ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN So. 17 Zaterdag 31 December 1927 13e Jaargaug Yerschjjnt Woensdags Zaterdags m Officieel et Plaatselijk Nieuws IJmuiden. 0verveen, Tel. 10956 Visscherij VOEDERT DE VOGELS Velsen. IJMUIDER COURANT jueoentspri/s: f 1.— per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonne- iju worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, dientiên 2 maal achtereenvolgens opgegeven op het gewone tarief, i kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend (dagnummer, (ftentiën voor de Adreslijst, 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onver- ■rd) f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8 (rienticn uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m, en jDAGS tot 4 uur n.m. fatsen van advertentiën van buiten de gemeente Velsen in dit blad Ijliluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regeL Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 tot en met 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen- nummer bestaat uit twee bladen. eerste blad. OVER DE GRENS VAN HET JAAR. fê leerden op de schoolbanken, dat natuurlijke en staatkundige grenzen In de eerste is een beetje systeem redelijkheid. Het geldt b.v. van de js onzer zeekust. Dat de eilanden nog ons land gerekend worden, ligt ook r de hand. Het zijn immers brokjes, ji door de zee van ons land afgeslagen pen wellicht weer eens met het land zullen worden. Maar de staat- grenzen! Waarom loopt er niet mooie rechte lijn tusschen Nederland litschland? De grens zou dan ook korter, dus makkelijker te bewaken smokkelaars en soldaten, die ions gebied zouden willen afdwalen. Om ar niet te spreken van 't groote voordeel de schoolkinderen, die dan hun artjes zouden kunnen teekenen, door *1 een lineaal hier en daar een rechte top te trekken. Maar wee dengene, die aan de staat- indige grenzen durft komen. Zij zijn his- 1 1 prisch geworden, meest getrokken met de ml van den sabel. Men kan geen grooter ómst in de wereld verwekken, dan door grenzen te verleggen. Vandaar ook de cnistin de wereld na het vredestractaat na Versailles. De three big men, de drie Ie mannen die daar de lakens uitdeel- liebben te weinig rekening gehouden de oude grenzen. Ze hebben in een [orf nieuwe afdeelingen willen schep- saDat bromt en prikt en geeft een we ll van nijdigheid. toch de staatkundige grenzen in ;!e opzichten heel dwaas en willekeurig, ïtikind denkt zich een grens zichtbaar, lit meent, -dat er een muurtje gebouwd een lijn getrokken is tusschen de landen dat men daarover plotseling in een il andere wereld komt. Niets is minder i_ nr. Er is van een grens geen spoor te DL n, En het is aan deze en gene zijde der j «is precies hetzelfde. Men kan zich I astricht verbeel den door taal en volks- tl onder Belgen te zijn en Antwerpen akt veeleer den indruk een Nederland- :edan een Belgische stad te zijn. Als de slorie er niet was met haar rechten, haar sservatisme, haar boosheid van den in zijn hok, als men er te dicht bij ffll, dan zou men inderdaad de Belgische aexionisten gelijk geven en een heel ak van ons Zuiden tot België gaan reke- 1. o. Maar dan zou men een nieuwe grens ;iken met nieuwe moeilijkheden iekeurigheden. IÉ Wereldhervormers willen daarom alle ^^tozen uitwisschen en de wereld tot een ieid maken. Dan is men van de oorlo- raf en van het leeren van vreemde ta- p 'en verschillende postzegels en munten enz. Jammer, dat de wereldhervor- in de minderheid zijn! Ze zouden ook Ie natuur veel te verbeteren hebben, chaffing van den donkere maanperiode, mist en ijzel, van natte, koude zomers kwakkelwinters en heel veel andere mgenaamheden in de schepping, tken en brandnetels, vlooien en vlie- en veel meer moest finaal opgeruimd en. En om met onszelf te beginnen al- leelijke gewoonten en karakter- toschappen. Daar hebben we voorloo- werk genoeg mee! Wat zouden we dan een heerlijke nieuwe wereld krijgen! Maar we moeten binnen de grenzen der werke lijkheid blijven en al blij zijn, als we en kele grenslijnen een beetje kunnen verbe- deren en verzachten. Er zijn grenskwes ties, die met een weinig overleg en tege moetkoming wel zijn op te lossen. We trekken ook door den tijd heen gren zen. Ook hier hebben we meer te aan vaarden dan te maken. Ook hier speelt de historie meestal den baas. De verdeeling in de weken en maanden van het jaar is in vele opzichten heel gebrekkig. Men dringt dan ook aan op kalenderhervor ming. Een commissie uit den Volkenbond is druk aan het studeeren en er zijn al verschillende plannen. Maar ook de tijd- grenzen eischen onschendbaarheid. Wie zegt, dat hij om twintig of een en twintig uur naar bed gaat? We spreken van ra re, nieuwe kluchten. Braat heeft veel meer aanhangers, dan men in het parlement wel zou denken. Wat doet men toch te knoeien aan den tijd. Daar moest men af blijven. Zoo denkt wel de meerderheid en zeker de overgroote meerderheid van het platteland. Een dikke streep heeft de traditie gezet tusschen 31 Dec. en 1 Jan. Redeneer er niet over. Natuurlijk is er niets geen ver schil tusschen oud en nieuw jaar. Men kan wel een streep zetten midden in den oce aan en het eene deel oud, het andere nieuw noemen. De wereld is na de twaalf plechtige klokslagen precies gelijk aan die daarvoor. Men zou ook met evenveel recht Mei de laatste en Juni de eerste maand van het jaar kunnen noemen. Men vindt dan ook bij verschillende godsdien sten nieuwjaarsfeesten op verschillende datums. Leefde men enkel met het ver stand, dan zou men de wijding van den oudejaarsavond en de hartelijkheid van den nieuwjaarsmorgen wel kunnen af schaffen. En de wereld zou er armer door wor den aan poëzie en aan liefde. Alle tijds- deeling is zeker menschel ijk beperkt en dwaas. In de oneindige wateren der eeuwigheid zijn ook geen dijken en dam men. Daar vloeit ook alles samen tot een groot rusteloos geheel als de golven der zee. Maar toch willen wij den ernst van het einde en de hoop van het begin niet missen. Het is ons allen nut, althans eens in het jaar bewust te worden van den gang der tijden, na te denken over de waarde en' het doel van het leven, wat we deden en wat we waren en wat anders moet worden, wat we moeten doen en kunnen zijn voor elkander en daardoor onszelf te hernieuwen. Zoo kan die willekeurige grens in den tijd ons een roepstem zijn, die we wel eens eerder hoorden, maar die met plechtigen nadruk voor ons allen wel eens herhaald mag worden. Het hart heeft ook zijn rechten en zijn vragen en voor het hart is de grens tusschen jaar en jaar geen dwaasheid. Voor het hart kan er een zeer wezenlij ke grens bestaan tusschen December en Januari, waarop men, naar een huiselijk maar duidelijk beeld in den bijbel, den ouden mensch af legt en den nieuwen aan trekt. 'Er kennis van belanghebbenden wordt ge- dat de vergadering der Schoonheidscom- zal worden gehouden op Donderdag 5 'ari 1928, ten kantore van het Bedrijf Open- berken, te Velsen. dels r«tS KENNISGEVING. Hooi» ii der invang' spreekuur 11 uur v.m. Te behandelen sontwerpen in te zenden aan den secreta- commissie uiterlijk op Dinsdag 3 Januari l' s middags 12 uur. 31 December 1927, De secretaris der commissie, J. ARENDS. Geslaagd. Bij de te 's Gravenhage gehouden ex amens van Modevakscholen in Nederland, is geslaagd voor coupeuse mej. D. Grave- maker alhier, leerlinge van de Modevak school Wilhelminastraat te Haarlem. „St. Fidelis"Tweede Kerstdag heeft de R.K. Harmonie ,,St. Fidelis1' haar eerste uitvoering in dit seizoen gegeven voor do nateurs, begunstigers en kunstlievende JIBEKAIYJEM! WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN Losse nummers van de IJMUIDER COURANT zijn a. 5 cent steeds verkrijg baar aan ons Bureau, Willemsplein 11; in Sin jewel's Boekhandel, hoek Frogerstraat; Boekhandel P. F. C. Roelse, Kanaalstraat; Boekhandel Arends, Oranjestraat; Boek handel J. Ramp, De Rijpstraat, hoek Wil lem Barendszstraat; te IJmuiden-Oost bij Boekhandel J. W. Raadman, Trompstraat. Boekhandel Gelderman, hoek Lagersstraai en Ratelsstraat; Boekhandel F. v. d. Grijn, Kalverstraat; te Santpoort in den Boekhandel A. A. Cornegge, Boekdrukker, Terrasweg 23; W. Laufen, Rijksstraatweg 279 LVelsen-Noord. Weer waart de honger door het land en de anders zoo dartele schepselen, de vo gels, zullen er het slachtoffer van worden, indien niet overal getracht wordt, den nood te lenigen. Vele soorten hebben ons in de laatste maanden verlaten, om den wintertijd in mildere streken door te brengen, andere evenwel zijn hun ge boortegrond trouw gebleven en tot de laatste groep behooren de meezen, rood borstjes, lijsters, heggemusschen en nog meer. Hoe zulien deze dieren zich redden, nu de natuurlijke voedselvoorraden onbereik baar zijn geworden? Zonder hulp zal het sterftepercentage groot zijn, tot nadeel ook van den mensch, die de vogels, en in het bijzonder de insectenetende, niet kan missen. Immers, de vogels helpen krach tig mee, om insecten- en andere plagen te voorkomen, om het behoud van het evenwicht in de natuur te bevorderen. Wij doen dan ook een drngend beroep op het Nederlandsche volk, om te trach ten de vogelsterfte tot een minimum te beperken. Indien overal voor voedsel en voor drinkwater gezorgd wordt, zullen duizenden vogels gespaard blijven, en over enkele weken kunnen zij zich weer wijden aan de rol, die voor hen in de na tuur is weggelegd. En daarenboven zullen zij zonneschijn brengen in het leven van velen door hun gezang, door hun kleuren, door heel hun leven. Brood, vooral bruin brood, wordt dooi de meeste vogels met graagte gegeten zoowel door de kleine meezen en rood borstjes, als door de grootere waterhoen tjes en meeuwen. Spek of spekzwoerd kaaskorst, tafelafval en eigenlijk al wat eetbaar is, onze gevederde vrienden ma ken er in dezen tijd een dankbaar ge bruik van. Apennootjes, hennepzaad, een doorgeslagen cocosnoot, onze meezen smullen er in en de pakjes voer voor zaad- etende,, of voor insectenetende vogels, an ders gewoonlijk voor kooivogels bestemd, kunnen nu buTten goede diensten bewij zen. Als het kan, zorg dan ook voor water in een ondiep bakje. Eenigszins warm (doch vooral niet te veel) buiten gezet, doet het althans korten tijd dienst. Maar maak de voerplaats en de drinkplaats daar, waar de katten de vogels niet kun nen bespringen. Spoort de kinderen aan, voor de vogels te zorgen; gij bewijst er niet het minst den kinderen zelf een goeden dienst mee. Op aanvrage wordt gaarne een ge schriftje over Eenvoudige Wintervoeding kosteloos toegezonden. (Adres: Heeren gracht 540, Amsterdam). leden. De zaal was goed bezet. Voor dezen avond had men zich de medewerking verzekerd van den Piano- Humorist, den heer Schrama, uit Hillegom. Te kwart voor acht werd met een fris- sche marsch een aanvang gemaakt, waar door direct de gewenschte stemming kwam, gevolgd door twee Ouvertures. Ook wat na de pauze ten gehoore werd gebracht, geeft recht te constateeren, dat St. Fidelis een goed concert heeft gegeven en dat zij zich in de naaste toekomst stel lig van grooter succes verzekerd kan ach ten. Het gedeelte, dat de heer Schrama voor zijn rekening heeft genomen, was tot in de puntjes verzorgd. Hij heeft de aan wezigen hartelijk doen lachen. Wij ver wachten dan ook, dat allen zijn onge dwongen humor en zijn zonderling fijne muzikaliteit, zeer op prijs zullen stellen en dit bewijzen. Over enkele weken komt hij wederom in IJmuiden, dan voor een geheel ander doel. N. Hl. Ct. Bijzondere commissie voor Georganiseerd Overleg in zaken, rakende het personeel van den Rijkswaterstaat en van den dienst der Zuiderzeewerken. Beknopt Verslag als bedoeld in art, 13 2e lid van het Reglement van Orde. De Bijzondere Commissie voor Georga niseerd Overleg in zaken, rakende het personeel van den R.W.S. en van den dienst der Zuiderzeewerken heeft in hare op 13 Dec. '27 gehouden vergadering de haar door den Minister van Waterstaat om advies toegezonden ontwerp-algemee- ne instructies voor de bakenmeesters, ka naalbeambten, kantonniers en de beamb ten, belast met de bediening van een schipbrug over een rivier, enz. behandeld. Met den inhoud van die ontwerp- instructies kon de commissie zich in het algemeen vereenigen. Zij besloot den Min. v. W. te adviseeren de instructies aan te vullen in dien zin, dat andere dan de daaruit voortvloeiende werkzaamheden slechts mogen worden opgedragen, voor zoo verre zij verband houden met der dienst. Wat de instructie voor de bak jr.- meesters betreft, was zij van meening, dat een bepaling omtrent den arbeidsduur van deze ambtenaren uit de instructie behoort te vervallen, terwijl zij van oordeel was, dat het verbod om zich, behalve om rede nen van dienstbelang, niet zonder verlof buiten de standplaats te begeven, aanvul ling behoeft met het oog op dringende en zeer buitengewone omstandigheden. Naar het haar voorkwam moet opneming van een bepaling, waarbij de bakenmeesters verplicht worden zelf desgevorderd on derhands werkzaamheden te verrichten, worden ontraden. Ten aanzien van den schafttijd van de kantonniers besloot zij een verlenging tot l1/- uur gedurende de maanden April tot en met Sept. in overweging te geven. Voorts beval zij nog enkele kleine wij zigingen en aanvullingen van onderge schikten aard aan. Besloten werd tevens dèn Min. v. W. mede te deelen, dat de Commissie zich kan vereenigen met de indeeling van ds nieuwe betrekkingen van sluis- en stuw- knecht bij de gekanaliseerde Maas, brug wachter te Mui den en sluiswachter te Panheel bij de daarvoor aangegeven groe pen, resp. 4, 5 en 7 van de salarisregeling. Het Staatsvisschershavenbedrijf. Het Staatsvisschershavenbedrijf, dat nu bijna 30 jaar geleden werd opgericht en een einde maakte aan den chaotischen toestand die er heerschte in de jonge vis- schershavenplaats aan den mond van het Noordzeekanaal, is een voorwerp van aanhoudende zorg onzer regeering. En wel vanwege de voortdurende exploitatie verliezen, die op het bedrijf worden gele den. Bij een zuivere groepeering der cij fers blijkt echter spoedig dat er feitelijk van een verlies geen sprake is. Men be hoeft slechts de exploitatie van de haven met daarbij behoorende instellingen als een afzonderlijken factor te beschouwen om over te houden het hallenbedrijf, dat zich in een toenemende bloei mag verheu gen en jaarlijks een niet onbelangrijk winstsaldo oplevert. Het spreekt vanzelf, schrijft Hl. Dbl., dat een havenbedrijf zonder havenrechten en met als eenige revenuen de huur der dienstwoningen en de opbrengst van den verkoop der havenreglementen, slechts verlies kan opleveren. Over de laatste drie jaren (1924, 1925 en 1926) bedroeg dit verlies resp. f 282,285, f 273.089 en f 235.821, waaronder aan interest voor de in dit bedrijf gestoken kapitalen resp. f 189.279, f 178.417 en f 163.538. Uit deze .laatste cijfers blijkt reeds duidelijk dat het verlies op de exploitatie van de haven onafhankelijk is van het eigenlijke haven bedrijf zelve, immers de teruggang van het verliessaldo is hoofdzakelijk een gevolg van een vermindering van de interest rekening, die in 1926 f 15.000 lager is dan in 1925, doordat de rentevoet is terugge bracht van 5 1/2 op 5 pet. De exploitatiekosten bedragen feitelijk niet veel meer dan een halve ton, waarin ruim f 40.000 aan salarissen en arbeids- loonen. Ook met de kosten van onderhoud mede vormen de exploitatiekosten slechts een klein gedeelte van het totale verlies saldo. Een staatscommissie is thans ijverig aan het zoeken naar middelen, om het staats budget te ontheffen van dezen verlies post. Om het geheele verlies op het bedrijf weg te werken, zou men de retributie voor den verkoop van visch, die thans 2 pCt. bedraagt en in 1926 f 255.549 opleverde met minstens 1 pCt. moeten verhoogen, aangezien voor 1928 een tekort is ge raamd van f 133.400. Deze maatregel zou echter ongetwijfeld op een groot verzet van de betrokkenen stuiten, zoodat ve* wacht mag worden, dat het rijk daartoe slechts in uiterste noodzaak zal overgaan. Leverde het havenbedrijf een verlies op van ruim f 235.000, heel anders is het met de exploitatie der vischhallen. De re kening over 1926 nl. sloot af met een winst van f 62.028. Doch ook de waterlei ding, het electrisch licht, de exploitatie der terreinen en duingronden, der droogdok ken en van de kraan vertoonen een voor- deelig saldo. Deze bedrijven zijn echter geheel of ten deele te beschouwen als een onderdeel van het havenbedrijf. Eerder heeft men bij een beoordeeling van de uit komsten van het hallen-bedrijf rekening te houden met de uitkomsten van de ex ploitatie der spoorweginrichtingen en der koelinrichting, welke een verlies oplever den van resp. f 1991 en f 1475. Trekt men deze bedragen van de exploitatiewinst der vischhallen af, dan blijft er toch altijd nog een winst van bijna f 58.000 over. Uit een en ander blijkt dus duidelijk, dat de groote, op de visschershaven druk kende schuldenlast, de porzaak is van het verlies. Meermalen is van verschillende zijden op de onbillijkheid gewezen van liet standpunt der regeering om de exploi tatie van de haven met die der hallen te combineeren. Wil men een zuiveren toe stand, dan staan daartoe twee wegen open: men heffe havenrechten van de in de visschershaven binnenkomende vis- schersvaartuigen tot een gemiddeld be drag van ongeveer f 10 per vaartuig, óf men beschouwe de visschershaven als een nationaal belang en make haar los van de exploitatie der hallen.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1