(NL) e Auto's uit verre streken Uit het Buitenland. Het Belangrijkste nieuws. Duitschland. HET MODERNE DAGBLAD ,HET NIEUWE DAGBLAD" Nieuwe uitgaven. HET NIEUWE DAGBLAD Nieuwe wending in het Chi- neesch-Japansche geschil. - Een enquête-commissie naar Mandsjoerije. - Japan's wei gering om een wapenstil stand te sluiten. - Omdat er geen oorlog is". - Wat zal de Chineesche regeering ant woorden op het voorstel een enquête-commissie te sturen? - De eisch tot ontruiming van het bezette gebied. - Het recht is aan den kant van China. - De bevoegdheden der commissie van onderzoek. In Parijs heeft zich wat het Mandsjoe- rijsche conflict aangaat, sedert de vorige week het volgende afgespeeld: De Japansche regeering heeft zich der traditie ge trouw op onbeschaamde wijze onttrokken aan haar plicht en op een poging om tot een wapenstilstand te geraken, geantwoord, dat Josjisawa zou worden teruggeroe pen wanneer hij er op in ging. De Japansche regeering motiveerde deze houding door te verklaren, dat daar er van oorlog geen sprake is er evenmin sprake van een wa penstilstand kan zijn. Normaal denkende menschen vragen zich met verbijstering of het dan misschien sportief spel is, waaraan de Japanneezen zich te buiten gaan. For meel grondvest Japan, deze redevoering op een reeks oude verdrags-artikelen. China af gedwongen na een verloren oorlog, onder de ongunstigste nationale omstandigheden! Bij al deze paradoxaio ellende is het een lichtpunt, dat Japan goedgevonden heeft een commissie van onderzoeok naar Mand sjoerije te laten sturen (waarin óók oen Amerikaan zitting zal hebben). De Chinee sche gedelegeerde heeft zijn definitieve be slissing nog niet medegedeeld, maar het lijkt niet onmogelijk, dat de commissie een on derzoek in zal stellen, zelfs als de Japan- neesche troepen nog niet volledig terugge roepen zijn. De commissie zou niet de bevoegdheid hebben zich in wederzij dsche gedachten- wisselingen te menden en evenmin de mili taire operaties mogen controleeren. Zij zou slechts vast te stellen krijgen, of het inder daad juist is, of de deplorabele toestand van het, gezag in Mandsjoerije den Japan neezen gedwongen heeft actief militair in te grijpen. Zoowel Lord Robert Cecil als von Mutius, Lerroux (Spanje), Scialoja (Italië), Zaleski (Polen) en de vertegenwoordigers van Yoego Slavië, Noorwegen, Gnatamala, Peru en Panama konden zich met het zenden van een dergelijke commissie van onderzoek ver eenigen. Van veel belang is het intusschen, dat Amerika Dawes gestuurd heeft, om mede over het Mandsjoerijsche conflict te beraad slagen. Japan heeft thans inderdaad met twee „tegenstanders" rekening te houden, met den Bond en met de Aimerikaansche re geering. (Om van Rusland als politiek te genstander nog maar te zwijgen!) MAANDAG 23 NOVEMBER 19311 BEPERKING VAN DEN CURSUS DUUR BIJ HET NIJVERHEIDS ONDERWIJS. missie van de Bank voor Iuternationale Be talingen Amerikaansch vertegenwoordiger is Stewart. Belgisch vertegenwoordiger Franc- qui en Engelsche vertegenwoordiger Layton. Franlkrijk. Ver hooging der invoerrechten. PARIJS, 21 November (V.D.) De finan cieele commissie van de Kamer heeft thans definitief het wetsvoorstel der regeering aan genomen, waarbij een verhooging der invoer rechten op geheel en half afgewerkte fabri katen wordt ingesteld. Voortaan zal op afgewerkte fabrikaten 6 pet. in plaats van 2 pet. worden geheven en op halffabrikaten 4 pet. in plaats van 2 pet. Alleen de grondstoffen blijven met 2 pet. belast. Deze verhooging zal de opbrengst naar schatting met 400 millioen francs vermeer deren. Opmarsch der Fransche troepen in Noord-Afrika. i PARIJS, 21 Nov. (V.D.) Een opmarsch van Fransche troepen in Noord-Afrika wordt geconstateerd. Een patrouille bestaande uit 5 vliegtuigen heeft Vrijdag In-Salah bezet, teneinde voorbereidingen te treffen voor hes oprukken der troepen. Het is de eerste maal sedert 11 jaar dat de Hoggar door vliegtuigen wordt bezocht. Verwacht wordt, dat de troepen in het be gin van de volgende week reeds Zuidwaarts zullen optrekken. PROTESTVERGADERING TE HAARLEM. Engeland. De invoerrechten worden nog meer uitgebreid. ENGELAND, 21 Nov. (V.D.) De in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gepubliceerde lijst van goederen, waarop een invoerrecht geheven zal worden van 50% van de waarde, zal, naar de „Evening Standard" met groote stelligheid meldt, Maandag worden gevolgd door een tweede lijst. De betrokken afdeelingen van het minis terie van handel hebben opdracht gekregen de desbetreffende rapporten op te stellen. Rusland Herziening onderhandelingen over non-agressiepact? Naar het Tel.-Ag. der U.S.SR. van gezag hebbende zijde verneemt, zou Litwinow den Poolscheri gezant Patek hebben ontvangen en hem het hervatten der onderhandelingen over het non-agressiepact hebben voorgesteld. De thans door Litwinow gedane stap be- teekent, dat Rusland er mee accoord gaat de onderhandelingen op den grondslag van het ontwerp van 1926 te hervatten, aldus het Hbld. Zij zullen dezer dagen beginnen. De verboden goederenruil heeft groote afmetingen aangenomen. Hedenmorgen te half elf begon wederom èen geheime zitting van den Volkenbonds raad. Op het laatste oogenblik werd echter be kend, dat de Japansche ambassadeur een voorstel zou doen van de volgende strekking: De enquêtecommissie zal uit een vertegen woordiger van Engeland, Amerika en Frank rijk bestaan en worden gecompleteerd met een medewerker van Japan en een van China, welke ter beschikking zullen moeten staan voor de noodige toelichtingen. Hierdoor is de realiteit van deze bemidde lingspoging natuurlijk weer iets duidelijker zichtbaar geworden. Toch vraagt men zich nu nog met groote bezorgdheid af, wat de Chineesche regeering zal doen. Zal zij den eisch tot ontruiming alvorens tot een onder zoek wordt overgegaan handhaven? Het Vol kenbondsstatuut geeft China daartoe het volste recht en het is de Amerikaan Dawes, die dit recht nog eens extra aan het licht ge bracht heeft. Het is echter niet onmogelijk, dat de Chineesche regeering, die hier nu een maal de lijdende partij is, en die weet dat de Volkenbond thans een moeilijken weg gaat, bereid zal blijken te zijn een vernedering te aanvaarden, om tenslotte het onder deze om standigheden gunstigste succes te kunnen boeken. Het is echter niet zeker, dat China dit standpunt in zal nemen. In ieder geval zal de regeering formeel wel blijven vasthouden aan den eisch der ontruiming. L. A. Oorlogsleening van 35 a 50 millioen yen? TOKIO, 22 November (V.D.) Volgens een bericht in een Japansch blad is de Japansche minister van Financiën voornemens een oor logsleening uit te schrijven ten bedrage van 35 a 50 millioen Yen ter dekking van de on kosten der Japansche militaire expeditie. Het ontwerp wordt thans nog door de Ja pansche regeering besproken. Men gelooft dat de leening reeds zeer binnenkort zal worden opgelegd. Weer een bevel tot arrestatie van bankiers. BERLIJN, 21 Nov. (V.D.) In verband met den Krach van het bankiershuis Marcus en Co. is heden een bevel tot arrestatie uitge vaardigd van de eigenaars Max Marcus en Bernhard Schneider, wegens ernstige ver duistering van deposito's. Schreiber is reeds gearresteerd. Marcus, die ziek thuis ligt zal worden onderzocht teneinde uit te maken of hij vervoerd kan worden. Vertegenwoordigers in de Commissie der B. I. B. BERLIJN, 21 Nov. (V.D.) De rijksbank- rvesident heeft dr. Karl Mel'chior uit Ham burg benoemd tot lid van de bijzondere com- De Russische medewerker van het Hbld. schrijft: De sovjet-Valuta bezit nu slechts een denk beeldige waarde en is moeilijk te gebruiken aLs waardemeter. De bevolking moet zich na tuurlijk met dit ruilmiddel tevreden stellen, daar niet iedereen in het buitenland familie of vrienden heeft, die hem dollars kunnen sturen. De sovjet-lichamen voelen er echter zeer weinig voor om hun goederen af te staan voor papieren roebels, welker koopkracht zeer gering is. Zij geven er daarom de voorkeur aan hun goederen af te staan alleen in ruil voor andere goederen. Zoo is de „rechtstreek- sche goederenruil" ontstaan, zooals de sovjet bladen het noemen. Deze vorm van handel heeft de laatste maanden, ondanks de her haaldelijk waarschuwingen van de sovjet- I regee'ring, dat hij verboden is, groote afme- 1 tingen aangenomen. De „Izwestia" somt een rij zulke onwettige transacties op. Een paar voorbeelden: De Textieltrust te Iwanowo- Wonzjesensk heeft aan het bestuur van de provinciale coöperatie te Nizjniej-Nowgorod twee wagons manufacturen afgestaan in ruil waarvoor het lederwaren heeft gekregen. De fabriek „Sikkel en Hamer" te Moskou heeft ijzer en ijzerdraad ingeruild tegen confectie- kleeren en meubelen. Het bestuur van de coöperatieve winkels te Jekaterinoslaw heeft voedingsmiddelen, welke het gekregen had om onder zijn leden te distribueeren, inge ruild tegen brandstoffen, afgestaan door het bestuur van den Gamensehen bouwtrust. De lijst kan nog voortgezet worden. Het zijn dus officieele staatslichamen, die de wet en de regeeringsdecreten overtreden en goederen tegen goederen ruilen. De sovjet-regeering vindt, dat dergelijke transacties er toe leiden, dat het door het rijk uitgewerkte plan tot voorziening van de bevolking met fabrikaten ondermijnd en het vertrouwen van de bevolking in de sovjet valuta vernietigd wordt. De Tsentrosojoez (centraal verband van de Sovjet-coöperaties) en de volkscommissariaten in de afzonder- i lijke republieken hebben daarom bevel ge- kregen onverwijld maatregelen te treffen om j alle overeenkomsten tusschen sovjet-licha men, die in een dergelijken „rechtstreek- schen goederenruil" voorzien te annuleeren. De leiders van de sovjet-ondernemingen en organisaties, die dergelijke overeenkomsten sluiten en den „rechtstree'ksohen goederen ruil" blijven voeren, moeten gerechtelijk ver volgd worden op dezelfde wijze als menschen die daden verrichten, welke gelijkstaan met een zich laten omkoopen. De afdeeling Haarlem van den Nederland- schen Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs heeft Zaterdag avond in de tuinzaal van restaurant Brink- mann een openbare protestvergadering be legd. Deze bijeenkomst werd gehouden naar aan leiding van een schrijven van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen aan de besturen van Nijverheidsscholen, waarin bepaald wordt, dat met ingang van 1 Januari 1932 de duur der cursus moet wor den teruggebracht op 26 weken met 10 les uren per week. Voor sommige scholen wordt daardoor het totaal aantal lesuren met 40 percent verminderd. De voorzitter der plaatselijke afdeeling, de heer A. Rauwerda, zeide in zijn openings woord, dat de minister door deze maatregel een ongelukkige slag aan het nijverheids onderwijs heeft toegebracht. Spreker meende, dat desnoods het geheele land in rep en roer gebracht moest worden om tegen dit plan te protesteeren. Daarna was het woord aan den bondsvoor zitter, den heer C. Menke. Sproeker vroeg zich af op welke gronden de minister tot het nemen van dezen maatregel is overgegaan. Beschikt de minister eigenlijk wel over bevoegde adviseurs? Op 1 Junuari a.s. zal het avondnijverheidsonderwijs. dat een ontwikkelingsgang van jaren achter den rug heeft, voor enkele scholen met 42 percent worden verminderd, hetgeen beteekent, dat vóór dat tijdstip een geheele reorganisatie van het leerplan moet plaats vinden. De laatste minister van onderwijs, aldus spreker, is feitelijk dr. De Visser geweest en daarna is het onderwijs een filiaal van het departement van financiën geworden. Uit alles blijkt, zoo zeide de heer Menke, dat het volksonderwijs getroffen moet wor den. Het is opmerkelijk, dat juist het nijver heidsonderwijs het moest ontgelden en niet bijvoorbeeld het Middelbaar Onderwijs. Is de inspectie van het nijverheidsonderwijs wel voldoende voor de onder haar toezicht staan de instellingen opgekomen? Is de afdeeling 4 van den Onderwijsraad eigenlijk wel gehoord? Zoo niet, dan is de minister in gebreke gebleven. Met het invoeren van het plan, zal het nij verheidsonderwijs onherroepelijk „hangen". Het is onze plicht, aldus spreker, er op te wijzen, da,t het nijverheidsonderwijs het eeni- ge middel voor het volkskind is om iets meer van een bepaald vak te weten. Vroeger kon den de leerlingen van de nijverheidsavond school alles worden waar ze zich in bekwa men wilden. Wat zullen thans de resultaten zijn, nu het onderwijs tot 2/3 ingekort wordt? Men vraagt zich af, of liet de bedoeling van de regeering is met opzet ongeschoolde hand werkslieden te kweeken. Wat zal er op die manier van onze industrie terecht komen? Wij staan aan den vooravond van het 25- jarig bestaan van den bond, aldus spreker, en wij dachten in dat tijdvak al heel wat be reikt te hebben, maar thans dringt zich de vraag naar voren of er inderdaad wel reden is tot feestvieren. De minister heeft gezegd, dat het lesgaven van een avondschool voor de leeraren en leeraressen een levenbetrekking is, hij ver geet daarbij echter,- dat deze cursussen voor het volkskind het eenige vakonderwijs is. Het is voor ons geen salariskwestie, maar een on derwijskwestie. Eerst is het meïsjesnijverheids-onderwijs beknot, nu komt de avondschool .en tenslotte zal men het geheele nijverheidsonderwijs aangrijpen. Motie. Tenslotte werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waaraan wij het volgende ontleen en De openbare vergadering, belegd door de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs, gehouden op Zaterdag 21 November 1931 te Haarlem met de leera ren bij het Nijverheidsonderwijs en vertegen woordigers van werknemers-, werkgevers onderwijsorganisaties ter plaatse; Kennis genomen van het schrijven van den minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen gericht aan besturen der van Riikswege gesubsidieer de nijverheidsavondscholen, met een langere cursusduur dan 6 maanden of een grooter aantal wekelijksche lesuren dan 10, in welk schrijven deze besturen woTdt opgedragen de cursusduur te brengen op 26 weken, het aan tal lesuren te brengen op 10 per week en deze verandering te doen ingaan op 1 Januari 1932: dringt ér op aan dat deze maatregel wordt ingetrokken, al thans de datum van 1 Junuari 1932 wordt veranderd in het tijdstip, waarop de nieuwe cursussen aanvangen, zoodat er voldoende tijd van voorbereiding en overweging is be treffende de wijzigingen, die zouden kunnen worden aangebracht, zonder de vitale belan gen van het onderwijs te schaden en deze wijzigingen niet in een loopenden cursus be hoeven te worden aangebracht. Deze motie zal o.m. ter kennis worden ge bracht van de regeering en de volksvertegen woordiging. Misschien meer nog dan de verschillende vergaderingen van den Volkenbond spreken de technische prestaties dezer eeuw tot de massa, wanneer het gaat om werkelijke „in tern ationaliteitHet is niet alleen de rijpere schooljeugd, die zich interesseent voor auto' met vreemde nummerplaten, ook tal van volwassenen bekijken eerst het nummer Fig. 1. (vluchtig) en daarna de inzittenden (ter dege). Het internationale auto mob iel verkeer is na den oorlog van enorme be tee ke nis ge worden, eenerzijicls tengevolge van die auto- invasie in den na-oorlogstijd, voor de rest in verband met de steeds eenvoudiger wor dende grensformahteiten. Een verslag van een reis per auto naar Pol-en of Hongarije za'. thans door die meeste dagbladen geweigerd worden, wanneer de reis-verhaler geen bui tengewone dingen ondervonden of zéér stijl vol proza neergeschreven heeft. Per auto naar Genua of Marseille is reeds thans veel comfortabeler dan per Nederland-Express of Lloyd-Rapide, treinen met zeer klinkende namen doch met weinig gemakken voor de passagiers. Automobielen worden voor toeristische doeleinden bijna zonder uitzondering tijde- '.ijk ingevoerd met -bepaalde grensdocumen- ten, triptieken of een carnet de passages en douanes. Met een internationaal bewijs is het geoorloofd in den vreemde met het nationale nummer (-en letter) te rijden, mits het voer tuig voorzien is van een ovale plaat, als in fig. 1 afgebeeld, welke plaat verlicht moet kunnen worden en ook overigens aan bepaal de voorschriften voldoen. Op deze plaat moet in een soort blokle-tters het kenfeeken van het land van herkomst worden aangegeven; de beteekenis van deze kenteekens vindt men in onderstaande .tabel; AOostenrijk. B—België. BG—Bulgarije BI—Engelsch-Indië BRBrazilië CCuba CHZwitserland CDCorps Diplomatique GOColumbia CS-Tsjecho Slowakije. CY—Cyprus DDui-tschland DADanzig DKDenemarken ESpanje EQ—Ecuador ET—Egypte. EW—Estland F—Frankrijk FLLie chitens tein G—Guatemala GB-Engeland GBAAlderney G-BGGuernsey G.B.J.Jersey GBY—Malta GBZGibraltar GRGriekenland HHongarije IItalië INN ederlandsch-Indië LLuxemburg LR-Letland LSA—Syrië (en Libafron. LTLithauen M—Palestina MCMonaco MEXMexico N—Noorwegen NL Nederland. PPortugal. PA-Panama PE-Peru. PLPolen PRPerzië PYParaguay R—Roemenië RAArgentinië RCChina RCH—Chili RHHaïti. SZweden SASaarg-ebied SEVrijstaat Ierland. SFFinland SM—Si-am SUSovjet Rusland TCKameroen TRTurkije TTTogo UUruguay US—Ver. Staten (USA). VVaticaanstad YJoegoslavië. zijn gemakkelijk te herken nen aan dc ovale nationali teitsplaat. Over enkele Nederlandsche kenteekens. 99999 de nummerplaat GZ 1 enzoovoorts. (De letter Z is nog niet in gebruik). Op vrachtauto's ziet men veelal de oranje- wit-blauwe platen volgens fig. 2. Deze kleuren komen overeen met gekleurde banden of velden langs de wegen, welke in ons land in drie klassen, zijn ingedeeld. Een oranje- band (om een boom b.v.) geeft aan dat de weg in de eerste klasse is geplaatst, een witte band met zwarten stip beteekent: 2e klasse, een blauwe band: 3e klasse. Dit is geschied in verband niet de soliditeit van het wegdek, de breedte, enz. Wanneer het gewicht (de wieldruk) van een bepaalde vrachtauto een zeker getal overschrijdt, is voor bepaalde kl-assen een maximumsnelheid bepaald, ter wijl het ook -mogelijk is, dat de weg in kwestie voor die vrachtauto verboden is. Alle zware vrachtauto's moeten worden ingeschreven in een register, dat door den Rijkswaterstaat wondt bijgehouden. Naar gelang van de con structie der veering, de banden (lucht, mas sief-rubber, enz.) en andere gegevens wordt een maximumsnelheid of het -rijverbod voor dien wagen voor bepaalde wegklassen vast gesteld, ten bewijze waarvan voor- en achter op de auto een -drie-keurige plaat moet worden bevestigd, waarop een kruis aangeeft, dat de wagen op een bepaalde wegklasse niet rijden mag. In fig. 2 is een plaat afgebeeld voor een vrachtauto waarvoor op le klasse wegen géén en op 2e en 3e klasse wegen resp. een maxi mumsnelheid van 30 en 20 K.M. geldt. Oranje Een blauw plaatje niet in oranjeteekens het cijfer 60, geeft -aan dat de houder een wegenbelastingkaar.t be zit welke slechts voor 60 niet-achtereenvol gende dagen geldig is (reservewagens van groote gar-ages). Een dergelijke plaat, doch met de letters FH beteekent, dat de wagen in eigen-dom (of in beheer) is -bij een -auto mobielfabriek of -handelaar en b.v. voor proefritten gebruikt wordt. TWEE ENGEILSCHE SCHEPEN GESTRAND OP DE SCHELDE. POSITIE VAN DE „UMVOTIS" GEVAARLIJK* Zondagmiddag te twaalf uur is het Engel-* sche s.s. „Umcotis" tengevolge van den mist bij Bath (Z.) op een zandplaats geloopen. Zeven Belgische sloopbooten zijn er niet in geslaagd om het schip vlot te krijgen. Do positie is gevaarlem. Ook een ander Engelsch schip is aan den grond geloopen, doch vlot gebracht, RIJWIELDIEF EN SCHAKER VAN EEN MEISJE. ZAANDAMMER TE UTRECHT AANGEHOUDEN. GAT BIJ DE MIDDELGRONDEN GEDICHT DE AFSLUITDIJK OP DEN VLIETER NA VOLTOOID. Zondagmiddag te 4.30 uur kwam naar de Crt. meldt de sluiting van het dijkvak in den afsluitdijk Wieringen-Friesland, genaamd „De Middelgronden" tot stand. Een onafge broken sirenengeloei van alle stoomwerktui gen en sleepbooten op en nabij het werk ver kondigde het historisch moment, dat de laat ste grijper keileem de verbinding tusschen 'Cornwerderzand en Breezand Oost tot stand had gebracht. Nu rest dus slechts het dichten van .,dc i Vlieter'V volgend jaar. i is eén der peilers van| het maatschappelijke leven. is een peiler voor IJmuiden, Velsen, Beverwijk en o liggende gebieden, OMDAT HET DE BELANGEN VAN UW STREEK IN DEN BREEDSTEN ZIN ZAL BEHARTIGEN. Het gaat thans in een moeite door, om ook de kenteekens, die op de iliier inheemsche nummerplaten voorkomen, even te verklaren (voor zooveel zulks nog noodlg mocht zijn). De plaatsruimte verbiedt ons, om deze ver klaring ook te geven voor enkele Europeesche landen. Wie zich ervoor interesseert, koope het „Autokenteekenboekje" van den A. N. W. B.waarin alle gegevens van auto's en vliegtuigen voor geheel Europa (en ten deele nog daarbuiten) verzameld zijn. Hier te- lan de ziet men op auto's (en motorrijwielen) behalve de ovale NL-plaat, welke alleen noodig is, als men naar het buitenland gaat, de rechthoekige blauwe nummerplaten met witte teetoens. De letters hebben de volgen de beteekenis: AGroningen BFriesland DDrente EOverijsel GNoord-Holland H—Zuid-Holland KZeeland L—Utrecht MGelderland NNoord-Brabant PLimburg RDepartemen t Z—tweede letter. De letter R is niet voor auto's, welke door een of ander departement worden gehouden, zij wordt afgegeven -door den Minister van Waterstaat o.m. aan hen, die geen vaste ver blijfplaats hier te lande hebben. De letter Z zal worden toegevoegd aan elke provinciale letter, wanneer het nummer hooger zou moe ten worden dan 89.999. goq j/ol&t op Qr Een rechercheur heeft te Utrecht aange houden een rijwieldief, wiens opsporing door1 den commissaris te Zaandam verzocht was. Hij werd aangetroffen in gezelschap van een 17-jarig meisje, woonachtig te Gronin gen, dat sinds eenige dagen uit de ouderlijke woning werd vermist, aldus de Crt. Tijdens zijn overbrenging naar het hoofd bureau van politie trok de man een geladen revolver en duwde deze den rechercheur in den hals. Slechts door diens vlug en kor daat optreden is erger voorkomen. Het meisje is op transport naar Groningen gesteld, terwijl de man in verzekerde bewa ring is gehouden. Hij zal vervolgd worden wegens poging tot doodslag. Nader verneemt het blad, dat de man Zon dag een poging heeft gedaan om uit te bre ken. Hij trachtte een raampje van de W. C. op de binnenplaats van het Huis van Be waring te forceeren. Zijn poging is echter bijtijds verijdeld. GROOTE BRAND IN EEN WOONHUIS TE KOPENHAGEN. DERTIG PERSONEN IN LEVENSGEVAAR. KOPENHAGEN, 21 Nov. (V. D.) Hedenmor gen vroeg brak in een woonhuis van 4 ver diepingen in de Kroonpriiïssenstraat te Ko penhagen een brand uit, die zoodanig om zich heen greep dat de bewoners van de der de en vierde verdieping zich, toen zij gealar meerd werden, reeds den weg langs het trap penhuis naar beneden zagen afgesneden. Voor de vensters van de bedreigde etages verdrongen zich de angstige bewoners die luide om hulp riepen en waarvan sommigen in hun wanhoop aanstalten maakten om op straat te springen. Met groote moeite slaag de brandweer er in twee mechanische lad ders op te stellen en daar langs de ongeveer 30 bedreigde bewoners van de derde en vier de etage te redden. Een deel der geredden heeft ernstige rookvergiftiging opgeloopen. Pijn en Gijn. Dit is weer een boek over de mobilisatie, over het zevende regiment in Brabant. De schrijver Fr. van de Vrande heeft slechts „een bescheiden poging willen wagen om naar waarheid neer te schrijven de gebeur tenissen, die zich voorgedaan hebben bij het 9e reg. inf. in Brabant in 1914". Hij heeft zich daarbij niet op een politiek standpunt gesteld. 1-Iet boek is eenvoudig, soms zelfs wat pri mitief geschreven, doch bezit de waarde van een waarachtig weergeven. P. II. Kiers lever de de illustraties, Andries Blitz te AmsteiN dam. gaf het .uit,

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 6