Jmuider Courant Officieel Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Visscherij Gevonden voorwerpenfr dieren Politierapport [ilird'8 3 Dec. 3e blad PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. uur: Ds. Erdman uur: Ds. Kroese JEUGDKERK (Koninf Wilkmskaii). uur: de heer Doevendans OOOPSGEZ. GEM. AFD. FROT. BOND. 1)30 uurDs. W. Lulkinga GEREF. KERK. pur: de heer R. J, v. d. Meulen, cand. te Maassluis 5 uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. uur: Ds. T. A. Balcker. 5 uurDezelfde. OUD .KATHOLIEKE KERK. 10 uur i Pastoor L. Rinkel 3 uurVesper EVANGELISATIE HOOGEBERG. IJmuiderstraatweg, Zondag Samenkomsten v m. 10 uur en n.m. 7.30 uur Spreker: B. Jennings Donderdag 8 uur n.m., Bijbelbespreking, ild van gedachtenwisseling NED. HERV. KERK (Kalnritrut). Duur: Ds. W. Kroese, Doopsbedienfng. 5 uurDs. L. W. Erdman GEREF. KERK (WlU«brorditr.«t|. Duur: Ds. H. Holtrop 3 uurGodsdienstoefening. VELSEN. NED. HERV. KERK. Ituur: Ds. W. S. van Leeuwen Suur: Dezelfde GEREF. KERK (Koaln(sne(). Duur: de heer Bosch, cand. tot den H. Dienst i uurDezelfde SANTPOORT. NED. HERV. KERK. Ituur: Prof. Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga GEREF. KERK (Lokaal Betitel). 9.45 uurDs. J. L. Jaspers S30 uurDezelfde NED. HERV. EVANGELISATIE. 11 liur: J. W. van Voorst, Amsterdam 1 uur nam.: Dezelfde Evangelisatie Samenkomst BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Qten dienst - Door mij is bepaald dat de eerst- olgende openbare vergadering van den Raad inplaats van op Dinsdag 6 Decem- «r a,sM plaats zal hebben op Dinsdag II December a.s. des uoormiddags 10 uur. Het is de bedoeling, dat ook des avonds rcrgaderd wordt. Mocht de agenda niet één dag afgewerkt worden, dan zal de 'ergadering den volgenden dag eventueel Ja volgende dagen, telkens des voormid- Jags om 10 uur, worden voortgezet. De Burgemeester van Velsen, RIJKENS. De Winkelweek. Onze winkeliers hebben het de tweede leek van de groote reclame-campagne getroffen, wat het weer aangaat, is droog geweest en veel zachter, ortom weer, dat tot wandelen uitlokte. ;eer velen hebben dan ook een wande- door de winkelstraten gemaakt en f vele mooie en smaakvolle etalages be- lchtigd. Natuurlijk valt het niet idereen !Pi dat in straten, die veel meer woon kat dan winkelstraat zijn, toch soms origineele en mooie etalages voorko ken, Wij wijzen b.v. op den Willemsbeek- H in welke straat slechts een klein winkels is. Maar vlak bij elkaar |ar®n daar twee heel mooie etalages te ,1{ii n.l. van den heer D. J. van Houwe- ^eni barbier en van de fa, Peduzzi, in vogels, vogel voeders enz. muziekcorpsen hebben deze week 00r Wat levendigheid gezorgd, want op 'Schillende avonden zijn ze rondgegaan. Jer 't algemeen, hoorden wij, zijn de ^keliers zeer tevreden en te hopen is, laatste dagen alles nog goed zul- maken. Er komen nog eenige mooie dagen en avonden, als het weer dan mede wil werken, is een groote drukte te ver wachten. jffj'igl De volgende week zal de groote verlo ting plaats hebben van de ruim duizend te winnen prijzen. Het bestuur der Win keliers- en Handelsvereniging Groot- IJmuiden wil hiervan nog een aardige at tractie maken. Het stelt zich n.l. voor om den St. Nicolaasdag, Dinsdag, te benutten om alle prijzen, de door de deelnemers beschikbaar gestelde en de door het be stuur aangekochte, in te zamelen, en deze te brengen naar een centraal punt, in casu het R.K. Vereenigingsgebouw bij het Kennemerplein, Daar zal Woensdagavond om 6 uur de verloting plaats hebben, wat op dezelfde wijze als verleden i'aar zal geschieden. Alleen begint het bestuur nu wat vroeger, zoodat het nu geen midder nacht zal worden. Ofschoon, er zijn nu ruim 1000 prijzen en voordat die alle in handen van gelukkigen zijn Maar men krijgt de prijzen dien avond nog niet mee. Den volgenden morgen zul len ze keurig worden opgesteld tot een aardige expositie en des middags van 2 uur tot half vijf zal deze tentoonstelling van de prijzen voor het publiek te bezich tigen zijn en natuurlijk ook voor de deel nemende winkeliers. Vanaf half 5 tot des avonds 10 uur kunnen de prijzen dan door de gelukkige winners worden afgehaald. Nadien heeft men er nog gedurende 14 dagen gelegenheid toe. De opening i>an het St. Antonius-Gasthuls. Woensdagmorgen heeit de opening plaats genau van iiet öt. Antonius-vrasL- nuis aan den Zeeweg aimer. Van aeze opemng Kunnen wij niet zeil een verslag geven, ornaat de ijinuider courant niet was uitgenoodigd, waarom wij net verslag der opening onueenen aan de JN. Jtiaari, courant. W egens de hente ongesteldheid van den jöisschop, Z. D. H. ivigr. A, J. Gal lier, werd de inwijding verricht door den Boog Herw. Heer m. F. J. Möllmann, Vicaris-generaal van het Bisdom. üm 9 uur werd in de kapel van het nieuwe ziekenhuis de H. Mis opgedragen door den Hoog Eerw. Vicaris-Vaeneraai, die geassisteerd werd door den Hoog Eerw. heer Deken J, M. Lucassen, uit I Beverwijk en de Eerw. heeren J. Voor ham en J. Boks, kapelaans te Haarlem. Het H. Misoffer werd bijgewoond door den Zeer Eerw. heer pastoor J. C. Son- daal uit Haarlem; de Zeer Eerw, heeren pastoors uit de omliggende parochies; de Zeer Eerw. Pater Robertus O. C., Rector te Rotterdam, lid van het Hoofdbestuur der Eerw. Paters Capucijners, als verte genwoordiger van den Hoog Eerw. pater Provinciaal; de Zeer Eerw. overste van het Missiehuis te Driehuis; Pater de Lep- per; de Zeer Eerw. pater-rector van het klooster der paters capucijners te IJmui- den-Oost, Pater Fabianus, alsmede de vicarus van dit klooster Pater Ernestus en Pater Alexander. I Voorts merkten wij op: de Zeer Eerw. heer Dr. P. Hamer, rector van de Maria- 1 stichting te Haarlem; Dr. R. P. v. d. Veldt, geneesheer-directeur in het Nieuwe Zie kenhuis; de architect van den bouw, de heer Arnold M, Bruning; de heer J, P. j Handgraaf te Santpoort, lid van den ge meenteraad en oud-wethouder. Aanwezig waren verder verschillende Eerw. zusters uit de naburige kringen, onder wie de provinciale Overste, Moeder Ida, die tot deze grootsche onderneming het moedig besluit heeft genomen. De kapel was smaakvol opgesmukt met bloemen en planten. Een koor van Eerw. zusters zong tij dens het H. Offer gewijde gezangen. Na de H. Mis verrichte Mgr. Möllmann de plechtige inzegening van het geheele ziekenhuis, waarna om half elf de offici- eele opening begon. Een der zalen was met prachtige bloe men en planten versierd, terwijl door het geheele gebouw de prachtige bloemenman den waren opgesteld; welke de verschil lende corporaties en vereenigingen van IJmuiden en verder waren gezonden, zoo als van Armbesturen en ziekenfondsen; van den R.K. Vrouwenbond, het R.K, Zie kenfonds te Beverwijk en anderen. De officieele opening werd bijgewoond door de reeds bovengenoemde Hoog Eerw, en Zeer Eerw, heeren; door ©en uit het gemeentebestuur van Velsen vertegen woordiger van den burgemeester, den heer R. G. Rijkens en den secretaris, den heer M. K. Hofstede, de wethouders de heeren J. P. Nijssen, K. H. Tusenius en D, F. G Schilling. Wij merkten verder op verschillende raadsleden, vertegenwoordigers van de ziekenfondsen, de aannemer, de opzichter en de uitvoerder van den bouw, alsmede H. J, Engelen, adviseerend ingenieur van verlichting en verwarming. Voorts merkten wij op verschillende ge neeskundigen uit de gemeente; de ge meentegeneesheer dr. L, S. Limborgh Mey er; dr. Büller, geneesheer-directeur van het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk. Aanwezig was ook de burgemeester van Beverwijk, Jhr. J. C. W. Strick van kinschoten; de burgemeester van Wijk aan Zee en Duin, de heer H. Kothe en de burgemeester van Heemskerk, de heer J. Wiegman. De Zeer Eerw. Heer Pastoor Sondaal nam het eerst het woord en zeide te spre ken uit naam van de Eerw. Zusters Fran ciscanessen, die in dit Ziekenhuis zullen arbeiden. Z. Eerw. dankte Mgr. Möllmann voor de inzegening van het ziekenhuis. Voorts dankte de Eerw. spr. den burge meester van Velsen voor den steun, welke gegeven is om dit moderne en goed ge outilleerde ziekenhuis te stichten. Ook de heeren Wethouders dankte de Eerw. spr., Met waardeering begroette de Eerw. spr. de leden van den raad, die zich boven al les stelden om dit Werk te steunen. Z. Eerw. dankte verder de doktoren der Maria-stichting te Haarlem, die er zooveel toe hebben bijgedragen, om dit ziekenhuis te maken tot een waardige dochter van de Maria-stichting te Haarlem. Z. Eerw, begroette dan den geneesheer-directeur van dit ziekenhuis, dr. v, d, Veldt en den staf van geneesheeren en hoopte dan de samenwerking tusschen de geneesheeren en de zusters deze stichting tot grooten bloei zal brengen. Z. Eerw. dankte vervolgens den archi tect den heer A. M. Brüning die ondanks zijn hoogen leeftijd nog vol geest en kracht is en voor wien de inzegening van dit ziekenhuis zeker een onvergetelijk oogenblik is. Ook aan den aannemer, den opzichter, den uitvoerder bracht de Eerw. spr, hartelijk dank. Tenslotte uitte de Eerw. spr. de beste wenschen voor deze nieuwe stichting. Wat heeft het een tijd en moeite en geld ge kost. Z. Eerw. vroeg dan ook aller sym pathie voor dit gesticht. De bouw der in richting heeft meer dan 6 maal honderd duizend gulden gekost. Z. Eerw. hoopte dat men de stichting zal steunen. De Maria-stichting heeft naam gemaakt niet alleen bij de geloofsgenooten, maar ook bij anderen, Z. Eerw. hoopt tenslotte dat dit ziekenhuis de trotsch mag zijn van onze vooruitgaande gemeente Velsen. Nadat Pastoor Sondaal in zijn rede de beste wenschen voor de nieuwe stichting had uitgesproken en een krachtig beroep had gedaan op den steun en de sympathie van allen, nam de Hoog Eerw. Vicaris, Mgr. Möllmann het woord. Mgr. wees allereerst op de innige ban den, welke het bisdom Haarlem met de orde van de zusters Franciscanessen ver binden. In geen enkel ander Bisdom van ons land bevindt zich een huis van de Franciscanessen van' Salzkotten; in ons Bisdom evenwel bezitten we het provin ciaal huis te Boekenrode, terwijl de zus ters in 19 plaatsen in ons bisdom zijn ge vestigd, Aan den hartelijken dank welke Mgr. de zusters in 't algemeen wilde be tuigen voor alles wat zij op charitatief ge bied gedaan hebben, wilde Mgr. toevoe gen, zijn hartelijken dank in 't bijzonder voor de totstandkoming van dit zieken huis. De nieuwe overste van de zusters heette Mgr. van harte welkom in haar nieuw te huis. Na eraan herinnerd te hebben hoeveel de overste van de Mariastichting voor deze stichting heeft gedaan, wees Mgr. er op, dat de zusters door hun voorbeeld f van belangelooze toewijding en liefde de lijdende menschen kunnen helpen hun I kruis gemakkelijker te dragen. Dan zal dit huis groeien en bloeien, dan zal de lijden de menschheid genieten en profiteeren van haar verpleging welke belangeloos ge- geven wordt in naam van God. j Mgr. hoopte tenslotte, dat de zusters nog 5 lang getuige moge zijn van den groei en den bloei van het ziekenhuis te Velsen. 1 Hierna werd het woord gevoerd door den burgemeester van Velsen, den heer Rijkens, die dank bracht voor de vriende lijke woorden, welke pastoor Sondaal tot het gemeentebestuur van Velsen heeft gericht. Spr. heeft de aangenaamste herinnerin gen behouden aan de bijeenkomsten, wel ke de stichting voorafgingen, en ook aan de eerste bijeenkomst met Pater Ernes tus. Spr. achtte het zich een voorrecht te hebben mogen medewerken aan de tot standkoming van dit eerste groote zieken huis van Velsen, van dit gebouw, waarvan de steenen nog lang de taal van liefde en toewijding zullen spreken. De heer Brü ning heeft een harmonisch geheel gescha pen, doch de eigenlijke waarde van de stichting ligt toch in hetgeen er binnen door den arbeid van de doktoren en de zusters geschiedt. Namens het gemeentebestuur van Vel sen bood spr. hartelijke gelukwenschen aan en hij hoopte, dat het ziekenhuis ten zegen zal zijn voor de genezingzoekenden in de gemeente. Dan werd het woord gevoerd door den Hoog Eerw. Heer Deken Lucassen, die namens de geestelijkheid van zijn Deke- naat woorden van dank sprak voor het- geen hier door de zusters is tot stand ge- bracht, De geestelijkheid in het bijzonder van Salzkotten zullen komen werken, wier liefde en toewijding men bij onder- 'nding zoo goed kent. De Hoog Eerw. spr. richtte voorts een woord van dank aan pastoor Sondaal, die in zekere mate de groote stuwkracht is geweest en die zijn medewerking zoo gemakkelijk heeft gegeven, toen vanuit het Dekenaat de j üe lnbrckers zijn hier ook weer aan eerste stemmen voor de stichting van dit) t; wer^- den nacht van Maandag op ziekenhuis opgingen, j Dinsdag werd ingebroken in het kantoer De geneesheer-directeur, Dr. v. d, Veldt, ^er Reedersvereeniging in de Mid-denha- door de aanrijding eenige schade, terwijl van den wagen een lemoen brak en deze ook verdere schade bekwam. Het arme paard ondervond ook de gevolgen van de aanrijding, want het dier bloedde uit den bek. dankte hierna voor het vertrouwen, dat in hem gesteld was. Spr, gaf een kort over zicht van de inrichting van het ziekenhuis waarna de burgemeester van Beverwijk, Jhr. Strick van Linschoten een kort woord sprak. De burgemeester zeide, dat Bever wijk sedert kort een algemeen ziekenhuis bezit, doch hij kon het zich voorstellen, dat de Beverwijksche Katholieken, nu zij een eigen en zoo voortreffelijk ingericht ziekenhuis hebben gekregen, de Velsen- sche inrichting zullen prefereeren., Spr, achtte het zich dan ook een plicht, om uit naam van Beverwijks Katholieken, zijn hartelijke gelukwenschen aan te bie den. Na de redevoeringen werden er ver- verschingen rondgediend, waarna de ge- noodigden een rondgang door het gebouw deden. De voortreffelijke inrichting van het ziekenhuis trok daarbij algemeene be wondering. Van vele huizen in den omtrek woei de Vaderlandsche driekleur. Vermelden wij nog dat de stoffeering van het ziekenhuis is verzorgd door de fa. Vroom en Dreesman. Kleine oorzaken, groote gevolgen. Deze week zat een 20-jarig jongmensch, N., genaamd, op het raamkozijn van een winkel in de Kalverstraat, Een passeeren- de agent vroeg den jongen er af te gaan, waaraan deze echter niet voldeed. Daarop informeerde de agent naar den naam van het jongmensch, maar ook die weigerde hij op te geven. Toen tenslotte de agent hem verzocht mee te gaan naar het bu reau, weigerde hij ook dit en daarop is hij onder groot verzet naar het bureau ge bracht. Had het jongmensch aan den wenk, om op zijn beenen te gaan staan, gevolg ge geven, er ware niets gebeurd. Nu zit er in Haarlem zeker heel wat voor hem op. Met de Monte Olivia naar Noorwegen. Daarover hebben wij in ons blad al heel wat verteld, zoodat wij er niet nog eens over zullen beginnen. Maar wij willen al leen vermelden, dat de heer L. P. Tismeer, die de reis heeft meegemaakt, Woensdag avond in het Gebouw voor Chr. Belangen heeft verteld van deze reis. voor de bezoe kers der Jeugd'kerk van de Ned. Herv, Gemeente, waarvan er velen waren opge komen. De galerij was bovendien bezet met genoodigden. De heer Tismeer vertelde op de hem eigen wijze van den tocht en vertoonde vele door hem gemaakte foto's van het mooie land, van de zee en het leven aan boord, zoodat de jeugd er werkelijk van heeft genoten. De heer Tj. Doevendans, jeugdouderling, opende en sloot de sa menkomst. A.s, Woensdagavond heeft, op verzoek, nog zulk een samenkomst plaats, thans tegen een kleine entrée voor een ieder. Waar de toegangsprijs maar klein is en de opbrengst voor een zeer goed doel, n.l, voor de nieuw te bouwen jeugdkerk, zullen zeker velen gaan luisteren en zien. venstraat. De postzegelkas, een horloge en een damesbeursje werden daar ont vreemd. Gisternacht is ingebroken in het kantoor der Alkmaar Packet. Men verschafte zich hier toegang door het raam aan de voor zijde, Eenig geld wordt vermist. Men on derzoekt of er nog meer vermist wordt. VELSEN. Gisteren werd door de politie aange houden de venter J. P. G, V., verblijven de in logementen. De man stond gesigna leerd in 't Algemeen Politieblad en had nog wat met de justitie te vereffenen, n.l, f 8.boete of 8 dagen hechtenis. Daar hij geen geld had, werd hij naar Haarlem overgebracht. De autobestuurders A. W. K., te Wijk aan Duin en P. H. van R. te Am sterdam werden bekeurd wegens het rij den zonder achterlicht. IJmuiden. Bureau Willemsplein Een hond, een sleutel, een damestasch met inhoud, twee plakzegels, een school- tasch, een rozenkrans in etui, een bos sleutels, een ijsmuts, een kinderbontje: een kinderwantje, een hoepel, een kinder- handschoen, een ijsmuts, een grijze hand schoen. 4 V-li Bureau Engelmundusweg. Een huissleutel, een bril in papieren ko ker, een zwarte tasch, een koperen ge wicht, een voetpomp, een bril in doos een huissleutel, een wollen kindermuts, een koperen sleutel vaji melkbus, een zwartlederen kinderportelmonnaie, een testsleutel, een zwa,rte partemonnaie, Velsen, Bureau Wij kier straatweg. Een kinderporternonnraie met inhoud, een huissleutel, een zilverbon, een rijwiel belastingmerk, twee knipmesjes, een paa: bruine motorhandscKoenein, Van de IJmuider haringloggers kwa men sedert de vorige opgave binnen de IJM. 260 met 13 last; IJM. 381 met 13 last en de IJM, 33 met 24'h last pekelha ring. De omzet in de rijks-vischhallen te IJmuiden bedroeg in November van dit jaar f 1.734.814.tegen in November van het vorig jaar f 1.770. 922. De besommingen der aan den rijks- vischafslag te IJmuiden aangekomen vis- schersvaartuigen waren: 30 November. IJM. 36 Proef f 2891 65 Drania 2381 94 Peter D. f 3047 70 Zeehond f 1879 133 Clyvia f 2356 175 Trio f 2629 184 Plutos f 2249 150 Kamperduin f 2684 58 Amplitudor f 5938 135 Begonia f 2544 482 Schiedijk f 3559 3 Chr. Catharina f 4010 129 Shamrock f 2426 326 Hibernia f 3612 42 Flamingo f 3550 56 Groningen f 3958 62 Concordia f 1901 110 Zaanstroom I f 2617 101 Gerbrig f 1916 39 Schoorl f 5263 29 Zeeleeuw f 2311 20 Olga f 2046 165 Martha f 1817 384 Erica f 2410 180 Holland IV f 2611 46 Helga f 2104 IJM. 406 Motorharinglogger f 5958 1 December S.D. 56 Fischindustrieler f 2227 S.D. 27 Heinrich Popp f 2975 IJM. 57 Friesland f 3486 143 Balder f 2992 190 Henr. Jacoba f 3548 125 DerikaXII f 1866 177 Emma f 2513 103 Dolfijn f 2186 50 Simon f 2177 119 Mies en Truus f 2670 385 Derika IV f 3072 271 Derika XIV f 3495 18 Azalea f 4638 2 December IJM. 161 Elie Cheneviere f 2209 417 Derika VII f 3000 187 Derika IX f 1859 10 Jacq. Clasina f 2675 40 De Hoop II f 2122 IJM, 33 Stoomharinglogger f 8068 268 Motorharinglogger f 3722 381 Motorharinglogger f 4382 IJMUIDEN. Woensdagmiddag had op den hoek van de v. d'. Poll straal en Breesaapistraat uracnl, geeüieiijmtcm hl act 'n aanrijding plaatjs tusschen een autobus, geniet het groote geluk van een Katholiek bestuurd door V. en een mét een paard ziekenhuis te bezitten, waarin de zusters bespannen wagen» De autobus, bekwam Gedurende de week van 24 t.m, 30 Nov. '27 kwamen de navolgende vaartui gen aan den afslag: 93 Stoomtrawlers; 25 Engelsche stoomdrifters; 2 stoom-, 2 mo tor-, 3 zeilharingloggers en 137 kustvis- schers. De besommingen waren als volgt: Stoomtrawlers f 5938.tot f 1216; Engelsche stoomdrifters f 6168 tot f 887; stoomharingloggers f 10336 tot f 3546; Motorharingloggers f 6634 tot f 5958; Zeilharingloggers f 4101 tot f 1438, terwijl de kustvisschers f 21769 besomden. De aanvoer bestond uit: 1036,887 K.G. trawlvisch, 1674 kantjes pekelharing, 7801 manden versche haring, 306 gezou ten haring. De totaal opbrengst bedroeg f 388121,69.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 5