Weer een roofoverval op een bankinstelling. EK KOMT EEN Volksvoedsel f 4.50 Permanent f 4.50 Kassier van een Boerenleenbank aangevallen. Door twee roovers neer geslagen en beschoten HAARL VOETBALBOND De Wapenschouw op 15 November. IJMUIDÈN Symboliek. ■I nieuw Krachtig Goedkoop Smakelijk A. DE NUS Kapper Trompstraat 138 LUIDSPREKERS ADVERTEERT HET NIEUWE DAGBLAD HET NIEUWE DAGBLAD MAANDAG 9 NOVEMBER 1931 De daders met f 10.000 ontkomen. Een brutale roofoverval heeft Zaterdag avond te Schipluiden plaats gehad, waarbij den daders een bedrag van ongeveer f 10.000, bijna, geheel bestaande uit bankpapier, in handen is gevallen. De kassier van de Boerenleenbank te Schipluiden, de heer H. van Velzen uit Delft, houdt o.a. op Zaterdagavond zitting. Het kantoor der bank is gevestigd aan de Tram kade en is aangebouwd aan de woning van de Wed. van Adrichem. Het bestaat uit een kamer, een tusschenkamer en het eigenlijke kantoor, waar de kassier zitting houdt. De cliënten der banik worden daar door den kas sier ontvangen achter een tafel. Tusschen het kantoor en de woning van de Wed. van Adrichem bestaat geen verbinding. Als laatste bezoeker voordat de aanslag is geschied, heeft de ongeveer 25-jarige Corn, van Adrichem, de zoon van de Wed. van Adrichem, den heer van Velzen bezocht. Er zaten toen drie personen, vermoedelijk tus schen 21 en 30 jaar in de wachtkamer. Toen de heer van Adrichem vertrokken was, kwam een der drie mannen het kantoor binnen en begon een gesprek met den kas sier. Spoedig daarop verscheen een tweede en samen zijn zij den heer Van Velzen te lijf gegaan. Een van hen sloeg den kassier met een hard voorwerp op het hoofd, terwijl de ander uit een revolver een schot loste. Door dat de heef Van Velzen met den arm trachtte af te weren, ging een kogel door den linker duim en als schampschot langs het jukbeen Door de slagen op het hoofd viel de heer Van Velzen echter neer en daar hij, hoewel niet bewusteloos toch niet in staat was iets te gen de beide overvallers te doen, bleef hij liggen. De indringers gingen toen naar de open staande brandkast, waaruit zij een bruin lederen wisselloopersportfeuille met bankpa pier namen en vertrokken. De derde heeft in dien tijd vermoedelijk op den uitkijk ge staan om bij eventueel onraad te waarschu wen of verzet te plegen. Toen de beide mannen verdwenen waren, heeft de heer Van Velzén om hulp geroepen en heeft geklopt op den muur, die zijn kan toor van de woning van de Wed. van Adri chem scheidt. De heer Corn, van Adrichem, die wel eenig gerucht gehoord had, doch niet had begrepen wat er gebeurde is toen naar het kantoor gegaan, waar hij den heer Van Velzen vond liggen. De heer Van Adrichem waarschuwde daar op onmiddellijk den burgemeester van Schipluiden, den heer D. J. M. van Gent en de politie. De beide veldwachters van het dorp waren spoedig ter plaatse, doch de bur gemeester stelde tevens onmiddellijk de poli tie van Delft van het gebeurde in kennis. Ook de dokter, de heer dr. F. H. Beynders, werd gewaarschuwd. De overval is te ongeveer negen uur ge schied en tegen tien uur waren de hoofd inspecteur van politie uit Delft C. Borstlap en de inspecteur van de recherche, de heer A. I. Oerlemans, ter plaatse. Dr Beynders had in tusschen den heer Van Velzen verbon den. Zijn toestand was vrij gunstig. Hij heeft eenige slagen op het hoofd gekregen hij kan niet zeggen waarmede dit geschiedde en was door het schot, zooals gezegd, aan de duim en in het gelaat gewond. Hij was vrij kalm en kon van het gebeurde een goed relaas geven zonder evenwel een goed signalement van de beide mannen, die hem hadden overvallen te kunnen opgeven. Na het eerste verhoor is hij per auto naar zijin woning te Delft vervoerd. Gebleken is, dat ongeveer een bedrag van tienduizend gulden door de beide mannen is meegenomen, te weten twee bankbiljetten van f 1000 oud model een of twee bankbiljet ten van f 1000 nieuw model, negen bankbil jetten van f 300, 40 of 50 bankbiljetten van f 100, een bankbiljet van f 60, twee bank biljetten van f 50 en twintig bankbiljetten van f 25 en verder 80 kwartjes in twee rolle tjes van 40 stuks. De justitie werd tevens op de hoogte ge bracht van den overval. Nog Zaterdagavond werd met een politie hond in de omgeving gezocht doch eenig spoor van de daders heeft men tot dusver niet kunnen vinden. De drie mannen waren vermoedelijk in grijze costuums gekleed. Hoe zij vertrokken zijn, heeft men tot nu toe evenmin kunnen vaststellen. Behalve de kassier en de heer C. van Adrichem schijnt niemand in het dorp; iets van de daders te hebben gezien. Het onderzoek van de politie en justitie wordt voortgezet. Vervolg van de sport der voorgaande pagina. zwakker is, komt er toch geen doelpunt. Al leen Prins maakt zoo nu en dan een uitzon dering. Eens geeft hij Van der Steen een goede kans, doch deze schiet in 't zijnet. Aan den overkant zien we Cohen een verrassend schot lossen, dat buiten De Waard's bereik langs den paal gaat. Vijf minuten voor het einde weet Soeder- huizen o.i. houdbaar De Waard opnieuw te passeeren (51). Stormvogels is thans een geslagen elftal. De Waard krijgt nog enkele kansen te stop pen en doet dit thans als van ouds. Twee mi nuten voor het eind verkleint Prins met een mooi schot den achterstand. (5—2). KinheiraAlcm. Victrix (I4) in het Kinheim-elftal ontbrak de noodige eenheid, tenwijl bij Alcmaria daarentegen de spelers elkander goed begrepen. Alcmaria is direct in de meerderheid, zoodat Druyven in het Kinheim-doel al spoedig zijn eerste werk te doen krijgt, wat hij naar behooren doet. Vooral de beide vleu gelspelers van Alcmaria zijn zeer actief: zij brengen nogal eens verwarring in de Kin heim- achterhoede. Rozenmeyer brengt echter ■enkele malen in hachelijke posities redding. Als er 20 miniuten gespeeld zijn, krijgt Alc maria een vrijen trap te nemen, die mooi voor het Kinheim-doel geplaatst wordt. De rechtsbuiten vangt den bal ineens op en scoort onhoudbaar (01). Even hierna denken we den Alcmaria- anidvoor nogmaals te zien doelpunten, doch Hesselingen redt. Rust 01. Kinheim krijgt nu het windvoordeel; zij zit er direct goed op, zoodat ver m oed"; wordt dat zij nog wel zal ophalen. Boot komt alleen voor het doel, doch hij schiet naast. De Kinheim-halflïnie speelt beneden haar vorm en wordt nogal eens gepasseerd. Bij een dezer aanvallen scoort de Alcmaria mid-voor onhoudbaar (02). Niet lang hierna maakt de rechtsbinnen er o3 van. Kinheim wijzigt haar opstelling en komt nog even onzetten. Na diverse vergeefsche pogingen, kan de Alcmaria-keeper een hard schot wel stoppen doch niet wegwerken, waar na Michel Jr. slechts voor het intrappen heeft (13). Een halve minuut voor het einde gaat Alcmaria er van door; ze heeft nogmaals succes door haar rechtsbinnen (1—4). Direct hierna is het eindigen. O. S. V.De Kennemers (31) In een spannenden kamp hebben de Ken- nemers de punten aan de Zaank-anters moe ten laten?" De Kennemers-voorhoede miste in deze kamp vier mooie kansen. Direct na de aftrap ontstaat een harde strijd, doch scheidsrechter v. d. Burg houdt de teugels strak. Na dat het Wijker-doel aan een doorboring ontsnapt is gaat de rechts buiten er opnieuw vandoor; deze schiet van den vleugel af op doel en de niet goed op gestelde Blansjaar is gepasseerd. De Kennemers trekken dan teil aanval; als Horeman „genomen" wordt, schiet Groot den vrijen schop tegen de lat; den terug- springenden bal schiet Horeman in. (11). De strijd gaat nu snel over en weer, doch met de rust hebben de Oost-Zaners een 21 voorsprong. Na rust hebben de Kennemers het beste van het spel gehad. De O.S.V.-ers vergroo- ten echter hun voorsprong tot 31. In de Kennemer-voorhoede wordt wel goed ge speeld, doch voor het doel is het mis. Ach tereenvolgens missen Horeman en Tabak en later Groot fraaie kansen. Een doelpunt van Groot wordt geannuleerd. Met de Kennemers in den aanval wordt het einde aangekondigd. De Uitslagen. VOOR DEN STADS-EDITIEBEKER Hillenen 2—R. C. H. 3 3—1 IA: R.C.H. 5—E..O. 3 3—3 D.W.O.—Spaarnestad 50 RipperdaKinheim 2 2—7 IB: I.V.O.Zandvoort 2 4—3 Stormvogels 3D.I.O. 3—4 Schoten 2Haarlem 4 0—4 R.C.H. 4E.H.S. 1—5 Bloemendaal 2Spaarnevogels 2—4 IIA: Droste 3Zeemeeuwen 2 1—1 Kinheim 3Spaarndam 5—2 IIB: Bloemendaal 3—V.S.V. 3 0—1 Stormvogels 4Kennemers 4 uitgesteld HC: R.C.H. 6V.O.G. 3—4 HD: Haarlem 3a—V.V.H. 3—4 Swastika—Schoten 3 3—1 III A E.D.O. 5—Heemstede 5—1 III B: E.H.S. 2Bennebroek 2 9—0 nic: H.F.C. 5—Beverwijk 3 6—1 III D: D.S.K. 2Schoeten 4 5—1 HIE: R.C.H. 9Zandvoort 5 7—2 IIIF: H.F.C. 6—E.H.S. 4 18—0 III H: V.S.V. 5Droste 2 1—8 E.D.O. 7—D.W.O. 4 4—9 IH J: Spaarnevogels 2Kenau 0—3 V.V.H. 2—Kinheim 4 4—2 mH: Spaarnevogels 3—Kinheim 5 1—1 JUNIORES. Afdeellng A: Bloemendaal aStormvogels a 03 Kennemers aR.C.H. a uitgesteld Afdeeling C; Haarlem c—Zandvoort b Afdeeling D: 0—3 R.C.H. c—D.I.O. I.V.O.—E.D.O. b 14—1 4—6 ADSPIR ANTEN: Afdeeling A: 1—1 1—1 7—1 1—3 7—0 5—2 0—1 4—0 0—8 Bloemendaal—E.D.O. a Haarlem a—R.C.H. a. Afdeeling B: R.C.H. bZandvoort b Afdeeling C: E.D.O. eRipperda Haarlem eHeemstede Schoeten—R. C. H. Afdeeling D: Soaarndam b—Haarlem d Bloemendaal cR.C.H. c D.S.K. b—R.C.H. d Eerste klasse B. Stormvogels 3D. I. O. (34) Het is D. I. o. gelukt om in dezen lastjgen uitwedstrijd beslag op beide punten te leg gen. D. I. O. staat nu no. 2 op de ranglijst met drie punten achterstand op I.V.O., terwijl voor a.s. Zondag de wedstrijd D.I.O.—I.V.O. is vastgesteld. Het belooft dus zeer spannend te worden. Over den wedstrijd het volgende; D.I.O. heeft reeds na 2 minuten de leiding als De Nieuwe van dichtbij inschiet (1—0). Een mooie aanval van D.LO.'s rechter vleugel wordt beloond met een goal van den voet van Poelgeest (20). Hierna begint Stormvogels zich wat meer te roeren, waarbij vooral de linkervleugel zich onderscheidt. Een moióe aanval wofdt beloond met een goed doelpunt van den middenvoor (21), terwijl uit een scrimmage de stand spoedig gelijk is (22). Ondertusschen heeft D.I.O. zich de luxe ge permitteerd een strafschop te 'missen. Toch neemt zij nog vóór rust de leiding, als De Nieuwe in zijn eentje de verdediging passeert en een hard schot in den boven hoek lost (23) In de tweede helft heeft de strijd niet veel ■meer te beteekenen. Ongeveer tien minuten vóór tijd komt de gelijkmaker, als één der voorhoedespelers van Stormvogels den bal met de hand in het doel slaat, wat den scheidsrechter ontgaat (3—3). Een harde strijd om de leiding volgt, waar in D.I.O. het meest succesvol is; Wijkhuizen Jr. schiet hard in, terwijl de bal even van richting veranderd wordt, zoodat de keeper geen schijn van kans heeft (34). D.I.O. wint verdiend. Het elftal van Kinheim II (van links naar rechts) knielend: Van der Wel, Stals, Grapendaal, Versteeg, Grapendaal. Staande: Raaimakers, Rozemeijer, Heuzelingen, Van Heyst, Schoo en Van Wel. In het Hbld. lezen we de namen van de spelers, die a.s. Zondag aan den algemeenen oefendag deel nemen. Het Noord-Hollandsch XI dat 15 Nov. waarschijnlijk te Groningen tegen het Noor delijk XI speelt: Doel: Van der Wint (V. S. Achter: Diepenbroek (Ajax), Huijsmans (Haarlem). Midden Jongeneel (H.F.C.), Dinkla (E.D.O.). Krul (West-Frisia) Vóór. Van der Steen Stormvogels), Jo Mol (K.F.C.), Van Reenen (Ajax), Stélling (West- Frisia), Kruiver (K.F.C.) Het tweede klasse elftal dat te Gouda tegen Gouda speelt: Doel: Veenendaal Naaldwijk). Achter: Van Nellen (D.H.C.), v. d. Stokken (D.W.S.). Midden: Reseker (A.F.C.), Pieterse (D.H.C.), Bliek (Quick, H.). Vóór: Van der Sloot (D.H.C.), De Bok (Bloe mendaal), Lith Jr. (Velox), Van der Hoek (V D.L.), Kammejjer (Haarlem). Westelijk le en 2e Id. XI dat te Enschede tegen Twentsch elftal speelt: Doel: Odijk (Hollandiaan). Achter: Bakker (V.O.C.), Lelieveld (V.U.C). Midden: Verploegen (Xerxes), Breitner (A D.O.), Arntzenius (H.B.S.) Vóór: Hakman (V.U.C.), Klein (V.U.C.), Ditmars (D.H.C.), Vente (Neptunus) Van Gel der (V.U.C.) DE GESCHIEDENIS VAN EEN BRANDVERZEKERING. DE OOM UIT CANADA. Men schrijft ons: Men hoort soms wonderlijke verhalen en zoo is dit ook een wonderlijke geschiedenis. En toch is het een ware geschiedenis, want de hierop betrekking hebbende stukken zijn in ons bezit. Zij luidt als volgt: Een inwoner onzer plaats woonde vroe ger in Gelderland, in de buurt van Nijme gen. Zijn vrouw had daar zonder zijn me deweten een brandverzekering gesloten, of schoon de agent, die de verzekering sloot, zeide dat de (afwezige) echtgenoot het had goedgevonden en de vrouw teekenen kon. De vróuw dééd dit en betaa'de ook de eerste jaarpreipie. Toen de man thuiskwam en dit hoorde was hij natuurlijk zeer boos op den verzekeringsagent. Toen hij een jaar later naar hier verhuisde, wilde hij de verzekering niet voortzetten. Aan zijn adres in IJmuidèn kreeg hij echter tal van aanmaningen om de premie te betalen. Dit alles zal wel meer ge beuren, doch niet, wat nu volgt. De betrok kene verhuisde naar Umuiden-Oost en het assurantiekantoor te Enschedé, welks agent de verzekering had afgesloten, kreeg nu de correspondentie terug. Inplaats van aan den Burg. Stand van Velsen het nieuwe adres van den betrokkene te vragen, schreef de directeur van het assurantiékamtoou een brief „aan den bewoner van het pand" en dan volgde straat en nummer van het vroe gere huis, door den betrokkene bewoond. In dien brief stond, dat de directeur aan den vroegeren bewoner van dit perceel een be langrijke mededeeling moest doen betref fende een familiesterfgeval, waaruit voor hem allicht iets zou voortvloeien. Daar de stukken aan den betrokkene onbestelbaar te rugkwamen, werd verzocht diens tegenwoor dig adres op te geven. Indien de nieuwe be woner het niet wist, zouden misschien de andere buren op de hoogte zijn van het nieuwe adres. De hoop werd uitgesproken, dat men aan het verzoek zou voldoen „want u bewijst er ons allemaal een groote dienst mee", aldus besloot de brief. Het nieuwe adres werd natuurlijk opgege ven en deze brief werd aan den betrokkene ter hand gesteld. De betrokkene en zijn vrouw zijn Duitschers en als men nu weet, dat de man in Amerika een oom heeft, die gefortuneerd is, kan men begrijpen, wat er in hem om ging. De vrouw was niet zoo op timistisch, doch vreesde dat een harer in Duitschland wonende naaste betrekkingen was gestorven. Toen de man van het assurantiekantoor echter het nieuwe adres van den betrok kene had, deed hij spoedig weten, dat hij dien brief geschreven had, om zoo met een list dat adres te weten te komen. Er kwam een aanmaning om f 13.80 te betalen, waar bij heel wat onkosten waren. Toen daarop geen antwoord kwam, kreeg de betrokkene telkens een roode, gedrukte kaart, met drin gend verzoek per omgaande te betalen. Zulke kaarten kreeg hij er in totaal 35, soms 3 per dag, 's morgens, 's middags en 5s avonds. Na nog een list gebruikt te hebben wat ook niets gaf, kreeg te betrokkene 30 Juli een laatste aanmaning, om nu tien j.aar premie met on kosten, zijnde f 67.73 te betalen. Sindsdien heeft hij er niets meer van gehoord, of schoon de betrokkene verwacht had, dat de detective-assuradeur wel nieuwe middelen zóu hebben uitgedacht. Wij meenden, dat het verhaal van „heb familie-sterfgëval" wel de moeite waard was, om deze geschiedenis liier te vertellen, SINT MAARTEN Het is a.s. Woensdag eerst de naamdag van St. Maarten. In vele plaatsen ook in Noord- Holland, wordt die dag nog steeds door de jeugd gevierd. Men gaat dan met lampions rond, waarbij vaak heel mooie. Soms houden kinderen meerdere lampions aan een stok en loopt moeder of zuster mee, om toe te zien, dat de kinderen niet al te veel met de lampions slingeren, waardoor deze in brand zouden geraken. Armere kinderen gaan wel langs de huizen en vragen dan een gave. Hier in IJmuidèn, waar de bevolking een conglomeratie is uit alle windstreken van ons land, ziet men de laatste jaren ook jon gens met lichtjes loopen, soms met sigaren kistjes met een eindje kaars er in. Maar Vader loopt met moèder, rustig Wandelende over straat, Als ze bij het raadhuis komen, Waar wat volk te wachten staat; Moeder heeft het al begrepen., Aan den looper op de stoep, 't Is een bruiloft ze trekt vader Mee en voegt zich bij de groep; Vader ziet het eerst het bruidspaar, En zegt; Moeder, daar 's de bruid, Z' is in 't wit (en tot zichzelve Ai, dat ziet er aardig uit) In het wit? Dat zou ik denken Schampert moeder, wat verstoord, Heb jij dan soms ooit van bruiden,' Anders dan in 't wit gehoord? Wit dat is de kleur der reinheid, Wit dat is de kleur der vreugd, Wit dat is de kleur der liefde, De géluksdroom van de jeugd. Wit symboliseert voor 'fc bruidspaar Het toekomstige geluk.... Ik geloof het graag zegt vader, Menschlief maak je niet zoo druk Mooi is dat, van die symbolen, Ik ben blij, dat ik dat weet, 'k Snap nu ook, waarom de bruigom, Altijd zwart is aangekleed, P. GA5US. heeft dit niets van het bekorende in anderé oude plaatsen, waar de vele lichtjes langs de straat zoo'n aardig effect geven. Hier be ginnen de jongens al een week vóór 11 No vember en een week nadien loopen ze nog. En ze schreeuwen langs de huizen en 't is hen alleen om geld te doen. Jammer, dat men dit oude gebruik hier niet veredelen wil, b.v. in den trant van vredesücht.jes-op- tocht, om aldus het oude gebruik dienstbaar te maken aan de vredesgedachte, WINTEELEZÏNG Door de vereenlging van Vrijzinnig' Her^ vormden zal op Donderdag 19 November iit haar vereenigingsgebouw aan den Groeneweg wederom een winterlezing gehouden wor den. Als spreker zal dien avond optreden Ds. J. van Duyl te Hilversum met als onder werp „Wat zijn voor het moderne besef Zonde en Schuld." Leest U reeds een ochtendblad? Neem er dan HET NIEUWE DAGBLAD als avondblad bij. Illllllllllllll Zie advertentie in het nummer van Woensdag e.k. Watergolf inbegrepen. 6 maanden schrifte lijke garantie. Met deze advertentie nog éénmaal gratis Watergolven. 1-3 REGELS 25 CENT, ELKE REGEL MEER 10CT. DF,GEI/IJK PENSION aangebtw den met of zonder huiselijk ver- keer, in onmiddellijke nabijheid park Velserbeek. Br. no. L 8H bur. v. d. bi., Kennemerlaan. 42. i N

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 6