ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN ho 15 Zaterdag 24 December 192? 13e Jaargang Verschijnt Woensdags Zaterdags Kerstmis 1927. XXXXXXXXXXXXXXXX xxxxxxxxxxxxxxxx Officieel Weldoen per postzegel, N ieuwjaarswenschen Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Velsen Geschikt voor alle - Bouwdoeleinden - Steenfabriek Q. Butzer, Hoogovens IJmuiden. IJMUIDER COURANT Bjent»prija; f 1.per 3 maanden, franco per post 1.35. Abonne- T worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. ,|enti2n 2 maal achtereenvolgens opgegeven op het gewone tarief, U kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend ^nummer. jjufiSn voor de Adreslijst, 6 plaatsingen van deeelfde tekst (onver- i| f 4,13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. flentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en jjtGS tot 4 uur n.m. (jatien van advertentiSn van buiten de gemeente Velsen in dit blad gerechtigd het Advertentie-bureau P. F, C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel. Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 tot en met 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels i 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. XUttMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. KERSTSARCASME, KERSTPRET, KERSTHOOP. n het Kerstnummer van „De Wapens (L" staat een mooie en vreeselijke - !at van Chris Lebeau, mooi als kunst ig maar vreeselijk om de voorstelling. (Jrie onschuldige Kerstmannetjes is .onderschrift. De eene figuur stelt het Jpjlaal voor; de oogappels in de hoeken, aardoor de blik monsterachtig wreed i Naast hem staat een officier, die (jhelschen lach een doodskop aanbiedt, ijj derde Kerstmannetje is een geeste- Ë.die kruis en fopspeen opheft, o schijnt Kerstmis sommigen, die na aien over de menschenwereld, alleen verbittering te brengen. Kerstmis is ials een lentefeest midden in den bar- j winter, een zilveren bruiloft van een jlpaar, dat als kat en hond met elkaar Het pessimisme ziet scherp, door schijn heen en heeft den moed de ingea te zeggen, zoo als ze zijn. Maar in: pessimisme als van deze plaat, die ||en de nachtzijde der wereld ziet en t|[s geen enkel sterretje in die duisternis Hncrkt, werkt verslappend. Niet onjuist aar wel eenzijdig is deze voorstelling, het ergste is, dat we er geen zweem an hoop en uitkomst op vinden uitge- jrükt. jxtra hard en kwaad wordt het op Kerst- ia door sommige mensch,en gezegd: De i-reld is een rotte boel, maar verder dan raak komen ze niet. Wat heeft sen aan een dokter, die heel knap weet aleén te zetten, hoe een kwaadaardig ge- wl in je lichaam voortwoekert en het eene orgaan na het andere grijpt en be- De dokter moet meer doen dan istateeren; hij moet helpen en genezen, lei Kerstsarcasme van Lebeau's plaat al- brengt geen verlossing en licht. In het' pessimisme uit zich echter het iepere nadenken en gevoelen. Het is de ernstigere naturen. Voor velen is slechts Kerstpret. Een man, die vijf en twintig jaar lang set zijn vrouw ongelukkig in ruzie had jeleefd, zei toch een schitterende zilveren imiloft te willen vieren. Er zou werk van (imaakt worden. Een groote kring van Mie, buren en kennissen werden ge- lood. Het zou een feest worden, dat klinkt Is een klok. „Ik wil ten minste eens een dag pret iebben in mijn huwelijk!'' Zoo vieren sommigen ook Kerstmis. Ze noemen het ervan. Er moet wat extra lek- op tafel komen. En ook 'n beetje ver- ag, kaarsjes op den schoorsteenman- iKielen een takje hulst met roode bessen «menschen om je heen, een echte fuif. M la er is genoeg te doen met de Kerst. In 1zalen wat. Dansen geen gebrek en 4 iÜ voordrachten en comedie. Met Kerst zie je niet op een paar gulden. De wereld is beroerd genoeg en het leven meest een naar geploeter; daarom wil men met Kerst alles wel eens vergeten en vroolijk zijn. Men kan uitslapen ook. 't Is vacantie en men behoeft zich met niets te haasten. Twee dagen van gezelligheid en vroolijk- heid. Daarna wordt dan gezegd: We heb ben heel prettige Kerstdagen gehad! Volgt een opsomming van genoten heerlijkhe den en pleizier. De wereld lacht en danst en smult in de donkere schaduw van de drie afschuwelijke figuren, door 'Lebeau geteekend. Men viert Kerstfeest, maar geen Ohristusfeest, men denkt niet aan Christus, aan het licht, dat hij in de har ten en in de wereld wil brengen, aan den zin van het Kerstfeest, dat de macht van goedheid, hoe ook tegengewerkt, gesmaad en vervolgd, de macht der duisternis zal verdrijven. Waarom men Kerstfeest viert, men weet het niet en denkt er niet over na. Men viert het Kerstfeest, zooals men iedere gelegenheid aangrijpt, om eens prettige dagen te hebben. Men kon op dezelfde wijze, ook al heeft men geen druppel Joodsch bloed in de aderen, het Loofhuttenfeest met de zijnen vieren. Dat geeft ook gelegenheid, om eens uit te ha len en pret met mekaar te hebben. Wij behoeven het Kerstfeest niet vloe kend en dreigend, ook niet stil en droef geestig te vieren. Een krentenbrood en chocolademelk, een pudding en een lekker koekje, een beetje versiering der huiska mer en genoegen onder elkaar is geen zonde. Maar de diepere Kerstvreugde mag er niet bij ontbreken. Versnaperingen en feestelijkheden hooren bij een zilveren bruiloft maar de de diepere vreugde is de gedachte van man en vrouw: Een kwart eeuw hebben we het goed met elkaar ge had en wat ook verloren ging, de liefde bleef en het is een zegen, de kinderen om ons te zien en bij elkaar te zijn. De diepere zin van het Kerstfeest is de hoop, dat het licht van vrede, gerechtig heid en waarheid in kracht zal toenemen en eindelijk als het licht der zomerzon zal worden, maar ook de roeping, in eigen hart en huis dat licht te ontvangen en zelf, zij het als een kleine ster, licht te brengen in den kring, waarin men leeft en werkt. En dat licht zien we in Chris tus, zijn leven en woord. Kerstmis wordt eerst recht gevierd, als men de hoop .kent van den Kerstpsalm van Beets: Daar is uit 's werelds duist're wolken Een licht der lichten; opgegaan. Zoeker. KERSTFEEST. I Kerstfeest komtl en 't wil vertolken: Liefde, vrede, Christenjmin, Kerstfeest komt voor alle volken, Zet uw loflied hiermee in. Zing den kerst- en vredespsalm, Bij des kerstbooms kaarslichtwalm. Kerstfeest komt! na droevig duister, Als de brenger van het licht; Waar het menschdom, voor den luister Van den Godsvrêe, telkens zwicht, Licht gij Kerstlicht! ons dan voor, Leidt ons in het goede spoor. Kerstfeest! wees gij ons een bode Die ons roept: „Hier is uw God!" we doet juichen: „Eer zij Godel" Hij bestuurt ons aller lot. Ook in 't sneeuwkleed, op de ruit, Blinkt uw's Scheppers glorie uit. kom in alle talen, Dring staag door tot eiken haard; 1 de boodschap ons herhalen,1: Eer' zij God! en: vreed' op aard! Dan, waar 't nog zoo duister scheen Blinkt een lichtstraal om u hêen. IJmuiden, 24 Dec, 1927. Chr. C. Visman, Bureau-uren op 26 Dec, a,s. (2e Kerstdag), De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Velsen maakt bekend, dat op Maandag 26 December a.s, (2e Kerstdag) het Bureau van den Burgerlijken Stand op verzoek van een belanghebbende zal worden geopend tusschen 9,30 en 10 uur v.m,, in dien de verzoeker aantoont, dat de te ver richten werkzaamheid, in verband met de bij de wet gestelde termijnen, niet kan worden uitgesteld. Velsen, 19 December 1927. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Velsen, SUWERINK, BESTEL UW DRUKWERK BIJ DE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL IJMUIDEN - WILLEMSPLEIN Van midden December tot midden Ja nuari kan men aan alle postkantoren de nieuwe hier afgebeelde weldadigheids postzegels krijgen. Men betaalt daarvoor twee of drie cent meer dan voor den ge- gewonen postzegel. De prijsverhooging, die men vrijwillig betaalt, komt ten bate van het hulpbehoevende kind. Het totaal bedrag, dat ieder jaar toeneemt, wordt aan verschillende vereenigingen voor zie ke, zwakke, doove, blinde, doofstomme, achterlijke, verwaarloosde en misdadige kinderen als subsidie voor hun werk ge schonken. De zegels geven deze keer de wapens van Drenthe, Groningen, Lim burg en Overijsel te zien. Bovendien wordt er voor dit 'doel ook een serie prent briefkaarten uitgegeven voor 35 ct. de zes stuks. Het zijn afbeeldingen van schilde rijen van oude Hollandsche kunstenaars. Voor de uitgave is opzettelijk de periode gekozen, waarin 1 Januari valt. Dan wor den er millioenen gelukwenschen verzon den en is er dus veel vraag naar postze gels. Als ieder eens de helft minder kaartjes verzond en plakte dan weldadigheidsze gels, zou dat een dubbele weldaad zijn. Men zou het werk van den post zeer ver lichten en tevens een prachtig bedrag tot steun van het arme kind bijeenbrengen. Ieder kaartje zou dan tevens een klein steuntje zijn voor de vele ongelukkige kinderen. Veel hangt af van een goede reclame voor de zegels. Hoe meer reclame, des te meer weldadigheid. Armenraden hebben reeds een aansporing, om de kinderzegels te koopen, tot het publiek gericht. De pers werkt ook mede. Tjïpke Visser heeft ge zorgd voor een reclameplaat, die in alle postkantoren zal worden opgehangen. Bo vendien zijn er in vele steden coraité's voor verkoop en propaganda gevormd. In sommige groote postkantoren zorgen co mité-leden voor den verkoop der zegels. Het aantal vereenigingen in het belang van hulpbehoevende kinderen is zeer groot en bijna allen zouden graag meer willen doen, maar de wal van tekorten keert het schip hunner goede bedoelingen. Het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings-en vacantiekolonies, dat het vorige jaar ruim f 3000 van de kinderze gels kreeg, hoopt dit jaar op een grooter bedrag, kan het in elk geval bijzonder goed gebruiken, daar het geld noodig heeft voor den bouw van een nieuw, tien de koloniehuis. En zoo gaat het met alle vereenigingen, die kinderen helpen, zij zouden graag meer willen doen, maar het geld! Er is bijna bij ieder wel liefde voor het kind en deernis met het ongelukkige kind. Wanneer we eens denken aan zwak ke kinderen, die eens een maand aan zee in bosch en hei voor hun gezondheid kun- -nen leven en dan prachtig opknappen, aan zieke kinderen, die eenige maanden een verpleging krijgen, zooals men hun die thuis nooit kan geven, aan verwaarloosde kinderen, die leiding en verzorging en op voeding kunnen ontvangen in een inrich ting, daarvoor bestemd, aan blinden en dooven en doofstommen, die kunnen lee- ren zich te redden ondanks hun gebrek, aan misdadige kinderen, die aan allerlei booze invloeden van erfelijkheid en om geving ontrukt moeten worden, aan een schare van honderdduizenden kinderen, die hulp noodig hebben, dan zullen we wel een postzegeltje van vier cent koopen, ook al zouden we met een van twee cent kunnen volstaan. Liefde is onbetaalbaar, kan niet in klinkende munt omgezet wor den, maar liefdewerk heeft wel met geld te maken, kan zonder geld nietverricht worden. De kinderen zijn er, tal van ver eenigingen, die het werk van kinderver zorging van allerlei aard verstaan, zijn er en wij zijn er. We willen dit laatste niet vergeten. Deze derde medewerkende fac tor mag niet ontbreken. Als ge dus post zegels noodig hebt en staat aan het loket, denk dan even aan het kind, uw eigen ge lukkig maar ook aan zoovele ongelukkige kinderen en doe dan eens heel dom: vier centen geven voor wat gij tegen den hal- ven prijs zou kunnen krijgen. Van die domheid moet het kind het hebben. Als het rekenende verstand zegt: Niet doen!, zal het warme hart raden: Wel doen! Zoo worde het weldoen per postzegel. Qoonooopoaoo cao op ooao ooagpciap qpqo rommmrooQÖQOTÖO0QOÖ®Sf3BöDöoOQ In ons nummer van Zaterdag 31 De cember a.s. kunnen Nieuwjaarswenschen geplaatst worden tegen den prijs van f 0.40. De annonces worden aangenomen: aan ons Bureau, Willemsplein 11, SinjeweVs Boekhandel, hoek Frogerstraat, Boekh. P. F. C. Roelse, Kanaalstraat, Boekh. Arends, Oranjestraat, Boekh. J. Ramp, de Rijpstraat Te IJmuiden-Oost: BoekhJWRaadman, Trompstraat, BoekhGeldermanhk. Lagersstraat en Ratelsstraat Boekh. F. v. d. Grijn, Kalverstraai. Te Santpoort: Boekh. P. v. Meurs, Rijksstraatweg. Te Velsen-Noord: bij den heer W. Laufer, Rijksstr.weg 279 L, en bij onze loopers. GCQOQPQOQOQOUQQOgegPQgQgggQgQPPO flO®ÖBÖÖKÖÖÖ8ööffiö0ffioö[XSflQK5öa Personalia. Tot plaatsvervangend lid van de Cen trale commissie voor de examens ter ver krijging van diploma's van stuurman en van diploma's van schipper aan boord van kustvisschersvaartuigen, is voor het jaar 1928 benoemd de heer G. Duyckinck Sander, directeur der Visscherijschool, alhier. Opdracht Door Burgemeester en Wethouders is het leggen van rioleering en het maken van de aardebaan voor in het villapark Velserbeek aan te leggen wegen gegund aan P. C. Langeveld te Hardinxveld voor f 38850.—. De gemeentebegrooting. De gemeenteraad heeft de gemeentebe grooting afgehandeld in twee heele dagen en een avondzitting. Curiositeitshalve heeft Kenn, aanteeke- ning gehouden van den tijd welke de ver schillende sprekers hebben besteed aan de algemeene beschouwingen der gemeente begrooting. Deze tijden zijn als volgt: W. F. Visser, S.D.A.P, 2 uur en 8 min.; J, A. Dalmeijer, groep Schilling 51 min.; J. de Nobel, V.D. 47 min.; F. P. Vermeulen, A.R. 32 min.; J. E. Sluiters, Chr. Hist. 21 min.; C. P. J. Maas, R.K. 20 min.; H. Homburg, A.R. 18 min. en H> Groeneveld, Chr. Hist. 8 min. Totaal 5 uur 25 minuten. Daarbij komen dan nog de algemeene beschouwingen bij de behandeling der af- deeling onderwijs, waarbij de heer Roelse ruim een half uur gesproken heeft en ook andere leden, als de heeren Vermeulen, Maas, de Nobel enz. het woord gevoerd hebben. Vorige week, in den nacht van Woensdag op Donderdag is op het Hoog- ovenbedrijf, de 24-jarige v. Z., wonende te Beverwijk, tusschen de grijpers van een ertskraan bekneld geraakt. Het ongeval liep betrekkelijk nog goed af; v. Z. had eenige ribben gekneusd en is naar zijn woning te Beverwijk vervoerd, om daar onder geneeskundige behandeling gesteld te worden. Maandagmiddag heeft op den hoek van den Wijkerstraatweg en Burgemees ter Weertsstraat een aanrijding plaats ge had tusschen een vrachtauto van v. d. B. te IJmuiden en de autobus van M. uit Beverwijk. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, doch de aanrijdende vrachtauto was dermate beschadigd, dat hij naar een garage moest worden gesleept. Kenn. PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partijen Waalvorm, kloek formaat. GOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Inlichtingen en prijzen bij den be drijfsleider F. HöVIG, Trompstraat 122, IJmuiden-Oost en bij den vertegen woordiger: fa. A. BLEEKER, in Bouw materialen, Gerard Doustraat, Telef. 148, te IJmuiden-Oost.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1