BUITENLANDSCHE ZAKEN EN WATERSTAAT. Uit het Buitenland. staten- generaal. ZATERDAG 21 NOVEMBER 1931 Het Belangrijkste nieuws. De beteekenis van het in Pa- lijs bereikte accoord en van de bijeenereping eener con sultatieve commissie. - Het onderzoek naar Duitschland's betalingsvarmogen. De voor geschiedenis van het htuidige memorandum aan de Bank voor Internationale Betalin gen. - De groote reparatie conferentie en de eventueele gevolgen van een misluk king. - Litwinof zegt dat de regeering van Sowjet Rus land ongerust is over de hou ding van Japan. Het -memorandum der Duitsche regeering inzake de bijeenroeping van de consultatieve commissie, die een onderzoek zal instellen naar Duitschlands beta'mgscapaciteit is te Bazel overhandigd, de regeeringen te Lon den, Parijs, Brussel en Rome zijn er van op de hoogte gesteld. De Duitsche regeering doet hiermee het voorstel, dat de Bank voor Internationale Betalingen te Bazel de speciale consultatieve commissie bijeenroept, welke voorzien is in het nieuwe p'an der Haagsche overeenkomst van 20 Januari 1930. De geschiedenis van het memorandum is de volgende: 21 Juni stelde de president der Vereenig- de Staten een uitstel van een jaar voor van alle betalingen op regeeringsschulden, re paratie- en herstelschulden. Het doel van dit initiatief was, bij te dragen in het herstel van het vertrouwen en daardoor den poli tieleen vrede, alsmede de economische stabi liseering in de wereld te bevorderen; Voor de commercieele schulden van Duitschland werd daarna de Stillhalte- overeenkomst getroffen; deaei overeen komst beteekende de verlenging van het aan de Rijksbank toegestane herdisconteerings- crediet. In plaats van een verlichting volgde ech ter een verscherping van den algemeenen financieelen toestand- En wat iedereen vooruit geweten had werd bewaarheid; de eerste groote maatregelen waren slechts de eerste stapjes, en die zouden door stappen gevolgd moeten worden. Frankrijk en Duitschland zijn daarop gaan onderhandelen over de te nemen maatre gelen en Engeland en Amerika hebben ach ter de couhssen en staande aan de zijde van Duitschland, groote pressie op deze on derhandelingen uitgeoefend. Frankrijk wilde de prioriteit van de re paratie-betalingen erkend zien. Duitschland (met Engeland en Amerika) verdedigde bij monde van Bruening en von Hoesch, de stel ling dat de commercieele schulden een on afscheidbaar geheel vormen met de poli tieke schulden. De overeenkomst betreffende de niet politieke schulden eindigt op 29 Fe bruari, het moratorium van Hoover voor de politieke schulden loopt 30 Juni af. Over de prioriteit van het een of het an der is nog geen overeenstemming bereikt. Doch men kan wel aannemen, dat de parti culiere belangen van Engeland en Amerika de weegschaal naar het Duitsche standpunt (dat het economisch belang van de wereld vertegenwoordigt) zal doen overslaan. Thans.is dus aan de orde de bijeenroeping van een speciale commissie die zoo snel mo gelijk een onderzoek moet instellen naar de betalingscapaciteit van Duitschland- Dat dit moet gebeuren, daar zijn Laval en von Hoesch het Donderdag over eens geworden. Op zich zelf is dit natuurlijk al een verheu gend verschijnsel. De Bank voor Internationale Betalingen heeft direct telegrammen gezonden aan de leden van den raad van beheer der Bank, waarin or machtiging wordt gevraagd de consultatieve commissie bijeen te roepen. Bovendien is aan den Rijksbank president, en de gouverneurs van de Bank van Engeland, de Bank van Frankrijk de Belgische Nationale Bank, de Bank van Italië, de Bank van Japan en de Federal Reserve Bank te New York. gevraagd leden, der commissie te benoemen. Ei' wordt aangenomen dat de circulatie banken der zeven bij de reparatiekwestie betrokken landen zeer spoedig vertegenwoor digers in de commissie zullen benoemen. Daarna zal wanneer de commissie van onderzoek rapport uitgebracht heeft een reparatie conferentie gehouden moeten wor den, waar de principes en de tegenstellin gen hierboven vermeld, aan de orde zullen komen. s Het welslagen dezer conferentie zal na tuurlijk ook goeden invloed hebben op de groote ontwapeningsconferentie, doch een mislukking die overigens onder de huidi ge zeer benarde economische omstandighe den niet goed denkbaar is zou een bijzon der slechten invloed op deze conferentie kunnen uitoefenen. Maar er zijn nog andere, en zeer gewich tige dingen, die in hun uitwerking op de politieke gesteldheid van Europa, direct af hankelijk zijn van den goeden afloop der re paratieconferentie. Wij denken bijvoorbeeld aan den toestand in Duitschland. Bruening's bewind staat en valt met het al of niet sla gen der Fransch-Duitsche onderhandelin gen. Va't Bruening dan zal het zijn ten gunste van de Hitlerianen en de conservatieven of ten koste van de rust in het Rijk. Want het Duitsche volk leeft op het oogenblik op de vulcaan der diepste tegenstellingen. L- A. China, Krachtig antwoord van Litwonow aan Japan. MOSKOU, 20 Nov. (V.D.) De dagbladen publiceeren het volgend antwoord van den commissaris van buitenlandsche zaken, Lit- winow op de verklaringen van Hirota d.d. 19 November. De Sowjetgereering neemt met genoegdoe ning kennis van uwe verklaring, volgens welke de Japansche regeering geen geloof slaat aan de geruchten betreffende schen ding van het niet-inmengingsprincipe hulp van den Sowjet aan de Chineesche ge neraals, waaruit blijkt, dat uwe regeering niets gemeen wil hebben met de onverant woordelijke verklaringen gedaan door offi- cieele Japasche persoonlijkheden, waar schijnlijk zonder sanctie van hunne regee ring. De Somjetregeering kon geen andere houding van uwe regeering verwachten met betrekking tot bovengenoemde geruchten, na de agsolute duidelijke verklaring, afgelegd door Karakahanc op bevel van de Sow jet- regeering inzake de strikte niet-inmenging in het Chineesch-Japansch conflict en het niet verleenen van eenigen hulp aan een der beide partijen. Gelijk uwe verklaring vaststelt ligt er een zekere analogie tusschen de huidige gebeurte nissen in China en het Sowjet-Chineesche conflict van 1929. Ik voel mij echter gedron gen te wijzen op de onjuistheid van deze analogie. Ondanks de grove inbreuk, absoluut duidelijk voor allen, gepleegd op de rechten van de URSS, welke erkend waren in een ver drag heeft de Sowjetregeering geen inval ge daan en er nooit over gedacht een inval te doen in Mandsjoer-e. Slechts na herhaalde aanvallen van Chineesche detachementen en witte gardisten op Sowjetgrondgebied hebben de Sowjettroepen de grenzen van Mandsjoe- rije overschreden teneinde de aanvallen af te slaan, de aanvallers te ontwapenen en om verdere aanvallen te verhinderen. Er is toen in de verste verte geen sprake geweest van bezetting of schending van de wettige rech ten en belangen van Japan. Zoodra de Sow jettroepen hun beperkte t-aak volbracht had den zijn zij weer teruggetrokken op Sowjet grondgebied. De Sowjetregeering neemt met voldoening kennis van de herhaarlde verzekeringen van de Japansche regeering, dat deze haar best zal doen te vermijden eenige schade toe te brengen aan de belangen van den Oost-Chi- neeschen spoorweg. Eveneens neemt de Sow jetregeering met voldoening kennis van de herhaalde verzekeringen van de Japansche- regeering. dat de Japansche troepen in gee- nen deelé voornemens zijn de activiteit te verlammen van dezen spoorweg. Toch is het noodig te constateeren, dat ondanks de aan vankelijke mededeeling, door u aan mij ge daan in opdracht van uwe regeering, volgens welke zij opdracht had gegeven dc militaire operaties zoo veel mogelijk te beperken ir Mandsjoerije, deze operaties sindsdien aan zienlijk uitgebreid zijn en buiten de limieten zijn getreden van de aanvankelijke zone. Daar deze omstandigheid de mogelijkheid van het toebrengen van schade aan de Rus sische belangen vergroot, moet de Sowjetre geering wel een ernstige ongerustheid gevoe len. Toch een commissie naar China? PAKIJS, 20 November (V.D.) De voor Vrijdagmorgen vastgestelde zitting van. den Volkenbondsraad is niet doorgegaan. In de plaats hiervan heeft een bespreking plaats gehad, waaraan werd deelgenomen door den president van den Volkenbondsraad. Briand, en den Amerikaanschen waarnemer Dawes. Tegen half zes hedenavond is de Raad in geheime zitting bijeengekomen. Japan heeft onder zekere voorwaarden, waarvan de bi- zonderheden nog niet bekend zijn, toege stemd in de zending van een enquêtecom missie van den Volkenbond en den Raad een schriftelijke desbetreffende verklaring toege zonden. DnitscMamd Het onderzoek van de betalingscapaciteit. Bij het Duitsche voorstel tot bijeenroephi! der commissie van de Bank voor Internatio nale -betalingen is, naar de D.A.Z. meldt een nota van de rijksregeering gevoegd die vier pagina's machineschrift omvat, aldus de N.R.C. Deze nota geeft een historisch overzicht van den loop van de Duitsche en de inter nationale economische crisis. De uiteenzetting begint met de ernstige schokken, die het Duitsche economische leven in het begin van -dit jaar heeft gekregen., gaat vervolgens over op de moratorium actie van Hoover en verwijst verder naar de resul taten van de onderzoekingen van de com missie Wiggin,' na eerst nog de belangrijkste conclusies van de Londensche-conferentie te hebben genoemd. Vervolgens wordt vastge steld, dat intusschen de internationale crisis en daarmee ook de toestand van Duiitschland ten zeerste is verergerd. Het is deralve nood zakelijk het geheele probleem opnieuw te on derzoeken. Hierbij merkt de Duitsche regee ring op, dat het niet alieen de taak van de consultatieve commissie kan zijn te werken binnen de in het plan Young getrokken gren zen. maar dat ook het probleem der parti culiere schulden in het onderzoek moet wor den betrokken. De Voss. Ztg. schrijft; De president der circulatiebanken zullen nu, zooals in het plan-Young is voorzien, de leden van de commissie moeten benoemen. Van de keuze dezer persoonlijkheden, over wie tot dusver nog geen afspraken zijn ge maakt. zal waarschijnlijk voor een groot deel het tempo van de verdere ontwikkeling af hangen. In Amerika is, naar Wolff uit Washington meldt, het Duitsche voorstel tot bijeenroeping van de bijzondere commissie van de Bank voor Internationale Betalingen zeer goed ont vangen. Te Washington is men zeer inge nomen met het bericht, dat Duitschland en Frankrijk tot overeenstemming zijn gekomen, inzake den tekst van den brief welken Duitsch land aan de B. I. B. zal zenden. Na een geslaagde regeling van de kwestie der herstelbetalingen, zal het Amerikaansche congres waarschijnlijk ook meer neiging dan tot dusver toonen om bepaalde voorstellen tot verlaging van de oorïogsschulden' goed te keuren. Engeland De belangen van het Joodsch- Nationaal tehuis in Palestina Eenige invloedrijke parlementsleden, o.w, Amery, Austen Chamberlain, Winston Chur chill, Lansbury en James de Rothschild, heb ben hun medeleden een uitnoodiging gezon den tot deelneming op 26 Nov. aan een ver gadering in het Lagerhuis, met het doel het weder oprichten van de commissie, die zal waken over de belangen van het Joodsch Nationaal Tehuis in Palestina. Ook de huismoeders moeten helpen. In zijn kwaliteit van voorzitter van de commissie, die de nu loopende Buy-British- week organiseert, heeft Sir John Gilmour een beroep gedaan op de Engelsche huisvrouwen om meer Engelsche landbouwvoortbrengse- len te koopen, aldus de N. R. C. Er waren 150.000 arbeiders minder op het land werk zaam, dan slechts 10 jaar geleden en dit aan tal kwam slechts voor een klein deel op re kening van verbeterde machines en organi satie. De voornaamste oorzaak was de voor liefde van Engelsche huismoeders voor bui tenlandsche producten, die goed konden zijn, maar niet beter dan de Engelsche. In groen ten in blikken was de Engelsche industrie zelfs in drie jaar tijds nummer één gewor den en toch werden nog meer buitenland sche blikken verkocht. Als ieder van de 10 millioen Engelsche huismoeders slechts 2 pond per jaar meer aan Engelsche land bouwproducten wilde besteden, zou de land bouwcrisis vanzelf in korten tijd opgehouden zijn. 50% verhooging der rechten LONDEN 20, November (V. D.) Bij be schikking van het ministerie van handel zal op alle goederen van klasse III van de in- en uitvoerlijst van het handelsbewijs, o.a. brandstoffen, ijzer- en staalproducten, elec- trische goederen en apparaten, machines, textielgoederen, chemicaliën, kleurstoffen, leer, leerwaren etc. vanaf Woensdag 25 No vember belast worden met een recht van 50 pCt. Amerika. Bij Grandi's afscheid van Washington. De Italiaansche minister van buitenland sche zaken, Grandi, heeft afscheid genomen van president Hoover. Alvorens Washington te verlaten had hij nog een uitvoerig noder- derhoud met staatssecretaris Stimson. waarna het gemeenschappelijke communiqué werd uitgegeven. Uit de mededeelingen, die buiten het com muniqué om in de pers zijn gekomen, blijkt wel. dat Italië hoopt bij de behandeling van de vlootquaestie op de komende Ontwapen in; conferentie op den steun van Amerika te kunnen rekenen, terwijl Hoover van Grandi de verzekering schijnt te hebben gekregen, dat -van Italiaansche zij-de de gouden stan daard gehandhaafd zal worden en -alles in hel werk zal worden gesteld om tot overeenstem ming met Frankrijk te komen. Over het schuldenvraagstuk schijnt -men echter niet tot- een oplossing te zijn gekomen. Alvorens naar Europa terug te keeren zal Grandi, naar gemeld, eenige dagen te Phila delphia en te Baltimore vertoeven, na een bezoek aan New York, waarheen hij heden morgen vertrekt en waar hij feestelijk ont vangen zal worden met een parade langs Broadway. De politie heeft mededeeling ont vangen van geruchten, dat (tijdens deze parade een poging zou worden gedaan tot het plegen van een aanslag op den Morgan-Bank. De Bank zal gedurende den intocht van Grandi door ongeveer 100 politieagenten be waakt worden. Voorts vreest men anti-fascis tische onlusten en zelfs aanslagen op Grandi door de tallooze Italianen, die te New York wonen. Derhalve heeft de politie omvangrijke veiligheidsmaatregelen genomen. Ruim 3000 politieagenten en detectives zullen langs de route die Grandi volgt als hij naar het stad huis rijdt, waar hij door burgemeester Walker ontvangen wordt, staan opgesteld. Het geheele verkeer langs Broadway zal gedurende dien tijd zijn stopgezet. TWEEDE KAMER. De vest eener nachtvergadering. Minister Beelaerts over het petitionnement. België en Genève. De vacature voor commies- griffier. Kleingoed. De jaarlijksche waterstaatslitanie. Dc Donderdagavondvergadering duurde tot J meenten eischten immers thans reeds dé ERNSTIG MIJNONGELUK. TOT DUSVERRE RUIM 30 ZWAAR GEWONDEN. LONDEN. 20 November (V. D.) Een ernstig mijnongeluk is heden gebeurd op den Bent- ley-mijn in de nabijheid van Doncaster, waarbij voor zoover tot dusverre kon worden vastgesteld ruim 30 mijnwerkers ernstig werden gewond. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Van de naburige mijnen zijn onmiddellijk red dingsbrigades de gewonden te hulp gekomen. DE ROMANTISCHE GENTLEMAN- DIEF. DE LENZ ZAL UITGELEVERD WORDEN Serge de Lenz. de beruchte Fransche gentle- man-inbreker, die, naar wij hebben gemeld, in een hotel van het centrum der Belgische hoofdstad, waar hij reeds een paar weken verbleef, op aanduiding van een der hotel bedienden werd gearresteerd, zal door de Belgische justitie alleen wegens het dragen van een valschen naam kunnen worden ver volgd. Aan den rechter van instructie ver telde hij eerst de inbraak en den diefstal in het kasteel van den hertog de Guise, te Diep pe, te hebben gepleegd ten einde zich van zekere documenten en juweelen die een historische waarde hebben om politieke redenen, meester te maken. Ook beweerde hij in opdracht van zeer hooggeplaatste per sonen te hebben gehandeld. Later kwam hij evenwel op zijn verhaal terug en zeide hij den diefstal uit wraak te hebben gepleegd. De Fransche rechercheurs, die naar Brus sel waren gegaan om de zaak te volgen, zijn naar Parijs teruggekeerd aldus de N. R. Ct. Vermoedelijk zal Serge de Lenz binnen zeer korten tijd reeds aan de Fransche justitie worden uitgeleverd. DE STRIJD TEGEN DE CORSIKAAN SCHE BANDIETEN. Van de „krijgsverrichtingen" op Corsika valt voor het oogenblik niet veel te berich ten. In de buurt van het dorp Scrivano, op korten afstand van Palneca, heeft Henri Bartoli, een oom van den onlangs doodge schoten bandiet, zich gevangen gegeven. Men beschouwt hiermede de stree'k van Palneca, een broeinest van bandietisme, als gezuiverd aldus de N. R. Ct. Spada, den vurig gezochten misdadiger, heeft de overheid nog niet in handen weten te krijgen. Hij zou dezer dagen 's avonds te St. André d'Orcino zijn geweest bij den man. die vroeger een postdienst tusschen Ajaccio en Lopigna heeft onderhouden. Volgens het verhaal was Spada verkleumd van koude en uitgehongerd. Tal van menschen meenen overigens de laatste dagen Spada hier of 'daar te hebben gezien. De vraag is nu of de bandiet erin is geslaagd uit de bewaakte zone te ontsnappen. Een afdeeling van driehonderd gendarmen en soldaten heeft met zes machine-geweren, een expeditie ondernomen In de buurt van Sozone en Balogna. Op Caviglioli en Torre, twee nog jonge bandieten, was het gemunt. Maar het is deze troepenmacht niet gelukt de twee roovers te pakken te krijgen. Wel zijn er veertig aanhoudingen gedaan en wa pens iii beslag genomen. drie uur in den diepen nacht. Wij zijn ver plicht onzen lezers daarover nog eenige me dedeelingen te doen. De minister zag evenals Mr. Heemskerk den Volkenbond met vele moeilijkheden om geven, zag ook het internationale recht maar heel langzaam groeien. Maar toch was hij ook met Mr. Heemskerk van oordeel, dat ex- moest worden voortgegaan, dat er niet moest worden voet gegeven aan een alles verlam mend pessimisme. De regeering zal dan ook niets nalaten om de positie van den Volken bond te steunen. En zal ook niets nalaten, wat in haar vermogen ligt om de Ontwape ningsconferentie te doen slagen. Minister Beelaerts van Blokland zeide zich daai-bij gedragen te weten door één nationaal front, van welks bestaan wel heel duidelijk is ge bleken door het zoo frappante welslagen van het vredes-petitionnement der Nederland- sche dagbladpers. Over de Belgische kwestie heeft minister Beelaerts niet veel nieuws meer gezegd: hij heeft het advies van oud-minister Heems kerk gevolgd om voortaan tijdens de gaande onderhandelingen met België geen bespre kingen meer op te wekken in de Kamers. De minister zeide en constateerde, dat hij met de meeste stelligheid ontkennen moest, op een of ander punt zijn Memorandum-stand punt te hebben prijsgegeven. Hij neemt daar van niets terug. Hij wees er alleen op, dat z.i. de practische gevolgen van de door hem in den Senaat geopperde mogelijkheid zoo gering zijn, dat hij de oppositie daartegen niet begreep. Nog eens drong hij aan op het bezien van de Belgische tractaatskwestie als één geheel en niet als ee'n verzamelingdetails Ook de minister bleek onthutst over de el lendige gevolgen van een economisch natio nalisme. In Genève zag de wereld eens bij het tractaat. Colijn het beloofde land, maai de wereld is het nog altijd niet binnen ge gaan. De bewindsman beschouwt voorts de contingenteering als een noodzakelijk kwaad, maar dat deze contingenteering als actieve handelspolitiek moet aangevat worden, daar mede stemde de bewindsman nu weer niet in. In tegenstelling tot de heeren Korten horst en Weitkamp zag de minister het meestbegunstigingsrecht nog niet fundamen teel aangetast en betoogde hij ook, dat onze economische positie er heusch niet slechter aan toe is, dan die van landen met een on derhandelingstarief. De minister deelde mee, dat er spoedig met Engeland onderhandelingen zullen worden gevoerd over den we derzij dschen uitvoer. Om vijf minuten voor drie (in den nacht) zag de heer Wijnkoop nog kans om zich het woord te doen ontnemen, nada thij allei-lei onhebbelijkheden uitte over minister Bee laerts, die het toelaten van een Russische handelsdelegatie afwees, teneinde allerlei communistische woelingen bij voorbaat te bedwingen. Uit wraak vroeg de heer Wijnkoop stem mingover 's ministers salaris! Welnu vanmiddag werd dit salaris door de Kamer gevoteerd met 641 stem. Ook de geheele begrooting werd aangenomen. Om vier uur vanmiddag begon de min oi meer eentonige, jaarlijksche litanie van Waterstaatsbelangen. Om vier uur. De eerste drie vergaderings- uren geven ons geen aanleiding tot uitvoe rige beschouwingen. Er werd allereerst langdurig gestemd om een nieuwen commies-griffier aan te wij zen. Deze stemming had tot resultaat, dat na een vijftal stemmingen benoemd werd Mr. Dieurvorst. Hij behaalde in de lafcaste stem ming 47 tegen Mr. A. F. Schepel 44 stemmen. Mr. Deurvorst is van R.K. huize. Daarmede is nu ook, na vele jaren, weer een reohtsch jurist in het bureau opgenomen. De Kamer werkte zich voorts door een groot aantal hamerstukken heen. Sommige daarvan hielden nog al op. Vooral conclusies, wier afdoening naturulijk noodzakelijk is, doch die vooral persoonlijke belangen betroffen. Rangenomen werd een aantal onteigenings- ontwerpen o.a. dat ten behoeve van ver bouwing van den stoomtramweg van Haarlem naar eLiden tot een electrischen tramweg enkele verzoenings- en scheepvaarttractaten. ook het ontwerp tot wijziging van beheer op de Utrechtsche klinieken (de bewindsman voor Onderwijs zegde toe, wanneer hij daar over met de stad Utrecht tot overeenstemming zou kunnen komen, in den raad van beheer cïer klinieken ook personeels vertegenwoordi gers te willen opnemen. Voorts het ontwerp dat korten ging op de bij de wet vastgestelde salarissen (Raad van State. Rekenkamer en Rechterlijke macht), waarbij de heer Suring wist te doen vastleggen, dat evenmin als de pensioensgrondslagen door dit ontwerp wor den aangetast de vaststelling der wachtgelden den invloed daarvan mogen ondergaan. Bij dit ontwerp wilde de s.d.a.p. geacht wezen te hebben tegengestemd. Tenslotte vermelden we dan nog dat de vroedvrouwen door de aanvaarding van het desbetreffend ontwerp, als gevolg van de door hen afgelegde zware examens, ook met de prae-nataie zorg worden belast, met -uitzon dering van enkele bijzondere gevallen, waar in doktershulp moet worden ingeroepen, Te vier uur eindelijk begon de jaarlijksche litanie over alle deelen des lands. Wij zullen ons daarbij beperken, immers we vinden alles weer terug in 's ministers a-edevoering van a.s. Dinsdag. We vermelden niet alies ui' heel het land, we vermelden wat belang voor onze lezers hebben kan. De hoeren Bakker, v. d. Waerden, Smeenk, Guit en de Visser hebben min of meer ver ontwaardigd er over geklaagd, dat de mi nister nog niet overtuigd is in het belang van werknemer en werkgever en in het alge meen belang dat in Waterstaatsbestekken de uitvoering der werken wordt gebonden aan de naleving van de arbeidsvoorwaarden uit de collectieve contracten voor de onderschei dene, bij de uitvoering geroepen bedrijven. Vooral werd betoogd, dat deze doorvoering in het geheel niet behoefde te wachten op de wettelijke bindendverklaring van het col lectief contract. .Verschillende groote ge- bindendverklaring. zonder schade. Vele der sprekers gaven aandacht aan de' gevaren van den weg. Mevr. v. Italliëvarr Embden en de heeren Bakker, van Braambeek, Guit en de Visser wilden langs vele wegen de weggevaren doen afnemen. Door onderwijs door eensgezinde verkeersregelingen, centraal nuitgevaardigd, door een rijks-ongevallen statistiek en vooral door den werktijd van chauffeurs te beperken en op dronkenschap toe te zien. De heer Guit wilde, wanneer de gevaren-inperking mee zou plaatshebben door arbeidsdmirbeperking, daarover in ieder geval de vakorganisaties radaplegen. De heer v. d. Waerden bleek geheel niet te spreken te zijn over het algemeen beleid van den minister. Hij vreesde dat Waterstaat keer is teruggevallen tot zijn „oude bevroren activiteit". Vooral was Ir. v. d. Waerden te leurgesteld om den weinigen voortgang met de reorganisatie van den rijkswaterstaat. Maar boven als klaagde hij, dat er nog altijd niets is gebeurd, dat hem wijst naar een g-oede regeling der electriciteitsvoorziening voor ons land. De heer Smeenk was lovender in zijn rede;' hij roemde den minister om wat hij deed voor den bruggenbouw. Tenslotte met hem was het slot van de sprekerslijst niet geko men vermelden we nog, dat de heer Duymaer van Twist pleitte voor afschaffing van bruggelden en andere rechten op de bin nenvaart. INTIMUS. (Ongecorrigeerd). Hans Heinz Ewers. En de bewoners van den Hundsrück. In de Hundsrück in Duitschland heerschfc _;roote verbittering tegen den schrijver Hans Heinz Ewers, de auteur o.a. van Allraune. En als men leest, wat deze Duitsche schrij ver over zijn Dutische landgenooten ge schreven heeft, dan kan men dit best be grijpen zegt de Tempo. In zijn roman: Ruiters in Duitschen Nacht schrijft hij o.a.: „Toen veranderde het tooneel. Vrouwen naderden met kinderen aan de hand, man nen met stokken en parapluies, allen in Zovi- dagskleedij- Hij wist dadelijk, vanwaar zij kwamen: uit den Eifel en van de Hundsrück-. kwamen zij. Leelijke gezichten, nauwelijks van menschen. Zij trokken voorbij, stom en grijnzend. Dit was zeker; zij wisten geen van allen waarvoor zij daar waren. Men had hen daarheen gesleept, uit de. laatste berg dorpen, uit de eenzame bosch-hutten gratis voeding, eenige bankbiljetten in de hand en nog een jeneverflesch erbij." De Hundsrlick-bewoners hebben Ewers. die hen zoo leelijk en slecht heeft afgeschilderd, uitgenoodigd eens naar de „menschapen" der Hundsriickstreken te komen kijken, maar vermoedelijk zal hij dat wel niet doen... PASSAGIERSSCHIP DOOR CHINEESCHE ZEEROOVERS UITGEPLUNDERD LONDEN, 20 Nov. (V.D.) Het passagiers schip Han Yang. dat den dienst onderhoudt op de lijn Honkong—Sjanghai is door Chi neesche zeeroovers overvallen en geheel uit geplunderd. Bij het eiland Namoa hebben de zeeroovers het schip weer verlaten. PORTRET VAN MUSSOLINI VERNIELD NEW YORK. 20 Nov. (V.D.) Uit de Sint- vituskerk te Sao Paulo in Brazilië is. ver moedelijk door anti-fascisten, een portret van den Italiaanschen premier Benitto Mus- solini gestolen. Men vond het doek later terug, in kleine snippers gescheurd. HET ENGELSCHE ANTI-DUMPINGSONT- WERP REEDS HEDEN WET. LONDEN, 20 November. (Reuter). Het Hoo- gerhuis heeft het ontwerp op den abnorma- len invoer voor laten gaan en reeds heden wet laten worden. "DUBBELE MOORDZAAK TE BANDOENG Bloemkweeker pleegt zelfmoord BANDOENG, 20 November (Aneta). Onder de rustige Europeesche bevolking op Java is een groote ontsteltenis ontstaan door een dubbele moordzaak. De Hollandsche bloem kweeker Boom heeft in den tijd van één jaar twee echtgenoot-en achtereenvolgens ver moord door toediening van arsenicum. On middellijk na het gerechtelijk onderzoek heeft de moordenaar gisteravond zelfmoord, gepleegd. OVERSTROOMING IN EEN DUITSCHE MIJN Vijf zwaargewonden. HINDENBURG, 20 Nov. (V.D.) Op de 305 M. verdieping van de Lud\vigsglück-mijn te Hin denburg brak een waterkeering door, waar door een groote slik- en watermassa in de mijn stortte. Vijf mijnwerkers werden door het water verrast en ernstig gewond. Andere mijnwerkers konden slechts met moeite hun kameraden redden. BIJEENROEPING COMMISSIE BANK VOOR INTERNATIONALE BETALINGEN BERLIJN, 19 Nov. IVD.) Bij het Duit sche voorstel tot bijeenroeping van de com missie van de Bank voor Internationale Be talingen is, naar de „DAZ" meldt een bege leidend schrijven gevoegd van de rijksregee ring. In dit schrijven wordt een historisch over zicht gegeven van het verloop van de Duit sche er. de internationale economische crisis. Hierbij wordt er een toespeling op gemaakt dat het niet alleen de taak van de Young- commissie kan zijn te werken, binnen de in 't oude Youngplan getrokken grenzen, maar dat ook het probleem der particuliere schul den in het onderzoek moet worden be-

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 3