DE BILT Engeland's nieuwe protectionisme. Van Bouwen en Wonen. De heer Evert Cornelis overleden. IJMUIDEN IJMUIDEN-OOST VELSEN-NOORD BEVERWIJK HET NIEUWE DAGBLAD MAANDAG 23 NOVEMBER 1931 IJMUIDEN MARKTPRIJZEN. Tabbot per K.G. f 0.90—f 0.65 Griet per 50 K.G. f 40—f 10. Tongen per K.G. f 1.50f 0.95. Groote schol per 50 K.G. f 27.50f 25. Zetschol per 50 K.G. f f 26.50—f 21. Kleine schol per 50 K.G. f 1.650f 4. Schar per 50 K.G. f 8f 4.50 Tongschar per 50 K.G. f 52 Rog per 20 stuks f 24f 16. Vleet per stuk f 2.80—f 1.70. Pieterman en poon per 50 K.G. f of 4. Groote schelvisch per 50 K.G. f 33f 26. Middelschelvisch per 50 K.G. f 23f 16. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 15.50 -f 7.50. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 9.50f 2.60 Kabeljauw per 125 K.G. f 30—f 25. Gullen per 50 K.G. f 11.50—f 0.70. Leng per stuk f 1.80—f 0.50. Wijting per 50 KG. f 2.00—f 1.70 Koolvlsch per stuk f 0.43. Makreel per 50 K.G. f 11f 4.45. Versche haring per mand f 3.45—f 2.65. Gezoute haring per mand f 3.50f 2.70. BESOMMINGEN. Pieter Cornells Duyvis Henriëtte Jacoba Derika 14- Paris Perseus Fram Atelante Protinus Scheldemond Johanna Friesland Z aanstroom IV Proef Et Olympia Flandria Peter D. Condor Zeemeeuw Cornelis Loger: K.W. 178 f 310. Versche haring L. T. 137 f 1200, IJM. 330 f 900, L.T. 2: Manden 280 f 1400 250 655 300 220 100 130 600 445 395 245 245 215 300 300 190 420 250 75 200 265 f 1900 f 3200 f 1600 f1800 f 1800 f 1400 f 3100 f 1900 f 1800 f 1200 f 1200 f 1200 f 1200 f 2300 f 1000 f 3000 f 2200 f 1900 f 1400 f 1600 f 2500, IJM. 831 ;8 f 215. WEDERSPANNIGHEID Door de politie in iJmuiden-Oost is Zater dag in arrest gesteld N. W. L. wonende te IJmuiden, terzake openbare dronkenschap en wederspanningheid. RIJWIELDIEFSTAL. C. M. B., wonende te IJmuiden deed aan gifte van diefstal van een heerenrijwiel, dat hij voor een pakhuis aan de Tegeltjesmarkt onbeheerd had laten staan. De politie stelt een onderzoek in. VELSEN AANGEHOUDEN Door de politie te Velsen-Noord is aange houden zekere A. de S-, zwervende, wiens opsporing was verzocht door den commissa ris van politie te Leiden, terzake van dief stal. Verdachte is Zondag op transport ge steld naar Leiden. DE WERKLOOSHEID. Het aantal bij de gemeentelijke arbeids beurs ingeschreven werkloozen bedroeg Za terdag 21 November 1137 tegen 1159 in de week daaraan voorafgaande. De bouwvak arbeiders stegen van 330 op 354. terwijl de metaalbewerkers terugliepen van 209 op 191. De groep kantoorbedienden liep terug van 38 op 37, de groep losse fabrieks arbeiders bleef stationnair op 385, terwijl de diverse beroepen terugliepen van 163 op 138. De huishoudelijke beroepen kwamen op een totaal van 32. Er zijn dus in de afgeloopen week 22 werkloozen minder ingeschreven. Bij informatie aan de Arbeidsbeurs deelde de directeur ons mede, dat deze terugloop wel niet blijvend zal zijn, aangezien de menschen niet over groote fabrieken of werken, doch over verschillende kleinere werkjes verspreid zijn. Ook zijn er eenige van de diverse beroepen bij de werkver schaffing ondergebracht. BEVERWIJK R. K. VROUWENBOND In de gehouden ledenvergadering van de plaatselijke af deeling van den RjK. Vrouwen bond wei'd medegedeeld, dat op 8 December een patroonsfeest van de afdeeling zal wor den gevierd. In de beide parochiekerken als mede in de kapel van het St. Jozefs Rustoord zullen op dien dag missen worden opgedra gen. Op 17 December zal voor de leden een demonstratie door de Pellery Mercurius wor den gegeven. De voorzitter deelde verder mede, dat voor de viering van het jaar feest onderhandelingen worden gevoerd met een tooneelgezelschap. Tot afgevaardigden in de contactcommis sie voor de R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" werden gekozen mevrouw C. Visser- Jorritsma en Mej. C. Lelieveld. De geestelijke adviseur, rector Th. Boonekamp hield ver volgens een lezing over de beteekenis van den adventstijd. A.V.R.O. -C OMITé. De door het plaatselijk A.V.RO.-comité ge organiseerde kindermiddag zal op Woensdag 16 December in het Luxor Theater worden gegeven Mevrouw Antoinette van Dijk zal de kinderen aangenaam bezig houden, terwijl ter afwisseling enkele films zullen worden vertoond. De matiné is ook voor kinderen van niet-leden toegankelijk. HET CRISIS-COMITé. Ten einde aan het onlangs opgerichte R.K. Crisiscomité de noodige middelen te verschaf fen zijn in de beide parochiekerken offerbus sen geplaatst, waarvan de opbrengst bestemd zal worden tot leniging van den nood in de gezinnen van crisis-slachtoffers. Dit comité bestaat thans uit de navolgende personen: Mej. M. M. van den Bergh, mej. Goemans, de heerenJ. H. Bremmers, W. J. Lubbers, van der Plas, Th. v. d Geest en A. Hilbers. Het dagelijksch bestuur wordt gevormd door de heeren A. van der Plas, voorzitter, W. J. Lubbers, secretaris en notaris J. H. JBremmers, penningmeester. MEISJE AANGEVALLEN EN BEROOFD. BEWUSTELOOS EN GEWOND LANGS DEN WEG GEVONDEN. Het Volk meldt, dat Zaterdagavond om streeks 10 uur langs den weg in voormalig Tongelre aan de Achterstraat een meisje ge vonden werd, dat daar bewusteloos neerlag. Het bleek de 18-jarige dochter van den sla ger Roy te zijn. Het meisje werd naar huis gebracht, waar het tot bewustzijn kwam. Het vertelde, dat het met een hard voorwerp op het hoofd was geslagen, waarna het bewusteloos neerviel. Uit haar taschje was een bedrag van f 57.50 verdwenen. De twee meisjes, die het beroofde meisje hebben gevonden, zijn dadelijk door de po litie gehoord, doch hadden niets verdachts gezien. De recherche zoekt den dader. Het slacht offer had een buil op het achterhoofd en een inwendige verbloeding. De toestand is rede- lijk. HOLLANDSCHE PRIJZEN IN DE IRISH SWEEPSTAKE. EENIGE HAARLEMMERS ONDER DE WINNAARS. De volledige lijst van de in Holland geval len prijzen van de Irish Sweepstake luidt als volgt: Brinkmann, J. W. B., A. v. Saxenstraat 18, Den Haag BCQ 58315 Castelagot. Claassen, F. A., Staringplein, Amsterdam 11126 BNQ Fire Away. de Boer, J. A., Plein Eendracht 13, Schie dam BCT 44720 Rackety. van Essen, Corn. Anthoniusstraat 46, Am sterdam BCK 21771 Princetown. Faas, Amsterdam BBB 10680 Bonny Boy 11 de Meur, D., Stadhouderskade 118, Am sterdam 59431 Earl Hill. Rietkerk, D. P., P. de Hoogstraat 2, Rot terdam BCL 29389 Leonard. Steinvorte, J. E., Burmaniastraat 5, Leeuwarden BEX 86605 Cat O'Nine Tails. Schagen, Leidschestraat 296, Haarlem, BZU 21605 Bower of Roses. v. Gastel, P. A., Amsterdam BGT 24011 Jacques E. Blanche. Cantante prijz envan 100 pond: H. Bell c/c Elders Fyffer, Rotterdam. J. de Boer, R'damsche Rijweg 152, Rotter dam. Chuff, Stolberglaan 33, Aerdenhout. Droog, Veerlaan 76, Rotterdam. A. Fluks c/o Boulogne, Ship Chandler, Guanastraat 11, Rotterdam, M. v. Hasselt, N. Gracht 96, Haarlem. P. J. de Jons, Amsterdam. B. Koeleman, Z. Amstellaan 230, Amster dam. Le Jeune Rumpet L.c/o Windra, Amster dam. H. Poort, Voorstraat 7, Harlingen. E. Renveld, Ferd. Bolstraat 12, Amsterdam P. C. Smit, Bildredijkstraat 111, Amster dam. Theeboom, Stadhouderskade, Amsterdam. Iedere pagina van dit blad is interessant En zoo blijft het! UTRECHT, 23 Nov. Hedenmorgen is te Utrecht op 47-jarigen leeftijd overleden de bekende dirige,nt van het Utrechtsch Stede lijk Orkest en musicus de heer Evert Cor nelis. INSTALLATIE VAN HET NATIONAAL CRISIS-COMITé. Hedenmiddag twee uur zou in de Trèves- zaal op het Binnenhof te 's-Gravenhage de installatie geschieden van het Nationaal Cri siscomité, dat gesticht is op initiatief van Prinses Juliana. De prinses zou daarbij een rede uitspreken, waarin zij dankbaarheid uitsprak, dat zij haar Moeder in deze dagen mocht ter zijde staan, en waarin zij aan spoort tot het brengen van offers. De voorzitter van het comit, jhr. S. van Citters, lid van de Eerste Kamer, zou daarna een rede houden, waarin hij het doel van het comité uiteenzet en aller medewerking in roept. NEDERLANDSCH MOTORSCHIP GEZONKEN. KIEL, 23 November (Wolffbureau)Gister avond is het Nederlandsche motorschip „Ma- raboe" in het Noord-Oost-Zeekanaal in bot sing gekomen met het Russische stoomschip Sibier. De Maraboe is gezonken, doch de beman ning werd gered. De Sibier liep slechts lichte averij op. LUCHTVAARTBERICHTEN. Specht, 22 Nov. 16.20 te Schiphol van .Batavia. Duif. 22 November 15.54 u. te Bandoeng van Amsterdam. Uil, 22 November 10.12 u. te Allahabad n. Amsterdam. Vijftig procent meer aan invoerrechten nog het einde niet. Wet op den abnormalen invoer Woensdag van kracht. Conservatieven en industriëelen willen nog niet De belofte van den president van den Board of Trade, Runciman, in het debat in het Lagerhuis over het wetsontwerp op ab normalen invoer gegeven, dat nl. zijn depar tement aan het einde van de week niet stil zou zitten, is in vervulling gegaan. Onmid dellijk nadat het ontwerp Vrijdag de konink lijke goedkeuring had verkregen en wet was geworden, maakte de oBard of Trade een lijst van fabrikaten en halffabrikaten be kend, waarop van Woensdag 25 November af een invoerrech tvan 50 percent zou worden geheven. Verscheidene artikelen op de lijst zijn reeds belast met een invoerrecht, soms tot 33 1/3 percent. De nieuwe 50 percent ko men er bij. Het is een lange opsomming die leert dat zeer veel zaken naar het oordeel van den Board of Trade voorwerpen zijn ge weest van dien abnormalen aanvoer. Ze om vat: aardewerk en glaswerk: metalen meu belen (leidikanten, ziekenhuis-meubels, stook gereedschap en haardstukken)messen, scharen, scheermessen, gereedschap voor hout- en metaalbewerking; stofzuigers, ra dio-ontvangtoestellen, schrijfmachines en onderdeelen voor zulke apparaten; wollen, zijden en linnen goederen; overjassen en mantels (die van rubber en leder en regen jassen uitgezonderd); mannen- en jongens- kleeding en handschoenen; pakpapier; fiets banden, hakken en zolen van rubber; lino leum; parfumerieën en toiletartikelen zooals tandpoeders, -pasta's, -waters, poeders en cremes, lippenstiften, rouge en blanketsel enz. en ook poederdoozen, nagelpoetsers, -scharen en -vijlen, zeepdoozen e.d. De conservatieve pers is ingenomen met den maatregel maar blijkbaar nog lang niet volaan. Zij beschouwt de nieuwe wetgeving als een voorlooper voor uitgebreidere bescher mende maatregelen, welke, zooals zij het uit drukt, het land moeten redden van een over strooming door buitcnlandsche goederen, den Britschen arbeider werk moten verschaffen en trouwen „allerwege als onvermijdelijk worden beschouwd". Men weet dat een aan zienlijk deel der bewoners van het land een algemeen tarief allerminst als onvermijdelijk beschouwt en dat de kundigste economen in tegendeel van meening zijn dat het effect er van voor Engeland en voor de wereld ramp spoedig moet zijn. Dat de wet op den arbnormalen invoer slechts voor zes maanden geldt wordt door de conservatieve pers als een voordeel uitgelegd, omdat deze korte tijd de regeering zal dwin gen spoedig den grooten en blij venden maat regel te nemen, nl. dien voor de algemeene bescherming van de Britsche industrie door tarieven. En in die industrie moet ook het landbouwbedrijf van het land worden be grepen. In industrieele kringen is men ook dank baar maar niet voldaan. „De lijst van nieuwe Invoerrechten", heeft men daar doen weten, „is goed maar ze gaat niet ver genoeg. Meer hoofdindustrieën, zooals die van ijzer en staal, hadden beschermd moeten worden". In die kringen kan men echter troost put ten uit een opmerking van Baldwin, die als zijn meening heeft te kennen gegeve, in een rede in een provinciestad, dat een invoer recht op staal niet lang kan uitblijven. Zijn gedachtegang is dat de Engelsche staalin dustrie met tarieven een wapen zal krijgen voor het doorzetten van internationale af spraken met evenredige verdeeling van de Het rechtstreeksch gevolg van deze nieuwe markten. maatregelen van den B. o. T. zal zijn dat alle opgesomde zaken belangrijk duurder zullen worden. Als resultaat van inkrimping van den invoer zal ook de uitvoer gaan inkrim pen, niet het minst omdat met duurdere le- venskosten ook de productiekosten in uitvoer bedrijven en dus hun uitvoerartkelen meer geld zullen gaan kosten. Dit proces van in krimping is, zeggen economen (die zich niet met politiek en overweging van groepsbelan gen inlaten), zeer nadeefig voor de alge meene welvaart in het land. Woningbouw. Snelle be bouwing in sommige gemeen ten op het platteland. Speculatiebouw. Open- en gesloten bebouwing. Het grootste deel .der gemeenten, die hun bebouwde kom hebben vergroot, deden dit in hoofdzaak door woningbouw. Deze is naar de maatschappelijke en vooral financieele positie der bewoners, te verdeelen in arbeiders-, middenstands- en villa-bouw. Het woningvraagstuk is door de belangrijke uitbreiding van vele gemeenten, door de ver anderde eischen, die bewoners aan hun wo ningen stellen, en door de mogelijkheden, die technische vindingen op dit gebied open den, een zaak geworden, die meer dan vroe ger de aandacht van volk en overheid vraagt. Onderscheidende woningbouw in de steden en die in landelijke gemeenten, willen wij ons in deze bespreking tot de laatste beper ken, mede in verband met de uitbreiding, die de gemeente Velsen heeft en nog bezig is te ondergaan. De groei van het aantal inwoners eener gemeente wordt beïnvloed door: le. Vestiging van industrie, met de daar door ontstaande bestaansmogelijkheden, (ar beiderswoningbouw) 2e. Door verbeterde verkeersmiddelen, met nabijliggende groote steden voor hen die hun werkkring in deze steden hebben, doch een woning op het platteland verkiezen boven een in de stad (forensen-, middenstands wo ningen). 3e. Door de aanwezigheid van groote bouw terreinen, gelegen te midden van natuur schoon en in een gezonde omgeving (villa- bouw). Vele gemeenten, waaronder ook Velsen, werden door geheel of gedeeltelijk samen gaan van de bovengenoemde voorwaarden, maar vooral ook door de reclame, die grond en bouwspeculanten in dagbladen en tijd schriften voor hun bouwterreinen maakten, bezocht door de stedelingen, die een lande lijke woonplaats begeerden. Wegen werden aangelegd, woningen ver rezen uit den grond en binnen enkele jaren was een gemeente van tuinders en boeren met hun landelijke woonhuizen, schuren en tuinen, landwegen en paden met heggen om zoomd, veranderd in een woonoord^ voor fo rensen, fabrieksarbeiders en ambtenaren, huizende in hun nieuwe woningen, langp naar alle windrichtingen gaande straten., die ter nauwernood nog hier en daar ruimte lieten voor een boerenhofstedee of tuinderswoning. Dat aan gemeente-besturen en vooral aan ■het personeel van openbare werken en wo- ningdienst moeilijke vraagstukken betreffende wegenaanleg, rioleering, bouwcontrole enz. om snelle afdoening zich opdrongen, spreekt van zelf. Die gemeenten, welke hun uitbreidings plannen gereed hadden en deze in verband met gewestelijke plannen nauwkeurig had den uitgelegd, die hun openbare diensten van bekwame leiders hadden voorzien, kon den rustig hun nieuwe inwoners ontvan gen. Vele gemeenten waren eehter op zulk een snellen groei niet voorbereid en moesten in korten tijd hun openbare diensten uitbreiden of veranderen. Bouw- en grondspeculanten, die hun winstmogelijkheden zoo snel mogelijk ver wezenlijkt wilden zien, dorpstimmerlieden, die in den snellen groei hunner gemeenten een mogelijkheid zagen om zich als aannemer of bouwondernemer te vestigen, drongen in hun bouwijver de gemeentebesturen tot snelle beslissingen inzake wegenaanleg en bebouwing beslissingen, die niet altijd juist waren. Het zijn voornamelijk genoemde bouwon dernemers, die door hun annonces en adver tenties de menschen uit de steden haalden om aan hen hun confectiewoningen te ver- koopen, die tot een min of meer geforceerde in elk geval snelle uitbreiding der gemeenten bijdroegen. Zij zijn het ook, die het karakter der nieuwe huizen zooals die nu zijn verrezen, grootendeels hebben bepaald, die den koop- en huurprijs der nieuwe woningen hebben vastgelegd in verband met de winstprocenten van het hun door banken en particulieren geleende bedrijfskapitaal. Of dit de beste oplossing is om tot een goeden en economischen woningbouw te ge raken, wil ik in het midden laten, doch dat er uiterst volledige bouwvoorschriften naast een zeer gestrenge bouwpolitie noodig zijn om de zuiver uit winstbejag bouwende speculanten in toom te houden, is zeker. De in de gemeente Velsen gegroeide nieuw bouw bestaat in hoofdzaak uit arbeiders- en middenstandswoningen. De eerstgenoemde meestal in gesloten blok- bebouwing, de tweede veelal in zgn. half open bebouwing, d. i. een bebouwing, met tusschen elk woonhuis aan weerszijden een open ruimte van plm. 5 Meter. Met dezen bouw is bedoeld het landelijk karakter der streek te bewaren en zooveel mogelijk het natuurschoon in den vorm van boomen en heesters te sparen. Dit doel is door de half-open bebouwing niet bereikt. De voornaamste oorzaak voor deze misluk king is, dat de tusschen de woningen ge spaarde ruimten te klein zijn, te gering van oppervlakte om den indruk van een landelijke bebouwing te verkrijgen. Wat aan boomen en struiken bij dezen bouw is gespaard gebleven is bitter weinig, doch wat aan leelijke kippenhokken, schuur tjes en schuttingen zichtbaar komt is bitter veel De allusie, die nele stadsmenschen, die buiten gingen wonen hadden, die van een vrije woning gelegen te midden van groen en bloemen, vrij van het aanschouwen van 's buurmans dagelijks doen en laten, Is in de half-open bebouwing niet verwezenlijkt. Wat dit betreft woonden de menschen in de stad, waar niemand zich veel om zijn naasten buurman bekommert, eigenlijk vrijer, afgezien nog van het feit, dat daal de gelegenheid tot het fokken van kippen of het veredelen van ganzen, eenden of an der gedierte met alle uit dit bedrijf voort komende bouwsels, geluiden en geuren, slechts in zeer beperkten omvang mogelijk is. Gaande langs een weg, waar in half-open bebouwing gebouwd is, merkt men op, dat deze een rommelig en onrustig aanzien heeft. In de meeste gevallen vertoonen de woon huizen langs zulk een weg te veel persoon lijks in hun bouwtrant om zich zoo dicht naast elkander te kunnen verdragen, waar door het geheel als wegbegrenzing onbevre digend werkt. Mij lijkt het gewenscht, bü half-open be bouwing het aaneen-bouwen van 2 tot 6 woningen toe te laten, doch met open ruimten tusschen de ontstaande blokken, minstens even groot als de 'bouwblokken zelf, of in elk geval indien alleen staande woningen wor den gebouwd, de ruimten tuschen de huizen op minstens 8 M. te stellen Zeker is het gewenscht, dat de schoon heidscommissies, die over het uiterlijk aan zien de bebouwing hebben te waken, zorg dragen, dat de in half-open bebouwing ge bouwde woonhuizen een bouwtrant hebben, die zich met dien van de buurhuizen ver draagt en er een goed geheel mee vormt. Be gesloten bebouwing in de landelijke gemeenten, meestal arbeiderswoningbouw, doch ook wel middenstandswoningbouw, met langs de hoofdverkeerswegen winkels, heeft door zijn geslotenheid bijzondere eischen. De huizen staan zonder tusschenruiiriiten tegen elkaar met geen of kleine vóórtuinen, en met achtertuinen van voorgeschreven diepte. Hierdoor ontstaan de straatwanden, welker hoogte dient te worden vastgesteld in ver band met de breedten der straten. Daar dit niet of zonder gevoel voor pro portie is gebeurd, zijn die holle ongezellige buurten ontstaan, die alleen door het aan brengen van gazons of boomenrijen aan trekkelijker gemaakt kunnen worden. Overigens is het zeer de vraag, of bebouwing door aaneengerijde huizen, aldus vormende min of meer rechthoekige bouwblokken, uit een oogpunt van bewoonbaarheid de juiste is. In vele gemeenten en ook in Velsen is ge bouwd volgens het door bouwondernemers gebruikelijke systeem van bouwen met een vastgesteld woningtype. Dit is een type, dat door de koopers of huurders der huizen bij voorkeur wordt ver langd, als het best strookende met hun ge woonten en levensbehoeften en dat nu in eindelooze herhaling straat in straat uit wordt voortgezet. Bij deze zg. economische bouwwijze zijn er altijd woningen, die door hun ligging en indeeling geheel of gedeeltelijk van zonlicht verstoken zijn. Dit zijn dan de woningen, die het langst onbewoond staan maar tenslotte toch wor den verhuurd en verkocht Uit den eersten eisch van bewoonbaarheid het in ruime mate gelegenheid bieden tot toetreden van zonlicht in de woning, volgt, dat daarop allereerst de plaatsting der woon huizen en haar indeeling gericht moeten, zijn. In een volgend artikel hoop ik hieromtrent een en ander te bespreken. meldt: Hoogste barometerstand 778,3 m.M. te Riga. Laagste barometerstand 735 m.M. te Vestklanoer. en voorspelt Meest matigen, oostelijken tot westelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, vooral in het westen kans op eenige regen. Weinig ver andering in temperatuur. Uit het buitenland In den loop van den Zondag is in het zuid westen een secundaire depressie verschenen, die zich in hoofdzaak naar het noorden heeft verplaatst als over het zuiden van Engeland gisteravond een krachtige mld- oosteïijke wind veroorzaakte. Een nieuwe secundaire ligt een weinig westelijker op den Oceaan. Op den hoogen druk in het noord oosten, die als westelijkste deel van een groot Russisch gebied van hoogen druk reeds da gen achtereen daar ligt, had de voorbij trekkende secundaire depressie in het westen geen invloed. In Scandinavië waar de temperatuur Za terdag overal boven, en meest aanzienlijk boven, het normale was, is vanochtend op enkele plaatsen de vorst streng geworden. Veel verandering in temperatuur is voor onze streken niet te verwachten. Wel is het mogelijk, dat tengevolge van de depressie werking in het zuid-westen en westen eenige regen valt en voor het westen van het land moet dit zelfs waarschijnlijk worden geacht. Abonnés voor dit blad kunnen zich schriftelijk of mondeling aanmelden bij de navolgende adressen: Kantoor He! Nieuwe Dagblad, Kennemerlaan 42, Telef. 521. Agentschap: H. BLOK, Jac. van Heemskerkstraat 87. Agentschap: M. N. DE WOLFF,Albert Cuypstraat 16. Agentschap: K. WESSELIUS, Leeu weriklaan 6. Agentschap: J. 1. WESSELIUS, Melk- laan <2. Agentschap: P. KASPERS, Groene- laan 11 w.

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 2