ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN So. 16 Woessdag 28 December 1927 13e Jaargang Van den Wachttoren Officieel Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Santpoort. Visscherij IJMUIDER COURANT ONZE AARDEWERKINDUSTRIE, ;De kans van een wetsontwerp kan men tóoonlijk niet uit het Voorloopig Ver- ijf, daarover door de Kamer uitgebracht, inaken. Dat geldt ook van het voorstel, de invoerrechten op aardewerk, porse- t glaswerk en enkele soorten tegels te [fhoogen. Eerst worden in het Verslag e nadeelen, daarna vele voordeelen op- omd. Wij lezen, dat vele leden de in- .ning van het ontwerp in strijd achten komen de argumenten tegen het ont- Het is een eerste, gevaarlijke stap L den weg van protectionisme. De glas- |L aardewerkindustrie in Maastricht bloeit omdat het bedrijf technisch en com- jercieel achterlijk is. Ook wordt er te wei- gg rekening gehouden met den smaak van Ipubliek. En andere staten zullen onzen (yoerhandel treffen, als wij het den hun- 5 doen. Dan volgen de argumenten voor ontwerp. Het buitenland zou ons geen jerlijke concurrentie aandoen maar zijn sjar tegen of zelfs beneden kostprijs aan verkoopen. De achterlijkheid onzer iidewerkindustrie wordt ontkend. De jfhooging der invoerrechten zal tijdelijk en draagt geen protectionistisch ka ffer. Zoo redeneeren vele andere leden. zijn dus vele tegenstanders en vele Voorstanders. Komt het ontwerp er door. jan zal het wel met een kleine meerder- 1 zijn. Het staat wel vast, dat de aardewerk- Industrie, waarvan Maastricht het middel punt is, in moeilijkheden verkeert. Als i voorname oorzaak daarvan noemt de J|:R, Crt. het cadeaustelsel. Allerlei Mid- ustandsvereenigingen en kamers van jphandel hebben zich daartegen ver Maar onder tusschen neemt dit [stelsel sterk toe. Bij margarine, thee, cho- tabak. maizena enz. krijgt men bon en wie maar genoeg bons heeft, I |e kan wel een huishouding opzetten van i! He cadeaux. Daartoe behooren servie- m thee- en koffiegerij, vazen enz. Voor al glas en aardewerk wordt aan de koo- „cadeau" gegeven. In reusachtig* [hjeveelheid wordt het door de fabrikanten pit het buitenland betrokken. Door de roote bestellingen kunnen zij den aller- aagsten prijs bedingen en zij behoeven geen cent winst te maken noch kosten te maken voor importeur, grossier, reiziger, winkelier. Daar kan onze industrie niet te gen op en het wetsontwerp zal dit niet veel anders maken. Zeel vele menschen koopen geen glas- en aardewerk meer, omdat zij alles ca deau kunnen krijgen. Als aan het publiek iets voor niets wordt aangeboden, vliegt het erop af als de hongerige bok op de haverkist. En het denkt over die vrijgevig heid niet na. Zoo kan men tegenwoordig ook boeken voor niets krijgen en gratis zijn portret laten vergrooten. Men betaalt, zoo blijkt later, alleen maar voor de em ballage en voor de lijst, die erbij behoort. Per slot van rekening betaalt men, wat cadeau heet te zijn. De leverancier, die cadeaux geeft, krijgt zijn geld wel .terug in den prijs voor de waar en door ver meerderden omzet, omdat de cadeaux den kooplust prikkelen. Maar het cadeau stelsel heeft ook nog een beteekenis, waar op niet gelet wordt. Het cadeau werkt als de allerbeste reclame. Men kan heel veel op adverteeren en andere reclamemidde len besparen, als men met cadeaux werkt. De artikels met cadeaux zijn daarom vaak niet slecht noch bijzonder duur, maar de leverancier vindt een goed deel van zijn uitgaven voor cadeaux terug in besparing van de gewone reclame, die groote sommen vraagt. Na tegenstand en tegenzin begint de eene fabrikant na den andere, de eene winkelier na den andere ook met cadeaux. Het publiek wil het en het kwaad heeft reeds zoo grooten omvang genomen, dat onze eens bloeiende aardewerkindustrie erdoor in moeilijkheden is geraakt. Het lijkt wel heel moeilijk, zoo niet onmogelijk het kwaad te keeren. Want een kwaad is het, omdat het een verkapt stelsel is van het koopen van dingen als theetafels, sche merlampen en allerlei dingen, die men niet noodig heeft of waarvoor men geen geld kan missen. Het kwaad zit in het sy steem. Tegen een reep chocola, als men voor zeker bedrag koopt, als cadeau of een album voor mooie plaatjes en derge lijke kleine vriendelijkheden kan niemand bezwaar hebben. Kerken aan de Wilhelminakade en Wille- brordstraat, in de Chr. Geref, Kerk enz. Het Kerstfeest van de Kinderkerk der Ned. Herv. Gemeente-alhier werd eerst gistermiddag en gisteravond gevierd in het Gebouw voor Chr. Belangen. Zoo kenmerkten deze Kerstdagen zich door feest in kerk en huis. Verder zag men bijzonder weinig menschen op straat, ook weinig auto's. Van ongelukken in on ze gemeente hebben wij gelukkig niets gehoord. Aanbestedingen. Bij de te Haarlem door het architecten bureau Lohmann en Ponsen te Sassenheim gehouden aanbesteding voor het bouwen van een bloembollenhuis, wagenschuur met werkplaats en bijbehoorende werken te Breezand, voor rekening van Gebr. Nieuwenhuis te Lisse, was laagste in schrijver de heer J, Kes alhier met f 26500.—. Aanbestedingen. Vrijdag werd door den Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed het opruimen van een gedeelte van het Noorderhavenhoofd aan het landeinde met bijkomende wer ken, behoorende tot de werken voor den .bouw der nieuwe schutsluis alhier. Ingeschreven werd door de fa. P. Heere en Zn, alhier voor f 178.500 en door J. C. Schermer te Nieuwendijk {N. Br.) voor f 94,275. Verder werd aanbesteed het onderhoud der werken van de Visschershaven alhier, gedurende 1928, 1929 en 1930, Ingeschreven werd als volgt: J Veuger Hzn., St. Maartensbrug, f 23800; V. Ph. Braun en Zn., Beverwijk, f 23800; D, Stada, IJmuiden, f 22490; D, v, d. Plas, id., f 22333; Fa. P. Heere en Zn., idem, f 20475; Gebr. Wijker en van Duijn, idem, f 20447. De raming bedroeg f 23500 per jaar. BEKENDMAKING DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente felsen brengen ter openbare kennis, dat op: 22 December 1927 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van N. Engelhart,, van beroep los arbeider, wonende te IJmuiden, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank de navolgende localiteit: den winkel, van het perceel, plaatselijk gemerkt C 39 en gelegen aan Frogerstraat aldaar. 3 December 1927 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van J. van der Kar, van beroep koopman, wonenjde te IJmuiden, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank ie de navolgende localiteit: de kamer achter den winkel van het perceel, plaatselijk gemerkt C 5 i gelegen aan het Willemsplein aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer «kendmaking kan een ieder tegen het verlee- xo van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Bur gmeester en Wethouders inbrengen, Velsen, den 24 December 1927, Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester, HOFSTEDE. RIJKENS. Personalia. De heer J. Feitsma alhier is gekozen tot lid van het hoofdbestuur van het Ned. Werkliedenverbond Patrimonium Kerstfeest. Het Kerstfeest is weer voorbij. Het is ditmaal wel zeer het feest van de huis- ner geweest, want mooie dagen heeft Kerstmis ons niet gebracht. Den eersten was het somber en triestig, regen en rbij vorst, zoodat het 's middags weer heel gevaarlijk was op de straten. Heel Veel menschen waagden zich dan ook niet buiten. Wel leverden de boomen en de telegraafdraden een fantastisch gezicht op Htét de bevroren regendroppels, maar het weer was dezen dag verre van aangenaam. De tweede dag bracht sneeuw en 's avonds storm er bij. Onze gedachten gingen op dezen dag naar de arme men schen, die huizen in de houten keten in het land van Maas en Waal, of die wonen in de leem en en plaggen hutten op de arme Friesche en Drentsche heide. Wat een tegenstellingen in een klein land, waar toch betrekkelijk zooveel rijkdom en welvaart is. Het Kerstfeest werd dus een echt hui selijk feest, al gingen natuurlijk velen naar de kerken, waar duizenden kinderen bij den verlichten boom het Kerstfeest heb ben gevierd. In verschillende kerken wa ren bijzondere diensten, of werkte het kerkkoor mee tot meerdere wijding v dezen dag. In de Ned. Herv. Kerk kwamen Zater dagavond weder velen.luisteren naar de orgelbespeling van den organist, den heer J. Falk, die ook nu een mooi programma ten gehoore bracht en daarmede aan het Kerstfeest schoone wijding bracht. In de Ned. Herv. Kerk aan de Kal ver - straat werd Zondagmorgen een wijdings- dienst gehouden speciaal voor jongens en meisjes van 13-16 jaar, waarin gesproken- werd over het Kerstevangelie. Des avonds werd in deze 'kerk een liturgische dienst gehouden, waarbij Ds. W. Kroese en de heer F. Schellenberg van Amsterdam voorgingen. Ondanks het minder gunstige weer was het kerkkoor der Ned, Herv. Gemeente alhier op den morgen van den eersten Kerstdag present en deed van 79 uur op verschillende punten eenige mooie Kerst liederen hooren, Vele ouders en andere belangstellenden woonden met de kinderen ook de Kerst feestvieringen der Zondagsscholen in de -verschillende kerken bij, die hoofdzakelijk den tweeden Kerstdag werden gehouden. Wijl de Herv. Kerk te IJmuiden-Oost lang niet groot genoeg is, om alle kinde ren, familieleden enz, in één keer te be vatten, werd het feest daar in drie groe pen gevierd en duurde van 's middags 2 tot 's avonds tien uur. Dan was er Kerst feest in het Gebouw voor Chr. Belangen, in de Doopsgezinde Kerk, in de Geref. Nederlandsche Vereeniging voor Psychiatrie en Neurologie. Den 20 en 21 December hield bovenge noemde vereeniging haar gewone jaarlijk- sche vergadering te Utrecht, onder voor zitterschap van dr. W. M. v, d. Scheer. Den eersten dag werden eerst verschil lende huishoudelijke zaken afgehandeld. Tot voorzitter voor de volgende 5 jaren werd gekozen prof. K. H, Bouman te Am sterdam; tot bestuurslid, dr. J. H. Pa- meijer te Poortugaal; tot redacteur-gerant van het tijdschrift der vereeniging: dr, W. M. v. d. Scheer te Santpoort; tot le den der examen-commissie; dr. H, W. Borgerhoff Muller te Oegstgeest, dr. J, v. d. Spek te Haarlem en dr. C. F. Engel hard te den Bolder. Verder was deze vergadering gewijd aan de bespreking van de vóór- en nazorg voor geesteszieken. Dr W. Beijerman (Santpoort) gaf een overzicht van hetgeen op dit gebied reeds in het buitenland tot stand was gebracht en besprak vervolgens wat er gedaan zou kunnen worden te plattelande en in pro vinciesteden, waarbij hij zijn ervaringen mededeelde van zijn bureau te Haarlem. Den tweeden dag werd een wetenschap pelijke vergadering gehouden in de psychi atrische kliniek. Aan de orde was de be spreking van de belangrijkste aller gees tesziekten. de schizophrenie (dementia praecox) Dr. A. Hutter (Zuid-Laren) en dr. F, J. Stuurman (Santpoort) spraken over: de beteekenis van de erflijkheid voor het ontstaan der psychose. Tenslotte sprak de voorzitter, dr. W. M. v. d. Scheer (Santpoort) over: Nieuwe wegen voor verdere onderzoekingen. NOG EENS WAT OVER DE DEENSCHE KOTTERS EN DE HOLL. STOOMTRAWLERS. Dat het geval met den kotter E 40 en den stoomtrawler IJM, 197 niet op zichzelf staat wordt in „Seta" van 7 December door Munin aangetoond. Hij schrijft daarover, naar wij in de N. VI. Ct. lezen: „Hoe klopt ons het harte van vreugd' en ontzag, Wanneer het Uw banen begroet," Boven het artikel in „Seta" der vorige week, waarin de bijzonderheden en een nadere be schouwing gegeven worden inzake het onbe schaamd optreden van een bij name gen'öemden Nederlandschen stoomtreiler tegenover een weer loos Deensch kottertje, zijn ironisch de beide eerste versregels geplaatst van het „O schitt'ren- de kleurenVooral de regel: „Wat wap pert gij fier langs den vloed" staat wel vreemd bij dit artikel over de gedragingen, die door Nederlandsche stoomtrawlers op de Noordzee te genover buitenllandsche vaartuigjes in practijk blijken gebracht te worden. Wat hebben wij dat lied op de schoolbanken met trots gezongen, toen het er bij ons nog als klokspijs inging, dat wij Nederlanders zoo uit muntten door „trouw" en door „vroomheid en moed". Later zijn wij echter gaan zien, dat onze menschen niet meer dan anderen het brevet heb ben van flinkheid eri fierheid. In elk geval is thans bij de beoefenaars der kleine visscherij, waarop de Denen zich speciaal toeleggen, hel oordeel over en de stemming ten opzichte van de Ilollandsche collega's zóó, dat zij onmogelijk met de boven dit stukje geplaatste regels van ons vlaggelied accoord kunnen gaan, maar wel dikwijls uitdrukkingen van tegenovergestelde strekking zullen bezigen als zij een Nederland schen stoomtrawler aan den horizon zien ver schijnen. Merkwaardig dat onder de Irawlers van ver schillende naties, die op de Noordzee visschen, juist de Hollandsche zoo berucht zijn om hun laffe onbeschaamdheid tegenover de kleine Deensche scheepjes, die vrijwel niets kunnen te rug doen. Dat dit helaas zoo is, weten wij van verschillende ooggetuigen, van Deensche en..,, ook van Nederlandsche nationaliteit. Het is daarom meer dan tijd, dat aan dezen ergerlijken! toestand eens publiciteit gegeven wordt, opdat de Nederlandsche autoriteiten, die daarvan trouwens al meer weten, hierin een aan sporing te meer mogen vinden om met kracht op te treden. De stemming in. de Deensche visschersplaatsen wordt hoe langer hoe bitterder tegen de Neder landsche trawlers. 'In het visscherijgebied, waar Duitschers, Hol la aders, Engelschen en Denen bij elkander hun dikwijls schamel stukje brood verdienen, ziel men de snurrevaadscheepjes van laatstgenoem den als musschen tusschen de, tevens meer in aantal zijnde, groote vogels. Hel vischsysteem dier scheepjes is als volgt. Aan een anker, dal uitgezet wordt, bevindt zich 15 vadem ketting en vervolgens 20 graden manillatouw, waaraan ver der een staaldraadtros bevestigd is van 50 a 60 vadem, die op het schip is vastgemaakt. Ligt het anker op een diepte van b.v. 20 vadem, dan be vindt zich het schip dus op ongeveer 150 meter van de plaats, waar een ander schip eventueel over het anker zal kunnen/ varen en dit in zijn trawl kan krijgen. Op zee is deze afstand zeer gering te noemen. Op een afstand van 10 a 15 vadem wordt een ijzeren boei gelegd. Het snur- .revaadscheepje vaart met zijn net rond en haalt dit later op, waar hij begonnen is. Ziet men nu in de verte een stoomtrawler aan komen, die door zijn koers blijkt dicht bij het ankertuig van een kottertje te zullen komen, dan geeft men op zulk een scheepje een sein, be staande uit drie korte en een lange stoot met de luchtfluit. De stoomtrawlers, die slechts met een snelheid van 4 mijlen per uur varen als ze traw- len, kunnen dan gemakkelijk wat op zij gaan en als het een Engelschman of Duitscher is, kan men er vrijwel zeker van zijn, dat hij dit ook doet. Zelfs zal een Engelsche trawler, als hij wat laat bemerkt, dat hij in de richting van een Deensch ankertuig vaart, liever nog door plotselinge zwenking zijn eigen trawltuig'in het ongereede brengen, dan het vischtuig van een Deensch kottertje te vernielen. De argelooze lezer, met zijn gewone begrippen van burgerlijk fatsoen zal dit allicht heel begrij pelijk vinden. Echter schijnen de Nederlandscht trawlers (op zeer enkele uitzonderingen na) zoo iets allesbehalve logisch te vinden. Deze scheper varen eenvoudig maar door, sein of geen sein, en handelen alsof ze zeggen willen: „Ik heb niets met jullie te maken; zie maar dat je weg komt. Over deze wijze van optreden zijn reeds vele klachten vernomen. Behalve het in „Seta" van verleden week ge. signaleerde, is een treffend voorbeeld van Hol landsche beminnelijkheid tegenover een Deensch visschertje het volgende staaltje, dat zich o.a. ook dezen zomer heeft afgespeeld, Hel motorkottertje F 60, schipper-eigenaar Mortensen uit Frederikshaven (een plaatsje aan de Deensche kust, waar vandaan circa 40 vis- schersscheepjes varen en dat boven Esbjerg ligt, naar schatting ongeveer 20 mijlen van Skagen) lag op de Noordzee te visschen en ving aardig wat visch. De broer van Mortensen was met zijn scheepje op eenigen afstand aan het visschen, 'maar had nog weinig gevangen. Eerstgenoemde besloot toen zijn broer te gaan waarschuwen en liet zoolang zijn ankertje met boei in zee staan. De lucht was „heiig", maar toen hij terug kwam zag hij juist, dat op eenigen afstand een ston.-r. trawler door zijn tuig trawlde. Althans bleek b onderzoek, dat zijn ankertuig verdwenen en dus door den trawler meegenomen was. Welke traw ler dit geweest was, had schipper Mortensen niet vast kunnen stellen, dus hij kon nergens ver haal zoeken. Enkele weken later echter vernam hij, dat een (aan schrijver dezes bij naam en nummer be kende) IJmuidensche stoomtrawler, zijn anker tuig in Grimsby te koop had aangeboden. ten vriend van Mortensen, die met zijn scheepje te Grimsby lag, ging cr op uit om te zien of het aangeboden ankertuig iets voor hem kon zijn. Toen hij echter zag, dat het het gemerkte tuig was van de Frederikshaven 60, weigerde hij het te koopen. Schipper Moriensen heeft daarna over deze aangelegenheid naar IJmuiden geschreven blijk baar niet met het gewenschte resultaat, daar Mortensen ten antwoord kreeg, dat het anker tuig alleen tegen betaling van een zeker bedrag was terug te bekomen. De Deen wilde dit ech ter niet doen. Hij zeide, dat het geval als pure roof was te beschouwen en dat hij geen geld verlangde te betalen om zijn eigen, gemerkte goed terug te krijgen. Mocht het al per ongeluk ,n den trawl van den IJmuidenschen visscher terecht gekomen zijn, dan behoorde deze dit met te koop aan te bieden, noch van den eigenaar betaling eischen! voor teruggave, maar had hij het zoo De- hooren terug te geven. Dc IJmuidenaar beweerde, dat het bedoelde ankertuig ongemerkt was geweest.Echter had Mortenseris vriend te Grimsby gezien, dat het wel degelijk gemerkt was. Ware dit niet het ge- "val geweest, dan had hij het zelf gekocht. Zoo gaat het gesar en gehaspel maar voort. Aan den eenen kant wordt door ernstige man nen geijverd voor internationale samenwerking en om de vriendschappelijke verhouding tus schen volk en volk te bevorderen. Aan den an deren kant wordt door stom en eerloos gedoe, bij de Deensche visschersbevolking een alles zins begrijpelijke, voortdurend meer inkankeren de haat tegen de Hollanders gecreëerd, die niet met mooie woorden kan weggeredeneerd wor den, maar waartegen alleen een krachtig optre den der autoriteiten helpen kan en een zooveel mogelijk aan de kaak stellen van de genoemde ergerlijke praktijken. Gedurende de maand November van dit jaar zijn te IJmuiden aan den rijksvischafslag aangekomen 410 stoomtreilers met f 1.241.167 be- sommingen tegen in November van het vorig jaar j 338 stoomlreilers met f 1.088.466 besomming en F, in de eerste elf maanden, van dit jaar 3903 1' stoomtreilers met 9.689.502 besomming legen in I, gelijk tijdvak van het vorig jaar 3438 stoomtfei- Iers, die f 8.215.047 besomden. Verder kwamen fl van de treilvisscherij in Noverriber van dit jaar hier binnen; 5 zeilloggers met f 1489 besomming tegen in November van het vorig jaar geen dier vaartui- 1 gen en in de eerste elf maanden van dit jaar 705 I, zeilloggers met f 284.790 besomming tegen in ge- 1' lijk tijdvak van het vorig jaar 720 dier vaartuigen I' met f 302.492 besomming; geen motorloggers evenmin als in November I. van het vorig jaar en in de eerste elf maanden van dit jaar 85 motorloggers, die f 49,278 be- iomden tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 20 motorloggers met f 9226 besomming; 428 motorkustvisschers met f 501821 besom- ming tegen in November van het vorig jaar 327 F dier vaartuigen met f 49.659 besomming en in de jij eerste elf maanden van dit jaar 4074 motorkust- isschers met f 301.416 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 3689 dier vaartuigen, j die f 275.225 besomden; 1 zeilkustvisscher met f 13 besomming tegen! in ji November van het vorig jaar 29 dier vaartuigen j met f 435 besomming en in de eerste elf maanden I 1 van dit jaar 88 zeilkustvisschers met f 1490 be- somming tegen, in de eerste elf maanden van het vorig jaar 214 dier vaartuigen, die f 4025 be somden; 44 open booten met f 472 besomming tegen in November van het vorig jaar 25 dier vaartuigen H; met f 221 besomming en in de eerste elf maanden van dit jaar 364 open booten met f 4114 besom- j ming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 350 dier vaarlujgen, die f 3925 besomden. Van vreemde nationaliteit kwamen/ in Novem ber van dit jaar te IJmuiden aan de markt 20 Duitsclie stoomtreilers met f 76.740 en 2 Deen sche motortreilers met f 1886 besomming tegen 1 in November van het vorig jaar 28 Duitsche stoomtreilers met f 95.664 besomming, 2 Fran- sche met f 8176 en 1 Engelsche met f 1780 be somming, en 1 Deensche motortreiler, die f 847 besomde en in de eerste elf maanden van dit jaar 176 Duitsche stoomtreilers met f 593.563, 2 Engelsche met f 8595 en 1 Fransche met f 5658 besomming, 7 Duitsche motortreilers die f 3247 en 19 Deensche motortreilers, die f 24.708 be somden tegen, in de eerste elf maanden van het vorig jaar 251 Duitsche stoomtreilers met f 751.876 besomming, 6 Belgische met f 21.212, 57 Engelsche stoomtreilers met f 4S.402 en 3 Fran sche met f 8589 besomming, 1 Duitsche motor treiler met f 701, 5 Belgische met f 4431 en 12 Deensche met f 13.682 besomming en 1 Engel sche zeiltreiler, die f 389 besomde. Van de beugvisscherij kwamen in November van dit jaar geen schepen hier binnen evenmin als in November van het vorig jaar en in de eer ste elf maanden van dit jaar 75 stoombeugers met f 121.191 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 136 stoombeugers met f 161.720 eri 1 zeilbeuger met f 105 besomming. Van de haringvisscherij kwamen in November van dit jaar hier binnen 7 stoomloggers met f 42.215 besomming, 8 motorloggers met f 33.097 besomming, 7 zeilloggers, die f 16.331 en 112 En gelsche stoomdrifters, die f 255.437 besomden, tegen in November van het vorig jaar 3 stoom- loggers met f 21.495 en 8 motorloggers met f 36.583 besomming, 20 zeilloggers, die f 63.429 en 165 Engelsche stoomdrifters, die f 381.085 be somden en in de eerste elf maanden van dit jaar 33 stoomloggers met f 182.771 en 32 motor loggers met f 138.049 besomming, 49 zeilloggers met f 179.439 en 435 Engelsche stoomdrifters met f 841.574 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 24 stoomloggers met f 130.028 en; 32 motorloggers met f 163.132 besomming, 87 zeil loggers, die f 304.137 en 391 Engelsche stoom drifters, die f 824.430 besomden. In November van dit jaar zijn aan den afslag gekomen 1044 visschersvaartuigen tegen in No vember van het vorig jaar 947 vaartuigen en in de eerste elf maanden van dit jaar 10.048 vaar tuigen, tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 9438 visschersvaartuigen. De in consignatie aangevoerde vischzendingen brachten in November van dit jaar op f 15.140 tegen in November van het vorig jaar f 23.076 en in de eerste elf maanden van dit jaar f 209.254 tegen in de eerste elf maanden van het vorig jaar f 228.878, De opbrengst van de in November van dit jaar aan de rijksafslag aangevoerde visch is f 1,734,814 tegen in November van het vorig jaar f 1.770.922, terwijl de totaalopbrengst van alle in de eerste elf maanden van dit jaar aangevoerde visch f 12.638.646 bedraagt tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar f 11.471.661. In elf maanden van dit jaar alzoo een; meerdere opbrengst van onge veer 1,2 millioen gulden, dan in elf maanden van het vorig jaar. WATERSTAND IJMUIDEN. Dec. 1927 H. water L. water Dagen v.ra. n.m. v.m. n.m. 28 5.42 5.59 1.17 1 38 29 6 26 6.46 I 58 3 41 222 30 7 16 7.40 2.42 3 08 31 E.K. 8.11 8.41 3.30 4.00

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1