Vervolg Plaatselijk Nieuws Drukkerij Sinjewel Dr. I. F. KUIEB Tandarts Homberg Pakhuis, nette Meisjes Vracht-Auto Kanaries te hoop Lief Muis, Woningen „De Waterloo", ST. MC0LAAS EADI0. H. I. \m der Meer Adverteert in de IJmuider Courant Opdracht. liet rioieeren ea bestraten van een ge deelte van den Wijk aan Z,eeërweg ailner, is door B. en W. opgedragen aan de la. Job. Lbenaar en z.onen alhier, voor 1 18599, zijnde op een na laagste mschriji- ster. a Vereeniging „Sociëteit Onder Ons" Voor de leden van bovengenoemde ver- eenigrag zal op Woensdag 7 December a.s. optreden het gezelschap van het Nieuwe Kotterdamsche Tooneel, onder directie van den heer Frits Tartaud, Opgevoerd zal worden: De Scheeps bouwer, een tooneelspel in 3 bedrijven, in welk stuk de hoofdrollen worden ver vuld door Mevrouw Alida Tartaud Klein en de Heeren Frits Tartaud en Jules Verstraete. De voorstelling zal om acht uur aan vangen in het St, Fidelis Patronaat te I Jmuiden-Oost. Ons v/erd verzocht, de aandacht der leden te willen vestigen op het feit, dat ditmaal uitsluitend en alleen toegang kan worden verleend op vertoon van de lid maatschapskaar ten, in tegenstelling met vorige keer, toen toegang werd verstrekt op vertoon van het programma. Veisea V ergadering S. D. A. P. in de Woensdagavond gehouden ver gadering van de atd. Velsen-Noord der 5. D, A. P, is besloten om op Dinsdag 27 December des avonds 8 uur, in Hotel „De Prins" een openbare Kerstvergade ring te houden. Als spreker zal hierbij optreden de heer M. A. Reinalda, Wet houder van Haarlem. Medewerking ver kenen Mej. Dora Bartels, declamatie en het Dubbel Mannenkwartet „De Vereenig- de Zangers" te Beverwijk, Directeur de heer H. van Dijk, In verband met het 10- jarig bestaan van het gewest Noord-Hol- land-Zuid, wordt in de maand Februari een propaganda-feestvergadering gehou den. Tot afgevaardigde naar het, te Utrecht te houden buitengewoon congres, werd aangewezen Mevr. Starkvan Beek. De vergadering sprak zich naar Kenn. meldt, uit voor het aanstellen van een Ijiauiden. Nut uan t Algemeen. Departement IJ muiden. Frangois Pauwels, een vermaard advo- caat in strafzaken, te Amsterdam, tevens een bekend en gaarne gelezen dichter en prozaschrijver, heeft reeds geruimen tijd den strijd aangebonden tegen de eenzame opsluiting, in onze strafgevangenissen toe gepast en in woord en geschrift komt hij lel op tegen deze geest- en zieldoodende straf. Om de rechters, die naar zijne meening volgens de heerschende rechtspraak dik wijls te zware straffen opleggen, zooals het jaren doorbrengen in volslagen een zaamheid, omdat zij den vreeselijken aard en ernst van die straffen niet kennen; om i die rechters daarvan een begrip bij te brengen, is van zijn hand o.m. versche nen: „De dwaze rechter", waarin hij een rechter in de cel brengt. Deze felle aanklacht tegen het cel- j systeem mogen wij als algemeen bekend beschouwen. In diverse week- en maand bladen, en in feuilletonvorm is dit onge rijmd verhaal opgenomen en op diverse inrichtingen van onderwijs heeft het een onderwerp van behandeling uitgemaakt. Een rechter, die een weddenschap aan gaat, zich acht dagen te laten opsluiten in het huis van bewaring „alsof hij een werkelijk verdachte of veroordeelde is." Geheel de omlijsting van het gebeuren, niet zonder geest en humor beschreven, kan buiten beschouwing worden gelaten, doch trillend van emotie, ziels- en geest benauwend beschrijft de Heer Pauwels de verschrikkingen van den celstraf, nauw gezet en tot in onderdeelen juist, die bewijzen, dat de heer Pauwels de rauwe feiten van nabij heeft opgenomen en zonder effectbejag weergeeft. Na acht dagen de celstraf, zonder me- dedoogen van de zijde van den directeur van het huis van bewaring toegepast, te hebben ondergaan komt de dwaze rechter als een totaal gebroken mensch, zenuw lijder en zonderling terug. Aan den funes- ten invloed van het celleven, vrijwillig ondergaan, zelfs zonder schuldbesef en J met de heerlijke wetenschap dat de ern-j Partlj'voorzTtter.' stige grap met acht dagen eindigt, is hij niet ontkomen, 't Kan geen verwondering j baren, dat het dwaze verhaal van een j dwazen rechter met zijn diepgaanden menschelijk doorvoelden aanklacht tegen een door den schrijver als onmenschelijk j betitelden straf, groote opgang heeft ge maakt. Ook op deze Nutslezing, door den heer G. Joan Brettani sober en ingehou den, maar met talent voorgelezen heeft het op de toehoorders wel diepen indruk gemaakt. Na de pauze heeft de spreker een aan tal humoristische en komische voordrach ten ten beste gegeven, waarvan we noe men: „De twee hanen", van Dr, Jan Walch, een parodie op de hooge oomes en goudvinken, die echter niet veel meer zijn dan weerhanen, van wispelturige be stuurders, „De Kanarie" van Herman Heyermans, een amusante geschiedenis van twee oude luidjes, die zich een geel kuikentje voor een Saksischen zanger hebben laten verkoopen en de dolkomieke klucht van twee appeldieven door F, de Sinclair in de Vlaamsche taal geschreven en meesterlijk door den heer Brettani in het dialect weergegeven. Men ziet dus een echt ouderwetsche Nutsavond, met een voordrachtkunstenaar naar den echten ouden Nutstrant, waarbij zelfs het lichtelijk spraakincidentje niet ontbrak, die aan veel oude getrouwen een genoeglijken avond hebben bezorgd. De belangstelling was dan ook zeer groot. Telefoonverkeer Nederland-Engeland. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor alhier maakt bekend, dat met in gang van 1 December de berekening van kosten voor gesprekken, welke wor den gevoerd in het verkeer met Engeland, zal geschieden volgens onderstaande ta bel. Zone 1. Dagtarief: per 3 min. f 5. elke min. meer f 1.70; nachttarief: per 3 mki. f 3.elke min. meer f 1. Zone 2. Dagtarief: per 3 min. f 6.25, el ke min. meer f 2.10; Nachttarief: per 3 min. f 3.75, elke min. meer f 1.25. Zone 3. Dagtarief: per 3 min. f 7.25, el ke min. meer f 2.45; Nachttarief per 3 min. f 4.35, elke min. meer f 1.45. Het nachttarief geldt van 198 uur. Politierapport Veisen. Wederom werd bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een rijwiel, ditmaal door den heer D. v. d. M., die het rijwiel bij zijn woonhuis in de Tuinderslaan had neergezet. Door de politie is proces-verbaal op gemaakt tegen den heer K. N. alhier, wegens overtreding van de loterijwet. De heer N. had n.l. geadverteerd, dat bij een zeker besteed bedrag een bon zou worden gegeven, welke bon later als be taalmiddel zou kunnen dienst doen. De wielrijder J. K. uit Beverwijk werd verbaliseerd, omdat hij zich al rij dende door een auto liet voorttrekken. WATERSTAND IJMUIDEN. Dec. 1927 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.rn. 4 11 04 11.38 6.23 6.52 5 0.07 7.39 7.58 6 0.36 0.59 8.39 8.55 7 1.26 1.43 9.33 9.44 8 2.11 229 10 13 10 35 9 3 00 3.18 10.59 11.25 10 3.49 4.04 11.50 11 4.33 451 0 11 0 34 niet meer dan 15 leerlingen omvatten. Jtlet aantal lesuren wordt 3b a 40. De theoretische opleiding zal in den regel door de districtsKinderartsen wor den gegeven. De verpleegsters zullen een stage moe ten doormaken op een consultatiebureau voor zuigelingen. Deze stage zal voortoo- pig een maand moeten duren. Verder zal de verpleegster plaatselijk worden opgeleid door de distnetshuisbe- zoekster, op dezelfde manier als dit voor de opleiding tot tuberculosehuisbezoekster is geregeld. JJe practische opleiding zal worden toevertrouwd aan de districtshuisbezoek- ster. Er zal een diploma worden uitgereikt vanwege de commissie, nadat een examen is afgelegd. De Directeur van het Postkantoor IJmuiden vestigt de aandacht van belang hebbenden erop, dat in verband met de a.s. St.-Nicolaasdrukte zorgvuldige ver pakking en adresseering van postpakketten een vereischte is. Men gebruike stevig pakpapier en sterk touw. Men schrijve het adres liefst op den omslag; het is aan te bevelen, een tweede adres in het pakket in te sluiten. Op Zaterdag 4 Dec, is het loket Jot 's avonds 7.30 uur geopend voor het aannemen van postpakketten. Gemengd Nieuws. WENKEN VOOR VEILIGHEID EN VOLKSGEZONDHEID Opleiding van Wijkverpleegsters in Kinderbescherming. Onder voorzitterschap van Dr. R. N. M. Eijkel heeft eene vergadering plaats gehad van de Inspectie voor de hygiëne van het kind, de tuberculosebestrijding en de bestrijding van geslachtsziekten met eene daartoe benoemde Commissie, in welke vergadering besproken is hoe de op leiding moet zijn van wijkverpleegsters, welke bij den zuigelingenbeschermings- dienst zullen worden betrokken. Als leidraad diende hierbij een schema ontworpen door den kinderarts Dr. Koenen, die reeds geruimen tijd deze op leiding had ter hand genomen. Gestreefd zal worden naar combinatie van de cursussen voor tuberculosehuisbe zoekster en voor kinderbescherming. De cursussen zullen in het algemeen 1) Voor deze wenken bestaat niet een alleen- plaatsingsrecbt. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Agenda voor de 56ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dinsdag 6 December 1927, des na middags te 7.30 uur in het Gebouw der Kamer, Nassauplein 6, Haarlem. AGENDA: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Benoeming Commissie onderzoek ge loofsbrieven. 5. Subsidies a. Comité van Actie Bestrijding Ver koop met Cadeaux, Amsterdam. b. Vereeniging Nederland in den Vreemde, Amsterdam, c. Nederlandsche Kamer van Koop handel voor Duitschland te Frank furt. d. Informatiebureau Nederlandsche Vereeniging Landverhuizing, 's-Gravenhage. e. Reeds in vorige jaren verleende subsidies, thans weder aange vraagd voor 1928 (zie lijst). 6. Goedkeuring verzonden gemeenschap pelijk schrijven met de andere Ka mer s van Koophandel aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, inzake afschaffing Zake lijke Belasting op het Bedrijf, 7. Advies Commissie Verkeer en Ver voer, inzake abri eerste perron sta tion Haarlem. 8. Concept-schrijven Commissie Make laars aan Nederlandsche Bond van Makelaars in vaste goederen, enz. betreffende wettelijke regeling make laardij. 9. Gemeenschappelijk schrijven met het Gemeentebestuur van Velsen aan Minister van Waterstaat, inzake pontverkeer te Velsen. 10. Concept-schrijven Bureau aan Minis ter van Waterstaat, inzake Rijkswe genplan. 11. Concept-schrijven Bureau aan Direc teur-Generaal der Posterijen en Te legrafie, inzake kleine-goederenzen ding per post tegen laag tarief. 12. Conceptschrijven Bureau aan Direc teur-Generaal der Posterijen en Te legrafie, inzake voorstellen Post- congres te Londen in 1929. 13. Concept-schrijven Bureau aan Minis ter van Waterstaat te 's-Gravenhage, inzake los- en laadplaats te Velsen. 14. Rondvraag. 15. Besloten vergadering. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Lijst van aangevraagde subsidies voor het jaar 1928. In 1927 werd aan deze aanvragers reeds een subsidie verleend, waarvan het bedrag achter iederen aanvrager staat vermeld. 1. Nederl. Kamer van Koophandel in België, Brussel f 25. 2. Nederl. Kamer van Koophandel te Parijs f 25. 3. Nederl. Kamer van Koophandel te Londen f 12.60. 4. Nederl.-Amerikaansche Kamer van Koophandel, Amsterdam f 50. 5. Nederl. Kamer van Koophandel voor Zwitserland, Zürich f 20. 6. Commissie v. d. Nederl. Zuid-Afri- kaanschen Handel, den Haag f 25. 7. Nederl. Organisatie v. d. Intern, Ka mer van Koophandel, den Haag f 100, 8. Alg. Nederl. Vereeniging v. Vreem delingenverkeer, den Haag f 100. 9. Vereeniging voor Vreemdelingenver keer, Haarlem f 250. 10. Vereeniging voor Vreemdelingenver keer, Zandvoort f 100. 11. IJmuidens Bloei, IJmuiden f 100. 12. Propaganda-Comité voor Wegenver betering, Amsterdam f 25.jj 13. Vereeniging „Het Nederlandschef Wegen-Congres", den Haag f 25.1 14. 16. 19. 20. 21. 23. Schipper s ver eeniging Schu tte vaer Amsterdam 1 10. flooidcommissie voor ae Normalisatie in Nederland, den Haag f 100. Vereeniging Jaarbeurzen in Neder land, Utrecht i 25. Veiligheidsmuseum, Amsterdam f 25. Nederl. Vereen, v, Tentoonstellings- belangen, den Haag f 25. Vereeniging „Bureau voor Handels inlichtingen Amsterdam f 40. Nationale Vereeniging voor Handels onderwijs, Amsterdam f 25, Vereeniging Instituut voor Economi sche Geschriften, Rotterdam f 50. N ederlandsch Economisch-Historisch Archief, Amsterdam f 25. Museum voor Kunstnijverheid, Haar lem f 250. Vergadering van Consultatiebureau-artsen met de Inspectie voor de hygiëne van het kind, de tuberculosebestrijding en de bestrijding van geslachtsziekten. Te Utrecht vond 22 dezer, onder presi dium van den Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid Dr. EIJKEL, de jaar- lijksche vergadering van geneeskundige leiders van consultatiebureaux voor tuber culosebestrijding plaats. Dr. HEIJNSIUS VAN DEN BERG (Amsterdam) hield eene hoogst belangrijke inleiding over enkele wijzigingen, aangebracht in de administratie der consultatiebureaux die onder zijn leiding staan. Door nauwe sa menwerking met den G, G. en G. D, van Amsterdam is bereikt, dat het C. B, de bedden in de ziekenhuizen met t.b.c. lijders belegt, dat gevallen van pleuritis ter kennis worden gebracht van het C. B.. dat lijders met chirurgische tuberculose onder toezicht komen, enz. Het C. B. is, doordat men meer met kinderen in aan raking komt, meer en meer epidemiolo gisch georienteerd. Dr. HEIJNSIUS VAN DEN BERG noemt een geval van woninginfectie bij tuberculose, waaruit blijkt, dat men een beetje voorzichtig moet zijn met het strij den voor de afschaffing van alle ontsmet ting van woningen van tuberculoselijders. Spreker hield daarna eene bespreking over een nieuw model statistiekkaart naar Amerikaansch model welke in Amsterdam is ingevoerd en waardoor veel tijdsbesparing wordt verkregen. Prof. ALDERSHOFF (Utrecht) wenscht het vraagstuk van de inenting met het B. C. G. vaccin van zuigelingen in tuber culeus milieu aan de aandacht der tuber- culose-artsen te onderwerpen. Tot nu toe staan verschillende personen in Neder land sceptisch tegenover de methode CALMETTE-GUERIN. In Nederland heeft men niet klakkeloos de mededeelin gen van de Fransche onderzoekers aan genomen, doch er zijn dierproeven ge daan om na te gaan hoe het met de zaak stond, In het proefschrift van Dr. W. SCHUURMANS STEKHOVEN zijn deze beschreven en ook de statistiek van CAL- METTE aan critiek onderworpen. Terwijl men in het buitenland reeds begint in het groot de methode toe te pas sen, heeft men het in Nederland zeer voorzichtig toegepast bij 78 gevallen (62 in Amsterdam door Dr. HEIJNSIUS VAN DEN BERG, ook eenige door Dr. PLAN- TINGA (Den Haag). Het zijn alle kinde ren uit een gezin, waarin ze geregeld met t.b.c.-bacillen bestookt werden. De in drukken van de inentingen zijn niet on gunstig. Welk standpunt moeten we voor het vervolg innemen? Eene uitgebreide ge- dachtenwisseling vond plaats, waaruit naar voren kwam de veroordeeling van alle groote propaganda voor de toepas sing van het vaccin. Tot besluit werd overwogen, dat uit de besprekingen was komen vast te staan dat het wenschelijk is dat de districts- tuberculoseartsen, in overleg met de huis artsen en het huisgezin, in daartoe ge schikt geachte gevallen, het B. C. G. vac cin toepassen. Op verzoek van de artsen bepaalde Dr. EIJKEL dat de volgende vergadering over een half jaar zal worden gehouden. Willemsplein il en 16 Tel. 153 Levert alle Boek- en Handelsdrukwerken spoedig, net afgewerkt en tegen blllljkst berekende prijzen V Allen die Iets te vorderen heb- ben of verschuldigd zijn van Mei Suze van der Laan, gewoond heb! bende Huygensstraat 20, te ljmu|, den, gelieve hun adres op te geven aan Kastelijnstraat No. 5, Haarlem CHIRURG EN VROUWENARTS is verhuisd VAN STATIONSWEG naar VILLA MAKU Rijksstraatweg, Velsen. Tel. 13$, Spreekuur Maandag, Woensdag en Vrijdag van 3.30 tot 4.30 uur. VONDELLAAN 51, BEVERWIJt Telefoon 2190 Dinsdagsmiddags geen spreekum meer. DlNSDAOOCHTENDSg.il DINSDAQAVONDS 7-8. Overige Spreekuren onveranderd. - Te huur het groote hoek Froger- en Visseringstrui, Zeer geschikt voor autogarageem. Adres: Kennemerplein No. 1. Voor direct gevraagd eenige niet beneden 14, voor vischpakkerj, Aanm. Bik- en Arnoldkade 42 c, TE KOOP (Ford 1 tons) met balonbandeiui nieuw reserve band. Zeer geschikt voor vischauto, ook genegen lol ruiling tegen prima Motorfiets mil duo Te bevragen Tusschenbedm weg 71, IJmuiden-Oost. prima zangers, 14 dagen protl Adres: A. TRAP, Corn. Drebtó straat 46 (Palrimoniumhuis). TE KOOP van alle gem voorzop nellen stand Direct te aanvaarden. Koop som billijk. Br. lttt. D, bureau vin dit blad. Zeer voofdeelig te koop 2 solied gebouwde a<iri de Kompasslraat. Te bevragen Snelliusstraai 20 en 34. Te koop of le huur de STALEN LOGGER me! zeilen en invenlaris, bij koop groote hypotheek beschikbaar. Tt bevr. bij J. B. Koopman, Castricum. CADEAUX voor Wielrijder! Handwarmers 59, 89 ct. eni Jasbeschermers 58 cenl Voetpompen 75 een Kaarslampen 125 eert Carbidlampen 159 eed Olielantarens 98 cenl Electrische Fietslantarens 59 cenl Buitenbanden 125 cenl Binnenbanden, vanaf 75 cenl Groote keuze luideprekers, vanil f 8,98. Geladen Accu's 1 5.50 Anode batterij f 2-" Koptelefoon f 2.50 enz. enz, Ons bekende Plaatstroom-Apparail met Phllipslamp f 27.50 mei garantie. SCHAOCHELSTRAAT 7 HAARLEM Succes verzekerd.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 10