UIT HET LEVEN VAN CHARLIE CHAPLIN Uit het Buitenland. Een Dankbaar Terrein. Aan Heeren Adverteerders. HET NIEUWE DAGBLAD MAANDAG 2 NOVEMBER 1931 door BERT WILLIAMS. zich zullen bewegen." Het heeft geen zin om bij ieder bericht hieromtrent te veronderstel len, dat de toestand critiek is geworden. Het geheim van Charlie's filmsucces. Chaplin. „Bezoekers, allen van boord! Bezoekers, allen van boord!" De schelle stem van een hutjongen weerklonk tusschen de dekken terwijl een gong indrukwekkend sloeg. De loopplank.de laatste bezoekers ver laten de „Cairwrona"fluiten blazen, trossen krinkelen als slangen en plensen in het water. Geduwd en getrokken door druk doende kleine sleepbootjes, verwijdert de groote, zwarte romp van den Oceaan-stoomer zich langzaam van de landingssteiger te Southampton. Eenmaal midden in den stroom, verheft de sirene zijn machtige stem, overstemt elk geluid met zijn eigen, droef- geeStigen afscheidskreet. Als een troep ver schrikte kuikens stuiven de sleepbooten uit een, haastig terug naar den veiligen wal. Handen en zakdoeken wuiven. Vlaggen wapperen aan de maststoppen in een fris- sche westelijke bries. De opgeheven gezich ten, de bewegende zee van handen, het vaar welgeroep van den wal wijkt terug en als dan de scheepsband een vroolijk melodietje inzet, wend ik mij tot de ernstig kijkende, in zijn jas weggedoken, figuur naast mij aan de reeling en zeg: „Wel, Charlie, wij zijn ten slotte op weg" Charlie Chaplin glimlacht, als hij zijn hand op mijn arm legt.' „Ja, Bert", antwoordt hij, met zijn diepe stem, „we zijn op weg". Zijn blik gaat terug naar de zich verwijde rende kustlijn en hij voegt er aan toe: „Een mensch begrijpt niet hoeveel het goede oude Engeland voor hem be tee kent, voordat hij het verlaat Langzamerhand is het dek onder onze voe ten beginnen te schudden en beven met de zachte trilling van volmaakt werkende soe pele machines; in onze ooren klinkt het ge- ruïsch van de boeggolf, zooals zij in schuim opkomt overgaat in een vlak van geaderd marmer en wegstroomt langs de zijden van het schip, om zich te vereenigen in het ach ter ons aan komende kielzog. Dit was de ondertoon die onze' drijvende we reld voor veertien dagen zou beheerschen; andere geluiden waren er ook, dat is waar, scherpe scheepsgeluiden, het signaal voor de maaltijden, het gehamer der verf afbikkende zeelui, het gejengel van het orkestje in de eerste klasse, de krassende stemmen der Amerikaansche passagiers, maar de onder toon bleef, zooals het motief van een opera. Charlie en ik staarden met samengekne pen oogen naar de glinsterende en donsen- de baan, die in westelijke richting op het water lag en onweerstaanbaar, trok het ons aan, zooals de ondergaande zon, daar een strook goudpoeder over de golven spreidde. Achter ons was Engeland onder den horizon verdwenen en lag de schuimweg, waarlangs wij gekomen waren. Vóór ons. drie duizend mijlen lang, het golvende wateren de roem! Nooit heb ik toen gedacht, dat één van de veertien leden van de „Mumming Birds" Company, dat lid, dat naast mij stond op het dek van de oude „Cairwrona", de teer uit ziende jongeman, van wien ieder hield, over slechts enkele jaren de beroemdste man van de wereld zou zijn. Wij wisten wel dat hij het ver zou brengen, zijn ernstige toewijding voor zijn werk, zijn charmante manieren, zijn ge- ,nie als tooneelspeler, zijn afkeer van bom bast en uiterlijk effect en zijn bijna fana tieke liefde voor zijn vak, weze'n hier reeds op, maar hij heeft ons allen toch verrast. Vele legendes over Charlie Chaplin zijn reeds verspreid. Hij is vaker beschreven en geïnterviewd dan eenig ander levend wezen ter wereld. Maar toch is er misschien nog wel aanleiding voor één van zijn oude col lega's om zijn herinneringen aan de dagen toen Charlie zijn kameraad was, op te halen, herineringen aan de dagen toen de pas uit gevonden bioscoop een nieuwtje was, zij nog geen practische waarde als amusement had en het variété nog domineerde in de 'amuse mentswereld, toen Hollywood nog niet op de kaart te vinden was: de avontuurlijke dagen van 19101911, toen de No 1, Touring Com pany van Fred Karno's „Mumming Bird's" tusschendekspassage nam op de boot naar het Westen. Wij waren met ons vijftienen, waaronder Charlie Chaplin, Alfred Reeves, Stan Lourel (nu ook een bekende filmartist) en een gelukkiger familie kon nergens gevonden worden; Er heerschte een uitmuntende geest onder ons, alle beroepsjalouzie ontbrak vol komen, maar er was "respect voor elkanders talent en een onderlinge sympathie, die was geboren uit tegenspoed en de harde school van het toóneel. Aan Alfred Reeves, die op deze Ameri kaansche toer van de „Mumming Birds" Fred Krno's manager was, werd later door Char lie een baantje als manager aangeboden; hij nam het aan en heeft het tot heden ge houden. Stan Lourel kan ook genoemd worden. Ook hij heeft veel bereikt door Chaplin's voor beeld te volgen en voor de 'film te gaan spe- len. In deze dagen, was hij nog onder zijn eigen naam beke'nd nl. Stanley Jefferson. Zijn vader, Arthur Jefferson, bezat verschei dene theaters in het Tyneside en North- Shield district. Stan was een excentrieke jongen, bij had een opmerkelijk hoogen lach. Hij heeft deze excentriciteit handig uitgebuit en de „Lourel en Hardy" films zijn nu één van de grappigste producties van Hollywood. Ik was stage-manager en speelde destijds Iedere mannelijke rol, die te pas kwam in de voorstelling, behalve „The Drunken Twell" (de dronken groote mijnheer), dit was Charlie's specialiteit! Fred Karao, dat theater-genie, maakte zijn naam met de re vue „The Mumming Birds" Oorspronkelijk hee'tte het „Twice Nightly" en het ontstond op de volgende manier. In de vaudeville wereld van die voorbije dagen, bestond er een geheimzinnig, wonder lijk Bohemien-troepje, bekend onder den naam „De Waterratten". Dan Leno was de „Koning-Rat", en de andere ratten waren sterren uit den ouden tijd, zooals Eugene Stratton, Little Tich, Paul Martinetti, Joe Elvin. Dit kleine kringetje beroemdheden voerde een grappige schets op in het London Pavillion voor den Sjah van Perzië. Fred Karno zag de voorstelling en de inspiratie voor de „Mumming Birds" was geboren. Deze revue werd 26 jaar lang in Groot- Brittannië gespeeld, negen jaar in Amerika en met korte tusschenpoozen in alle be schaafde landen van de wereld. Hier is het geheim van Charlie Chaplin's succes in de zwijgende film. Ons aanpassend aan de music-hall mogelijkheden van die da gen, waren we gedwongen alle scènes met een sprekend gedeelte van eenige lengte te vermijden. Daar „Mumming Birds" in dit opzicht de toegestane lengte overschreed, werden deze deelen in pantomime gespeeld, met actie en geen woorden. Dit is de reden waarom Charlie en Stan Lourel zooveel vóór hadden op de vele tooneelspelers, die op het witte doek roem trachtten te behalen. De anderen rekenden op een dialoog, 'n gesprek om het gelach van de Zaal te doen opscha- teren maar waren hierdoor juist onbruik baar voor de zwijgende film. Charlie en Stan hadden een onschatbaar waardevolle training in stil spel gekregen, wat hen beiden vooraan in de rijen van de helden van de celluloidband bracht. (Nadruk verboden). .Kennemer Lustwarande.'' Het Nieuwe Dagblad vindt in het district IJrnuidenVelsen, Beverwijk en Omstreken een dankbaar terrein. Zijn naam past erbij. Want hoeveel nieuwe arbeidslust, onder nemingsgeest, nijverheid zijn er in luttele jaren wel niet in dit district tot uiting ge komen! Het is gegroeid tot een machtig geheel, en het groeit nog steeds, in snel tempo. Zóó snel is het gegaan, dat lang nog niet iedereen in Nederland weet dat de gemeente Velsen met haar 42000 inwoners de vierde gemeente van de provincie Noord holland is, en dat zij steden zooals Alkmaar, Zutfen, Deventer, Middelburg om er maar enkele te noemen ver overtreft. Maar het is niet alleen een quaestie van aantallen. Allerminst. Die aantallen ver tegenwoordigen een snel groeiende activiteit. Ook in Beverwijk, dat met zijn prachtige Breestraat, een „avenue" zooals men vrijwel nergens anders in ons land vindt, het cen trum is van een groot tuinders-district. Dat is sterk gegroeid, en het sluit waardig aan bij het ongelooflijk-snel gewassen industrie- en visscherij-district van VelsenIJrnuiden. Het Velsensche gemeentebestuur, met burgemeester R. G. Rijkens aan het hoofd, heeft dezen stormloop op zijn grondgebied kranig in goede banen weten te leiden. Aan alle zijden vindt men de bewijzen van ruim-opgevat, vooruitziend gemeente beleid modern in den besten zin des woords. De aankoop eerst van Velserbeek, later van Spaar en Berg en nu pas van Rooswijck, treedt daarbij sterk op den voor grond. „De Kennemer Lustwarande" van vroeger, toenmaals in handen van enkele groot-grondbezitters, was ontoegankelijk voor ieder ander. Men kon slechts raden welke lusthoven achter die hooge hekken verborgen waren. Ik herinner mij uit mijn eigen jeugd hoe vaak ik langs die mooie landgoederen gefietst ben, op den straatweg naar Haarlem, en mij voorstellingen heb trachten te maken hoe het er daarbinnen toch wel zou uitzien. Het beleid van Velsen's gemeentebestuur heeft de prachtigste natuurtafereelen thans tot publiek domein gemaakt, en wij kunnen er van harte dankbaar voor zijn. De Kenne mer Lustwarande voor eakelen is in dezen modernen tijd de Kennemer Lustwarande voor allen geworden. Er is zooveel meer. Wie deze gemeente be zoekt voelt vanzelf eerbied in zich opkomen als hij ziet hoe in weinige jaren tijds uit gestrekte nieuwe woonwijken ontstaan zijn, uitbreidingsplannen ontworpen en onmid dellijke daarop uitgevoerd. Als hij den royalen aanleg der hoofdwegen bekijkt, en er eens over nadenkt, in hoe korten tijd de gemeente bedrijven en de dienst van Openbare Werken zich bij dit bliksemsnelle groeiproces hebben mqeten aansluiten met hun omzet, hun arbeidsvermogen, hun plannen en ont werpen. Dit district leeft en is vol energie. Het herbergt visscherij, industrie, tuinderij, alles op groote schaal en vol frissche levens kracht, telkens weer tot nieuwe perfectie opgevoerd. Voor de tallooze zeeschepen die door dit district binnenkomen op hun reis naar Am sterdam, is het een schoone entree in Neder land. Een entrée als ïn een bijenkorf, vol rustelooze activiteit en energie. Een stukje Nederland waar wij trotsch op zijn! Laval's plannen. - Hij zal zich met Bruening in verbin ding stellen. - De herstel schulden zijn een Europee- sche kwestie geworden. - Japan boos. - Een stille wenk uit Amerika. - Bewa- peningsvacantie voor een jaar een feit? - Over troe penbewegingen in Mand- sjoerije. Geeève. Russisch voorstel voor vreed zaam voortbestaan der staten. Tegen heden is door den Volkenbondsraad te Genève een commissie bijeengeroepen, die belast is met de bestudeering van het Rus sische voorstel inzake een te sluiten econo misch non-agressiepact, volgens hetwelk dc staten opnieuw het beginsel van het vreed zaam voortbestaan van staten met verschil lende sociaal-economische, politieke of eco nomische stelsels proclameeren, aldus het Handelsblad. Zuid* Amerika. een te Munch en gehouden rede verklaard dat de nationaal-socialisten bereid zijn samen met het centrum te werken, zoodra dit zich zou hebben bevrijd „uit de klauwen van het God verloochenende Marxisme". ERNSTIGE ONTPLOFFING IN SCHOTSCHE MIJN. Laval. De belangrijkste buitenlandsche berichten kunnen tot het volgende overzicht samenge vat worden: In eenige telegrammen van de „He de France" varende tusschen Europa en Ame rika, brengen de journalisten verslag uit van hun meening over Laval's taak in Frankrijk. (Het is een gek ding, maar men krijgt, al deze berichten lezende, zoo het idee, dat La- val niet van boord had behoeven te gaan: door middel van de telegrammenwisseling uit zee vóór zijn aankomst in de V. S„ en vóór zijn terugkomst in Parijs lijkt de heele zaak eigenlijk al bekokstoofd te zijn). Bepalen wij ons echter welke diepere waarheid er achter deze tusschen haakjes geplaatste scherts, ook schuilen moge tot den inhoud der genoem de telegrammen. Zij leeren ons dat Laval waarschijnlijk onmiddellijk na zijn terugkeer in Parijs zich telegrafisch met Bruening in verbinding zal stellen. Te piquanter zijn de verwachtingen omdat deze manoeuvre omdat niemand eigenlijk kan zeggen, of Lavai's po litiek, die Hoover er toe gebracht heeft, te be loven, niet meer een Amerikaansch initiatief voor een nieuwe regeling van herstelbetalin gen of een moratorium, te organiseeren, in het voordeel of in het nadeel van de Europee- sehe samenwerking zal zijn. Dit is zeker: door Hoover's toezegging heeft de herstelkwestie helaas weer een zuiver Europeesch karakter gekregen, met een sterken nadruk op den on af hankeliiken Franschen invloed. Onafhanke lijk, omdat het initiatief tot een reorganisa tie der herstelschulden practisch alleen van Parijn te verwachten is. Frankrijk is steeds zeer beducht geweest voor een min of meer -pro-Duitsch ingrijpen van Amerika na den oorlog. Men neemt nu aan,., dat het van het door Amerika geschonken woord gebruik zal maken, door reeds in December van dit jaar een nieuwe herstelconferentie bijeen te roepen. Von Hoesch, Duitscli gezant in Parijs, be vindt zich thans te Berlijn, Daar krijgt hij instructies over de door Düitschland aan te nemen houding tijdens besprekingen met La- val. wanneer deze straks in Parijs wederom actief zal deelnemen aan de buitenlandsche politiek. Uit Tokio wordt bericht, dat zelfs de zeer gematigde Japansche pers ernstig ontsticht is, over een tusschen China en Engeland (Miles Lampson) afgesloten verdrag in zake de afschaffing van exterritorialiteitsrechten. De Janpansche pers beschuldigt Engeland er openlijk van, in China te intrigeeren, en zich ten kosten van Janan te bevoordeelen. Bij de ergernis over Engel and's houding in Genéve (Lord Robert Cecil) «is dit dus een tweede grief tegen Albion. Uit Amerika komt een tam-gesteld bericht je, geïnspireerd door onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken Castle, volgens het welk de Amerikaansche regeering zich even tueel genoodzaakt zou kunnen zien, haar af keuring te uiten ingeval van een blijvende bezetting van Mandsjoerije door Japan. Dit is klaarblijkelijk een voorzichtige en liefderijke waarschuwing van „de groote broer" (waarmede de Europeesche familie leden elkander bij tijd en wijle dreigen!) aan het adres van Japan, dat wanneer men de jongste gegevens gelooven mag er heusch wel niet toe zal overgaan, om toe te geven aan het drijven van de militaire en con servatieve kaste. (Het feit dat deze kaste vele nationalistische jongeren achter haar vanen heeft, ten spijt). Belangrijk is het bericht, dat thans een twintigtal Staten (waaronder Engeland, Japan, Frankrijk, de Vereenigde Staten, Tsjecho-Slowakije, Rusland en Italië) toege zegd hebben accoord te gaan met een bewa- peningsvacantie voor een jaar, ingaande heden, 1 November 1931. Al deze staten heb ben het voorbehoud gemaakt, dat zij ver langen dat de buurstaten zich eveneens tot de bewapeningsvacantie bereid verklaren. De bereidverklaring van schier alle volkenbonds staten (wij missen Polen echter nog op de lijst) doet deze reserve echter vanzelve ver vallen. Bovendien zaten Polen, Japan en Frankrijk in hetzelfde schuitje en de laatste twee hebben toegegeven. Na 1 November kunnen de Staten, indien er geen reden is om de reserve te laten gel den, hun standpunt definitief vaststellen. Doch dit is een louter formeele kwestie. Men kan nu wel aannemen, dat de bewapenings vacantie er door is, hetgeen een goede „pre lude" is voor de Groote Conferentie in '32. Op het punt waar de Zuid-Mandsjoerij- sche Spoorweg den Oosterspoorweg ontmoet, is een Japansch troepen detachement van 600 man gearriveerd. Men brengt dit feit ir. verband met veronderstelde Russische hulp aan China in Noord-Mandsjoerije en in een Japansche manoeuvre, die de opmarsch naar Charbin ten doel heeft. Men is natuurlijk ge neigd een diepere beteekenis aan dergelijke verplaatsingen toe te kennen, een neiging die niet geheel gerechtvaardigd is, omdat,'zoo lang er troepen in Mandsjoerije zijn., deze Reeds 100 dooden. DE LIJKEN VOLKOMEN VERMINKT. De eisch tegen Irigoyen. De „Prensa" meldt, dat het openbaar mi nisterie in het proces tegen ex-president Irigoyen en de ministers van zijn' kabinet wegens ambtsmisbruik en verduistering van openbare gelden tegen Irigoyen en een oud- minister twee jaar gevangenisstraf heeft ge eischt en tien jaar vervallenverklaring van het recht tot het bekleeden van openbare ambten. Het valt te betwijfelen of het tot een for meel vonnis zal komen. Engeland. De Universiteit van Londen -,temt conservatief. LONDEN, 31 October (V.D.) De univer siteit van Londen heeft met 5327 stemmen meerderheid een conservatief naar het parle ment afgevaardigd. Thans ontbreekt alleen nog het verkiezingsresultaat van de vereenig de Erigelsche universiteiten. LONDEN, 1 November (V.D.) Door een ontploffing in de Bowhill-mijn bij Lochgelly (Fifeshire, Schotland) werden 10 mijnwer kers gedood. De mijn is een der grootste in Schotland. Er wordt door 1440 mijnwerkers gearbeid. De ochtendploeg was Zaterdagmiddag juist uit de mijn gekomen, toen de mannen een ontploffing hoorden, welke in de ge^eele plaats verwoestingen aanrichtte. Er werden reddingscolonnes samengesteld, die n,aar beneden gingen, zij namen zes ka narievogels mee ten einde de gesteldheid van de lucht te onderzoeken. Alle vogeltjes stier ven onder invloed van de gassen. Niettemin gingen de mannen verder. Na een zwaren arbeid van zes uren moesten zij evenwel te- rugkeeren, zonder resultaat te hebben. Ande re mannen gingen naar beneden. Hun is het na eenige uren van noesten arbeid gelukt, midden in den nacht door te dringen tot ds plaats des onheils, waar zij tien volkomen verminkte lijken onder het puhi vandaan haalden. Het ongeluk heeft plaats gehad op 600 M. onder den grond. DE VLIEGENDE JONGEDOCHTER DuitscMand. De Hitlerianen in de regeering? Voor een recordvlucht naar Afrika. KAUWGUMMI VOOR LEKKEN IN DEN BENZINETANK. Miss Peggy Solaman, de 19-jarige dochter van een in Londensche kringen zeer geziene familie, tracht een reeorvlucht naar Zuid- Afrika te maken. Vrijdagavond om 11 uur vertrok zij van het vliegveld Lymone en om half een des nachts arriveerde zij op Le Bour- get, aldus „De Courant". Na benzine te heb ben geladen, vloog zij door naar Rome, waar zij Zaterdagochtend aankwam. Om 5.30 des middags kwam zij in Athene aan. Zondagochtend is zij naar Caïro ver trokken. Miss Solaman maakt den toch in een klein PusslMoth-vliegtuig, „Good Hope" genaamd. Zij wordt vergezeld door Store, een ervaren vlieger, die als navigator en tweede piloot fungeert. Het tweetal heeft kauwgummi bij zich om lekken in de benzinetank te stoppen. DE KINDERSTERFTE LüBECK. IN -Hitler. BERLIJN, 31 October (Part.). De bezoeken die Hitier aan generaal von Schleicher heeft gebracht, hebben den indruk versterkt, dat de nationaal-socialisten gaarne regeerings- partijzouden worden, Prelaat dr. Schreiber, een der leiders van het centrum, heeft deze zaak ter sprake gebracht in een vergadering van zijn partij. Dr. Schreiber zeide onder andere dat "het nationaal socialisme op het oogenblik een crisis doorleeft. Het is nog zeer onzeker of de productieve krachten in deze beweging de bovenhand zullen krijgen. Stoehr, de bekende nationaal-socialistische afgevaardigde, heeft overigens gisteren in HET VERHOOR DER VERPLEEGSTERS. LüBECK, 31 Oct. (V.D.) Het verhoor van de zuigelingen-verpleegsters bracht in alle gevallen de bevestiging, dat de haar toe vertrouwde kinderen inderdaad gevoed wa ren. Tijdens het verhoor van de afzonderlijke zuigelingen-verpleegsters bleek, dat het B.C.G.-preparaat door zuigeling-verpleeg sters uit Bad Schwartau was ingevoerd, aan gezien door een verpleegster gezegd was, dat het middel zeer goed was en in Lübeck werd toegepast. Na het slot der verhooren der verpleegsters werd de zitting tot Woensdag verdaagd. |llll!llllllllllllllllll!l!!llllllllll!!lllll HET NIEUWE DAGBLAD voor Velsen/IJmuiden, Beverwijk en Omstreken, biedt zich niet alleen in vol vertrouwen aan als onderhoudend, actueel, goedkoop dagbiad voor den lezer, het dient zich ook aan b?: den adverteerder als goed en goedkoop reclame- bemiddelaar. Wij garandeeren een oplage van 3000 exemplaren. Dit r erste nummer is in een oplaag van 5000 exem- plai verschenen. Natuurlijk zullen adverteerders ons zeer welkom zijn. Wij zullen zoo vrij zijn, Ir t in deze dagen ook door per- soonlük bezoek onze aanbiedin ,en te doen. HET NIEUWE DAGBLAD zal geen advertentie pagina's bevatten, overgeheveld uit een, in een anderè stad verschijnende courant. Onze prijzen zijn laag, maar vast. Dat wil zeggen: ieder adverteerder wordt door ons op dezelfde wijze behandeld. Ziehier de Tarieven: Losse advertenties 15 regels 75 cents, elke regel meer 15 cent Bij abonnement: 8 cent per regel. Minimum contract aantal 500 regel, af te nemen in 1 jaar. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: (annonces tusschen den tekst). Losse advertenties 15 regis 1.50. Bij abonnement: 16 cent per regel. Minimum contract aantal 500 regels, af te nemen in 1 jaar. Opgave van advertentiën kan geschieden aan ons kantoor Kenne- merlaan 42, IJrnuiden, Telefoon 521, terwijl onze vertegenwoordiger U natuurlijk gaarne zal komen bezoeken. ■lillllllllll L ll jpi*

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 3