De Financiën der Provincie Noord-Holland. Van alles en nog wat. PREDIKBEURTEN. HET NIEUWE DAGBLAD TWEEDE Uit de Afdeelingsverslagen. r Aan ihet zeer uitvoerige venslag van de af- deelingsvergaderingen der Prov. Staten van Noord-Holland, waarin de begrooting voor 1932 behandeld werd, ontleenen wij, dat be sprekingen gevoerd werden over de wijze waarop onlangs het nieuwe college van Ged. S'taten gekozen werd. Afgekeurd werd. dat de Vrijheidsbond van de combinatie uitgeslo ten is. De benoeming van Mr. J. B. Bomans. „Met groote verbazing hadden verscheidene leden gezien, dat door de samenwerkende partijen ook de Gedeputeerde, die de finan ciën der Provincie beheert, weer werd her kozen. Men begreep niet, hoe zich dat rijm de met den inhoud der artikelen, voor eenigen tijd in „De Maasbode." gepubliceerd. Men vroeg of de partijen, die verantwoorde lijk zijn voor de samenstelling van dit ooi lege, den inhoud van die artikelen voor hun rekening konden nemen. Mocht men een bepaalde groep hebben uitgesloten op grond van beweerd conservatisme harer leden, dan merkte men daartegen op, dat die artikelen in sommige opzichten veel verder gaan". Van andere zijde werd opgemerkt: „Zeker kostte het eenige zelfoverwinning om ook 'te stemmen op den Gedeputeerde, die in vergadering en pers zich over de ge- meentefinanciën zoo wonderlijk uitgelaten [heeft. "Waar echter geenerlei weerslag op die uitlatingen in de gedragslijn van Gedepu teerde Staten te bespeuren viel, en de fractie waartoe de schrijver behoort voor den inhoud geen enkele verantwoordelijkheid aanvaardt, misten zij "tenslotte practische beteekenis. De RJK. fractie heeft zich bereid verklaard in de komende periode dezelfde politieke gedragslijn te volgen zij (het onder voor behoud, dat onvoorziene omstandigheden zich daartegen zouden verzetten. Deze uit spraak werd bevredigend geacht, en men meende dat het niet op den weg ligt van een andere partij zich over den persoon uit te laten, doch dat de aanwijzing moet plaats hebben door de betreffende fractie. Aange nomen mocht echter worden, dat de aange wezene zijn functie niet zou hebben aan vaard, indien hij niet bereid was zich naar die bereidverklaring te gedragen en mede te werken aan de voortzetting van een voor uitstrevende en democratische politiek. Uit de begrooting, die thans aan de orde is, blijkt ook dat men in die richting wil voortgaan". 'Bezuiniging en belastingverhooging. (Defsr een der leden werd de wenseh te 'kennen gegeven, dat de Staten volledig zou den worden ingelicht omtrent dien stand der liquide middelen. Verscheidene leden die tot hu toe zich niet het financieel beleid van Gedeputeerde hadden kunnen vereenigen waren zeer teleurgesteld over de wijze waarop deze ont- werp-begrooting is samengesteld. In de toelichting misten zij woorden, gewijd aem. den nood der t-ijden, welke toch door zoo talrijke bewoners der provincie wordt gevoeld. loi de ontwerp-begrooting weid een streven naar bezuiniging geheel gemist. Er kennende, dat het leveren van critiek ge makkelijk is, betreurden zij het toch, dat Gedeputeerden om de begrooting sluitend te maken door het verhoog en van opcenten op de Rijksinkomsten- en Vermogensbelasting, dezen eenvoudiger weg hadden gekozen en niet getracht hadden te bezuinigen. Eenige leden wezen op den grooten schul denlast van de Provincie en meenden dat ■deze niet verder mocht worden verhoogd. .■Gevraagd werd, waarop de schatting' be rustte, dat de directe belastingen in het jaar 1932 te heffen, 80 pet. zouden opbrengen van die, in vorige jaren geheven. De te heffen meerdere opcenten ad 5 pet. door de Provincie zijn waarlijk niet gering. De verhooging bij het vorige jaar is 45 pet. Deze leden waren van oordeel, dat, voor dat in deze'verhooging van de opcenten kon. worden gestreden, eerst behoorde te worden nagegaan of niet op andere wijze de be grooting sluitend kon worden gemaakt. Verschillende voorstellen ter bezuiniging werden achtereenvolgens ter sprake ge bracht. Verschillende, leden vestigden de aan dacht op het Wegenfonds. Na raadpleging der begrootingsstukken van het Wegenfonds over 1931 en 1932, kwam •men tot de overtuiging, dat met volledige handhaving van het tempo en ook indien alle geraamde uitgave* inderdaad zouden plaats vinden (hetgeen nog nooit was geschied), dit jaar zou kunnen achterwege blijven de storting van f 1.000.000 of dat een terug storting van het uit het fonds tot reservee- ring van. batige saldi genomen bedrag zou kunnen geschieden, opdat dan dit fonds een bedrag tot het sluitend maken der begroeting zou kunnen afstaan. Immers dan nog zou het Wegenfonds aan liet einde van 1932 een ongebruikt saldo hebben van f 4,200.000. De loonen van het personeel. Eenige leden meenden dat het niet goed zou zijn, wanneer in dezen moeilijken tijd de arbeidsvoorwaarden van het provinciale personeel maar geheel onaangetast werden gelaten. Waar de inkomsten in het vrije bedrijf en bij den middenstand zoozeer ach teruit gegaan waren, zou stellig het pro vinciale personeel het niet als onbillijk ge voelen, als het een weinig' inkorting moest dulden. De loonen wilde men niet aantasten maar de vacantietoeslagen zouden nu toch waarlijk in dezen tijd wel geschrapt of al thans verminderd kunnen worden. Enkele leden meenden, dat ook bezuinigd zou kunnen worden indien een gedeelte der uitg-aven van pensioenen der ambtenaren speciaal van die, welke niet tot de be drijven behooren te hunnen laste _werd gebracht. Deze ambtenaren bevinden zich. in een bevoorrechte positie. Diezelfde leden meenden, dat ook bezui nigd zou kunnen worden doof verschillende subsidies te verminderen, u poor andere leden werd als voorbeeld hoe- ZATERDAG 14 NOVEMBER 1931 BLAD zeer de uitgaven gestegen zijn. verwezen naar Hoofdstuk I van de uitgaven: Algemeene bestuurskosten. Het totaalbedrag van dit hoofdstuk bedroeg in 1929 (rekening) rond f 593.000 en wordt thans op ruim f 706.000 geraamd. De post paarwedden ter griffie steeg sedert de vorige begrooting met f 34000, de post jaarwedden Waterstaat met f 25.000. De versobering moet niet zoover doorge voerd worden, dat de werkgelegenheid zou verminderen, maar het is in verscheidene gevallen" zeer de vraag, of de ramingen niet zoo hoog zijn, dat de uitgetrokken bedragen niet eens verwerkt kunnen worden. Zoo meende men ook, dat alleen reeds de 2.4 miliioen, voor het kanalenplan uitgetrok ken, rustig tot zes ton verminderd kon wor den, waarmee alleen reeds de 1.8 miliioen gevonden zou zijn, waarvoor belastingver hooging wordt voorgesteld. Verschillende beschouwingen bleven niet zonder krachtiger tegenspraak. In de eerste plaats prezen zeer vele leden het, dat het reservefonds niet werd aange tast, aangezien dit appeltje voor den dorst volgende jaren, als de crisis pas goed in de inkomsten zal gaan doorwerken, nog broodnooddg kan zijn, Had men al voor ditmaal door andere maatregelen de belastingverhooging nog kunnen ontgaan, men diende er voor te wa ken, dat het gewestelijke schip ook in de moeilijke jaren, die men voor den boeg heeft, water onder de kiel zou houden. Dan zijn nadeelige saldi te wachten, en het re servefonds dient dan in zoodanigen staat te verkeeren, dat het de ergste schokken zal kunnen opvangen. Wat betreft het Wegenfonds, werd geoor deeld, dat de joarlijksche storting nood zakelijk was. Evenzoo het reserveeren van een groot bedrag voor het kanalenplan. Wanneer de wensch om niet over te gaan tot belastingverhooging slechts tot uitvoering zou kunnen komen door verlaging van loonen resp. door verandering van de regeling van penisoensbijdragen, dan zouden verschillende leden zich hiertegen verzetten. Van verlaging van loonen c.a. lean eerst in de uiterste nood zaak sprake zijn. Voor doelmatige bezuiniging is natuurlijk ieder, maar overigens is in crisistijd versobe ring in alles volstrekt niet aanbevelens waardig, maar is het in het belang van de werkgelegenheid en van den ongestoorden voortgang van het maatschappelijk leven, wanneer ahes zooveel mogelijk zijn gewonen gang blijft gaan. De jammerklachten over de begroting en den sterken aandrang tot bezuiniging, kon men niet anders zien dan als uitvloeisel van een paniekstemming. De crisis. Algemeen was men het er in de afdeelin- gen over eens, dat de provincie Noordhol land wel zeer sterk getroffen wordt door de huidige crisis. Een groot deel der bevolking, zoowel in de steden als op het platteland, verkeert in zeer grooten nood terwijl, wat wel als het allerergst werd beschouwd, het hoogtepunt of misschien juister het diepte punt, nog niet bereikt is. Verschillende leden gaven uiting aan hun gevoel van 'deernis met de werkloozen. Ern stig moet er naar worden gestreefd nieuwe objecten van werkverruiming te vinden. Naast den materieelen nood moest echter ook gedacht worden aan de uit de lange werkloosheid voortvloeiende geestelijke de pressie, waaruit psychische aberraties voort komen, zich uitende in versuffing, verbit tering en verzet. Speciaal moest men hierbij denken aan het jongere geslacht. Gevraagd werd een onderzoek naar hetgeen in de provincie voor de rijpere jeugd zou kunnen worden gedaan. Er werd van Gedeputeerde Staten opgave gevraagd van de uitgebreidheid: der werking- van de door de Provincie met eenige groote gemeentengestichte naamlooze vennootschap tot ontginning ter werkverschaffing. Er zijn indertijd vier werkverschaffingsobjecten ge zocht en gevonden en hoeveel manweken arbeid zit hierin? Tot werkverruiming kan van provincie- wege worden bijgedragen door een zoo krach tig' mogelijke uitvoering van het wegenplan en van het kanalencomplex. Gevraagd werd, hoe Gedeputeerde Staten staan tegenover de stichting van het Na tionaal Steunfonds, die volgens persberich ten werd voorbereid. De nood van de tuinders. Zeer in het bijzonder werd de aandacht van Gedeputeerde Staten gevraagd voor den nood der tuinders en bol 1 e lik weekers De ontevredenheid op het platteland neemt hand over hand toe, ook in die kringen R.K. en Prot. welke steeds een toonbeeld van tevredenheid zijn geweest. Enkele leden hingen uit eigen ervaring jammerlijke tafereelen van dien nood op. Eigenaren van flinke bedrijven vertelden met tranen in de oogen hoe zij hun gansche kapi taal verspeeld hadden en tot den bedelstaf gebracht zijn, zoodat zij van levensmidde lenbons van het armbestuur moesten leven, zij, wier eigen geteelde levensmiddelen niets waard zijn en op den mesthoop geworpen worden. Hier moet geholpen worden. Hier dienen Gedeputeerde Staten van de finan- ci-eele middelen voorzien te worden om hun sociale taak te blijven voortzetten. Het geldt niet alleen den persoonlijken nood van een talrijke bevolking te lenigen, het geldt een bedrijfstak, die tot de belangrijkste van onze Provincie behoort, voor totalen ondergang te behoeden. Wanneer een industrieel bedrijf niet meer met voordeel werken kan, zet de fabrikant zijn machines in het vet en be gint weer, als de vooruitzichten beter zijn. De grondwerker echter kan den grond niet onbewerkt laten, wil die grond, niet verwil deren. Het gansche productiepeil is in het gedrang, de goede naam tan. onze tuin- bouwpro vinei e in gevaar. Er is geen geld voor bemesting, zelfs niet voor wieden; het on kruid schiet welig op en vermindert in sterke mate de dualiteit der producten, die nog ge teeld worden; de grond gaat zienderoogen achteruit, De Provincie bevordere de stichting in de gemeenten van cimmissies tot verschaffing van meststoffen; daarin kunnen zitting ne men: een vertegenwoordiger van de gemeente een van de tuindersorganisatie, een van de boerenleenbank. Zulk een commissie bestaat b.v. reeds te Heiloo. aVn verschillende zijnden 'oordeelde men, dat de tot dusver v.an provmeiewege toege- paste verschaffing van ere dieten aan tuin ders niet aldus kan worden voortgezet, De tuinders bezwijken onder de credieten. In-1 dien nog verdere credieten verschaft worden zullen zij moeten zijn reenteloos en op lan gen termijn, zoodat de afbetaling pas na de landbouwcrisisperiode een aanvang neemt. Nog beter zou zijn verschaffing van bedrijfs kapitaal a fonds perdu. Voorts kan de Pro vincie de betaling van 50 pet. van het arbeids loon, gelijk te oKedijk van gemeentewege geschiedt, geheel of gedeeltelijk voor haar rekening nemen. In ieder geval moest in den nood van de tuinders voorzien worden, en men meende, dat de begrootingsposten van te zamen ton gouds, waaruit maatregelen te 'bestrij ding bekostigd zouden worden, aan den la gen kant waren. MODERN TOEGERUST INBREKER. VULPOTLOOD-TRAANGASPISTOOL VOOR PERSONEN. Wij hebben gemeld, dat bij den uit den bijzondere strafgevangenis te Scheveningen ontvluchten inbreker te Rotterdam eenige koffers vol inbrekerswerktuigen zijn gevon den. Naar de NR.C. verneemt, heeft men ook een modern traangaspistool in zijn woning ontdekt. Het pistool ziet er als een heel on schuldig vulpotlood uit, en men kan er ook inderdaad mee schrijven. Aan den achter kant zit het magazijn voor de traangaspa tronen. Eén schot is voldoende om een tegen stand gedurende een minuut of 10 volkomen weerloos te maken. Blijkens de verpakking, waarin het potlood zat, heeft de man het wapen uit Duitschland geïmporteerd. Er waren 10 traangaspatronen bij. NIEUWE POGING TOT ROOFOVERVAL. BEDIENDE MET GELD DOOR AUTO RIJDER AANGEHOUDEN. Een bediende van de Hevea-fabrieken te Oosterbeek, die bij het agentschap van de Nederlandsche Bank te Arnhem geld had gewisseld, is, naar de Maasbode meldt, te Oosterbeek door een automobilist overval len. De bediende wist zich los te rukken. De politie zoekt den automobilist, die al spoe dig zijn achtervolgingspogingen heeft opge geven. HET CONFLICT IN DE TWENTSCHE TEXTIELINDUSTRIE Naar wij in de Msb. lezen wil ook de R.K. Bond „St. Lambertus" het bemiddelingsvoor stel van den Rijksbemiddelaar in de textiel industrie aanvaarden, terwijl de „Een dracht" en de „Landelijke Federatie" op een ander standpunt staan. Over de firma Jan- nink bestaat echter overeenstemming, alle organisaties zijn voor staking aldaar op Maandag a.s. DE ACHT MLLLÏOEN INWONERS GEPASSEERD? Blijkens de opgaaf van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bedroeg het aantal inwoners van ons land op 1 Sept. 7.992.991. Menmag het er dus, de maandelijksche toe neming met een kleine tienduizend in aan merking genomen, t»oar houden, dat wij thans reeds een duizend of tien over de acht miliioen zijn, teekent de Standaard hierbij aan. Charlie Cchaplin vertoefde dezer dagen in Blackburn (Engeland). Daar ontmoette hij iemand met wien hij zat te praten tot één uur 's nachts. Opdat de man door zijn late thuis komst geen onaangenaamheden met zijn vrouw zou krijgen ,gaf Charlie hem het vol gende briefje mee: „Wees s.v.p. niet boos op hem. Ik heb hem zoolang opgehouden. Chas. Chaplin." In New-York is een ex-millïonair John Gellatly in den ouderdo mvan 78 jaar arm ge storven. Zijn gansche vermogen besteedde hij aan een schitterende kunst-collectie, die hij twee jaar geleden aan den staat schonk. Zijn weduwe moest de gelden voor de begrafenis kosten Ieenen. Zij doet thans een beroep op den staat, op grond van haar behoeftigheid. Bigamie van Gloria Swanson. De bekende filmster Gloria Swanson is on der anderen ook met den Marquis de la Fa- laise gehuwd geweest. De echtscheiding tus- schen hen is eenige dagen geleden uitgespro ken. Edoch: in Augustus heeft zij zich reeds weer in het huwelijksbootje begeven met Michael Farmer, een Iersch sportman. Een geval dus van bigamie. En van re clame. De internationale Kodak amateur-foto wedstrijd waaraan 47 landen deel nemen, zal op 17 November worden beslist. In de Jury heeft ook zitting de bekende Engelsche mo torboot-racer Kaye Don- Van wie zijn die beenen? De wielersport-film, Vooruit, jongen! over de Tour de France, loopt in het Parijsche Gaumont-theater. Vele bekende wielrijders hebben eraan meegewerkt. Om nu de belang stelling voor deze matige film op te wekken, is een prijsvraag aan deze voorstelling ver bonden. De hoofdrolspeler, Biscot, stelt op het doek de deelnemers voor, doch men ziet slechts de fietsende beenen. Het publiek moet nu raden, aan wie die beenen toebehooreru Richard Lopez, bokspromotor van Camera, heeft dezen aangesproken voor een schade vergoeding van 10.000 voor contractbreuk. Toen hij voor de rechtbank verscheen, had hij een bescherming van 5 boksers bij zich Over reclame. De parachutespringer Waldau deed dezer dagen in Stockholm een reclamesprong voor een firma, die een nieuwe scheer-crême op de markt gebracht had, lezen we in de Tempo. Hij sprong met een baard van 4 dagen uit een toestel op 1000 M. hoogte, schoor zich gedu rende zijn val en kwam glad beneden. „In elke situatie kan men deze zeep dus gebrui ken", adverteerde de firma. Waarop een concurreerende zaak in de kranten zette: „U hoeft niet eerst Uw leven te wagen om te merken, dat onze zeep het snelst werkt. Dat kunt U al constateeren, als U zich rustig daarmee thuis scheert. Hoe geniet ik van mijn tuin ook in herfst en winter? VRUCHTHEESTERS. Over „besdragende" heesters spreekt men vaak, men bedoelt dan de groote groep van heesters en kleine boomen, die in het najaar en in den winter onze tuinen opvroolijken met hun vruchtjes, vaak zijn het werkelijk besvruchten, soms ook pit of steenvruchten. In eiken tuin hooren ze thuis, er is keuze in overvloed, lijsterbes, Geldersche roos, co- toneaster, berberis, ik noem nu nog maai de allerbekendsten, er zijn er met zwarte, roode, witte, gele en oranje vruchten, in alle kleurschakeeringen. Zij zijn wat minder uit bundig, wat bescheidener, maar zeker niet minder mooi dan bloemen. Alleenhet is wat moeilijker materiaal om te verwerken, men behaalt er niet zoo'n gemakkelijk succes mee als met bloemen. Wanneer er veel bloemen bloeien in een tuin dan is dat natuurlijk altijd een vroolijk gezicht en al staan die bloemen nu nog zoo onbeholpen door elkaar, men is er verrukt van. En een volgend jaar worden er nog weer meer bloe men gezaaid of geplant, en geen hoekje bijna blijft er over voor gewassen die in den win ter den tuin mooi moeten maken. Ik zou iedere voorstander van bloemen steeds maar meer bloemen in den tuin willen toeroepen „offer eens wat van die bloemen op en zet er wat groenblijvende of vrucht dragende heesters voor in de plaats. U zult dan niet 3 maar 12 maanden plezier hebben van uw tuin". Een stuk grond groot of klein, met- kennis en overleg beplant met bloemen zoo wel als groenblijvende heesters als sier- vruchten, in goede verhouding, zal 's zomers de menschen in verrukking brengen, de bloemen komen nu zoo prachtig uit tusschen de groene struiken, en zal 's winters de menschen doen stilstaan in bewondering voor voor het rustige groen der hulsten, laurierkers, ligustur e.d. met hier en daal de tinteling van kleurige vruchtjes. Er is een heel groot aantal, zoowel winter groene als bladverliezende heesters, die om hun vrucht het aanplanten waard zijn. Het is dan ook niet doenlijk om allen hier op te noemen, de groote verscheidenheid maakt het den leek niet gemakkelijk een keus te doen. Ik zal hier enkele soorten bespreken. Het heerlijke van deze groep van heesters is, dat ze er zijn voor elk type van tuin, voor elke grondsoort. Voor een kleine tuin neme men slechts de niet al te forsch groeiende soorten. Geschikt zijn b.v. verschillende cotoneasters, Cot. horizontalis is heel bekend het is de plat groeiende heester met harde groene blaadjes en vuurroode vruchtjes, men moet er bij het planten aan denken dat hij niet hoog maar wel breed wordt! Cot ad- pressa en microphilla zijn eveneens heel goed te gebruiken. Een mooie kleine heester is ook Lonicera nitida, met dof blauwe vruchtjes, de Skimmia's met roode en de Pernettya's met witte of violet-roode bessen zijn ook prachtig maar zij verlangen beiden veengrond. Men kan b.v. een hoek van den tuin flink vermengen met turfmolm, hier zullen de Skimmia's en Pernettya's prach tig gedijen evenals de Gaulteria procumbens met zijn geurige roode bessen. In de schaduw van hooge boomen of hul zen plant men ligusters met hun zwarte bessen,, Aronia's met roode bessen, Sym- phoricarpus met groote roomig witte bessen, de keus is nog groot genoeg, ook de boom klimop, Hedera helix arborea voelt zich hier op zijn plaats. Is de grond luchtig en humeus dan kan men b.v. de Gaultheria Shallon met zijn zwarte bessen hier voor bodembedekking planten. Ook de al eerder genoemde Skhn- mia verdraagt heel wat schaduw. Heeft men een stukje barre zandgrond te beplanten dan slaagt men nog heel aardig met duindoorn, Hyppophae ramnoïdes.en boksdoorn Lyciums. De eerste is tweehuizig, wil men dus zeker zijn de oranje vruchtjes te zien verschijnen dan moet men er zorg voor dragen dat zoowel mannelijke als vrou welijke exemplaren worden aangeplant. Voor zandgrond die eenigszins bewerkt en bemest is, zijn er heel veel soorten. Dan men kiezen tusschen lijsterbessen, kardi naalshoedjes, Berberissen, Cotoneasters, vlie ren, krentenboom en vele anderen. Als men een vlier wil planten raad ik u aan, nu eens niet de algemeen bekende Sambucus nigra, maar de mooiere racemosa met roode was-acht-ige besjes, te nemen. Onder de berberissen verdient de B. aggre- gata bijzondere aanbeveling, de dichte vruchttrossen zijn eerst zacht.-dorgroen en krijgen dan de mooiste pasteltinten die men zich denken kan, totdat ze licht rood zijn. Kent u de olijfwilgen? Eleagnus angusti- folius, en E. edulis, beide wat grondsoort en ligging betreft al spoedig tevreden. Zij dragen langwerpige oranje vruchtjes die ge geten kunnen worden. Lekker vind ik ze heelemaal niet, erg wrang, maar dat is een kwestie van smaak; zij zijn als versiering prachtig. Op kleigrond slagen de sierappeltjes altijd uitstekend, Malus floribunda, M. spectabiiis enz. De kweeappel, (Chaenomelis japonica) wil er ook heel goed, en als is de klei nog zoo zwaar, de meeste hulsten, lijsterbessen, meidoorns en gewone berberissen groeien en bloeien er uitmuntend. Wie niet alleen in den zomer van zijn tuin wil genieten maar ook in het najaar en ge durende een groot gedeelte van den winter, moet nu maar eens ernstig gaan overwegen welke vruchtdragende gewassen hij zal gaan planten. T. SCHELLING. Aerdenhout, D Nov. 1931. DE DOLLE MAJOOR. Onlangs werden de Londen-autoriteiten op geschrikt door een vlieger, die onder de Tower Bridge doorvloog. Deze aviateur was majoor Draper, aan het front bekend onder den maar: „De dolle majoor", om zijn ge waagde vluchten. Na den oorlog' werd hij ernstig z-iek en, herstellende, kroop hij, ondanks het strenge verbod van den dokter, weer in zijn machine. Hy geraakte bewusteloos in de lucht, het vliegtuig viel te pletter en hij was verschei dene dagen buiten kennis. Daarna raakte hij in geen 10 jaren meer een vliegtuig aan. Hij werd acteur en variété-artist, op de grens van armoede levend. Zijn gevaarlijk experiment onder den Tower Bridge door, was een antwoord, schrijft Tit, Bits, op een uittarting zijner vrienden die zei- i den dat hij niet meer durfde. Het gevolg hier van is, dat hij in Britsehe films zal optreden voor stoute stukjes. SMAADSCHRIFT IN DE CULEM' BORGSCHE MOORDZAAK? 20 MAANDEN INSTRUCTIE ZONDER RESULTAAT. Het Volk weet mee te deelen, dat de heer van Blitterswijk tegen wien de zaak wegens smaadschrift tegen den Culemborgschen commissaris van politie Blok aanhangig was, bericht heeft ontvangen van sluiting van heb vooronderzoek: Thans krijgt de heer Van Blit terswijk van den officier van justitie bericht, dat hij buiten vervolging is gesteld. Het vooronderzoek heeft 20 maanden ge duurd. ZESHONDERDDUIZEND GULDEN VERZEKERING BETAALD. NA DEN BRAND IN ONS PAVILJOEN TE PARIJS. Het Bataviaasch Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen ontving naar Aneta meldt, bericht van de uitbetaling van f 100.000 aan assurantiegelden voor bij den brand in het Nederlandsch Paviljoen op de Intern. Kolo niale Tentoonstelling te Parijs geleden ver liezen De N. R. C. verneemt nog, dat in totaal door de beide assurantiemaatschappijen een Fransche en 1 Engelsche, 6 ton is uitgekeerd, zijnde alle schaden. Alle coulance is daarbij betracht. DE BRUGGEN VAN HET NOORDZEEKANAAL. MINISTER HEFFT NOG GEEN AANDACHT VOOR TUNNELS. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdnm heeft naar het Handelsblad meldt, van den Minister van Waterstaat mededeel mg ontvangen, dat het tot stand brengen van een tweede doorvaart-ouening in de Hembrug en In de Veiserbrug wordt bespoedigd, doch dat het tïjlstip voor onderzoek naar den aanleg van een of meer tunnels onder het Noordzee kanaal nog niet is aangebroken. BESLAGLEGGINGEN BIJ SARASSANI Het gemeentebestuur van Heerlen, ver moedende, dat het circus Sarrassam niet aan zijn verrichtingen tegenover die ge meente zou voldoen, heeft bii de voorver- kooningen van kaarten in Den Kaag vot f 7000 beslag laten leggen, meldt de N- R. C. Sarrassani heeft hierop het gemeentebe stuur van Heerlen gedagvaard, welke zaak Vriidag in kort geding voor de Haagsclie rechtbank behandeld zou worden, Woensdag JJ. heeft het gemeentebestuur van Hemden onnieuw topdag laten leggen, ten deete op wagenmateriaal tot een bedrag van f 2500. OVERSPANNEN ARBEIDER STICHT BRAND Te Heerlen heeft een gemeente-arbeider in overmannen toestand, naar wij in het I-tan delsblad lezen, door middel van petro leum een gereeds^haooenschuur met een flinke partij gereedschappen van Publieke Werken in brand gestoken, zoodat deze in vlammen opging. GEVOLG VAN LAFFE BALDADIGHEID. Te Amsterdam is bij een binnenbrandje op de Rozengracht een vrouw licht gewond. De brandweer van de hoofdwacht Prinsengracht kon geen hulp verleenen, omdat zij uitgerukt was voor een loos alarm, gemeld door bal- dadigen. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 13 November. Ondertrouwd 12 November: H. Schaap en A. M. D. de Haan; A. A. M. de Vogel en A. A. Cramer; H. H. T. van Leeuwen en C. L. Dauphin. Getrouwd 12 November: J. Fransen en C. B. Huijboom; E. Ruijgrok en J. E. A. Russ; A. F. P. Hulsewé en C. L. Hoog; F. Abspoel en W. P. v. d. Pad. Bevallen 9 November: P. van WijkKloos ter, d.; 10 November: M. J. v. d. Berg—Koks, d.; A. A. W. Velting—Disco, d.; P. P. J. Kap- tijn—Vaars, d.; A. J. Opdam—Nijens, d.; 11 November: A. A. M. van Wees—Hermans, z.; M. A. Serné—Hendrikse, d.; J. E. van Zijp- de Zwaan, d.; 12 November: G. Buis—v. d. Laarse, z. Overleden 10 November: S. de Boer, 59 J., Duvenvoordestraat; 11 November: C, G. El- deringEijking, 58 j„ Ruychaverstraat; G. W. Ferment, 51 j„ Kleverparkweg; E. J. Hoog land—van Beek, 53 j„ Hagestraat; 12 Novem ber: G. S. F. Geijssen—Koster, 64 j„ Schalk wij kerweg. BEVERWIJK DOOPSGEZINDE GEMEENTE. V.m. 10 uur: Geen dienst. EVANC. LUTHERSCHE GEMEENTE. Geen dienst. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN, Gebouw Noorderparklaan. V.m. 10 uur: Ds. G, v. Duyi van Hilversum. VELSEN NED. HE'EV. GEMEENTE. V.m. '10 uurt' Ds. Meijer. IJMUIDEN NED. HERV. GEMEENTE. V.m, 10 uur: Ds. Swaan, Nam. 5 uur: Ds. Erdman DOOPSGEZ, GEM. EN AFD. PROT, BOND. V.m. 10,30 uur: Ds. A. vun Wijk, van Zaan dam. BAPTISTE-GEMEENTE. Aangesloten bij de Unie van Baptiste-Genieenten in Nederland. ÏJmuiden-Oost. Nam. 8 uur: Ds. J. v. d. Schors. Onderwerp: „Uitvloeiende specerijen" Hoogl. 4:16. Maandag tot en met Donderdag nam. 8 uur: Ds. H. Visser van Sneelc en Ds. J. v. d. Schors Ivoor- en solozang. NED. HERV. GEMEENTE. V.m. 10 uur: Ds. A. Snethlage. pred. te Spaarndam. GERST. APOST. ZENDINGGEM„ IJM.-O. Geen dienst. VEREENIG ING VAN VRIJZ. HERVORMDEN te Velsen-IJmuiden-Oost. in het Vereenïgirigs gc-bouw (vac. Koloniehuis, Croeneweg). Nam» .7 uur: Ds. v. d. Bergh y, Eysinga, Santpqoul#

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 5