Uit het Buitenland. HET NIEUWE DAGBLAD DONDERDAG 5 NOVEMBER 1931 Het Belangrijkste nieuws. Briand wendt zich in een scherp gesteiden brief tot den ïapansehemi Gedele geerde in Genève. - Nog maals op ontruiming van Mandsjeerije aangedron gen. - Lloyd George ver vangen door Sir Herbert Samuel - De nieuwe regee- rïng en iritsch-lndië. - De Labour Party stelt zich te weer. - Haar afgevaardig den blijven gedelegeerden voor deze zaak. Lloyd George, in de oppositie, met enkele familieleden en één •volgeling, heeft bekend gemaakt dat hij aftreedt als leider van de liberale fractie in het Parlement. In zijn brief motiveert hij dit aftreden niet een scherpe cratiek op het 'beleid van de partij. Niettemin rekent hij op een terugkeer van het gezonde verstand en hij is ibereid zijn diensben dan weer beschikbaar te stellen. Voor de huidige zittingsperiode van het parlement is Sir Herbert Samuel tot zijn. opvolger be noemd. Over de reconstructie van het kabinet wordt het diepste stilzwijgen bewaard. Van ibe- teekenis is het, dat men zich afvraagt, of de minister van handel, Sir Philip Cunliffe Lister aan zal blijven, of dat hij vervangen zal worden door den liberaal Bunciman. Als symptoom is het gerucht over een eventueele .benoeming van den laatsten op deze belang rijke post, natuurlijk belangrijk, omdat de minister van handel de tarieven kwestie te regelen 'krijgt, ten aanzien waarvan tus- schen de regels door „bedachtzaamheid" wordt beloofd. Zij die met recht twijfelen aan de echte nationale gezindheid van een regeering, die vanwege de conservatieve meerderheid, meer dan topzwaar is, vragen zich af, of er wel eenige reden is om aan te nemen, dat deze regeering inderdaad voorzichtig zal zijn met de douanetarieven, inderdaad met zorg zal optreden in de internationale sfeer en inder daad haar best zal doen de Ronde Tafel conferentie te doen slagen. Wat deze laatste kwestie aangaat, het is geen. geheim dat de conservatieven het in het geheel niet eens zijn, met het streven, dat zich onder de Labour-regeering eindelijk een uitweg heeft weten te banen en dat de zelf standige federale structuur van het enorme B r i tsch-dnd is oh e rijk ten doel heeft. Ook voor de voorvechters van de Britsch- Indische onafhankelijkheid binnen de lijst van het Britsche Rijk, is de conservatieve overwinning een veeg teeken. Dat de tot een minimum geslonken fractie van de labour- partij dit gevaar niet lijdelijk zal aanzien blijkt uit een telegram volgens hetwelk Hen derson, Wedgwood B.enn, Lees Smith en Lord Smell de Labour Party zullen blijven verte genwoordigen als gedelegeerden bij de In dische Ronde Tafel Conferentie. De parlementaire Labour Party heeft een resolutie aangenomen, waarin een onbeperkt vertrouwen in Henderson wordt uitgesproken. Hij werd als leider herkozen, ofschoon Lan.s- bury voorzitter zal blijven totdat Henderson in het Lagerhuis zal zijn teruggekeerd. Briand. Briand heeft in zijn functie van voorzitter van den V. B.-raad, een zeer openhartigen en krachtig gestelden brief aan den Japan- sohen gedeelegeerde te Genève, Jossisawa ge schreven, waarin 'hij nogmaals nadrukkelijk aandringt op de ontruiming van Japan, der bezette gebieden. Briand 'laat duidelijk uit komen, dat China bereid is, Japan op alle punten tegemoet te komen, doch dat het niet aangaat Japan's eischen te behandelen, onder de pressie van een bezet gebied. Dit gebied moet eerst ontruimd zijn, daarna kunnen de onderhandelingen beginnen. Als een nieuwe phase in deze netelige zaak kan deze brief natuurlijk niet beschouwd worden. Toch is Briand's brief in de Volken- bondsstad met groote voldoening ontvangen. Hij is als het ware een resumé van het Ge- neefsche standpunt en een bewijs dat Genève van ge enwijken zal weten. Als tegendruk op de drijverij van de Japansche nationalis tische kampen, heeft Briand's geste natuur lijk groote beteekenis. L. A. Genève. Alweer een klacht van China. Het Chineesche Raadslid dr. Alfred Szé, die nog steeds in Genève vertoeft, heeft we derom de aandacht van den Volkenbond ge vestigd op de onrustbarende ontwikkeling, die de toestand in Mandsj oerije sedert de verdaging van den raad heeft genomen. Niet alleen dat Japan niet de minste aanstalten maakt om zijn troepen terug te trekken, zoo als het volgens de resolutie van 30 Septem ber verplicht is, maar het schijnt zijn troe pen in Zuid-Mandsjoerije te consolideeren. I-Iet weigert over de methode van terug trekken volgens de aanwijzingen van de laatste Raadsresoluties te spreken alvorens overeenstemming bereikt is over de vijf fiui- damenteele punten, aldus het Handelsblad. Deze houding van Japan is volgens de Chi neesche nota in strijd met art. 10 van het Pact en art. 2 van het Kellogg Pact. De Chineesche regeering is vast besloten, onder geen enkele omstandigheid met Japan onder militairen druk te onderhandelen en spreekt haar volle vertrouwen uit, dat de Volken bond en de Ver. Staten van Amerika het Vol- kenbondsverdrag het Pact van Parijs en het negen-mogendhedenverdrag van Washing ton zullen weten te doen eerbiedigen. Aan dit schrijven is een. memorandum toe gevoegd, waarin de voornaamste gebeurte nissen, die de laatste drie dagen uit Nanking zijn geseind, worden weergegeven. Nieuw hiervan is, dat volgens een der telegrammen de Japansche generaal Honjo onlangs order zou hebben gegeven om de opbrengsten van de zoutmijnen van Mandsjoerije (24 milllioen dollar) af te dragen. Deze opbrengsten zijn. de garantie voor verschillende internationale leeningen. Deze handelwijze beteekent dus volgens de Chineesche nota een schending yan internationale verplichtingen. Een later ontvangen telegram bevestigt, dat Japansche troepen met geweld de op brengsten van de zoutmijnen van Newtsjang, tot een bedrag van 760.000 dollar, in beslag hebben genomen. De verdere telegrammen geven een overzicht van de uitbreiding van de troebelen en den Japanschen invloed in Mandsjoerije. Frankrijk. Gissingen omtrent de Fransch- Duitsche besprekingen. Laval. Het communiqué, uitgegeven omtrent de besprekingen, die hier met den Duitsdhen ge zant hebben plaats gehad, zegt al zeer weinig en aangezien het geheim der besprekingen goed bewaard is, is het moeilijk te zeggen of von Hoesoh zich bepaald heeft tot het aan'hooren van de mededeelingen van pre sident Laval omtrent de 'besprekingen met president Hoover, dan wel, of hij van zijn kant geargumenteerd heeft, aldus het Han delsblad. De lange duur van het onderhoud en de aanwezigheid van den minister van financiën Flandin, bij een gedeelte ervan, zou het laatste doen vermoeden, en wettigt de meening, dat een uiteenzetting van het Duische standpunt heeft plaats gehad. Men krijgt den indruk, dat het denkbeeld van een nieuwe financieele hulp aan Duitsch- land, hoezeer de nationalistische pers daar tegen ook nog steeds fulmineert, toch veld wint, mits daarbij zoodanige voorwaarden worden gesteld, dat Frankrijk niet opnieuw het kind van de rekening kan worden. Een aanwijzing in deze richting schijnt te liggen in een wensch door de vergadering van pre sidenten van Fransche Kamers van Koophan del aangenomen en waarin gezegd wordt „dat de maatregelen van internationale samen werking, waaraan de autoriteiten mochten besluiten Frankrijk te laten meedoen, in geen geval schadelijk mogen zijn voor de nationale belangen en dat Frankrijk in ruil voor aan het buitenland verleenden steun tastbare voordeelen moet krijgen voor zijn handel en industrie". Dat een dergelijke vergadering zich niet vierkant tegen nieuwen steun aan het buitenland keert en dat ze aandringt op commercieele tegenvooraeelen dn plaats de politieke eischen op den voorgrond te stellen, mag ongetwijfeld als een gunstig verschijnsel .worden beschouwd. Dat men den eisch stelt, dat de geleende sommen niet dienen om een economisch of fensief te organiseeren, waarvan Frankrijk het slachtoffer zou worden, kan niet anders dan gebillijkt worden. De indruk, dien men hier van de Duitsche opvattingen heeft, is dat men daar de quaesbie van de eredieten op korten termijn absoluut wil laten voorgaan voor men verder over de Young-ibetaldngen praat. Is hierom trent overeenstemming ver'kregen, dan zou Duitsohland een bijeenkomst uitlokken van het in het Young-plan voorziene comité om er "langs regel/matigen weg een nieuiw mora toriurn te vragen. Schuldenconferentie in Januari te Parijs. PARUS, 4 November CV.D.) De ,,In- transigeant" meent in het nummer van heden te kunnen verzekeren dat in de maand Janu ari a.s. te Parijs een conferentie van credi- teurstaten van Duitsohland zal worden ge houden. Het gerucht van een conferentie in December te Biarritz noemt het blad uit de lucht gegrepen. Duitsohland. Italië. De reis van Grandi naar Washington. WASHINGTON, 4 Nov. (V.D.) Het 'besluit van de Italiaansehe regeering Grandi -op zijn reis naar Washington te doen vergezellen door Rosso, heeft in welingelichte kringen al hier sterk den aandacht getrokken. Rosso is naar men weet n.l. de Italiaansehe deskun dige, die alle vlootonderhandelingen met de Franschen heeft gevoerd. Men neemt derhalve aan, dat de Italiaansehe regeering in Amerika een poging wil doen een definitieve vloot- vrede tussehen Frankrijk en Italië tot stand te brengen. Nog eens een eventueele regeeringsdeelname voor de Nazi's. Hitier. Hess, de leider van de centrumgroep in den Pruisischen Landdag, schrijft in het groepsorgaan over de kwestie van een sa mengaan met Hitier: „Wij kunnen geen steun verleenen aan uitersten op politiek ge bied, rechts noch links. Als een der extreme groepen de politieke macht in handen kreeg, zou dat een verwoeden strijd uitlokken, waar van landbouw, handel en ambtenaarsstand de slachtofers zouden zijn. Daarom kan het nationaal-socialisme voor het centrum niet als coalitiegenoot in aanmerking komen. De Germania be'spreekt in een hoofdartikel de a.s. zitting van het rijksbestuur der cen trumpartij. In de buitenlandsche politiek zal het centrum opnieuw uiting geven aan zijn wensch naar internationale samenwerking. In de binnenlandsche politiek kan de hou ding der partij niet twijfelachtig zijn: zij wil geen experimenten en op oeconomisch ge bied wil zij samenwerking van. ondernemers en arbeiders. Te Maagdenburg heeft de nationaal-socia- list Feder een rede gehouden, waarin hij de bewering, dat zijn partij inflatie wil, wraakte aldus de NR.C. Spreker voorspelde, dat als de nationaal-sociaüsten in het staatsgerechts- hof zitten, het rechtvaardige rechters zullen zijn: oog om oog en tand om tand, met name tegen de „misdadigers van November". Spanje. Alcala Zamorra candidaat voor het presidentschap. De regeering heeft besloten de candidatuur van Alcala Zamora voor het presidentschap van de republiek te steunen. Zamora schijnt de eenige politieke persoonlijkheid op wien alle stemmen uit de Kamer zich kunnen ver eenigen. Na een bespreking met drie ministers heeft Zamora zijn plan tot herziening van de Grondwet opgegeven, dat een ernstig be zwaar tegen zijn candidatuur vormde. Het gevaar voor een nieuwen staatsgreep. Op het congres van den republikeinschen schuttersbond heeft dr. Deutsch, de voor zitter, gezegd dat er weer ernstig gevaar voor een staatsgreep bestaat. De burgerwacht is door de regeering en de overheid na 13 Sep tember voor een gerechtelijke vervolging behoed. Men heeft haar zelfs haar wapens gelaten. De socialisten kennen de toebereid selen, weten wie de geldschieters zijn en wie de buitenlandsche steunpilaren van de be weging. Vandaar dat zij den schuttersbond een „Houd u gereed!" toeroepen. Van pasvervalschers. De politie te Weenen heeft den Duitscher Willy Klose en den Oostenrijkschen commu nist Emmerith Kliewer gearresteerd, die men er van verdenkt passen en andere stukken vervalscht te hebben. Bij de huiszoeking in hun woning vond de politie een drukpers, formulieren en passen, doopbewijzen en identiteitsbewijzen. Voorts chemisch en ander materiaal, dat voor de vervaardiging van vooral Duitsche stukken diende. De verv.alschingen moeten op groo te schaal zijn bedreven, aldus de N.R.C. Geen verpachting van verkeersmiddelen. WEENEN, 4 Nov. (V.D.1 De gedurende de laatste dagen in verschillende bladen op gedoken beweringen over een a.s. verpach ting van den Oostenrijkschen telefoondienst aan een particulier concern en van de Oos- tenrijksche Bondsspoorwegen aan een Fran sche financieele groep, worden van officieele zijde absoluut onjuist genoemd. Hongarije. Maar liefst 54 interpellaties. Het nieuwe Hongaarsche parlementaire seizoen, dat op 4 November zou beginnen, wordt met maar eventjes 54 interpellaties geopend, waar naar de Reggeli Ujsag con stateert, ook in het stormachtige Hongaar sche parlementaire leven een bijzonder ge val is. Daar graaf Bethlen voornemens is in deze eerste vergadering te verschijnen, verwacht men, dat die een zeer stormachtig verloop zal hebben. In de komende dagen wordt verder de benoeming van een minister van financiën verwacht, waarvoor de vroegere minister en president van de z.g.n. „cen trale der geldinstituten" baron Frigyes Koranyi werd aangezocht, meldt de N.R.C. Daar deze bedankte, worden thans baron Géza Papp en Tibor de Kallay genoemd. De benoeming van den laatste, die onafhanke lijk oppositioneel is, zou een eerste stap zijn in de richting van de verwachte vorming van een concentratie-kabinet. Boedapest en de partijpolitiek. Men schrijft uit Boedapest aan de N.R.C.: Dezer dagen hadden acht Hongaarsch- ..partijen" n.l. de Nagyatadi-boerénpartij, dc Hongaarsche nationaal-socialistische partij, de Hongaarsche landbouwers- en arbeiders partij, de onafhankelijke frontstrijdersparty, de volksbeschermingspartijde vrijheids partij, de Hongaarsche nationale onafhanke lijke revisiepartij en de nationale partij tot fusie en vorming van een „groote" partij be sloten. Deze fusie werd den volke in aanplak biljetten mededgedeeld, waarop het program vermeld stond, dat door de ..leiders" der acht „partijen" onderteekend was. De Boedapes- ter politie, die echter ook wat te doen moet hebben, nam de aanblakbiljetten in beslag en arresteerde de arbeiders, die zich met het aanplakken daarvan bezig hielden. Amerika. Luchtschip der Amerikaansche Marine verwoest. BERLIJN, 4 November (VD.) De „Lo- kalanzeiger" aneldt uit New York, dat het grootste niet stijve luchtschip ter wereld, het marineluchtschip „K. I." na de landing ten gevolge van een windvlaag is verwoest. Toen het luchtschip in de hall te Cape May (New Jersey) werd binnengebracht, werd het zijde lings door een windvlaag gegrepen en zoo hevig tegen den grond en de muren van den hal gedrukt, dat het werd verwoest. Geluk kig werd bij het ongeval niemand gedeerd. IJMUIDEN „DE OPBOUW VAN EEN BETERE WERELD". In café Royal hield hield Woensdagavond mej. H. Gantvoort uit Utrecht een lezing over het onderwerp „De opbouw van een betere wereld". Na een kort openingswoord van den voor zitter der af deeling IJmmuiden nam mej. Gantvoort het woord. Wanneer er iets is dat op het oogenblik de geheele wereld bezighoudt dan is het wel: hoe te komen uit dezen chaos. Hoe bouwen wij een maatschappij, die be ter beantwoorden kan aan het doel, dat een goed georganiseerde maatschappij behoort te zijn. Wanneer wij vinden, dat een wereld ver keerd is, dan zijn wij wel klaar om dit te be vestigen, maar wij moeten voelen, dat wij allen zonder uitzondering daarvoor aanspra kelijk zijn. Het maatschappelijk probleem is een individueel probleem en dit probleem vindt zijn oorzaak daarin, dat de naties niet gezond en krachtig, niet harmonisch zijn te noemen. Wij moeten beseffen, dat een geheel nieuw tijdvak in de wereldhistorie wordt in geluid en aan de wereld is de keuze of dit zal zijn ten goede of ten kwade. De psyche van den mensch is op het oogenblik zoo, dat wij om een voorbeeld te noemen honderd vijfenzeventig millioen ieder jaar aan belas tingen opbrengen voor onze weerbaarheid, terwijl wij aan den anderen kant alles in het werk hebben gesteld om het petitionnement van de Nederlandsche pers tot iets buitenge woons te maken. Het geestelijk leven is primair, het stoffe lijk leven volgt den impuls van het geeste lijke. Wanneer wij zouden samenwerken om het geestelijke leven op den voorgrond te plaatsen in de maatschappij, dan kunnen wij komen tot een harmonische gezonde samen- leveng, tot een ordening in den chaos. Wanneer wij teruggaan, dan zien wij dat eerst twee menschen, dan twee stammen zich tegenover elkaar stellen om elkaar te bestrij den. Dit heeft tenslotte geleid tot den wereld oorlog. Het eenige, dat de wereldoorlog heeft geleerd is het besef, dat de wereld onafschei delijk verbonden is, dat de eene natie niet buiten de andere kan en dit besef moet groeien. Hiervoor is in de eerste plaats noodig ver andering van onze opvoeding. Wegvallen moet de idee, dat werkgever en werknemer tegenover elkaar behooren te staan. Zij moe ten samengaan. De maatschappij vraagt naar akten en diploma's, maar niet of de geestelijke ge steldheid van de persoon kan bijdragen tot verbetering van de harmonie. En dan het samengaan van de natie's, er is genoeg om alle volken te voeden en ieder een datgene te geven, wat voor zijn levens onderhoud noodig is. Maar er moet geen overproductie zijn: er moet gezocht worden naar de juiste harmonie. Hoe de slanke lijn tof echtscheiding kan leiden Een Parijsch ambtenaar, die bijna 10 ge lukkige huwelijksjaren achter den rug heeft, wenscht thans gescheiden te worden en wel omdat zijn vrouw plotseling aangegrepen is door hetgeen hij een „sportwoede" noemt. Advocaat Théodore Valensi, die voor eischer optreedt, betoogt geenszins, dat ge daagde aanvankelijk te kort is geschoten in haar huiselijke plichten, integendeel, voordat de sport haar invloed deed gelden, was zij het toonbeeld van een echtgenoote. Plotseling meent zij echter, dat zij zich strikt moet richten naar de voorschriften van de lichaamskultuur, waarbij het behoud der slanke lijn een groote rol speelt. De ambtenaar, die er vroeger tegen 8 uur eens over dacht of hij nu eindelijk zal opstaan en zich naar zijn bureau begeven, wordt nu om 5 uur 's morgens gewekt door „madame", die de eerste lichaamsoefeningen doet en daarbij luidkeels zingt omdat de bewegingen vooral rhytmisch moeten geschieden. Dan be gint zij den punchbal te mishandelen, die bij eiken stoot tegen de deur aanbotst, en de ambtenaar behoeft er na 5 uur niet meer aan te denken, dat hij nog een tukje kan doen, want onafgebroken wordt de serie voorge schreven lichaamsoefeningen afgehandeld. De rest vanden dag wordt besteed aan zwem men, tennissen en masseeren en des avonds is mevrouwtje zoo moe dat zij niet in staat is haar man te vergezellen of bezoeken te ont vangen. Eischer meent dat dit voldoende redenen zijn om echtscheiding te verkrijgen. WINTERLEZING. Woensdagavond hield de vereeniging van vrij zinnig Hervormden haar eerste winter- lezing in haar Vereenlgingsgebouw, Spreker voor deze avond was Ds. B. J. Aris van Oud- kerk. Zijn onderwerp was: „Moderne be schouwingen over den dood". De voorzitter der Vereeniging Dr. v. Leusen zette het doel der vereeniging uiteen, waarna het woord werd gegeven aan Ds. Aris. In het algemeen, zeide spreker, zijn wij er niet op ingesteld om te denken over den dood en het is geen laf heid, ais men er niet altijd over denkt. Men spreekt bij het sterven over de scheiding van lichaam en ziel. Wat is een ziel? Er is nie mand, die hiervan een goede definitie kan geven. Het beeld van een ster is afhankelijk van het instrument waardoor wij zien. Het oog maakt bij het zien bepaalde fouten. Spre ker gaf een voorbeeld hoe een vlieg kan zien en hoe wij zien en kwam tot de conclusie, dat de vlieg het anders zal zien dan wij. Nadat door spreker was medegedeeld hoe men in de oudheid den hemel beschouwde, kwam hij tot de eigenschap, die velen aan een hemel toeschrijven, om een weldaad te zijn voor degenen die goed hebben gedaan. Elke goede daad, zei spreker, ook al wordt deze niet bevredigd, doet goed. Indien wij in dit leven een einde zien, dan zullen wij iets gevonden hebben, wat ons zelve overtreft, 't Besef maar één leven te hebben, zal ons doen zoeken, tot inderdaad dat leven zelf ge noeg is. Al het menschelijke moet in zijn diepsten grond overtroffen worden. 't Eenige wat wij kunnen doen tegenover den dood is te zwijgen. De stilte zal ons meer kunnen zeggen dan de grootste theorie. Er is geen enkele theorie die over den dood iets zeggen kan. Wij moeten het goede doen, zoo wel tegenover het leven als tegenover den dood. Spreker eindigde ten laatste zijn rede met te zeggen: De vraag wat de dood is en wat er na den dood is, is een tweederangs vraag. Vertrouwen in den dood en in het leven zal rust geven. CHR. MUZIEKVEREENIGING „JULIANA". Door de Chr. Muziekvereeniging „Juliana" wordt op Maandag 23 November een uit voering gegeven voor donateurs en leden der vereeniging. De. uitvoering zal plaats hebben in de tuinzaal van de Julianaschool te IJmuiden (Oost). JAARVERGADERING CHR. MEISJES- VEREENIGING. In het geheel bezette gebouw voor Chr. Belangen heeft de Chr. Meisjesvereeniging Ad Deï Gloriam haar jaarvergadering ge houden. Het podium was feestelijk versierd met palmen. Na opening der bijeenkomst door de pre sidente, mej. F. J. Drenth, werden de jaar verslagen door secretaresse en penningmees- teresse uitgebracht. Deze getuigden van op gewekt leven. De Vereeniging is niet als andere, waar handwerken worden gemaakt, doch bedoelt geestelijke en cultureele ont wikkeling der leden. De secretaresse, Mej. Breukhoven, hield een inleiding over „De schepping van den mensch". Verder werd een zendingstableau vertoond en gereciteerd, namens tal van Zusterver- eenigingen werden gelukwenschen overge bracht. Het slotwoord werd gesproken door de eere-presidente, Mevr. E. M. C. Swaan Rooseboom, waarna Ds. J. W. Swaan de bij eenkomst sloot. „VRIENDENKRING". De tooneelvereeniging „Vriendenkring" geeft on Dinsdag 24 November in de groote zaal van Thalia" een uitvoering, waar het tooneelspel „De strijd met het verleden" door F. Meyer en Gerard Niele, opgevoerd zal worden. De ondergeteekende (naam) wonende te wenscht zich met ingang van te abonneeren op HET NIEUWE DAGBLAD en het abonnementsgeld per week (10 cents) maand (40 cents) deze wijzen van betaling zijn het voor kwartaal (ƒ1.20) deeligst. te voldoen. *)S. v. p. doorhalen wat niet verlangd wordt. Dit formulier kan afgegeven worden aan het Bureau van HET NIEUWE DAGBLAD, Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telef. 521 of aan onze Agenten: H. BLOK, Jac. v. Heemskerkstraat 87, IJmuiden; M. N. DE WOLFF, Alb. Cuypstraat 16, IJmuiden-Oost; K. WESSELIUS, Leeuweriklaan 6, IJmuiden-Oost; J. J. WESSELIUS Sr., Melklaan 62, Velsen-Noord; P. KASPERS, Groenelaan 11 w, Beverwijk. ■iiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiinii a

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 3