijk alle ingezonden versjes plaatsen en besluiten daarom met een gedichtje van een abonné, die er. 8 regels van maakte. Het is van J. V. a.b. V.S. 13. De beste advertentie in dit blad Is die van De Groot, da's nog al glad. Als hij in de IJmuider Courant adverteert, Dan weet hij zeker, dat hij profiteert. Met zijn advertentie, aardig opgesteld, Verdient hij zeker aardig geld. Ik breng dus bij deze mijn stem Vast en zeker uit op hem, 1 De winkeliers en andere zakenmenschen hebben uit dezen uitslag kunnen zien, hoe j de IJmuider Courant wordt gelezen en hoe onze courant voor zeer velen een goede huisvriend is. Wij vertrouwen, dat cok onze tweede prijsvraag een succes zal zijn. i:ij Losse nummers van de IJMUIDER COURANT zijn a 5 cent steeds verkrijg baar aan ons Bureau, Willemsplein 11: in Sin jewel's Boekhandel, hoek Fro gerstraat; Boekhandel P. F. C Roelse, Kanaalstraat Boekhandel Arends, Oranjestraat; Boek handel JRamp, De Rij'pstraat, hoek VSii- lem Barendszstraat; te IJmaiden-Oosl bij Boekhandel J. W. Raadman, Trompsl Boekhandel Gelderman, hoek LagerssP act en Ratelsstraat; Boekhandel F. v. d, Grijn, Kalverstraat; te Santpoort in a'er, Boekhandel P. v. Meurs, Rijksstraahveg. ziekenhuis zal, volgens de overeenkomst met de geiqeente moeten worden inge richt met minstens 120 bedden. Ingevolge deze overeenkomst zal het ziekenhuis van de gemeente Velsen voor den duur van veertig jaar een jaarlijksch subsidie wor den verleend van 10.000 gld. Men zal zich herinneren, dat er over dit besluit in de gemeente heel wat te doen is geweest. Uit de oppositie tegen de subsidiëering werd de Neutrale Zieken- huisvereeniging geboren, welke vereeni- ging thans 1700 leden telt. De Neutrale Ziekenhuisvereeniging be gon hare werkzaamheden met het openen van een polikliniek. Over het algemeen stond men in den beginne vrij sceptisch te genover deze inrichting. De praktijk heeft echter bewezen, dat zij in een dringende behoefte voorziet, want het aantal perso nen, dat tot heden- van de inrichting heeft geprofiteerd, is zeer aanzienlijk. Zoo werd' bijv. in het tijdvak van 20 Juni tot 1 Nov. het spreekuur van den specialist voor heel kunde enz, bezocht door 94 personen met totaal 250 consulten. De oogarts ontving in dien tijd 64 bezoekers, de neus-, keel- en oorarts 130 met resp. ongeveer 250 en 400 consulten, waarbij dient te worden opgemerkt, dat laatstgenoemde specialist gedurende drie weken afwezig was. De neuroloog geeft per'maand ongeveer 100 consulten. Bovendien werden er in ge noemd tijdvak 33 kleine operaties ver richt. Wil deze polikliniek aan alle eischen voldoen, dan is het in de allereerste plaats noodig, dat vooral ten behoeve van dege nen, die een kleine operatie hebben onder gaan, de mogelijkheid wordt geopend, om gedurende eenigen tijd voor observatie te kunnen worden opgenomen. Het bestuur der vereeniging heeft het plan opgevat, om de inrichting zoodanig uit te breiden, dat het opnemen van enkele patiënten moge lijk, wordt, Tér bestrijding van de hiervoor benoodigde kosten heeft het bestuur aan de gemeente Velsen een jaarlijksch subsi die van 3000 gld, verzocht. Zijn wij wel ingelicht, dat gevoelen B. en W, voor deze subsidieverlening niet veel, maar van andere zijde zal steeds op de verleening der subsidie worden» aange drongen. BESTEL UW DRUKWERK RU DE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL ÏJMUIDEN WILLEMSPLEIN ÏJmuiden's Roem. De Amateur-Accordeonbespelers-Ver- eeniging IJmuiden's Roem zond ons het programma voor het concert op heden Zaterdagavond in de W. Barendsz. Het bestuur deelde ons mede, dat de vereeni ging is uitgenoodigd om medewerking te verleenen op den Propaganda-avond van Herwonnen Levenskracht, morgenavond in het K. S. A.-gebouw te Beverwijk te houden. Reeds voor de derde maal be reikte het bestuur van deze zijde een uitnoodiging van deze organisatieen men hoopt ook nu weder medewerking te ver leenen. Geref. Kerken. Bij de Zondag gehouden verkiezing werden gekozen tot ouderling de heeren B. Vlaming, F. Vonck en J. Feitsma en tot diaken de heeren S. Bos en H. Kruis wijk. De stemgerechtigde lidmaten der Ge ref. Kerk te IJmuiden-Oost benoemden tot ouderling den heer A. Lameris en tot diaken den heer A. Streef land. Pater Fabianus. Na in het Maria-paviljoen een operatie te hebben ondergaan, is de Weleerw. Pa ter Fabianus O.M.C. thans zoover hersteld dat hij Zaterdag j.l. het ziekenhuis heeft kunnen verlaten en IJmuiden-Oost is /teruggekeerd. waarna zij loopende huiswaarts kon gaan. De beschadigde auto werd door een wagen van de Haarlemsche Autocentrale wegge haald. Beide bestuurders hadden signalen gegeven, maar zij hebben die niet gehoord Alg. Ned. Bouwarbeidersbond. Botsing. Maandagmiddag kwartier kwam een Ford-auto, bestuurd door den zich n.l. De polikliniek der neutrale ziekenhuis vereeniging. Men schrijft uit Velsen aan Hl. Dbl.: In de maand Juni van dit jaar werd in het voormalige kantoor van den Rijksont vanger te ÏJmuiden de polikliniek der Neutrale Ziekenhuisvereeniging geopend. Deze inrichting, opgericht op een be- wvtin uw 1*^1.1 scheiden schaal, zou moeten dienen om hpf klooster fp den inwoners van ÏJmuiden, indien zij het net Klooster gezondheid noo. dig mochten oordeelen een specialist te raadplegen, een reis naar Haarlem te be sparen. Het eigenaardige verschijnsel doet over vier deze gemeente voor, dat zij In een Zaterdagavond in de concertz. Ti- heer W. B. uit ÏJmuiden, de Lange Wijn-ondanks haar gestadigen groei, ondanks voli gehouden feestelijke vergadering der gaardstraat te Haarlem uit, om rechts de hare vele groote bedrijven als het vis- afd. Velsen van den Alg. Ned. Bouwar- Smedestraat in te rijden. Op hetzelfde schenjbedrijf, het hoogovenbednjf enz., beidersbond werd de nieuwe vlag onthuld, oogenblik naderde een tramwagen van de waar zich bijna dagelijks ongevallen voor- Na een openingswoord van den voorzit- N.Z.H.T.M. De voertuigen kwamen met doen, tot het jaar 1927 verstoken is ge- ter, den heer E. Luikman, werd de feest- elkaar in botsing, waardoor het voorste bleven van elke inrichting, waar het rede gehouden door het hoofdbestuurslid gedeelte van den auto tusschen de tram en slachtoffer van het ey of ander oogegj|, J. W, van Achterberg, die de vlag daarna het hoekhuis Lange WITTE KRUIS. lederen Donderdagmiddag van 2.30 tot 3 uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in het consultatiebureau van de T. B. C.-Vereeniging heid raad te vragen omtrent, de voeding van Daadwerkelijke dierenbescherming. Vorige week vervoegde zich bij de secretaresse der afd, Velsen en omstr, van de Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren, een jongmensch, die mee deelde, dat hij een meeuw, die door on deugende jongens gesteenigd werd, had gered, Hij had evenwel geen geld, om het dier door den dierenarts te laten behan delen, wat wèl noodig zou zijn, zei hij, daar het dier een gebroken poot heeft. De secretaresse prees het jongmensch, dat toont een warm hart voor de dieren te hebben. Afgesproken werd, dat hij 't dier den volgenden dag naar de dieren kliniek zou brengen, opdat de dierenarts 't kon behandelen. Dat gebeurde. De dokter kon niet zeggen of de poot ge broken of gekneusd was, daar 't beest nog zenuwachtig was door de ónder gane mishandeling. Hij oordeelde 't noo dig, dat 't dier eerst een week rust kreeg en dadelijk bood zich eene dierenvrien- din aan, om 't die week te verzorgen, 't Behandelen en de voeding worden zoo noodig door de afdeeling betaald. Ziedaar twee staaltjes van daadwerke lijke dierenbescherming. Mochten lezers van dit stukje zich geroepen voelen, op hun beurt dat voorbeeld te volgen. Mocht dit stukje onder de oogen komen van de laffe dierenbeulen, dan hopen we, dat ze zich schamen zullen en 't een ander maal zullen nalaten! Dierenmishandeling toch verlaagt altijd dengenen, die ze pleegt. Ook 6 woonwagenpaardjes worden op kosten der afdeeling gestald en gevoerd. Nog een staaltje van daadwerkelijke die renbescherming. Secretaresse: Stationsweg 86, Velsen. Ned. Vereen, tot bescherming v. dieren. aan de afdeelinu aanbood Smedestraat beklemd raakte en vernield men. Des te meer treft dit, waar er in de De vlag is ontworpen door den heer H. werd. Op dezen hoek stond, aldus lezen ze gemeente eenige goed georganiseerde 1 A m:;r_:ji w;j ;n Hl. Dbl., de 20-jarige juffrouw A.V. ziekenfondsen te vinden zijn, waarbij naar op het trottoir te wachten: zij raakte be- j schatting zeker 2/3 deel der geheele bevol- klemd tusschen den auto en het huis, met j king is aangesloten. het gevolg, dat zij een vleeschwond aan j Binnenkort zal met de opening van het de linkerkuit bekwam. Zij werd door een j St. Anthonius Ziekenhuis een belangrijke lid van den Ongevallendienst verbonden, verbetering in den toestand komen. Dit en vervaardigd door Mej. Ruis, die bei den met bloemen werden gehuldigd. Verder was er veel afwisseling door voordrachten van den heer Diedericks en muziek van het trio De Waal. hunne zuigelingen. Opgave van Lidmaatschap kan aldaar geschieden. Het advies wordt grge- ven door den Consulent Dr. Y. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wv.de men zich tot het bestuurslid der Vereen" ng, Mevrouw Sttwerink, Trompstraat 72 te IJmu ;n- Oost. Tarief naar draagkracht f 5.f 15.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 5