VGDR. VELSEN-YMUIDEN BEVERWJK EN OMSTREKEN De provinciale bedrijven. Electriciteit en water. ONS FEUILLETON. HET NIEUWE DAGBLAD 'ABONNEMENTEN-: per weck 10 cents, per msaad 40 ceots, per kwartaal f 1.20, losse nummers 3 cents. ADVERTENTIEN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 35 cent. Bïj abonnement belangrijke korting. Luidsprekers Adv. van Vraag en Aanbod 1—3 regels 25 cent, elke regel meer 30 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Ie JAARCANC No. 21 IJMUIDEN DIRECTIE P. W. PEEREBOOM ROBERT PEEREBOOM Kantoor: KENNEMERLAAN 42, Telefoon 521. AGENTSCHAPPEN: IJmuiden: H. BLOK, Jac. v. Heemskerkstraat 87; IJmtn'den-Oost: M. N. DE WOLFF, Alb. Cuypstraat 16 en. K. "WESSELIUS, Lceuweriklaan 6; Vclsen-NoordJ. J. WESSELIUS, Melklaan 62; BeverwijkP. KASPERS, Groenelaan 11 w. WOENSDAG 25 NOVEMBER 1931 SCHEEPVAARTNIEUWS. IJmuiden als loshavcn. Het Duitsche stoomschip „Sesostris" van de II. A. L. is Maandagavond met passagiers en stukgoederen van West-Indië te IJmuiden aangekomen en ligplaats genomen aan de -toeristensteiger in de buitenhaven. Na ont scheping van eenige passagiers en een klein partijtje stukgoederen heeft het schip Dins dagmorgen haar reis naar Hamburg voortge zet. Het Spaansche stoomschip „Urko Mendi" is 23 dezer met een volle lading ijzererts van Almeria voor het Hoogovembedrijf te IJmui den vertrokken. Het Zweedsche stoomschip „Karc" is Dins dagmorgen met een gedeeltelijke lading stuk goederen en ma bijlading van een partij ruwijzer aan het Hoogovembedrijf, te IJmui den, naar Antwerpen vertrokken. Het Fransche stoomschip „Hebe" is Dins dagmorgen met een volle lading ruwijzer van. het Hoogovenbedrijf te IJmuiden, naar New port Mon vertrokken. Proeftocht. Het nieuwgebouwde Nederlandsche tank schip „Maja" is Dinsdagmorgen van IJmui den uit. voor een proeftocht op de Noord zee vertrokken en passeerde de sluizen met een diepgang van 82 d.M. des middags ten 16 uur keerde de „Maja" terug op IJmuiden en maakte vast in de buitenhaven, om de genoo- digden te ontschepen. Naar wij vernemen heeft het schip tijdens de proeftocht in alle opzichten aan gestelde eischen voldaan en werd zij door de reederij overgenomen. Het Noorsche stoomschip „Delfinus" is Dinsdagmorgen .na lossing harer lading pa pierhout aan de Papierfabriek, te Velsen, naar Rotterdam vertrokken. Het Duitsche passagiersschip „Siërra Mo- rena"varende in den gecombineerden dienst op Zuid-Amerika arriveerde Dinsdagmiddag van Bremen te IJmuiden en is opgevaren naar Amsterdam, teneinde aldaar passagiers in te schepen en stukgoederen bij te laden. De „Joh. van Oldenbarnevelt". Het Nederl. motorpassagiersschip „Johan van Oldenbarnevelt" van de S. M. N. vertrok Woensdagmiddag 12 uur met passagiers en stukgoederen van Amsterdam met bestem ming Ned. O.-Indië. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen 23 November: Duitsch, Sesostris, Guatamala. 24 November: Ned., Brion, Bordeaux. Zweedsch, R. H. Sanders, Huser. Ned., Stuyvesant, Suriname. Duitsch, Finkenau, Bristol. Ned., Theano, Belfast. Ned., Iris, Oporto. Ned. mijnenlegger, van Meerlant, Noordzee. Duitsch, Stor, Dublin. Duitsch, Sira Morena, Bremen. Ned. motor, Maja, Noordzee. Ned., Tiberius, West-Indië. Estlandsch, Jarvanraa, Kemy. Duitsch, Martha Holm, Rostock. Vertrokken schepen: 24 November: Engelsch, Olivine, Rotterdam Zweedsch, Kare, Antwerpen. Ned. motor, Maja, Noordzee. Duitsch, Sesostris, Hamburg. Noorsch, Delphinus, Rotterdam. Fransch, Hebe, Nieuw-haven. Duitsch, Lena Petersen, Rotterdam. Zweedsch, Arnold Bratt, Rotterdam. Duitsch, Hecksee, Ronna. Ned., Trajanus, Harlingen. Duitsch, Arnfrïed, Antwerpen. Engelsch, Merel, Londen. Zweedsch, Hebe, Gdynia. Ned., Vliestroom, Hull. Ned., Maasstroom, Leith. 25 November: Ned., Lingestrooin, Londen. NEDERL. ROODE KRUIS. Op Donderdag zal door de transportcolonne een oefening worden gehouden in het duin- terrein achter de Visscherijschool. In verband met de belangrijkheid dezer oefening is de opkomst der transportcolonne zeer gewenscht. Samenkomst der transport- colonneleden en helpsters om half acht. De cursus onder leiding van zuster Westra gaat deze week niet door. NIEUWE ZAAK. De Kalverstraat is weer een flinke winkel rijker geworden door de opening van het hee renmodemagazijn van den heer W. J. Vrij- heef. De étalages zijn keurig ingericht en too- nen dat hier een vakman aan het werk is. De vele artikelen, overhemden, handschoenen, zelfstrikkers, pullovers, enz., zijn smaakvol uitgesteld. De heer Vrijhoef is jarenlang in een gelijk bedrijf werkzaam geweest en heeft dus zijn sporen verdiend. Ook vertoefde hij eenige jaren in Inidië waar hij ook zeer veel kennis omtrent zijn vak opdeed. Wij wenschen den heer Vrijhoef veel succes in zijn nieuwe zaak. RIJWIELDIEFSTALLEN. Door V. te IJmuiden is aangifte gedaan van vermissing van zijn rijwiel dat hij voor een perceel in de Edisonstraat had laten staan, terwijl S. te IJmuiden aangifte deed van diefstal van zijn rijwiel dat in den voortuin van zijn woning aan de Willebrordusstr. was ge plaatst. CHRISTEL. GEM. ZANGVEREEN. „NIEUW-HOSANNA". Dinsdagavond gaf de Christelijke Gem. Zangvereeniging „Nieuw Hosanna", Direc teur de heer H. Wiersma, een concert in de Ned. Hei-vormde Kerk aan de Kalverstraat IJmuiden-Oost. Medewerking verleenden de heeren D. Klut, hobo en P. D. Klut piano, en eenige zang-solisten van het koor. De Weleerwaarde heer Ds. Poort te Bever wijk opende de avond met een woord van welkom aan allen. Hij hoopte op een gezegen- den avond. Daarna ging hij in gebed voor. De hier Wiersma had een aantrekkelijk programma samengesteld. Er was afwisseling. Doch vraag ik: Heeft het gebodene geheel en al bevredigd, dan moet ik ronduit zeggen: Neen! Daarmede wil ik niet zeggen, dat er niet viel te genieten! Zeer zeker. Maar de heer Wiersma hield zijn koor te veel binnen de perken. Daardoor misschien klonk dit flinke ensemble te dun. Het was geen ge zonde zang. Toch kan het dit worden, want het koor beschikt over goede zangers en zan geressen. Het was alles te week, te vlak. De ware suggestiviteit, die ons boeien moet, kwam zelden. Het koor beviel ons het beste in Trauer- gesang van M. Blumer. Dit was beschaafd, mooi van klank en goed genuanceerd. De bassen vielen hierin zeer te loven. Ook in Du Hirte van D. Bortniauski was veel goeds. In Avondklokken van denzelfden componist, dat inzette met sopraan en altsolo had het koor goede momenten en viel de samenzang te prijzen. De heer J. v. d. Berg zong twee Bas-soli. Composities van W. A. Mozart. De heer v. d. Berg beschikt over een goed, getïmbreerd or gaan. Hij bedenke, dat werken van Mozart, hetzij vocaal of instrumentaal ten gehoore gebracht voor de grootste kunstenaars zeer veel moeilijkheden opleveren. Beheerscht men ze niet en voert ze toch uit, dan is dit heilig schennis. Om een blaasinstrument te bespelen moet men beschikken over een krachtig en goed embouchere. Voor hobo is dit in de eerste plaats een vereischte. De heer Klut dient dit te bedenken en verzuime daarom niet om veel lange noten te blazen, het geen aan zijn toon en zuivere intoneering ten goede zal ko men. Het Larghetto van Handel was het beste, dat we van hem te hooren kregen. In de andere werken deed de foutieve ademha ling en het afbreken der noten zeer veel af breuk. Zijn broer P. D. Klut begeleidde den solist smaakvol en muzikaal. Tot de clou van den avond behoorde zeker her optreden van mej. To Corn egge uit Sant poort als sopraanzangeres. Zij beschikt over een van nature prachtige stem. Vooral in de hoogte en het medium is haar orgaan bijzon der mooi. Zij zong Panis Angelicas van Franck en De Heilige Stad van S. Adams. Haar voor dracht was fijn gevoelig en artistiek. Alle hulde. Mej. Cornegge hopen we nog dikwijls te hooren. De kerk was bijna geheel bezet en er was goede aandacht. Ds. Poort bracht na afloop dank aan alle medewerkenden en sloot met gebed. H. KRACHTSPORTVEREENIGING. In het „Wapen van Velsen" werd een krachtsportvereeniging opgericht onder den naam van „Hercules". Deze vereeniging zal het gewicht heffen en worstelen beoefenen. Staande de vergadering traden 18 leden toe, terwijl het bestuur werd samengesteld uit de volgende heeren: J. Bijleveld, voorzit ter; F. Huizinga, secretaris en W. van Dijk, penningmeester. Het ligt in de bedoeling des Zondagsmor gens in het „Wapen van Velsen te oefenen. FILMAVOND „HET HOOGE LAND" Bovengenoemde Christelijke Reclassee- rings-Vereeniging hield Dinsdag een pro- paganda-filmavond in de Gereformeerde kerk te IJmuiden Oost. Dr. Swaan sprak een inleidend woord, waarna de heer A. J. Broersma van Leeuwarden als propagandist het werk der reclasseeringsvereeniging uit eenzette. Hij teekende eerst de bedoeling van reclasseering, het mooie werk van naas tenliefde, waarvan zoo weinig bekend wordt. Er was een tijd, zeide spreker, dat er geen tijd was voor reclasseering. Maar gelukkig is dit veranderd. Is er iets mooiers denkbaar, dan een mensch, welke, soms niet door eigen schuld, van het goede pad is geraakt, wanneer hij straf heeft onder gaan, weer te steunen en te trachten hem een positie te verschaffen, om het verleden hem te doen vergeten, zoodat hij weer met opgeheven hoofd in de maatschappij kan zijn? Zeer zeker moet de misdaad worden gestraft, maar het is ook in het belang der maatschappij, dat, wanneer is gestraft, de misdadiger weer de hand wordt gereikt. Spr. gaf nu eenige voorbeelden, waaruit bleek, dat het niet altijd de schuld is van den mis dadiger, maar dat de omstandigheden waar in deze verkeerde, hem tot slechtheid en misdrijf hebben geleid. Spreker noemde daarop de vereenigingen op, die werken om ontslagen gevangenen, voorwaardelijk ver oordeelden, alcoholisten, landloopers er zwervers, weer in de maatschappij terug te brengen, „Het Hoogeland" te Beekhuizen, Fiadelfia te Vries in Drenthe en „Wilhelm!- nahoeve" te Opende in Groningen, doen goed werk en de vereeniging is zeker ten volle de steun der menschheid waard. Daarop volgde de vertooning van een film die het reclasseeringswerk in beeld bracht. Wij twijfelen niet, of, wanneer deze zoo nuttig werkende vereeniging het volgende jaar 40 jaar zal bestaan, door het geheele land veel zal worden bijgedragen. Ds. Swaan sprak het slotwoord; hij hoopte dat velen zich tot dit mooie doel aangetrok ken zouden gevoelen, niet alleen met het woord, maar ook met de daad. PERSONALIA Mej. J. Bos, tijdelijk onderwijzeres aan een der openbare scholen, is in vaste betrekking benoemd te Nederhorst den Berg. Voor het Raadsver- slag zie men de eerste pagina van het tweede blad. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. 0.80—0.55. Griet per 50 K.G. 41—20. Tongen per K.G. 1.50—0.95. Groote schol per 50 K.G. 28—25. Middelschol per 50 K.G. 30—26. Zetschol per 50 K.G. 3630. Kleine schol per 50 K.G. 244.90. Schar per 50 K.G. 11.507. Rog per 20 stuks 2111. Vleet per stuk 6.501.75. Pieterman en poon per 50 K.G. 8. Groote schelvisch per 50 K.G. 3130. Middelschelvisch per 50 K.G. 2313. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. 14 7.50. Kleine schelvisch per 05K.G. 8.50—4.13. Kabeljauw per 125 K.G f 40—27. Gullen per 50 K.G. 11.50—0.65. Lang per stuk 0.80f 0.50. Wijting per 50 K.G. 2.60—0.60. Versche haring per mand 3.452.45. Idem per kist 3.403. Gezouten haring 2.85. BEVERWIJK OPRICHTING MOTORCLUB. Na een daartoe in café „Olympia" gehou den vergadering is alhier een vereeniging van motorrijders opgericht. Zij ontving den naam van „Kennemer Motorclub". Reeds 25 leden traden tot de nieuwe vereeniging toe. Het bestuur werd als volgt samengesteld: P. Ockerse, voorzitter, Joh. Speelman, Hof- landerweg 27, Wijk aan Duin, secretaris en P. Put, Penningmeester. De heer Leo Peelen loofde een zilveren wisselbeker uit, die dooi de leden zal worden verreden. FILMAVOND BOUWVAKARBEIDERSBOND. Dinsdagavond werd in het Kennemer Theater een filmavond gegeven, georgani seerd door de plaatselijke afdeeling van den Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond. Voor dezen avond bestond groote belangstelling. De voor zitter, de heer H. v. d. Plas, memoreerde de succesvolle vertooningen van Joris Ivens' „Wij bouwen", welke het vorig jaar werden gegeven. Met een enkel woord leidde de voorzitter de film bij het publiek in. Spr. sprak den wensch uit, dat het vertoonen van deze film er toe zal bijdragen, dat de ongeorganiseerde kameraden zich zullen aansluiten en aldus de vakbeweging zullen steunen. Dit oordeelde spr. zeer noodzakelijk in verband met de door het N.V.V. en de S.D.A.P. ingestelde ac tie om een betere steunregeling voor de werk- loozen van de regeering te verkrijgen. Nadat het publiek had kennis gemaakt met een reclamefilm voor de coöperatie en met een van Max Fleischer's geestige producten draaide de hoofdfilm van den avond „Het. leed van millioenen", een Duitsche rolprent, waarvan het Instituut voor Arbeidersontwik keling zich het vertooningsrecht verzekerde. De film, schetste in schrille kleuren de ge volgen van de werkloosheid in een boekhou dersgezin. Afgezien van den tendenz vielen ook fil misch goede dingen te genieten. Aan het slot van de boeiende film sprak de voorzitter een kort woord, waarin hij wees op de gevolgen der bedrijfsmechanisatïe, die het voor de arbeiders noodzakelijk maakt door gemeenschappelijk optrekken strijd te voe ren. voor een korteren arbeidsdag. PERSONALIA. De heer J. B. J. Haanen te Beverwijk is te Amsterdam geslaagd voor het examen M. O. aardrijkskunde. BURGERLIJKE STAND Aan de Memorie van Antwoord op het verslag der afdeelingen van de Provinciale Staten van Noordholland, betreffende de balansen en verlies- en winstrekeningen over 1930 en de begrootingen voor 1932 van liet Provinciaal Electriciteitsbedrijf en het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf, ontleenen wij: Medezeggenschap personeel. Waar bij den aandrang om aan het perso neel medezeggenschap te verleenen, blijkens den samenhang, in het bijzonder de 'bedoe ling voorzit om het rendement van de be drijven te verboogen, kan worden verzekerd, dat denkbeelden, welke bij het personeel mochten Leven omtrent de bedrijfsvoering, ook bij de tegenwoordige verhoudingen de directie bereiken en daar steeds de noodige belangstelling vinden. De nieuwe P. E. N.- centrale te IJmuiden. Het- proefbedrijf is in het algemeen naar wensch verloopen. De productie is bevredi gend en dezer dagen is ook met het stoken van gas, afkomstig van de Hoogovens, een aanvang gemaakt. De beide turbogenera toren hebben reeds tezamen aan de productie deelgenomen; de gezamenlijke hoogste be lasting heeft ongeveer 35.000 K.W. bedra gen, inclusief ongeveer 10.000 K.W. voor de Hoogovens. Terwijl de ruimte en de fundeering voor een derde turbine inderdaad reeds aanwezig zijn, is de vraag in studie, welk tijdstip het •meest aangewezen is om in verband met de economie tot aanschaffing der derde turbine over te gaan. Gedeputeerde Staten kunnen nog niet den datum precies aangeven, waar op zij met een daartoe strekkend voorstel bij de Staten zullen komen. Hoewel niet valt te ontkennen, dat de ver antwoordelijkheid van de directie in de nieuwe omstandigheden zeer groot is, heb ben Gedeputeerde Staten de overtuiging, dat de tegenwoordige functionaris daartegen in alle opzichten ten volle is opgewassen. Geen tariefsverlaging. Tariefsverlaging wordt door Ged. Staten in het algemeen op grond van de positie van het bedrijf afgewezen. Het ligt voorshands evenmin in de .bedoeling om tot verlaging van tarieven in de gebieden van rechts treek- sche levering over te gaan. Incidenteele ver laging in verband met de tijdsomstandig heden moeten Gedeputeerde Staten in elk ge<val ontraden. De P. E. G. E. M. De centrales van de provincie, Amsterdam en Haarlem, zijn steeds parallel geschakeld-, hetgeen o.m. tot gevolg heeft, dat als een der deelnemers door een ongeval de productie zou moeten staken, de overigen de voeding der netten, die anders stroomloos zouden zijn geworden, automatisch overnemen. Waar overigens de provinciale centrale nog maar zeer onlangs in de productie is ingeschakeld, is de tijd voor het in overweging nemen van andere vormen van samenwerking nog niet gekomen. Provinciaal Water leidingbedrijf. Hoewel een algemeene verlaging van den eenheidsprijs van het water, gelet op de tot dusver verkregen resultaten, naar :het .oordeel van Gedeputeerde Staten in de toekomst niet uitgesloten schijnt en het College op zoo danige verlaging steeds het oog gevestigd houdt, meenen Gedeputeerde Staten, dat daartoe niet moet worden overgegaan, voor dat het bedrijf financieel voldoende gefun deerd is, hetgeen eerst het geval zal zijn, wanneer de fictieve activa, welke nog op de balans voorkomen, afgeschreven zijn en de exploitatiereserve ten minste tot het den Staten bekende bedrag van 10 pet. van het in de werken vastgelegde kapitaal is opge voerd. Het P. E. N.-gebouw te Bloemendaal. VELSEN. Geboorten: J. J. RustemcyerSchonagen z. C. B. Keirsgieter-van Schinkel z„ H. M. Birk- de Haan z., C. M. BonmanRamakers z.. C J. Eichorn—Sprokkelenberg- z„ J. D. War- naarBelmer z., R. Rosierde Back d„ 1 Schoneveld—Kamp d., J. G. Schagen— Zwi nenburg z., W. Krab—van Tiggelen z., C. va GelderRechsteiner z., M. GrootKok d., 'I Eukkel—Blok z. Overleden: Thomas Donraadt .echtgen. var. M. Koning 63 j„ Aaltje Verwey, wed. van P. van Huizen 65 j„ Gerharda Th. Martens, echtgenoote van A. J. Buhre 32 j„ Jacobus J. A. Spoelstra 21 j., Hendrikus Raspoort, we duwnaar van Joh. v. d. Hout, 65 j„ Ate Eise Alberda, 4 d„ Catherina van Beers 9 mmd. HAARLEM, 24 November. Bevallen 20 November: A. E. v. d. Laan— v. d. Blom, z.; 21 November; J. Weber—Van Es, d.; A. M. van Ameromde Braai, d.; E. J. MolenkampMolenaar, cl.; A. H. K. Halter Gentzsch; 22 November: C. E. de Bie— j Kaltenbach, d.; M. G. J. Schlatmann—Van Liemt, d.; C. C. v. d. Sluijs—Klingers, z.; H, A. Boulogne—'t Hart, M. E. A. Merckel- baghvan Rek, d.; M. Reekers—v. d. Laan, z.; A. W. Gans—Willms, d.; 23 November: E. W. B. van Tol—Leiting, d.; G. Sino—v. d. Sluijs, z. Ovérleden 21 November: H. Kuik—Schone- wille, 63 j„ Jan van Zurenstraat: A. v. Ho- rick, 13 j„ Kamperlaan; 22 November W. A. v. d. Drift, 67 jaar, Brouwersvaart; 23 No vember: G. M, van Bodegraven—v. d. Meu- len, 63 j„ Rijksstraatweg. Op de waarde van het hoofdgebouw te Bloemendaal en enkele bijgebouwen is een extra afschrijving van f 150.000 toegepast. Dit is geschied, omdat, in verband met het toenemend gebrek aan ruimte, met de mo gelijkheid van vervanging van dat gebouw rekening moet worden gehouden. Dit vraag stuk kan echter eerst definitief worden be slist, zoodra de' centrale eenigen tijd normaal heeft gefunctionneerd. Terugbrengen v.an de boekwaarde op verkoopwaarde is dus wenschelijk. De oude centrale te IJmuiden. Het is de 'bedoeling de oude centrale te IJmuiden voorloopig voor noodgevallen intact te houden. Het maakt nog een punt van overweging uit, of hierop in de komende jaren extra zal worden afgeschreven. Elders in dit nummer geven wij het vervolg van ons geïllustreerde feuilleton, dat wij den lezers zeer ter lezing aanbevelen. KORTE INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE. Mr. Frans Veraart, een jong Haagsch advocaat, bezoekt een bal masqué in het kasteel Oud-Wassenaar, waar hij kennis maakt met eenige dames. In. vroolijke stemming keert hij huis waarts. Op toep naar zijn tooning heeft Ver aart daarna met zijn auto een aan rijding. Hij herinnert zich den vol genden morgen, dat hij den anderen automobilist, die dreigend op hem was afgekomen, neergeslagen heeft. Dat maakt hem zenuwachtig. De societeits- vrienden van Veraart, overste Mensing en dr. Van Buren, ontdekken dat er iets bijzonders met den jongen advo caat is. De een denkt dat geldzorgen hem kwellen, de andere vermoedt een vrouwen-af faire. Mr. Veraart wordt telefonisch uit de sociëteit weggeroepen naar zijn kan toor, waar iemand is voor een confe rentie. Omdat hij lang wegblijft maken de twee vrienden zich ongerust, zij gaan naar het kantoor, roaar Veraart niet wordt gevonden, wél het lijk van een man, die door een dolksteek ge dood is. De Justitie verdenkt Veraart van den moord, hoewél de vrienden daar heftig tegen protesteeren. Tegen Veraart wordt een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd. De twee vrienden besluiten op eigen ini tiatief naar Veraart te aaan zoeken. Het vermoeden rijst, dat Veraart ontvoerd is door Chineezen in een auto. Een spoor leidt naar Amsterdam. Daar beleven de vrienden in de Chi- zenwijk wonderlijke avonturen. De catastrofe in de Bentley-mijn in Doncaster heeft 47 slacMoffers geèisdhi. Een reddingsbrifittde. keert uit-de noodlottige schacht ten®.

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 1