VGDR. VELSEN-YMUIDEN BEVERWUK EN OMSTREKEN De Noordersluis. DIT DAGBLAD KOST 10 CENT PER WEEK. Uil het Verleden. ONS FEUILLETON. HET NIEUWE DAGBLAD ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents, per kwartaal f 1.20, losse nummers 3 cents. AD VERTEN TIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Luidsprekers Advvan Vraag en Aanbod 1—3 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. 1e JAARGANG No. 14. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM ROBERT PEEREBOOM Kantoor: KENNEMERLAAN 42, Telefoon 521. AGENTSCHAPPEN: IJmuidcn: H. BLOK, Jac. v. Heemskerkstraat 87; IJmuiden-Oost: M. N. DE WOLFF, Alb. Cuypstraat 16 cn Iv, WESSELIUS, Leeuweriklaan 6; Vclsen-NoordJ. J. WESSELIUS, Melklaan 62; Beverwijk: P. KASPERS, Groenclaan 11 w. DINSDAG 17 NOVEMBER 1931 IJMUIDEN. Interieur van het bediening sgébouw der Noordersluis. Wij bespraken in 'de beide voorgaande arti kelen de roldeuren en rolwagens en willen thans de middelen nog even bespreken, welke het mogelijk maken, aan de watermassa's ter weerszijden eerier deur een gelijk niveau te geven. De heer Hakkelink, technisch ambtenaar bij den Rijkswaterstaat*' deelde ons verder mede, dat in elk sluishoofd een viertal z.g. riolen aanwezig is en wel ten Zuiden en ten Noorden van een deur twee stuks. Deze. rio len loopen vrij wel evenwij dig en. hebben leder een normale doorsnede van pl.m. 15 M2. In het buitensluishoofd loopen twee riolen aan de Noordzijde om de deurkassen heen en twee aan de Zuidzijde om de deurnissen (de inhammen, waarin de zuideinden der deuren sluiten). Bij het binnensluishoofd loopen twee riolen aan de zuidzijde evenals bij net bui tensluishoofd, terwijl aan de Noordzijde twee riolen dooi- de deurkas loopen. Dit laatste is mogelijk daar bij het gebruiken der riolen de deur uit de kas is. Bij het buitensluishoofd was dit onmogelijk, daar in den regel steeds een der beide deurkassen droog moet staan. De riolen loopen trompetvormig in de sluis uit en in een richting, gericht naar het mid den eener deur. Dit is geschied om de water massa's die uit de riolen komen, elkaar dood te laten botsen om daarna gezamenlijk kalm over de volle 50 Meter breedte der sluis ar te doen vloeien. Dit was noodig om aan de schepen in de schutkolk een zoo rustig moge lijke ligging te geven. De richting en de vorm dezer riolen zijn proefondervindelijk in een waterbouwkundig laboratorium bepaald. Om een kalmere uitstrooming te krijgen zijn de monden der riolen dan ook vergroot van 15 M2. tot 28 M2 doorsnede. De capaciteit dezer riolen is enorm, hetgeen duidelijk zal worden, als men weet dat voor een niveauverschil van 1.40 M., 28000 M3. (acht en twintig duizend MS.) verplaatst moet worden, hetgeen in 6 a 7 minuten ge schiedt. De troskrachten 'die bij een të schutten schip optreden zijn geringer dan voor een dergelijk geval bij de Middensl.uis. Daar heeft het kolkvullen- en ledigen plaats door twee riolen, welke over de volle lengte der sluis door de muren loopen en op een aantal plaatsen het water door zijriolen, z.g. sprui ten, in of uit de schutkolk brengen. Hierbij worden echter, zijdelingsche krachten op schepen overgebracht, die weer door de tros sen opgenomen moeten worden. Elk riool bij de Noordersluis wordt door een schuif afgesloten, die een eigen gewicht heeft van 8000 K.G. en over rails in verticalen stand wordt voortbewogen. De opwaartsche beweging, waarbij de wrijving, veroorzaakt door den. waterdruk (deze is bij een verval van 4 Meter 130.000 K.G.) en het schuifge- wicht overwonnen moet worden, geschiedt door een electromotor van 5 P.K. De neer- waartsche beweging, waarbij geen wrijving door waterdruk overwonnen behoeft te wor den en het eigen gewicht mede helpt, ge schiedt door een electromotor van 3 P.K. De laatste beweging geschiedt in een onge veer driemaal sneller tempo dan de eerste. De in-, uit- en overschakeling geschiedt geheel automatisch. De schuiven, waarvan de onderkanten op 9.40 M. N.A.P. liggen, kunnen worden drooggelegd, waarvoor ter weerszijden een noodschuif wordt neergelaten en de aldus ontstane ruimte leeggepompt. De mechanische bewegingsinstallaties dezer schuiven alsmede die der reeds eerder besproken deuren zijn opgesteld in vier mas sief, in gewapend beton opgetrokken gebou- wen. De beide gebouwen aan de zuidzijde op de sluis bevatten alleen de schuivenbewegings- installaties; het gebouw aan de Noordzijde op het buitensluishoofd bevat de deuren- en schuivenbewegingsinstallaties, terwijl het ge bouw aan de Noordzijde op het binnensluis hoofd buiten de deur- en schuivenbewegings installaties nog de centrale bedieningsruïmte bevat. Drie dezer gebouwen hebben een vorm ge lijkend op een dun lichaam, waarop een groot hoofd. Dit is voortgevloeid uit het feit dat boven in deze gebouwen loopkranen, met een capaciteit van 10.000 K.G. hefvermogen zijn aangebracht en zich over railbanen bo- van de opgaande muren bewezen. Het ge bouw aan de Noordzijde op het buitensluis hoofd heeft een. lengte van 53 Meter en heeft alleen in het midden der lengte twee vaste steunpunten. Overigens steunt het op schar nierende gewapend betonnen kolommen, zoo dat het vrij tengevolge van de atmosferische invloeden kan uitzetten. Het gebouw aan de Noordzijde op het bin nensluishoofd overspant de deurkas of eigen lijk beter uitgedrukt een spelonk ter diepte van 24 Meter, waaronder een vloed zit ter dikte van 2.50 Meter. Doordat de muren van dezen spelonk wel iets ten opzichte van el kander kunnen bewegen, wat niet door de zwaar bewapende (de totale wapening ijzer- doorsnede bedraagt vierduizend vierkante centimeter) dunne vloerplaat kan worden be let, is het gebouw aan de einden, gelijk een brug op rollen opgelegd en is dus niet aan de enorme door de deurreacties veroorzaakte spanningen blootgesteld. Van dit gebouw uit worden alle mechani sche werktuigen bediend, dus zoowel van de schuiven als van de deuren. Hiervoor is een eleetriclen aanwezig, die op telefonische, door een der beide op de sluis aanwezige sluis- knechten gegeven wenken, op een schakel bord de betreffende handles inzet en uitscha kelt (zie afbeelding). Door verschillende op het schakelbord aan wezige verklikkerlampjes worden bepaalde standen der te bewegen deuren of schuiven aangegeven, zoodat het geheel goed is te overzien. Om deze centrale bediening mogelijk te maken ligt een warnet van (circa 25 K.M.) electrische kabels over het sluisterrein. SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Engelsche s.s. „The Viceroy" is Zondag morgen in ballast van Temeuzen aan het Hoogovenbedrijf te IJmuiden gearriveerd, om een volle lading ruwijzer voor Engeland in te nemen. Het Nedcri. s.s. „Fauna" is Zondagmorgen na aan het Hoogovenbedrijf te IJmuiden, een partij ruwijzer voor Hamburg te hebben bij geladen. naar genoemde plaats vertrokken. Het Engelsche s.s. „Alt" is Zondagmorgen na aan het Hoogovenbedrijf te IJmuiden, een partij ruwijzer voor Engeland te hebben bij geladen, naar Goole vertrokken. Het Nederl. s.s. „Stad Zaandam" is Zon dagavond met een volle lading ijzererts van Bilbao aan het Hoogovenbedrijf, te IJmuiden, aangekomen. Het Duitsche s.s. „Ivo" van de N.D.L. va rende in de gecombineerde dienst op Zuid- Amerika is Zondagmdidag te IJmuiden aan gekomen en opgevaren naar Amsterdam, om aldaar haar stukgoederen te lossen. Het Duitsche s.s. „Nordmark" van de H.A.L. is Maandagmiddag na in de Amsterdamsche haven haar stukgoederen te hebben gelost wederom vertrokken met bestemming Ham burg via Londen en passeerde de sluizen të IJmuiden. Het Duitsche s.s. „Landsee" wordt a.s. Woensdag' aan het Hoogovenbedrijf te IJmui den verwacht om een volle lading ruwijzer voor Denemarken in te nemen. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 16 November: Duitsch, Rhein, Hamburg. Engelsch, Eurymedon, Hamburg. Zweedsch, Munhfors, Skogale. Nederland, Maasstroom, Leith. Noorsch, Brunla, Oslo» Velsen en IJmuiden. Hoe het groeide. Den tijd van Holland op z'n smalst ,toen het IJ-water tot Beverwijk reikte en de strook tusschen IJ en Noordzee luttele kilo meters was, heb ik niet gekend; oude Velse- naren hebben me nog verhalen gedaan, hoe noordwester stormen het IJ vol pompten met Zuiderzeewater, zoodat het over den rijks straatweg kwam en zij hun huizen met mest- dammen tegen den indringerigen gast moesten beschermen. In mijn jeugd, een veertig jaar geleden, was 't eeïiige water dat van 't Noordzeekanaal, stevig vastgehouden tusschen zijn oevers en 't was and, zoover het oog reikte. Velsen dommelde tusschen zijn geboomte, als een oude juffrouw, die haar middag slaapje doet; het reikte slechts tot het ka naal en men verbaasde zich er over, dat daar aan de overzijde een groote kruidenierswin kel, naar Engelsch voorbeeld stores genoemd, was neergezet; die stond daar lang eenzaam en verlaten, maar heeft zich weten te hand haven. De Wijk, zooals Beverwijk genoemd werd, lag een twintig minuten ver, dat was een vreemde stad. De kleine huizengroep, die het dorp Velsen vormde, werd afgesloten door de school, van waar een donkere laan reikte tot het station netje, waarvan het omhulsel nog bestaat, halfweg die laan waren een paar kleine huis jes en in een er vair woonde de rijksveld wachter, wat je 's nachts als je er langs kwam, een zekere geruststelling gaf. Het sta tion was voor de dorpelingen een soort ont spanningsoord, daar ging je 's avonds naar toe onr de treinen te zien aankomen. Over de spoorlijn, een eindje zeewaarts, was een nederzetting van armelijke wonin gen, de Hei, waar achtergeblevenen van de kanaalgraverïj huisden, zoo men beweerde, benevens orgeldraaiers en zoo iets. We be schouwden dit als een soort zigeunerkamp en gingen er nooit door; je wou met dat volkje niets te maken hebben en als je naar IJmui den moest, liet je 't links liggen. Wat verder had de weg een bult, die Hooge Berg heette, wat voor dien heuvel wel een eervolle naam was en daarnevens heeft men gepoogd de industrie te importeeren door de stichting van een zandsteen fabriekje, dat de tering kreeg; Velsen was toen nog niet rijp voor industrie. Van den Hoogen Berg zag je IJmuiden in de verte, een straat langs de spoorlijn, die den kanaaldijk volgde en bij de sluis eindig de, maar de huizen reikten nog niet tot de katholieke kerk. Dan had je het schoolplein met huizen er om heen, een paar straatjes erneven en er achter; je had IJmuiden ge zien. Aan den overkant van 't kanaal wroette men in 't zand voor een nieuwe sluis, daar achter was bosch En dat een veertig jaar ge leden! A. H. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Letlandsch, Mari Saar, Leningrad. Duitsch, Elbing III, Elbing. Zweedsch, Wallonia, Gothenburg. Nederiandsch, Orpheus, Kopenhagen. Zweedsch, Sigrid Mathiesse, Westerfik. Noorsch, Svardisen, Hangole. Duitsch, Essen, Batavia. Engelsch, Tringa, Liverpool. Vertrokken. 15 November*. Engelsch, Rondo, Sunderland. 16 November: Italiaansch, Monte Santo, Vlissiaigen Duitsch, Nordmark, London. Duitsch, Ivo, Hamburg. VELSEN CREMATIE LOUIS BOUWMEESTER Jr. EEN AANGRIJPENDE PLECHTIGHEID. Onder buitengewoon groote belangstelling vond Maandagmiddag te Westerveld de cre matie plaats van het stoffelijk overschot van wijlen Louis Bouwmeester Jr. in leven Direc teur van „Scala" en Revue gezelschap. Onder de aanwezigen merkten wij op de heeren: H. B. La House en L. Coster namens de vereeniging W.D.V. uit den Haag: L. Cos- ter als directeur van „Palermo"; Louis de Vries, Hein Raven, oud-artiest, thans Direc teur van „het Zuid" te 's-Gravenhage, Kees Pruis, Piet Kohier, mevr. Theo Mann-Bouw- meester, Wiesje Bouwmeester, Henriëtte Da vids, Rika Davids, M. Maloitz, als seci\ van de Ned, Artiesten Vereeniging. Silvain Poons Jr., S. Poons Sr., Willy Ruys, C. H. Kalkman, di recteur van Scala, Isaac Israels, Dr. A. M. L. Riincke, H. Pinkhof (Rido), E. van Praag na mens het Nieuw Ned. Tooneel; Dr. E. Meihui zen, intendant van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage, J. Mer- kelbach directeur van den Stadsschouwburg te Amsterdam, C. C. M. van Hees, directeur van den Stadsschouwburg te Haarlem, J. Bu- ziau en S. Nieuwenhuizen, v. der Lugt. direc teur van Tivoli, Willy Mullens, K. ITuizinga, directeur van de Schouwburg-Mij. te 's-Gra venhage, Mi-. A. Mout, Dr. A. Ides, het voltal lig personeel van Scala en de revue-artisten, verschillende directeuren van Theaters uit de provincie, het geheelc orkest, Mr. Kokosky, A. E. Wunnink, directeur van Carré, Theo Frenkel, Kalman Knaack, mevr. Wijsmüller uit 's-Gravenhage e.a. Toen de baar, voorafgegaan door alle leden van het revuegezelschap, het crematorium bereikt had, was het podium reeds geheel in genomen door diverse bloemstukken en kran sen, voor het vervoer waarvan 3 auto's noo dig geweest waren. Als eerste spreker trad naar voren Louis de Vries namens het Tooneelverbond. ,,Mij is opgedragen", aldus begon spreker, „hier bij delaatste stonde een enkel woorci te spreken. Wanneer je dit nog zou kunnen hooren, zou je kunnen begrijpen hoe zwaar mij die droeve taak valt. Ieder kan begrijpen hoe verschrikkelijk het is dat je zoo plotseling bent weggerukt uit je mooie leven, dat zoo schitterend geweest is. Je waart de trots van je familie en .-.lien die je in dienst had. Veel ben je voor .ie vader geweest in zijn laatste levensjaren. Het is je goed gegaan totdat plotseling de wreede dood je wegrukte." Nadat spreker nog een bemoedigend woord tot den zoon van den overledene had gespro ken eindigde hij met een „Rust zacht" De heer Guus Kiehl zeide, dat hij, aan wien op dit oogenblik de laatste eer bewezen werd, kort geleden nog aan het hoofd stond van een inrichting op gebied van amusement en kunst, die eenig in haar soort was. Veel heeft hij gedaan en zeker zou hij oneindig veel meer gedaan hebben als de dood hem niet plotseling had weggerukt. Namens het gezelschap Plantage Fransche laan legde spr. een bloemstuk ten afscheid bij de vele andere op het podium. Verder spraken nog woorden van afscheid de heeren Mr. Kokosky, Willy Mullens, Elias van Praag, Mr. A. Mouth, Silvain Poons Jr., Poortvlied, Dr. A. Ides, S. D. Lelyveld en P. Wijsmuller. Terwijl de baar, welke omringd was door het voltallig personeel van het revuegezel schap, onder de tonen van het „Largo" van Ch. IT. Rinck langzaam daalde, kon menig een zijn tranen niet bedwingen. Nadat de droeve plechtigheid geëindigd was kregen de buitenstaanders (ongeveer 100) welke niet binnen gelaten konden wor den, gelegenheid na.ar binnen te gaan om de kransen en bloemstukken te zien. Nadat de baar was neergelaten, dankte de schoonvader van den overledene, de heer Sandbergen, de aanwezigen voor hun belang stelling. VELSEN. HET PLAATSELIJK STEUN COMITÉ. HERHAALDE OPROEPING. Door den burgemeester en den wethouder van sociale aangelegenheden is heden een herhaalde oproeping per post aan de bur gers van Velsen gericht om te komen tot op richting van een plaatselijk steuncomité. Deze herhaalde oproep luidt als volgt: „Zooals U bekend is, wordt in dezen tijd van crisis en werkloosheid door de gemeente gezorgd voor een groote schare van werk- loozen en steunbehoevenden. Deze steun kan echter niet zoodanig zijn. dat het niet ge raden is, daarnevens in een nader te bepa len vorm (steun, ontwikkeling, ontspan ning hulp te verleenen. Ook blijft er nog een groote schare over, die niet in de termen valt om steun van de gemeente te kunnen genieten, doch die hulp eveneens van noode heet. Het komt ons daarom gewenscht voor over te gaan tot het oprichten van een plaatselijk steuncomité, dat mede zal trach ten in de nooden van de door ons bedoelde personen zooveel mogelijk te voorzien. Ieder, die dit met ons eens is en met onze ge dachte sympathiseert, wordt vriendelijk ver zocht aan een der ondergeteekenden daar van schriftelijk mededeeling te doen, opdat zij daarna over kunnen gaan tot het bijeen roepen van een vergadering, waarin een en ander kan worden besproken en vaste plan nen kunnen worden gemaakt. Spoed is in deze zeer gewenscht." DIEFSTAL. Door v. d. B. te Wijk aan Duin is aangifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel, dat hij tegen een perceel in de Trompstraat te IJmuiden had neergezet. AANGEHOUDEN. Door de politie zijn twee personen aange houden genaamd I. B. en J. B., die beiden gesignaleerd stonden in het Algemeen Politie blad, de eerste voor 3 dagen hechtenis, de tweede voor 10 dagen hechtenis. Beiden zijn naar Haarlem op transport gesteld tot het ondergaan van hun straf. BEVERWIJK VOOR DE WERKLOOZEN. Maandag hebben de R.K. werkloozen voor de eerste maal gebruik gemaakt van het voor hen door het K.S.A.-bestuur beschikbaar ge stelde lokaal in het R.K. Vereenigingsgebouw in de Peperstraat. Een 35-tal werklooze ar beiders maakte van de geboden gelegenheid tot ontspanning een dankbaar gebruik. Zij konden zich den tijd korten door gebruik te maken van de verschillende spelen, die in de- zaal der St. Jozefgezellenvereeniging aan wezig zijn. De eerste kennismaking werd nog veraan genaamd door het genot van koffie en tabak. HET VERKEER IN DE BREESTRAAT. Hoewel de geasphalteerde rijweg van de Breestraat niet voor wielrijders is verboden, ondervindt het zeer drukke verkeer zeer veel hinder van de talrijke fietsers, die zich bij voorkeur op de gladde asphaltbaan voortbe wegen. Vooral des avonds peddelen de jon gens en meisjes lustig over den midden-rij weg heen en weer zonder zich in het minst iets aan het overige verkeer gelegen te la ten liggen. Zelfs zien zij er niet tegen op, om met rijen van drie, vier of meer personen naast elkander te fietsen, terwijl het al evenmin een zeldzaam verschijnsel is, dat gi-oepjes, die een ganschcn avond niets an ders doen dan „baantje" rijden, elkander op den asfaltweg rendez-vous geven. Deze toestand moest zeer ongewenscht cn ge vaarlijk worden geacht. Ongelukken zijn dan ook niet uitgebleven en meermalen moest een onachtzame „causeur" zijn nonchalance ten opzichte van het snelverkeer met een opgevouwen voor- of achterwiel bekoopen. Toch biedt de Breestraat ook voor wielrij ders ruimte te over. De beide parallelwegen moeten volkomen in staat worden geacht, om zelfs aan een zeer druk wielerverkeer het hoofd te kunnen bieden cn al zijn het nu geen asfaltbanen, de klinkerbestrating is toch zeer behoorlijk. Teneinde het wiel- rijdende publiek in deze richten op te voe len worden thans de fietsers door middel van borden, voorzien van een aanwijzing, naar de parallelwegen verwezen, evenals de automobilisten, die in de Breestraat nood zakelijk moeten parkeeren. Dit laatste is op den middenrijweg verboden. Hoewel tegen over de wielrijders nog niet met straffe hand kon worden opgetreden, mag worden ver wacht, dat zij de aanwijzing der borden zul len opvolgen, waarmede het doorgaand snel verkeer ten zeerste gebaat zal zijn. R.K. VROUWENBOND In de op V-rijdag 20 dezer in het K. S. A. gebouw te houden ledenvergadering van de plaatselijke af deeling van den R.K. Vrou wenbond zal de geestelijke adviseur Rector Th. Boonekamp een lezing houden over den Advent, de boetetijd, welke het hoogfeest van Kerstmis vooraf gaat. Tevens zal in deze bijeenkomst een afge vaardigde worden gekozen voor de politieke contact-commissie der R.K. Kiesvereeniging LEZING VRIJZ. IIERV. Maandagavond werd in het kerkgebouw in de Noorderparklaan de eerste der serie van drie lezingen gehouden, welke evenals voz'ig jaar door de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden is georganiseerd. Het kerkge bouw was voor een groot deel gevuld met be langstellenden. De spreker, Ds. Qorgelo hield een betoog over het onderwerp „De wachters bij het heiligdom". R.K. GYMNASTIEKVEREENIGING „S.S.S." Ter gelegenheid van haar eerste lustrum geeft de R.K. Gymnastlekvereeniging „Sport Staalt Spieren" op Donderdag 26 November a.s. uitvoering in de groote zaal van het ge bouw der K.S.A. Aan de uitvoering van hejj afwisselende programma zal door ruim 200 turners en turnsters worden medegewerkt. De algemeene leiding van den avond be rust bij den heer A. van Rijn, directeur van S.S.S. BEVERWIJKSCHE HARMONIEKAPEL. De Beverwijksche Harmoniekapel, dirigent de heer H, W. Hofmeester zal op Donderdag 26 November haar eerste winterconcert geven in de zaal van het Kennemer Theater. Elders in dit nummer geven wij het vervolg van ons geïllustreerde feuilleton, dat wij den lezers zeer ter lezing aanbevelen. KORTE INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE. Mr. Frans Veraart, een jong Ilaagsch advocaat, bezoekt een bal masqué in het kasteel Oud-Wassenaar, waar hij kennis maakt met eenige dames. In vroolijke stemming keert hij huis waarts. Op weg naar zijn ivoning heeft Ver aart daarna met zijn auto een aan rijding. Hij herinnert zich den vol genden morgen, dat hij den anderen automobilist, die dreigend op hem was afgekomen, neergeslagen heeft. Dat maakt hem zenuwachtig. De societeits- vrienden van Veraart, overste Mensing en dr. Van Buren, ontdekken dat er iets bijzonders met den jongen advo caat is. De een denkt dat geldzorgen hem kwellen, de andere vermoedt een vrouwen-affaire. Mr. Veraart wordt telefonisch uit de sociëteit weggeroepen naar zijn kan toor, waar iemand is voor een confe rentie. Omdat hij lang wegblijft maken de twee vrienden zich ongerust, zij gaan naar het kantoor, waar Veraart niet wordt gevonden, wél het lijk van een man, die door een dolksteek ge dood is. De Justitie verdenkt Veraart van den moord, hoewel de vrienden daar heftig tegen protesteeren. Tegen Veraart wordt een bevél tot inhechtenisneming uitgevaardigd. De twee vrienden besluiten op éigen ini tiatief naar Veraart te gaan zoeken. Het vermoeden rijst, dat Veraart ontvoerd isdoor Chineezen in een auto. Een spoor leidt naar Amsterdam

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 1