Uit het Buitenland. Het Belangrijkste nieuws. Pas Vijftien jaar geleden PECCY SALAMAN EN STORE IN KAAPSTAD. BURGERLIJKE STAND IJMUIDEN IJMUIDEN-OOST VELSEN-NOORD BEVERWIJK SCHEEPVAARTBERICHTEN HET NIEUWE DACBLAD TWEEDE VRIJDAG 6 NOVEMBER 1931 BLAD frfecDonald heeft zijn taak volbracht. - Een regeering gevormd. - Tegenover be langrijke conservatief be zette posten staan belang rijke nationaal-liberaal be zette zetels. - Sir Neville Chamberlain financiën Sir Waiter Kuneirnan handel - Sir 3©hn Simon Buiteniand- sche Zaken. - Wederom ernstige berichten uit China. - Nogmaals een be roep op den Volkenbond. Het nieuwe Engelsche kabinet ziet er als Volgt uit: Minister-president en Eerste Lord-tresau- ïier: Ramsay MacDonald (Nationale labour). Lordpresident van den Staatsraad; Bald win (Conservatief). Minister van financiën: Neville Chamber lain (Cons.); Binnenlandsche Zaken: Sir Herbert Sa muel (Nat. Lib.). Lordkanselier: Lord Sankey (Nat. Labour). Mi: ister van Oorlog: Lord Hailsham (con servatief). Minister van Buitenlandsche Zaken: Sir John Simon (Liberaal Nationalist). Minister voor Indië: Sir Samuel Hoare (Conservatief). Minister voor de Dominions: Thomas (Nationale Labour). Minister voor Koloniën: Sir Cunliffe Lister '(Conservatief) Luchtvaart: Markies van Londonderry '(Conservatief) Minister voor Schotland: Sir Archibald Sinclair (Nat. Lib.). Minister voor Volksgezondheid; Sir Hilton young (Cons.) Minister van Handel: Walter Runciman, XLib. Nat.). Lord Zegelbewaarder: Snowden (Nat. Lab.) Minister van Marine: Sir Bolton Eyres Monsell (cons.). Minister van Onderwijs: Sir Donald Mac Lean (Nat. Lib.). Minister voor Landbouw en Visscberij: Sir John Gilmour (cons.). Minister van Arbeid: Sir Henry Betterton [(cons.) Minister van Openbare Werken: E. Orm foy Gore (cons.). Het kabinet bestaat dus uit 11 conserva tieven, 4 nationale Labourleden, 3 nationale liberalen en 2 liberale nationalisten. De belangrijkste posten zijn behalve die van MacDonald en Baldwin die van fi nanciën (Neville Chamberlain.) binnenland sche zaken (Sir Herbert Samuel) binnen landsche zaken Sh* John Simon, Hoare, voor Indië, en handel, Walter Runciman. Gisteren zinspeelden wij er op, dat de be noeming van dezen laatsten waarschijnlijk Was, en dat men er een vingerwijzing in kon zien, als een liberaal, de portefeuille van ifaandel zou krijgen. Deze bewindsman toch zal onder anderen de organisatie van de douane-noodtarieven ter hand moeten nemen en men heeft reden, om aan te nemen, dat Runciman's benoeming een be- fwijs is van de bedachtzaamheid der regee ring ten aanzien van de tarieven. Overigens hadden reeds acht der ministers zitting in de oorspronkelijke nationale re geering, te weten: MacDonald, Baldwin, Herbert Samuel, de nieuw gekozeni leider der liberalen, lord. Sankey, die ook lord- 'chancellor was in de Labour-regeering. Sa muel Hoare (conservatief) die evenals San key grooten invloed had op de Indische con ferenties, Thomas (Labour), Donald Maclean (liberaal), en Snowden voorheen minister yan Financiën thans Lord Privy Seal. Snowden heeft bedankt voor de af mattende taak die op de schouders van den minister van financiën rust. Men heeft hem nochtans als adviseur willen behouden en hem daarom een decoratiever, en minder zenuw- en lichaam sloopend ambt gegeven. Neville Chamberlain, halfbroeder van Sir Austen is een echte protectionist. De liberaal Simon moge voor de internationale zaak niet zoo'n klinkenden naam hebben als Arthur Henderson, het is toch een goed teeken dat een man van zijn capaciteiten en een liberaal, de verantwoordelijke post van buitenlandsche zaken bekleedt, en dat zijn ambt niet waargenomen wordt door een .conservatief. MacDonald heeft er naar gestreefd, een kabinet samen te stellen, dat zoo min mo gelijk een weerspiegeling is van de para doxale verhoudingen in het Lagerhuis, doch dat veeleer tot grondslag heeft, de verhou ding van het aantal op de partijen uitge brachte stemmen. En hij is daar vrijwel in In de hoofdzaak hebben de conservatieven 'echter hun zin gekregen: Neville Chamber lain is minister van financiën geworden. De protectionist bij uitnemendheid. Tegenover hem gelukkig Sir Walter Runciman, die zooals wij hier boven al lieten uit komen het begrip voorzichtigheid vertegen woordigt en de zielige kampioen is, van dat gene wat er nog aan vrijhandelsgeest in dit kabinet is overgebleven. Dat de positie van het nieuwe kabinet niet onverdeeld gunstig is, blijkt al uit deze tegenstelling, uit het feit dus dat Macdonald tegenover de conservatieve troef een natio- naal-liberale troef moest plaatsen. In wezen bevinden zich in deze regeering twee ge scheiden kampen. Achter het cqnservatieve kamp staat de enorme meerderheid; Mac Donald heeft oprecht zijn best gedaan deze paradox te camoufleeren. Maar het is wel bijna zeker dat deze coalitie het hard te ver antwoorden zal krijgen, met haar inwendige kwalen. China. Nieuwe opmarsch der Japansche troepen. TOKIO, 5 Nov. (V-D.) Het Japansche oppercommando maakt bekend, dat de Ja pansche troepen Tuntschau hebben bezet en wel om veiligheidsredenen. De spoorweg in deze streek, die met Japansch kapitaal werd gebouwd is door Chineesche overvallen in gevaar gebracht. In den afgeloopen nacht werd een Japan sche pantsertrein bij Tuntschau door Chi neesche treepen beschoten. Twee Japan ners werden gedood. Twee nieuwe nota's van China aan den Volkenbond. Itaadsbijeenkomst per 16 Nov.? GENèVE 5 Nov. (VD.) Donderdagavond zijn twee Chineesche nota's gepubliceerd, welke direct zijn doorgezonden aan den Raadspresidenit met het verzoek zich per soonlijk tot de Japansche regeering te wen den ten einde een einde te maken aan het op treden der Japansche troepen., aangezien dit optreden anders de ernstigste gevolgen zou kunnen hebben, waarvoor de geheele ver antwoordelijkheid zou vallen op de Japansche regeering. China heeft tot nu toe nog niet om een onmiddellijke bijeenroeping van den Raad verizocht. Het is evenwel niet uitgesloten dat Briand op grond van de laatste verontrus tende berichten den. Raad tegen 16 Novem ber a.s. zal bijeenroepen. De Prawda over de gebeurte- nissen in Mandsjoerije. MOSKOU", 5 Nov. (VD.) De „Prawda" is van meening, dat de gebeurtenissen die op het oogemblik in Mandsjoerije plaats vinden een voorbereiding vormen van een nieuwe wereldslachting, ten doel hebbende de wereld te verdeelen tusschen de imperialisti sche mogendheden. Er op doelende, dat de Japansch-Amerikaansche tegenstellingen niet alleen voortvloeien uit de ontmoeting der beide mogendheden in China, maar ook uit het imperialistische streven van Japan om een Japansch empirium te scheppen, dat zoowel de Phillippijnsche eilanden zou moe ten omvatten als de Indische Archipel en Australië haalt het blad als bewijs van zijn beweringen een rapport aan, dat de vorige president van. den Japanschen Raad, Baron Tanaka heeft uitgebracht in 1927. Tri dit rapport eischte Tanaka, dat Mandsjoerije en Mongolië zouden worden veroverd, hetgeen dan beschouwd moest worden als een eerste etape op den weg naar de schepping van een Japansch vaste- landsempirium, en de verplettering van de Vereenigde Staten, die zich ontegenzeggelijk in den weg stellen van de verwezenlijking van dit Japansche doel. De Prawda legt er vervolgens den nadruk op, dat de Volkenbond een nieuwen oorlog organiseert ter verdeeling van China en merkt op dat de oorlog nog niet begonnen is, alleen omdat men ten eerste niet beschikt over de noodzakelijke voorwaarden, vooral wat betreft de binnenlandsche politiek en ten tweede omdat de TJTRSS een krachtige vredespolitiek voert, waardoor de imperia listen worden tegengehouden. Weer tegenstrijdige oorlogs berichten. LOMDEN, 5 November (VD.) Donderdag hebben Chineesehe troepen, ter sterkte van 5000 man, welke gewapend waren met ma chinegeweren en kanonnen, Japansche troe pen aangevallen, die ter bewaking van 4e spoorwegbrug over de Nonni-rivier, welke thans hersteld wordt, in de omgeving van de spoorbrug waren gelegerd. Na een hevig gevecht dat eenige uren duurde, is het de Chineezen gelukt de Japan ners terug te slaan en de brug te bezetten. Het is anderen Japanschen troepenafdeelin- gen gelukt, na een flankaanval verschillende Chineesche stellingen langs de rivier te be zetten. In Chineesche kringen beschouwt men de bezetting van de Normibrug als een eerste stap van Japan om de belangrijke stad Tsitsikar te bezetten, ten einde op deze wijze den spoorweg te beheersdhen tegen een mo gelijken opmarsch der Russen. Een tweede bericht is in strijd met dit telegram, want daarin wordt bericht dat het juist de Chi neezen zijn, die de zwaarste verliezen hebben «F Het disconto verhoogd TOKIO, 5 November (VD.) De Japan- sche Bank heeft het disconto van 5.84 pet. tot 6.57 pet. verhoogd. Sir John Simon (liberaal) Buitenland Neville Chamberlain (Cons.) Financiën. Buitschland. De rede van den voorzitter van het Centrum. BERLIJN, 5 November (VJD.) In zijn openingsrede van het Rijksbestuur van het Centrum heeft de voorzitter, Prelaat Kaas o.a. nog het volgende gezegd: Deze bijeenkomst wordt gehouden in een tijd van niet gekende politieke spanning, ernstigen strijd en angstig toenemenden nood. In een dergelijken tijd, dn welken dag aan dag een waar trommelvuur van ophit sing, ontzetting en aanmoediging van den klasse- en rassenstrijd en helaas ook van een toenemenden confessioneelen strijd aan het politieke front woedt, in dergelijke dagen, waarin gaswolken der demagogie breede kringen van het volk het zien van de werke lijkheid belet, acht de partijleiding het bij zonder noodzakelijk het partijbestuur in de gelegenheid te stellen een zakelijke en ern stige gedachtenwisseling te houden om van hem de bevestiging te verkrijgen, dat, afge zien van mogelijke en waarschijnlijke mee- ningsverschillen op ondergeschikte punten, het doel en de richting van onzen arbeid in het groot de lijnen volgt, die uit een oog punt van staatspolit-iek en principe de goed keuring van het Centrum goed zijn. De voorzitter verklaarde vender dat het ten val brengen van de regeering-Brümng een onafzienbaar onheil voor staat en volk zou be teekenen. Een rede van Bruening. Dr. Brün5ng heeft een uitvoerig overzicht over de politieke en oeconomische gebeurte nissen der laatste maanden gegeven, waarbij hij de Centrumsparij dankt voor haar stand vastige houding. Als andere partijen denzelf den. moed getoond hadden, zouden zij nu niet zooveel verliezen aan de radicale partijen van rechts en links te betreuren hebben. Brüning herhaalde dat hij niet van plan was zonder den Rijksdag te regeeren, doch dat de regeering thans tijd moest hebben om te werken. De begrooting voor 1932 zag er ernstig en moeilijk uit en zou wel niet zon der nieuwe offers van het volk sluitend ge maakt kunnen worden. Dit was echter altijd nog te verkiezen boven inflatie, die spr. niet zou toelaten. Een oplossing van het herstel- vraagstuk, die aan de geheele wereld het vertrouwen zal teruggeven is en blijft de eer ste internationale taak. De opzegging der Stillhalte-credieten moet geschieden op een wijze, die de Duitsche industrie in staat zal stellen 't hoofd boven water te houden. Door het prediken van allerlei radicale experi menten zou de algemeene zenuwachtigheid in de politieke wereldatmosfeer echter niet verbeteren. Spr. voorzag, aldus de N.R.C, dat 1932 voor Rijk, Staten en Gemeenten het allermoeilijk ste jaar op financieel gebied zal worden, zoo als de komende winter de grootste eischen zal stellen aan de zenuwen van het volk. Spr. wil niet aan den chaos gelooven en tot be rusting besluiten, maar in vertrouwen op Gods hulp moedig de toekomst blijven tege moet zien. Het verdrukte Duitsche volk zal door zijn kracht, moed en vlijt tenslotte zege vierend uit alle moeilijkheden te voorschijn komen. De handelingen der Sklareks. In het proces-Sklarek had beklaagde Lüding zich te verantwoorden. Hij wordt be schuldigd zich te hebben laten omkoopen. Beklaagde was tot October 1929 accountant bij een belastingkantoor te Berlijn en kreeg in 1926 opdracht de boeken van de firma Sklarek te controleeren om te zien of de be- lastingopgaven juist waren. Hij moet daarbij gewerkt hebben om de boeken in overeen stemming met de gedane opgaven te brengen. Lüding ontkent zich aan eenig strafbaar feit schuldig te hebben gemaakt. Hij zegt „als bijbaantje" de firma Sklarek op belastinggebied geadviseerd te hebben. Beklaagde Tuch verklaarde, dat er destijds in de zaak Sklarek groote opwinding heeft geheerscht. Het bleek n.l. dat de omzet van de firma voor het jaar 1926 slechts met een der de van de werkelijke waarde was aangegeven. Daar het hier een belastingdelict betrof merkte de voorzitter op, dat bij verdere ver klaringen de belastingautoriteiten een aan klacht zouden kunnen indienen. In een pauze werd aan het betrokken belastingkantoor de verzekering gevraagd en verkregen dat te gen Tuch en Lehmann wegens hun uiteen zettingen geen gerechtelijke stappen zouden worden gedaan. Het bleek verder, dat Tuch van Willy Skla rek opdracht had gekregen alle boeken over te schrijven en den omzet van de B. A. G- er uit te laten, en voorts dat de rekening van de B. A. G. en de bankrekening valsch wa ren geweest, andus de N. R. C. Daar beklaagde indertijd bezwaar maakte werden de boekhouder en eenige andere be dienden met dit werk belast. NOG HOOGER DAN PROF. PICARD? LONDEN, 5 November (VD.) iDe heeren Eusata.ce en Oswald Short, de broeders van de bekende fabriek van watervliegtuigen te Rochester zijn voornemens de stratosfeer te onderzoeken in een speciaal geconstrueer de ballon, waarmede zij vijftien mijlen, dus hooger dan Prof. Picard, denken te stijgen. Zij zijn ervaren luchtreizigers en hebben in het begin van de eeuw vele vluchten ge maakt. Zij stellen zich voor den geleerde uit te noodigen met hen mee te gaan om obser vaties te doen. OPNIEUW MISHANDELINGEN VAN JODEN IN WARSCHAU. WARSCHAU, 5 Nov. (VD.) Op den binnenplaats van de Warschausche univer siteit is het heden opnieuw tot botsingen gekomen tusschen nationaal- democratische en Joodsche studenten, in den loop waarvan verscheidene studenten gevoelig werden af geranseld. Het ingrijpen van de politie heeft aan de relletjes een einde gemaakt en de rust weer hersteld. Verder zijn in een park in het centrum van Warschau eveneens door nationaal-demo- craten talrijke Joden overvallen en ernstig mishandeld. DE ONTDEKKING VAN EEN CLANDESTIENEN ZENDER. „ICH BIN JA HEUT SO GLUCKLICH". Over het ontdekken van een clandestienen radiozender te Gouda lezen wij nog in het Dagblad van Rotterdam Het station werkte op een golflengte van 230 meter, en kondigde zich aan als O.T.G. 4. De energie bedroeg 25 Watt. Meestal liet men 's nachts van Zaterdag op Zondag van 12 tot 3 uur een aantal gramofoonplaten draaien en verkocht men eenige grapjes. Het schijnt, dat een vrij groot aantal luisteraars regelmatig naar de uitzendingen luisterde. Hun werd ook verzocht rapporten over de ontvangst te willen zenden aan een adres in Gouda. Daar werden de brieven afgehaald dóór onbeken den. De ontdekking geschiedde met behulp van een peil-apparaat. De peiling wees steeds het stadsdeel Kort-Haarlem aan en tenslotte de IJsellaan en het huis. Twijfel was toen niet meer mogelijk, de zich van geen onraad bewuste amateurs zaten in den val. Om het huis werd een cordon van politie-agenten en rechercheurs getrokken, de sterke bewaking maakte een ontsnapping onmogelijk. De overval der zondaars had. een bijzonder komisch tintje. Op het station was men den gepasseerden Zaterdagnacht in een vrooiijke stemming. „Truusje was jarig", deelde de om roeper mede. Hij vertelde er niet bij, wie Truusje eigenlijk was, maar door den aether werd duidelijk vernomen, dat Truusje de hartelijke gelukwenschen van het geheele ge zelschap in ontvangst had te nemen. Deze vrooiijke gebeurtenissen speelden zich in het begin van de uitzending af. toen het spoor reeds ontdekt was. Later ging men Leest U reeds een ochtendblad? Neem er dan HET NIEUWE DAGBLAD als avondblad bij. weer gramofoonplaten draaien en het was tijdens dit programma-punt., dat politie on P. en T.-ambtenaren omstreeks 2 uur voor de deur verschenen. Het vermakelijke van het geval is ongetwij feld, dat men binnen met volop muziek en in vrooiijke stemming den tijd passeerde, terwijl de speurders vlak voor het huis stonden en elke noot en elk woord precies hoorden. Men speelde „Ich bin ja heut' so glücklich!" Met het „Goeden nacht, wel te rust" werd de uit zending te half 3 besloten. Op dat moment traden de speurders han delend op. Anderhalf uur is men in de woning geweest, waar een nauwgezette huiszoeking werd verricht. Er werden tal van onderdee- len ontdekt, die op het gebruik van een zen der zouden kunnen wijzen. Wat gevonden werd, ter waarde van 350 is in beslag ge nomen en naar het politiebureau getorst. De eigenaar kreeg een bekeuring wegens het geven van gelegenheid tot zenden en een eveneens aangetroffene een proces-verbaal als technisch bediener van den clandestienen zender. Kranten knipsels uit 1916. Maandag, 6 November 1916. H.H.M.M. de Duitsche Keizer en de Keizer van Oostenrijk en Koning van Hongarije zijn in het vaste vertrouwen op de definitieve zege hunner wapens en bezield door den wensch, de door hun dappere legers met zware offers aan de Russische heerschappij ontrukte Poolsche gebieden een gelukkige toekomst te bereiden, overeengekomen uit deze gebieden een zelfstandigen staat met een erfelijke monarchie en een coTistitutio- neele regeering te vormen. Gouverneur-generaal graaf Von Beseier heeft dit besluit per proclamatie te Warschau afgekondigd STOPZETTING VAN TWEE ZUIVELFABRIEKEN. 44 WERKLOOZEN MEER. Naar het Handelsblad verneemt zullen twee der fabrieken van de N.V. Holl. Fabr. van melkproducten en voedingsmiddelen te Vlaardingen het condenseeren tijdelijk stop zetten als gevolg van de groote moeilijkheden op de internationale eondens-markt. Het zijn de fabrieken te Scharsterbrug (Fr.) en Pur- merend. Van deze laatste fabriek heeft 44 van de 115 man personeel tegen Zaterdag a.s. ontslag gekregen. De fabriek te Scharsterburg is reeds geslo ten. Te Purmerend zal men trachten, de melk onverwerkt te verkoopen HAARLEM, 5 November Ondertrouwd 4 November: J. Konings en L. C. v. d. Putten; G. P. H. Weeren en I. A, G. Bolle; G. Rooijmans en S. Kol; A. C. van Galen en J. Zwart; G. van Bilderbeek en B. J. Dimmendaal; T. N. Boerrigter en C. Voetelink; A. J. Buijs en E. C. C. Zoet; J. P. S. Weltevreden en M. H. K. de Kort; C. P. Kerkvliet en M. G. v. d. Veldt. Getrouwd 4 November: J. Boekema en A. Plus; A. H. Visser en J. J. Wittebol, J. Wil- lemsen en H. E. Kan; J. Mannaert en A, H. Reemer; S. F. Apeldoorn en M. J. W. van Mulbregt; A. W. Elskamp en K. Geldorp; F. Stoffer en H. W. v, d. Schepop; H, J. Joop en S. Leunk; N. Jak en P. C. Vos; F. W. K. Bergmann en C. Verboom; G. J. Suman- en W. F. Hagen; K. J. J. de Haan en J. Bom; J. W. Niessink en H. M. G. Lehmann. Bevallen 1 November: H. LodeVan Over- eens, d.; 2 November: A. H. Treichel—Preuss, 3 November; M. H. C. Schoorl—Terhaar, z., M. A Kunkeler—Vollaerts, d.; J. Kroo- der—Hallbauer, d.; 4 November: C. Struis v. d. Windt, z.; P. H. KosterHut, z. Overleden 2 November: G. J. Peper, 66 j., Boterstraat. HEEMSTEDE. Getrouwd: J. F. Philips en H. M. A. Krie- ger; H. Th. Mens en A. M. Remmerswaal. Ondertrouwd; D. A. WestendorpW. Kai ser; J. B. Dinkla en H. C. van Oers; H. M. Jansen en G. H. Boting. Bevallen C. M. SamsonSchreuder, d,; D. de Vriesv. d. Woude, z.; C. M. A. van GaartStar, z.; C. van VastenhovenDelis- sen, z.; R. A. Draijer—Kokkelkoren, d.; R. E. Dekkerv. d. Wiel, d. Overleden: A. C. Sauerbier, 78 j., ongeh. AUTO MET VIJF PERSONEN TE WATER. Kindje verdronken. Te Foxhol (Gr.) is hedenmorgen een. auto, bestuurd door den heer Bijl uit Musselkanaal te water gereden in het Winschoterdiep. De heer Bijl, diens broer de heer J. Benes en mej. Drenth zijn met groote moei/te gered. Een klein kindje, dat mej. Bijl bij zich had, is niet terug gevonden. Abonnés voor dit blad kunnen zich schriftelijk of mondeling aanmelden bij de navolgende adressen: Kantoor Het Nieuwe Dagblad, Kennemerlaan 42, Telef. 521. Agentschap: H. BLOK, Jac. van Heemskerkstraat 87. Agentschap: M. N. DE WOLFF,Albert Cuypstraat 16. Agentschap: K. WESSELIUS, Leeu weriklaan 6. Agentschap: J. WESSELIUS, Melk- laan 62. Agentschap: P. KASPERS, Groene- laan 11 w. Record op hun naam. In5H dag den tocht volbracht Peggy Salaman en Gordon Store zijn. Don derdagochtend te Kaapstad aangekomen. Zij waren Vxijdagavo-nd om 11 uur uit Lympne vertrokken. Als tijd van aankomst- wordt 7 uur 37 G. T. genoemd. Zij hebben hun reis dus volbracht in 5 dagen 8 uur en 37 minu ten d.w.z. dat zij het record van wijlen Over ste Kidston van 6 3/4 dag met bijna ander- halven dag geslagen hebben. Zij vlogen met een Puss Moth. Zooals wij al gemeld hebben, zijn zij gisteravond te Kimberley aangeko men. De laatste 900 K.M. hebben zij vluggel* afgelegd, dan verwacht werd, zoodat slechts weinig menschen in Kaapstad ter begroeting aanwezig waren. Alleen den laatsten nacht hebben zij een volle nacht slaap genoten. Den nacht tevoren hadden zij een noodlan ding moeten doen in het kreupelhout van, de Rhodesiaansche wildernis, waar het noo- dig was wacht te houden tegen de rondslui pende roofdieren. Het had moeite gekost daar goed neer te komen en den volgenden morgen moesten zij een olifantenpad glad. maken om te kunnen opstijgen. Gelukkig slaagden zij daarin en konden zij Mpika be reiken, waar zij benzine innamen, en door gingen naar Boelowayo. Het eerste wat Peg gy Salaman zei toen ze daar aankwam was: „Ik heb hier een paar leeuwenwelpen, de ar me bee'stjes hebben het afschuwelijk gehad:". Zij had de diertjes gekocht te Joeba en ze Joeba en Joker gedoopt. Van Boelowayo is zij naar Kimberley gevlogen, waar zij van ochtend al heel vroeg is opgestegen, om om half acht te Kaapstad aan te komen. Ongetwijfeld komt een belangrijk aandeel in het welslagen van haar tocht toe aan Gor- dan Store, den 26-jarigen Zuid-Afrikaan- schen vlieger, die wel verantwoordelijk zal zijn voor het in goeden staat blijven van het toestel en wiens bekwaamheid als navigator tevens tot de bespoediging van den. tocht moet hebben bijgedragen. Bij haar aankomst fee Entebbe, twee dagen geleden, was Sala man dan ook vol lof voor „good old Gordon". Dat zij er in geslaagd zijn, Kdidston's record zoo belangrij'k te verbeteren, moet in hoofd zaak worden toegeschreven aan het feit dat deze over den afstand Boelowayo—Gaapstad, die zij in 1 1/4 dag hebben afgelegd, een dag langer heeft gedaan doordat hij op deze laat ste étape twee keer tot een noodlanding voor herstellingen aan zijn toestel gedwongen was Men heeft in Engeland zooals men weet, zeer veel belangstelling aan den dag gelegd voor dezen tocht van het rijke jonge meisje, aldus de NJt.C. En haar wel bij Amy Johnson ver geleken. Hoewel wij aan juffrouw Salaman's geestkracht en lichamelijke flinkheid niets te kort willen doen, moet ons toch de opmer king van het hart dat het een heel verschil is of men, gelijk Amy Johnst-on, een derge lijken, inspannenden tocht alleen volbrengt, dan of men vergezeld is van een ervaren luohtman, die niet alleen met raad, maar ook met daad terzijde kan staan. Alphacca 4 te Buenos Ayres v, Rotterdam. Delftijü 3 n.m. te Portland, Pacifickust n. Rotterdam. Djambi 4 v. Karachi, Rotterdam n. Sydney. Giekêrk 5 tc Rotterdam v. Hamburg. Gelria 5 9 u. v. Southampton, 6 5 u. te IJmul- den verwacht, Buenos Ayres n. Amsterdam. Hoogkerk 5 te Rotterdam v. Calcutta. ïnsulinde 5 v.m. te Rotterdam v, Batavia. Irene p. 4 20 u, Azoren, W.-Indië naar Am sterdam. Kedoe 5 12 u. v. Hamburg n. Bremen. Kota Radja p. 4 16 u. Ouessant 5 20 u. te Li verpool verwacht, Batavia n. Rotterdam, Klipfontein 5 te Dar-es-Salaam, Beira naar Rotterdam. Kennemerland 26 te Villa Constitution v. Buenos Ayres. Kota Baroe 3 te Eelawan-Deli v, Calcutta vertrok 4 n. Singapore. Kota Tjandï p. 4 15 u. Perïm, Batavia naar Rotterdam. Lochgoil, 3 te Colon, Rotterdam naar de Pa cifickust. Maaskerk vertrekt 4 v. Takoradi n. Free town, West-Afrïka naar Amsterdam. ■Merauke 5 te Rotterdam v, Batavia. Modjolcerto p. 4 22 u. Finisterre, Rotterdam naar Batavia. Nieuw Zeeland 4 v. Brisbane n. Adelaide. Patria 5 10 u. te Southampton, Rotterdam n. Batavia. Pal em bang 5 13 u. te Belawan, Rotterdam naar Ned. Indië. Poelau Bras p. 4 Gibraltar, Amsterdam naar Batavia, Porta 3 v, Bahia, Amsterdam n. Rio Janeiro. Rantaupandjang 4 te Shanghai. Salabangka 5 te Genua, Batavia naar Am sterdam. Slamat 58 u, te Batavia v. Rotterdam. Sibigo 3 v. Manila naar Beroe. Tjisondari 3 v. Hongkong n. Muntok, Tasman 4 v. O.-Londen. Talisse 4 v, Sydney naar Rotterdam. Titus 4 v. San Domingo, n. Pto. Barrios. I.Tstroom vertrekt 7 v. Hamburg n, W.-Afrika Venezuela 4 12 u. v. Barbados n. PlymouLh en Amsterdam.

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 5