ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Woensdag 21 December 1927 13e Jaargang Verschijnt Woensdags Zaterdags Van den Wachttoren 88388888883888888888868888888686 N ieuwjaarswenschen Plaatselijk Nieuws Ijmuiden. UIDER coy ramt ëmentsprijs: f 1per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonne- gorden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, jljotiên 2 maal achtereenvolgens opgegeven op het gewone tarief, d, kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend ^dagnummer, Hentiën voor de Adreslijst, 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onver- (jj 4,—, 13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8 hentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en jAGS tot 4 uur n.m. ;3j,en van advertentiën van buiten de gemeente Velaen in dit blad Muitend gerechtigd het Advertentie-bureau P, F. C. Roelse, Ijmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 - IJMUIDEN Ingezonden mededeelden 40 ets. per regel. Advertenties van 1 tot en met 5 regels i 1—, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverien- ties van 1 tot en met 5 regels I 1.25, iedere regel meer 25 els. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uil de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75 iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertentie» van buiten de gemeente Velsen. nummer bestaat uit twee bladen. eerste blad. ONS VIERVOETIG KIND. Zoo kan men den hond wel noemen. Hij kind in huis. En het kind wordt soms ndelijk verwend. De vetste brokjes VOor hem. Hij krijgt altijd, als hij.be- Hij mag slapen in den schoot der 0, Hij heeft het warmste plekje bij kachel en een lekker mandje met jkte dekentjes. Hij wordt verwend met ^jes. Hij wordt opgepronkt met man- (jjes en strikjes. Hij word door een arts ijndeld bij ziekte, in een asyl opgeno men als hij sterft, krijgt hij soms zelfs zerkje. Er zijn hondenkerkhoven. Jiaar er zijn ook stiefkinderen onder ie viervoeters. Over het algemeen zijn publiek en de overheid hem niet erg gezind. Men weert den hond liefst uit j en bus. Hij mag 's nachts niet blaf- D, Hij mag de straat niet bevuilen. Hij g in sommige gemeenten niet losloopen. hij in een dartelen bui eens tegen blaft of opspringt, dan wordt da- dijk de politie te hulp geroepen tegen [jen stinkerd van een kwajen hond. Hij jet schuldig aan ziekten. Men mag hem liet laten likken. Hij is object voor be- isting en wordt daarom verstooten. Hij noét soms dakloos rondzwerven en loopt kans, door de politie opgebracht te wor- Hij wordt misbruikt als trekdier en joel al te zware vrachten trekken en «dt door een wreeden meester afge- |d. Maar hij heeft ook zijn vrienden en Jhermers, Er is een anti-trekhonden- èoad. De hond is wel het paard van den koopman en boer genoemd. Me nigeen komt met behulp van zijn hond ün zijn brood. Maar het valt niet te ont- dat daarbij vaak wreed wordt op- en te veel van het dier gevergd. zijn wettelijke bepalingen ter bescher- ning van den trekhond, die met Januari :ok nog verscherpt zullen worden. Ook in fe Kamer is er echter op aangedrongen, in het gebruik van den hond als trekdier te verbieden. Kerstmis op zee. Wij hebben even een kijkje genomen in jt Koning Willemshuis, waar de Gom pie druk aan het pakken was, voor de Jérstkisten. De tafels waren vol gepakt met allerhande artikelen, waaronder wij fraaie cadeaux aantroffen, commissie toonde ons met opgetogen heid het vele fraaie en nuttige dat was (ekomen op de aanvrage, en het ligt [Set in onze bedoeling om reeds nu te |aan verklappen, wat voor verrassingen Itaks op zee onzen trawlermannen te lichten staat. Maar wel staat dit vast, dat ieder pak- e in de kisten de moeite van uitpakken «a in ontvangst nemen dubbel waard is. Als nu de pakjes voor matrozen, stokers, kok, stuurman, machinist en schipper in de kist verdwenen zijn, gaan er nog versnaperingen in voor de gehee- le bemanning, en daarboven op de Kerst groet. Voorts het deksel er op en het slot, en welke trawler de gelukkige zal zijn, dat weet de commissie zelf nog niet. Als de kisten gereed staan, wordt er geregeld afgegeven aan de booten, tot de laatste kist uit het huis is verdwenen. Dit jaar zullen er tusschen de veertig en vijftig kisten met Kerstmis op zee zijn, om onze mannen er even aan te herinne ren dat er ook aan hen gedacht wordt. Er was ook veel werk bij wat de dames zelf op de vereeniging gemaakt hadden, Ij dan nog veel breiwerk van een meisjes- Bi vereeniging hier ter plaatse. Dok toonde men ons werk uit den Haag gezonden, vervaardigd door dames en kin- De anti-trekhondenbond heeft deze week in den Haag vergaderd. Toen is een film vertoond, die op een paar willekeu rige dagen opgenomen is in de buurt van Rotterdam en Amersfoort. Daar ziet men allerlei staaltjes van trekhondenellende, misbruik van schurftige, drachtige, zoo- gende, kreupele, te jonge honden, enz. heer Bosschert gaf, begeleid door mej. de Back, weer eenige mooie nummers op de fluit. De heeren J. van Tongeren en de heer Bosschert declameerden en de heer In ons nummer van Zaterdag 31 De- Henkes gaf eenige zangnummers. cember a.s. kunnen Nieuwjaarswenschen Een en ander werd afgewisseld door geplaatst worden tegen den prijs van dans, onder leiding van den heer Dijkstra. 0-40. De muziek, gegeven door de heeren de De annonces worden aangenomen: Waal en Dreyer, was in goede handen. aan ons Bureau, Willemsplein 11, Alle aanwezigen hebben zich goed ge- Sinjewel's Boekhandel, hoek Frogerstraat, amuseerd en het was al heel laat in den Boekh. PF. C. Roelse, Kanaalstraat, Boekh. Arends, Oranjestraat, Boekh. J. Ramp, de Rijpstraat. Te IJ muiden-Oost: enz. Men heeft in de Kamer wat gespot BoekhJ. W. Raadman, Trompstraat, met sentimenteele trekhonden-mevrouw- i Boekh. Gelderman, hk. Lagersstraat en tjes. Maar kunstenaars als van der Hem, Riemsdijk, Louis Davids en anderen ne- het voor den hond op. En vele auto- I nacht, toen men huiswaarts keerde. Ouderavond School D, IJ muiden-Oost. j De Maandagavond gehouden ouder- avond mocht zich in een druk bezoek verheugen. Een viertal zangnummers van de hoog ste klassen, een tentoonstelling van tee- kenwerk en handwerk, een voordracht mei lichtbeelden van den tandarts Dr. Paerl over de tandheelkundige verzorging van het kind, waren de factoren welke dit drukke bezoek zeker in de hand hebben gewerkt. De zang was verdienstelijk, de tentoon stelling van het lagere tot het hoogere de bezichtiging overwaard en de voordracht van Dr. P. zeer leerrijk, alles te zamen een goed geslaagde ouderavond. Ook van de bespreking met het onder wijzend personeel werd door veel ouders dankbaar gebruik gemaakt. Velsen Christendom en Arbeid. In de Chr, school aan de van Lange- Maar zoolang ër nog menige 4ff00., **>wel ."ei-gbrmk van i)zer van ve!dstraati _?prak Vrijdagavond Mr. Dr men mobilisten en motorrijders willen de trekhonden van den weg hebben, omdat zij gevaarlijk zijn voor het verkeer. Door de menschen van den anti-trek- hondenbond wordt zeker overdreven. Men ziet op plaatjes gewoonlijk den man op den hondenkar als een gemeenen beul en den trekhond als een klein, mager, afgebeuld dier, dat alleen uit vrees voor vloeken en slaag nog in beweging blijft. Zoo zijn er zeker nog wel. Maar er zijn ook sterke, groote honden die de vracht best kunnen trekken, goedgevoed en verzorgd. De baas heeft meer moeite, om hen in te houden dan aan te zetten. Het is zeker lioodig, dat de wet den trekhond beschermt en misbruik bestraft. mensch is, die meer slechter gevoed wordt daarbij dan menige trekhond, is er geen reden, om het Ratelsstraat, Boekh. F. v. d. Grijn, Kalverstraat. Te Santpoort: Boekh. P. v. Meurs, Rijksstraatweg. Te Velsen-Noord: bij den heer W. Laufer, Rijksstr.weg 279 L, en bij onze loopers. 03 W 5X3 S&3 OS QS ïX? 33 QD 00 QQ QD 03 OC K3 Er waren slechts twee inschrijvingen, n.I. van de Lübeckér Flender Werke te Lübeck in Duitschland en wel met f 41200 met ijzer van de Hoogovens al hier en met f 39269.50 met gebruik van vrij ijzer, Deze inschrijving was echter on- Verder werd ingeschreven door de N.V. Machinefabriek Braat te Rotterdam met en mishandeling voorkomt en wfrkSTfn de Hoo«ovens aIs vaS vri' ''zer' A. A. van Rh'ijn uit Amstërdam, over b.g. Evangelische Maatschappij. onderwerp. -r De afdeeling IJmuiden en omstreken Na opening der vergadering met gebed bruik van den hond als trekdier geheel te der Evangelische Maatschappij hoopt de- door^Ds. verbieden. Er zijn ook wel hitten, die zen winter eenige lezingen te houden. De slecht gevoed en geslagen v/orden en bo- eerste zal hedenavond plaats vinden ven hun kracht moeten trekken. Laat de in de Doopsgez, Kerk aan de Helmstraat overheid tegen alle dierenmishandeling alhier, waarbij als spreker zal optreden Ds. streng optreden, maar er loopen ook hon derden honden voor den kar, die er glan zend, gezond, goed gevoed en welverzorgd uitzien. Vroolijk blaffend beginnen zij hun werk en zij hebben geen beklag noodig. Hier maakt misbruik het gebruik nog niet ongeoorloofd. H. H. Dorgelo, Ned, Herv. predikant te Naarden, lid van het Hoofdbestuur, die tot onderwerp heeft „De hand aan de ploeg". Er is medewerking van Mej. Ko. Teu- nissen, sopraan te Alkmaar, die eenige Kerstliederen zal zingen. I Daar Ds. Dorgelo een eminent spreker is, zal deze lezing zeker velen trekken. Ongeval. Vrijdag j.l. heeft 'n ongeval aan de Hoog ovens plaats gehad, dat goed is afgeloo- Aardig als men ziet, dat er steeds meer medeleven komt voor dat mooie werk ook buiten onze plaats, 1 Ook zagen wij dat alle branches van P<^. De jongste bekende van den haven- winkeliers den menschen een goed hart meester, R. genaamd, liep over het terrein, toen per ongeluk van een kraan een stuk ijzer naar beneden viel, dat een der schou ders van den jongen raakte. De jongen bleek niet ernstig getroffen, althans nadat een voorloopig verband gelegd was, ging hij wandelend naar Dr. Büller in Bever wijk, die hem verbond. Drankbestrijding. Donderdagavond had de afd. IJmuiden- Oost der Nat. Chr. Geh. Onth. Vereen, een propaganda-samenkornst belegd in de con sistorie der Herv. Kerk. De zaal was stampvol, waarover de voorzitter zijn ver heuging uitsprak. Als spreker trad op de heer W. J. P. Overmeer, voorzitter der afd. Haarlem, die tot onderwerp had „Zijn wij dan ziende blind?" en daarin het treurig bestaan van een chronischen alcoholist behandelde. toedragen, want heel veel werd ons toond wat door hen ingezonden was. En nu mag ieder die er belang in stelt komen kijken, even als wij, des avonds op de bovenzaal van het Koning Willemshuis. Roomseh Katholieke Wijkverpleging in Velsen. Men deelt ons mede !n verband met de oprichting van het nieuwe R K. Ziekenhuis te ijmuiden O. kun nen we mededeelen. dat de herwaarde Zusters ook bereid zijn wijkverpleging op tich te nemen. Daarom zal in deze ge meente (in Driehuis, Ijmuiden en ijmuiden ^ost) een R K. Wijkverpleging worden opgericht onder den alom b kenden naam van het Wit Qele Kruis Voorbereidende vergaderingen zijn al reeds gehouden. Na dere en definitieve m^dedeelingen kunnen spoedig worden tegemoet gezien. W interlezing. Heden, Woensdagavond, zal voor de Chr. Geref. Jongelingsvereeniging in de Chr. Geref. Kerk als spreker optreden Ds. S. v. d. Molen van Lisse, met het on derwerp „De algemeene genade", Vrijdag 23 December a.s. zal het 121/a jaar geleden zijn, dat onze plaatsge noot, de heer Joh. Bakker, als le bediende in dienst trad bij den WelEd. Gestr. Heer W. A. Dolleman, notaris, alhier. Aanbesteding. Vrijdag is te Haarlem door den Rijks waterstaat aanbesteed het leveren en aan brengen van twee rolbruggen over de oude Noordzeesluizen alhier, met bijko mende werken. Met groote aandacht werd deze rede ge volgd. Opgevoerd werd het propagandastuk „De bittere strijd", een stuk levenstrage die, dat uitnemend werd gespeeld en zeer boeide. Ook een club mandoline-spelers verleende haar medewerking. Het was een mooie avond voor de afdee ling, die twee nieuwe leden won. W. S. van Leeuwen, was het woord aan den heer van Rhijn, die zijn rede -begon met er op te wijzen, dat Ne derland, zoowel op Kerkelijk als Sociaal terrein in zeer vele groepen en groepjes is verdeeld. Hierdoor wordt uit het oog verloren, dat wij toch één volk zijn. Hebben Christendom en Arbeid iets met elkander te maken? Is er eenig ver band tusschen het Christendom aan den eenen en onzen arbeid aan den andere ren kant? Hierbij moet eerst worden vastgelegd wat wij onder het Christen dom verstaan, daar lang niet allen, die zich Christenen noemen, één en dezelf de opvatting hebben. Wij, zegt spr., steunen bij ons Chris tendom op het Evangelie van Jezus Christus. Velen hebben de overtuiging, dat het Christendom alleen moet worden be leden in de binnenkamer, terwijl het in ons maatschappelijk leven weinig te be- teekenen heeft. Deze opvatting is volgens spr. onjuist, daar het Christendom alleen bevredigen kan, als het op alle terreinen des levens beteekenis heeft. Als wij de maatschappelijke vraagstuk ken bekijken, kunnen wij in den Bijbel maar niet voor elk onderdeel een hier voor geschikte tekst opslaan. Over het huwelijk, zegt spr., worden thans heel „verschillende meeningen ver kondigd; in Rusland kan het huwelijk worden ontbonden als een van beide par tijen het wil. Dit staat ver van onze over tuiging af, daar de Bijbel slechts in hoo- ge uitzondering een scheiding goedkeurt. Ook op het terrein van den arbeid heeft het Christendom een zeer bijzondere be teekenis gehecht, daar het dit altijd hoo- gelijk heeft gewaardeerd. Bij de oude Grieken en Romeinen, die tot de zeer ontwikkelde en beschaafde volken behoorden, werd de arbeid buiten gewoon geminacht, In Thébe werd 500 jaar voor Christus verboden om arbeid te verrichten, daar dit onfatsoenlijk was. In de Romeinsche Zaterdagavond gaf de afd. „Kenne- taal waren de woorden'arbeid en pijn de- merland'' van den Kon. Ned. Bond van zelfde, wat het best aantoont hoe men Oud-Onderofficieren den 2en gezelligen over werken dacht. avond, in café „De Griffioen", aan hare Bij de Israëlieten werd anders over het leden en donateurs. arbeiden gedacht dan door de Romeinen, Verschillende vriendinnen en vrienden wat reeds wordt aangetoond in het Schep- van de afdeeling verleenden hunne mede- pingsverhaal. Deze lichamelijke arbeid werking om den avond te doen slagen. stond in het geheele oude Testament in Jongejuffrouw Haarmans uit Beverwijk hoog aanzien, zong, met haar mooie stem, aardige liedjes De houding van Jezus tegenover den begeleid door jongejuffrouw Brandhof. De arbeid is geheel anders dan die van Plato, hoewel niet wordt aangetoond dat Jezus zich hiermee veel inliet, en toch ontleen de hij vele zijner gelijkenissen aan den ar beid, terwijl zijn volgelingen eenvoudige arbeiders waren. Paulus, de groote Apostel, is zijn be roep van tentenmaker nooit ontrouw gé worden en heeft altijd zijn eigen brood verdiend. Het is evenwel lang niet onverschillig onder welke omstandigheden het werk wordt verricht en hoe de belooning van den arbeid is. Onze voorouders zegt spr., hebben dit al heel sterk aan den lijve gevoeld door lage loonen en lange arbeidstijden, waar onder ook de vrouwen en kinderen had den te lijden. Toch waren er nog velen, die opmerkten, dat men tevreden moest zijn met z'n lot en dat God dit zoo had verordonneerd, hiertegen mocht niet wor den ingegaan. Dit is volgens spr. een der meest belangrijke oorzaken van het afval len van vele arbeiders van het geloof, dus van het Christendom. Tegen het kwaad van vernedering van den arbeid, past onze strijd en ons vei-zet, wat niet wil zeggen, dat het materialisme in den engeren zin, moet worden verde digd. Vele arbeiders meenen tegenwoordig, dat de werkgever enkel een parasiet is, zoodat er een onoverkomelijke kloof is ontstaan, wat zeer is te bejammeren. De groot industrieelen hebben enorme ver antwoording, wat spr. met voorbeelden meent aan te toonen. Alleen in groote in komens zit niet het geluk en ook hier moet de gulden middenweg worden be wandeld. Door het werk der vakorganisaties zijn de arbeiders uit hun slaafschheid gerukt en hoewel spr. niet met alle werk der or ganisaties accoord kan gaan, heeft hij voor den tegenwoordigen arbeider meer respect dan voor dien van 50 of 60 jaar geleden. Wij kunnen alleen komen waar wij zijn moeten, als wordt erkend, dat wij door God zijn geplaatst, daar waar wij hooren, en hoe wij de dingen bezien; van den ar beid gaat toch ook voldoening uit. .Geluk kig zijn er vele arbeiders die dit inzien, terwijl de ontwikkeling zich ook ruim baan breekt. Aan het onderwerp zitten zoovele kan ten, dat het niet mogelijk is dit in een avond uiteen te zetten, spr. hoopt echter, dat hij heeft laten zien, dat de arbeid geen schande is, doch een zegen kan zijn. Uit de vergadering werden enkele vra gen gesteld, die door den spreker tot aller genoegen en tevredenheid werden beant woord, waarna Dr. van Rhijn de verga dering met gebed sloot. Tot groote tevredenheid van de over- groote meerderheid der bevolking bene den de 60 jaar heeft de vorst stand ge houden. Zondagmiddag hadden zich een zevenhonderdtal liefhebbers en liefheb sters op het ijs bij de Lunchroom „An- neta1' verzameld en zwierden lustig rond onder de muziek van een groot draaiorgel. 's Avonds werd het licht ontstoken en waren er zeker weer 'n paar honderd op de baan, nadat ze weer een toegangsbewijs a 50 cents hadden gekocht. In den polder was ook een ijsbaan. Hier was het aantal menschen zeker wel 3 maal zoo groot, terwijl het ijsveld ook grooter en de toegangsprijs kleiner, n.I. 30 cents Wcfè, maar de reis er heen was weer veel grooter. Andere tijden, andere zeden, zuchten de niet meer jeugdige Velzers; toen wij nog kinderen waren, reden we voor niets op de ondergeloopen landen. Andere woonplaats, andere zeden zeggen de men schen, die uit andere plaatsen onze ge meente zijn komen bewonen. Dan moet je bij ons in noem maar op, ko men, dan heb je de mooiste ijsbanen, die je maar verlangen kan, vlak naast je deur. Ja, zoo is het wel, maar dat is nu een maal niet anders in onze .gemeente en ge lukkig is dat nu het eenige, dat hier min der goed is dan elders en daarvan kent men het gemis alleen bij strenge winters - en die zijn zeldzaam.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1