Uit het Buitenland. Genève. Frankrijk. Hongarije. Spanje. AARDSCHOKKEN IN JAPAN EN MEXICO. HET NIEUWE DAGBLAD DINSDAG 3 NOVEMBER 1931 Het Belangrijkste nieuws. De stand van het Chi- neesch-Japansche conflict. Japan blijft Rusland be- schuldigen van samenwer king met China. - De defini tieve uitslag der Engelsche verkiezingen. - Uit Genève. - Litwinof's voorstel ten aan zien van de onderlinge economische verdraag zaamheid. - Op tijd gedaan? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Reeds eerder schreven wij over de ver meende Russlsch-Chineesche samenwerking, die Japan tot scherpe maatregelen en vrij onverwachte stappen in Moskou heeft ge dwongen. Op deze stappen is een resoluut gesteld antwoord van Miskou verschenen, waarin met stelligheid ontkend wordt dat er van eenige inmenging sprake zou zijn. In een Kabinetsraad heeft de Japansche minister van oorlog echter opnieuw gezegd, dat hij er van overtuigd is, dat de berichten over Chi- neesch-Russische samenwerking in Noord- Mandsjoerije. tenminste ten deele juist zijn. Van hieruit is het natuurlijk niet te be- oordeelen wat waar is. De waarheid inzake het Chineesch-Japansche conflict in Mands- joerije zal trouwens nimmer meer op te del ven zijn uit de lawine van zich elkander te gensprekende telegrammen uit het verre Oosten. Wil men eerlijk zijn, dan dient men echter toe te geven, dat de Japansche klach ten inzake Rusland niet geheel ongegrond lijken. Het ligt eigenlijk voor de hand, dat de Russen een beetje achter de Chineezen zouden aan zitten ten nadeele van de koloni- seerende machtige mogendheden, wier ver strekkende armen zich over Mandsjoerije hebben gelegd. Aan den anderen kant is het eveneens ze ker, dat de sabotteerende Japanneezen iedere luttele gelegenheid zullen aangrijpen en heb ben aangegrepen, om, hun onwettige militaire operaties een schijn van rechtvaardigheid te geven. Op het oogenblik is de stand aldus, dat Japan geweigerd heeft het Chineesche voor stel tot opening van rechtstreeksche onder handelingen op den grondslag van de Vol kenbondsresolutie van 24 October te aan vaarden. Twee afgevaardigden van de gecombineer de Britsche universiteiten, moesten nog ge kozen worden om de Engelsche verkiezings uitslagen compleet te maken. Gekozen wer den de onafhankelijke regeeringsgezinde candidate Miss Rathlone, dus niet de offi- cieele Nationale Labourcandidaat, de volge ling van MacDonald. Sir William Jowitt. Deze zal echter wel zijn plaats krijgen in het parlement, door zetel verruiling met éen der mindere politieke goden. (Deze maatregel zal dezen keer vermoedelijk wel op ruime schaal worden toegepast). De 615 Lagerhuiszetels zijn thans als volgt verdeeld: vóór de regeering 554 tegen de re geering 50 en voorts 11 onafhankelijke libe ralen en onafhankelijken. Het nieuwe Huis telt onder zijn leden geen enkel communist. Laval is direct na zijn aankomst in Parijs, aan het vergaderen geslagen. Men verwacht dat er vandaag een kabmets raad gehouden zal worden, waarin de re geering volledig op de hoogte zal worden ge steld van de resultaten van de Amerikaan- sche reis. Vermoedelijk zal Laval voorstellen, de kamer op 12 November te laten bijeen komen. Intusschen is er een bericht verspreid, dat Laval voornemens zou zijn in December een groote conferentie van crediteurstaten in Biarritz bijeen te roepen. Dit bericht is van Fransche regeeringszijde even snel gede menteerd, als dat het uit andere bron ver spreid werd. Wij verwijzen nog naar het verslag van de besloten zitting over het vraagstuk dat Rus land aanhangig heeft gemaakt in Genève, nl. dat der onderlinge economische verdraag zaamheid ten aanzien van elkanders econo mische stelsels. Litwinof. In Litwinof's betoog, kwam de aap al spoe dig uit de mouw. Litwinof beklaagde zich over de berichten, volgens welke Rusland in solvent zou zijn! Ze hebben het Russische crediet in gevaar gebracht Litwinof sprak alle mededeelingen volgens welke de Sovjets niet aan hun verplichtingen zouden kunnen voldoen ten stelligste tegen; de lezer begrijpt thans waarom Litwinof juist nü met een voorstel aangaande economische non-agres sie aankwam. Dit voorstel gaf hem gelegen heid nog eens te bevoegder plaatse een pro test te laten hooren! L. A. Zal Irak onafhankelijk verklaard worden? Koning Faisal, De mandatencommissie van den Volken bond is begonnen met de behandeling van het voornaamste punt van haar agenda, n.l. de vraag, of Irak aan de voorwaarden, di: men aan een onafhankelijken staat moe' st-elleii, voldoet, om in 1932 als lid in den Volkenbond te kunnen worden opgenomen. De Raad had in zijn jongste zitting de algemeene voorwaarden voor de ontheffing van een mandaat vastgesteld met de bepa ling, dat een onafhankelijk te verklaren ge bied eventueel aan speciale door de manda tencommissie vast te stellen condities zal moeten voldoen. Zoo is voor Irak naar men weet een delicaat punt de quaestie van de bescherming der minderheden. De hooge commissaris voor Irak, sir Fran cis Humphrys, deed, nadat hij had betoogd, dat Irak volkomen in staat is zijn onafhan kelijkheid fce verdedigen, een beroep op de mandatencommissie, met het verzoek Irak, wat de minderheden betreft, niet aan spe ciale garanties te willen binden. Hij vroeg zich af, op welken grond men aan Iraks goe den wil zou twijfelen. Sedert eeuwen hebben minderheden van alle godsdiensten, Moham medanen, Christenen en Joden, naast elkan der op vreedzame wijze in dezelfde dorpen geleefd. Francis Humphrys meende, dat de Volkenbond de wijste politiek zou volgen door vertrouwen te stellen in den goeden wil van het jonge onafhankelijke koninkrijk, aldus het Handelsblad. De uitspraak van de man da ten-commissie wordt dezer dagen verwacht. Litwinofs economische plan in behandeling. Hoewel algemeen werd verwacht, dat de behandeling van Litwinows voorstel tot het sluiten van een economisch non-agressiepact in het openbaar zou plaats hebben, heeft de speciale commissie, die door de jongste Vol kenbondsvergadering is benoemd, het blijk baar wenschelijker geacht om aan deze be raadslagingen geen te groote publiciteit te geven; er werd besloten, de discussie met ge sloten deuren te houden, aldus het Handels blad. De commissie wordt gepresideerd door den Italiaanschen gedelegeerde De Micheles De Ver. Staten, Australië en Canada, die eveneens waren uitgenoodigd, hebben geen vertegenwoordiger gezonden. De Sovjet-gedelegeerde Sokolnikow, gezant te Londen, gaf een korte herhaling van het door Litwinow in de coördinatiecommissie en in de Europeesche studiecommissie reeds gehouden pleidooi voor het sluiten van een dergelijke overeenkomst. Een bewijs van discriminatie tegenover de Sovjet-Unie vond hij in de tendentieuze persberichten der laatste dagen, als zou zij gedwongen zijn haar betalingen te staken. Met nadruk ontkende Sokolnikow de juist heid van dit bericht. De Fransche gedelegeerde in de commissie gaf Sokolnikow te kennen, dat Frankrijk volkomen bereid is de mogelijkheid dei- vreedzame ontwikkeling van twee verschil lende politiek., economische en sociale syste men naast elkander te erkennen. Of men verder zal willen gaan, blijkt uit de vragen, die achtereenvolgens tot den Sov jetgedelegeerde werden gericht, niet. Men vroeg hem in de eerste plaats, wat de Sovjet-Unie nu eigenlijk precies onder dis criminatie verstaat. Men is blijkbaar voornemens na een ern stige behandeling van het vraagstuk, de moeilijkheid van de verwezenlijking rvan het plan door kapitalistische landen, ten minste zonder grondige bestudeering (waarvoor meer tijd noodig is, dan waarover de com missie beschikt) duidelijk te maken, waar door tevens voorkomen zal kunnen worden, dat Litwinow in de volgende zitting van de Europeesche commissie den Volkenbond we derom verwijten zal maken discriminatie te genover de Sovjetvoorstellen te hebben toe gepast. Geen conferentie van crediteursstaten? PARIJS, 3 Nov. (VJD.) De Fransche mi nisterpresident liet een verklaring publi- eeeren, waarin hij het bericht, als zou hij voornemens zijn een conferentie van de cre- diteursstaten van Duitschland bijeen te roe pen, dementeert. De aankomst van Laval te Parijs. PARIJS, 2 November. (V.D.) Minister-pre sident Laval is hedenmiddag op den vast- gestelden tijd (2 uur 06) te Parijs aangeko men. Zoowel op het station als vóór het sta tion had zich een groote menschenmenigte opgesteld, welke den ministerpresident vrien delijk verwelkomde. Bijeenkomst Executieve Tweede Internationale. PARIJS, 2 November (V.D.) De Execu tieve van de Tweede Internationale die dit maal zijn bijeenkomst te Parijs houdt, heeft met eenparigheid van stemmen het rapport van den voorzitter Leon Blum, dat gewijd was aan den politieken en economischen wereldtoestand aangenomen. In dit rapport wordt er de nadruk op ge legd dat slechts een internationale organi satie kan leiden tot het stabiliseereiL-vaiv het Leest U reeds een ochtendblad? Neem er dan HET NIEUWE DAGBLAD als avondblad bij. geld, het consolideeren van credieten op kor ten termijn, het in overeenstemming brengen van de verschillende disconti en tenslotte tot het opheffen der moeilijkheden die ontstaan uit het onvoldoende en ongelijkmatige ver deeld zijn van het goud. Deze internationale organisatie moet tegelijkertijd het probleem der ooriogs- en herstelbetalingen onderzoeken. Wat de crisis der overproductie betreft, welks zich in de geheele wereld doet voelen, men kan deze niet bestrijden door een verminde ring van de productie. Het eenige effectieve en verstandige middel ligt in een verhooging van de koopkracht en rationeele verdeelin; van het crediet onder die landen wier levens standaard zeer verlaagd is. Ook het opheffen der tolmuren is voor een verzachting van de crisis van het grootste belang. Dynamietaanslag on de water leiding van Los Angeles. NEW TORK, 2 Nov. (V.D.) Naar uit Los Angeles wordt gemeld, is de enorme van Owens Valley naar Los Angeles loopende waterleiding op twee verschillende plaatsen, op ongeveer 150 K.M. afstand van de stad in een moeilijk toegankelijke bergstreek door dynamiet vernield. De schade is zeer aan zienlijk. Ongetwijfeld is hier opzet in het spel. Vrees voor een dictator. Léon Blum, de socialistische leider, laat in zijn blad een alarmkreet hooren over de dreigende gebeurtenissen, die in Oostenrijk en Hongarije te wachten zouden zijn. Volgens berichten, van partij genooten ontvangen, zouden de „Heimwehren" order gekregen heb ben, op 8 of 9 November een al'gemeenen aan val te doen. In Hongarije zou het spel al eerder beginnen. Daar staat Gömbös klaar om graaf Karolyi op ts volgen en een militaire dictatuur in te voeren, die den terugkeer der Habsburgers zou voorbereiden. Dit zou al op vier November, terstond na de heropening van het parlement, gebeuren. Blum dringt er op aan, dat men aan den Quai a'Orsay het noodige zal doen om te trachten den komenden Putsch nog te ver hinderen. ('Handelsblad) Communistische overval op Spaansch landgoed. MADRID, 3 November (V.D.) In de om geving van het dorp Obejuna in de provincie Cordoba zijn verscheidene honderden, zwaar bewapende opstandige landarbeiders onder communistische leiding, op het grootste land goed aldaar doorgedrongen, waar zij al het vee doodden en het jonge zaaisel verwoestten, terwijl zij voortdurend de eigenaars, die poog den bereden politie te halen onder levensbe dreiging in bedwang hielden. De rebellen ontvingen de politie met hevig vuur, dat op gelijkerwijze werd beantwoord. Eerst na een strijd, die verscheidene uren duurde, kon den de rebellen verdreven worden. Behalve drie dooden bleven nog verscheidene gewon den op het tslagveld achter. ZONDERT.INGE CRITIEK. Op Lavai's ontvangst in Amerika. PRULLEMANDEN INPLAATS VAN CONFETTI? LONDEN. 2 November (V.D.) Tijdens hun kort verblijf te Plymouth lieten de Fransche journalisten welke Laval naar New York ver gezeld hadden en die op de thuisreis waren, zich er over uit dat de geheele ontvangst plechtigheid slechts georganiseerd geweest is, de trocolore was nergens te zien en in plaats van de gebruikelijke confettiregen waren ditmaal slechts eenige prullemanden uit hooge etages geworpen. De Aaiierikaan- sche muziekkapel had de Marseillaise in een jagend tempo gespeeld en burgemeester Jimmy Walker had zich schuldig gemaakt aan een grove beleediging door in een toe spraak de voornamen van Laval en den Franschen ambassadeur met elkaar te ver wisselen. DE 19-JARIGE AFRIKA- VLIEGSTER. IN 3 DAGEN 4000 MIJL. LONDEN, 3 November (V.D.) Miss Peggy Salaman, de 19-jarige debutante, die een po ging in het werk stelt het record Engeland Kaapstad te breken heeft thans de helft van haar tocht afgelegd. Zij heeft in drie dagen 4000 mijl afgelegd, zoodat er nog 3600 mijl resten. Vandaag zal zij van Juiba op 325 mijl ten Zuiden van Khartoum vertrek ken naar Noord-Rhodesia. NEDERLANDSCH FASCIST ACHTERVOLGD? DOOR DUITSCHE COMMUNISTEN. Naar de „Nieuwsbron-5 bericht, is de leider der Nederlandsche fascisten, de heer Baars, die er in slaagde het communistisch archief aan te koopen en te publiceeren, verplicht zich reeds sedert een week schuil te houden daar uit Duitschland een aantal communis- ten gezonden is met het doel om hem van het tooneel te doen verdwijnen. Na een week in Den Haag vertoefd te hebben, heeft de heer Baars thans elders zijn schuilplaats ge zocht. Talrijke dooden. Groote schade. Bevolking in paniekstemming gevlucht. LONDEN, 2 November (V.D.) Op de Japansche eilanden Kiuschiu en Schikoku werden Maandagavond ernstige aardschok ken waargenomen. Een groot aantal personen zou om het leven gekomen zijn. Een verdere beving heeft ook schade aangericht in de stad Kumamoto op Kiuschiu waar de kei-ze. van Japan Zaterdag wordt verwacht om de manoeuvres bij te wonen. Door een aardbeving te Oaxaca (Mexico) werd aanzienlijke schade aangericht. Eenige huizen werden verwoest terwijl het electrisch net is gestoord. De bevolking vluchtte in paniekstemmini de straat op. Tot nu toe zijn geen doodelijke ongevallen gemeld. VEERTIG SCHEPEN OPGELEGD TE AMSTERDAM. Op 1 Novembzer waren te Amsterdam op gelegd 40 zeeschepen waarvan drie van buitenlandsche nationaliteit-. 33 schepen be- hooren te Amsterdam thuis, twee te Rotter dam en twee in Den Haag. EEN ONDERDEEL DER FILM- FABRICAGE. Studio Location Department" HET ZOEKEN VAN EEN GESCHIKTEN ACHTERGROND. ïs liet zoeken van een geschikten, telkens wisselenden achtergrond voor de te spelen scènes. Het gaat natuurlijk niet aan met het geheele gezelschap, erbij inbegrepen de ope rateur, de geluidsingenieurs, assistenten en andere technici naar bijv. de bergen te gaan en dan pas beginnen te zoeken. Daarom is het goedkooper één man vooruit te zenden op onderzoek. Niet alleen kost het dan slechts zijn salaris, maar men heeft het voordeel dat één expert op pad veel meer kans heeft te vinden wat verlangd wordt. Deze man neemt een groot aantal foto's van de uitgezochtste plekjes en brengt deze bij zijn chef ter beoordeeling. Het gezelschap gaat niet op reis, alvorens men zekerheid heeft dat de vereischte achtergrond op een bepaalde plek gevonden kan worden. Dit is de taak van het Location Depart ment, dat ook voor treinreizen, logies e.ü. zorgt. In zeer veel gevallen evenwel, is het niet noodzakelijk zulke uitgebreide voorbe reidingen te treffen. Als resultaat van vele jaren reizen en fotografeeren beschikt liet Location Department van de Metro Goldwyn Mayer over een zeer groot foto-archief, waar in vrijwel alle beschikbare landschappen in het Westen van de V.S. zijn opgenomen. Daardoor is het mogelijk dat, behoudens zeer bijzondere vereïschten, de af deeling-chef binnen een paar minuten, den regisseur een plek kan toonen, die voor de opname ge schikt is. Eveneens is meestal het adres bekend van een relatie in de buurt, die de verschillende regelingen met hotels e.d. kan treffen, zoodat het niet noodig is een man van de afdeeling vooruit te zenden. Indien men in aanmerking neemt dat Ramon Novarro b.v. opnamen gemaakt heeft op de eilanden van de Zudzee, Cuba, de Ba- hama's en in Mexico, terwijl „The trail of '98 (goud)" opgenomen werd in Alaska en Witte Schaduwen op het eiland Tahiti, kan men zich een voorstelling vormen van de lange reizen, die de employé's van het Location De partment der Metro Goldwyn Mayer studio's soms moeten maken. De meest beroemde tocht evenwel is de 20.000 K.M. „trek" door Afrika voor het verfilmen van Trader Horn. Eigenaardig genoeg zijn het niet deze groo te reizen, die de Location Department de meeste moeite veroorzaken. De lastigste op gaven is het vinden van geschikte plekjes dicht bij de studio's Dikwijls wordt dit gedaan voor een zeer korte scène die niet de moeite en de kosten van een lange reis rechtvaar digt. Een simpele scène bijv. van een man wandelend over een stoffigen weg is natuur lijk niet belangrijk genoeg om daar een 100 K.M. voor te reizen. En toch blijkt het zeer moeilijk een derge lijk stuk weg in de buurt van Hollywood te vinden. De filmstad is zeer modern en alle straten zijn geasphalteerd. Er zijn evenwel een paar slechte wegen door de heuvels ach ter de stad, doch langs deze wegen zijn tele foon en telegraafpalen geplaatst, die op de scène niet mochten voorkomen. Californië is een uitermate geschikt land voor de filmindustrie. Niet alleen om het prachtige klimaat, maar ook omdat daar een duplicaat is te vinden van vrijwel elk land schap ter wereld. De eindelooze zandvlakten van de Sahara- Woestijn b.v. vinden een evenbeeld In Gua dalupe of in Yuma, even over de grens van de naastbij gelegen staat Arizona. Van de Zuid- zee-eilanden kan een duplicaat gevonden worden vlak bij het beroemde Cataline- eiland, terwijl de High Sierras van de Rockey Mountains, speciaal het gedeelte rond het schoone Mono-meer, een zeer zuivere over eenkomst hebben met de Zwitsersche Alpen. En zoo zouden wij door kunnen gaan. Hoewel het soms noodig is een aantal hoo rnen of ander decor aan het landschap toe te voegen, is vrijwel iedere gewenschte omge ving in Californië te vinden. Sinds de komst van de geluidsfilm is vol- ges de Location Department het aantal be schikbare piekjes tot de helft verminderd. Hollywood en Los Angelos zijn zulke groote steden, dat het in de buurt zeer moeilijk wordt te ontkomen aan het lawaai van vlieg velden, luchtspoorwegen, interlocale tram wegen en automobielverkeer. Verschillende scènes, die in den tijd van de stomme film den indruk gaven opgenomen te zijn op de eenzaamste plekjes ter wereld, waren in wer kelijkheid genomen temidden van het drukke verkeer. Deze moeilijkheid kan soms over wonnen worden door op Zondag, laat in den avond of vroeg in den morgen te werken, maar meestal heeft zelfs dit geen nut. Vooral wordt het lastig een dialoog op te nemen in een straat. Het is voorgekomen, dat men een heelen dag bezig was om een scène op te nemen, die op het doek slechts een mi nuut duurde. Het blijkt soms goedkooper en beter een straat uit de zakenwijk in het stu dio op te bouwen, waar in de dagen van de stomme film nooit aan gedacht werd. In ver gelijking met de Europeesche toestanden is het interessant te vernemen, dat de Metro Goldwyn Mayer zeer weinig moeilijkheden ondervindt bij het verkrijgen van toestem ming tot het benutten van particulier terrein en publieke parken, zelfs op meestal de grootst mogelijke samenwerking van den eigenaar en de autoriteiten kan rekenen. In verschillende steden van Zuid-Californië zijn zelfs coöperatieve vereenigingen opgericht met het doel het opnemen van filmscènes in de stad te bevorderen. Het personeel van de Location Department bestaat uit 2 vaste employé's, Louis en Walter Strohm, vader en zoon. Deze beiden zijn bij zonder geschikt voor hun werk, daar de vader iederen uithoek van Amerika bereisd heeft, terwijl de zoon jarenlang in alle richtingen Europa doorkruiste. Van zijn laatste reis bracht hij meer dan 1000 verschillende foto's uit Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië, Zwitserland, Holland en België mee, boven dien werkte hij eenigen tijd in Europa om daardoor een beter begrip van het volk en hun gewoonten te krijgen. OVER DIEVEN, BOETE EN GEVANGENIS. Een man stond terecht wegéns het stelen! van een flescli whisky, waarvoor hij veroor deeld werd tot een boete van 10 gulden. Om dit geld te kunnen betalen verkocht hij een leunstoel, die hij speciaal voor dat doel stal. Hij betaalde de f 10, maar werd den- zelfden dag nog gearresteerd voor dien twee den misdaad. Hiervoor strafte men hem met 20 gulden boete. Thans beleende hij twee overjassen, die aan anderen toebehoorden en weer stond hij terecht wegens diefstal. Dit maal kwam hij er niet met boete af, doch ging voor 3 maanden de gevangenis in. Een ander, die voor zakkenrollen terecht moest staan vroeg aan de politie, schrijft Tit Bits, wat de straf was, die op dat delict stond. Hij kree'g ten antwoord dat dat in zijn geval vermoedelijk een gulden of 25 zou zijn of een maand gevangenisstraf. ..Dat is te veel", riep de man uit. ,Jk heb maar 10 gulden bij me. Ik moet dus de rest er'nog bij rollen". Inderdaad kon hij den volgenden dag de f 25 betalen. Maar onmiddellijk werd hij ge arresteerd wegens het stelen van een kin derwagen. Onder tranen vertelde hij alles gedaan te hebben om de gevangenis te ont- loopen. De rechter liet zich vermurwen en gaf nog maals boete, 50 gulden, en twee dagen tijd om het geld bijeen te brengen. Waarin hij slaagde, door met een vrachtauto van een waschinrichting er van door te gaan de wascli af te leveren en het geld op te strij ken. En toen werd hij tot 9 maanden ver oordeeld. JOSEPHINE BAKER. Josephine Baker, die zooveel van paghetti hield, dat zij er eens speciaal van Parijs voor naar Nice gereisd is, is door haar huwelijk met een Siciliër de eerste beroemde gekleur de Italiaansche geworden. Milaan aanbidt haar Het is voldoende voor een impressario aan te kondigen dat Josephine een voorstel ling zal bijwonen om van een tjokvolle zaal verzekerd te zijn, terwijl een dichte menigte nog in de straten wacht. Zij doet haar voorbereidende studiën in Villa d'Este aan het Como-meer, waar zij bekend is onder den naam van: „De gekleur de Dame van het Meer". Een duizendkoppige menschenmenigte verdrong zich voor het laboratorium te West Orange, waar zich het lijk van Edison bevond. Nog eenmaal was men in de gelegenheid iets van den grooten uitvindei: te zien.

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 4