IMUIDER COURANT Van den Wachttoren Plaatselijk Nieuws Veisen Santpoort Politierapport IJmuiden. Sport. Veisen Lerdag 3 Dec. 1927. 2e blad l0Sse nummers van de IJ MUIDER COURANT zijn a 5 cent steeds verkrijg bar aan ons Bureau, Willemsplein 11; in wjewel's Boekhandel, hoek Frogerstraat; boekhandel P. F. C. Roelse, Kanaalstraat; Boekhandel Arends, Oranjestraat; Boek- iondel JRamp, De Rijpstraat, hoek Wil- ein Barendszstraat; te IJ muiden-Oost hij Boekhandel J. W. Raadman, Trompstraat, Boekhandel Gelderman, hoek Lagersstraat in Ratelsstraat; Boekhandel F. v. d. frijn, Kalverstraat; te Santpoort in den Boekhandel P. v. Meurs, Rijksstraatweg; jjf, Laufen, Rijksstr.weg 279 L, Velsen-N. De oorzaken van den oorlog. De wetenschap, zegt men wel, be schrijft het hoe, de wijsbegeerte echter waarom der dingen. Zij heeft tot laak te verklaren en graaft dus dieper dan de wetenschap. Het een is echter van het ander niet geheel te scheiden. Wie schrijft een boek over den oorlog als een zakelijk verslag en kan zich daarbij buiten de vragen naar de oorzaken der oorlogen houden! De wijsbegeerte zoekt naar de krachten, die tot den oorlog lei den, maar zal daarbij over 't verschijnsel, ide wisselingen en gebeurtenissen van den krijg niet kunnen zwijgen. De gezant der Ver. Staten in Engeland k, B. Houghton heeft zijn gedachten over den oorlog en zijn oorzaken in een arti- ikel uitgesproken en zonder speciaal aan 11 den laatsten oorlog een plaats daarin te I geven, zeker daarop vooral zijn oordeel I gegrond. De populaire verklaring van den oorlog is, dat koningen en diploma len de volkeren als schaakstukken ge bruiken, om tegen elkaar te strijden. Ze moesten, zoo oordeelt men daarbij, het zelf maar uitvechten. Nu zijn ze toe schouwers en de volkeren moeten ervoor bloeden, Gok hoort men echter dikwijls, dat de oorlog voortvloeit uit de menschelijke natuur. Deze is" boos, geneigd, om te ha ten en te wreken en te vechten. Kinderen plukharen al, in iedere familie is vaak ruzie en het blijft vaak niet bij woorden. Hoe kan men anders verwachten, of ook de naties gaan elkander telkens te lijf. Er is ook nog een sociale verklaring, De oorlog wordt de scherpste vorm van concurrentie genoemd. Handelsnaijver doet naar liet zwaard grijpen, om een lastigen en gevaarlijken concurrent klein te krijgen. Om de bloeiende industrie en dè sterk toenemende wereldhandel en handelsvloot van Duitschland werd het door vijanden omsingeld en van alle kan ten aangevallen. Hoe oordeelt Houghton? Hij noemt oor logen ongetwijfeld mogelijk, omdat de massa's onder bepaalde omstandigheden bereid zijn te vechten. Dat lijkt veel op de tweede verklaring, waarbij de zonde de oorzaak van den oorlog genoemd wordt. Maar Houghton drukt zich voorzichtig uit. Hij spreekt immers van bepaalde om standigheden. Onder die omstandighe den verstaat hij een internationaal ge schil, dat ontstaan is door een aantal zetten, waardoor de massa's tot elkaar in tegenstelling zijn gebracht. Die zetten doen volgens hem de kleine groepen van menschen, die men regeeringen noemt. Deze verklaring doet denken aan de eerste, de populaire, waarbij de „hooge oomes" de oorlogmakers worden ge noemd. Maar er is nog iets noodig, volgens Houghton. En hier heeft hij zeker aan den wereldoorlog gedacht. Hij heeft op het oog de oorlogspropaganda. De massa's moeten door georganiseerde voorlichting in beweging gebracht worden. Men weet, dat nog nooit in die mate de publieke het volk mag niet in de hand van enkelen gelegd worden: democratie ook in de in ternationale beslissingen. De democratie ook kan aan den Volkenbond kracht ge ven. Tegen de natuurlijke vechtinstincten, die in den mensch zitten, moet gewaar schuwd en gestreden worden, al jong bij hem afkeer van den oorlog worden opge wekt. Er moet worden opgevoed, geleerd en gepredikt in pacifistischen geest. Wij moeten rekening houden met de jongste groote mogendheid, dat is de pu blieke opinie. Zij kan een even geweldige macht ten goede als ten kwade zijn. En zij is veranderlijk en bewegelijk! Zij is spoedig in een oorlogsroes te brengen. Al le geestelijke leiders, die haar eiken dag beïnvloeden, moeten haar daarom doordringen van afkeer van den oorlog. Als wij onze gedachten eens op deze punten bepalen, dan zullen we meewer ken, dat de dag van den wapenstilstand ook het begin is van een nieuwe periode in de geschiedenis, waarin het zwaard voor goed in de schede blijft. en Mevr. P. M, Rozavan Zijtveld, allen te IJmuiden. Kerkelijke verkiezingen. In de Maandagavond gehouden vergade ring van het kiescoliege der Ned. Herv. gemeente, werden de heeren P. Blad en A. D. Dijkstra als ouderling en diaken her kozen. Voorts moesten twee leden gekozen worden, wegens uitbreiding van den ker- keraad. Tot ouderling werd gekozen de heer K. Ruys en tot diaken de heer Joh. de Haan. Personalia. Te Haarlem is, na een rede van Prof, Dr. G, J. Heering, een afdeeling opgericht van de Vereeniging Kerk en Vrede. In het voorloopig bestuur heeft o.a. zit ting Prof. Dr. G, A. v. d, Bergh van Eysin- ga, alhier. --Ter kennis van belangstellenden wordt gebracht, dat in de plaats van den heer C. I. de Vries Robles, te IJmuiden, het onderzoek van het gezichtsorgaan en van het gehoororgaan van belangstellenden ingevolge de Schepenwet is opgedragen aan dr. D. van der Kooi, ën dat deze voor dat onderzoek zitting zal houden alle werk dagen, des namiddags van 12 uur, Kanaalstraat no. 77 te IJmuiden. Poolsche emigranten. Hetst.Baltriger kwam hierWoensdagmorgen vroeg van Gdynia met 175 Poolsche emi granten. Na ontscheping vertrok de Baltriger onmiddellijk naar Londen. De Baltara bracht Maandagavond niet 400, maar 450 emigranten aan. Ouderavond school H. Door het nieuwe bestuur uitgeschreven ouderavond op Dinsdag 29 dezer, was druk bezocht. Vóór de pauze hield de heer Limborgh Meijer een lezing over „de taak van den schoolarts", waarin hij gelegenheid vond den ouders menigen nuttigen wenk te ge ven en met genoegen constateerde, nat hier in Veisen zijn werk meer en meer ge waardeerd wordt, getuige het geringere aantal moeders, dat weigert aan zijn ver zoek te voldoen om de kinderen te laten onderzoeken, ln de pauze werd gelegenheid gegeven de lokalen, leermiddelen en 't werk der leerlingen in oogenschouw te nemen, wat zeer werd gewaardeerd. Daarna nam de heer ten Napel het woord over: „Vroeger en nu", waarin hij voornamelijk den geest van het tegenwoor dige onderwijs zette tegenover dien van vroeger, het betreurende, dat verschillende omstandigheden soms dwongen den inge slagen weg weder te verlaten. Het St. Nicolaasfeest, voornamelijk het toonèelspel voor de hoogere klassen, was de laatste jaren in 't gedrang gekomen. De vergadering, overtuigd van de groo te opvoedkundige waarde van tooneelspe- len, onder leiding van het personeel inge studeerd, besloot stappen te doen om te komen tot een eigen tooneeltje, dat vlug opgeslagen en opgeborgen kan worden. Daartoe assumeerde de oudercommissie zich met een 5-tal andere leden, tot het stichten van een „schoolfonds" om daar uit de noodige uitgaven te bestrijden. i De Neutrale Schoolvereeniging. Zooals men weet, zijn indertijd door den raad zes lokalen van het gebouw der A-scholen ter beschikking gesteld van de Neutrale Schoolvereeniging. Dit besluit werd echter door Gedeputeerde Staten niet goedgekeurd. De gemeenteraad besloot daarop de be schikbaarstelling der lokalen een tijdelijk Veisen. Het nieuwe rijwiel van f 100, dat de hr. S. voor den kapperswinkel van den heer W. aan den Koningsweg had neergezet en sedert dien gevlogen was, is terecht. Men vond het rijwiel Maandag de gemeente Wijk aan Zee en Duin, waar het tegen een schuur was geplaatst. De^ autobestuurders A. H, te Haar lem, P. K. te Wijk aan Duin en J. M. te Helder werden bekeurd wegens het rijden zonder achterlicht. H. C. K. alhier, N. W, en H. H. E, te IJmuiden werden bekeurd wegens over treding der Arbeidswet en W. C. N. al hier wegens overtreding van het melk- besluit. Aan het bureau Wijkerstraatweg deed een meisje uit Beverwijk, J. v. d. L, genaamd, aangifte dat zij in de Lindelaan alhier was lastig gevallen door een man, die tegenover haar openbare schennis dei- eerbaarheid pleegde. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in. nog nooit opinie tot den oorlog en in den oorlog 1U R r i j M/t 'ia Trt karakter te doen dragen en B. en W. meen- bewerkt is en als m de jaren 14lb. ür - fa is ook een geestelijke strijd gevoerd door stapels geschriften en bladen. De gewone pers is bewerkt, ook wel omgekocht, om een der partijen te dienen. De massa's worden opgehitst, dol gemaakt; zelfs de kansel is daartoe gebruikt. Het: Pak ze!, om een hond aan het vechten te krijgen, werd in ieder oorlogvoerend land tot het publiek geroepen. De dag van den wapenstilstand ligt achter ons en ook in ons land waren er, die dien dag eenige oo'genblikken van stil te wijdden aan Waaraan eigenlijk? Aan het heugelijke begin van het eind van den oorlog? Aan al de gevallenen, die den „heldendood" stierven? Zou het niet een bijzonder geschikte gelegenheid geweest zijn, om eens ernstig na te denken over de oorzaken van den oorlog, Houghton geeft daarbij goede voorlichting. Men zal allicht met ons tot deze drie conclusies komen. De macht over de hoogste belangen van den, dat hiervoor de goedkeuring van Ge deputeerde Staten niet noodig was. Eenige ouders van leerlingen van school A zijn van dit besluit bij Gedeputeerde Staten in beroep gegaan, Woensdag is de beslissing van Gedep. Staten afgekomen, die het ge meentebestuur in alle opzichten in het ge lijk hebben gesteld. Ook zij achtten goed keuring door hun college niet noodig en achtten het besluit niet in strijd met de wet en het algemeen belang. Het onderwijs aan de rijpere jeugd. Door B, en W. is een commissie van ad vies benoemd voor de huishoudelijke vak ken van het onderwijs aan de rijpere jeugd en volwassenen, bestaande uit de dames Mevr. Dr. J. v. d. Bergh van Eysin- gaElias, Mevr. G. A, J. W, Dekker Becudde, beiden te Santpoort, Mevr, A. F. KlimpBlad, Mevr E. de Waal'Jonker VOETBAL. SPARTA—STORMVOGELS De meeste sportbladen, welke wij deze week onder de oogen kregen, spraken er hun verbazing -©var uit, dat Stormvogels de H. V. V.'ers met zoo'n zware neder laag had huiswaarts gestuurd, Het mag ook werkelijk opvallend heeten, dat een voorhoede, die tot Zondag j.l. in 8 wed strijden slechts 13 goals bij elkaar ge trapt had, er nu in één wedstrijd 5 scoorde. Deze overwinning is tot stand gekomen zonder dat men kan zeggen, dat zij een gevolg is van het paren van weloverlegd voetbal aan enthousiasme. (Eén der voor waarden, welke wij in ons vorig over zicht gesteld haddenj. Enthousiasme was er wel, maar van „hersen''-voetbal hebben wij niet zoo bijster veel gezien. Daarvoor geschiedde het „plaatsen" te vaak onoor deelkundig en zat er bijv. in het „halen" van den bal te weinig systeem. We heb ben o.a. Houtkamp zich tot diep in zijn eigen verdediging zien terugtrekken, ter wijl Muller en (of) Blinkhoff, wier werk zulks was, vóór bleven. We hebben de Jonge in z'n eentje zien ploeteren, terwijl zijn partner zich op de plaats der half backs bevond. We hebben Blinkhoff den geheel „gedekt'' staanden Houtkamp korte centers zien geven, hoewel Muller en (of) de Jonge er veel beter voor stonden, We hebbenMaar waartoe op deze wij ze verder gegaan, terwijl we 't zoo kort kunnen zeggen: Vooral in de voorhoede mankeert het den spelers aan de weten schap wat de door hen bezette plaats van hen eischt. Waarom we op deze fouten zoo uitvoe rig terugkomen, terwijl er toch ondanks dat zulk een sprekende overwinning is behaald? Omdat het onze stellige over tuiging is, dat er morgen wèl met de „her sens" zal moeten worden gevoetbald. In de eerste plaats, omdat Sparta beter voet bal zal vertoonen dan H, V. V. vooral de Sparta-defensie zal zich beter van haar taak kwijten en in de 2de plaats, om dat in het tegenovergestelde geval het groote, breede Sparta-terrein den spelers geducht parten zal spelen. Houdt elk speler er 'n eigen „systeempje" op na, dan beloopt men de kans van het kastje naai den muur te worden gezonden en zal bijv. een vleugelspeler als Weber geducht van zijn groote vrijheid profiteeren. Waarschijnlijk wordt morgen in de op stelling gespeeld, zooals de elftalcommis- In het eerste geval ziet het elftal er als volgt uit: Thyssen Haak Koster Visman Oldenburg v. d. Velde Veuger, Blinkhoff, Houtkamp, Muller, de Jonge V. S. V.ALCMARIA V1CTRÏX. De V. S. V.'ers hebben den vorigen Zondag op ondubbelzinnige wijze ant woord gegeven op de vraag, of na de ne derlaag tegen W. F, C, een inzinking zou volgen, ot dat die nederlaag juist een aansporing zou wezen tot nóg grooter krachtsinspanning. Zij kozen zeer ver standig het laatste en klopten volgens alle regelen der kunst het sterke D, E. C. met 30. Komt voor de drie gescoorde goals zeer zeker de voorhoede een woord van lof toe, de verdediging, die in het eer ste half uur de „klappen" opving van de enthousiaste D, E, C.'ers, mag een dusda nig woord niet onthouden worden. Had zij toen niet zoo stand gehouden, en was de opzet der Amsterdammers: „Door overrompelend spel de leiding nemen", gelukt, dan waren de punten in A'dam bleven. Alvorens tot de bespreking van de kamp V.S.V.Alcmaria Victrix over te gaan, plaatsen we eerst een stukje Am- sterdamsche correspondentie uit de Sport kroniek „V. S. V. is ons meegevallen. Het elf- lal werkte hard en goed ook. Wel was hel aanvankelijk in de minderheid, maar toen het eerste doelpunt door Heyerman was gefabriceerd, was het gedaan met het Am- sterdamsche overwicht. De rechtsbuiten De Koning (ex-R.C.H.) werkte keurig en. ook de spil Bruidschaar deed goed werk. De verdediging was massief en vooral keeper v, d. Wint deed het weinig moei lijke werk dat hij te doen kreeg, heel d. Wij gelooven wel dat dit elftal, wanneer het 't kampioenschap behaalt, een flinke tegenstander zal zijn in de promo tie-competitie,'' Thans de wedstrijd Legen Alcmaria Victrix. De Alkmaarders hebben eindelijk hun eerste overwinning behaald. Waar dit echter geschiedde op een mede-zwak zusje Z. V. V. zegt dit nog niet veel natuurlijk. Bij wijze van voorzorg zou hei echter geen kwaad kunnen, als de rood- witten maar net deden, of ze D.E.C. te genover zich hadden staan. Het zou niet de eerste keer zijn, dat een hoog op de competitieladder staande vereeniging door een lager geplaatst elftal tot de werkelijk heid werd teruggeroepen. Daarvoor opge past, V. S. V.'ers! Het elftal, ziet er weer als volgt uit: v. d. Wint v, d. Pieterman v. d. Griendt Böhm Bruidschaar Wey Koning, Heyerman, Heyerman, Horeman, Hillekamp, Standen. 2de Klas A. V. S. V. 10 9 0 1 18 31—10 1.80 W. F. C. 8 5 12 11 14—14 1.37 D. E. C. 9 6 0 3 12 25—10 1.33 West-Fr. 8 5 0 3 10 14—13 1.25 K. F. C. 8 3 2 3 8 19—11 1.00 Helder 9 3 2 4 8 23—18 0.88 H. R. C. 8 3 14 7 16—17 0.87 Z. V. V. 8 2 0 6 4 10—31 0.50 Ale. V. 1 1 5 3 14—29 0.43 Hollandia 7 0 16 1 10—23 0.14 3de Klas A. Watergr.meer 5 4 0 1 8 20—10 1.60 D. J. K. 5 4 0 1 8 11— 8 1.60 S. D. W. 8 5 0 3 10 25—19 1.25 O. D. E. 5 3 0 2 6 13—10 1.20 Kinheim 7 3 13 7 14—16 1.00 Assendelft 8 2 3 3 7 21—17 0.87 O. S. V. 6 0 2 4 2 11—19 0.33 Q. S. C. 6 0 2 3 2 10—26 0.33 4de Klas C. Oosterpark 5 4 0 1 8 25— 7 1.60 Sloterdijk 5 3 0 2 6 16— 6 1.20 Stormveld 5 3 0 2 6 13—13 1.2T E. H. S. 5 2 12 5 10— 8 1.0. Halfweg 6 2 13 5 10—15 0.83 Aurora 6 10 5 2 9—24 0.33 Reserve 2de Klas A. Alc. Victr. 2 5 3 11 7 17—10 1.40 Hollandia 2 8 4 3 1 11 17—11 1.37 Stormvogels 2 6 3 2 1 8 18—11 1.33 Haarlem 2 8 5 0 3 10 32—17 1.25 V. V. A. 2 5 2 0 3 4 10—17 0.80 Watergr.meer 2 5 12 3 4 12—17 0.80 A. F. C. 3 7 2 0 5 4 16—32 0.57 Ajax 3 6 10 5 2 4—11 0.33 te lossen, zonder ingrijpende veranderin gen te brengen aan de hiertoe meest ge schikte werkwijze en zonder den bouwtijd j te verlengen en de bouwkosten aanzienlijk te verhoogen. 2. Alleen het verbieden van bepaalde handelingen van arbeiders op bouwwerken in het belang van de veiligheid is niet af- doende: zoo eenigszins mogelijk moeten deze handelingen tevens praetisch onmo- gelijk worden gemaakt. 3. Netheid en orde op een bouwwerk verhoogen de veiligheid, terwijl zij de door j den aannemer te maken kosten verlagen. 4. Een arbeider, die bemerkt, dat er gens op het bouwwerk de veiligheid niet voldoende verzekerd is en die de fout niet j herstelt of verzuimt daarvan melding Ic J maken aan den aannemer, begaat een na latigheid tegenover zijn medearbeiders. 5. Het is gewenscht, dat de veiligheids- I wetgeving voorziet in de mogelijkheid den i aannemer van bouwwerken in bepaalde I gevallen te verplichten aan een of meer I arbeiders uitsluitend op te dragen het ver- j! richten van werkzaamheden in het belang i' van de veiligheid. 6. De samenwerking tusschen Arbeids- inspectie en „directies" van bouwwerken als bedoeld in 481 der A.V. (onder „A. j! V." wordt verstaan; algemeene voorschrif ten voor de uitvoering en het onderhoud van werken onder beheer van het departe ment van waterstaat), is gewenscht; eischen voor een bepaald bouwwerk door het districthoofd der Arbeidsinspectie ge- ,j steld op grond van art. 7 der Veiligheids wet moeten worden beschouwd als te val len onder 461 der A.V., en het waken voor de nakoming daarvan behoort der- halve tevens bij de betrokken „directie" te berusten. Afschrift van deze eischen, benevens van het eventueel e beroep op den minister en van diens beslissing, be doeld in art. 16 der Veiligheidswet, zou 'j op grond van het voorgaande aan de ,,di- i rectie'' van het betreffend bouwwerk moe- u ten worden gezonden. 7. Het is gewenscht in het Veiligheids- 'j besluit op te nemen het verbod om spij kers uit gebruikt bekistingshout e. d. te laten steken. Op deze inleiding oefende de heer Sinvo (hoofdbestuurder v. d. Alg. Bouw vakarbeidersbond) felle critiek over de wijze waarop, volgens hem, te IJmuiden de veiligheid wordt verwaarloosd. Zelfs de waarschuwing van den voorzitter om zijn adjectieven een beetje zachter te kiezen, was Voor den heer Sinvo geen aanleiding Iz'n rede te temperen. Bij den sluisbouw, zoo eindigde hij, zijn op veiligheidsgebied slechts wanverhoudingen ontstaan. De heer Schaafsma (Ghr. Houtbewer kers) pleitte voor een wettelijke regeling der veiligheid en aanstelling van contro leurs door de regeering. De leider van den sluisbouw te I Jmui- den, hoofdingenieur Ch. T, C. Heyning, loochende het door den heer Sinvo te berde gebrachte. Hij noodigde ieder, die zich een juist oordeel aldaar over de bouwveiligheid zou willen vormen, zelf te komen kijken, om aldus een onbevangen oordeel te krijgen. Veiligheidscongres. Te Amsterdam is dezer dagen der vori ge week het derde Nationale Veiligheids congres gehóuden, onder leiding van Dr, N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Gezondheidsraad. Een der inleiders was ir. J. P. Josephus «"s s—je--ingenieur bij den Rijkswaterstaat sie zich die reeds de vorige week gedachtdie sprak over het bouwen van de Schut j had, dus met Veuger rechtsbuiten. Daar sluis te IJmuiden. Zijn conclusies luidden; het medespelen van Haak op het moment, j 1. Aan het bouwen van een werk als dat we deze regels schrijven, echter nog j de nieuwe schutsluis te IJmuiden, zijn, lang niet zeker is, is de kans ook groot, wat betreft de veiligheid der arbeiders, ge- dat Veuger weer rechtsback speelt en varen verbonden, welke by de huidige Van Pel rechtsbuiten. ontwikkeling der techniek moeilijk zijn op De wegen in Noord-Holland. Aan de memorie van antwoord op het algemeen verslag der af deelingen van de Staten betreffende de begrooting van in komsten en uitgaven van het wegenfonds, dienst 1928 met brief van Ged. Staten houdende mededeelingen inzake den aan leg van het net van primaire wegen in de provincie, is het volgende ontleend: Het is de bedoeling, dat de wegen, die op het bij besluit der Staten van 2 De cember 1925 no. II, vastgestelde plar voorkomen, voorzooverre zij niet inmid dels in het daarna afgekondigde Rijkswe genplan zijn opgenomen, door de provin cie worden aangelegd of verbeterd ei daarna onderhouden. Daarin is reeds een< belangrijke centralisatie van het behee: van de wegen voor doorgaand verkeer ge legen. Wat de overige wegen betreft di< op het bij besluit der Staten van 11 Oc tober j.l. no. V vastgestelde wegenplai ingevolge de Wegenbelastingwet voorko men zal, indien het nieuwe wegen geldi de aanleg, gelijk Ged. Staten in hun voor stel van 14 September 1927 betreffend de vaststelling van het plan te kennen ga ven, voorts ook als regel door de provin cie dienen te geschieden. De bestaand wegen echter zullen zonder bezwaar b de tegenwoordige beheerders in beheer e onderhoud kunnen blijven. Het juiste tracé van den op het Rijks wegenplan voorkomenden weg Amstei damVeisen is aan Ged. Staten niet be kend. Waar in tusschen in de vergaderin der Staten de aanleg van een zoodanige weg steeds op grond van de verkeersbe langen is bepleit, mag er op worden gew< zen, dat die belangen door den aanleg va den geprojecteerden weg zeker zulle worden gebaat, en nog meer zullen wo: den bevorderd, indien de weg wordt doo getrokken tot IJmuiden, aangezien dan c gewenscnte verbinding van Amsterda: met de uitgebreide sluis-, haven- en ii dustrieterreinen aan den mond van b Noordzeekanaal wordt verkregen.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 9