KEG's PLAATJES-ALBUM GRATIS VERKRIJGBAAR ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Een mooi Kerstgeschenk .No. 11 Zaterdag 10 December 1927 13e Jaargang Yerschjjnt Woensdags Zaterdags Officieel Van den Wachttoren Plaatselijk Nieuws HET NIEUWE Keg's Koffiezakken Geschikt voor alle - Boawdoeleiaden - Steenfabriek !L Butzer, Hoogovens IJmuiden. Ni letw, 2n Ji3 de; avocJ m IJMUIDER COURANT ;rk°;': r^^entiprij's: f 1.per 3 maanden, franco per post I 1.35. Abonne- voo- len worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, .ftentién 2 maal achtereenvolgens opgegeven op het gewone tarief, den' kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend ieBjdagnunimer. fertentiën voor de Adreslijst, 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onver- Zat «dl I -, 13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8, ertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m, en JDAGS tot 4 uur n.m. «laatsen van advertentiën van buiten de gemeente Velsen in dit blad Ruitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel. Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1,iedere regel meer 20 ets, Compact gezette adverten ties van 1 tot &n met 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels I 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. [t nummer bestaat uit twee bladen. eerste blad. )r 4 Losse nummers kei*: de IJMUIDER DURANT zijn a 5 cent steeds verkrijg' idc aan ons BureauWillemsplein 11; in dl] ijewel's Boekhandel, hoek Frogerstraat; Ccj fgkhandel P. F. C. Roelse, Kanaalstraat; uiteg éhandel Arends, Oranjestraat; Boek- Biel JRump, De Rijpstraat, hoek Wïl- M Barendszstraat; te IJ muiden-Oost bij >khandel J. W. Raadman, Trompstraat, ikhandel Gelderman, hoek Lagersstraat Ratelsstraat; Boekhandel F. v. d. men ijn, Kaluerstraat; te Santpoort in den uikhandel P: v. Meurs, Rijksstraatweg; f tauten, Rijksstr.weg 279 L, Velsen-N. 126 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van. Vel sen maken bekend, dat op 7 December 1927 bij hen is ingekomen een afschrift van een aan Gedeputeerde Staten dezer provincie gericht verzoekschrift van Dou- we Geus, wonende te Velsen, K Driehui- zerkerkweg 10, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, uitsluitend aan logeergasten, in de bene den voor-, de beneden achter-, en de Zuid-Oostelijk beneden tusschen kamer en de hal van het perceel, plaatselijk ge merkt K 10, en gelegen aan den Driehui- zerkerkweg te Velsen. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van deze vergunning schrifte^ lijke bezwaren bij Burgemeester en Wet houders inbrengen. Velsen, 8 December 1927, Burgemeester en Weth. voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester, HOFSTEDE. RIJKENS. OORZAKEN VAN DEN WERELDOORLOG. Daar staat keurig opgestapeld een berg hnclhout. Een kwajongen trekt et een |r stukken hout uit, twintig, veertig stuk- in hout volgen. Even rust en plotseling i|int een geroffel en gerommel, de eene jH na de andere komt in beweging en de leéle berg stort donderend in elkaar, Noor den oorlog was er in Europa tus- icfien de staten een evenwicht van macht, Jat verkregen was door verbonden tus- tchen staten en groepen van staten. Dat t«a klein stootje dat evenwicht kon ver loren, begrepen de ingewijden, de vor- ilen, diplomaten, ministers, generale sta len wel. Zij hielden wel degelijk rekening iet het groote gevaar van een geweldigen wrlog. Maar de groote massa leefde in oed vertrouwen, dat beschaving en chris- eodom en democratie en arbeidersbewe ging een oorlog tusschen de groote mo- (endheden onmogelijk zouden maken. Daverend is de berg van het internatio- aal politiek evenwicht ineengestort en dat ïteekende de eene oorlogsverklaring na eandere: de Wereldoorlog. Generaal Snijders en luitenant-gene- aal Duf our hebben een bijdrage geschre ïen tot het onderzoek naar de oorzaken van den Wereldoorlog, Ze deden dit in opdracht van het Ned. Comité, dat voor lit doel is samengesteld. Het lezen van overzicht van dit werk en enkele der fêrkwaardige uitspraken deed ons aan de donderende ineenstorting van een grooten flöutstapel denken. Buitengewoon juist ge troffen is de uitdrukking: mobilisatiebe- smetting. Een woord, dat een der voor de aanleidingen van de wereldramp aanduidt. Over mobilisatieplannen ïs jaren voor den oorlog buiten de departementen van buitenlandsche zaken om door de ge nerale staven van verbonden naties be- aagd. Mobilisatiebevelen konden door voorbereidings- en waarschuwings maatregelen worden voorafgegaan, waar door men een voorsprong kreeg op een eventueelen tegenstander. Voor '14 lagen de staten als katten op den loer, klaar voor den sprong, of klaar, om de springen de tegenpartij af te weren. s Servië of Oostenrijk de kwajongen geweest, die de eerste stukken hout uit stapel trok? Servië is gekomen met het eerste mobilisatiebesluit; Oosten rijk: met een ultimatum, dat door geen maat met eenig zelfrespect kon worden in gewilligd. Met het Oostenrijksche ultima- tum kwam het eerste gat in den houtberg ®a gleden er spoedig meerderen weg, l°en had Duitschland misschien nog een gfiheele ineenstorting kunnen voorkomen, Maar tot 28 Juli, toen het te laat was, heeft Duitschland Weenen volle vrijheid gelaten. Oostenrijk verklaarde Servië den oorlog en nu gleed de eene laag na de andere weg. Iedere staat scheen wel be vreesd bij het uitbreken van den staat te laat te zijn en door den tegenstander over troefd te zullen worden. Vergeefs heeft de Duitsche keizer getracht den czaar van den oorlog terug te houden. Frankrijk moedigde den oorlogswil en de oorlogs toebereidselen van Rusland aan- En Enge land zat ook vast aan zijn bondsverplich- tingen; zijn minister van buitenlandsche zaken Grey deed geen enkele poging, om Rusland en nog minder Frankrijk in hun oorlogstoebereidselen te remmen. De be slissing kwam al meer bij de generale sta ven; al meer kwam er een toestand van militaire overheersching in de betrokken staten. Men zou ook kunnen zeggen, dat de oorlog er kwam, omdat alles er voor klaar was. De beide hooge militairen zijn dan ook bij hun onderzoek tot de conclusie ge komen, dat de superwapening een krijgs- zuchtigen geest bij regeering en volkeren kweekt. „Aan dit kwaad hebben zich de groote Europeesche mogendheden gedurende de kwarteeuw, welke aan den oorlog vooraf ging, zonder uitzondering in ernstige mate schuldig gemaakt". Dit is meer dan een verklaring van het verleden, ook een waarschuwing voor he den en toekomst. Indien de „ontwapenings- pogingen" te Genève op nul uitloopen en de staten gaan voort hun geweldige oor logsmachten steeds meer te versterken, zullen zij even zeker op elkaar losstormen als in '14 gebeurd is! De schending van België, hoe zeer ook af te keuren, is volgens de beide schrijvers niet de reden geweest, waarom Engeland zich ook in den oorlog wierp. Ze toonen dit op deze origineele wijze aan: Het is al lerzachtst uitgedrukt te betwijfelen, of, indien onder de zelfde omstandigheden België van Fransche zijde met schending zijner onzijdigheid ware bedreigd, de Britsche regeering daarin aanleiding zou hebben gevonden, om aan de zijde der Centralen den oorlog in te gaan. Men zou ook kunnen zeggen, dat wel het Engelsche volk maar niet de Engel- sche regeering om België zich in den oor log heeft geworpen. De ware oorzaken van den oorlog zoe ken de schrijvers terecht in algemeene we reldtoestanden; zij wortelen in een dieper verleden dan de crisisweek. Uit het ge schrift blijkt wel de noodzaak van een .sterken Volkenbond, om Europa aan het vreeselijke oorlogsgevaar te ontrukken. In dien er in Juli '14 een Volkenbond ware geweest, dan zou de oorlog wellicht nog afgewend zijn geworden. Duitschland was niet oorlogszuchtig, oordeelt generaal Snij ders en zijn medewerker. En ook Frank rijk en Engeland waren het niet. Maar een dijk moet sterk en hoog zijn, om een vloed te keeren. En daarom is het van het grootste belang voor den vrede, dat de Volkenbond niet in ij dele conferenties en redevoeringen verzwakt en versterft, maar aan kracht en beteêkenis wint en dat hangt voor een niet gering deel van de volkeren zelf af. Ijmulden. De Directeur van het Post- en Tele graafkantoor te IJmuiden maakt bekend, dat het hulpkantoor IJmuiden-Oost in gaande 12 December a.s. wordt openge steld als volgt: Werkdagen: 8.30—12.30; 14—16 en 17.3019.30. (Zaterdag voor den post dienst tot 18 uur). Zon- en Feestdagen 89. Ouderavonden en St. Nicolaasfeest aan de Openbare Bewaarschool IJ muiden-Oost. 29 en 30 November werden goed be zochte ouderavonden gehouden, welke dienstbaar gemaakt werden om de ouders in te lichten omtrent het St. Nicolaasfeest en welke „maatregelen van Orde" daar aan verbonden zouden zijn. Verder werden op deze avonden bijdra gen door het personeel geleverd, als voor lezing, zang en declamatie, terwijl een der dames de ouders vergastte op een aantal, door haar in den dagelijkschen omgang met kinderen genoteerde eigenaardige en j bijzondere uitdrukkingen en gezegden, waarvan sommige uitmuntten door kinder lijke diepzinnigheid. Met onverdeelde aandacht werd beide keeren het programma gevolgd; ook deze ouderavonden kenmerkten zich door een sfeer van gezelligheid; de ouders kunnen de belangen van hun kinderen in de han den van dit personeel veilig achten. Maandagochtend arriveerde Sint, pre cies op tijd, zooals het een goeden Sint betaamt; hij laat immers nooit op zich wachten, als hij weet, verwacht te wor den? Opvallend was het, hoe deze keer St. Nicolaas zich nog vele kinderen en hun naam wist te herinneren van het vorig jaar, ondanks het klimmen der Jaren blijft de geest van St. Nicolaas wel helder! Ook dit jaar waren er melksalon en kermis ingericht voor de kleinen; op de kermis kochten de feestgangers met „eigen geld" het een en ander. Piet strooide, terwijl de Heilige als een echt kindervriend zich later onder de kleinen vertoonde op kermis en in de salon en zich met hen onderhield. Allen gingen met een pakje huiswaarts met blij gemoed en dito gezicht, torsende de zege ningen van „het fijne feest'1. Drankbestrijding. A.s. Maandagavond 12 dezer houdt in de Concertzaal „Tivoli" aan den IJmui- derstraatweg de afdeeling der Ned, Ver- eeniging t. a. van alc. dranken een kunst- propaganda-avond. Zang en muziek worden verzorgd door de Gem. Zangvereeniging „Polyhymnia" en de Arb. Mandolineclub, terwijl de be kende propagandist voor geheel-onthou ding, het Kamerlid Ds.. van der Heide, als redenaar ook hier welbekend, zal spreken. De zusters van het nieuwe IJmuidensche Ziekenhuis. Nu duizenden gemeentenaren het nieu we St. Antonius-Ziekenhuis hebben ge zien en de schitterende en moderne in richting er van hebben bewonderd, kan ik me voorstellen, dat velen iets naders wen- schen te weten over het verplegend per soneel of de zusters, die in het ziekenhuis werken. De verpleegsters zijn toch altijd ,EEN REIS NAAR INDUES' (TER WAARDE VAN 75 CENTS) bil inlevering van SO ledige onverschillig welke kwaliteit vóór 31 JANUARI 1928 Keg's Koffie in prijzen van 75 - 65 - 60 - 55 - SO en 45 cent per 1|2 pondspak nog het voornaamste meubel in zulk een inrichting. Als ik boven deze regels had geschre ven; ,,de zusters van Salzkotten"zouden de meeste onzer lezers niet hebben ver moed, dat we nu al 14 van deze zusters in onze gemeente hebben, „Zusters van Salzkotten'' worden deze nonnetjes genoemd, omdat hare vereeni- ging, of juister gezegd, hare congregatie in het jaar 1859 te Salzkotten is gesticht en ze daar nog altijd haar moederhuis hebben. Haar congregatie is nog jong, maar ze heeft 'n geweldige vlucht genomen en ze ontplooit een groote kracht, In Duitschland hebben deze zusters 59 huizen, in Amerika 11, in Lotharingen 7 en in Nederland 19. In het pas verschenen „Handbuch fiir das franziskanische Deutschland" van Dr. P. Erhard Schlund lees ik, dat de zusters van Salzkotten zich in Duitschland voor namelijk toeleggen op ziekenverpleging en wijkverpleging, terwijl ze ook sanatoriums bedienen voor longlijders en zeer vele in richtingen hebben voor zuigelingen en voor kleine kinderen. Ook hebben ze weeshui zen en enkele zeer groote gestichten voor ouden van dagen. Verder huishoudscholen en handwerkscholen voor meisjes en ook tehuizen voor gevallen meisjes. Ziekenverpleging blijft evenwel hoofd zaak en dat ze daarin een groote hedre- venheid en veel routine moeten hebben, is wel duidelijk uit de groote ziekenhuizen, welke zij bedienen. Vooral in Duitschland hebben hare ziekenhuizen soms een enor- men omvang. Zoo bijvoorbeeld te Salz kotten zelf, te Oberzier, te Lütgendort- mund, te Castrop, te Iserlohn, te Kirchlin- de, te Boele, te Lippspringe en te Schwer- te loopt het getal patiënten jaarlijks ver over de duizend, in sommige van die huizen loopt het zelfs in de duizenden. Sinds 25 Aug. 1922 staat de Nederland- j sche tak van de Congregatie der „Salz- kotterinnen" onder een eigen Neder- Iandsch bestuur. s In de Nederlandsche huizen, en ook in ons ziekenhuis te IJmuiden, zijn evenwel nog verschillende Duitsche zusters en vele Nederlandsche hebben in de groote Duit sche ziekenhuizen hare opleiding genoten. Vele zusters van Salzkotten hebben op verschillende fronten den grooten oorlog meegemaakt en ook in ons IJmuidensch ziekenhuis zijn er, die op het Duitsch- Fransche oorlogsfront jarenlang in de operatiekamer hebben gestaan. Niet alleen het ziekenhuis is dus een aanwinst voor onze gemeente, maar ook zulke zusters, met zulk een ervaring en zulk een opleiding en zulk een opoffering zijn een nieuwe aanwinst, en deze zusters zullen niet alleen naam krijgen in onzen burgerlijken stand, maar ook naam ma ken onder ons volk. PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partijen Waalvorm, kloek formaat. GOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Inlichtingen en prijzen bij den be drijfsleider F. HöVIG, Trompstraat 122, IJmuiden-Oost en bij den vertegen woordiger: fa. A. BLEEKER, in Bouw materialen, Gerard Doustraat, Telef. 148, te IJmuiden-Oost.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1