RET NIEUWE DACBLAD 'MAANDAG 2 NOVEMBER 1931 Voor den Politierechter. EEN, TWEE, DRIE, KLAVERAAS. 't Was een variatie op het spel. waar zeker Soort Amsterdammers en niet bepaald de roem der natie, den boer mee opgaan om op winst beluste lieden en die zijn er vele geld uit den zak te kloppen. Het werd niet met kaarten gespeeld en het heette ook geen een, twee, drie klaveraas; voor de uitvoering behoefde men slechts drie halve notedoppen en een klein balletje; men zou het dus het notedoppenspel kunnen noemen, schoon de naam weinig zeggend is voor den aard van het spel. 't Was in wezen het echte, gerenom meerde een, twee, drie klaveraas, maar ik vermoed, dat het een ander uiterlijk heeft gekregen, omdat de menschen al zoo dikwijls gelezen hebben, dat hun geldbegeerige mede burgers slachtoffers van kaartspelen zijn ge worden en dus min of meer wantrouwend den man bezien, die speelkaarten uit den zak haalt. Zoo drie notedoppen en een knikkertje, dat wekt geen argwaan, doet je denken aan een gezelschapspelletje. Wat men er mee doet? Wel, het bolletje wordt onder een der halve notedoppen verborgen en de beide an dere doppen worden daarnaast gelegd met den bollen kant boven. Nu scharrelt de on dernemer de doppen door elkaar en dan moet je zeggen onder welke dop het balletje ligt; als je het raadt, krijg je vijf gulden; raad je mis, dan verspeel je die, of een ander overeengekomen bedrag. Het scheen, dat onze speler, die heden te rechtstond, het den Zaandammers al heel moeilijk had gemaakt om te winnen, want de veldwachter had wel drie doppen in beslag kunnen nemen, maar een balletje was onder geen van drie. Met zekere verontwaardiging protesteerde onze vriend tegen de verdacht making van bedrog; hij zei, dat het balletje er wel was geweest en beweerde, dat zijn spel geen hazardspel was, maar behendigheids spel. Nu, van zijn kant was het zeker behen digheid, maar daar komt het niet op aan; 't is "de vraag of er behendigheid van de mede spelers aan te.pas komt en dat is niet het ge val, want juist door zijn behendigheid wordt het voor de omstanders een greep in de lucht en dus klaar toeval, als ze het raden. Wat het spel met de justitie betreft, wordt het voor die Amsterdamsche kooplieden zooals ze zich graag noemen, steeds minder een hazardspel, maar ze kunnen verzekerd zijn van een prijs en ditmaal werd zelfs de hoogste prijs, 6 maanden, getrokken. DER HAUPTMANN VON KöPENICK. Ik geloof niet, dat er voor den burgemees ter van Beverwijk veel gevaar bestaan heeft, dat hij gevankelijk zou worden weggevoerd en de gemeentekas geleegd; trouwens in dezen tijd is 't zeer de vraag of je nog ergens een gemeentekas zou vinden, die allang niet leeg was, zoodat het uit dien hoofde ieder sterk wordt ontraden den ouden Voigt te imiteeren. 't Zij dan ook verre van mij het jonge- mensch, dat heden terechtstond, omdat hij in een luitenantspakje had geloopen. van slechte voornemens te verdenken en ik ge loof graag, dat hij zich een luitenantspakje had aangeschaft om daarin gekleed de illusie te hebben, dat hij het tot luitenant had ge bracht, terwijl zijn schitterende militaire loopbaan reeds bij korporaal was geëindigd vanwege de vele dagen provoost. Of de wacht meester der marechaussee, die eerst voor den luitenant in de houding had gestaan en toen plots van houding was veranderd, omdat hij zag, dat de sterren op de kraag niet die eens lreuschen luitenants waren, of die wacht meester misschien gelijk had in zijn veron derstelling, dat het mooie pakje moest dienen om de Beverwijksche meisjes het hoofd op hol te brengen, laat ik in 't midden, de jonge ling glimlachte bij die veronderstelling; de rechter glimlachte eveneens, maar dat was alleen maar om uit te drukken, gelijk te Am sterdam aan de poort van 't Spinhuis stond; i Vrees niet, ik wreek geen kwaad, maar dwing tot goed: Straf is mijn hand, maar lieflijk mijn gemoed. En de straffe hand gaf 30 boete. VREEMDE KLANKEN. 't Was geen belangrijke zaak, die veel leden van de rechterlijke macht op het podium en de klerken van de'griffie achter de balie trok 't was een eenvoudig diefstalletje, waar een man een portemonnaie van een keukentafel had gepikt, om die gauw weg te smijten, toen de bestolene hem naliep. Dat zou al die be langstelling niet hebben gewekt, als dis man geen Chinees was'geweest en voor wien dus een andere Chinees, die wat Hollandsch sprak, noodig was om de verschillende ver klaringen om te zetten. En we luisterden met veel plezier naar de vele au's en ïngs cn ungs, die over de groene tafel werden gestrooid. De tolk mocht zeer zeker wel een betrouwbaar man zijn, want die twee hadden ons levend kunnen verkoopen. Verdachte ontkende: hij had de portemon naie op straat bij de deur gevonden; voorts scheen hij niet ongeneigd tot marchandee- ren, wat de strafmaat betreft, wat volstrekt overbodig was, want zoowel de Officier als de rechter waren den Chinees welgezind, omdat hij zich in het vreemde land, waar niemand hem verstond en waar je geen por temonnaie mag vinden, niet thuis gevoelde en dat zal dan ook wel de reden zijn geweest, dat hij het huis van de juffrouw voor het zijne had aangezien. Hij kwam er met 5 weken af met aftrek van voorarrest. Wellicht is dit een vingerwijzing voor Hollanders, die portemon- naies willen stelen, om dit niet hier te doen, maar in een land, waar ze je niet verstaan BINNENLAND BELASTINGVERHOOGING AMSTERDAM. TE In de Memorie van Antwoord op het Ver slag over de begrooting 1932 zeggen B. en W. van Amsterdam, dat de credietwaardigheid van Amsterdam ongeschokt is. Er is een be leid van hooge soliditeit gevoerd, ook wat leeningen betreft. Wegens de hooge crisis uitgaven zal echter een crisisfonds worden ingesteld, waarvan de inkomsten o.a. verkre gen worden door verschillende nieuwe belas tingen, waaronder een belasting op de brand verzekering van onroerende goederen, weder invoering van de zakelijke belasting op het bedrijf, behalve voor bedrijven, die geen winst maakten, verhooging der opcenten op de personeele belasting met 1/5, niet af schaffen van het bruggeld, herziening der hondenbelasting, verhooging van het straat geld met 1/3. Door vermindering van uitga ven op vastgestelde begrootingsposten wil men 500.000 bezuinigen. Andere bezuini gingen, vooral op subsidies, zullen worden overwogen. Herinnerd wordt aan een gegeven belofte om de loonen en salarissen niet te verlagen. Het Vreemdelingenverkeer zal krachtig bevorderd worden. ROTTERDAM ZAL GEHOLPEN WORDEN. NADERE BEZUINIGINGEN OP DE BEGROOTING? Leest U reeds een ochtendblad? Neem er dan HET NIEUWE DAGBLAD als avondblad bij. VERDUISTERD BEDRAG IN DEN BOSCH NOG NIET BEKEND. DE CURATOR GENOOT HET VOLSTE VERTROUWEN. De Tel. verneemt nog uit Den Bosch, dat de arrestatie van den derden curator in het fail lissement der Hanze Bank .en diens verhoor voer den rechter-commissaris nog niet het resultaat gehad- hebben dat met zekerheid kan worden vastgesteld hoe groot het bedrag is van de fondsen, die verduisterd zijn. Ge schat wordt, dat een half percent van het nog aanwezige kapitaal verloren is. De gear resteerde genoot het volste vertrouwen van zijn mede-curatoren, te meer daar hij in den oorlogstijd chef was van het Rijksdistributie kantoor. Nimmer was er toen eenige aan merking op zijn beheer gemaakt. Het onderzoek zal moeten uitwijzen hoe hij zijn verduisteringen heeft gepleegd, aange zien hij de desbetreffende boeken heeft me degenomen van het kantoor en deze nog te rug moeten komen. HET POKKENGEVAL TE BEETSTERZWAAG. EENIGE FAMILIES IN QUARANTAINE. Tot heden werden te Beetsterzwaag wegens het voorkomen van een geval van pokken op het buitengoed „Lauswoit" van de familie BierumaOosting 450 vaccinaties verricht. Verscheidene families te Beesterzwaag en Leeuwarden, die met den patiënt in aanra king zijn geweest, zijn te Leeuwarden in quarantaine gesteld. Hieronder bevinden zich eenige leden van de rechtbank te Leeuwarden, waardoor de toch al drukke werkzaamheden bij de rechtbank zich op- hoopen. De stukken, die de heeren onder hun berusting hebben gehad, moeten alle worden ontsmet. Het verloop van de ziekte bij de patiënt is gunstig, hetgeen wordt toegeschreven aan het feit, dat hij zich twee jaar geleden heeft laten inenten tegen alastrim. Eerst in den loop van de volgende week zal blijken of nog anderen besmet zijn HET WEGENPLAN NIET INGE STELD OP DE TOEKOMST? 1 Iri de kringen van den Rijkswaterstaat is men echter blijkens verschillende uitlatin gen van oordeel, dat aan die wegen nog geen behoefte bestaat. Het gevolg zou kun nen zijn, dat het ge!d er later niet meer is. De wegen worden over het algemeen voor autowegen te breed ontworpen 43 M.), ter wijl 2025 M. daarvoor voldoende geacht wordt, en 1516 12 M. voor de viaductwe gen. Men stelle het beginsel, dat autosnelwe gen er komen, vast en traceere ze op het plan. Een enkele verkeerswege zal reeds dade lijk moeten worden aangelegd. Aangedrongen wordt op een nader in stu die nemen van deze zaak. Men deinze niet terug voor de reeds aan het plan ten koste gelegde moeite, noch voor de eventueele ver traging. Deze behoeft inderdaad niet zoo groot te zijn. De hoop wordt uitgesproken, dat de Tweede Kamer bij de behandeling van de begrooting van het Wegenfonds 1932 deze geheel terug moge wijzen, en den stoot geven voor een nader onderzoek, voor een- meer op de toekomstige behoeften berekend wegenplan. Als een voorbeeld wordt genoemd de ver binding AmsterdamDen Haag. Gecritiseerd wordt dat deze weg van den Zuidoost hoek van de Haarlemmermeer om buigt naar Sassenheim, en niet doorloopt beoosten Leiden naar Den Haag. Indien de weg over Sassenheim in de toekomst onvol doende wordt, zijn de kosten van het ge deelte Zuid-oost hoek Haarlemmermeer Sassenheim nutteloos besteed. Volstaan zou bovendien kunnen worden met een wegpro- fiel van 25 M. in plaats van 43 M.. waardoor slechts 86 H.A. instede van 128 in dien vruchtbaren polder onteigend zou behoeven te worden. Voor het traject Zuid-Oost hoek HaarlemmermeerSassenheim zal gelet op de grondgesteldheid de bouw van een viaduct wel het meest in aanmerking komen. Daardoor kan de uitvoering sneller gaan en behoeft ook minder grond onteigend te worden. RIJKSSTEUN VOOR DE KAS* BEHOEFTEN DER GEMEENTEN. Het wetsontwerp verschenen ER ZULLEN VOORWAARDEN GESTELD WORDEN. MIJ. VOOR NIJVERHEIH PLEIT VOOR „AUTOSNELWEGEN". Naar „de Rotterdammer" ter oore kwam, had de conferentie in Den Haag van den bur gemeester, wethouder De Zeeuw en den ge meentesecretaris van Rotterdam het resul taat, dat voor den allereersten tijd regelingen zijn getroffen. Nader vernam het blad, dat sommige ge meenten, welke in moeilijkheden zitten, en dat zijn er verscheidene, hun begrootings- cijfers in den Haag door eigen ambtenaren moeten doen toelichten. Te Rotterdam zijn thans verschillende ge meentewerken stopgezet. Aan de particuliere straatmakers in dienst der gemeente is ont slag aangezegd. Verwacht mag worden, dat verschillende veranderingen in de begrooting voor 1932 zullen worden voorgesteld. Vele der cijfers komen, natuurlijk niet meer overeen met de werkelijkheid. De Centrale Commissie voor Bezuiniging uit de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft van deskundige zijde een beschouwing ontvangen over het Rij kswegenplan. De bezwaren tegen het plan worden in drie groepen verdeeldten eerste mist men de lèiding en de vaste lijn in de plannen. In de tweede plaats blijkt gegronde twijfel te bestaan of de gelden, die voor wegenaanleg en verbetering beschikbaar zijn, wel op de meest doelmatige wijze wordt besteed." De derde categorie van bezwaren betreft veelal streek belangen. Deze blijven onbesproken. Geprezen wordt de brochure van ir. A. A. Mussert „Vrij baan vcy de toekomst", omdat daarin de vraag gestt d wordt, of onze ont worpen wegen wei voldoende rekening hou den met het autosnelverkeer in de toekomst. Bepleit wordt een scheiding van de wegen voor snelverkeer en het meer locaal georiën teerd gemengd verkeer. De snelverkeerswe- gen, gereserveerd voor het autoverkeer, die nen zooveel mogelijk in rechte lijn tusschen de voornaamste centra te worden getrokken. Thans is ingediend een wetsontwerp tot het verleenen van steun uit 's Rijks kas aan gemeenten, die ernstige bezwaren ondervin den in de financiering harer kasbehoeften, uit 's Rijks kas. De steun wordt zooveel mogelijk verleend in den vorm van rentedragende voorschotten of in den vorm eener garantie wegens door anderen te verleenen voorschotten en slechts onder zoodanige voorwaarden als door de met de uitvoering' van deze wet belaste ministers, na verhoor van het betrokken gemeentebe stuur en het college van Ged. Staten, worden vastgesteld. De gemeente is dan verplicht de daaraan verbonden voorwaarden na te leven en de daartoe noodige maatregelen tot stand te brengen. Het ontwerp bevat slechts één artikel. HET PAVILJOEN UIT VINCENNES NAAR DIEMEN? VERBONDEN MET LUNAPARK EN TENTOONSTELLINGEN. Het Handelsblad weet over de particuliere plannen om de Nederlandsche koloniale in zending op de tentoonstelling te Vincennes naar het Lunapark-terrein te Diemen bij Am sterdam over te brengen mee te deelen dat het comité voor de Koloniale Tentoonstelling te Parijs daarmee instemt. De exploitatie zal dan geschieden in overleg' niet het Koloniaal Instiuut. In Den Haag had de burgemeester bezwaar tegen de combinatie met een Luna park. Het plan is gerezen om aan cie Tentoon stelling te verbinden een demonstratie van het Nederlandsch fabrikaat en een show van Nederlandsche en Indische producten. Aan deze plannen verleent de burgemeester van FEUILLETON HOOFDSTUK I. De ober keek neer op den jongen man in den fauteuil. Het was een slanke verschijning, gekleed in een onberispelijke smoking; de ober had vol doende menschen kennis opgedaan om te weten dat deze gast iemand moest wezen van zeer goeden huize. Er kwam geen plooi in zijn onbewogen kellnersgelaat; geduldig luisterde hij naar den stortvloed van woonden, die over hem werd uitgestort. De jonge man trachtte overeind te komen, wat hem véél inspanning kostte; toen hij stond zwaaide hij verdacht heen en weer. Een fijne confetti lag over zijn revers en witte front gesnipperd als een bonte sneeuw. „Maar alsals je nouhè, wat zeg je?als je eindelijk dat knoopje hebt Begrijp je? Begrijp je?" „Jawel meneer", antwoordde de kellner. die beleefd toeluisterde, terwijl hij zoo sierlijk mogelijk het blad met glazen en flesschen beladen. In evenwicht trachtte te houden. „Begrijp je het werkelijk?" „Ja zéker, meneer", klonk het gewillig. „Kijkzie jedan pak je dat knoop jezóó." De jonge man greep den ver baasden kellner bij een knoop van z'n rok en trachtte daarna te bewijzen hoe je zoo'n sa- tansch boorden-knoopje aan zijn bestem ming kunt laten beantwoorden. De poging misiukte, want er was geen boord. t „Als je mij nou even je boord geeft", ver zocht hij vriendelijk. „Meneer, ik wordt geroepen" ontweek de ander. „Laten roepen", grinnikte de verdacht- vroolijke jongeman. „Stil laten roepen, of.... wachtEn vóór de kellner van zijn schrik bekomen was, snelde hij met het volle blad naar een tafeltje in den hoek. „U wenscht, heeren?" Niet zonder eenige moeite noteerde hij de bestelling op z'n hagelwitte manchet: „Dus drie whisky-sodas en één flesch „Nee sufferd, vier whisky-sodas en voor de rest niets. Verstaan?" „Ja, meneer," antwoordde dociel de nieuw bakken kellner, en begaf zich in de rich ting van het buffet. Het is mogelijk en zelfs zeer waarschijnlijk, dat een dergelijke tocht voor een ervaren kellner geenerlei moeilijk heden oplevert. Zij zwenken sierlijk en snel door de volste gezelschappen naar het be stemde doel. Mr. Frans Veraart was echter advocaat en een jong advocaat, géén kellner, en dies stond het in de sterren geschreven, dat het viertal heeren ten eeuwige dage op hun whisky's zouden wachten, indien de van zijn blad beroofde bediende niet ijlings zich ontfermd had over hun dorstige kelen. Met dat al veranderde dit niets aan de zaak. dat. Veraart nog steeds bezig was zijn wonderlijke doolage tot een goed einde te brengen. Het dient gezegd dat de goden hem al lerminst genegen waren op dit oogenblik. Want Veraart was in -dat stadium aange land. waarin een mensch niet meer volkomen beseft dat een rechte lijn de kortste verbin ding is tusschen twee punten. Wel probeerde hij zichzelf van het tegendeel te overtuigen en vond hij, na een tiental omzichtige schre den in de goede richting, dat hij dat toch maar eventjes verduiveld handig lapte, maar er zijn in dit aardsche tranendal meer hoog- moedigen voor den val gekomen en de ko mende ©ogenblikken zouden bewijzen dat hij op dezen regel geen uitzondering maakte. Misschien zou het gelukt zijn indien, de jeugdige rechtsgeleerde zich ganschelijk al leen had bevonden binnen de vier wanden, waartusschen zich dit gebeuren afspeelde, maar een bal-masqué op Kasteel Oud-Was senaar trekt nu eenmaal te veel menschen dan dat men deze nonchalant over het hoofd zou kunnen zien. In waarheid: het was er dien Februari- avond ontzettend vol. Het had er allen schijn van dat de gansche Haagsche mondaine we reld en dat zegt zoo het een en ander! uit geloopen was om aan dit festijn van dans en flirt, van wijn en vreugde deel te nemen. En het is voorzeker een probleem, een die pere studie waardig, na te gaan, hoe men er toch nog in slaagde om op de muziek van een jagende en opwindende, jazz iets wat op dansen geleek betrekkelijk tot een goed einde te brengen. Temidden van dit kluwen van bonte mas- keradetinten en schreeuwende carnavals- kleurigheid bewoog zich aldus Frans Ver aart, het gelaat overtogen van een heiligen ernst en de oogen angstvallig gericht op het volbeladen blad, dat op zijn wel wat wan kele rechterhand woog. Hij besefte volkomen den ernst en het gewicht der zaak en hij was dan ook vastbesloten deze correct uit te voe ren, maar Aanvankelijk ging alles goed. Wel was er een omvangrijk heer geweest, die een onover komenlijke hinderpaal op zijn weg scheen te zullen worden, maar nadat Veraart met een wel wat roekelooze nonchalance althans voor een kellner een restje soda-water tusschen 's mans nekvel en smokingboord had gegoten, was deze moeilijkheid heel spoedig op een, tenminste voor Veraart be vredigende wijze opgelost. Van de geuite dreigementen trok hij zich bitter weinig aan en het eenige wat hij dan ook antwoordde op den woedenden woorden vloed van het dikke heerschap, was de nogal ongepaste opmerking: „Pas op. barst niet, ballonnetje". Het dikke heerschap hapte naar adem en Frans Veraart balanceerde verder: een ver metel koorddanser: Op dat moment "kregen de goden er genoeg van, en zij besloten aan deze zonderlinge doolage van een waardig, hoewel jong, advocaat* naar een onwaardig doel, een beslist einde te maken. Welke hunner afgezanten het was, kan thans niet meer vastgesteld worden, maar een feit is het, dat één dezer hemelsche tra wanten Frans Veraart belette zijn weg te vervolgendoor wederom een hinderlijk ob stakel daarop te plaatsen in den vorm van een vroolijk en lichtzinnig matroosje. Veraart's eerste neiging was om wederom den ouden truc te herhalen, maar voordat zijn hand 'het bekende gebaar wist te ma ken, zagen zijn oogen haar oogen en hij be greep dat het onmiskenbaar een grooter ge noegen moest zijn met zulk een matroosje te gaan spelevaren, dan voor ober te fungee- ren. „Geef mij 'n oorlam", commandeerde het Jantje ,dat een Jaantje was; „een goeie, ouwe, en gauw wat!" Diemen, de heer A. J. de Wolf zijn. volle me dewerking en de bedoeling zou zijn in Mei de tentoonstelling voor den duur van pl.m. vijf maanden te openen. Daar echter het Ko loniaal Instituut zijn Parijsche inzendingen voor een eventueele tentoonstelling of school museum in Den Haag heeft toegezegd, zal de exploitant, de heer Giessen, moeten afwach ten of die Haagsche plannen inderdaad door gaan. Geschiedt dat niet, dan zal de onderne mer te Diemen op de inzending van het Ko loniaal Instituut mogen rekenen. Zoo niet, dan zal de heer Giezen trachten van particu lieren de noodige inzendingen voor zijn ten toonstelling te verkrijgen. De bedoeling is aan de toegangsbewijzen een entrée voor het Museum van het Koloniaal Instituut te ver binden. Omtrent een en ander zal zeer bin nenkort de beslissing vallen. VAN SCHIJNDEL'S SCHOEN FABRIEK WORDT STOPGEZET. 180 WERKNEMERS GETROFFE: De directie van de Kon. Stoomschcenfa briek A. II. van Schijndel te Waalwijk heeft aan haar personeel bekend gemaakt, dat de fabriek met ingang van 1 November wordt stopgezet. Hilerdoor worden 180 arbeidsters en arbei ders werkloos. EEN STRIJD OM DE ERFENIS VAN EDISON. NEW YORK, 31 October (V.D.ï William Edison, de tweede zoon van Thomas Alva Edison uit het eerste huwelijk van den uit vinder, heeft verklaard, dat hij vernietiging zal aanvragen van de laatste wilsbeschikking van zijn vader, waardoor het hoofdbedrag van de erfenis ten bedrage van 12 millioen dollar wordt vermaakt aan C/z beide jongste zoons Charles en Theodoor uit het tweede huwelijk. William Edison is van .meening dat de geestelijke kracht van zijn vader reeds was verdwenen toen hij het testament op maakte en dat Edison's tweede vrouw en Charles Edison voortdurend druk op den uit vinder hebben geoefend. Het staat nog niet vast. of 'de drie andere kinderen uit het eer ste huwelijk aan de aanklacht zullen mee doen. SCHEEPVAARTBERICHTEN Barneveld 31 v. Rotterdam n. Berth, Bennekom 30 v. Buenos Ayres n. St. Vincent. Cottica 19 te New York v. West-Indië. Johan de Witt, 30 v. Singapore, Batavia naar Amsterdam. Poclau La'ut 30 v. Belawan Deli, Amsterdam naar Batavia. Rhea 30 16 u. v. Havre, 31 IS u. v. W.-Indië te Amsterdam verwacht. Tjibadak 30 v. Manila n. Macassar. Ealoeran 30, 2 3 u. van Marseille, Rotterdam naar Batavia. Colombia 31 tc Amsterdam, v. West-Indië. Delftdijk 20 n.m. te Seattle, Pacifïckust naar Rotterdam. Giekerk 31 te Hamburg v. Bremen, Johan van Oldenbarnevelt 30 v. Port Said, Batavia naar Amsterdam. Kedoe 31 v. Rotterdam n. Hamburg. Munster 29 v. Porto Alegre, Amsterdam n. Bah ia. Ouderkerk 31' v. Sjanghai, Rotterdam n. Japan. Salabangka 30 te Suez. Batavia n. Amsterdam Soekaboemi p. 30 24 Dover, Rotterdam naar Batavia. Tapanoeli p. 31 7 tf. Pantellaria, Java naar New York, Aagtékerk 31 n.m, te Rotterdam v. Hamburg Boschdijk 31 v,m. v. New Orleans n. Rotter dam. Enggano 29 v. Singapore, Batavia n. Amster dam. Gaasterkerk 31 v. Kaapstad n. Mozambique. Meerkerk 30 v. Colombo, Japan n. Rotterdam Nijkerk 31 v. Beira n. Lourenco Marques. Oostkerk 30 v. Tsingtao, Japan n. Rotterdam Poelau Bras 31 v. Amsterdam naar Batavia. Polydorus 31 v. Belawan, Batavia n. Amster dam. Reggestroom 29 v. Accra n. Assinië. West- Afrika naar Amsterdam. Rhea 31 te Amsterdam v. West-Indië. Sibigo 30 te Manilla. Zaanland 31 v. Montevideo, Amsterdam n, Buenos Ayres. .voordat het matroosje van haar ver bazing u-as bekomen, dansten zij een sleependen tango. Op hetzelfde moment besefte Veraart, dat zoo hij met dit matroosje wat zou gaani varen, hij de aangenomen rol van kellner moest laten varen. Hij greep haar dan ook resoluut onder den arm, zette het blad op het eerste het beste tafeltje neer, en voordat het matroosje van haar verbazing was bekomen, dansten ij een sleependen tango. .Maarprotesteerde zij. „Niks maar", zei de ex-kellner. „Het was maar een grapje." „Van d;at blad!" Toen zeiden ze een tijd lang niets meer. Misschien zag ze aan zijn diamanten overhemdsknoopjes dat hij geen „ober" was, misschien zag ze het aan zijn ge zicht, aan zijn houding, aan zijn gesoigneer de handen. Misschien aan alles tegelijk en deed haar vrouwelijke intuïtie de rest. In ieder geval amuseerde haar zijn resoluut op treden. Het is mogelijk dat Veraart het zelf op dat oogenblik niet heeft ingezien, maar uit drukkelijk dient toch even te worden gecon stateerd, dat hier wederoan een man onver wacht een zichzelf opgelegde taak in den steek liet voor de in al haar zwijgen wel sprekende charme eener vrouw. Overigens is de wereldgeschiedenis vol van deze verha len en behoeft daar niet verder over uitge weid te worden. Zij dansten dus een tango. En het feit, dat zij die tezamen zoo uitstekend volbrach ten, was voor Veraart een bewijs dat zij dien avonid onafscheidelijk moesten zijn. Even later zat hij met het matroosje ach ter een oorlam en een paar palmen in een hoek van de zaal. „Ik moet dus iets meer van je weten!" zei hij gewichtig. „Voor het trouw zijn van één geheelen avond, dien ik ten minste te weten op welke lijn je vaart. Har wich? Batavier? De. Lloyd?" Ze lachte overmoedig. „Niets ervan. Ik ben op de wilde vaart!" „Zie je", probeerde hij uit te leggen, „zie jeje bent de eerste vrouw, die „Die je werkelijk liefhebt, zeker?" „Nee waarachtig niet.dacht je dat ik zóó banaal zou zijn?Ik wou zeggen, dat je de eerste vrouw bent, waarmee ik zoo maar directdirect begrijp jeeen tango kan dansenEn dat zegt wat, licht schip!" Intusschen had het feest een uitbundig karakter aangenomen, een eigenschap meer feesten eigen en die eigenlijk niet speeiaal gemoreerd behoefde te worden. De jazz speel de den eenen dans na den anderen in een steeds waanzinniger tempo. De korte, roffe lende drum-slagen joegen het rhytme op met hun scandeerende staccato's. Er was nu wel haast niemand meer, die niet danste. .(Wordt vervolgd-fc

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 4