I HET 1 NIEUWE DAGBLAD Uit het Buitenland. Abonneert U op voor Velsen, IJmuiden, Bever wijk en Omstreken. Voor het dubbeltje per week behoeft U het zeker niet te laten. Voor den interessanten inhoud moet U het zeker doen. Vul het inteekenbiljet in dit num mer nog heden in, dan ont vangt U ons blad reeds morgen. Voor de loopende week (tot en met Zaterdag) worden nog geen abonnementsgelden geïnd. KANTOOR: KENNEMERLAAN 42, IJMUIOEN, TEL. 521 Van alles en nog wal. HtT NIEUWE DAGBLAD TWEEDE BLAD WOENSDAG 4 NOVEMBER 1931 Het Belangrijkste nieuws. Het Engelsche Parlement veer het eerst bijeen. - Een formeele zitting. - Mac- Donald is nog steeds met de vorming van de regee ring bezig. - Bedachtzaam heid t. a. v. de douanetarie ven? - De Fransch-Duitsche onderhandelingen i. z. de schulden geopend. - Ver ontrustende mededeelin- gen uit Mandsjoerije. Kans op complicaties weer gestegen? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De beide Huizen van het Engelsche parle ment, het Lagerhuis en het Hoogerhuis, zijn Dinsdagmiddag bijeengekomen in geheel ge- wijzigden vorm. MacDonald en Baldwin ont vingen bij hun binnenkomst een ovatie van jde tallooze aanhangers der regeering. Sir Herbert Samuel. De voornaamste taak van het Lagerhuis bestond in het kiezen van een speaker. De speaker van het ontbonden Huis, Fitzroy, werd herkozen. MacDonald is ïntusschen nog steeds bezig met de samenstelling van een grootere re geering. De „News Chronicle" zegt te weten, dat het vrijwel vast staat, dat Neville Cham berlain niet zal worden benoemd tot minis ter van Financiën. Het zou zelfs niet vast staan of een conservatief voor deze functie wordt aangewezen. Men noemt den naam van den liberaal McKenna. Men leidt uit 'dit bericht af, dat de regeering uiterst be dachtzaam ten aanzien van de douane tarieven te werk zal gaan. Sir Austen Chamberlain die in de Natio nale regeering minister van Marine was, heeft in een brief aan Baldwin verzocht te mogen aftreden om plaats te maken voor ieen jongere, ïntusschen is Sir John Simon met alge- ïneene stemmen tot leider der nationale li berale partij, gekozen. Er is vergadering ge houden van de drie liberale groepen in het Sir John Simon. Lagerhuis: 'de groep-Samuel, de groep-Simon en de groep-Lloyd George. De Britsehe araadlooze dienst wist daar na te vertellen, dat Sir Herbert Samuel tot leider der liberale partij zou worden ge kozen in de plaats van Lloyd George, die geen herbenoeming wenscht, De Fransche Kamer zal op 12 November bijeen komen. De ministerraad heeft heden besloten, nadat Laval verslag had uitge bracht van zijn Amerikaansche reis. De mi nister van Financiën Flandin legde een wetsontwerp voor inzake nieuwe bezuiniging op de nationale bewapening. Dit voorstel wordt onmiddellijk aan de Commissie van Financiën toegezonden, opdat het debat in de Kamer zoo spoedig mogelijk kan begin nen. ïntusschen heeft dc Duitsche gezant Von Hoesch al druk met Laval, Briand en Flan din geconfereerd. Ook aan Von Hoesch werd verslag uitgebracht van de Amerikaansche ervaringen en werd onderhandeld over een vervanging van het thans loopende Hoover- moratorium door het regime Yung. Belang rijk is, dat de „Liberté" naar aanleiding van het Fransch-Duitsche onderhoud opmerkt, dat Laval den Duitschen gezant heeft ver zocht nauwkeurig omlijnde voorstellen in te •dienen en dat Von Hoesch in staat is ge weest direct aan dezen wensch tegemoet te komen. Duitschland zou volgens dit blad pogingen doen allereerst het probleem der ere diëten op korten termijn tot oplossing te brengen, terwijl daarna de kwestie der be talingscapaciteit aan de orde zou komen. Terwijl de Duitsche en Fransche regee- ringsyërtegenwoordigers bijeen kwamen, hielden, onder voorzitterschap van Breuning de Fransche en Duitsche experts van de nieuwe economische commissie in Berlijn een vergadering. De Duitsche Rijkskanselier deelde mede dat de commissie, overeenkomstig de tus- schen beide regeeringen overeengekomen werkverdeeling, in vier ondercommissies is gesplitst, waarvan de eerste commissie weer in twee afdeelingen is onderverdeeld. De eerste subcommissie zal zich bezig houden met de bestudeering van de algemeene eco nomische betrekkingen tusschen de beide volken. De voornaamste taak van de eene afdeeling is het Duitsch Fransche handels verdrag, de andere afdeeling zal zich in het bizonder bezig houden met de particuliere overeenkomsten op economisch gebied, zoo als cartels e. d. De sub-commissie zal verkeerskwesties (spoorwegen. binnenscheepvaart, groote vaart en luchtverkeer) behandelen. De derde subcommissie heeft tot taak de bespreking der kwestie van de vorming van belangen gemeenschappen, terwijl de vierde sub commissie het probleem der samenwerking in het buitenland zal behandelen. Verontrustend zijn de berichten uit China. Uit Tokio wordt bericht, dat een lid van het Japansche ministerie van oorlog tegenover journalisten heeft verklaard; „De oorlog tusschen Japan en China moet noodzakelijk uitbreken, ondanks alle pogingen van den Volkenbond en de mogendheden. Wanneer men er in slaagt thans den oorlog te ver mijden, zal die zeker binnen een paar jaar uitbreken". Een dergelijke uitlating moet men natuur lijk met de noodige voorzichtigheid bekijken. Zij kan het gevolg zijn van nationalistische en militaristische drijverij en mag niet aanstonds op rekening van ..het ministerie van oorlog" geschoven worden, omdat de zegsman zeer vaag omschreven wordt, als „een lid van het Japansche ministerie van oorlog". Von Hoesch. Belangrijker is een bericht van de Daily Telegraph Service" aan „De Tel.", volgens hetwelk de komst van Japansche troepen te Soepingkai ter bescherming van de herstel lingswerken aan de spoorbrug over de Nohni- rivier, die indertijd door de Chineezen werd opgeblazen, als de belangrijkste gebeurtenis beschouwd moet worden die sinds de be zetting van Zuid-Mandsjoerije heeft plaats gehad. Zes treinen met afdeelingen infante rie, cavalerie, artillerie, ingenieurs, marco nisten en Roode Kruissoldaten een troe penmacht van 3000 man zijn namelijk naar het Noorden overgebracht. De Japan ners hebben alle stations ten Westen en Noorden van Soepingkai bezet om zich tegen flankaanvallen van de zijde der bandieten te besehermen. Tevens zijn Japansche spoor wegambtenaren, eveneens met bovenge noemde troepentreinen, naar Taunan ver voerd. Van alle stations waaien thans Ja pansche vlaggen. De manoeuvre, die ten deele gerechtvaar digd schijnt, door het welig tierende Chinee- sche banditisme in Mandsjoerije, zou wel eens gevaarlijke complicaties kunnen opleveren. L. A. België De taalkwestie. Wetsontwerp in eerste lezing aangenomen. BRUSSEL. 3 November (V.D.) De se- naat heeft hed enin eerste lezing het wets ontwerp aangenomen, waarbij de omgangstaal in de middelbare scholen in Vlaanderen Vlaamsch en in Wallonië Fransch zal zijn. Het staat den leerlingen vrij een tweede taal te leeren. dit- mag dan echter alleen Fransch of Vlaamsch zijn. Duitschland. Bruening. Nu Laval weer in Parijs is. Tusschen de leden der rijksregeering zijn weder besprekingen gevoerd met betrekking tol de buitenlandsche credieten op korten 'termijn. De Duitsche gezant t>e Parijs von Hösch, is weer uit Berlijn vertrokken. On middellijk na Laval's terugkeer zal hij met den Fransehen premier een onderhoud heb- ben. Aangenomen mag worden, dat von Hösch voorstellen der rijksregeering aan Laval zal overbrengen. Naar te Berlijn verluidt, moet een dezer voorstellen betrekking hebben op de credie ten op korten termijn ten beloope van M. 7 milliard welke binnen een tijd van tien jaar in jaarlijkschen termijn en van Mk. 700 mil- lioen afgelost moeten worden, aldus ,.de Tel." In totaal worden de in Duitschland uitstaan de credieten op korten termijn op Mk. 11.5 milliard geschat. Daaronder zijn echter Mk. 4.5 milliard rembourscredieten of wel credie ten, die van een zoodanigen aard zijn, dat zij om economische redenen niet onder de „Still halte"-ovëreenkomst kunnen vallen. Voor de resteerende Mk. 7 millard moet echter een overeenkomst worden getroffen, die met de Duitsche handelsbalans en de opnemingsca paciteit der overige landen voor Duitsche goederen rekening houdt. Engeland, De Ronde Tafel Conferentie. LONDEN, 3 November (V.D.) De Eerste Minister, heeft besprekingen gehad met Lord Sankey, Sir Samuel Hoare, Aga Khan en Sir Sapru. Hedenmorgen hebben o.a. Gandhi en Pun dit een bezoek aan MacDonald gebracht. Verwacht wordt dat de Eerste Minister gedurende zijn korte vacantie te Lossiemouth de moeilijke punten van het Indische vraag stuk ernstig zal bestudeereh. Troepen naar Kashmir. LONDEN, 4 Nov. (VD.) Uit Delhi wordt gemeld, dat troepen worden gezonden naai den inboorlingenstaat Kashmir, teneinde al daar de orde te handhaven. Maharadja Sir Hari Singh is van meening, dat de troepen van den staat niet krachtig genoeg zijn om dendreigenden toestand ontstaan door den opmarsch der Muzulmannen uit den Pedsjab naar Kashmir, meester te blijven. ABONNEMENT Oostenrijk. Lijdelijk verzet bij het post- en telegraaf verkeer. WEENEN, 3 Nov. (V.D.) Dinsdagmid- dag hebben de arbeidersorganisaties voor het post- en telegraafkantoor besloten alle mid delen aan te wenden tegen de voorgenomen salarisverlaging. Als eerste maatregel is be sloten alle middelen aan te wenden tegen de voorgenomen salarisverliging. Als eerste maatregel is besloten tot het toepassen van lijdelijk verzet, ingaande op Dinsdag te mid dernacht. Letland. 10 cf. per week 40 cf. per maand f1.20perkwartaal De regeering-Ulmanis af getreden. RIGA, 3 November (V.D.) N. a. v. de Dinsdag plaats gehad hebbende opening van het nieuwe parlement is de regeering Ulina- nis afgetreden. De regeeringsvorming zal thans worden opgedragen aan de sociaal-democraten. Hevige storm boven hef Kanaal. Driemaster schoener op de kust geworpen. LONDEN, 3 Nov. (V. D.) Een hevige storm heeft heden boven het Kanaal en de En gelsche Zuidelijke kust gewoed. Een groot aantal schepen moest in de dichtstbijzijnde havens een toevlucht zoeken. Zelfs de groot ste schepen ondervinden groote vertraging. Overslaande zeeën maken ieder verkeer op de langs de kust voerende wegen onmogelijk. Een Fransche driemastschoener is door den storm op de kust van Wales geworpen en tot een wrak geslagen. Het is gelukt de beman ning onder groote moeilijkheden in veilig heid te brengen. In de West Morlands zijn de rivieren met bijna 3 M. gestegen. Vele hui zen en straten staan onder water. In de Zui delijke graafschappen heeft het spoorweg verkeer groote storingen ondervonden. De „Akron" opgestegen. Mei 207 passagiers aan boord. NEW-YORK, 3 November (V. D.) Te La- kehurst is het nieuwe Amerikaansche lucht schip Akron" met 207 passagiers aan boord opgestegen voor een rondvlucht. Dit is het grootste aantal personen dat ooit per lucht- verkeersmiddel werd vervoerd. HET ENGELSCHE WERK- LOOZENCIJFER. OPNIEUW 1200 MINDER. LONDEN, 3 November (V.D.) Volgens de hedenavond medegedeelde cijfers was het aantal werkloozen per 26 October opnieuw met 1200 afgenomen, zoodat in de laatste vier weken bijna 100.000 personen minder werkloos zijn. TSJECHO-SLOWAKIJE. GASONTPLOFFING BIJ PRAAG. VIJF GEWONDEN. PRAAG, 3 November (VD.) Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak is Dinsdagimid- dag het lichtgas in een pijpleiding van een complex nieuiwe huizen in de voorstad Wrschowitz in brand geraakt. In een om trek van ongeveer 100 M. werden in alle woon huizen en in twee in de omgeving staande fabrieksgebouwen de ruiten verbrijzeld. De mensahen sloegen in de huizen tegen den grond. Er zijn geen menschenlevens te be treuren. Vijf personen werden gewond. DRIE INTERNATIONALE BANDIETEN GEARRESTEERD. ANTWERPEN, 3 November (V. D.) De ge- rechterlijke dienst te Antwerpen heeft drie internationale bandieten aangehouden, nl. de drie Duitschers Franz Urban, Joseph Ur- banisik en Jacob Wirtz alle die 28 jaren oud, die een week geleden met geladen revolvers een overval pleegden op een bank te Aken. Twee hunner werden in een hotel aange houden. Men vond geladen revolvers onder hun hoofdkussens. De derde werd op straat gearresteerd. Maand- en kwar taal abonnés lezen een week in elke drie maan den ons blad gratis. DE KRANIGE VLIEGTOCHT VAN PEGGY SALAMAN. IN 25 UUR HEEFT ZIJ VLIEGEN GELEERD. Ontploffing in een kolenmijn. Negen mijnwerkers gewond. Miss Peggy Salaman. De kranige vliegtocht van Peggy Salaman wordt in Engeland met spanning' gevolgd. Men heeft al berekend, dat, als alles goed blijft gaan. zij tenminste een dag op Glen Kldston's record zal kunnen winnen. Naar Peggies moeder aan een verslaggever van de Evening Standard verteld heeft, heeft Peggy van den eersten keer af, dat zij een vliegtuig zag, willen leeren vliegen. Toen-zij onlangs haar 21sten verjaardag vierde, schonk haar moeder haar een eige'n toestel. Zij heeft 25 uur les gehad en slechts 10 uur alleen ge vlogen voor zij dezen tocht ondernam. Haar langste vlucht voordien is een tochtje naar Le Bourget geweest. Toen zij tot haar vlucht naar Kaapstad besloten had en de dag van vertrek genaderd was, kon zij van opwinding niet meer slapen. Toen zij echter te Lympne kwam was zij volkomen kalm en zichzelf meester en heeft zij vier uur lekker geslapen, voordat zij in den stuurstoel klom. Zij is de eerste, die in den nacht van Londen naar Rome is gevlogen en ook de eerste, die met een gewoon toestel binnen de 34 uur Kairo heeft bereikt. Gordon Store, die haar vergezelt, is sinds een jaar assistent-instructeur van de Lon- densche Vliegtuigclub. Hij is een Zuid-Afri kaner, 26 jaar oud en te Kimberley geboren. Hij heeft in een maand tijds den tocht voor bereid en zijn eigen kaarten gemaakt. Mollison, de vlieger, die het record van de vlucht AustraliëEngeland op zijn naam heeft en voornemens is eveneens te vertrek ken op een poging om het record Londen- Kaapstad op zijn naam te brengen, heeft zich vol bewondering uitgelaten over hetgeen juf frouw Salaman en mijnheer Store tot dusver hebben volbracht. Hij verwacht echter niet dat zij hun doel in korter dan 5 1/2 dag zul len bereiken en meent kans te zien het zelf in korteren tijd te doen. En steeds verder. LONDEN, 4 November (VD.) Miss Peggy Salaman is tot Entebbe in Oeganda geko men, vanwaar zij weer is vertrokken met be stemming naar Tabora in Tanganyika. GROOTE BRAND IN DE LONDENSCHE UNIVERSITEIT. LONDEN, 3 November (V. D.) Dinsdag wer den het physische laboratorium en het che mische museum der universiteit van Londen door een brand grootendeels verwoest, waar bij de waardevolle experimenteele werkzaam heden van den rector, den bekenden na tuurkundige John Irvine werden vernietigd. De schade zal ongeveer 200.000 gulden be dragen. LONDEN, 3 November (V. D.) Bij een ont ploffing in de kolenmijn „Rising Sun" te Wallsend-on-Tyne werden heden negen mijn werkers gewond, waarvan zes met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Een Engelsche dame heeft haar tweejarige baby een gouden plaatje aan een kettinkje om den hals gehangen, waarop staat: „Kus me niet". We denken hierbij aan Charivarius' Ruize- Rijm, Celibatairs-wee, waarin hij o.a. schrijft dat de tante van een baby eensklaps 't voetje 'k heb 't gezien! Tot 't enkeltje in d'r mond steekt!! En wij prijzen de tweejarige gelukkig met haar moeder. De jongste radio-ster in Amerika is twee en een half jaar oud. Zij kent 209 gedichten, waarbij Fransche en Italiaansche. Het is Theresa McGinty, die op 2 jarigen leeftijd al voor de microfoon optrad. Een draagbare dansvloer. In de Majestic, de Oceaanstoomer van dc White Star Line is een draagbare dansvloer aanwezig van 435 verkante voet. Zij bestaat uit 236.940 afzonderlijke stukjes mahonie-, eiken-, noten-, rozen- en ahornhout, dat ge perst en gelijmd is op zeil, zoodat de vloer opgerold kan worden als ze niet in. gebruik is. 's Werelds grootste drijvende dok heeft wanden die 17 M. hoog zijn. Ais het dok gevuld is, steken zij slechts ruim 2 M. boven het water uit. Bij den bouw werden 10 mil- lioen.klinknagelgaten geboord. Een teekenaar aan een textielfabriek in Engelandmaakte een foto van zijn meisje. Het was een fraaie kiek, want de fotograaf, die de kiek ontwikkelde bood hem 6 gratis afdrukken in ruil voor het negatief. De tee kenaar weigerde, zond de foto in naar de Kodak Snapshot wedstrijd. Resultaat: 1ste prijs, d.i. 11000 gulden. Het gelukkige paar kan nu trouwen! De verloren kraai. Iemand in Engeland heeft eenige jaren ge leden een uit het nest gevallen kraai ver zorgd en opgekweekt. De vogel verdween echter plotseling twee jaar geleden, en nu dezer dagen is hij teruggekomen met ge knotte vleugels. „Wat in de 2 jaar gebeurd is met hem, weet ik niet", zei de eigenaar. „Maar het is nog dezelfde rakker gebleven, want hij verbergt nog steeds lepels onder het karpet, neemt de muizen uit de mond van de kat weg en trekt de kat aan de ooren als die slaapt In het jaar 1887 huwde Olaf Myron in Zweden. Twee jaren later emigreerde hij naar Amerika, doch zijn vrouw Johanna, weigerde mee te gaan. Sindsdien heeft Olof zijn vrouw nooit meer gezien. Nu is hij 66 jaar oud en heeft een eisch tot echtschei ding ingediend. De rechtbank vond een af wezigheid van 42 jaar een voldoende reden en sprak de echtscheiding uit. Door David Blankenhorn is een echtschei- dings-procedure aanhangig gemaakt tegen zijn vrouw Irene Rich, de filmster, die o.a. deze week in „Doodenrit" in het Luxor- theater te zien is. Zij is, volgens hem „on- menschelijk wreed" en heeft gezegd, dat hun huwelijk een beletsel voor haar carrière was,

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 5