ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 8 Woensdag 30 November 1927 13e Jaargang Verschijnt Woensdags Zaterdags Officieel Plaatselijk Nieuws IJmuiden. IJMUIDER COURANT ■aeinentsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1,35. Abonne erden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, lentiën 2 maal achtereenvolgens opgegeven op het gewone tarief, n kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend dagnummer. i,|entiën voor de Adreslijst, 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onver- )0„f rj|f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. en 2 uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en j>s j ;j)AGS tot 4 uur n.m. 'meld jjatien van advertentiën van buiten de gemeente Velnen in dit blad ijiuitend gerechtigd het Advertentie-bureau P, F. C. Roeloe, IJmuiden, 1% Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 - TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel. Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 tot en met 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0,75, iedere regel meer 15 ets.'Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen, nummer bestaat uit twee eerste blad. ihÜ )i^üur Wethouder van Onderwijs. Wethouder van Onderwijs is verhin- rhan da,s' Vrijdag zijn gewone spreekuur i gt houden, dl» Ouderavond School J. Woensdagavond hadden tal van ouders leerlingen gehoor gegeven aan den tot bijwoning van een ouderavond El School J. zit» zijn openingswoord wees de heer !UW( Ier, het hoofd dezer school, er op, dat jgedurende zijn 2-jarigen diensttijd in gemeente Velsen nu reeds de derde chi jf was, dat hij het punt benoemen van dfl j onder-commissie aan de orde moest 1 ;!len. De oorzaken daarvan werden e or hem uiteengezet, terwijl hij vervoï- os een warm pleidooi hield voor 'tgoed ,o« ii van het openbaar onderwijs, en in Z1' bijzonder de krachtige steun der Iers inriep voor school J, de school inner kinderen. Met groote aandacht werd deze inlei- jg door de vergadering aangehoord. Jesloten werd de ouder-commissie te ia bestaan uit 5 leden en werden na ,sige stemmingen gekozen: de dames fep en Dekker en de heeren de Nobel, Dijk en Lugtig (de heer de Nobel ïs rvan voorzitter en de heer Lugtig secre- Gedurende de stemming werd. gepau- erd en den ouders gelegenheid gegeven school te bezichtigen en zich met het oneel over de belangen hunner kinde- ile onderhouden. Vervolgens werd be- {t ioken het organiseeren van een St, Nïco- "al isfeest. Hierbij bleek, dat döor het Coï- van Burgemeester en Wethouders het houden van dit feest zulke be voorwaarden waren gesteld, dat >eter hadden kunnen mededeelen het len van dit feest te verbieden. Geluk- zijn zij op eenige der voorwaarden :omen. En aangezien een P' eetal ouders, tevens aannemers, hebben igezegd, dat zij het noodige materiaal arbeidskrachten kosteloos ter beschik- og zullen stellen, zal het mogelijk zijn l0i 1 St. Nicolaasfeest toch te organiseeren, Nadat de regeling nog nader was bespro; sloot de voorzitter deze gezellige Theosofische lezing. Donderdagavond jl. hield de Theosofi- ie Vereeniging Centrum Beverwijk, haar 'cede openbare lezing te IJmuiden, in ^.vergaderlokaal, Oranjestraat 10. 5pre- was de heer H. von Roesgen von J losz uit den Haag, met het onderwerp daartoe dient Theosofie". Het lokaaltje 11 as spoedig gevuld met een 35-tal perso- in, die met groote aandacht de uiteenzet- agen van den spreker volgden. Om het onderwerp in te leiden gaf spre- ir een beschouwing over de theosofische 15 vorstelling van het scheppingsproces, de Jhvikkeling van een zonnestelsel door °ddelijke kracht, en 'hoe de Goddelijke eest zich steeds dieper in de stof inwik- het diepst gekerkerd wordend in de "alen, Daarna komen de vormen van [anten en dieren, waarin de Goddelijke ■eest tot ontplooiing komt om vervolgens den mensch hoogere ontwikkeling te Reiken. Het geheele proces blijkt dus "at anders te zijn, dan het zich vrijmaken an den Goddelijken Geest uit de stof. "i den laag staanden wilde, die slechts ageert op grofstoffelijke begeerten en jkaraan alles opoffert, is de ontwikke- J&g nog niet zoover gevorderd, doch stel waarnaast een beschaafd Europeaan met 'ja hooge idealen, dan ziet men dadelijk "j®ver de ontwikkeling reeds is voortge- Deze ontwikkelingsgang, zegt spreker, heeft evenwel reeds duizenden eeuwen geduurd. Zooals de theosofie leert, verschijnen in den loop der ontwikkeling op gezette tij den machtige geestelijke leeraren, die de menschheid hoogere idealen voorhouden, waarnaar zij moet streven, waardoor dus de evolutie wordt versneld. Evenwel spoe dig na het verschijnen dezer leeraren ver wateren de leeringen en worden een doode letter. Zoo verschenen achtereenvolgens in het Arische ras, waartoe wij behooren, Wyasa bij de Ariërs, Thoth bij de Egyp- tenaren, Zarathustra bij de Persen, Or pheus bij de Grieken en eindelijk ver schijnt Christus in ons midden met de leer van zelfopoffering en liefde. Ook Hij werd uitgestooten en gedood door 't uitverkoren volk te midden waarvan Hij verscheen, omdat zij Hem niet begrepen. Zijn discipe len gaan voort de leer van den te jong ge storven leeraar te verkondigen, doch daar zij voortkwamen uit hetzelfde volk als zij, die den Christus doodden, waren hun lee- ringen verdraaid door de in hun wortelen de oude begrippen, en door onkunde gaat ook de zuiver Christelijke leer spoedig te niet. Smart, ellende, oorlogen en vervloe king, ziedaar het resultaat. Aan wie de schuld, vraagt spreker? Aan ons menschen zelf, omdat wij niet sterk genoeg waren om nuchter en onpartijdig te denken en omdat wij nog geen broederliefde gevoelen. Het menschelijk intellect gaat voort zich te ontwikkelen, hoewel uitsluitend op ma terieel gebied, doch naar kennis op gees telijk gebied wordt niet algemeen ge streefd. Plet gevolg is materialisme en atheïsme. Doch de Goddelijke Geest laat zich niet terugdringen én men gaat inzien, dat het streven naar materieele genietin gen slechts tijdelijk is en op smart uitloopt, De Theosofie komt nu het al-oude we ten aan de menschen brengen om ze op te heffen uit hun sfeer van materialisme en dogmatisme. Theosofie is niet iets nieuws, het is een oude waarheid in een nieuw kleed. De theoloog kan geen troost meer geven, omdat hij de prediking heeft van een hol moraal en hij geen priester is die de waarachtige kennis bezit. De Theosofie brengt de kennis van een wijsgeerïg weten schappelijk stelsel en komt niet met gezag of dogmatisme. Theosofie leert, dat de kern van alles wat bestaat liefde is, uit liefde is het geschapene ontstaan en het zal ook uit liefde teniet gaan. De stof moet onderworpen worden om tot geestelijke ontwikkeling te komen. Ten slotte komt spreker op de wet van Karma en de reïncarnatie, zonder welke het bestaan en de evolutie niet denkbaar zijn. Het geweten van den mensch, dat het resultaat is van opgedane ondervindingen en bij ieder mensch verschillend is, kan al leen door een voorbestaan verworven zijn. De wet van causaliteit leert, dat de mensch steeds de gevolgen ondervindt, in dit le ven en in zijn toekomstige levens, van zijn daden en misdrijven, dus dat hij zelf zijn eigen toekomst schept. Om ervaringen op te doen komt de mensch steeds op aarde terug tot hij zich geheel bevrijd heelt van de aantrekking en bekoring der stof. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een gretig gebruik gemaakt en daarna sloot de voorzitster, met dank aan den spreker, de bijeenkomst. „IJmuidens Roem''. What is in a name? IJmuiden's Amateurs Accordeon-Ver- eeniging heeft zich den naam gegeven „IJmuidens Roem", hetgeen niet zonder eenige ijdelheid is. Althans we mogen ons gelukkig prijzen, dat „de roem van IJmuiden" niet valt of staat met een accordeonvereeniging. Deze vereen!ging heeft Zaterdagavond in de Willem Barendsz een uitvoering ge geven, die afgemeten naar de groote be langstelling, toch wel aan iets „beroemds'1 of „roemruchtigs'' deed denken. Er was geen plaats onbezet toen de voorzitter met een kort woord opende, waarin hij met voldoening gewag maakte van de vooruitgang der vereeniging in aan tal bespeelde instrumenten van negen tot dertien. Men moet een „accordeon" niet verwar ren met een gewone harmonica, evenmin als men een Bechstein-vleugel in één adem mag noemen met een electrische piano. Het lijzige dreunige neusgeluid van de gewone harmonica vindt men niet bij een goed bespeelde accordeon en de 1 leden van IJ, A. A. V. bespelen hun in- j strument met een niet te miskennen vaar digheid, rythme en muzikaliteit. Geen wonder dan ook dat zoowel de corpsnum- mers als de duo's en de solo's bij een toe- behoorend gehoor een geestdriftig onthaal vinden. Piano en viool zorgden voor aar dige afwisseling en een humorist die met een aandoenlijk lied opende, wist enkele voordrachten met succes te lanceeren, waarvan er enkele nu niet direct voor een openbare gelegenheid geschikt waren.. Maar een humorist vergeeft men graag' iets nietwaar? R.K. Vrouwenbond. Donderdagavond werd voor de leden van den R.K. Vrouwenbond in het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Mahustraat een demonstratie gegeven door de De Le ver's Zeep Mij. te Vlaardingen, Zeer vele vrouwen woonden deze de monstratie, die gegeven werd door Mevr. Verschoor, bij. Verschillende door aanwe zige dames gestelde vragen werden door Mevr. Verschoor beantwoord. Er werd nog een verloting gehouden, waarbij een der dames een prachtigen prijs verwierf. Onderwijs aan de rijpere jeugd. Ook het bestuur der Chr. Nat. School aan den Stationsweg te IJmuiden-Oost heeft een oproep gedaan voor deelname aan een cursus voor de rijpere jeugd en volwassenen. Aanbestedingen. Vrijdag is te Haarlem door den Rijks- waterstaat aanbesteed het maken van een paar ijzeren deuren voor de oude Noora- zeesluizen, behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal. De raming bedroeg f 34000. Ingeschreven was als volgt: a ÏJzer hoogovens, b Vrij. 1 N.V, Machinefabriek Braat, a f 32500, b. f 32500; Lübecker Flenderwerke Lübeck (Duitschl.) a f 29700, b f 28255; N.V. F. Kloos en Zn, Werkplaatsen, Kinderdijk, a f 29150, b f 28900; M. v. d. Werff, Doetin- chem, a f 28470, b f 28400; N.V. „De Maas", Slikkerveen, a f 25200, b f 25050 Verder schreven voor één bedrag in, daar volgens hen de Directie der Hoogovens be richt hadden voor dit werk niets te leve ren, Fenn en Bauduin, Dordt, f 35400; Werkspoor, Amsterdam, f 23875; L. Eilers, Hannover, (Duitschl.), f 32300; Arnh, Stoomscheepshelling Mij., Arnhem, f 30912. Op Vrijdag 16 December zal door den Rijkswaterstaat te Haarlem worden aan besteed het leveren en aanbrengen van twee rolbruggen over de oude Noordzee sluizen alhier, met bijkomende werken, behoorende tot de werken van het Noord- zeekanaal. Velsen Gezondheidscommissie. In de laatste vergadering van de Ge zondheidscommissie werden wederom verschillende klachten behandeld. Een klacht van een aantal omwonenden van een kuiperij te IJmuiden is nader door een der leden onderzocht. Aangezien ge bleken is, dat het hier een overtreding der politieverordening betreft (verzamelen van vuil) werd besloten, deze klacht ter ken nis van de politie te brengen. Kennis werd genomen van het feit, dat het rioleeringswerk in den Engelmundus- weg te IJmuiden is stilgelegd, omdat een der grondeigenaars de uitvoering tegen werkt. De vergadering betreurde dit ten zeerste, omdat het zeer gewenscht is. dat de toestand zoo spoedig mogelijk wordt verbeterd. De voorzitter deelde mede, dat een derzoek is ingesteld naar den toestand der openbare bewaarschool in school C te IJmuiden, aan welk onderzoek werd deel genomen door Mej. M, C. den Boer,, schoolopziener, de heeren A, J. Putto, In specteur der Volksgezondheid te 's Gra- venhage, dr. L. S. Limborgh Meijer, ge meentelijke geneeskundige alhier en den voorzitter en den secretaris der Gezond heidscommissie. Bij dit onderzoek is ge bleken, dat de school zich in een zeer slechten toestand bevindt en het speelter rein onbruikbaar is als zoodanig. De ver gadering was naar aanleiding van deze mededeelingen van oordeel, dat deze toe stand, met het oog op den gezondheids toestand zoowel van de kinderen als van het personeel, niet bestendigd mag blijven en men voor het alternatief staat öf de school te sluiten, öf den toestand te ver beteren. De vergadering gaf als haar mee ning te kennen, dat in de toekomst het ge heele gebouwencomplex van school C ge sloopt dient te worden, om op het vrij ge komen terrein een openbare bewaarschool ter vervanging van de thans bestaande te kunnen stichten. Voor school C zou dan eventueel in het nieuwe gedeelte van IJmuiden „over de brug" een nieuwe school gebouwd dienen te worden. Nadat de kwestie van alle kanten was bekeken, besloot de vergadering, Burge meester en Wethouders te adviseeren, be doelde bewaarschool zoo spoedig mogelijk te doen verbeteren en de school tijdens he1 aanbrengen van deze verbeteringen te slui ten. Een definitieve sluiting der school achtte men niet gewenscht, omdat in dat geval de 120 kinderen, die de school be zoeken, alsmede hunne ouders ten zeer ste gedupeerd zouden worden. Vooral met het oog op het ontbreken van een speel terrein zou hef plotseling sluiten van deze inrichting noodlottige gevolgen kunnen hebben. Santpoort. Besturenbond „Eensgezindheid'' Donderdag j.l, hield de Besturenbond „Eensgezindheid" een ledenvergadering In tegenstelling met wat in een vorige vergadering werd besloten, zal thans toch een feestavond worden gehouden, waar van het bestuur de organisatie ter hand zal nemen. Voorts werd het houden van een twee de volksconcert besproken. De vereeniging „Vox Humana" deelde mede, dat ze daar thans nog niet aan kon medewerken, wel op later datum. Op de medewerking van instrumentale kwartetten uit de vereeni- gingen „Soïi Deo Gloria" en „Wilheïmïna" kon echter gerekend worden. De heeren H. D. Ouwerkerk en F. Hee remans werden benoemd om de boeken van den penningmeester van den onlangs gehouden bazar na te zien, Tooneelvereeniging „Ons Genoegen" „De Spaansche Vlieg". Dat de op 19 Maart j.l. opgerichte too- neelvereeniging „Ons Genoegen" ijverige leden telt, bewijst het feit, dat zij dit sei zoen reeds voor de 2de maal voor het voetlicht trad. Zondag jl, werd opgevoerd „De Spaan sche Vlieg", klucht in 3 bedrijven van Franz Arnold en Ernst Bach. De auteurs hebben getoond „slag" van het inrichten van verwikkelingen te hebben, want de gekste situaties, die schijnbaar toch zoo voor de hand lagen, kwamen in deze klucht voor. Er is dan ook smakelijk ge lachen door het jammer genoeg niet te talrijke publiek. Ligt het na deze uitspraak voor de hand, dat „Ons Genoegen" zeker niet gefaald heeft, wie werkt, maakt foüten, dus zeker een vereeniging, welke nog maar zoo kort het pad der tooneelspeelkunst bewandelt. Een tweetal voorname rollen, n.l. die van Ludwig Klinke en zijn vrouw, waren 1 toevertrouwd aan het echtpaar de Graaf Schipper, Dit duo heeft zich kranig ge weerd, hij door z'n kwinkslagen en „mal le" uitvallen, zij door haar beschaafd, deftig optreden, zooals men dat van de vrouw van een mosterdfabrikant mocht verwachten. Wanneer het den heer de Graaf mocht gelukken zijn spreken beter te .verzorgen, en zijn ega zorg draagt, dat zij bij een gesprek tusschen haar man en den heer Tidemeyer (den heer H. Duyn), dat over geheime dingen gaat en wie doet dat nu, als er een vrouw bij staat spoediger van het tooneei verdwijnt, dan zou het hun spel nog meer ten goede komen. Het optreden van advocaat Gerlach (den heer G. Bierman) hadden wij ons wat le vendiger gedacht en zelfbewuster, overtuigd als bij kon zijn, dat hij, door het in zijn bezit hebben van voör den. heer Klinke compromiteerende stukken ten slotte toch diens dochter tot vrouw zou krijgen. Heel goed was Heinrich Meisel (de heer J. Wattjes). Dezen Assyrioloog kon men de dorheid en droogheid van zijn gezicht en kleeding lezen, alsook het groote ge brek aan ondervinding. Geroutineerd spel gaf de regisseur der vereeniging, de heer J. Rensen te aan schouwen, en wij zouden ons zeer vei- gissen als ook zijn echtgenoofe niet meer op de planken had gestaan, De kleine rollen werden over het alge meen behoorlijk vervuld. Mej. G. Schipper was een charmante Paula, had mogelijk, evenals Mevr. KokSchoon 't waren toch bakvisschen iets meer „uitgelaten" en „overdreven" kunnen zijn, de heer Zaal was een v/aardig Rijksdag-lid en de heer H. Duyn had vrij goed begrepen, welk een persoon de auteurs met Anton Tiede- meyer bedoelden. Na afloop werden, den heer Rensen bloe men aangeboden. Het gevaar geweken. De stalhouderij van „De Weymann" ïs afgebroken. Zaterdag jl. werd er door de firma Jansen en Krom een begin mee ge maakt en hoewel men dien dag niet klaar kwam, vorderde men toch zoo ver, dat het gevaar was geweken en de afsluiting van de Middendorpsstraat en politiebewa king kon worden opgeheven. Maandag jl. werden de werkzaamheden voortgezet. De overblijfselen leveren intusschen een allesbehalve fraaien aanblik op. Sport. VOETBAL. STORMVOGELS—H. V. V. 5—0. De H. V. V.-verdediging faalt voor de rust. Een overwinning op een mede-sollicitant naar de onderste plaats behaald, telt dub bel. Zulk een overwinning heeft Stormvo gels Zondag jl. op H. V. V. behaald en waar dit met flinke cijfers geschiedde, lijdt het geen twijfel, of onze plaatsgenooten waren de sterksten en in ieder geval de gevaarlijksten. Waaraan deze plotselinge productiviteit der Stormvogels-voorhoede te danken is? Aan het verrassend snelle goede combi neeren van Houtkamp c.s.? Of aan de ver vanging van v. d. Velde Jr. door Muller? Wij gelooven noch aan het één noch aan het ander. Want het combineeren ge schiedde zeker niet in vlugger tempo dan in vorige' wedstrijden en Mullers optreden was te bescheiden, om van een verbetering te kunnen spreken. Wat dan wel de oorzaak was? Naar on ze meening de H. V. V.-verdediging, die en vooral in de eerste helft leelijk uit was. Groote gaten ontstonden, waaraan zelfs een erkend goed speler als Vis mede schuldig was. Bovendien was keeper Ma- rang niet bepaald in grootschen vorm. Het eerste kwartier had het er allen schijn van, dat de punten mee naar het Haagje zouden gaan, want nadat Blinkhoff uit een through-pass van Houtkamp rake lings had naastgeschoten, kwam H. V, V, geducht opzetten. Keer op keer werd Ol denburg, wiens spel aanvankelijk een zeer matten indruk maakte, gepasseerd en had de Beus op de plaats van Pasteur gestaan, dan had H. V. V. vrij waarschijnlijk in deze periode de leiding genomen. Zelfs zou het in de gegeven omstandigheden nog geschied zijn, als Koster niet aanstonds

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1