Eetpraatjes. Pas Vijftien jaar geleden HET NIEUWE DAGBLAD VELSEN DE WERKLOOSHEID IN ONZE GEMEENTE. WERKVERSCHAFFING DRINGEND NOODIG. Men schrijft ons: Het aantal werkloozen in onze gemeente is onrustbarend groot geworden. Het bedraagt nu reeds ongeveer 1000 personen en dit aan tal wordt iedere week grooter. Nu zijn bij de Amsl. Ballast Mij. weer een aantal menschen ontslagen en overal wordt het werk inge krompen. De bouwwerken, die nog in uitvoe ring zijn, komen gereed, met als gevolg ont slag van arbeiders. Zoo is de nieuwe am bachtsschool gereed gekomen en is de wo ningbouw in de Kennemerlaan en omgeving ook bijna ten einde. Wanneer het met de vis- scherij gaat evenals dit jaar, zullen er van Januari af voortdurend werklooze visschers bijkomen. Wij vragen ons af, waar dit heen moet. Nog nimmer heeft onze gemeente voor zulk een crisis gestaan, nog nooit is de werkloosheid hier zoo groot geweest. Groote offers zullen dan ook van de gemeentekas worden ge vraagd, om in den nood te voorzien. En de gemeente zal op veel moeten bezuinigen, dit zal straks bij de behandeling der gemeente- begrooting wel blijken. Wij vragen ons echter af, of het juist gezien is, dat thans groote werken niet worden uitgevoerd. Het werk voor den bouw van het openbaar slachthuis was geheel voorbereid en het maken der fun deering reeds aanbesteed. B. en Whebben de uitvoering van dit werk voorloopig opge schort. om de kapitaalsuitgaven zoo lang mogelijk te houden. Wij vragen ons af, of dit werk niet beter uitgevoerd kan worden, juist omdat het op den kapitaaldienst zal drukken. Het nageslacht krijgt dit mede te dragen. En wanneer het werk uitgevoerd wordt, zal een flink aantal arbeiders geruimen tijd werk hebben. Dit laatste is van groot belang en moet o.i. bij alle bezwaren den doorslag geven. Te hopen is dan ook, dat de raad deze zaak eerst nog ernstig onder dé f%ren zal zien. Want de beslissing hierin is toch zeker niet alleen aan het college? Nu een zoo groot aantal arbeiders werkloos is, lijkt het ons ook noodig, dat er naar werk wordt uitgezien, dat dezen winter zou kun nen worden uitgevoerd. Een steuncomité zal veel goed kunnen doen en het is mooi, als men ontwikkelingsavonden organiseert en tracht een goeden geest onder de menschen te bewaren. Maar veel beter, ja het beste zal zijn, als zooveel mogelijk menschen aan het werk gezet kunnen worden. Welnu, wij mee- nen, dat er wel werk te vinden zal zijn. De drie arbeidersorganisaties in de bouwvakken hebben ook hierop gewezen. Laat men vooral bouwterreinen bouwrijp maken en wegen aanleggen. De gemeente kan in dit opzicht wel wat doen. Men zou den Stationsweg kun nen verbroeden, althans van de J. Kostelijk- laan tot den weg naar het raadhuis. Daar dit voor een deel grondwerk is, zou een aantal werkloozen hier werk hebben. Verder zou men, als de acten voor het verkrijgen van de erfpacht in orde zijn, het terrein langs den IJmuiderstraatweg kunnen egaliseeren en een trottoir aanleggen. Wanneer op den post voor onderhoud en vernieuwing van straten, groot 83.000, een 50.000 bezuinigd werd voor het vernieuwen van straten (waarvoor de grootste uitgaven die voor den aankoop van steenen zijn), zou men dit bedrag kunnen besteden voor het maken van tegeltrottoirs. Er zijn nog tal van straten, waarvan de trottoirs betegeld moe ten worden. Meermalen hebben raadsleden er reeds op aangedrongen, dat de tegels door werkloozen zouden worden vervaardigd, wat ook in andere plaatsen geschiedt. Hiervoor zou men ook een leening kunnen sluiten, wanneer dit als vernieuwingswerk wordt be schouwd. Er zijn al gemeenteraden waal men zulk een besluit genomen heeft. Het is toch niet meer dan billijk, dat zulke crisisuitga ven over een aantal jaren verdeeld worden. Zoo zouden nog wel meer werken te vinden zijn. B.v. het verbreeden van den Driehuizer- kerkweg. Zeker een zeer urgente zaak. Wij gelooven, dat er met den eigenaar van Wa terland best overeenstemming verkregen kan worden, vooral als men den weg niet al te breed wil maken, wat niet noodig is, nu de nieuwe rijksweg er vlak bij is voor het door gaand verkeer. Wanneer dit werk uitgevoerd zou worden moeten er boomen gerooid wor den en moet grondwerk worden verricht enz. De straatmakers zou men aan 't werk kun nen houden, door verscheidene straten, die anders een nieuw klinkerdek hadden moeten krijgen, voor een paar jaar nog eens te her straten. Een ander belangrijk en noodig werk zou het verbeteren en bestraten van den FEUILLETON 12) Zij gingen de woning' binnen en evenals den vorigen avond bij den gezant, liet de be diende hen m een kleine zijkamer. „Mijnheer zal dadelijk hier zijn" zei hij, en sloot de deur. „Daar zitten we nou" zei van Buren, 't Zal me benieuwen of dit bezoek ons iets verder brengt". Mensing keek de kamer rond. Het was een klein, donker vertrek met een modern, stijlvol ameublement. Aan de wanden hingen enkele goede schilderijen en etsen en een portret in lijst. „Weer die droefgeestige profeet Soen Yau Sen" zei de overste flauwtjes. „Daar schijnen ze in China bij te zweren. In ieder geval is het een bewijs dat jouw indruk over ons ge sprek van gisteren mis geweest is. Meneer Soen Yat Sen vertelt_ons dat de heer Hoeng Tsi Lang en die meneer van gisteravond po litieke geestverwanten zijn". Dr. van Buren zweeg. Even later ging de deur open. De heer Hoeng Tsi Lang kwam binnen. Hij was klein, zelfs voor een Chinees, had een breed pok dalig Mongolengezicht en een dik buikje ^zoo- dat hij er volgens den overste uitzag als een speksteenpoppetje. Er volgde een korte kennismaking, waai by de heer Lang herhaaldelijk boog en zei dai. hij het zich een eer achtte een paar onbedui dende stukjees aardewerk te mogen laten zien aan zulke hooge gasten. ZATERDAC 14 NOVEMBER 1931 Brederoodschen weg te Santpoort zijn. Zeker, deze werken zullen flinke kapitaals uitgaven vorderen. Maar wij meenen, dat dit heel wat beter is, wanneer eenige honderden werkloozen hierdoor aan arbeid sullen wor den geholpen. En door het rouleerstelsel zul len alle of zoo goed als alle werkloozen dan om de twee of drie weken oen week kunnen werken. Ook uit een oogpunt van moraliteit is dit o.i. verre te verkiezen, dan om de men schen steeds maar tegemoet te komen met kleeding, brandstoffen enz. Dit laatste zal groote kapitalen verslinden en wat zal het voor de menschen niet prettig zijn, als ze om de twee of drie weken wat kunnen koopen en betalen van eigen verdiend geld! Wil de raad dezen weg uit, dan zullen er daden moeten gebeuren. Dan zal men vlug moeten aanpakken. Het loopt reeds naar December en strenge vorst zou deze werken onmogelijk kunnen maken. Het is. jammer, dat B. en W. voor zulke werken weinig schij nen te gevoelen, doch in den raad is meer malen gebleken, dat er verscheidene raads leden zijn, die er anders over denken. Laat ieder in openbare raadsvergadering hierover nu eens zijn meening zeggen. IJMUIDEN De zeevisscherij in September 1931. De afdeeling Visscherijen van het Depar tement van Binnenlandsche Zaken en Land bouw deelt het volgende mede omtrent de zeevisscherij in de maand September 1931, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cij fers betrekking hebben op de maand Sep tember 1930. Aan de zeevisscherij namen deel 656 (678) vaartuigen. Door Nederlandsche en vreemde vaartuigen werd volgens voorloopige opga ven hier te lande aangevoerd 19.696.325 K.G. (13.049.875 KG.) visch met een waarde van f 3.020.725 (f 3.280.850). In bedrijf waren 128 (168) stoomtrawlers, waarvan er één (geen) gedeeltelijk in Enge land marktte. Onze stoomtrawlers voerden hier te lande in 344 (452) reizen, waaronder 3 (2) reizen naar de Westkust van Engeland, 19 (52) rei zen van haringstoomtrawlers en geen (één) IJslandreis 4.429.075 K.G. (5.388.925 K.G.) visch aan, opbrengende f 882.175 (f 1.261.200). Voor zoover onze hier te lande aanvoeren de stoomtrawlers de Noordzee bevischten (haringstoomtrawlers niet inbegrepen) vin gen en besomden zij gemiddeld per reisdag respectievelijk 1393 K.G. (1146 K.G.) en f 293 (f 301). De gemiddelde vangsten der stoomtrawlers waren ruimer dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Evenals toen be stond de vangst voor een groot deel uit goed- koopere vischsoorten als kleine schelvlsch en makreel. Gemiddeld waren de vischprijzen veel lager dan in September 1930. De be sommingen der groote of z.g. schelvischboo- ten waren ondanks de daling in de visch prijzen over het algemeen nog bevredigend door de groote vangsten doch voor de z.g. Kustbooten heten deze, in verband met de schrale vangsten van tong en schol veel te wenschen over. Slechts drie stoomtrawlers maakten een reis naar de Westkust van Engeland en brachten van deze visseherij 23.175 K.G. visch aan, waarvoor f 8.200 werd besomd. Aan de haringtrawlvlsscherij namen 9 stoomtrawlers deel, die te zamen in 19 rei zen 537.650 K.G. Noordzeevisch te IJmuiden aanvoerden, ter waarde van f 59.700. De vangst bestond voornamelijk uit versche ha ring nl. 468.140 K.G. Voorts marktten In September jl. hier te lande nog 6 Duitsche stoomtrawlers, waar van 5 haringstoomtrawlers, die gezamenlijk In 6 reizen 229.250 K.G. Noordzeevisch aan brachten, ter waarde van f 27.600. Eén Engelsche stoomtrawler kwam een enkelen keer naar IJmuiden met 15.400 K.G. Noordzeevisch ter waarde van f 1.885 en 3 Belgische motorkotters voerden in 4 reizen 7.650 K.G. Noordzeevisch aan waarvoor f 3040 werd besomd. Van de sleepboottrawlers wa ren 3 (5) vaartuigen in bedrijf, die in 14 (25) reizen 38.425 K.G. (138.475 K.G.) visch te Zoutkamp en IJmuiden aanvoerden. Als gewoonlijk bestond een groot gedeelte van deze vangst uit puf. De trawlvisscherij met de kleinere motor vaartuigen langs de Nederlandsche Noord zeekust werd, behoudens eenige' belemme ring door minder gunstige weersomstandig heden, vrij geregeld uitgeoefend. In bedrijf waren 215 (194) motorvaartuigen en boven dien 9 (13) half gedekte en openzeilvaartui- gen. Hij roemde den wetenschappelijken naam van Dr. van Buren en overste Mensing begon bij zichzelf de opmerking te maken, dat zijn vriend toch wel overal bekend scheen te zijn, toen de heer Lang zich tot hem wend de met de verzekering dat hij, evenals dr. Van Buren, recht welkom was en dat hij het zich tot een eer rekende een zoo beroemd en al gemeen bekend hoofd-officier van het Neder- landsch-Indische leger onder zijn dak te mogen hebben, immers zijn naam kende leder die in Indië gewoond had. „De vent liegt of 't gedrukt staat" mopper de de overste zacht, terwijl ze den heer Lang volgden. „Stil toch!" fluisterde van Buren. Hoens Tsi Lang ging hen voor de trap op en liet hen in een ruim vertrek. Het waren twee kamers, waartusschen een muur was weggebroken. De kamers waren als museum ingericht en stenden vol vitrines, waarin on der het electrisch licht porceleingroepen glansden, melkwit, geel, diep groen, bruin, blauw. Dezelfde stilte die hen reeeds in het huis van den gezant getroffen had, viel hen ook hier op. De voetstappen gingen schuil in het dikke tapijt, het licht was ge temperd en alleen geconcentreerd in de vi trines; hier en daar gloeide een lichtje be scheiden bij een enkele Chineesche schilde ring of een stuk veelkleurige, met groteske figuren versierde zijde. Ook de stem van den heer Hoen Tsi Lang klonk zacht en gedempt. „In deze kamers bevindt zich mijn collectie ceramiek, aarde werk en porcelein. In de kamer hiernaast heb ik nog een kleine verzameling Jade en in de kamer aan de overzijde van de gang be vindt zich een archief en de boekerij, betrek king hebbende op Chineesche kunst". De beide heeren zagen elkaar aan. En in Mensing èn in Van Buren kwam het onplezierige en onzekere gevoel op, dat dit heele bezoek wel eens op niets kon uit- ioopen. Kon dit kleine, enthousiaste man netje, dat daar zoo één en al verzamel woede om zijn potjes en vaasjes heen sprong, werkelijk de man zijn die Veraart had „opgelicht". Zou dan tenslotte hun fan- De motorkustvisschers maakten 1830 (1572) reizen en vingen gemiddeld per reis 231 KG, (212 K.G.) Over het algemeen waren de uit komsten bevredigend. Eén stoomtrawler uit IJmuiden visch te met de zeevischzegen cn marktte gedeeltelijk in Engeland. Te IJmuiden bracht dit vaar tuig in 2 reizen 5.650 K.G. Noordzeevisch aan waarvoor f 1525 werd besomd, Te IJmuiden kwamen voorts 12 Deensche en 1 Duitsche motorkotters aan de markt, welke vaartuigen eveneens met de zeevisch zegen hadden gevischt. De Deensche vaartui gen brachten in 16 reizen 64.875 K.G. Noord zeevisch aan ter waarde van f 18.100 en de Duitsche motorkotter. die slechts één keer aan de markt kwam. besomde voor 2.825 K.G. Noordzeevisch f 1000. Voor de haringvisscherij waren tegén het einde van de maand 59 (61) stoomloggers, 227 (229) motorloggers en geen (2) zeilloggers in bedrijf. Evenals in de vorige maand waren de ha ringvangsten in September jl. over het alge meen ruim en leverde de haringvisscherij weder een belangrijk grootere vangst op dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Het grootste deel van de vangst be stond uit volle haring. De haringprijzen die tegen het einde van Augustus jl. eenige stijging vertoonden, lie pen in het begin van September reeds spoe dig terug en in den loop van September daal den de prijzen zoodanig, dat de besommin gen ondanks de ruime vangsten onbevredi gend waren. De gemiddelde vangst per reisdag van de stoom- en motorloggers bedroeg resp. 2.189 K.G. (793 K.G.) en 1.634 K.G. (748 K.G.) en de gemiddelde waarde hiervan was respectie velijk f 280 (f 217)en f 216 (f 201). De totale hoeveelheid en waarde der door Nederlandsche vaartuigen aangevoerde drijf- netvisch bedroeg 14.198.625 K.G. (6.667.825 K.G.) en f 1.853.675 (f 1.795.425) in 67 (44) reizen der stoomloggers 229 (193) reizen der motorloggers en geen (2) reizen der zeillog gers. De aanvoer van pekel- en steurharing be stond uit 148.511 kantjes (69.868 kantjes) met een gemiddelde waarde van f 12.43 (f 25.62) per kantje. Te IJmuiden kwamen in September jl. nog een 12-tal Engelsche stoomdrifters aan de markt, die te zamen in 12 reizeh 167.600 K.G. visch (hoofdzakelijk versche haring) aan voerden, ter waarde van f 13.425). GEMENGD NIEUWS HANDELSBESPREKINGEN MET RUSLAND. BERLIJN, 12 Nov. (V.D.) In Augustus zijn tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland on derhandelingen over douane-tarieven begon nen, die in October zonder resultaat zijn af gebroken. Thans zijn opnieuw onderhandelingen tus schen Duitschland en Rusland voorbereid. De nieuwe Rijksminister voor Economische Za ken, Warmbald, heeft reeds een eerste be spreking met de Russische onderhandelaars gehad en de officieele onderhandelingen zul len Zaterdag beginnen. Hoofdzaak zijn de volgende drie punten. 1. Verhooging van den Russischen indus- trieelen invoer. 2. Verhooging van den Russischen agrari- schen uitvoer. 3. Het douane-tarief, de spoorweg- en de haven tarieven. Er zullen drie commissies gevormd worden om elk punt afzonderlijk te. behandelen. MISDAAD IN EEN BOSCH. HONNEF, 13 November (VJD.) Gisteren werd nabij een bank in het bosch bij Honnef het lijk van een 25-jarig meisje gevonden, hangende aan een tak van een boom. Aan vankelijk dacht men aan zelfmoord, doch het onderzoek wees uit, dat deze veronder stelling uitgesloten was. Den vorigen avond was het meisje gezien in gezelschap van een jongeman, die inmiddels verdwenen is en wiens opsporing thans gelast is. NIEUWE REVOLUTIE IN ECUADOR. NEW-YORK, 13 Nov. (V. D.) Uit Guayaquil wordt gemeld, dat in Ecuador een nieuwe op stand is uitgebroken. De opstandelingen heb ben de steden Santa Rosa en Pasaye Zaruma I bezet. De voormalige ministerr-president ko lonel Alba heeft een poging gedaan zich tot dictator te laten uitroepen. tasie hun parten gespeeld hebben? Berustte him geheele beschouwing betreffende die auto met Chineezen, die bij het Plein te wachten stond, niet op een hersenschim? Hoeng Tsi Lang haalde een enormen bril- lenkoker te voorschijn, trok er met een pre cieus gebaar een grooten bril met hoornen randen uit en zette dien op. Zijn geestdrift voor zijn collectie deed hem nog onschade lijker lijken dan hij er anders al uitzag. Hij keek ternauwernood meer naar zijn gasten om. „m deze vitrine bevindt zich ceramiek uit de Sung- en Yuan periode" zei hij fluisterend alsof hij hun een groot geheim ging toever trouwen. „Juist, dat schoteltje waarnaar u kijkt, is een heel bijzonder exemplaar doctor. U bezit het goede gevoel voor aardewerk. Kennis van Chineesche kunst berust niet al leen op historische ontwikkeling,- doctor. Het gevoel speelt een groote rol. Men heeft het, of men heeft het niet! Dat zeg ik altijd! Ik zal dat schoteltje er eens even voor u uitha len." Terwijl hij de vitrine opende, zagen de bei de anderen elkaar aan, een ondeelbaar oogenblik. Dr. van Buren met een flauwen glimlach, de overste totaal uit het veld gesla gen, maar met Iets van woede op zijn ge zicht. „Hier is het!" zei de kleine verzamelaar en tooide het broze schaaltje. „Dit is Kuan Yao. zooals wij dat noemen. In tegenstelling met andere benamingen, slaat het eerste woord Kuan niet op een of ander district, waaruit het schoteltje afkomstig is, maar Kuan be- teekent „Keizerlijk" of „officieel"; Kuan Yao wil dus zeggen:: „ceramiek, vervaardigd voor keizerlijk gebruik". De ovens van dit aar dewerk liggen dicht bij de hoofdstad uit de Zuid-Sung-dynastie, Har.g-Chou. U ziet, het ceramiek is van een porceleinachtigc struc tuur, en hoor: het geeft een helderen klank". Hij tikte voorzichtig tegen den rand van het schoteltje en luisterde verrukt naar den toon dien het gaf. „Er komen verschillende kleuren glazuur in voor. Dit is bijvoorbeeld maanwit, clair de lune, of zooals wij zeggen yuch-pai; die diep groene kleur ginds heet ta-lu. Dit zijn zéér RONDDRIJVENDE SCHIPBREUKELINGEN GERED. NEW-YORK 13 Nov. (V. D.) Na een moei lijk onderzoek is de Amerikaansche mijnen veger Swan er in geslaagd in de Panama kanaal-zóne nabij Balbao de bemanning op te pikken van den schoener Baden-Baden uit Costa-Rica, die Maandag tijdens hevigen storm niet ver van Cartagena in de Karai- btsche zee nabij de kust van Colombia is ver gaan. Gedurende al die dagen hebben de 12 man in een reddingboot rondgedreven, waar van 3 dagen geheel zonder voedsel. Bij de schipbreuk van de Baden-Baden zijn 5 opvarenden om het leven gekomen. Het schip was geladen met zout en zonk binnen den tijd van 20 minuten. BESLAGLEGGING BIJ SARRASANI. HEERLEN, 13 Nov. (V. D.) In verband met het feit, dat het gemeentebestuur van Heer len een vermoeden had, dat Circus Sarrasani niet aan zijn verplichtingen zou voldoen heeft het gemeentebestuur bij de veorver- kooping van kaarten in Den Haag, voor f 70Ö0 beslag laten leggen. Sarrasani heeft hierop het gemeentebestuur gedagvaard, welke zaak heden in kortgeding voor de Haagsche recht bank zal worden behandeld. Woensdag heeft het gemeentebestuur op nieuw beslag laten leggen ten deele op wa genmateriaal, tot een bedrag van 1500 gul den. BRANDSTICHTING. HEERLEN, 13 Nov. (V. D.) Donderdagavond is brand uitgebroken in de houten gereed- schapsloods van publieke werken aan den Gringelweg. In den beginne liet doe brand, die te ruim 8 uur uitbrak, zich ernstig aan zien. Omstreeks 10 uur had de brandweer het vuur gebluscht. De schade was niet groot Bij de politie heeft zich vanmorgen gemeen tewerkman B. in overspannen toestand aan gemeld, die bekende den brand te hebben aangestoken. Hij had een en ander met pe troleum begoten en na dit te hebben aan gestoken, was hij heen gegaan. De man is in verzekerde bewaring gesteld. SCHOENER VERGAAN. Naar de „Ass, Press" uit Balboa in de Pa namakanaalzone meldt, heeft de kapitein van het Amerikaansche stoomschip Swan ra diografisch medegedeeld, dat hij de in red dingbooten ronddrijvende bemanning van den schoener Baden-Baden uit Costa Rica aan boord heeft genomen. Elf man waren nog in leven, vijf waren dood, de kapitein was zwaar gewond. (De Baden-Baden is naar het Handelsblad mededeelt het vroegere rotorschip van dien naam dat later naar Punta Arenas werd ver kocht) DE VERGIFTIGINGSVERSCHIJN SELEN IN HET MAASDAL. BRUSSEL, 12 Nov. (B.W.) De conclusies van de commissie, welke een onderzoek heeft ingesteld naar de sterfgevallen tengevolge van den mist in het Maasdal, zijn gepubli ceerd. De commissie concludeert, dat vooral de schuld moet worden gegeven aan het zwavel zuur, ontstaan door de oxydatie door de zuur stof uit de lucht bij de aanraking met de druppeltjes water van den mist en de daarin hangende deeltjes van de zwavelzuuranhy- dride welke in de atmosfeer verspreid worden door alle fabrieken en woningen in het dal van de Maas tusschen Luik cn Engis. Echter is het aan zeer speciale atmosferi sche toestanden te wijten, dat deze oxydatie tot dergelijke rampen aanleiding heeft gege ven. De commissie vestigt er de aandacht op, dat voornamelijk betrekkelijk oude personen (boven de 55 jaar) of personen het niet-ge- zonde ademhalingsorganen door de zich ont wikkelde gassen gestorven zijn. De commissie verklaart, dat ten spoedigste in de industrieele districten maatregelen moeten worden genomen ten einde bovenma tig bederf in de atmosfeer te voorkomen en de gezondheid der bevolking te beschermen. De door de commissie voorgestelde maat regelen beslaan het grootste gedeelte van het rapport. Iedere pagina van dit blad Is interessant En zoo blijft het! kostbare exemplaren, ze zijn omstreeks 1200 vervaardigd". Het gezicht van overste Mensing was on der deze uiteenzetting van een zoo volslagen hopeloosheid geworden, dat Dr. van Buren moeite had niet te glimlachen. Hun gastheer opende een volgende vitrine. „Dit is een zeer bijzonder porcelein, mijne heeren, het is mis schien geheel eenig op de wereld, afkomstig uit de Sui-dynastie, omstreeks het jaar 600 van uw jaartelling. Men zegt dat er uit dien tijd geen exemplaren meer bestaan, maar..." „Meneer" kwam zacht een bediende waar schuwen, „de Amstelgarage is aan de tele foon". „Excuseert u mij een oogenblik, heeren", verzocht de verzamelaar en verliet de ka mer. „Daar staan we nou" zei de overste kwaad aardig. „Ja, maar maak je nu niet driftig, want daar schieten we niets mee op. Ik moet je toestemmen dat het er niet naar uit ziet dat die meneer een aartsschurk zou zijn, maar nu we begonnen zijn moeten we doorzet ten." „Wacht eens even!" zei de overste plotse ling en liep snel naar de deur. „Wat ga je doen?" vroeg van Buren ver wonderd. „S-s-s-t!" deed de ander geheimzinnig. Van Buren liep hem na. De deur naar het portaal stond epen en zij konden over het portaal heen de stem hooren van Hoeng Tsi Lang, die in de tegenover gelegen kamer de bibliotheek telefoneerde. „Het is goed", hoorden ze hem zeggen. „Ik dank je wel voor den spoed, dien je achter de zaak gezet hebt. Om één uur zal ik den wa gen noedig hebben. Waarschuw Tien Lung, dat hij dan voorrijdt. Goedendag!" Toen Hoeng Tsi Lang weer binnenkwam, stonden de beide heeren gebogen voor de vi trine, waarin het teere porcelein glansde. ,Jb zei-de" hervatte hij, dadelijk doceerend, „dat dit dan werkelijk porcelein is uit de Sui-dy nastie, aan welks bestaan sommige kunst kenners nog twijfelen De marteling duurde een vol uur. Toen de beide heeren van hun vriendelijken gastheer Als 'k aan een ding eiw hekel heb, Dan is het aan een ".-ede. Waarom is men aan ee.i diner. Toch niet met spijs cn drank tevrede? Bij dc hors d'oeuvre of de soep Begint men meestal reeds met praten, Je ze.t je tot den eersten hap, En moet je vork weer liggen laten; Het is de tafelpresident, Hij wil den gasten welkom heetcn, En ieder denkt: ik kwam hier niet Om jou te hooren, maar te eten; Hij zegt, dat hij heel kort zal zijn. Maar praat, totdat je portie koud is. En werkt zich door een moppenreeks. Waaiwan de nieuwste jaren oud is; Hij huldigt links, is dankbaar rechts, En daar er niemand wordt vergeten, Is niemand er ook door gevleid, Men denkt maar: man, laat ons toch eten! Hij Is de eerste in een rij Van sprekers, ieder moet wat zeggen, Zoodat je half den avond slijt, Met mes-en-vorken neer te leggen; En eind'lijk komt de beurt aan jou. Je hebt 't moment al voelen naken, Bij 't denken aan dit oogenblik Heeft je de spijs niet. willen smaken; Je hakkelt net zooals de rest, Wat min of meer oprechte woorden, En niemand luistert, daar men toch Hetzelfde al van and'ren hoorde; Als je gaat zitten klinkt applaus, 't Is niet omdat je woord zoo waar is, Welnee ze denken net als jij: Gelukkig, dat die ook weer klaar is. O, is er niet iets aan te doen, Die vreeselijke zucht tot praten, Want niemand, die het prettig vindt, Maar niemand, die het durft te laten. Als ik in mijn geheugen diep, Van speeches tijdens het dineeren. Dan vind ik daar één enklc slechts, Die 'k van die allen kon waardecren. Dat was, toen in een restaurant Een vriend in korte woorden zei: Nee kellner, niet aan dien meneer, De nota is vandaag voor mij. P. GASUS. Kranten knipsels uit 1916. Dinsdag 14 November 1916. Volgens het Journal" Is de Fransche re geering voornemens éên vleeschloozen dag per week in te voeren. Het Wolffbureau meldt dat in de Middel- landsche Zee zeven Ilaliaansche schepen tot zinken zijn gébracht. Lloyds meldt dat tot zinken zijn gébracht de Engelsche stoomschepen Moragan (3846 ton), Haparanda 3097 ton) en Caterham. Uit Madrid wordt geméld dat het Ameri kaansche stoomschip Columbian 8580 ton) niet ver van Coruna door een Duitsche duik boot in den grond is geboord. afscheid namen, zag de overste er uit alsof hij een beroerte nabij was. Alleen Van Bu ren had zijn kalmte weten te bewaren. In ieder geval was het een mooie verzame ling!" constateerde hij laconiek. Loop heen met je verzameling", gromde de overste onparlementair en stak een clgarct op. „Een oogenblik" zen Dr, Van Buren on verstoorbaar en liep op een sigarenwinkel toe. „Ik heb nogwilde de overste zeggen, maar zijn vriend was al binnen. Hij kocht een paar sigaren en vroeg het telefoonboek ter inzage. „Wat zoek je?" informeerde de overste nieuwsgierig. „Hier, kijk maar"antwoordde de an der en liet hem in het telefoonboek zien Amstelgarage, Kerkstraat 123tel. 21723. „Ik wilde daar alleen maar eens even heen gaan. Dat is onze laatste troef. Als de wagen van Hoeng Tsi Lang een gele wagen is, „een groote gele luxe wagen", zooals Oversteeg beschreef, dan is er zekerheid, althans gróóte waarschijnlijkheid, dat Hoeng Tsi Lang niet zoo onschuldig is als hij er uitoiet. Is het geen gele wagen, dan hebben we de zeker heid dat we ons vergisten en in dat geval kunnen we onverrichlerzake naar den Haag terugkeeren." ,,'n Pracht idee", riep de overste. „Dan heb ben we tenminste niet dat allerellendigste gevoel dat we hopeloos in het donker tasten en eigenlijk niet weten of we ons vergissen of niet. Laten we gauw gaan zien." De Kerkstraat, was niet ver. Ze liepen de smalle Utrechtsche straat door en bogen toen links de straat in waar de garage gevestigd was. „Amstelgarage" lazen zc uit de verte al op een groot reclamebord. Verschillende parti culiere wagens stonden voor de garage op straat. Een gele auto was er niet bij. ZIJ ble ven voor de garage te staan en keken naar binnen. (Wordt vervolgde

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 3