UIDER COURANT Plaatselijk Nieuws ijmuiden. Vrouwenhanden Burgerlijke Stand. Velsen Drukkerij Sinjewel Visscherij Scheepvaart tnsdag 7 Dec. 1927. 2e blad osse nummers van de IJMUIDER jrANT zijn 5 cent steeds verkrijg- ons Bureau, Willemsplein 11; in Boekhandelhoek Frogerstraat; P. F. C. Roelse, Kanaalstraat Ifthandel Arends, Oranjestraat; Boek- rfel J. Ramp, De Rijpstraat, hoek Wil- fiarendszstraatte 1 Jmuiden-Oost bij fohandel J. W. Raadman, Trompstraat, ^handel Gelderman, hoek Lagersstraat Ratelsstraat; Boekhandel F. v. dm Kaluerstraatte Santpoort in den hhandel P. v. Meurs, Rijksstraatweg; laufen, Rijksstr.weg 219 L, Velsen-N. baas aan de school zou brengen. Hierbij bleek o.a. met wat een toewijding het per soneel van de bewaarschool de zorg voor het feest op zich had genomen. Voor hen was geen moeite te veel geweest om de 130 kleine leerlingen met eigengemaakte aar dige surprises te kunnen verrassen. De causerie v. Mej. V. werd afgewisseld door een voordracht en pianomuziek van de an dere onderwijzeressen, hetgeen de reeds zoo prettige stemming nog meer verhoogde. Verder werden er dezen avond licht beelden vertoond, n.l, „Hansje in bessen- land" en „Te laat op school". De voorstel ling hiervan voor de kleinen op den dag der Sinterklaasviering, zou echter achter wege moeten blijven, omdat gelegenheid daarvoor dan ontbrak. Op een nader te bepalen dag zal men de kinderen daarvan nog laten genieten, Mej, V. vertelde verder nog een en an der over: „Het gebruik van de piano in de school", waardoor den kinderen de eerste beginselen van rythmische gymnas tiek wordt bijgebracht. Tevens lichtte zij toe de voordeelen, voor het kind, verbon den aan dergelijk onderwijs. O.a. aan- kweeken van maatgevoel, het brengen van bepaalde spieren onder den wil, het con- centreeren der gedachten, enz. Op de school zijn reeds aardige resulta ten bereikt. Tegen het einde van de bijeenkomst werd door de aanwezigen, onder leiding van de onderwijzeressen, een rondgang door de feestelijk ingerichte lokalen ge maakt, waar op verschillende tafeltjes alle moois en lekkers was tentoongesteld, In het speellokaal was een oliebollentent ge plaatst, terwijl door verschillende attrac ties aan het feest een vroolijk karakter zal worden gegeven. De aandacht der aanwezigen werd ook gevraagd voor de zeer fraaie bordteeke- ningen en het tentoongestelde werk der kleintjes. Al het werk had betrekking op Sint Nicolaas en z'n knecht. De kinderen hadden door middel van, knip- en plak-, teeken- of bouwwerk, hunne St. Nicolaas voorstellingen weergegeven. Alles was tot in de puntjes verzorgd en een woord van oprechten dank aan Mej. Vijlbrief en de andere onderwijzeressen mag hier zéker niet achterblijven. Het kan niet anders of deze avond heeft er toe bij gedragen, dat de belangstelling in het be- waarschoolonderwijs en in het werk van Mej. V. en haar personeel belangrijk is toegenomen en dat de band tusschen school en huis weer hechter is geworden. Nader vernemen we nog, dat vele ouders schriftelijk, mondeling en stoffelijk hunne groote dankbaarheid hebben be tuigd. St. Nicolaasfeest. Zaterdag a.s. 10 December zal voor de kinderen van de leden van den R. K. Volksbond, afd. I Jmuiden-Oost en hen, die r - - o. hiervoor in aanmerking komen een St.'Ni- den goeden Sint naar hun plaats te- colaasfeest worden gehouden in het Patro- Ook die kinderen, welke we- naatsgebouw. Te 3 uur in den middag za! riekte niet aanwezig konden zijn, St Nicolaas arriveeren aan het Station - aren niet vergeten, en kregen hun ge- VelseD| en zal dan v00ra£ gegaan door de .,1,S' j Harmonie-vereeniging St. Fidelis, een Vij willen hier een woord van dank rondgang maken over I Jmuiden-Oost, om tengen aan het bestuur van den K.K. - - - -- - 'olksbond iie allen mede hebben gewerkt, om de kin welke huishoudelijke arbeid verrichten, blijven zacht, gaaf en blank door Doos 30 60 90, Tube 80 ct. PUROL Vrijdag 23 December zal eene open de les plaats hebben in Thalia van cle gingen der Muziekschool in de gemeen- Velsen, gevestigd te IJmuiden, Kanaal- jaat 150- Directeuren de heeren S. Vles- g en N. Gonlag. St. Nicolaasfeest. Zondagmiddag is in de parochie van St, Itegorius, een St. Nicolaasfeest gehouden, alle kinderen der parochie, welk feest jkend geslaagd is. Even voor drieën 0 in het R.K. Vereenigingsgebouw aan iKennemerplein geen plaatsje meer on- zet, terwijl de ouders die aanwezig wa ad met een staanplaats moesten te- reden stellen. Het was dan voor den Voorzitter van den R.K. Volksbond een Aügename taak, een zoo groote kinder baar niet hunne ouders welkom te hee- a, waarbij hij tevens mededeelde dat de etwachtingen verre waren overtroffen. men aanvankelijk gemeend pl.m. 225 Inderen bijeen te zien, niet minder dan donderen waren er thans aanwezig. an kwam onder gezang St. Nicolaas iet zijn knecht de zaal binnen, en begaf terwijl uit die honderden keeltjes de ande liedjes schalden naar zijn ge- eserveerden zetel. De vreugde steeg ten toen men door het wegnemen van het keelscherm, al de St. Nicolaasgeschen- hén lekkernijen liet zien. Vervolgens werden aan alle kinderen, peculaas, suikerwerk en andere lekker- uitgereikt, benevens allen een stukje fjêelgoed, zoodat allen met een blij gezicht gp* dan in het Patronaatsgebouw te half vier en de dames der bestuursleden, aanwezig te zijn_ Hier zullen de kinderen een deugdelijk adresboek is het van alge meen belang dat de gegevens zoo nauw keurig mogelijk worden verstrekt. Van of- ficieele zijde is dit tot op zekere hoogte mogelijk, daar wél naam, straat en huis nummer betrouwbaar zijn, maar de be roepsvermelding nog wel eens wat te wen- schen overlaat. Verhuizingen moeten op het betrokken secretariaat der gemeente natuurlijk worden aangegeven, maar van verandering van beroep of bedrijf wordt in de meeste gevallen geen vermelding ge maakt. Een gevolg hiervan is een onvolle digheid in het adresboek. Om dit euvel te voorkomen stelt de uit gever de gelegenheid open voor belang hebbenden hiervan opgave te doen bij de hieronder vermelde adressen in deze ge meente en wel vanaf heden tot uiterlijk 15 Januari a.s. Aan deze adressen is tevens de inteeke- ning op het nieuwe adresboek opengesteld, Voor Santpoort bij: Boekh. P. v. Meurs, Rijksstraatweg. Voor Velsen bij: Nauta's Boekhandel,' Rijksstraatweg. Voor Velsen-Noord bij: Boekh. Wed. J, Appeldoorn, Wijkerstraatweg. Voor IJmuiden bij: J. Ramp, Boekh,, de Rijpstraat 14, (over de brug); Sinjewel's Boekhandel (J. Duinker), Willemspl. 46. Voor IJmuiden-Oost bij: E. H. Koek Jr. Boekh. Kalverstraat 23. Geboorten; P, Clerxvan Aarhout, z.; P. v. d. Zwan—v. Beelen, d.; A. Prins- Baks, z.; J. M. v. d Werfv. d. Kolk, d.; W. A, de LooffSymons, z.; Ph. C. van DeudekomKeysers, d. Overleden: Esther Querido, 56 j., weduwe v. H. Clarenberg; Pie ter van den Kommer, 6 m,, zoon van J. v, d. Kommer; Willem Visser, 72 jaar, echtgen, van J. Klooster, leren der geheele parochie IJmuiden zulk j schitterend St. Nicolaasfeest te berei- N. Hl. Ct. Ouderavond Gem. Bewaarschool. Op uitnoodiging van Mej, Vijlbrief, hoofd de Gem. bewaarschool aan de Bree- lapstraat alhier, kwamen Vrijdagavond vele ouders, van leerlingen dier chool, bijeen in het gymnastieklokaal van C. Doel van deze bijeenkomst was, den aiders een en ander te vertellen van de "ijze waarop het Sinterklaasfeest der kl-ei- zou plaats hebben en om den band fcschen school en huis weer wat nauwer m te halen. Na allen hartelijk welkom te hebben ge- aeeten, sprak Mej. V. er haar blijdschap over uit, dat zoovele ouders aan haar uit- jing gehoor hadden gegeven. Zij dankte allen vöor de ruime geldelijke bij - 'ragen en voor de medewerking, waardoor 'et mogelijk was geweest, dat de kinderen - een aardig sinterklaasfeest bereid kon 'orden. Dan vertelde Mej. V. op vlotte wijze |ver de toebereidselen van het feest en 'an het bezoek dat Sinterklaas en Pieter- WITTE KRUIS. lederen Donderdagmiddag van 2,30 tot 3 uur 'elt de Vereeniging het Witte Kruis, in het «nsultatiebureau van de T. B, C.-Vereeniging '"niostraat te IJmuiden-Oost Leden, en zij die •'d wenschen te worden, gratis in de gelegen. I6'd raad te vragen omtrent, de voeding van "mie zuigelingen. Opgave van Lidmaatschap ;an aldaar geschieden. Het advies wordt gege- Ven door den Consulent Dr. Y. Hanneman, Voor kraamverzorging, welke ook door boven- Moemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende ®en zich tot het bestuurslid der Vereeniging, wrouw Suwerink, Trompstraat 72 te IJmuiden- 0s'' Tarief naar draagkracht f 5.f 15, worden onthaald op lekkernijen, en derge lijke. Natuurlijk zullen de welbekende liedjes bij het binnenkomen van den Sint en tij-dens het feest, door alle kinderen worden gezongen. Verder zullen allen eenige aangename uurtjes bijeen zijn. Zaterdagmorgen j.l. om 9 uur moes ten de kinderen van de laagste twee klas sen van school G in hunne lokalen ver schijnen, maar niet om te leeren. Daar verscheen Sint Nicolaas met zijn knecht zwarten Piet. Hij bleek geheel op de hoogte van de gedragingen der leerlingen en gaf daarover dan ook zijn meening te kennen. Toen hij om 10 uur vertrok, gingen de leerlingen met de kinderen der overige klassen naar de groote zaal van Hotel De Prins, waar de heer W. van Houten van Amsterdam hen op alleraangenaamste wij ze met zijn goocheltoeren vermaakte. Op ruime wijze werden alle kinderen ge- tracteerd. Op verzoek van de Directie van 't Ko ninklijk Nederl, Hoogoven-Syndicaat heeft Sint Nicolaas zijn vertrek naar Spanje nog een paar dagen uitgesteld om den kinde ren der daaraan verbonden ambtenaren nog gelegenheid tot een samenkomst met hem te verleenen. Deze zal plaats hebben Zaterdag 10 De cember 's middags in Hotel De Prins. Woensdag 14 Dec. a.s. zal de Frïe- sche Vereeniging een bijeenkomst houden in Hotel „De Prins". Eenige opmerkingen voor hen die een beroep of bedrijf uitoefenenin verband met de verschijning van Het Officieel Adresboek der Gemeente Velsen c.a. Bij de omvangrijke samenstelling van Arbeidsbemiddeling. Ingeschreven op 2 Dec. 1927: 1 drukker, 19 timmerlieden, 7 metselaars, 14 schilders, 2 stucadoors, 1-kuiper, 1 ma- trassenmakêr, 1 koperslager, 1 loodgieter, 3 bankwerkers, 4 metaalbewerkers, 3 sto kers, 2 machinisten, 1 mach. bankwerker, 6 tuinlieden, 3 kantoorbedienden, 2 win kelbedienden, 88 los arbeiders. Willemspleln 11 en 16 Tel: 153 Levert alle Boek- en Mandeis drukwerken spoedig, net afgewerkt en tegen blllfjkst berekende prezen :-i Het Haringwetje. Memorie van antwoord. Blijkens de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp ter voorkoming van misbruiken in den uitvoerhandel van ha ring, sluit de minister zich geheel aan bij de meening van die leden, die er op we zen, dat, aangezien in dit ontwerp veel wordt overgelaten en naar de opvatting van den minister moest worden overgela ten aan nadere regeling door de Kroon, de verwachtingen, welke van die bepalin gen worden gekoesterd, voor een niet ge ring gedeelte afhankelijk zullen zijn van de nog uit te vaardigen algemeene maatre gelen van bestuur. Gaarne wordt de toezegging gegeven, dat bij de vaststelling dier maatregelen terdege rekening zal worden gehouden met de wenschen van vooraanstaande des kundigen uit de praktijk. Omtrent de ont werpen der algemeene maatregelen van bestuur zal advies worden uitgebracht door de commissie voor de haringvissche- rij en het is aan den minister bekend, dat de commissie voortdurend voeling houdt met deze deskundigen. De toestand der kustvisscherij in October. Naar de afdeeling visscherijen van hel departement van binnenlandsche zaken en landbouw ons mededeelt, kon de kustvis scherij en de visscherij in de Zuidholland- sche stroomen, met uitzondering van de laatste week der maand October, vrijwel onbelemmerd worden uitgeoefend. In den Dollart en de Lauwerzee en hel Noordelijk deel der Zuiderzee werd de visscherij drukker, in de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten daarentegen minder druk uitgeoefend dan verleden jaar Octo ber. De geldelijke uitkomsten der visscherij in den Dollart en de Lauwerzee, de Zui derzee en de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten waren thans beter dan in Oc tober van het vorige jaar. De hoeveélheid en opbrengst der aan gevoerde visch bedroeg n.l. volgens voor- loopige opgave respectievelijk in den Dol lart en de Lauwerzee 395.548 Kg. en f 15.638 (226.924 Kg. en f 11.670 in Octo ber van het vorige jaar), in de Zuiderzee 3.902.658 Kg. en f 203.664 (4.587.954 Kg. en f 189.068 in October 1926), in de Zuid hollandsche stroomen en zeegaten226.285 j Kg. en f 28764 (verleden jaar October '140.222 Kg, en f 27.506), Uit Zeeland wer- j den verzonden 2.840,000 oesters ter waar de van f 392.70 en 7.007.500 Kg. mosselen ter waarde van f 122.900 (verleden jaar October 2.456.100 oesters ter waarde van f 295.280 en 7.400.600 Kg. mosselen ter waarde van f 98.240). In de Zuiderzee waren de uitkomsten der aalvisscherijop enkele uitzonderingen na, zooals de fuikenvisscherij in het Zuide lijk gedeelte der Zuiderzee, waarmee in den aanvang der maand nog goede vang sten werden bemachtigd, van niet veel be- teekenis meer. Het resultaat der fuiken visscherij op de wierwaarden, welke deze maand geëindigd werd, was slechts zeer matig te noemen. De visscherij op trekpa- ling langs de kusten, welke visscherij eveneens aan het einde der maand be ëindigd werd, is over het algemeen weinig bevredigend geweest, met uitzondering van enkele visschers welke bij Texel, Helder en Stavoren loonende vangsten konder bemachtigen. De botvisscherij met sleep en staande netten had in het begin der maand een tamelijk bevredigend verloop; later verminderden de vangsten aanzien lijk, zoodat aan het einde der maand vek staande netvisschers het bedrijf eindigden en de botsleepers overgingen tot de vis scherij met spieringsleepnetten. Met de botlijnen werden zeer uiteenloopende re sultaten verkregen, doch over het algemeen was deze visscherij niet slecht. De uitkom sten der haringvisscherij in de Zuiderzee met reep- en sleepnetten waren, den tijd van het jaar in aanmerking genomen, goed; met den wonderkuil werd daarentegen weinig haring gevangen. Met den haring- zegen bij Helder werd met bevredigend re sultaat gevischt. De spieringvisscherij met sleepnetten leverde, in tegenstelling met den wonderkuil, waarmede veel spiering gevangen werd, weinig op. De spiering is echter zoo klein, dat het grootste gedeelte als nest werd verkocht. De garnalenvis- scherij irr de Zuiderzee leverde, met uit zondering van de visschers, welke deze visscherij tusschen Urk en Enkhuizen uit oefenden, 'geringe vangsten op. Nabij Hel der werd nog weinig schardijn gevangen. In de Waddenzee werd geen visscherij op mosselen van de perceelen uitgeoefend, terwijl de visscherij op mosselen voor consumptie van de natuurbanken een be vredigend verloop had. De visscherij op mosselen voor eendenvoeder nam gestadig af. Een enkele lading mosselen voor be mesting werd aangevoerd. De alikruiken- visscherij was, evenals- de kokhanenvis- scherij, weinig bevredigend. De wulken- visscherij werd met gunstig resultaat uit geoefend. Speciaal op oesters wordt niet gevischt, daar van deze weinig gevangen worden. In de Lauwerzee werd de garnalenvis- scherij met goed gevolg uitgeoefend; een gedeelte der vangsten kon voor de con sumptie bestemd worden, de rest werd aan de drogerijen afgeleverd. De aalvisscherij met fuiken was in den aanvang der maand goed loonend; aan, het einde der maand waren de vangsten zeer gering. Het resultaat der raamkuilvisscherij was bevredigend, In den Dollart en op de Eems leverde de garnalenvisscherij goede vangsten op. In de Zuidhollandsche stroomen werden door de ankerkuilen, welke op zeebliek vischten, over het algemeen slechts mid delmatige vangsten gemaakt, weshalve in den loop der maand meerdere kuilen op spiering gingen visschen, waarvan ruime vangsten werden gemaakt. Door >de anker- kuilen, welke in het Holïandsch Diep en het Haringvliet op paling vischten, werd tot op heden nog niet veel gevangen, In het Goereesche Gat ving.men met de kui len soms veel bolk (jonge wijting), welke dan met de geschubde zeebliek werd afgë leverd aan de vischmeelfabrieken. De uit komsten der spieringvisscherij met drijf netten waren zeer goed looraend. Behalve voor het binnenland en "voor <le verzending naar Engeland, wordt ook veel spiering gekocht voor Amerika. Met de bellijnen en de botzetnetten werd nog redelijk goed bot gevangen, daarentegen werden met de botfuiken en het botschutwant slechts ge ringe vangsten gemaakt, Door de aallui ken werd weinig gevangen. De garnalen visscherij in de Zuidhollandsche zeegaten was weinig loonend. Van 416 October brak onder de visschers van Stellendam i staking uit, teneinde een hoOgerar, prijs voor de garnalen te bedingen, even wel moest deze staking opgeheven word au, en werd weer voor den ouden prijs gele verd, daar de pellerijen goedkoop er gar nalen konden betrekken van de Zuiderzee. Groot aantal stoomtrawlers binnengekomen Maandag kwam, zooals te verwachten was, een groot aantal stoomtrawlers van uit zee alhier binnen. Reeds vóór den middag hadden aan de - oude en nieuwe vischhal 29 stoomtrawlers ligging genomen, waaronder 2 Duitsche trawlers. De schepen, die achtereenvol gens nog binnenkwamen, moesten aan de Zuidzijde der Visschershaven worden ge- meerd. De vangsten waren over het algemeen genomen, middelmatig, behalve enkele schepen, die 300 tot 400 manden visch aan boord hadden. De haringlogger „Borneo" KW. 127 kwam eveneens hier binnen, na een reis van 10 dagen, met een vangst van 21 last haring, zoodat dit een voorspoedige reis genoemd mag worden. Ten gevolge van het binnenkomen van 34 schepen, heerschte er een groote bedrij vigheid in de Rijksvischhal, en in de Vis schershaven, De besommingen der aan den Rijks- vischafslag te IJmuiden aangekomen vis- schersvaartuigen waren: 3 December 1927. IJM, 136 Lobelia f 3011 UK. 272 Brg. Gravenstein 2610 IJM. 106 Reiger 3089 ÏJM. 183 Liesbeth Betty 3282 IJM. 64 Penelope 2587 IJM. 28 Walrus 2665 IJM. 159 Julie Streiff 2353 VL. 9 Nelly 2441 IJM. 191 Albatros 3054 IJM, 157 Maria v. Hattum 3417 IJM. 261 Pan 1798 IJM, 45 Perseus 2453 IJM. 12 Johanna 1880 BX. 126 Brgm. Smidt 4307 5 December 1927. IJM. 193 de Hoop 3162 IJM. 118 Beatrice 2726 IJM. 374 Derika VIII 4707 IJM. 52 Dordrecht 2723 IJM, 27 Zwarte Zee 3270 IJM. 60 Cath. Duyvis 3794 IJM. 22 Ita 3173 IJM. 53 Derika VI 1806 IJM, 490 Gorredijk 3272 IJM. 142 Freia 3584 IJM. 109 John Brown 2936 IJM, 104 Annie 1702 IJM. 253 Sumatra 2779 IJM. 325 Gloria 2045 IJM. 418 Derika V 4183 IJM. 323 Walvisch 2652 IJM. 272 Derika XV 2528 ÏJM. 43 Nelly Gezina 1514 IJM. 405 Derika II 3734 IJM. 84 Pallas 2520 IJM. 491 Timor 3651 IJM. 124 Derika XI 2904 IJM. 65 Orion 2264 IJM. 365 Holland VI 3317 IJM. 81 de B. v. Poortugael 3969 IJM. 134 Lewitie 3122 IJM. 244 Delfland 2558 SD. 104 Schnakenburg 2179 H.C. 109 Döce 4387 6 December 1927. IJM. 35 Wilhelmina 2588 IJM. 1 Swift 2613 IJM. 107 Jeane 2195 IJM. 5 Inie 1846 IJM. 44 Plejaden 2727 IJM. 48 Geziena 2391 IJM. 75 Kennemerduih 2583 IJM, 192 Pelikaan 3226 IJM. 155 Avila 1723 IJM. 327 Victoria 1979 IJM. 501 Flora 1334 IJM. 2 Christine 4266 IJM. 34 Anna 2343 IJM. 26 Witte Zee 2025 IJM. 108 Clara Nicol 3757 IJM. 232 Westland 1364 IJM. 503 Holland VII 3006 IJM. 326 Hiberaia 1931 S.D. 41 Gerda 3735 KW. 127 Motorharinglogger f 5545 KW. 62 Zeilharinglogger 2681 IJM. 169 Motorharinglogger f 990 KW, 166 Zeiltrawllogger 646 In de week van 28 November tot 5 De cember zijn te IJmuiden uit zee binnen gekomen 77 stoomschepen, 2 motorschoe ners en 2 zeelichters en zijn naar zee ver trokken 71 stoomschepen, 2 motorschepen en 1 zeelichter.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 13