UW blad J UIT HET LEVEN VAN CHARLIE CHAPLIN. Naar Amerika! New-York! is het blad, waarin de plaatselijke belangen zoowel wat nieuws als wat adver tenties be treft HET OVERTUIGENDST en HET ZORGVULDIGST verdedigd worden. Abonneert U op de GOEDKOOPSTE Betrouwbaarste Best verzorgde courant Ab onnementsprijs: 10 CENT PER WEEK 40 CENT PER MAAND F 1.20 PER KWARTAAL Het Nieuwe DagbSad HET NIEUWE DAGBLAD MAANDAG 16 NOVEMBER 1931 toekomst en hebben tegenwoordig alléén voordeel van de militairen. Als de Italiaan- sche vloot een stuk of dertig pantserkruisers, •torpedobooten en onderzeeërs rondom Zara legt, zijn de verlaten winkels plotseling vol menschen. De bakkers maken geen brood genoeg, in de slagerijen hangen de beesten bij dozijnen, in de tabakwinkels ziet men niets dan de blauwe „kragen" der matrozen en de barbiers raken al hun parfums en bril- lantines kwijt, want daar zijn de matrozen verzot op. Als men bedenkt, dat alléén de pantserkruiser „Andrea Boria" 1200 man be manning heeft ,kan men er zich weilicht een begrip van vormen wat een bezoek der Ita- Iiaansehe vloot voor een stad met 12000 in woners be'teekent. Dan op e«n ochtend dreunt de lucht van de sirenen én stoomfluiten der vertrekkende booten en er blijft van deze „bestorming' niets over, dan de verlaten stad aan een vreemde kust, een hoop leege Marasdrino- flesschen, leege sigarettendoozen en eenige honderden opgeblazen lamshuiden, die bo ven de deuren der slagerijen hangen te dro gen, en die de boeren later met wijn vullen. Men vervoert den wijn nog op de manier van het oude Testament, in lamshuiden, die aan weerskanten van een armzalig ezeltje hangen Het is een akelig gezicht, deze sme rige ballons met vier beenstompjes, die de lucht in steken, en als men de touwen aan den hals opent, dan stort de wijn er uit, als bloed. De druivenoogst is voorbij. De stad is vol met karren en manden vol druiven, -die de boeren op de markt of aan een haven bren gen, waar zij op straat tot wijn ge maakt worden. Hoe? Nu, op de ouderwct- sche manier. Een boer trekt zijn broek tot over de knieën en stapt in een groot vat, dat met een gat onder in op een ander vat gezet is. Het bovenste vat is vol druiven en de boer stampt zoolang met zijn naakte voe ten in de vruchten, totdat alles door het gat geperst is. Zij-" beenen zijn als in bloed ge doopt en zijn broek soms ook. Dan wordt de druivenbrei in een groote ton in een. boot gegoten en gaat te midden van waschvrou- wen met hun manden, ezels, muildieren en hout naar de eilanden. De nieuwe wijn is zoet als limonade. Maar de wijn van Zara is goed; men moet maar vergeten hoe hij gemaakt wordt, evenals de vijgen, die voor de boerde rijen op den grond in de zon liggen te drogen, soms ook wel op een oud smerig schort. Het is herfst, de wijn, de olijven, de vij gen, de mais, alles is binnen en dus worden feesten gevierd. Men gaat met een carozza naar een of ander dorp, waar een Madonna vereerd wordt, men gaat onder de muziek der fascistische Avant-garde met de processie rond, men drinkt veel wijn, eet met de han den een stuk van een op open vuur gebraden lam, en staat in een kring, om te zingen. Soms zijn er een half dozijn van zulke krin gen, die op een open veld onder een boom, of voor een kroeg aan de straat staan en die allen probeeren, harder te zingen dan de concurrenten. Een geluk, dat het in de open lucht is. De' ezels, muildieren en geiten kijken soms wel wat verwonderd. Men zingt Kroaat- sche lieden, die al de vreemde Slavische me lodieën hebben, maar het is meestal hetzelf de stuk, dat zij eindeloos herhalen en het is gauw vervelend, evenals hun nationale dan sen, die op een kinderspel lijken, en wier hoogtepunt bestaat, in het zoo hard mogelijk op den grond stampen. 's Avonds worden verhalen verteld, hoofd zakelijk van „den Medic". „De Medic" is een legendarische roover, die verleden week in Gebenico werd opgehangen. Hij heeft jaren lang de bevolking van Dalmatië schrik en angst aangejaagd. De menschen sliepen niet, als zij wisten, dat „de Medic" in de buurt was. Hij werd eerst in Zara gearresteerd, toen vluchtte hij en eindelijk hebben de Joe- go-Slaviërs hem gepakt en opgehangen. Nu is hij dood, maar de legende leeft. De verhalen, die bij dozijnen verteld wor den .zijn soms niet zonder humor. Daarom geef ik er hier een enkele, die ik onthouden heb. „De Medic" kwam ergens in een kroeg met de boeren praten. „Zeg, is er iemand in jullie dorp, die erg arm is?" vroeg hij. Men noemde een oude boerin. Medic maakte haar een visite. De boerin vertelde, dat zij graag een koe wilde koopen, maar dat de bezitters er te veel voor eischten. „Hoeveel?" vroeg Medic. „500 Dinaar". Medic haalde 500 Dinaar uit zijn zak en gaf ze aan de arme vrouw. De boerin kocht gelukkig de koe. Eenige maanden later verscheen Medic bij den vroe- geren bezitter der koe. „Ik ben de Medic. Jij hebt toen een gemeen hoogen prijs voor die koe gevraagd. Dat moet gestraft worden. Geef mij oogenblikkelijk die 500 Dinaar, of ik sla je dood". De boer gaf de 500 Dinaar. In de gevangenis heeft hij zijn memoires geschreven, die over korten tijd uitgegeven zullen worden. Jammer, dat zij in de Kroaat- sche taal geschreven zijn. Eenige dagen vóór zijn dood vreesde hij, dat hij niet klaar zou komen met zijn memoires en vroeg daarom aan de politie een schrijver. Gedurende de laatste dagen van zijn leven heeft hij dus ge dicteerd als een echt, gearriveerd romancier. Met bewondering vertelt men, dat hij in den laatsten nacht 4 Liter wijn gedronken heeft, en 150 sigaretten gerookt. Den dag, dat hij opgehangen werd, is de ambtenaar, door wiens hulp Medic gearresteerd werd, door de familie van den roover vermoord. De tijding van Medic's dood kwam tegelijk met den Do X, No. 2, die in Italië den naam „Umberto Maddalena" heeft, ter herinnering aan den Italiaanschen nationalen held. Dat was juist een Zondag, en de Borra rustte. De zon steeg stralend op in het Oosten; de zee was kalm, het was een schitterende dag, de „zomer van St. Simeons", zooals de boeren hier zeggen. En dus wandelde men naar de kerk aan de Riva Nuova en keek in de lucht, om het wonder te ontdekken. De „Umberto Maddalena". Model Do X, door Italië in Duitschland besteld, (zooals ik hoor, zijn er drie besteld voor de Italiaansche luchtvloot, dus niet voor passagiersdienst) heeft een reis rondom Italië gemaakt en zou van Bari over Aucona naar Zara komen, en dan naar Pola en Trieste vliegen. Maar hij liet lang op zich wachten, totdat de menschen vertelden, dat er van Ancona getelefoneerd was, dat de machine de haven had verlaten. „O, dan is hij er nog lang niet!" vermoedde men, want de reis AncomiaZara duurt met de boot bijna een dag. Maar een oud boertje stond onbewegelijk in de lucht te kijken, zijn jas waaide in den wind en de franje aan zijn rood petje ging heen en weer. En plotseling schreeuwde hij, zoo hard als hij kon: „Eccolo la!" Maar niemand ver mocht iets te zien, en pas vijf minuten later onderscheidde men boven de eilanden een zwart stoeepje in de lucht. „Eccolo la eccolo la!" schreeuwde heel Zara en een half uur na den start in Ancona daalde de Do X kalmpjes op zee neer en gleed langzaam de haven van Zara binnen, die even breed als zijn vleugels was. Ik moet zeggen, dat de boeren hier zich niet erg opgewonden toonden, toen zij „het wonder" zag'eh. Zij begrijpen er het wonder baarlijke niet van en gingen heel gauw weer hun geiten melken en hun stal schoon ma ken. Maar de Italiaansche burgerbevolking was in extase en een dag lang werden de menschen, als troepen schapen, met roeiboo- ten op de machine en aan den anderen kant weer uit geladen. Men bewonderde de prach tige faiïteuils, men trachtte vergeefs iets van huiveringwekkende oorlogsmachines, kisten vol bommen te ontdekken. De machine zag er heel vredelievend uit. Den anderen dag ronkte de Do X met zijn twaalf motoren weer naar het Noorden. De sensaties zijn voorbij. Men maakt weer wijn en sigaretten men droogt vijgen en men prepareert zich voor de groote markt van St. Simeone. AGA. UIT HET LEVEN VAN RAMSAY MACDONALD. Zijn optreden in het Parlement en als Premier. Na den oorlog geloofde men, d-at hij zijn kruit verschoten had en dat het met hem was afgeloopen. In 1918 werd hij niet meer gekozen voor het parlement; in 1921 pro beerde hij herkozen te worden. De gelegen heid ervoor was het bedanken van Will Crocks als parlementslid en Mac Donald werd Labo ur- candid aat voor Woolwich an zijn plaats. Het bericht, dat hij terug wilde keeren in het Lagerhuis ontketende een groote actie tegen hem. Alle anti-Labour-krachten spanden samen om MacDonald te beletten om te slagen. De oude. kreet: Verrader! klonk weer door de straten. Het resultaat dier pogingen was een hevige strijd bij die tusschenverkiezing, waarop weinigen der oppositie zonder schaamte op terug kunnen zien wegens de gebruikte middelen. Zij is de verkiezing geweest, waar in alle haat voor MacDonald uit de afge loopen 7 jaren verzameld en weer tot uiting kwam. Het ging niet om de Labour-candidaat, het ging om MacDonald. Zestien dagen lang duurde de verbitterde strijd. Men beweerde, dat MacDonald im moreel was en wreed tegen zijn vrouw ge weest! En velen geloofden dit Mac Donald werd voor Woolwich ver slagen met slechts 683 stemmen. Hij keerde van Woolwich terug naar Aberavon een mijndïstrict in Wales, waarvoor hij vroeger al eens candidaat geweest was. Daar prepareerde hij zich voor de algemeens verkiezing in 1922. En toen, in dit district dat men als vrijwel hopeloos beschouwde voor een Labour-candidaat, toen bereikte hij weer zijn doel. Aan het eind van '1923 kwam nogmaals een verkiezing die gevolgd werd door de eerste Labour-regeering met James Ramsay MacDonald als eerste minister cn minister van buitenlandsche zaken. In 1924 viel hij door de „Roode Brief", een brief uit Rusland. Uit dezen brief, die op onverklaarbare wijze in de pers versoheen nog voordat het ministerie er iets van wist, haalde men dat de Labour-raadgevers onder Russiscben invloed stonden. Wat onjuist was, daar MacDonald tegen de communisten en semi-communistische invloeden gevochten had. „Communisme is een product van Tsarisme en oorlogsmentali teit. en wij hebben daar niets mee gemeen", zeide hij als voorzitter van de Labour Partij conferentie in 1927. Dat de Labour Partij in dezen achter hun MacDonald. leider stond, bewijzen de volgende resoluties op die conferentie aangenomen. Allereerst wenschte men geen aansluiting bij de Com munisten Partij. Ten tweede mocht geen lid daarvan officieel gesteund worden als Labour Candidate. En ten derde zou geen lid der C. P. lid van de Labour Partij mogen zijn. Met de mijnwerkerstaking in 1926 was hij het niet eens. Hij heeft «He pogingen aan gewend om het conflict in vreedzamen zin op te lossen, doch het. lukte hem niet. „Geweld lokt geweld uit", zei hij. „En als een algemeene staking komt treft ze niet de werkgevers, maar de groote massa". Hij beschouwde de staking niet als een „politiek- instrumenfc". De algemeene verkiezingen in 1929 be teekenden een 'groote, nationale campagne voor hem. Hij ging op tournee van Noord- Schotland naar het Kanaal van Bristol en Northumberland. Overal werd hij door groote en enthousiaste scharen begroet. Hij stak zes redevoeringen per dag af en hij drong aan op een absolute meerderheid opdat de Labour Partij haar eigen politiek alleen af zou kunnen. De meerderheid kregen ze niet, maar de Labour was wel de sterkste in het Lagerhuis. En MacDonald werd Premier voor de twee de maal. DE FINANCIëELE POSITIE VAN DEN HAAG. DE BEGROOTING BRENGT GEEN NIEUWE GEZICHTSPUNTEN. Onze Haagsche correspondent schrijft; De memorie van Antwoord van het college van B. en W. van 's Gravenhage betreffen de dc gemeentebegrooting is verschenen. Wij hebben daarin ijverig gezocht naar nieuwe gezichtspunten die onze mededeelingen, welke in het artikel over de financieels posi tie van den Haag zijn neergelegd, zouden kunnen wijzigen. Immers na het opstellen der begrooting en het schrijven van de me morie van toelichting is de vloedgolf van de crisis hooger komen opzetten, zóó, dat zoo wel de inkomsten, als de uitgaven van de bij het indienen sluitende begrooting verande ring, de eene in dalenden, de andere in stij genden zin, en belangrijk, moesten onder gaan. De begrooting zonder aantasten van het reservefonds en zonder belastingver zwaring sluitend gemaakt kan thans niet meer sluitend geacht worden. Het zoeken in de memorie van antwoord, thans verschenen, naar wat B. en W. den ken te doen om dat resultaat te bereiken, heeft niet veel vaststaands opgeleverd. B. en W. manen aan tot voorzichtigheid, maar spreken ook uit dat de gang van za ken moeilijk is te voorspellen, waarom groo- tere waakzaamheid nog geboden zal zijn. Bepaalde voorsteilen echter, die het toch wel in ieder geval globaal, te ramen tekort bij behoud der in de begrooting voorkomende cijfers, moeten wegwerken, vinden we slechts zeer spaarzaam aanwezig. B. en W. schrijven; „Wanneer blijkt, dat het evenwicht in de begrooting verbroken dreigt te geraken, zullen B. en W. zoo spoe dig mogelijk met voorsteilen te dier zake bij den Raad komen. In elk geval zullen dat spreekt vanzelf evenals tot dusver, geen nieuwe lasten op de gemeente mogen wor den gelegd of geen inkomsten mogen worden prijsgegeven, zonder dat tegelijkertijd de dekkingsmaatregelen daartoe door den Raad zijn aangewezen." De aandacht wordt dan gevestigd op de waarschijnlijkheid van een groote stijging der uitgaven voor Maatschappelijk Hulpbe toon. B. en W. willen zoo mogelijk vermij den om de begrooting met een deel van de algemeene reserve sluitend te maken, omdat men dan een bedrag als dekking van gewone uitgaven aanwijst, waarvan men weet, dat daarop voor de toekomst niet gerekend kan worden. De reserve dient voor onverwachte tegenvallers. Kunnen de tegenvallers tijdig worden voorzien, dan moet, zoo mogelijk, naar andere maatregelen worden gezocht, aldus B. en W. Het zoeken heeft in de Memorie van Ant woord nog een resultaat opgeleverd. Er wordt herinnerd aan de noodzaak van versobering op alle gebied. Hopen, we dan dat deze verso bering opnieuw de eindjes bij elkaar doet krijgen en dat er een niet belangrijk gedeel te van de reserve behoeft ingeteerd te wor den. Anders zou ook den Haag van zijn gun stige financieele positie worden beroofd. Eén feit van besparing vonden we: Ten aanzien van het gemeenschapoelijk vliegveld zijn Burgemeester en Wethouders met hun ambtgenooten van Rotterdam tot overeenstemming gekomen over de wen- schelijkheid den omvang der plannen, die sterk dreigden uit te groeien, binnen den opzet, zooals die dezerzijds oorspronkelijk was gedacht, terug te brengen. Een boerenboot vewt uit de haven. IIET GAAT GOED MET DE INDIëVLUCHTEN De N.R.Ct. heeft geïnformeerd naar de re sultaten van den wekelijkschen luchtdienst op Indië en vernam van P.T.T., dat deze gun stig zijn. Gemiddeld gaat 220 K.G. post per vliegtuig mee naar Indië en ongeveer 200 van Indië. Het aantal kilogrammen stijgt voort durend, alleen het aantal van het eerste vliegtuig van den wekelijkschen dienst in elke richting is nog niet overtroffen. Er kwam een dag, dat Alfred Reeves, Karno's manager in Amerika, overkwam en onze voorstelling bijwoonde. We speelden toen een schets genaamd „The Wow-Wows". „Dat is de man, dien ik in Amerika kan gebruiken", zei Reeves tegen Mr. Karno, op Charlie wijzend. „Pas maar op, dat die filmkerels uit Holly wood hem niet krijgen", zei onze baas. De nieuwe uitvinding van die dagen, de bios coop, begon juist veel artisten naar Holly wood te trekken, en reeds waren verschei dene goede spelers van Fred Karno's Ame- rikaansche toergezelschappen naar de film overgegaan. Het resultaat was, dat bijna ge- geregeld eens in de maand een dringend te legram uit Amerika kwam, luidend: „X. heeft vandaag film-contract gesloten. Zend dadelijk remplacant!" Fred Karno, onze baas, liet al de leden van de „Mumming Birds" bij elkaar komen en vertelde ons het nieuws, dat wij een touniée door Amerika zouden gaan maken. Tegen Charlie zei hij: „Ik zal met jou een stalen contract maken. Al zooveel van mijn menschen hebben mij daar in den steek gelaten en zijn aan de film gegaan, dat ik geen zin heb je passage te be talen, om je dan ook te zien verdwijnen". Charlie lachte. „Wees maar niet bang, baas", zei hij, „ik geloof niet, dat ik met alleen zoo'n camera voor mij, ooit grappig zal kunnen zijn". Hij meende het werkelijk. Nu verdient hij een fabelachtig inkomen, alleen door dat te doen! En zoo gingen we dan naar het land van belofte, de „Cairnrona" zou ons overbrengen. Wij reisden tusschendeks, te midden van een mengelmoes van Italiaansche, Russische en Iersche volksverhuizers. Een gebroken schroef hield ons één dag op. Op het gecos- tumeerde bal aan boord verscheen Charlie in een Indianencostuum en een zelfgemaak- ten hoofdtooi, leende van den scheeps-sla- ger een bijl en veroorzaakte groote conster natie onder de vi'eemde emigranten, door het uitvoeren van een wilden krijgsdans, met grimassen, bijlzwaaien en oorlogskreten, die het geheele schip alarmeerden! Hij maakte het echter weer goed door met veel gevoel vioolsolo's bij de scheepsconcerten ten beste te geven. Veertien dagen na ons vertrek uit Southamp ton landden wij te Quebec en haastten ons vandaar via Montreal naar New-York, om onze eerste voorstelling in het Colonial- Theatre bij het Central Park te geven. New-York! Mekka van variété-artisten! Vele herinneringen komen mij voor den geest aan deze dagen t-oen Charlie en ik een ka mer deelden, gedurende de periode dat de „Mumming Birds", in deze wonderstad op traden. Wij landden te Quebec op een Zon dag en Maandagavond werd de eerste voor stelling in het Colonial-Theatre gegeven. Wij bleven negen maanden in New-York, speelden in negen theaters ieder gedurende één maand. Ons repertoire bestond uit „The Wow-Wows", „Early Birds", „Jail Birds", „Jimmy the Fearless", en een sehaduw-pan- tomime, schimmenspel van een oud En- gelsch poppenspel, opgevoerd achter een wit scherm en compleet met clowns, komische politie-agenten Jan Klaassen, Katrijn en al wat dies meer zij. Na de middagvoorstelling gingen we vaak de paar uur, die we over hadden in ee'n der vele nieuwe, pasopgerichte bioscooptheaters op Broadway doorbrengen Dit herinnert mij aan de geschiedenis, hoe Charlie reeds 18 jaar geleden de sprekende film uitvond. Het gebeurde zoo: Wij verlieten eens het theater na een ma- tinée, en zooals gewoonlijk gingen we naar een bioscoop. Charlie was in een uitgelaten stemming, dien middag. Hij was vier keer door het publiek teruggeroepen. Om twee dingen geeft een artiest meer dan om wat ook op de wereldaandacht en applaus. Wan neer het publiek reageert, komt de acteur ook los en kan tenslotte zijn beste spel ge ven. Wij betaalden vijf centen en drongen toen langs den portier het stikdonkere zaaltje binnen, waar vele jonge paartjes, hand in hand, achterin zaten. De operateur achter ons in zijn hokje bij het toestel begon met een vreeselijk geratel te draaien. Charlie sprong op, zwaaide met zijn armen en gaf een gil alsof hij vreeselijk geschrokken was. Tumult in de zaal, terwijl wij hem met luide stemmen geruststelden. „Rustig daar!" riep een zaalwachter Char lie hield zich eenige minuten stil. Maar toen de eerste scènes op het doek verschenen en de held zijn mond opende om te spreken., kwam de glimlach van plezier weer op Char lie's gezicht en tot ons groot vermaak en tot verbazing van de overige toeschouwers, begon Charlie hardop mee te praten, de mondbewegingen van de figuur op het witte doek volgende, en liet deze den grootst mo gelijken onzin zeggen. Een meisje begon te giechelen. De geheele zaal begon te lachen. Het werd één dave rend gelach. Opgeschrikte zaalwachters en een booze directeur verschenen met zaklan taarns. Ontdekt! En we werden er allemaal uitgezet. Na onze' laatste avondvoorstelling, wandel den we meestal naar een restaurant „Bij Martha" genaamd in de 41ste straat. Daar kreeg je een diner bestaande uit acht gangen voor één dollar. Wij waren een hongerigen troep, want acteurs kunnen nu éénmaal niet een zwaar maal vlak vóór de voorstelling ris- keeren en na vier of vijf uur hard werken waren we dan ook allemaal uitgehongerd. Sommigen van ons gezelschap vonden hier wel eens bewonderaarsters of adspirantac- teuïs, maar Charlie Chaplin nooit. Hij hield! dergelijke' kennissen op een afstand, hij' scheen ongevoelig te zijn voor een paar mooie oogen en roode lippen. Hij dacht al leen aan zijn werk. In New-York zag Mr. Sullivan van de „Sul livan Company" ons spelen. De S.-Company bezat een groot aantal theaters waar films afgewisseld met variéténummers werden ver toond en wij werden voor een uitgestrekte! tournée geëngageerd. En zoo kwam onze laatste avond in New-< York. Goodbye, nieuwe vrienden, die we had den gemaakt! Goodbye Manhattan met je wolkekrabbers! Goodbye Broadway, „Mar tha", New-Yorksch even! EEN REVOLVERDRAMA TE AMSTERDAM» POGING TOT MOORD EN ZELFMOORD. Op een bovenhuis in de Pieter Nieuwland- straat te Amsterdam heeft Zondagmiddag een werkloos koperslager met een revolver geschoten op de jonge vrouw, van wie hij ge scheiden was, en die met haar heide kinde ren bij een zwager op bezoek was. Het schot schampte langs de slaap van de vrouw, zoo dat deze slechts licht gekwetst werd. De man, meenende haar gedood te hebben, richtte het wapen op zichzelf en schoot zich boven de oogen in het hoofd. Hij was on middellijk dood. De vrouw kon later mede deelingen aan de politie doen. Zij is zeer ge schokt. De man die bij zijn moeder in het woonwagenkamp woonde, had haar opge zocht en kwam haar juist tegen toen zij ver trekken wilde. AUTOMOBILIST OVERVALLEN OP DE HEIDE? Volgens de Maasbode is op de heide tus- schen Heeze en Someren een automobilist aangehouden door twee mannen, die zich voordeden als commiezen en die hem beroo- ven wilden. De heer deed of hij zijn porte- monnaie wilde te voorschijn halen, dóch trok zijn revolver, en loste een paar schoten op de aanranders. Tegelijkertijd zette hij den wagen in be weging en nam de vlucht. Volgens verkla ring van den automobilist zonden de aan randers hem nog twee schoten achterna, die echter geen doel troffen. LUCHTVAARTBERICHTEN. Duif, 15 Nov. 16.07 uur te Caïro, Amster dam naar Batavia. Specht, 15 Nov. 15.18 u. te Calcutta, Ba tavia naar Amsterdam. Leeuwerik, 15 Nov. te Parijs, Batavia naar Amsterdam. P.H. A.D.N., 14 Nov. Noodlanding we- gensm ist te Maubeuge, Amsterdam naar Pa rijs. Ooievaar, 14 Nov 15.58 u. te Bandoeng, van Amsterdam. DE MARINE IN 1930 DUURDER DAN DE RAMING. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van het hoofdstuk Defensie der Rijksbegroo- ting voor 1930, noodig, omdat de uitgaven voor het Nederlandsche eskader in Oost-In- dië het geraamde bedrag van f 850.000 met rond f 430.000 overschreden, voornamelijk door den brand op de „Sumatra". Het arti kel „bezoldiging" wordt verhoogd met f 1.163.000. Voor voeding enz. van een scheeps macht in West-Indië is f 100.000 meer noo dig. (VAN 4 X WEEK) (VAN 13 WEKEN)

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 6