I HET NIEUWE DAGBLAD Uit het Buitenland. Pas Vijftien jaar IJMUSDEN IJMUIDEN-OOST VEL SEN - NOORD BEVERWIJK KANTOOR: Abonneert U op voor Velsen, IJmuiden, Bever wijk en Omstreken. Voor het dubbeltje per week behoeft U het zeker niet te laten. Voor den interessanten inhoud moet U het zeker doen. Vul het inteekenbiljet in dit num mer nog heden in, dan ont vangt U ons blad reeds morgen. Voor de loopende week (tot en met Zaterdag) worden nog geen abonnementsgelden geïnd. KENNEMERLAAN 42, UMUIDEN, TEL. 521 HET NIEUWE DAGBLAD MAANDAG 9 NOVEMBER 1931 Het Belangrijkste nieuws. De jongste berichten uit China en Japan. - Een uit- voerige notawisseiing. - Briand geeft nogmaals een scherpe waarschuwing. - De Japansche tacMek. - Chinee sche verwijten. - Op 16 No vember komt de Raad te Parijs bijeent. Maken de Japanners gebruik van de diensten der omkoopbare bendeleiders? - Overeen stemming tusschen Canton en Nanking bereikt. Briand. Briand heeft een nieuw telegram naar Tokio gestuurd, de Japansche regeering een antwoord op de eerste van de twee laatste nota's van Briand, naar Genève en Dr. Sze, de Chineesche gedelegeerde heeft een Chi- neesche protestnota bekend gemaakt, in de stad, waar het Engelsche geschil, voorloopig slechts in theorie ter beslechting wordt be handeld. Slechts in theorie. Toch heeft Genève reeds zeer veel bereikt! Zonder den Volkenbonds raad zou de landkaart in Azië er waarschijn lijk al anders uitgezien hebben! Het is ech ter jammer, dat het meestal tamelijk onbe langrijke voorvallen zijn, die de partijen in Mandsjoerije, gewapend tegenover elkander gelegen, aan het schermutselen brengen. Slechts kleine voorvallen, als herstellingen aan een brug of terechtstelling van ge vangen genomenen. Want over het algemeen kan men aannemen, dat noch Japan, noch China, den oorlog wenschen, al misbruikt de nationalistische-militairistische Japan- sche partij deze gebeurtenissen ten voordeele van een oorlogsgezinde campagne. Tsjang Kai Sjek. Een incident waar op het oogenblik weer melding van gemaakt wordt, is het volgen de: In Tsitsihar zouden de Japansche con sul en één zijner employés door Chineesche militairen zijn vermoord. Officieel is dit be richt niet bevestigd. Het wordt echter ver gezeld van sensationeele details en ook het Amerikaansche consulaat te Charbin heeft de geruchten in stelligen vorm ontvangen. Voorts wordt bericht dat de troepen van den Chineeschen generaal Ma Tsjan Sen versterkingen zouden ontvangen, dat er loopgraven worden gemaakt en dat de Ja panners nog meer vliegtuigen naar Mand sjoerije zullen sturen. Briand's jongste nota, waarop wij in het begin van dit overzicht zinspeelden, is even als de vorige, scherp gesteld. Briand herin nert de Japansche en de Chineesche regee ringen aan de te Genève afgelegde beloften, volgens welke de militaire voorbereidingen gestaakt zouden worden. Hij legt er den na druk op, dat wat thans van Japansche zijde wordt ondernomen, niet goed gepraat kan worden met de motiveering, dat Japansche onderdanen beschermd moeten worden. 16 November komt de Raad in ieder geval in Parijs opnieuw bijeen om het conflict verder te behandelen. Voorts doen geruch ten de ronde, volgens welke de Amerikaan sche regeering gedreigd heeft met terugroe ping van haai' gezant uit Tokio. Washington heeft dit gerucht tegengesproken, hetgeen niet wegneemt, dat, wanneer de toestand zich verscherpt, deze en dergelijke maat regelen te verwachten zijn. Lezenswaardig is het Chineesche antwoord, aan Genève. volgens hetwelk de incidenten bij de Nonnibrug door de Japaneezen worden uitgelokt met de bedoeling, om de Chineesche ongeregelde benden van den generaal Ssjang Kai Sjen, die geheel onder Japanschen in vloed staan den weg in Noord Mandsjoerije te bereiden. Volgens dit antwoord speculeeren de Japaneezen dus op nationale Chineesche oneenigheden, en op de geldzucht van de „rooverhoofdlieden" die zich zelf tot generaal opgewerkt hebben. Belangrijk is het dat de regeeringen te Canton en te Nangking te elfder ure toch tot overeenstemming zijn gekomen. Zonder twij fel ook onder den druk van den toestand in Mandsjoerije. Volgens de gesloten overeen komst zullen er congressen zoowel in Canton als in Nangking georganiseerd worden, met een gelijk aantal vertegenwoordigers van bei de zijden ter regeling van alle moeilijkheden. Dit accoord is zonder twijfel een persoonlijk succes van Nangking's bewindvoerder Tsjang Kai Sjek die het alle tegenwerking ten spijt zijn positie in jinking toch maar re fe&weikt heeft. Met den directeur-generaal van het mi nistcrie van buitenlandsche zaken Rosso is Grandi uit Napels naar de Vereenigde Staten vertrokken. Grandi en zijn zeer deskundige metgezel zullen 11 dagen in Amerika blijven en 16 November in New-York aankomen. Doel van deze reis is natuurlijk de behan deling van het teedere onderwerp: de herstel betalingen. Enkele Fransche bladen doen reeds pogingen dit bezoek als onbelangrijk voor te stellen; de Italiaansche fascistische pers doet echter ontkennen dat het thans zaak is een regeering te vinden die iets lan ger dan eenigen tijd kan duren. Grandi zal zijn invloed thans doen gelden op de Amerikaansche regeering en haar ex perts, een invloed die echter aan beperking onderhevig is comdat er het bezoek van Laval aan vooraf is gegaan. L. A. Frankrijk. De Radicaal-Socialisten en de ontwapening. PARIJS, 8 Nov. (B. T. A.) In de gebruike lijke verklaring van het Congres der Radi caal-socialistische partij wordt met vreugde de vooruitgang der beweging geconstateerd. De partij spreekt zich tenslotte met kracht uit ten gunste van een bewapènmgsvacantie en verwacht met vreugde de opening van de groote ontwapeningsconferentie van 1932 Duitschland. Meer dan 500 nationaal- socialisten gearresteerd. KONINGSBERGEN, 8 Nocv. (V.D.) De na tionaal socialisten hebben Zondag een plechtigheid ter herdenking van dooden ge houden. Er werd tegelijkertijd een vaandel ingewijd. De SA lieden uit Koningsbergen waren in uniform verschenen. Na de vaan delwijding hield het Rijksdaglid Koch een hedenkingsrede, welke de Schutzpolibie liet onderbreken. Alle aanwezigen, meer dan 500 nationaal socialisten werden met vrachtautos naar het politiepresidium overgebracht. Na dat proces verbaal tegen hen was opgemaakt konden zij huiswaarts gaan. Joegoslavië. Ongeregeldheden te Belgrado bij de verkiezingen. BELGRADO, 8 Nov. (VD.) Zondag hebben in geheel Joegoslavië op grond van de dooi de regeering opgestelde candidatenlijsten verkiezingen plaats gehad voor de nieuwe Skupschtina. Politieagenten die samenscholingen wil den verhinde-ren werden met steenen ge gooid. Aangezien de menigte zich steeds weer verzamelde, ging tegen de middaguren een groot aantal agenten met met scherp geladen geweren naar de Alexanderstraat waar zij de menigte in de zijstraten terug drongen. Engeland. Indische afgevaardigden vragen klaren wijn te schenken Na langdurige beraadslagingen over het gerucht, dat de Britsche regeering voorne mens was onmiddellijk provinciale autono mie te verleenen en het vraagstuk yan de verantwoordelijkheid van het centrale be stuur te verdagen, heeft naar de N.R.Ct. ver neemt een twintigtal afgevaardigden onder wie Gandhi een brief aan den premier ge zonden, waarin het de officieele tegenspraak van dat gerucht onbevredigend en vaag noemt. De afgevaardigden drongen aan, op onmiddellijke instelling van een verantwoor delijke centrale regeering. Gandhi teruggeroepen. In een zitting van het werkcomité der In dische congrespartij is besloten Gandhi mee te deelen, dat zijn verdere deelneming aan de Ronde-tafelconferentie niet noodig wordt geacht. Een spoedige terugkeer naar Indië is gewenscht en een lange reis door het Euro- peesche continent is niet raadzaam. Gandlii heeft zich niet over het telegram willen uitlaten. Het besluit is mede het gevolg van verer gerden toestand in Bengalen. Gandhi en de vrouwelijke gedelegeerde Naidoe. Iedere pagina van dit blad is interessant En zoo blijft het! Kranten knipsels uit 1916. Donderdag 0 November 1916. Wolff seint uit BerlijnBehalve de reeds gemelde schepen zijn de laatste dagen nog de volgende vijandelijke koopvaarders in den grond geboord: de Engelsche s.s. Rappa hannock (3870 ton), North Wales 4072 ton), A. B. Davidson 1640 ton), Barrumble 3S23 ton); de Fransche zeilschepen. Iduna 165 ton), Félix Louis (275 ton) en het Ita liaansche s.s. Ostmarck (4400 ton). ..Lloyds meldt: De trawlers Caswell, Horfat Castte en Kyoto en de vrachtboot Leatonia zijn in den grond geboord, evenals de Noor- sche s.s Fumland en Reime. DR. ANNIE BESANT STERVENDE Dr. Annie Besant. LONDEN, 7 November (V.D.) De leid ster der Britsch-Indische theosoische bewe ging, -de 84-jarige Annie Besant is sterven- de. EEN BOM IN EEN MAND MET VRUCHTEN. OMUIDEN AANSLAG OP EX-KEIZER VAN CHINA. Op den gewezen keizer van China is een bomaanslag gepleegd. Een Chinees vervoegde zich aan de door den keizer bewoonde villa en overhandigde een mand met vruchten als geschenk. Toen de keizer de mand opende, vond hij er een bom in verborgen, die niet ontplofte. FRANSCH LUCHTSCHIP VERGAAN. DE BEMANNING GERED. PARIJS, 7 Nov. (V.D.) Hedenavond is een Fransch marineluchtsehip in den nabijheid 7an Rochester-sur-Mer in een hevigen storm geraakt tengevolge waarvan het, we gens een ontstaan motordefect moest dalen. De commandant had alle voorzorgsmaatre gelen genomen om een vlotte landing moge lijk te maken. Ofschoon hij het omhulsel liet scheuren, werd echter het luchtschip door den krachtigen storm nog 3 tot 4 K.M. over den bodem gesleurd, waarbij de hoo rnen, die in den weg stonden, omgeworpen werden. Ten slotte bleef de gondel loodrecht hangen. Als door een wonder is het grootste gedeelte van de bemanning ongedeerd ge bleven. Slechts de commandant en een inge nieur hebben lichte verwondingen bekomen HAARLEMMERLIEDE AANSLAG MET EEN ALARMPISTOOL! Ten verzoeke van den burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude is te Haar- lm aangehouden de 23-jarige los werkman S., die Vrijdag op de vrouw van den portier van de timmerfabriek in Halfweg twee schoten had gelost. Hij is naar Halfweg overgebracht. Bij het onderzoek is gebleken, dat hij een alarm pistool gebruikt had, tijdens oneenigheid met de moeder van zijn vroegere meisje. Tegen hem zal proces-verbaal worden opgemaakt wegens baldadigheid. LUCHTVAARTBERICHTEN. Ooievaar:: 6 Nov. 14.55 uur te Athene. Amsterdam naar Batavia. Raaf: 6 Nov. te Brindisi. Zondag op Schiphol verwacht. Leeuwerik, 6 Nov., 6.35 u. van Batavia naar Amsterdam. 15.30 u. te Medan. LEEUWERIK 5.25 uur uit Medan, om 14.20 uur te Bangkok, Batavia, Amsterdam. U i 1, 6 November. 14.20 uur te Akyab, Am sterdam naar Batavia. HOEVEEL? De vraag' heeft zich in dezen tijd meer malen voorgedaan: hoeveel loonregelingen hebben we nu voor de haringvisscherij Eén, zeggen sommigen, triomfantelijk wij zende op het afgesloten contract Neen, zegt de ander, twéé. Een voor stoomschepen en een voor motor- loggers. Vier!, beweert weer een andere groep en maakt deze verdeeling: één voor de stoom schepen; één voor de motorloggers op Vlaar- dingsche conditie; één voor dezelfde schepen met Scheveningsche en één voor de Katwijk- sche regeling, lezen wij in „Toenadering" Het blad vervolgt: Mis, zegt nummer vier op zijn beurt. Buiten de vier, het laatst genoemd, bestaat er ook nog gelegenheid voor combinaties van de regelingen waardoor men krijgt een rege ling inhoudende deels Scheveningsche, deels Vlaardingsche voorwaarden. Maar, zegt nummer vijf, als dit waar is, dan moeten we niet spreken van vijf, maar van zeven. Immers, als combinatie van ge deeltelijk Scheveningsche en gedeeltelijk Vlaardingsche voorwaarden mogelijk is, dan moet dit ook mogelijk zijn met een combina tie van Katwijksche en Vlaardingsche voor waarden en van Scheveningsche en Katwijk sche voorwaarden. Ten slotte komt nummer zes ook een duit in 't zakje doen en vraagt, waarom het niet mogelijk is, om Scheveningsche, Vlaarding sche en Katwijksche voorwaarden, alle voor een zeker deel, tot één geheel te fabriceeren. Als men toch aan 't combineeren mag gaan, waarom zou dit dan niet mogen? Gelijk heeft hij. Als er gecombineerd mag worden, dan is alle combinatie mogelijk. Dan moeten we echter goed tellen en goed combineeren. We krijgen dan dit verheffend resultaat: 1. Loonregeling voor de stoomschepen; 2. idem voor motorloggers tot en met 124 P.K. op Scheveningsche conditie; 3. idem op Katwijksche voorwaarden; 4. idem op Vlaardingsche regeling; 5. loonregeling voor motorloggers boven de 125 P.K. op Vlaardingsche; 6. idem op Katwijksche; 7. idem op Scheveningsche conditie; 8. combinatie Scheveningsehe-Vlaarding- sche; 9. idem Scheveningsche-Katwijksche; 10. idem Vlaardingsche-Katwijksche; 11. Vlaardingsche Scheveningsche en Kat wijksche voorwaarden. De voorstanders of de verdedigers van de combinatie van de loonregelingen mogen hieruit zien waar ze verdagen, en het gekke van hun verdediging terugwinden in het ge tal elf. Dat hieraan menschen meedoen, die spre ken over wenschelijkheid van uniformiteit, wil er bij ons maar niet in. We zouden met den loonraad, die voor uni formiteit in t leven is geroepen, juist het tegenovergestelde bereikt hebben. We zijn van oordeel, dat we van al die buitenissigheden afmoeten en we alleen te erkennen hebben, de loonregelingen, die voor de bijzondere typen schepen zijn overeenge komen voor iedere plaats en daarmee basta Vaart men op Scheveningsche conditie, dan de Scheveningsche voorwaarden geheel en al; vaart men op Vlaardingsche of Kat wijksche regeling, dan ook voor 100 pet. die regeling toegepast. De ellende is begonnen met Gaasbeek van Maassluis, wat nog heden in proces ligt. Hoewel schriftelijk aan den waterschout te Scheveningen was aangevraagd, de men schen op Scheveningsche' voorwaarden aan te monsteren en hij in alles de Schevening sche regeling heeft toegepast, heeft deze ree- der f 50.van de gage dier menschen in gehouden, omdat zij op.Zondag niet zijn uitgevaren, waartoe niet alleen de Scheve ningsche voorwaarden hen niet verplichten, maar hen uitdrukkelijk daarvan vrijstellen. Daarop is dit voorbeeld gevolgd door de firma Van Toor te Vlaardingen De arbitrage-commissie veroordeelde deze firma echter om dit bedrag terug te beta- Abonnés voor dit blad kunnen zich schriftelijk of mondeling aanmelden bij de navolgende adressen: Kantoor Het Nieuwe Dagblad, Kennemeriaan 42, Telef. 521. Agentschap: H. BLOK, Jac. van Heemskerkstraat 87. Agentschap: M. N. DE WOLFF,Albert Cuypstraat 16. Agentschap: K. WESSELIUS, leeu weriklaan 6. Agentschap: J. J. WESSELIUS, Melk- laan 6? Agentschap: P. KASPERS, Groene- laan 11 w. len, wat tot op dit oogenblik nog niet is gebeurd en waarvoor blijkbaar andere maatregelen overwogen moeten worden. Daarna hebben we de proef gekregen om de voorwaarden van het graaien, zooals die voor Scheveningen is overeengekomen uit te schakelen. We hebben ons ook hier tegen verzet en aanvankelijk met succes, althans het heeft tot een compromis geleid. We moeten echter afspreken, dat voortaan niet zoo lichtvaardig meer over de voor waarden wordt heengestapt, en we ons voor uit hebben te verzekeren, dat zekere voor waarden niet voor een gedeelte, maar in haar geheel van toepassing zijn De ervaring heeft geleerd, het moge dan werkelijk klein en beneden de waardigheid van een reeder geacht kunnen worden, dat er altoos werk gevers gevonden worden, die van twee wal letjes willen eten, maar dan altoos in eigen voordeel. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN TE HAARLEM. Terug te bekomen bij: Buis, Zuider Buiten Spaarne 6, afsluiter van gootsteen; J. A. de Jong, Jan Nieuwenhuizenstraat 35. armband; H. Wenning, Bandoengstraat 7, autoband met velg; Bureau van Politie, Smedestraat, schrijf boekje; Toepoel, Dahliastraat 7, beenbescher- mers; Koning. Pijlslaan 27, een rol drop: Kouweling, Bakenessergracht 48 B rd., hond; Kennel Haerlem, Regentesselaan 22, hond; idem, idem, 7 katten; Koster, Van Loostraat 8, kam; M. Abbink, Benviljoenstraat 25, ket ting; Verkooij, De Clercqstraat 92, lorry wa gen; N. Gelaudie, Lange Wijngaardstraat 51, mesje; Spoor, Witte Heerenstraat 29, overall; L. Burggraaf, Westkolk 34, Spaarndam, por- temonaie m. i.; Bureau van politie, Smede straat, idem m. i.: Jonkhof, Hoogstraat 5, idem m. i.; G. J. de Nijs, Uit edn Boschstraat 18, rijwielbelastingplaatje; H. Martinot, Bosch en Vaartstraat 5, reticule m. i.; G. Keetlaar, Hofdijkplein 24, idem m. i.A. J. v. d. Meer, Ternatestraat 48, rijwielbelastingplaatje; W. Kuyper, Rijnstraat 30, rozenkrans; Bureau v. politie, Smedestraat, sleutel; Koridor, Thor- beekestraat 54, idem; Bureau van politie, Smedestraat, zadeldek v. e. rijwiel; J. v. Poppelen, Overtonstraat 19, zakmes. ABONNEMENT 10 ct. per week 40 ct. per maand f1.20perkwarfaal Maand- en kwar taal a b o n n s lezen een week in elke drie maan den ons blad gratis. !v- th

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 4