De gemeente Veis en en de forensen. UITVOER VAN GROENTEN EN FRUIT NAAR ENGELAND EN DUITSCHLAND. HET NIEUWE DAGBLAD DONDERDAG 5 NOVEMBER 1931 TWEEDE BLAD Eenige bloeiende forensen-wijken. De gemeente Velsen lokt steeds meer forensen! Zij zijn over liet geheele gebied verspreid, maar de meesten hebben zich toch aangetrokken gevoeld tot de speciale foren- senwijken, namelijk de villa-parken nabij Driehuis en den CVelser) Zeeweg. In deze parken zijn honderden aardige landhuisjes gezet, die er voor den stedeling zeer aanlok kelijk uitzien. Het is ook wel een groot ver schil: een étage-woning in Amsterdam met zijn lange straten en kazerne-achtige wo ningen, of een vriendelijk landhuisje in het schoone Kennemerland, waar de frissche zeewind door de toppen der boomen ruischt! Behalve deze landhuisjes vindt, men in. of nabij die parken ook nog vele straten met gesloten bebouwing, maar toch is daar bij nog het landelijke karakter zooveel mo- vrij lang, maar dit komt door de vele sta tions en halten. De stopplaatsen zijn: Bloe- mendaal, Santpoort, Driehuis-Westerveld, Zeeweg, Velsen-IJmuiden-Oost, Casembroot- straat, Julianakade en dan komt eindelijk IJmuiden. De treinen moeten dus zeven keer stoppen. Het is een geluk dat de electrische treinen zoo spoedig op gang komen, want anders zou het een marteling zijn. Nu is de trein al weer aan de volgende halte als de passagiers ternauwernood tot het besef ge komen zijn, dat zij rijden! Ook over den abonnementsprijs voor den trein hoorden wij geen klachten. Een maand abonnement 3de klasse Haarlem-IJmuiden kost 7.20, een scholierkaai*t 5.70. Om een indruk te geven van het drukke forensenverkeer op de lijn Haarlem-IJmui- Gezicht op het gelijk behouden. Het zijn natuurlijk uitslui tend ééngezinswoningen. Bovendien is door boomen en plantsoen getracht de stadschen aanblik zooveel mogelijk te weren. Bij de forensen is in het bijzonder in trek het Park Zeeweg, de strook grond ten Westen van de spoorlijn tusschen de spoorweghalte Zeeweg en het station IJmuiden-Oost. Trouwens langs den geheelen weg die van Driehuis naar IJmuiden-Oost loopt, vindt men aardige woningen. Evenzoo langs den Hagelingerweg, die het dorp Santpoort met Driehuis verbindt. Ook zijn er veel gegadig den voor het villa-park, dat ten Westen van de R.K. kerk te Driehuis verrezen is. Wij geven van deze forensen-wijken eenige foto's die genomen zijn van den toren van het crematorium. Het ontstaan van die verschillende foren sen-centra is voor een groot deel te dan ken aan de uitnemende spoorverbindingen. Na de eleetrificatie van de lijn Haarlem- IJmuiden is er op verkeersgebied voor de forensen niet veel te wenschen gebleven. De treinen rijden elk half uur in beide rich tingen. Het begint al 's morgens om 5 uur, terwijl men 's avonds om 23.43 nog uit Haar lem naar IJmuiden kan. Zondags zelfs nog om 24.07. De treinen doen er 19 minuten over. Daft is voor den betrekkelijk korten afstand forensendorp aan den Zeeweg en Driehuize den vermelden wij, dat er alleen 100 foren sen en 50 scholieren zijn die eiken dag tus schen Haarlem en IJmuiden heen en weer reizen. Bovendien gaan nog vele IJmuide- naars eiken dag naar Amsterdam. Het is voor de IJmuidenaars een uitkomst geworden, dat zij nu niet meer (zooals vroeger bij de stoomtreinen) in Velsen moe ten overstappen. Veel grooter is het forensenverkeer nog aan de halten Zeeweg en Driehuis-Wester veld. Vandaar vertrekken er eiken dag hon derden. Niet alleen naar Haarlem, maar ook naar Amsterdam. Op de forensen-uren is het aan deze halten dan ook bijzonder druk. Vandaar dat de Spoorwegen bij de halte Driehuis-Westerveld pas een flinke wacht- gelegenheid voor passagiers hebben laten maken. Aan den Rijksstraatweg tusschen de dor pen Santpoort en Velsen worden ook aardige landhuisjes gezet. De forensen die daarop hun keus laten vallen, zijn voor het verkeer aangewezen op de autobussen. Dat is voor velen een bezwaar. De exploitanten van de bussen trachten evenwel zooveel mogelijk aan de wenschen der forensen tegemoet te komen. Er zijn trouwens ook forensen uit de forensenwij ken bij Driehuis en Park Zee weg, die van de bussen gebruik maken als wordt wel is waar in Velsen beraadslaagd of het niet npodig zal zijn te Velsen ook hooger te gaari dan 70, maar men hoopt daaraan te kunnen ontkomen. Daarbij zal natuurlijk wel van de overweging uitgegaan worden, dat het gewenscht is om de belastingen zoo laag mogelijk te houden, om daardoor de vesti ging van draagkrachtige forensen te be vorderen. Haarlem en Velsen hebben in dit opzicht sterke concurrentie van Bloemen- daal, dat het nog zonder opcenten stelt, maar deze concurrentie wordt ook beïn vloed door het feit, dat Bloemendaal zeer weinig bouwterrein heeft, terwijl men daar aan in Velsen en Haarlem voor de forensen woningen nog geen tekort heeft. Het gevolg daarvan is, dat de prijzen van de woningen en ook de woninghuren in de gemeente Vel sen iets lager zijn. Daardoor wordt de hoo- gere belasting weer gecompenseerd. Een forens met 5000 inkomen en 2 kinde ren betaalde dit jaar aan fondsbelasting te Velsen met 45 opcenten 153.90. Dit zou worden als er 70 opcenten geheven worden 193.80. In 1930/1931 werd evenwel te Vel sen door een inwoner die 5000 verdiende aan gemeentelijke belasting 243.11 betaald. Het blijft dus nu nog ver daaronder. Bo vendien moest de forens toen nog extra be talen. De forensenwijk bij de R.KKerk te Driehuis. ROOFOVERVAL OP EEN STOOM TRAM IN BRABANT. DE CONDUCTEUR BLEEF ONVERVAARD. Op de stoomtramlijn Eindhoven—Belgische grens is een mislukte roof-aanval op de avondtram gepleegd, meldt de Msb. Op het traject EindhovenMeerveldhoven zag de postconducteur Th. Kees, uit Budel, plots een gemaskerd man op het balcon van den postwagen verschijnen. Hij poogde de deur van den postwagen te openen, maar meteen riep K. hem toe: „Weg, of ik sehiet je neer", 'daarbij een beweging makende, alsof hij een revolver uit zijn zak wilde halen. De roover sloeg inderdaad voor deze bedreiging op de vlucht, sprong van de rijdende tram en ver dween in de duisternis. K. deed de tram direct stoppen, maar de man was niet meer te vinden. HET LOT DER PAARDEN. GEEN GALGENMAAL MEER? Dé rijksspoorwegen dreigen in conflict te komen met buitenlandsche paardenkoopers. Het Berl. Tagebl. vertelt nl. dat de sporen sinds eenigen tijd, op verzoek van de dieren bescherming, de slachtpaarden die uit Polen en Litauen komen en voornamelijk naar ons land en België gaan, op het Lehrter station te Berlijn voederen en drenken. Voor dat „galge'nmaal" berekent de spoor de paarden koopers 40 pfenning per stuk en dat loopt nogal in de papieren daar er in de laatste negen maanden aan niet minder dan 34.000 paarden een rantsoen is verstrekt. De paardenkoopers protesteeren hiertegen en achten de voeding onnoodig, doch de spoorwegmpij. is niettemin voornemens er mee door te gaan, daar zij van oordeel is dat de dieren anders vreeselijk honger en dorst lijden, aldus meldt de N.R.C. Nu dreigen de paardenkoopers de beesten per schip uit Pooische en Litausche havens te verschepen. Blijkbaar rekenen zij er op dat dan de contro1-: u i '.er ma te moeilijk zal zijn. NOG EEN AANSLAG OP EEN STOOMTRAM. PAAL OP DE RAILS GELEGD. Dinsdagavond hebben te Leek, naar het Handelsblad meldt, baldadigen een paal, die bij straatwerken gebruikt wordt,, op de raols van de Drachtertram gelegd. De ma chinist van de stoomtram, te ongeveer 8 uur 's avonds uit Groningen komende, zag het blok hout niet, waardoor de locomotief derailleerde. Met groote moeite is het stuk hout, dat tusschen de wielen vastgeklemd zat, verwijderd. De tram had een half uur vertraging. DS. FABER ONTSLAGEN VAN RECHTSVERVOLGING. OP JURIDISCHE GRONDEN. De Kantonrechter te Zutphen heeft het lid der Tweede Kamer ds. Faber (S.D.AP.) al daar, die geweigerd had inkwartiering te verleenen, ontslagen van rechtsvervolging. In zijn vonnis overwoog de Kantonrechter, dat de vordering, in art. 5 der Inkwartie- ringswet vermeld, alleen kan worden ge daan ter zake van een aanvraag van de mi litaire autoriteiten, in art. 5 dier wet ver meld, daar zonder die aanvraag de burge meester niet bevoegd is om een lastgeving- tot inkwartiering te verstrekken. De Kanton rechter overwoog verder, dat deze aanvraag dus een essentieele vereïschte is voor de strafbaarheid van het feit; dat het ont breken daarvan in de dagvaarding behoort te leiden tot ontslag van rechtsvervolging. Overwegende, dat wel in de dagvaarding is vermeld, dat de vordering door den burge meester is gedaan krachtens de wet van 14 September 1866 (St.bl. 138), doch dat de dagvaarding feiten behoort in te houden en dat de vermelding van de feitelijke bestand- deelen van het delict niet kan worden ver vangen door verwijzing naar een wet, heeft de kantonrechter Ds. Faber ontslagen van rechtsvervolging. MANIFEST VAN N.V.V. EN S.D.A.P. De Algemeenen Raad.uit N.V.V. en S. D. A. P. publiceert een manifest, waarin de houding der regeering tegenover de werk loosheid (de motie Van den Tempel), gecri- tiseerd wordt, de kapatalistische maatschap pij verantwoordelijk gesteld wordt voor den huidigen toestand, terwijl de arbeiders er niet aan denken eenige verantwoordelijkheid te dragen voor den toestand, zoolang zij geen medezeggenschap hebben in de bedrij ven en het economisch leven niet volgens plan is georganiseerd. Voor oorlogstuig en soldaterij, aldus, het manifest, is altijd geld te vinden. De arbeiders worden derhalve opgeroepen den strijd tegen dit alles aan te binden. HET MODERNE DAGBLAD |g is ëén der peilers van _Ji het maatschappelijke leven. „HET NIEUWE DAGBLAD''' is een peiler voor IJmuiden, Velsen, Beverwijk en om liggende gebieden, OMDAT HET DE BELANGEN VAN UW STREEK IN DEN BREEDSTEN ZIN ZAL BEHARTIGEN. Stijgende export naar Engeland, dalende naar Duitschland. In September 2Vz millioen K.G. aardappelen naar Engeland! Hoe zal de positie worden na het optreden van het nieuwe Engelsche Kabinet? Na de verkiezingen in Engeland staat dit land wel in de eerste plaats in de algemeene belangstelling. Men voelt bliijkbaar allerwe gen dat er ginds iets gaat gebeuren en dat een algeheele ommekeer in de Engelsche handelspolitiek groote moeilijkheden aan den exporthandel op dit land brengen zal. Wat dit voor ons land be teekent is nog on mogelijk te zeggen. Men leeft in angst en vreeze'n. Over het. tijdstip der invoering van eventueele hoogere tarieven in Engeland is nog niets te zeggen. Dat deze vóór Kerstmis van dit jaar van kracht zouden zijn, wordt niet waarschijnlijk geacht. Onder de uitge voerde tuinbouwproducten naar Engeland neemt de bloembol een zeer belangrijke plaats in; Engeland was tot dusverre een der meest op den voorgrond tredende afzetge bieden van. dit product. In het „Weekblad voor Bloembollencultuur" van 30 October jl. werd een artikel gepubliceerd: irDe Engelsche verkiezingen', dat eindigde met de opmer king: „Onze hoop moet gevestigd blijven op den invloed van onze groote afnemers in ons grootste afzetgebied, die zelf in de eerste plaats getroffen zouden worden". Erg rooskleirrig ziet men den toestand dus niet in. De beteekenis van Engeland als afzetgebied voor onzen tuinbouw blijkt ook duidelijk uit de exportcijfers van groenten en fruit. De Septembercijfers zijn in dat opzicht waarde vol materiaal en doen zien dat het loslaten van den gouden standaard in Engeland zijn uitwerking op dezen tak van export nog niet heeft doen gevoelen. Geheel tegen de ver wachting in, is de September-uitvoer van groenten en fruit naar Engeland in dit jaar zeer gunstig geweest, aanzienlijk grooter dan in de drie voorafgaande jaren, zoowel wat betreft het gewicht, als de waarde in geld. Een en ander blijkt duidelijk uit onder staande cijfers: Uitvoer groenten en fruit naar Engeland in September: 1928: 15.153 X 1000 K.G. 2.173 X 1000 gld. 1929: 23.553 X 2.207 X 1930: 17.935 X 1.938 X 1931: 29.578 X 3.316 X De gewiclitstoeneming v an den September- export 1931 naar Engeland bedroeg 65 pet., vergeleken bij het vorige jaar; de toeneming van de waarde 71 pet. Wamieer men de verschillende tuinbouw producten afzonderlijk beschouwt, staan de appelen verreweg bovenaan. De appelen-uit voer naar Engeland bedroeg in September 1931 ongeveer 2 1/2 millioen K.G.; dat be- teekent dat deze maand-uitvoer grooter was dan die over het geheele jaar 1930, De ap- pelenuitvoer in de laatste jaren naar En geland bedroeg nl.: in 1000 K.G. in: 1926: 739, 1927: 1.426, 1928: 101, 1929: 1.911 en 1930: 61. Hier heeft dus wel een ware verovering- plaats gehad en met terzijdestelling van alle verrassingen, mag gezegd worden, dat deze Hollandsche fruitkweekers vasten voet heb ben gekregen op de Engelsche markt. Het cijfer van 2 1/2 millioen K.G. voor September 1931 spreekt boekdeelen. Behalve de appelen, nemen ook de drui ven tomaten, vruchtenpulp en uien een be langrijke plaats in bij den uitvoer naar En geland. De September-export van druiven naar Engeland bedroeg in 1931: 1.107.000 K.G. tegenover: 1.077.000 K.G. in de overeen komstige maand in 1930. Ook hier is dus een vermeerdering vast te stellen. De totaal-ex port van druiven in September was dit jaar ongeveer 25 pet. kleiner dan in 1930. Deze achteruitgang is dus niet het gevolg van een verminderden uitvoer naar Engeland, doch komt vrijwel geheel op rekening van Duitsch land, waarheen in September 1931 slechts 200.000 K.G. werden verzonden, tegenover 800.000 K.G. in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. De uitvoercijfers van tomaten over de di verse Septembermaanden geven weder een geheel ander beeld. Wel blijkt dat de totaal export van dit artikel in September 1931 on geveer 40 pet. hooger was dan in September 1930, maar deze blijft zeer belangrijk achter bij de uitvoeren in September 1928 en 1929. Onderstaande cijfers geven hiervan een duidelijk beeld: Totaal-uitvoer tomaten in September: 1928: 18 X 1000 K.G. 1.779 X 1000 gld. 1929 20 X 1.388 X 1930: 10 X 1.203 X 1931: 14 X n 1.710 X Wat in het bijzonder den Septemberuit- voer van tomaten naar Engeland betreft, kan worden opgemerkt, dat deze in 1927, 1928, 1928, 1930 en 1931 resp. 7, 7, 10, 7 en 10 mil lioen K.G. bedroeg. De schommelingen in deze exportcijfers zijn bij lange na niet zoo sterk als in die voor Duitschland. Naar onze Oostelijke buren voerden wij de navolgende kwantiteiten tomaten uit: Uitvoer tomaten naar Duitschla»d in September: 1927: 3.500 X 1000 K.G. 1928: 10.000 X 1000 K.G. 1929: 9.700 X 1000 K.G. 1930: 2.800 X 1000 K.G. 1931: 3.500 X 1000 K.G. De uitvoercijfers van uien over September toonen een zeer gunstig beeld. De uitgevoer de hoeveelheid in September 1931 was 40 pet. hooger dan in September 1930. Niet alleen steeg de uitgevoerde hoeveelheid doch ook de waarde steeg zeer aanzienlijk. Dit laatste blijkt duidelijk hieruit, dat de gemiddelde exportwaarde die over Sepember 1930 slechts f 383 per 10.000 K.G. bedroeg, over Septem ber 1931 gestegen was tot f 452. Engeland be trok niet minder dan negen millioen K.G. Na de moeilijkheden van Juli 1931, toen men in Duitschland met betalingskwesties te kampen kreeg, gingen onze' uitvoercijfers voor groenten en fruit naar Engeland stij gen. Vergeleken bij het vorige jaar is thans het onderstaande beeld verkregen: Groenten- cn Vruchte.nexport naar Engeland in: Juli 1930: 34 millioen K.G. Augustus: 1930: 35 millioen K.G. September 1930: 20 millioen K.G. Totaal 89 millioen K.G. Juli 1931: 45 millioen K.G. Augustus 1931: 41 millioen K.G. September 1931: 30 millioen K.G. Totaal: 116 millioen K.G. Deze ontwikkeling is zeer gunstig: een ver meerdering van bijna 30 millioen K.G. in drie maanden. Tegenover dit gunstige beeld staat de ster ke achteruitgang van den uitvoer dezer pro ducten naar Duitschland, wat onderstaande cijfers laten zien: Groenten- en Vruchtenexport naar Duitsch land in: Juli 1930: 86 millioen K.G. Aug. 1930: 39 millioen KG. September 1930: 13 millioen K.G. Totaal 138 millioen K.G. Juli 1931: 39 millioen K.G. Aug. 1931: 26 millioen K.G. Sept. 1931: 9 millioen K.G. Totaal 74 millioen K G. De achteruitgang is zeer sterk: over deze drie maanden niet minder dan 64 millioen Kilogram. Bedenkt men nu dat van de geheele Ne- derlandsche productie niet minder dan 22 procent naar Engeland gaat en dat na het gedeeltelijk afvallen van Duitschland als af zetgebied voor onze groenten en fruit alle hoop was gevestigd op het voortduren van een stijgenden export naar Engeland dan is het niet te veel gezegd wanneer men de hui dige positie onzer tuinbouwers uiterst wan kel noemt. MOLLERUS. BEVERWIJK R.-K. ZANGVEREENIGING „BEVERWIJK". Het eerste win terconcert van de R.-K. Ge mengde zangvereeniging „Beverwijk", diri gent de heer Leo Piel age, is thans definitief bepaald op Donderdag 19 Nov. a.s. in de groo te zaal van het K.S.A.-gebouw. Naast de uit voering van de beide walsen „An den scho nen blauen Don au" en „Geschichten aus öem Wienerwald" vermeldt het programma het optreden van een soliste, terwijl ter af wisseling van het vocale gedeelte het Bever- wijksche orkest, naast de begeleiding, zich ook afzonderlijk in een drietal nummers zal doen hooren. Het geheel belooft een genot volle avond te zullen worden. HET WERK DER ADVIESCOMMISSIE. Blijkens het rapport over het jaar 1930 van de commissie van advies voor uitbreidings plannen in Noord-Holland werd over 74 bouw plannen uit Beverwijk advies uitgebracht. Voor de naburige gemeenten Heemskerk en Wijk aan Zee en Duin waren deze aantallen resp. 16 en 34. die dichter bij hun huis komen dan de spoor. De spoor wint het evenwel in snelheid wat den rijtijd betreft. De gemeente Velsen is samengesteld uit verschillende centra. Het is voor de ge- meente-financiën een geluk, dat er in de laatste jaren villa-wijken zijn gekomen met een in het algemeen draagkrachtige bevol king. Daardoor wordt tegenwicht verkregen tegen de zware geldelijke offers, die de vis- scherij en de industrie door het groot aantal werkloozen vragen. Het getal werkloozen in de gemeente Velsen is in verhouding groot. Op 31 October waren er 954 werkloozen, de werklooze visscherlieden niet meegerekend. Deze (die via de IJmuider Federatie ge steund worden) telden nog 154, zoodat er bij elkaar 1108 werkloozen zijn. Op een bevol king van 42.1000 is dat 26.4 per duizend. Haarlem met zijn 120.000 inwoners heeft thans 2700 werkloozen of 22.5 per 1000. Toch staan de financiën van Velsen er blijkbaar gunstiger bij dan die van Haarlem. B. en W. van Haarlem hebben het noodig geoordeeld het aantal opcenten voor de Ge meentefondsbelasting voor het aanstaande jaar voor te stellen op 80. B. en W. van Vel sen zijn in hun voorstel tot 70 gegaan. Er Gestekt op de pieren te IJmuiden van de Semaphore af.

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 5