STATEN-GENERAAL. 1 Uit het Buitenland. HET MODERNE DACBLAD HET NIEUWE DAGBLAD' China. IJ MUI DEN Spanje. HET NIEUWE DACBLAD VRIJDAG T3 NOVEMBER 1931 TWEEDE BLAD Het Belangrijkste nieuws. TWEEDE KAMER. 12 November. De algemeene beschouwingen geëindigd. De moties verworpen. De regeering doet toezeggin gen t.a.v. de ambtenaarssalaris sen. De tweede repliekendag zou vooral zijn be- langrijkheid ontleenen, aan e.v. toezeggingen van de ministers en aan de stemming over de ingediende en gehandhaafde moties. Want van de discussie moest deze tweede replie kendag het niet hebben de fractieleiders waren gisteren aan het woord geweest, van daag was de beurt aan de de minores ofte wel de mindere goden en aan de vertegen woordigers der communistische en staatkun dig-geformeerde groepen, de beide uitersten dus, links en rechts. We vervallen niet in herhalingen, van wat reeds in de laatste zes dagen van alle moge lijke zijden reeds is belicht. De heer Schouten opende het debat. Deze a.-r., welsprekende, afgevaardigde heeft het onwenschelijk verklaard, dat een zoo hoog ambtenaar als Mr. van Doomincfc aan het departement van Financiën is, allerlei sub jectieve beschouwingen gaat houden over de positie der gemeenten. Minister de Geer is hierop niet ingegaan, kón er niet op ingaan, want hij deelde mede, dat hij in deze drukke toe'grootingsdagen nog in geen enkel opzicht tijd had kunnen vinden het artikel te lezen en het daarom tot rustiger tijd had laten liggen. Door deze mededeeling verviel, meen de de minister, ook eiken grond voor de cri- tiek, die de heeren Vliegen en Marchant op den minister van Financiën hadden geoefend t.r. van dat artikel. Ik wensch aldus de bewindsman niet ter verantwoording te worden geroepen voor artikelen, die ik niet schreef en niet las. Overigens was de heer Schouten niet te spreken over de financieele politiek van Rot terdam, niet te spreken, over het bij het in dienen der laatste begrooting, den Raad geen volledig rekenschap geven van donke're fei ten. Mej Groeneweg zette daartegenover een betoog, met als grondslag de mededeeling, dat men Rotterdam geen slechte financieele politiek verwijten moest, nu deze stad zooveel van de crisis te lijden heeft. Er kan nergens op de wereld een radertje los raken of Rot terdam ondervindt de ellende. Overigens aldus juffrouw Groeneweg heeft Rotter dam reorganisatie zeer noodig van het be stuursapparaat, maar zelfs de heer Schouten kon dit als wethouder niet volbrengen. De heer Schouten betoogde verder dat de banken, inplaats van blaam, lof hadden ver diend voor de wijze, waarop zij in de moei lijke weken, die achter ons liggen, in de we ken na 20 20 Sept., hunne liquiditeit hebben weten te bewaren. De heeren de Visser, Wijnkoop en Kersten brachten niets nieuws, .zij hielden alles staan de, wat ze in eersten aanleg hadden' gezegd. Ds. Kersten poogde nog een motie in te die nen, om te komen tot afschaffing van de lasten der sociale verzekering. Maar de mo tie werd niet ondersteund. Eenige sensatie wekte uiteraard het optre den van den heer Max van Poll, die immers in zijn blad „De Morgen" steeds een afwij zende houding tegenover de salaris voorne mens der reegering had ingenomen. De heer van Poll hield eerst eenige alge meene economische beschouwingen, waarin hij nog eens de noodzakelijkheid betoogde van een binden van de werking der vrije concurrentie en waarin hij nog eens betwij felde of loonsverlaging wel tot oplossing der crisis zou kunnen lelden. Wanneer alles op een lager vlak gekomen is, dan is er immers weer hetzelfde evenwicht van het oogenblik zeide hij. Hij sprak ook over dé salariskorting. Eu 'ondersteunde van harte den wensch van Mr. 'Aalberse tot het later doen aanvangen van de korting op de ambtenaarssalarissen. Zou de regeering daarop ingaan dan was meteen voor hen de mogelijkheid gegeven om tegen de sa- larismotie-Marchant te stemmen. Immers zoo zeide de heer van Poll dié motie vraagt te verklaren, dat korting ongerechtvaardigd is. Thans in de huidige omstandigheden. ïn April zijn die huidige omstandigheden er niet ik kan dus daarover op het oogenblik niet oordeelen. Welnu de regeering heeft twee toezeggin g-en gedaan. Allereerst heeft zij toegezegd, dat wanneer tusschen nu en April de index cijfers zouden stijgen, zij in het kortingsbe- sluit alsnog wijziging zou aanbrengen ten goede. In de tweede plaats heeft zij toegezegd de korting eerst te doen aanvangen op 1 Maart, zoodat eerst aan het eind van Maart een aantal percenten van het salaris zou wor den ingehouden. Na die toezegging moest de moteï-Mar-e chant wel vallen. Zij werd verworpen met 5734 stemmen. Tegen was de geheele rech terzijde met de liberale fractie en de heer Braat. Ook de motie-Albarda i.z. de korting van 25 op de Defensie-uitgaven viel. Met 55—35 stemmen. Behalve het bovenstaande heeft de regee ring niet veel nieuws gezegd. Minister Ruijs beloofde alleen dan dwang op de gemeenten te zullen uitoefenen tot het ontwerpen van een goede steunregeling, wanneer er gevaar is voor het lijden van honger in die gemeen ten. De instelling van een directeur-generaal van den landbouw zal de regeering overwe gen. Ook de mogelijkheid der regelmatige pu blicatie van den stand der betalingsbalans. Hoofdstuk I werd afgedaan en aanvaard. D-e ouverture van de tweeden repliekendag wer.d .gevormd door de afhandeling van een aantal hamerstukken. Enkele suppletoire be grootingen. waren daarbij. Voorts: de begroo tingen voor 1932 voor het Leeningsfonds, het Pensioenfonds, voor de Rijksmunt- en het Tiendfonds. Aangenomen werd ook het ont werp tot instelling van een reservefonds uit het batig saldo van 1929 en volgende jaren, om daarmede de rekeningen der drie volgen de jaren ten goede te doen toekomen., Avondvergadering. De begrooting van Justitie. Vanavond was de justitiebegrooting aan de beurt van behandeling. De algemeene be schouwingen werden gehouden. Het aantal sprekers was niet zoo groot als wij het anders wel eens hebben medegemaakt: de minister vermocht nog aan het woord te komen. De vatten vragen en antwoord samen. Mevr. van Itallie-Van Embden deed enkele vragen naar 's ministers bedoeling van enkele uitspraken in de Memorie van Antwoord over hét huwelijk. De minister deelde daarmede* dat hij het wettelijk rechtsinstituut van het huwelijk als verbintenis voor het leven wil veilig gesteld zien. De wet moet niet zich wij zigen naar de ontaardingsverschijnselen, die we waarnemen, de gemakkelijkheid, waarme de men scheidt. De heeren Duys en Drop wenschten dat 't naturaliseeren wat gemakkelijker, in ieder geval wat goedkooper moet gemaakt wor den. De minister was daarvoor niet te vin den. Voor degenen, die Nederlander wen- schen te worden, heeft him verblijf hier te lande gewoonlijk financieele voordeelen op geleverd. Het Nederlanderschap beteekent dus wel iets voor hen. De heer Zandt pleitte met de oude argu menten voor de doodstraf, omdat hij daar van een invloed ten goede op de criminaliteit verwachtte. I-lij diende zelfs een motie in, om weer de doodstraf in te voeren, maar de mo tie werd niet ondersteund. De heer v. d. Heide en mevrouw van Ital- lie-van Embden dekten den minister op aan de pornografie zijn aandacht te blijven wij den. Wanneer de resultaten beperkt blijven zooals ds. Zandt meent dan ligt dat niet aan den ernst der regeering tegenover deze dingen. De minister deelde mede, dat de journalis tenkring, de kwestie der moordzaken en moordverslagen in ernstige behandeling heeft genomen. Hij verwacht daarvan een mede strijden van de pers tegen zedenverwildering. De heer Rappard bepleitte maatregelen tegen de .Tribune, het dagblad, wijl daarin allerlei ontuig voorkomt. De minister over weegt. Mej. Katz sprak over de pers. Zij wilde wettelijke maatregelen tegen opruiing door de pers, tegen aanhitsing tot oorlog. De mi nister achtte deze zaak niet urgent. Zulke aanhitsing moge elders voorkomen, hier niet zooveel. Waar Mej. Katz ook maatregelen wenschte tegen het publiceeren van valsche documenten, daar zei de minister, dat dan tevens het bewijs geleverd moest worden dat degenen, die de documenten publiceer den bewust zijn van de valschheid en dat zij daarvan gebruik maken tot aanhitsing. Een regeling voor de inning van kleine vorderingen wees de bewindsman af, om de kosten. De bewindsman zal overwegen de samen stelling van een wetsontwerp nu velen daartegenover niet onsumpahiek staan tot opheffing van het voorschrift, dat erkenning door de moeder noodig is voor het doen ont staan van burgerlijke betrekkingen tusschen haar en haar natuurlijk kind. Minister Don- ner is niet bereid van elke strafrechterlijke vervolging van kinderen beneden de 16 jaar af te zien. De heeren van Rappard en Duys hadden gesproken over het straffen van hen. die ver keersongevallen veroorzaken. De eerste had meer critiek op de autobestuurders, de laat ste meer op de fietsers. De minister zei. dat wanneer men als hij, gewoonlijk op de fiets zit, men nog al aanmerking op de auto's heeft, maar dat, wanneer men als de heer Duys gewoonlijk in een auto zit, dan heeft men spoedig aanmerking op de fietsers, Voor een algeheel, voor het leven intrek ken van een rijbewijs, voelt de minister niet veel. Het is een geweldige straf. Het binnenvaartrecht waarover de heer Duymaer van Twist sprak moet wachten op het buitenland Een wettelijke regeling voor de beurtbevrachting waarvoor Mej Katz pleiitte achtte de minister niet thuis te hooren bij zijndepartement, doch bij „Ar beid". Bij de afdeeling „Politie" betoogde de be windsman op de vraag naar een rijkspolitie- diploma dat, als gevolg van de rijkscontrole er feitelijk reeds zulk een diploma is. Dinsdag wordt de discussie voortgezet. Om één uur in den nacht ging de Kamer huiswaarts. INTIMUS. m jaar Kranten knipsels uit 1916. Maandag 13 November 1916. Duitsche duikbooten hebben de mailboot „Koningin Regentes" van de Maatschappij Zeeland naar Zcebrugge opgebracht, danks protesten van de officieren. De directie, der maatschappij is zonder bericht van haar schip. Of het vrijgelaten zal worden is te Zeebrugge niet bekend. De Batavier II, door de Duitschers eenigen tijd geleden naar Zeebrugge opgebracht, zal, hoewel onze regeering erop aangedrongen heeft, niet vrijgelaten worden voor het „prij zeng er echt" uitspraak zal gedaan heb ben. is 'één der peilers van het maatschappelijke leven, De Fransche premier Laval slaat met moeite den eer sten aanval af. - Over de verhooging der spoorweg tarieven en de werkloos heid. - Hoogere invoerrech ten - MacDonald moet reeds wijken voor het con servatieve geweld. - Zeer ernstige berichten uit Mandsjoerije. - Japan's ultimatum. goed te doen uitkomen. Zijn kabinet telt, ge zien de enorme conservatieve overwinning een minimum aantal conservatieve leden en hij heeft van het begin ai bedachtzaamheid inzake de beschermende rechten gepredikt. Doch reeds thans blijkt overduidelijk, dat zijn streven vruchteloos moet ztyn. L. A. Afscheidsconcert van den heer Jan Beider. Een Japansch ultimatum. LONDEN, 12 November (V.-D.) Naar uit Charbin wordt gemeld zijn de vooruitzichten in Mandsjoerije weer even somber als ooit. Uit welingelichte bron wordt n.l. gemeld, at Majoor Hayashi, die optreedt als ver tegenwoordiger van generaal I-Ionjo, den Japanschen bevelvoerenden commandant, den Chineeschen gouverneur-generaal van Heilungkiang het volgende 24-uurs-ultama- tum -heeft gezonden: „Generaal Ma moet onmiddellijk aftreden en zijn troepen in Heilungkiang moeten on middellijk worden -teruggetrokken op een be hoorlijken afstand van Tsitsikar. Antwoord op dit ultimatum vereischt voor midder nacht van Donderdag' op Vrijdag". Twee Japansohe regimenten met zware artillerie zijn te Tashing aangekomen voor een nieuw offensief op grooten schaal. 'De Chineezen schijnen op hulp uit Rus land te rekenen. is een peiler voor IJmuiden, Velsen, Beverwijk en om liggende gebieden, OMDAT HET DE BELANGEN VAN UW STREEK IN DEN BREEDSTEN ZIN ZAL BEHARTIGEN. Laval. Laval heeft in de Kamer, die vier en een halve maand op reces is geweest, zijn eerste: krap bevochte overwinning behaald, door het stellen van de vertrouwenskwestie, over de volgorde der agenda. De linkergroepen in de Kamer wenschten onmiddellijke behandeling van eenige der ruim honderd interpellaties, die' zijn ingediend, n.l. die betreffende de werkloosheid en de verhooging der spoorweg tarieven. Na uitvoerige discussies over het eerste onderwerp, werd' met 311 stemmen voor en 272 tegen -besloten, de interpellatie over de spoorwegen niet onmiddellijk in be handeling te nemen. Laval dreigde voor de stemming met het aftreden der xegeering; desalniettemin is de meerderheid zeer gering, hetgeen een moeilijke tijd voor Laval en zijn volgelingen voorspelt. De achtergrond van Daladier's interpel latie inzake de spoorwegen is de volgen de: ■De balans van dit jaar va.n de spoorweg maatschappijen wijst een tekort van 5 mil liard francs aan. De regeering wil dit in halen door een leening van 5 milliard, door een verhooging der spoorwegtarieven met 25 pet., door benzinebelasting en door een algemeene heffing op het vrachtvervoer langs de wegen. Bij decreet zouden de v-er- hoogingen der tarieven bekend gemaakt wor den, dus buiten de Kamer o-m. Daladier constateerde dan ook, dat de volksvertegenwoordiging voor een voldongen feit werd geplaatst en eischte behandeling op hedenmorgen van -zijn interpellatie. Laval merkte op, dat hij zich in zijn re- geeringsbevoegdheid niet wenschte .te laten beperken -en stelde de kwestie van vertrou wen, met liet 'bovenvermelde resultaat. Uit een en ander kan men opmaken dat de verhooging der tarieven ieder oogenblik kan afgekondigd worden in het „Journal Officiel". Léon Blum, de socialistische aanvoerder, leidde den aanval op de regeering naar aan leiding van de werkloosheidspolitiek. Bluin gaf een sombere ui-teenzetting van den stand van zaken, waarbij hij opmerkte dat alleen de industrie van minister Magïnot (oorlog) bloeide; hij eischte tenslotte hoogere uit- keeringen voor de werkloozen. Laval antwoordde dat hij er niet aan dacht werkloosheidsverzekering in te voeren, doch •dat vandaag in het Statasblad een decreet zal worden bekend gemaakt, volgens hetwelk de staat en de gemeenten ieder voor 50 pet. de lasten der werkloosheid z-u-llen g-aan dra gen. Deze mededeeling lokte een interruptie uit, waaTin tot uiting kwam, dat de gemeen ten daarvoor geen geld bezitten, waarop La- val antwoordde, dat er in de Senaat reeds ui- wetsontwerp in behandeling is, tot regeling van de kas voorschotten aan de gemeenten, dat door de Kamer reeds is aanvaard. Dit is het overzicht van den eersten zit tingsdag van de regeering Laval, die een moeilijken tijd tegemoet gaat. Intusschen is bij de Fransche Kamer ook -de ontwerp-begrooting voor 1932 ingediend. Daaruit blijkt, dat de inkomste-n gesohat worden op 41.037 miilioen en de uitgaven op 40.935 miilioen, zoodat het voordeelig over schot 102 miilioen francs bedraagt. De uit gaven voor de uitvoering der sociale wetten zijn gestegen. In de memorie van toelichting wordt gepleit voor het heffen van een extra belasting' op 'goederen, welke uit landen met gedepr-ecieerde valuta komen en voor herzie ning der inkomstenbelasting en der omzet belasting. De regeering is van plan, de in voerrechten te wijzigen. Het recht van 2 pet op den invoer van grondstoffen zal gehand haafd blijven, doch dat op half- en geheel afgewerkte fabricaten zal op resp. 4 pet. en 6 pet. worden gebracht. Zoo trekt dus ook Frankrijk de muren steeds hooger op. Wie zich ons overzicht van gisteren her innert, waarin wij uiteenzetten, hoe premier MacDonald zich thans reeds -geplaatst ziet tusschen twee felle opposities, die der die hards, de volbloed protectionisten aan den éénen kant, en de (overigens niet meer mee tellende) Labour-oppositie aan den anderen l#ant, zal er belang in stellen te vernemen, dat MacDonald heeft gezegd de houding der regeering inzake het vraagstuk der dumpin; onverwijld kenbaar te maken. Dit wil zeggen, dat MacDonald reeds ten deele gezwicht is voor den conservatieven aandrang, om onmiddellijk 'zonder vooraf gaand onderzoek, beschermende maatregelen tegen den buitenlandschen invoer te ne men! Deze wending is natuurlijk !het gevolg van Winston Churchill's rede, die wij gisteren be spraken en waarmede deze oud-vrijhandelaar zich eensklaps aan den spits stelde van de groep conservatieve protectionisten. MacDonald heeft er ernstig, naar gestreefd het nationale karakter der nieuwe regeering De toestand nog niet zoo zorgelijk geweest als thans? GENèVE, 12 November (V.D.) Donder dagmiddag heeft de Chineesche gevoknac-h tigde Dr. Sze een bespreking gehad met den secretaris-generaal van den Volkenbond. Na afloop hiervan verklaarde de Chineesche vertegenwoordiger dat hij zeer ernstige 'be richten heeft ontvangen en dat de toestand nog nooit zoo zorgelijk -als thans is ge weest. Tegelijkertijd is den Raadspresident. in een nota dringend verzocht bij ide Japansche -regeering stappen 'te doen wegens de uit Tsjitsikar ontvangen berichten. De Japansche generaal Honjo zou n.l, den voorzitter der provinciale regeering een ulti matum hebben gesteld met den eisch Tsitsi kar te ontruimen. Indien deze eisch der Japanners gehand haafd wordt zijn vólgens de meerling van Dr. Sze ernstige gevechten te verwachten. Indien de Japanners Tsjitsikar zouden be zetten, zijn alle drie provinciën van Mands joerije in Japansche handen. De toestand wordt in Volkenbonds krin gen zeer ernstig ge-acht. Denemarken Geen Nobelprijs voor Natuur kunde. STOCKHOLM, 12 November (V.D.) De Koninklijke Academie voor Wetenschap-pen heeft besloten dat de Nobelprijs voor de Natuurkunde voor liet jaar 1931 niet zal worden toegekend. De Nobelprijs voor Chemie. De Nobelprijs voor Chemie voor het jaar 1931 werd Donderdagavond toegekend -aan de Duitschers Prof. Bosch en directeur-generaal Bergius. Frankrijk, Een Duitsch-Fransch compromis bereikt? Deze avond was er een van dank, iubel en hulde, maar toch ook. al viel dat niét open lijk op van weemoed. Scheiden doet lijden en ik kan het me begrijpen, dat alle ver- eenigingen waarover de heer J. Beider de scepter zwaaide het betreurden, dat deze eminente koorleider door vertrek naar elders gedwongen was zijn ontslag te nemen. De zangvereenigingen wilden dezen laatsten avond in muzikaal opzicht voor hem onver getelijk maken. Alle zangeressen en zangers gaven zich geheel. Er viel over 't algemeen prachtige zang te genieten. Maar ook de scheidende dirigent- wilde hier voor het laatst eens laten zien, waartoe hij in staat was en wat hij met zijn koren kon bereiken en het zij direct gezegdhet was zeer veel. Hij vuur de zijn menschen met elan aan en haalde er uit wat er in zat. Er waren natuurlijk veel sprekers, en dit in aanmerking genomen was het programma m.i. te overladen. Wanneer elke vereeniging zich tevreden had gesteld met een nummer te zingen, was dit aan dezen genotvollen avond ten goede gekomen. Er was een commissie gevormd, die het af scheid van den heer Beider zoo niet voorbij konden laten gaan en de voorzitter Jb. Besse deelde mede. dat alle vereenigingen zich daartoe onmiddellijk bereid hadden ver klaard en hoopte op het welslagen van dezen avond. Allereerst zong nu IJmuidens a Capella- koor Vogelnestje van S. Abramsz'. Dit lieflijk werkje werd mooi ver-tolkt. Dit koor heeft mooie alten en de uitspraak viel zeer te loven. Exaudi deus deprecationem meam van H. van Nieuwenhoven is een mooi maar moeilijk werk dat veel studie vereischt. De stemming tusschen sopranen en alten was nog al wan kel. Toch werd het bevredigend gezongen. Hierna sprak de voorzitter, de heer Woltman woorden van dank, en memoreerde dat de heer Beider de vereeniging tot. de hoogste afdeeling had opgevoerd. Hij bood hem de hoogste onderscheiding, die de vereeniging geven kan aan: nl. de benoeming tot lid van verdienste. Toen trad het mannenkoor „Kennemer Zangers" voor het voetlicht. De voorzitter de heer Nuyen nam het woord. In het kader van dezen avond paste zijn rede niet geheel en al. Hij had veel te vertellen over zijn eigen vereeniging; dat ze nog zoo kort bestond, en riep niet alleen de clementie in van het pu bliek, doch ook van de pers, om toch geen scherpe critiek te leveren. Ten sotte bracht hij toch ook nog dank aan den heer Beider. Er werd gezongen Beati Mortui van Felix Mendelssohn Bartholdy. De heer Nuyen heeft bepaald naar een complimentje gevischt, want er werd werkelijk mooi gezongen. Het was gezonde mannenzang, mooie bassen. Polyhymnia bracht ten gehoore „Morgen lied" van Ebermann en Die Winter ist ver gangen van J. Nielan-d. In het eerste zongen de tenoren tegen den toon aan. Luisteren heeren! Het tweede was veel en veel beter. Goede stemming en een mooi geheel. De heer Jb. Besse sprak den scheidenden dirigent toe, en wenschte hem onder 't aan bieden van het eerelidmaatschap het aller beste toe. De Christelijke zangvereeenlging Exclsior zong Kindergedachten van Nico v. d. Linden. We hoorden dit zelfde werk Dinsdagavond jl. Toen werd het reeds goed gezongen. Het bleek dat het een goede repetitie was ge weest. Het werd nu klankschoon vertolkt en het behoort zeker tot het beste van den avond. De heer Outakker bood ook den heer Bei der het eerelidmaatschap aan en hoopte eventueel zoo noodig op zijn steun te kunnen rekenen. PARIJS, 12 November (V.D.) De Ber- lijnsche correspondent van de „Paris Midi' meldt aan zijn blad, -dat de Duitsch-Fr-ansche onderhandelingen over de bevoegdheden van de Youngcommissie te Bazel tot een prin cipieel compromis zouden hebben geleid. De inhoud "v,an dit compromis zou door den Rijkskanselier dr. Bruening ter kennis van Rijks president Von Hindenburg zijn ge bracht. Het zou echter in de bedoeling lig gen, dit feit nog niet publiek te maken aan gezien Laval den wensch zou hebben geuit, dat eerst de debatten in de Fransóhe Kamer zouden worden afgewacht. Koning Alfonso tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. MADRID, 12 Nov. (V. D.) De commissie ter vaststelling der verantwoordelijkheid van de Spaansche nationale vergadering heeft den voorzitter van de Kamer haar rapport over handigd inzake de verantwoordelijkheid van den koning. In dit rapport stelt de commissie voor den koning voor al zijn regeeringshandelingen sedert 1921, het begin van de catastrophe in Marocco te veroordeelen en wel onder de aanklacht van „majesteitsschennis begaan jegëns de souvereiniteit van het volk". Verder stelt de commissie voor de dood straf tegen den koning uit te spreken met gelijktijdige verandering daarvan in levens lange zware gevangenisstraf en verbeurdver- karing van al zijn roerende en onroerende goederen. Dit voorstel van de commissie moet nog, voor het rechtsgeldigheid krijgt door de na tionale vergadering worden goedgekeurd, hetgeen, naar men verwacht ook geschieden zal. Engeland. Overeenkomst ter Ronde Tafel Conferentie. LONDEN, 12 November (V.D.) Het ver luidt dat heden overeenstemming is bereikt ter Rode Tafelconferentie tusschen de Mo hammedanen en. de vertegenwoordigers der kleinere minderheden. Daarna zongen het IJm. a Capellakoor te zamen met Excelsior „Middernacht" van Wierts. Deze combinatie bracht een groot maar ook mooi koor op de planken. Kan deze combinatie niet permanent worden? Kon het anders dat dit prachtige werk een fijne vertolking genoot. Wat een prachtige zang. Hulde. Het solistisch gedeelte was toevertrouwd aan de dames Marie de Smidt, sopraan, te IJmuiden, Agatha Boxs, viool, te Haarlem en den heer R. Riphagen, te IJmuiden, piano. De violiste liet zich hooren in composities van Wieniawski en Granados. Chanson Polo naise van Wieniawski werd met elan en smaakvol voorgedragen. Deze dame beschikt over een mooie viool, en in Chant Hindoe van Rimsky Korsakoff arr. Kreisler, liet zij haar instrument zingen. De Romance van den lsten componist werd met veel warmte en fijn gevoel voorgedra gen. Danse espagnole werd met geestdrift ge speeld, doch jammer was het dat de stem ming niet ideaal is. Mevr. Marie de Smidt zong 2 aria's uit Figaro van M'ozart en een aria uit „Die Freischütz" van C. M. von Weber. De zangeres beschikt over een mooie stem die in het hooge register veel te genieten gaf. Tot volle ontwikkeling is haar stem nog niet gekomen, doch het houdt een belofte in voor de toekomst. Wat meer warmte in haar voordracht zij haar aanbevolen. De aria uit de Freischütz werd zeer mooi gezongen. We hopen haar no gdikwijls te hooren. De beide dames werden zeer fijn door den lieer Riphagen begeleid. We zouden van de zen kunstenaar ook niet anders verwacht hebben. In de pauze had de officieele huldiging plaats. De heer de Waal voerde het woord. Hij wilde niet in herhalingen treden. Bracht de bijzondere kwaliteiten des heeren Beider naar voren en deed ook zijn echtgenoote in de hulde deelen. Als stoffelijk blijk werden hem 2 clubfauteuils aangeboden en een en veloppe met inhoud. Er waren bloemen voor zijn echtgenoote. Toen was het woord aan den heer Beider. Hij was getroffen door al die hulde hem ge bracht en was er van overtuigd dat allen meenden hetgeen zé gezegd hebben. Hij was, trots, dat hij niet altijd even. gemakkelijk was, dankbaar voor den gezelligen en prettl- gen omgang. De samenwerking tusschen di rigent en leden was altijd goed geweest,, waar door als resultaat ook altijd vooruitgang viel te bespeuren. Hij wenschte de 4 koren veel succes in de toekomst en dankte allen voor het prachtige cadeau. Na de pauze kregen we als Intermezzo een mooi tableau gevormd door de dames van Excelsior. Mooie kleuren belichtten deze aar dige groep. De scheidende dirigent werd door de dames toegezongen „De Heere zegene en behoede u". Het was een mooie en suceesvole avond en voor den heer Beider onvergetelijk, - - H.

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 5