DE PROVINCIALE BEG ROOTING. Van alles en nog wat. het nieuwe dagblad DINSDAG 24 NOVEMBER 1931 Het antwoord van het college van Ged. Staten van Moord-Holiand op het aEdeelingsverslag. Aan de memorie van antwoord van Ged. Staten van Noord-Holland op het afdeelings- vertsla-g over de begroeting voor 1932 omt- leenen wij: De financieele toestand. Dat de financieele toestand der Provincie gunstig wordt beoordeeld, mag worden afge leid uit het feit, dat het eerste deel der nieuwe leeming, uitgegeven tegen den koers van 97 3/4 pet. ruim werd volteekend. De veranderde verhoudingen op de geld markt maken een wijziging noodzakelijk van het bij deze begroeting gevoegde ontwerp besluit tot het aangaan van een geldleening in dier voege, dat daarin, in plaats van 4 1/2 pet. 5 pet. zal moeten worden gelezen. In gelijken zin zal het vorige door de Staten ge nomen geldleeningsbesluit van 22 Juli 1931, gewijzigd moeten worden. De ingediende begrooting heeft ditmaal veel oritiek naar voren doen komen. Zij is, zoo luidt een eerste grief, niet ingeleid met woor den, aan den nood der tijden gewijd. Gede- puteerdte Staten hebben gemeend zich te mogen onthouden van woorden, nu de be grooting zelve den stempel van de crisis draagt. Bezuinigingvoorstellen. Bij de meening van hen, die van oordeel zijn, dat heit initiatief tot bezuinigingsvoor stellen op den weg van Gedeputeerde Staten ligt, sluit het College zich aa.n. Met belang stelling hebben zij intusschen kennis geno men van de bezuinigingsvoorstellen, door ver schillende leden ter sprake gebracht. Gedeputeerde Staten kunnen zich niet ver eenigen met het denkbeeld om, ten einde be- lastingverhooging te stuiten, een beroep te doen op het Wegenfonds. Den financieelen toestand van de Provincie achten Gedeputeerde Staten niet van dien aard, .dat deze een aantasting van de ar beidsvoorwaarden van het provinciale perso neel onvermijdelijk maakt. Het peil der pro vinciale belastingen rechtvaardigt een kor ting op de loonen niet. In dit opzicht behoort tusschen salarisregeling en pensioenregeling principieel geen onderscheid te korden ge maakt. Ook voor de vacantietoeslagen zouden Gedeputeerde Staten onder de huidige om standigheden nog geen uitzondering willen maken. Ten aanzien van het totale bedrag der vacantietoeslagen kunnen over 1931 de volgende globale cijfers worden medege deeld: Provinciale Griffie f 2.500, Provinciale Waterstaat f 4.300, Ziekenhuis nabij Santpoort f 13.900, Ziekenhuis „Duinenbosch" f 9.600, Ziekenhuis te Medemblik f 3.800; P. E. N. f 12.000; P. W. N. f 5.700, Prov. Landgoederen f 900. In totaal rond f 52.700. Vermindering van subsidiën, een bezuini gingsmaatregel, door verschillende leden aan geprezen, zou slechts een zeer geringe bate opleveren. Gedeputeerde Staten meenen daar toe niet te moeten overgaan. Aan de proviniale kas kan geen winst van de bedrijven ten goede komen, omdat er van winst bij de bedrijven niet mag worden ge sproken zoolang de reserve voor het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf niet tot 15 pet. en voor het Provinciaal Waterleidingbedrijf niet ■tot 10 pet. van het in die bedrijven vastge legde kapitaal is opgevoerd. In de onderwerpelijke begrooting is de vierde terugbetaling op het aan het Rrovin- ciaal Electriciteitsbedrijf voorgeschoten be drag van f 1.440.000 geraamd. Dit voorschot zal daarna tot f 640.000 teruggebracht zijn. Een extra-aflossing zou slechts een geringe en zeer tijdelijke verhooging van inkomsten opleveren. De nog te ontvangen .termijnen zullen ten goede komen aan de volgende be groetingen, die deze niet minder dan de on derwerpelijke van noode zullen hebben. De werkgelegenheid. Gedeputeerde Staten vertrouwen, diat zij Öoor het bovenstaande den indruk, dat zij zonder goede gronden tot belastingverhooging zijn overgegaan, hebben weggenomen. Ook zij zijn van meening, dat een versobering, waar door de werkgelegenheid zou worden vermin derd, geen aanbeveling verdient. Voor de wegen wordt veel meer dam f 1.000.000 verwerkt per jaar. Vermindering van de bedragen, uitgetrokken voor het West- friesche kanalenplan, kan, daar deze door buitengewone middelen worden gedekt, niet tot vermindering van de opcemtenheffing leiden. Gedeputeerde Staten meenen te mogen aan nemen, dat in de eerstvolgende jaren een sterke belastingverhooging niet noodig zal zijn Daartoe is het echter geboden in de eerste plaats het reservefonds thans intact te laiten en in de' tweede plaats het batig slo,t van de rekening over 1930 op normale wijze aan de begrooting voor 1933 ten goede te laten komen. Vermoedelijk zal dit -batig slot onge veer f 1.900.000 bedragen. Aangezien de opbrengst van één opeent op de inkomsten- en vermogensbelastingen te zamen op ruim f 216.000 geraamd is, zou bij inhouding van de jaarlijksche storting v«an f 1.000.000 in het Wegenfonds, belastingver hooging onnoodig worden of tot één opeent kunnen worden beperkt. Zij zou evenwel niet telken jare opnieuw kunnen plaats vinden en dus slechts tot uitstel van executie kunnen leiden. Crisis, Werkloosheidsbestrijding, Tuinbouw. Dat Gedeputeerde Staten bij de begxooting niets ten aanzien van de werkloosheidsbe strijding hebben medegedeeld, is een gevolg vsn het feit, dat -ten tijde van het ontwerpen van de begrooting bij hen reeds het voorne men bestond daaromtrent, evenals verleden jaar, een afzonderlijke mededeeling aan de Provinciale Staten te doen, in het bijzonder betrekking hebbende op de werkzaamheden van de N-aamlooze Vennootschap „Ontgin- ningsmaatschappij Noor dholland. Naar bedoelde mededeeling, waarin omstan dig zal worden uiteengezet wat -door genoem de ontginningsmaatschappij ten aanzien van de werkloosheidsbestrijding is verricht en welke de verdere plannen van die vennoot schap zijn, meenen zij ten deze in hoofdzaak te mogen verwijzen. Gedeputeerde Staten meenen echter goed te doen, naar aanleiding van de verschillen de opmerkingen, in het Algemeen Verslag ten aanzien van de taak van de Provincie op het gebied van de werkloosheidsbestrijding gemaakt, onder de aandacht te brengen, dab het nog steeds hun standpunt is, dat de be strijding van de werkloosheid in de eerste en voornaamste plaats de zaak van Rijk en gemeenten is en de taak van de Provincie op dit gebied slechts een aanvullende is. Gedeputeerde Staten zijn bereid een on derzoek in te stellen naar hetgeen in de pro vincie voor de rijpere jeugd zou kunnen wor den gedaan, omdat zoodanig ondersoek in ieder geval aan het treffen van maata*egelen behoort vooraf te gaan. Omtrent den stand van de werkzaam heden bij Kamperduin kan thans worden medegedeeld, dat alle voor den aanleg van 't werkspoor benoodigde vergunningen verkre gen zijn; dat de aanbesteding van den aan leg van het werkspoor, van de los- en laad plaats en van de verbetering van de Harger- vaart, op 30 April 1931 heeft plaats gehad en dat deze werken binnen enkele weken vol tooid zullen zijn. Het ligt verder in de bedoeling met den aanleg der strandhoofden in het vroege voorjaar van 1932 te begonnen; de desbetref fende plannen en het ontwerp-bestek zijn reeds zoover uitgewerkt, dat de eerste aan besteding .tegen het einde van het loopende jaar of in het begin van 1932 zal kunnen worden gehouden. Ten opzichte van het kanalenplan willen Gedeputeerde Staten er aan herinneren dat aan de kanalen Stolpen—Schag-enKolhorn, KolhornAlkmaar en HoornMedemblik in het bijzonder aandacht is besteed, omdat daarvoor door het Rijk de noodige bijdragen zijn toegezegd. Van de beide eerste kanalen is de voorbereiding reeds ter hand genomen, terwijl omtrent het in de laatste plaats ge noemde kanaal nog onderhandelingen met de direct belanghebbenden worden gevoerd. Hoewel Gedeputeerde Staten ook op het ove rige deel van het kanalenplan hun aandacht gevestigd houden, moest voorshands worden aangegrepen wat practisch bereikbaar was. Gedeputeerde Staten moeten tot hun leed wezen mededeelen, dat zij niettegenstaande tallooze vergaderingen en besprekingen met belanghebbenden er niet steeds in zijn ge slaagd belanghebbenden er toe te brengen de van hen gevraagde bijdragen te verl-eenen. In het Algemeen Verslag worden uitvoerige beschouwingen gewijd aan den nood der tuinders. Gedeputeerde Staten behoeven wel niet te verzekeren, dat zij voor dien nood een open oog hebben en er zich ten volle rekenenschap van geven, dat. in de tuinderij een crisis is ontstaan van ongemeenen omvang en 'buiten gewone hevigheid. Zij stemmen geheel 3n met de van vele zijden uitgesproken meening, dat de Overheid een dergelijke ramp niet werkeloos behoort aan te zien. Doch deze meening sluit niet in, dat het thans juist het Provinciaal Bestuur moet zijn, dat nog andere maatregelen dan de reeds getroffene moet beramen en tot uitvoering brengen, ten einde den nood te lenigen en den tuinbouw in Noordhollend voor den ondergang te be hoeden. De Provincie kan dan ook niet voortgaan de provinciale kas te belasten met de kosten der maatregelen, die dienstig zouden kunnen zijn om uitkomst uit den nood te brengen. Gedeputeerde Staten zouden het met het oog op de toekomst der provinciale geld middelen niet verantwoord achten, de re serves voor steunverleening aan den tuin bouw te gebruiken. Thans is het Rijk en. niet de Provincie aan gewezen het noodig te verrichten. Een organisatie om het voedsel, dat thans somwijlen paar den mesthoop gaat, naar de stedelijke werkloozeci te brengen, kan uiter aard den tuinder geen voordeel brengen, aangezien zoodanige organisatie er juist van zou uitgaan, dat voor de producten geen lconende prijzen te maken zijn. De moei lijkheid is, dat voldoende en loonende afzet mogelijkheid ontbreekt, en deze zou door een organisatie als hierbedoeld niet vermeerderd eerder verminderd worden. Voor den Politierechter. EEN BEROUWVOL ZONDAAR De man liep in den nacht langs de Vls- schershaven en kreeg lust om op een der traw'ers een kijkje gaan nemen, wat anders niet erg gewoon is, want midden in den nacht valt er op een trawler niet veel te zien. De man zag echter een zakje met visch en omdat hij, zooals hij verklaarde, de vreemde neiging bezit om iets mee te nemen wat hij ziet, voorzoover het dan voor meenemen vatbaar is waarschijnlijk, nam hij den zak mee, maar niet zoodra bevond hij zich op den wal of hij bedacht, dat het toch eigen lijk een verkeerde neiging was, zoodat hij wou laten zien, dat hij berouw over zijn daad had. Wat hij toen deed, was al het domste wat hij had kunnen doen, want in- plaats van den zak gewoon weer op de schuit te zwiepen, zoodat het dan een kwestie tus schen hem en den zak was gebleven, wou hij met alle geweld aan andere menschen mee- üeelen, dat hij berouw had en in het nach telijk uur niemand anders vindende, voor wien hij zijn hart kon uitstorten, ging hij naar de politie, maar daar kwam hij bij den duivel te biecht en zoodoende stond hij gis teren voor den politierechter. De officier be keek het strafregister, dat verre van schoon was en de laatste straf lag ook niet in 't grijs verleden, wat voor het Openbaar Mi nisterie aanleiding is om niet te weinig te vragen. Vier maanden klonk de eisch en de man informeerde of de vorige straffen met den zak visch wat te maken hadden. „Neen" zei de rechter en hij vond, dat de man toch eigenlijk zijn font weer had goedgemaakt. Maar stelen blijft stelen, ook al breng je de zaak terug en daarom kon de man niet heelemaal vrij uit gaan, doch f 25 boete is toch wat anders dan vier maanden lik. Ik wil nog opmerken, dat het proces-ver baal opmaken zooals de politie dat in IJmuiden deed, niet zonder bedenken is, want ze had de verklaring van een getuige op schrift gesteld, terwijl hij er niet bij was, was toen later bij hem gekomen en had ge zegd, teeken maar even en getuige had ge- teekend zonder lezing of voorlezing, zoodat hij wat anders onderteekende dan hij ver klaard had. Dat was in dit geval wel niet van beteekenis, maar het kan ook van het allergrootste belang zijn. Aan een ambts- eedig proces verbaal mag niets mankeeren. EEN CHAUFFEUR MET FANTASIE De eenzaamheid van de cel zal in het al gemeen wel niet van heilzamen invloed zijn op het menschelijk organisme en in het bij zonder komt men er toe om te gaan bepein zen wat er na het ontslag te gebeuren staat. De man, die niet v/eet hoe hij aan den kost moet komen, waarover je in 't gevang ten minste niet hoeft te piekeren, maakt allerlei plannen, waarvan het eene al even weinig kans op succes heeft als het andere. Zoo was er een man, die gemeend had een bezoek te moeten gaan brengen aan een weduwe, die hij van vroeger kende en op wie hij eenïge hoop voor de toekomst vestigde. Voor dat bezoek had hij een auto noodig; was 't vanwege den afstand of was 't om den in druk te vestigen, dat hij een man in bonus was? Dit bleek niet de politierechter heeft geen oog voor poezie maar in alle gevalle de man had zelf geen auto en daarom toog hij naar een garage in IJmuiden en vertel de, dat hij een gezelschap van vier perso nen, dat in IJmuiden was komen feestvieren voor f 26 na afloop van dé pret naar Den Helder kon brengen en als hij nu voor f 20 een auto kon huren, verdiende hij er zes guldentjes aan. Autoverhuurders zijn onverschillig voor f 20 en daarom kreeg hij zijn auto, nadat hij een rijproef had afgelegd. Als grand seigneur tufte hij naar de we duwe, maar die smeet hem de deur voor den neus dicht en toen ging hij dan maar wat toeren en belandde in Schiedam inplaats van den Helder. Intusschen had de autover huurder er de lucht van gekregen, dat hij beetgenomen was, liep naar de politie en niet lang daarna vermeldden de duizenden luidsprekers in Nederland: „Hilversumsche Politie radio omroep. De commissaris van politie te IJmuiden vraagt opsporing van volgde de nauwkeurige beschrijving van den auto. Onze chauffeur hoorde zelf dit voor hem verblijdende bericht en toen liet hij het wagentje maar in Schiedam staan, dat zoodoende terecht kwam en de chauffeur kwam in de beklaagdenbank terecht. Nou, hij was zoo eerlijk geweest om een begin te maken met de afbetaling van zijn schuld, maar dat wischte de oplichting niet uit. doch de strenge officier zag zich toch van zijn 5 maanden eisch er slechts 3 toegewezen. Uitgevonden is een nieuw soort papeir, dat na verloop van 6 maanden geheel tot asch is geworden, doordat het behandeld is met zwavelzuur. Ook het geschrevene verdwijnt. Een ideaal-papier voor liefdesbrieven Zak-radio's. Bij de Britsche politie, zegt de News Chro nicle zijn proeven gënomen met zak-radio's. Het zijn kleine, lichte toestelletjes, die ge makkelijk in den zak kunnen worden meege nomen, zeer doeltreffend zijn en betrouw baar. Speciaal voor buiten-pocten zijn ze uitermate geschikt. Het pas van stapel geloopen Italiaansche stoomschip Conté di Savoia (45.000 ton groot) is uitgerust met drie gyroscopische stabili- seertoestellen met schijven van 4 m. diame ter ongeveer. De bedoeling hiervan is om het schip vaster te doen liggen en zoodoende zeeziekte te voorkomen. In Amerika zijn ruim 50 natuurlijke rots- bruggen, waarvan de drie grootste in Utah liggen. Hiervan is de Rainbow Bridge ruim 100 M. hoog en heeft een spanning van 93 M. 's Wereld mooiste kiek. De uitslag van den Kodakwedstrijd waar aan iedereen mee kon dingen voor de beste amateurfoto, is gewonnen door den Engelsch man Ch. W. Powell uit Manchester. Hij had. zooals we al eerder meldden in Engeland den len prijs (f 11.000) gewonnen en nu kreeg hij er nog 25.000 gulden bij. Met nog enkele „kleinigheden" heeft hij voor deze foto zijn meisje voorstellende op een rots tegen een achtergrond van de ondergaande zon nu ongeveer f 40.000 gewonnen! Er waren ongeveer 3 millioen inzendin gen. In New-York groeit het getal huwelijken tusschen kinderen zóó onrustbarend aan, dat de autoriteiten er over spreken. In het afge- loopen jaar trouwden 552 kinderen, waarvan een jongen van 14 jaar en een meisje van 12! Voor internationaal gebruik zijn nieuwe soorten etiketten uitgedacht om den inhoud van pakketten en kisten uitgedacht om den inhoud van pakketten en kisten aan te ge ven. Het zijn plaatjes, die visschen, fruit of bloemen voorstellen, zoodat men weet, voor zichtig met het goed om te moeten springen. Een kip beteekent dat er gevogelte in het pak zit, en de kop van een rund wijst op vleesch. Weest bedachtzaam bij hetgeen U zegt. Spreek niet altijd over u zeiven, zou ik vele menschen, waarmede we vaak, ja soms dagelijks omgaan, wel willen toeroepen. Niets wordt zoo ondragelijk als het aanhooren van duizend en één verhalen, die steeds den per soon in kwestie, dus den „hoofdpersoon" be treffen Neen, spreek niet te veel over u zelf, noch goed, noch kwaad. Wie altijd goed van zichzelf vertelt, maakt zich belachelijk; goed van zichzelf mededee len, is zichzelf lof bereiden, dat is dwaze ij delheid. Steeds kwaad van zich-zelf zeggen, kan ook ij delheid zijn. Het kan de bedoeling hebben, daardoor opgemerkt en zelfs door dat kwaad bewonderd te worden. Dan is dat kwaadspreken van zichzelf een nieuw kwaad, want het is behagen scheppen in kwaad. Spreek ook niet altijd over kleine onbedui dende dingen in verband met u-zelf, want dat is de kostbare levensuren vermorsen. Het leven bevat zoovele wonderschoone dingen, die zeer zeker waard zijn bespro ken te worden. Het leven kan nog zooveel schoons bevat ten, mits wij oog er voor hebben.'Wie alle naargeestigheid gaarne bespreekt, alle som bere voorvallen en lugubere nieuwtjes uit- rafelt en ze anderen op weet te disschen, doet verkeerd. We moeten het leven van den zonnigen kant weten te zien, ook al lijkt soms alles duister en reddeloos verloren. Wij moeten leven door het geloof en niet doen als zij, die geen hoop meer hebben in de toekomst. Wij mogen de zonneschijn opvangen, die ons onderweg ten deel valt en ons verheu gen daarover. HET TOEPASSEN VAN STRAF. Meer en meer treedt het besef naar vo ren, dat niet het straffen noodzakelijk de misdaad behoort te volgen, maar dat er een andere weg is om de misdadigers te treffen, dat er zooiets bestaat als „opvoedend straffen". De straftijd wordt opvoedingstijd, als we het juiste verband begrijpen tusschen misdrijf en het opvoeren tot hooger leven. Misschien zou zelfs het toepassen van straf geheel op den achtergrond geschoven kun nen worden ten opzichte van het kind, als reeds vroeg begonnen werd „opvoedend, te straffen", dat is door vriendelijke, maar be sliste terechtwijzing en door ee-nigen tijd het kind te onttrekken aan de gemeenschap b.v. uit de huiskamer te houden. Er is ge woonlijk niets wat zulk een heilzamen in vloed heeft om het goede de overhand te doen krijgen, als afzondering. Ga dan nog eens met den kleinen boos doener praten. Zeg niet veel, wees kort en krachtig in uw uitspraken en wees nooit on redelijk. Als ge u geprikkeld gevoel, ga dan nooit met een kind redeneeren. Uw oordeel over het kind zal dan niet zuiver en juist zijn. Sla een blik in uw binnenste en uw oordeel over het kind zal milder zijn, zoo ge uw eigen fouten niet door een beslagen, maar door een helderen bril ziet! Als er dan onvermijdelijk gestraft moet worden, dan moet de straf juist gekozen, niet te groot en niet te klein zijn. Weest rechtvaardig, weest ook niet al te goed, dat zou zwak zijn en weest niet al te streng, dat zou wreed zijn. Ga altijd eerst in uw binnenste te rade als ge uw kind straft. TIJD-LEUZE. Iedere tijd heeft zijn eigen karakter, zijn voorkeur en bepaalde eigenschappen. De on ze heeft die stellig in ruime mate! Onze tijd is die van de jeugdbeweging, van de stuwkracht ter bevordering van de ge zondheid en het geluk van het kind. De paedagogie, gezinsopvoeding, zijn idee'ën, die men nastreeft met een geestdrift en een volharding, die helaas weieens grenst aan overdrijving. Werd bij al die jeugdbeweging en wat daar mede samengaat, het juiste midden bewaard, voorzeker ware het niet af te keuren; maar er wordt te veel vergeten dat ook de moder niteit en de opvoeding zelfs bij sport en spel, aan grenzen moet zijn gebonden. Want, treedt men in de kwestie der opvoe ding van het moderne kind niet al te veel buiten de sfeer van 't gezin? Ook in de vorming buitenshuis is juist in onzen tijd niets goed genoeg en het beste moet inderdaad voor het betere wijken waar het ons kind betreft! Maar waar de goede opvoeding in het gezin wordt toegepast, mag niet buiten het gezin de aandacht al te veel van het gezin worden afgeleid, zoodat dit achter komt te staan en een tweede plaats in het gedachtenleven van het kind in gaat nemen. Want voor de toekomst van het kind is de LANCS DE STRAAT. Concurrentie. Het- relletje, dat tot rel uitgroeide, vond re den van bestaan in de vreemde aanwezig heid van 'n Sinterklaas in vol ornaat op de stoep vóór den melksalon, waarin aireede 'n goed heilig man zijn intrek had genomen, met al de attributen, welke van zijn persoon en zijn zaak onafscheidelijk zijn. Nochtans zoude aan vele toevallige voorbijgangers de portée, zijnde de schotwijdte, de drijfjacht, de omvang en de strekking van den rel zijn ontgaan, indien de Sinterklaas op de stoep niet de nadere, onontbeerlijke explicatie haddc gegeven. Zónder zijne woorden had men het ei-voor kunnen houden, dat zijn be-o doeling een goede was. Na en zelfs gedu-* rende zijn toespraak was dat helaas niet meer mogelijk. En ik zal hier blijven staan, totdat alle menschen het weten, zeide hij. hiermede een oneindig groot perspectief openend. Ik laan me niet verdringen, als ik in me recht sta. Ze hebben mijn hier voor twee weke aangc- nome en ik laan me niet als een rotte peer beliandele." Hierin hu had de man gelijk. Niemand be hoeft zich in onze huidige maatschappij als een bedorven meelvrucht te laten verwijde ren en zijn protest daartegen kon dan ook de volle instemming hebben van de nog steeds aangroeiende menigte, welke, met ontsierend leedvermaak, zijn klacht beluis terde. Maar die parasiet binnen doet het een gulden per dag g-oedkooper en daarom moesten ze mijn hebben. Daarom moest ik er uit, verduidelijkte hij de schijnbare tegen spraak. Maar ik nèèm het niet. Hierin nu had de man ongelijk. Voorzoo verre uit zijn woorden tot nu toe gebleken was, had hij zijn ontslag als Sinterklaas ge kregen. Hij behoefde het niet meer te nemen. Men had redelijkerwijs mogen verwachten, dat de meest intelligent, der der toehoorders hem op deze contradictio in terminis had gewezen, maar niemand vond den moed een Sinterklaas in vol ornaat, zij het een ont slagene, „kalt gestelltc", openlijk tegen te spreken en dit prikkelde hoe vreemd het moge schijnen den ex-functionnaris méér, dan een hartig woord. Althans, hij richtte zich meer rechtstreeks tot zijn toe hoorders en zeide: Staan me niet an te gape! Ik zal toch zeggen, wat 'k wil. Het Is 'n rotte maat schappij en daar benne jullie debet an. Het mos niet magge, dat 'n fatsoenlijk man een stuk brood uit zijn mond wordt gestole. Maar jullie vinde alles goed. Hij werd zoo giftig, deze Sinterklaas, dat hij er zijn mijter bijna door verloor. Slechts een vlugge klap van zijn linkerhand kon het ergste voorkomen. Hij stampte driftig met zijn staf op den grond, maar het effect-, dat hij sorteeren ging, was niet het door hem ge- wenschte. Immers, tot nu toe had men naar hem met een zekere welwillendheid geluis terd, maar de bij-na vallende mijter en de driftig stampende staf waren zoozeer in tegenstelling met wat van een zich respec- teerenden Sinterklaas verwacht mocht wor den, dat niet langer de milde stemming hem als een mantel bleef omgeven. Er werd nu gelachen, in nuances van goedigen spot tot venijnige hatelijkheid, en dit deed de woede van den met staf en mijter gebooiden man treden buiten de perken van fatsoen en eer baarheid. Weet jullie, wat jullie benne? Schob- bejakke! schold ie. Jullie hcule met die patjakker binne. JullieJulie Hij vond geen woorden meer. Had hij ze kunnen vinden, dan nog zouden we verloren zijn gegaan In het gejuich, dat opsteeg, toen eensklaps door de menigte heen zich oen vrouw wrong, den ex-Sinterklaas zoo dicht mogelijk naderde en hem dan zonder woor den, slechts door de uitwerking van één en kelen blik, meetroonde. Hij sputterde nog maar enkele woordenconcurrentie espres gedaan om te pestetoch m'n zin. De rest ging verloren in het rumoer van. de drukke straat. TON RUYGROK. liefde van zijn tehuis een groote zekerheid en steun, aan de de toekomst van 't kind zijn we verschuldigd, dat het tehuis bovenaan staat DE KONING EN DE BLINDE. VROEG NAAR BED. De al-gemeene uitspraak der doktoren is, dat een behoorlijke nachtrust een van de vele noodzakelijkheden is, ter verkrijging, bevordering en behoud van een goede ge zondheid. Het kind vooral, in den groei zijnde, heeft behoefte aan veel slaap. De studeerende jon gen en het meisje op H.B.S. of Lyceum be hoort tot de groep, die wel het allermeest be hoefte hebben aan een flinke nachtrust. Maar, hoe is het er dikwijls mee gesteld? De jongen en het meisje van H.B.S., Gym nasium en Lyceum, krijgen een overvloed vanhuiswerk mee, waarmede ze veelal heel den avond bezig zijn, soms tot 10 of 11 uur. Hoe kan zoo'n meisje of jongen in den groeitijd nu gezond en fikseh blijven als er een tekort is aan uren, voor het slapen be doeld? Zou met een beetje minder school werk niet èn het opkomende kind èn zijn ge zondheid gebaat zijn? Waar Is het voor noo dig zooveel te laten leeren, als te weinig uren slapen weer nadeelig is voor het leeren? EEN BORDUURWERKJE. Heel eenvoudig moeten we beginnen onze kleine meisjes borduren te leeren. Als voor beeld geven we hier een prentje, dat uitge knipt en op een aardig effen lapje genaaid kan worden. Als uw kleine meid nog heel jong is, gaat het 't allerbeste, al de streepjes met een rijgsteëkje te laten natrekken. Is ze al wat ouder, dan kan het kleedje met het borduurwerk en in verschillende kleuren wor den gemaakt, b.v. het molentje bruin met zwarte wieken, de boomen en streepen op den grond, groen, de gans geel, het jongens pakje: jas blauw, ceintuur bruin, knoopen geel, lichte kousen, bruine schoenen, blond of zwart haar en de mand bruin, hengsel geel. Bij het kleine meisje is, om te beginnen één kleur het best. U zult zien wat een voldoening de kinde ren er zelf van- hebben, als ze. zoo'n kleedje af hebben, Het is als een sprookje. Dezer dagen wandelde de konlAg van Italiëi alleen, zooals hij wel eens meer doet, m da' buurt van Plsa buiten zijn buitenverblijf, toen| hij een blind man zag, die met groote moeite', op den weg voortschuifelde. „Kan ik U helpen?" vroeg de koning en de blinde antwoordde: „Graag! Ik moet naar. een huis in het bosch en ik zou heel blij zijn,' als U me daar bracht." De koning pakte hem bij den arm en ge leidde den man. Onderweg vernam hij, dat de blinde met zijn twee kinderen vertoefde In het huis van een boschwachter, De man, geen flauw vermoeden hebbend van de iden-' titelt van zijn gids, zeide: „Mijn vrouw is dood' en nu zou ik graag willen, dat er iemand voor mijn kinderen kon zorgen. En dat zij ge holpen werden om later hun brood te ver dienen." „Ik zal er voor zorgen", sprak de koning. De blinde vroeg toen: ..Wie is U dan?" En de koning antwoordde: „Ik ben Victor Emmanuel III van Savoie". WILT U EEN VULKAAN KOOPEN? Wij kunnen u, vrijblijvend, een vulkaan aan' bieden. Wij herhalen uitdrukkelijk „vrijblij vend", want het bewuste artikel bevindt aicn. in Honduras in de nabijheid van het stadje Cholutecca. De aanbieding is nu al een paar maanden oud en mogelijk is de koop inmid dels gesloten, zonder dat men ons daarvan bericht gezonden heeft. Voor liefhebbers lijkt het ons een pracht- object. Wel schijnt de vulkaan eenigszins aan- ouderdomszwakte te lijden hij heeft ten minste sinds Juli 1866 niet meer gedaan wat des vulkaans is maar hij is voor de helft begroeid met een tropisch woud, waarin ja guars en reuzenslangen huizen. De hellingen bevatten een rijken voorraad aan zwavel en puimsteen. Onlangs heeft teen Californische mijnbouwmaatschappij een bod gedaan van; tien duizend dollar, doch de regeering vam Honduras vond het al te weinig. Wat zegt U? Of wij garandeeren, dat do. vulkaan niet opnieuw zal gaan werken? 1 Neen, natuurlijk niet; alle risico's zijn voor den kooper! Maar wanneer u bang daarvoor bent, dan hebben wij wel iets geschikters voor U: de berg Nebo, in het Heilige Land, de berg, van welks top eenmaal Mozes vóór zijn dood het Beloofde Land mocht a,a^chouwen. Een absoluut ongevaarlijk bezit. opprijs zeven duizend pond. De arme, maar handige Bodoe- ienen-sjeiks, in wier gebied de berg gelegen is, hebben hem voor dit bedrag reeds den Fran: 1 ziscanermonniken te koop aangeboden. Misschien is het wel iets voor een rijken Amerikaan, die den berg laat, afgraven, mar- I lAmerika transporteert en hem daar weerj toeerzet. Zaken-ain. zaken—

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 3