VGDR, VELSEN-YMUIDEN BEVERWÜK EN OMSTREKEN BIT DAGBLAD KOST 10 CENT PER WEEK. Tentoonstelling Tand- en mondhygiëne. SCHEEPVAARTBERICHTEN VELSEN Uit IJmuiden's verleden HET NIEUWE DAGBLAD A B ONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 0 cents, per kwartaal 1.20, losse nummers 3 cents. DVERTENTIEN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Luidsprekers Adv. van Vraag en Aanbod 1—3 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. 1e JAARGANG No. 17 DIRECTIE P. W. PEEREBOOM ROBERT PEEREBOOM KantoorICENNEMERLAAN 42, Telefoon 521. AGENTSCHAPPEN: ÏJmnidcn: H. BLGK, Jac. v. Heemskerkstraat S7; IJmuiden-Oost: M. N. DE WOLFF, Alb. Cuypstraat 16 en K. WESSELIUS. Lccuweriklaan 6; Velscn-NoordJ. J. WESSELIUS, Melklaan 62; Beverwijk: P. KASPERS, Grocnelaan 11 w. VRIJDAG 20 NOVEMBER 1931 IJMUIDEN. Opening door den burgemeester. Op de voorste rij de burgemeester, de heer R. G. Rijkens, met mevr. RijkensB. L. Paerl, tandarts. Op de tweede rij van links naar rechts: mevr. mr. BiewingaGymunk, T. D. Biewinga, tandarts; Dr. L. S. Limborgh Meyer, gemeente geneeskundige; A. Kool, secretaris van het uitvoerend comité; P. Bosman, wethouder voor sociale aangelegen heden en de heer Bakker Dirks, tandarts te Rotterdam. Bij de opening van de tentoonstelling voor tand.- en mondhygiëne in de U.L.O. school aan de Platanenstraat, IJmuiden-Oost, wa ren o.m. aanwezig: burgemeester R. G. Rij kens en mevr. Rijkens-van Slooten, wethou der P. Bosman, Dr. L. S. Limborgh-Meijer, directeur Geneesk. Dienst, Dr. D. v. der Kooy, de heëren R. v. d. Veld, Geneesh.-directeur v. h. Antonius-Ziekenhuis, T. de Biewenga, tandarts, J. Th. Moesveld, tandarts, J. Roo- zendaal, 2e voorzitter, afd. Noord-Holland der Vereen, tot bestr. der tandheelk., Eibrink Jansen, Direct, v. d. Schooltandartsendienst te 's-Gravenhage, W. Backer Dirks, voorzit ter der Vereen, tot bestr. v. tandbed. te Rot terdam, de raadsleden de heeren A. de Waal, W. v. Heyst. G. Heykoop en J. Luykman. Nadat allen in de gymnastiekzaal hadden plaats genomen nam de burgemeester het woord. Spr. zeide, na een geestige inleiding, over tuigd te zijn van het groote belang voor de volksgezondheid van een goede mondverzor- ging. Indien onderzoek en behandeling tot nu toe op onze openbare scholen niet zijn ingevoerd, is dit voor een groot deel te wij ten aan de financieele onmacht van het oogenblik. Een „reizende" tentoonstelling heeft altijd veel voor op eene ter plaatse georganiseerde, omdat de eerste uit den aard der zaak veel vollediger en minder kostbaar kan zijn. Spr. had eens de eer gehad een tentoon stelling van een „reizend drankweermuseum in „de Toorts" te Santpoort te mogen ope nen; de belangstelling daarvoor en het suc ces is groot-geweest en met de hoop dat ook op deze tentoonstelling de genomen moeite met groot succes zal beloond worden, ver klaarde spr. de tentoonstelling voor ge opend. Daarna nam de voorzitter van het uitvoe rend comité, de heer B. L. Paërl het woord. Allereerst heette de spreker alle aanwezigen hartelijk welkom, en dankte mede namens de andere leden van het uitvoerend comité den burgemeester, dat hij de tentoonstelling heeft willen openen. Tachtig a 90 pet. van het geheele Neder- landsche volk heeft een slecht gebit. Dat noodig geacht was de tentoonstelling eerst in de gemeente Velsen te houden is hier aan te wijten, dat de gemeente nog geen school tandartsendienst heeft. Wel is in de gemeen te de laatste jaren meer voor tandverzorging gedaan. Sedert October 1925 is aan het zie kenfonds, Velseroord een tandarts verbonden en nadien hebben alle ziekenfondsleden tand heelkundige hulp. Het deed spreker een groot genoegen te hooren, dat de burge meester ook den schooltandartsendienst zeer gewenscht acht voor de gemeente Velsen en hij sprak den wensch uit, dat de dienst spoe dig ingesteld zal worden. Na den heer Paërl sprak de heer Backer Dirks te Rotterdam, voorzitter der vereen, tot bestr. van tandbed. die er zijn voldoe ning over uitsprak dat er voor de tentoon stelling veel propaganda is gemaakt. Het jonge kind moet reeds met een goede verzor ging van het gebit vertrouwd gemaakt wor den .Daarvoor wordt aardige kinderlectuur verspreid. De heer Roozendaal, tweede voorzitter v. d. afd. Noord-Holland van de Vereen, ter bev. der tandheelkunde, huldigde den heer Paërl. Tenslotte sprak de heer Eibrink Jansen, directeur van den schooltandartsendienst te 's-Gravenhage over doel en werkwijze der schooltandverzorging. Ieder kind, aldus spr., dat van de eerste klas af onder controle van den schooltandarts is geweest, zal de lagere school verlaten met een volkomen gezond, alhoewel dikwijls gevuld gebit en met een juist begrip omtrent het gezond houden van den mond. Daar op 5 1/2 tot 6-jarigen leeftijd de eer ste blijvende kiezen en tanden doorbreken, moet het kindergebit in de eerste maanden, in de eerste klasse wordien nagezien. De kosten per kind blijven zeer laag. Zij bedra gen per jaar ongeveer 80 cent. De ouders kunnen medewerken in de eerste plaats door reeds vroeg met borstelen van het kinderge bit te beginnen; in de tweede plaats door niet te veel koekjes en snoeperijen te geven en vooral niet voor het naar bed gaan; in de derde plaats door de kinderen veel te la ten kauwen en niet zooveel mogelijk het voedsel week gekookt te geven. Wortelen, bruinbrood en appels werken zeer heilzaam door massage en natuurlijke reiniging. Als de schooltandverzorging over geheel Den Haag is ingevoerd, dan verlaten ieder jaar 10.000 kinderen de lagere school met een gezond gebit. Het onderhoud van de tanden is niet een bewijs van behaagzucht, maar even noodig als baden en wasschen en slapen. Spreker eindigde met den wensch dat door de bemoeiingen van de tandartsen de vul- behandeling in de toekomst nog meer toege past zal worden en dat het noodzakelijke kwaad, het dragen van eeh kunstgebit, tot' de uitzonderingen zal gaan behooren. Hierna werd een film vertoond, die duide lijk maakte, hoe de schooltandartsdienst werkt. De tentoonstelling is een druk bezoek over waard. Binnengekomen schepen. 18/11 Duitsch, Thessalia, Poty. 19/11 Ned. motor, Meuse, Parijs. Ned., Eemland, La Plata. Ned., Hontestroom, Londen. Engelsch, Maris, Londen. Ned.. Ariatue, Spanje. Duitsche motor, Magdalena, Guatanala Noorsch, Elsa, Huil. Noorsch, Bruse, Kopenhagen. Duitsch, Landsee, Rotterdam. Ned., Vechtstroom, Huil. Engelsch, Rye, Goole. Vertrokken schepen. 18/11 Ned., Nereus, Kopenhagen. Ned., Helder, Curacao. 19/11 Ned., Delftland, Buenos-Aires. Noorsch, Roholm, Tarsund. Engelsch, Authority, Londen. Engelsch, Nephrite, Llamelly. Ned. motor, Valk, Kepswig. Duitsch, Essen, Hamburg. Ned., Hardenberg, Cardiff. Ned. Melampus, Londen. Engelsch, Queenworth, Immingham. Duitsch. Tessalia, Hamburg. Ned., Salabanka, Hamburg. Ned., Aurora, Rotterdam. Duitsch, Sudsee. Cuxhaven. Ned.. Vesta, Rotterdam. Duitsche motor, Magdalena, Hamburg. TURNLUSTVEREENIGING „IJMUIDEN". In verband met het feit, dat de turnver- eeniging „IJmuiden" in October j.l. 30 jaar bestond, heeft het bestuur besloten voor de adspiranten een gezelligen avond te hou den op Vrijdag 27 November in gebouw Cycloop. SCHEEPVAARTNIEUWS. Na haar lading papierhout aan de Pa pierfabriek te Velsen te hebben gelost en te Amsterdam te hebben gebunkerd is het Noorsche stoomschip Koholm Donderdag morgen in ballast naar Farsund vertrokken. Het Duitsche stoomschip Landsee is Don derdagavond in ballast van Rotterdam aan het Hoogovenbedrijf, IJmuiden, aangekomen cm een lading ijzer voor Copenhagen te laden. Het Duitsche s.s. Essen van de HAPAG is Donderdagmiddag met restant lading stukgoederen van Amsterdam naar Hamburg vertrokken. Het Fransche s.s. Depute Georges Chaignc ligt momenteel te Nantes in lading en zal binnen enkele dagen vandaar vertrekken met een lading ijzererts voor het Hoogovenbe drijf te IJmuiden. Het motorpassagiersschip Colombia van de Kon, Ned. Stoomboot Mij. vertrekt heden middag met passagiers en stukgoederen van Amsterdam naar West Indië. Het Duitsche motorpassagiersschip Mag dalena komende van West Indië heeft gis teravond eenige passagiers te IJmuiden ge land en na een partijtje stukgoederen te hebben gelost, heeft dit schip haar reis naar Hamburg vervolgd. PLAATSELIJK STEUNCOMITé. K. H. KERKHOFF DIRIGENT DER „EENDRACHT". VEEL SYMPATHIEBETUIGINGEN. Naar wij vernemen wordt aan de oproe ping van den Burgemeester en den Wet houder van Sociale Aangelegenheden om een plaatselijk steuncomité op te richten, een veelvoudig gehoor gegeven. Vele symphatiie- betuigingen zijn reeds binnengekomen. Binnenkort kan dan ook een vergadering tegemoet worden gezien, om de werkzaam heden van het comité verder te bespreken en uit te werken. IJ. K. C. „ZILVERMEEUWEN". Het bestuur der IJ.K.C. „Zilvermeeuwen" heeft goedgevonden, dat de dames C. Ba.is, W. Licht en de heeren F. J. Licht, W. Effern, E. Bunte en C. Bonekamp een feestcommissie zullen vormen tot het houden van een feest avond in Januari 1932. PERSONALIA Voor het „Staatspractijkdiploma voor Han del en Administratie" is geslaagd de heer E. P. Ebbes te IJmuiden. SPEELTUINVEREENIGING „IN VEILIGE HAVEN". Door de speeltuinvereeniging „In veilige Haven" wordt, evenals verleden jaar, een St. Nicolaasfeest georganiseerd voor de leden en kinderen der leden. Het bestuur heeft zich de medewerking verzekerd van het ensemble Oestreicher met het Hongaarsche marionetten-theater, trans formaties, Hongaarsche viool, goochelaar, enz. Het St. Nicolaasfeest voor de kinderen vindt plaats op Zaterdag 12 December en wel voor de groep kinderen van 3 tot en met 6 jaar van 1 tot 3 uur, voor de groep van 7 tot en met 10 jaar van 4 tot 6 uur en voor de groep van 11 tot en met 14 jaar van 7 tot 9 uur. Voor de ouders is de avond, vastgesteld op Vrijdag 11 December. Het is te begrijpen dat deze 2 dagen het bestuur véél geld kosten. Daarom zullen de leden van de speeltuinvereeniging met lijsten rondgaan. Het hoopt dan ook dat de werkenden voor de werkloozen zullen offeren, opdat alle kin deren kunnen feestvieren. Wij willen dan ook gaarne een ieder op wekken met milde gaven op deze lijsten te teekenen. ELEKTRICITEITSBEDRIJF. AFLEVERING AAN DE P. E. G. E. M. VERMINDERT. Nu de Hoogovencentrale van het Provin ciaal elect-riciteiitsbedrijf te IJmuiden in ge bruik gesteld is, verminderde de afneming van stroom door de P.E.G.E.M. van de gemeente Haarlem. In September van die jaar werd aan de P.E.G.E.M. door Haarlem 490.500 K.W.U. afgeleverd tegen 992.860 K.W.U. in dezelfde maand van 1930. VOOR DE WERKLOOZEN. Door het bestuur van het mannenkoor „de Eendracht" werd besloten, om voor het op a.s. Zaterdag te geven concert, 50 toegangs bewijzen beschikbaar te stellen voor de werk- looze arbeiders uit Velsen en Vclsen-Noord. De toegangsbewijzen zijn te bekomen op Zaterdagmiddag a.s. van half 3 tot 3 uur in het gebouw „Concordia" op vertoon van stempelkaart. K. H. KERKHOFF. Tot dirigent der Harmoniekapel der Kon. Papierfabrie ken „de Eendracht' is met ingang van 1 Januari 1932 be noemd de heer Ka- rel H. Kerkhoff te Santpoort. De heer Kerkhoff werd op 10 Augus tus 1878 te Haarlem geboren en is de jongste der drie broers, die zich al len tot de muziek voelden aangetrok ken. De beide oud sten Frits en Johan zijn n.l. verbonden aan het Concertge bouworkest te Amsterdam, respectievelijk als le violist en solo-altist. De oudste, Frits, gaf zijn jongere broer Ka- rel, toen deze 9 jaar oud was les in het viool spel. Veel voelde vader Kerkhoff er niet voor ook zijn jongste spruit muzieklessen te doen geven daar de twee oudere broers al heel wat financieele zorgen hadden gebaard. Doch toen Karei na gehouden examen op 12-jarigen leeftijd als 2e violist in het orkest van wijlen den heer Kriens werd opgenomen, trokken zoowel concertmeester Tas, als later de wald- hoornist van Smirren zich den jeugdigen vio list aan en gaven hem gratis les. Daarna ont ving hij les in de hoogere viooltechniek van den vermaarden Chr. Timmer. Op 16-jarigen leeftijd had hij het reeds tot le violist ge bracht. Op zijn 14den jaar werd hij ook door Kriens als hoornist in zijn orkest opgenomen er maakte daar door de veelzijdige verbintenis sen vair dat orkest een uitstekende school als orkestmusicus mede Als jongeling van 18 jaar trad hij meerma len op als solo-violist, en mocht hij zich in dat opzicht in de schitterendste critieken verheugen. Intusschen zat Kerkhoff niet stil. Theorie en compositieles ontving hij van wijlen Philip Loots, welke lessen hij later voortzette bij de heeren Willem en Hendrik Andriessen. Hij kreeg verschillende aanbiedingen om als koor- en orkestleider op te treden. Door drukke bezigheden, nam hij ontslag als orkestlid der I-I.O.V., doch verleende steeds assistentie bij den heer Kriens, later bij de heeren Louis Boer en Nico Gerharz om wan neer noodig de solo's als alt-violist te vertol ken. En dat hij als altist een groote reputatie geniet, mag dienen als bewijs, dat hij dikwijls de vereerende uitnoodiging mag ontvangen om kwartet of kwintet te spelen met beroem de meesters als Prof. Carl Flesch, Piatygorsky e. a. Toen hij respectievelijk de mannenkoren „Haarlem's Zanggenot", „Proza en Poëzie", de gemengde koren „Polyhymnia", „Haarl. Ge mengd Koor", en het -Doopsgezind Zangkoor met succes had geleid, verder met dubbel kwar tetten uit die vereenigingen de hoogste onder scheidingen had behaald, daarbij nog een goed Symphonie-orkest te Santpoort tot groote hoogte had weten op te voeren, koos hij een anderen weg en werd verslaggever voor mu ziek voor de Stads-Editie van de Haarlemsche Courant. Toch zat hem het dirigeeren in het bloed en zoo werd hij in Januari 1917 dirigent van de Harmonie „De Eendracht" te Velsen. De successen met deze vereeniging behaald zijn hier te over bekend om er lang bij stil te staan. Vermelding verdient een concert in den Dierentuin te Antwerpen op 10 Aug. 1925, waar aanwezig waren veel personen uit de Ant- werpsche Harmonie-dirigentenwereld als Frans van Havenberge, Eug. Dubois, J. Martin en ook Jos. de Klerk uit Haarlem en de com ponist en dirigent Sam Vlessing te IJmuiden. Zoo schreef Jos. de Klerk in zijn verslag, dat de heer van Havenberge zijn bewondering uit sprak voor het mooie samenspel van het korps en over de zeer muzikale directie van den heer Kerkhoff. Met zeer veel lof gewaagde de oud militaire kapelmeester J. Martin over het expressieve spel en de sonoriteit van het en semble. In 1929 nam Kerkhoff ontslag, doch droeg zijn „troetelkind" zooals hij zijn vereeniging noemde, steeds een goed hart toe. En daar het thans de wensch is van haast wel alle leden dezer Harmonie, dat Kerkhoff en niemand an ders dan Kerkhoff hun leider weer zal zijn, heeft de Directie der Kon. Papierfabrieken hem als zoodanig weder benoemd. REORGANISATIE VAN DE. BRANDWEER. Op grond van de sedert dg reorganisatie van de brandweer opgedane ervaringen, is het college van B. en W. van mecning, dat met de drie automobielbrandspuiten resp. gestation nee rd te IJmuiden, Velsen-Noord en Santpoort-dorp, de geheele gemeente vo! doende kan worden bediend. Gezien den korten tijd, waarmede de brandspuiten ter plaatse van een brand kunnen zijn, lijkt het ook uit veiligheidsoogpunt bezien geen be zwaar de afdeeiingen, die een dergelijke spuit niet hebben, op te heffen en te voegen bij de afdeeiingen met een motorspuit. Door deze samenvoeging wordt het mogelijk een belangrijke besparing op dc uitgaven te ver krijgen. Voor opheffing kunnen in aanmer king komen de afdeeling Velsen (waaronder is begrepen Driehuis) en Santpoort-station. De afdeeling Santpoort-station en een ge deelte van Driehuis kunnen worden ge voegd bij de afdeeling Santpoort-dorp. ter wijl het overblijvende deel van Driehuis en de afdeeling Velsen bij IJmuien kunnen worden ingedeeld. De namen der brandweer- afdeellngen kunnen voortaan zijn: IJmui den, Santpoort en Velsen-Noord. In de praktijk is gebleken, dat een beman ning van tien personen, n.l. 1 brandmeester, Het gebouwtje aan de Kalverstraat. Al is de geschiedenis van IJmuiden nog jong, toch is er reeds een verleden. Een ver leden, waarvan de groote massa der ingeze tenen weinig weet. De Nedcrlandsch Hervormde Gemeente te IJmuiden-Oost bestaat nog maar 5 jaar, eerst op 1 Juli 1926 werd deze kerkelijke gemeente zelfstandig. Vroeger behoorde dit deel van Velsen. dat toen Velseroord werd genoemd, kerkelijk tot Velsen. De moedergemeente schonk aan het gees telijk welzijn van dit deel weinig aandacht. Daarvoor was een verontschuldiging. Velsen was een oude plaats met een bevolking, welke er van geslacht op geslacht woonde. En nu kreeg de kerkelijke gemeente opeens een aantal menschen te verzorgen, die daar gekomen waren omstreeks 1870 voor het gra ven van het Noordzeekanaal en het maken, van de sluis en die zich gevestigd hndden in keeten en houten huisjes op de heide, 't Was door den heer P. Vermeulen die hoofd der bijzondere school was op dc heide en die onder dit ruwe volkje woonde, dat de gees telijke nood werd gezien. En hij begon met steun van Amsterdamschc en andere vrien den te evangelisecren. Dat heeft hij met groote trouw gedaan, later ook op andere plaatsen. Er waren echter ook anderen, die zagen, dat er wat te Velseroord gedaan moest wor den. Daartoe behoorde Jhr. Mr. J. W. G. Bo- reel van Hogelanden, de bewoner van het landgoed Waterland te Velsen, De Neder- landsche Evangelische Protestanten Veree niging had te Velseroord een evangelist ge plaatst. Het gebouwtje, waarin men samen kwam, was echter klein en bouwvallig. Jhr. Boreel van Hogelanden heeft toen een nieuw evangelisatiegebouw laten zetten in de Kalverstraat, vlak tegenover de beurs. Dit fraaie gebouw was gezet naar de plannen van den architect Ir. A. J. v. d. Steur, later hoogleeraar te Delft, Het was vooral van binnen een lust voor de oogen. In 1907 kon het in gebruik worden genomen. Evangelist was toen de heer Joh. Gutteling, die in Vel seroord 20 jaar lang gearbeid heeft. In 1918 kon hij zijn arbeid overdragen aan een pre dikant, n.l. Ds. J. C. Helders, die nog predi kant van Velsen was, evenals zijn opvolger, Ds. W. Kroese tot 1926. Wij geven hierbij een foto van het mooie gebouwtje aan de Kalverstraat, dat later door Jhr. Boreel aan de Ned. Herv. Gemeen te geschonken is. Sinds er een hulpkerk achter is gebouwd, doet het gebouw dienst als consistorie en catechisatielokaal. Kathe der en banken zijn er uit verwijderd, maar velen onder de ouderen zullen zich nog het mooie .intiem-gezellige kerkje herinneren. Nu Jhr. Boreel van Hogelanden de ge meente verlaten gaat, zullen velen dankbaar herdenken wat hij ook in geestelijk opzicht voor onze gemeente is geweest. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII! 1 assistent-brandmeester. 2 chauffeurs en 6 brandweerlieden voor de automobielbrand spuit voldoende is, zoodat met dit gètal voor elke motorspuit kan worden volstaan. Bij doorvoering van deze reorganisatie kunnen worden ontslagen 2 opperbrandmeesters, 2 brandmeesters. 2 assistent-brandmeesters en 29 brandweerlieden, hetwelk in totaal een bezuiniging geeft van f2050.—. Daar bespa ring op de uitgaven onder de tegenwoordige omstandigheden ten zeerste geboden is. en de veiligheid van dc inwoners wat de brand- blussching betreft, voldoende is gewaar borgd, stellen B. en W. den raad voor, dat deze reorganisatie zal ingaan op 1 Januari aanstaande. HUISVESTING VAN DE O. L. SCHOOL C TE IJMUIDEN In de raadszitting van 31 Maart j.l. werd het college van B. en W. gemachtigd t-ot het doen opmaken van plannen en begrootin gen: lo. sloopen van school C. en het bouwen van een nieuwe schooi ter plaatse. 2o. Grondige restauratie van school C. Zulks meende de raadskamer daarna in de gelegenheid te stellen een beslissing te ne men omtrent de vraag, aan welke der beide oplossingen de voorkeur moest worden ge geven. De kosten van den bouw eener nieu we school inclusief dienstgebouw en dienst woning. zullen - f 103.000 bedragen, terwijl een verbouwing der bestaande school een bedrag van f 55.000 zal vorderen. Uit dc ge houden inschrijving van .leerlingen voor de de O. L. scholen bleek inmiddels, dat het

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 1