Raadsvergadering, De begrooting van Waterstaat. Pas Vijftien jaar geleden.... STA TEN- GENERAAL. Eerste Kamer. ftfT NIEUWE DAGBLAD WOENSDAG 25 NOVEMBER 1931 TWEEDE BLAD VELSEN. Kranten- uit 1916 Dinsdagavond werd een vergadering van den gemeenteraad va-n Veisen gehouden on der voorzitterschap van Burgemeester R. G. Rïjkens. Raadscommissie voor steun - verleening aan werkloozen. De heer Van Woensel (communist) meent dat een dergelijke instelling (niet goed tot haar recht komt, omdat een zoodanige oommissie onder advies staat van een wet houder. De heer Visser (S.D.A.P.) vraagt wat de bedoeling van B. en W. is met de instelling van een dusdanige' raadscommissie. Spreker heeft eenige ervaringen op 'dit gebied en deze zijn niet van dien aard, dat men daar over enthousiast kan zijn. Zal er., als er een •raadscommissie komt, weer dezelfde rege ling gelden als voorheen, vraagt spreker en zegt 'dat zijn fractie haar houding hier naar zal bepalen. (De heer Van der Steen (C.H.) wijst op de 'bestaande regeling en op de bestaande commissie uit de vakcentrales. Wethouder Bosman (V.D.) zegt dat liet inderdaad de bedoeling is om met deze com missie apart te werken omdat er vele be zwaren zijn voor de 'behartiging der werk loozen bij Maatschappelijk Hulpbetoon. Men wil nu eenmaal niet .allen behandeld worden ©Is armlastigen. De heer Visser (S.DA.P.) heeft het vage vermoeden dat de behandeling van de werk loozen dezelfde zal blijven. Wethouder Bosman (V.D.) geeft de ver zekering dat niet aan de rechten van de ivereenigingen getornd zal worden. Weigering van een bouwvergunning. De heer Van He ijst (neutraal) zegt ge lezen te hebben dat B. en W. -alsnog een be sluit zullen nemen op dit verzoek. Spreker is vóór een verordening en als er een ver ordening komt, moet deze op aile perceelen rusten. Wethouder Dunne bier (CU.) vindt het Verzoek niet onbillijk omdat de grond ge kocht is met de veronderstelling dat de straat er itoch wel uitgelicht zou worden, Het is van den kant der gemeente geen over dreven eisch. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. School C te IJmuitlen. Dep 31en Maart j.l. werden B. en W. door den Raad gemachtigd tot het doen opmaken van plannen en begrootingen voor de vol gende oplossingen: le. 'slooping van school en heit bouwen yan eien nieuwe school ter plaatse. 2e. grondige restauratie van school C. De heer Van He ij s t (neutraal) heeft geconstateerd dat getracht wordt de school bewoonbaar te maken. Het uiterlijk is ook niet zoo nieuw meer. Mr. A. v. d. Flier (S.D.A.P.) vraagt of het "de bedoeling is, dat in de volgende raadsver gadering de berekening der kosten zal wor den voorgelegd en de kinderen dan zoo lam op school blijven. •De heer Vermeulen (A.R.) heeft met verwondering van het prae-advies kennis ge nomen. Wij hebben gekregen een becijfering voor de nieuwe school f 103.000 en voor de restauratie f 55.000. Nu zien wij een nieuw advies dat geheel en al in 'andere lijn uit gaat. De zaak had toch in de commissie van on derwijs behandeld moeten zijn. Wethouder Tusènius (V.B.) zegt dat wegens de beperkte beurs er aan de school slechts besteed mag worden wat noodig is. De heer Vermeulen (A.R.) heeft ge constateerd dat een behoorlijk overleg tus- schen Onderwijs en Openbare Werken niet heeft plaats gehad. Spreker heeft begrepen dat met de deskundigen het onderwijzend (personeel bedoeld is en men bezwaren tegen school B. heeft. De heer Van He ijst (neutraal) zegt dat hij met deskundigen het College van B. en !W. bedoeld heeft. De heer Vermeulen kan echter gerust zijn omdat deze zaak toch ook in de com missie van Openbare Werken komt. Hierna wordt het voorstel van B. en W. Eender hoofdelijke stemming aangenomen. Vaststelling straatnaam en naam van een brug. B. en W.e stellen voor, aan de straat te Veisen, welke wordt aangelegd door de N.V. Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder en Zonen, den naam te geven van Banj aatstraat en aan de brug over de spoor baan te IJmuiden die van Julianahrug. R.K. Teelten- en Schilderschool. Aangezien een schilderschool niet in deze gemeente gevestigd is, stellen B. en W. den Raad voor teil aanzien van deze school uit te spreken, dat de instandhouding door den Raad wordt noodig geoordeeld. De heer Laurent (R.K.) wil een voorstel van orde indienen en vraagt dit agenda-punt aan .te houden en terug te zenden naar de commissie van onderwijs. Wethouder Tusènius (V.B.) wil hiervan gaarne de reden weten. De heer Laurent (R.K.) wil na het verschijnen van het prae-advies de inlich tingen doorgewerkt zien in de oonnnisise van onderwijs. Hierna wordt het voorstel aangehouden. Reorganisatie Brandweer. Aan de orde komt het voorstel tot reorga nisatie der Brandweer. De heer Van Heijst (neutraal) vraagt of de slangen wagen op den politieposten aan wezig kan blijven om als eerste hulp aan wezig te kunnen zijn. De Voorzitter zegt dat dit wel m de bedoeling ligt. Wethouder Tujiseni-us (VJB.) zegt dat wel zoo blijven zal, waarna het voorstel zon der hoofdelijke stemming aangenomen wordt. Raadscommissie voor steun - verleening aan werkloozen. Benoemd werden de heeren: Stark (S.D. A,P.)Maas (R.-K.)Homburg (A.-R.) en Ten Broeke (C.-H.) De heer Stark S.D.A.P.) zegt verblijd te zijn met het vertrouwen dat in hem gesteld wordt. Hij deelt echter mede dat door de S. D. A. P. de heer Visser als candidaat was gesteld mede in het belang van een goede uitvoering. Spreker wil gaarne plaats maken voor den heer Visser en vindt dit ook het beste, omdat de heer Visser zeer goed op de hoogte en iemand van ervaring is. De Voorzitter zegt dat het hem voor komt dat deze verklaring eerder had moeten komen. De heer Stark deelt mede de benoeming in beraad te houden. GEMEENTEREKENING 1930. B. en W. bieden den Raad ter voorloopige goedkeuring aan de gemeenterekeningen over 1930. Uit deze rekeningen blijkt dat er op den gewonen dienst over 1930 een ont vangst was van f 2.806.649.62 en een uitgaaf van f 2.658.955.67, zoodat er een batig slot is van f 147.693.95. Wordt goedgekeurd. Hamerstukken. Vaststelling van de le suppletoire begroo ting der gemeente, dienst 1931; advies om trent het verzoek van P. Bleeker te IJmui den om ee'n gedeelte van een ontworpen straat uit het uitbreidingsplan te lichten; aanvrage om hernieuwde goedkeuring der verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs, openbaar vervolgonderwijs, buitengewoon lager en uit gebreid lager onderwijs, overname van een straat te IJmuiden; vergunning tot het aan leggen van een gedeelte straat te IJmuiden; nemen van een besluit tot aanwijzing van takken van dienst ingevolge artikel 252 der gemeentewet, zoomede toepasselljkverklaring van een geldende beheersverordening voor deze takken van dienst; voeren van een ver weer tegen een ingestelde rechtsvordering; verleenen van kwijtschelding van huurpen ningen; verkoop van grond. Ingekomen stukken. De heer Visser (STAP.) stelt voor alle punten betreffende den crisistoestand geza menlijk te behandelen. Dit wordt goed ge- vonden. De heer v. d. Veer (S.D.A.P.) spreekt over het voorstel tot stichting van een centrale keuken. Spr. had vernomen, dat in Den Haag meegedeeld was, dat het verstrekken van kleeding en voedsel schriftelijk moest worden aangevraagd. Wat de brandstoffen betreft is nu Zaterdag de eerste toeslagbon verstrekt. Spr. vraagt, hoe het met de an dere zaken staat. Als men nog niets heeft ge hoord, ligt het dan niet op den weg van B. en W. om inlichtingen te vragen. De heer Van Woensel (communist) vraagt of het nu al zoover is gekomen, dat de werkloozen als vee naar den trog moeten worden gedreven. Spr. zegt dat de werkloo zen verhongeren en wil aan hun eischen te gemoet komen. Spr. stelt daarom drie moties voor, inhoudende om tegemoet te komen aan de wenschen der adviescommissie voor de werkloozen, verder om in de Kerstweek een dubbele uitkeering te geven en ten. derde om na 1 Januari een extra-uitkeermg van f 2.50 per week te geven. Deze moties werden door de S.D.AP. dersteund. De heer Van der Steen (C.-H.) zeide dat het heel gemakkelijk is moties in te die nen en zegt, dat de S.DA..P. deze moties nu steunt, ofschoon ze weet, dat de regeering deze dingen toch niet toestaat en dat B. en W. doen wat ze kunnen. De heer Visser (S.D.A.P.) ze'gt, dat men over de voedselvoorziening niets weet. De Voorzitter zegt dat toch bekend is, dat de centrale keuken van de baan is. De heer Visser (S.D.A.P.) zegt dit óók gehoor dte hebben, maar het is niet officieel meegedeeld. De eischen der werkloozen zijn niet overdreven; voedselvoorziening is noo dig. De heer Sluiters (C.-H.) zegt, dat zij. die op de hoogte zijn, weten hoe ellendig de toestand is; velen zijn reeds ee'n half jaar en langer werkloos. In dit licht beschouwd, zijn de moties niet overdreven. Maar we we ten, dat de Tegeering deze dingen onmoge lijk maakt. De heer Maas (R.-K.) spreekt in gelij ken geest. Hij wijst er nog op, dat hier in de Kerstweek altijd een dubbele uitkeering wordt gegeVen. Mr. Van der Flier (S.D.A.P.) zegt on langs van een ingezetene, die geen partijge noot was, te hebben gehoord, dat in Veisen honger wordt geleden. Het is echter bedroe vend, dat in Den Haag alles wordt tegenge houden. Spr. vraagt of B. en W. geen invloed op de regeering kunnen uitoefenen. Omdat de regeering dze eischen niet inwilligt, zal spr. met een bloedend hart tegenstemmen. De heer Homburg (A.-R.) komt er te gen op, dat men aan de andere zijde propa ganda uit werkloosheid wil slaan. Laat men zelf de hand aan de ploeg slaan. Hij merkt dat het Leger des Heils en de kerken in stilte veel doen. Wethouder Bosman (V.--D.) zegt, dat het thans moties regent, waarbij wel goede din gen zijn, maar ook overdreven eischen. Spr. zegt dat de raad de rijksregeling heeft aan vaard en daaraan hebben we ons dus te hou den. Spr. zegt dat hij den nood kent, wil men wat doen, laat ieder dan het Steuncomité steunen. Met moties bereikt men niets. De Voorzitter -zegt dat het precies is als in de vorige vergadering. Het is alles ste riel gepraat. Spr. zegt dat de gemeente thans f 7500 per week uitkeert, wat dus f 400.000 per jaar beteekeht. Hoe zou de gemeente dit kunnen doen zonder steun van het rijk? Spr. zegt dat men met de klachten naar Den Haag moet gaan; hier kan men niets bereiken. En het allerergste vindt spr., dat men door moties bij de werkloozen verwach tingen wekt; aldus worden de stumpers be drogen. De heer D e W a a 1 (partij Schilling) zegt dat er werkverschaffing moet komen. Spr. noemt als zoodanig den bouw van een bad en zweminrichting te IJmuiden. Voor de ge meente zal dit i 10.000 a f 12.000 subsidie nipsels Berlijn 25 November W. B. officieel. Gedeelten onzer zeestrijd-macht deden een verkenningstocht in den nacht van 23 op 24 November tegen de monding van den Theems en den nooduitgang van de Dovms. Behalve een voorpostenschip dat door ge schutvuur in den grond werd geboord, werd geen vijandelijke zeestnjdmacht gezien... De versterkte plaats Rainsgate werd door de Duüsche artillerie onder vuur genomen en toen daarop nog van de Engelsche vloot niets zichtbaar werd, ging onze strijdmacht en keerde behouden naar de basis terug. De Fransche vlieger, luitenant Guynenier schoot zijn 23sten tegenstander in een lucht gevecht neer. De Britsche admiraliteit deelt mede dat het Engelsche hospitaal schip Breamer- castle (62.182 ton) van Saloniki naar Malta varend door een mijn of torpedo getroffen is en gezonken. Het Grieksche s.s. loams is door een Duitsche duikboot getorpedeerd. Het Engelsche s.s. Rappahaunich wordt ver mist. TWEEDE KAMER. Nog eens veertien sprekers. Minister Reymer eindelijk aan het woord. De dienst- en rusttijden voor chauffeurs. Dertig sprekers over „Spoorwegen". Middagvergadering, 24 November. Opnieuw Waterstaat. Let wel de afdee- ling „Waterstaat'' van de begrooting; En weer veertien sprekers. Eindelijk aan het einde van den middag kwam minister Reymer aan het woord. Twee en een halve middag gingen heen aan de algemeene beschouwingen over de Water - staatsafdelïng. Hoe wordt 't bij zulk een loop van zaken duidelijk, dat de president op avondzittingen aandringt, en die avondzittingen heel lang doen duren! Want dat werkt verkoelend op het sprekersvuur. Die verkoeling is uitne mend. want in het algemeen wordt, hoe het sprekerslijstje ook in omvang toeneemt niets nieuws opgewekt. Veel is herhaling. En zoo nister zette uiteen, dat om de dienst op Indië populair te maken voor het zakenleven het eenige middel om den noodzakelijken dienst te doen slagen! een wekelijksche dienst strikt noodig was. En toen kwam de afdeeling „Spoorwegen". Niet minder dan dertig sprekers. Aanvang 11 uur in den avond. Het eind is dus nog niet te zien. Onze lezers zullen 't begrijpen, dat we alle vragen van alle vragers met des minis ters antwoord zullen samenvatten. Laten we alleen vermelden, dat de sprekers, die te half een aan het woord waren geweest allen zeer ontstemd waren over het feit, dat de com missie-de Vries, die moest nagaan of de tarie ven voor land- en tuinbouw kunnen verlaagd worden, nog steeds niet met een rapport was gekomen. Algemeen wees men op den heer kosten, terwijl bij dit werk 30 a 50 werkloo zen arbeid zullen vinden. Verder noemt spr. een badhuis te Santpoort. De Voorzitter: B. en W. hebben be sloten mede te werken tot de stichting van een badhuis te Santpoort. De heer Visser (8D_A.P.) gaat uitvoe rig op de gemaakte opmerkingen in. Wethouder Tusenius (V. B. vraagt of de heer Visserde consequenties aanvaardt van wat hij gezegd heeft. Spr. wil de moties steunen, als men er druk op de regeering mede wil uitoefenen. De motie van het Plaats. Arbeids-Secreta- rlaat wordt met 21 tegen 6 stemmen verwor pen, die van IJmuider Best. Bond en Fede ratie Veisen S.D.AP. met 22 tegen 5 stem men; de moties van den lieer van Woensel met 20 tegen 7 en 22 tegen 5 stemmen. Door Mr. v. d. Flier (S.D.A.P.) wordt hier na aangedrongen op onmiddellijke invoering der schoolvoeding. De heer Visser (ST>A.P.) dient een nieu we motie in, waarin uitgesproken wordt dat de uitkeerïngen te laag zijn en B. en W. wor den uitgenoodigd bij de regeering aan te dringen op hoogere normen. De V o o r z it t e r zegt, dat deze dingen het werk van B. en W. bemoeilijken. De heer v. d. Steen (C.H.) vraagt of de zeevisscherij niet kan worden gesteund. De zeevisch wordt thans voor f3 a f4 per 100 pond verkocht, wat kan hiermede niet een goedkoop volksvoedsel worden verstrekt, ter wijl de stoomtrawlers immers blijven varen. De V o o r zi t t e r zegt, dat dit alles door B. en W. is gedaan. Vandaag nog is over die visscherijgeschiedenis een brief door B. en W. verzonden. De lieer Vermeu le n (A. R.) zegt dat wanneer de raadsleden een daad willen doen, zij het op te richten steuncomité moeten steunen. En laten z"^Jan de helft van hun presentiegeld beschik ,ar stellen. De heer Visser: „En gij uw halve wethou derspensioen!" De heer v. d. V eer (S.D.A.P.) dringt er op aan, dat B. en W. zeevisch inkoopen en aan de werkloozen tegen kostprijs zullen verkoo- pen. Dan zullen deze 5 pond visch voor 20 cent kunnen koopen. De Voorzit ter zegt dit te zullen onder zoeken. Bijv. zou het op te richten Steunco mité dit kunnen doen. Wethouder Tuseniu s (V.B.) zegt het niet oneens te zijn met den heer Visser. Zijn partij is geen regeeringspartij en spr. heeft ook uit andere kringen critiek genoeg op de regeering. Laat de regeering maar weten, dat we onte vreden zijn. De Voorzitt e r zegt dat deze aandrang in Den Haag verkeerd zal werken. De motie wordt met 15 tegen 12 stemmen verworpen. De heer v. d. St e e n (C.H.) spreekt over het adres der bouwvakarbeidersbonden en vraagt of het gevraagde niet verwezenlijkt kan worden. De heer Linkma n vraagt den bouw der 140 woningen te Velsen-Noord uit te voeren. Het advies van B. en W. wordt met 19 tegen 8 stemmen aangenomen. Een besluit van den raad van Noordschar- woude, waarbij verzocht wordt adhaesie te be tuigen aan een door hem aan Ged. Staten ge daan verzoek tot verlaging van de salarissen van de burgemeesters, secretarissen en ont vangers in Noordholland, wordt voor kennis geving aangenomen. Het voorstel der heeren Van der Flier, Visser en Van der Veer, om adhaesie te betuigen aan het adres der Ver. van Ne- derl. Gemeenten inzake het wetsontwerp tot tijdelijke korting op de uïtkeeringen, werd met 19 tegen 8 stemmen verworpen. Een voorstel van Mr. v. d. Flier om aan den voorzitter der Ontwapeningsconferentie en den voorzitter van den Ministerraad een brief te zenden, werd ontraden door den Voorzitter en den heer Vermeulen. Het afwijzend advies van B. en W. wordt met 15 tegen 12 stemmen aangenomen. Rondvraag. De heer Zalm (S.D.A.P.) spreekt over het optreden der gemeente tegenover de werk loozen bij een V.A.R.A.-avond te IJmuiden die voor verminderden prijs werden toegela ten. De heer Bosman (V.D.) en de heer Dunneb i e r zeggen, dat B. en W. zich hebben gehouden aan de voorschriften der vermakelijkheidsbelasting. De heer v. Woensel (Communist) zegt dat verschillende menschen klagen, dat ze te veel aan de waterleiding betalen. Wethouder T u s e n iu s (V.B.) zegt onder zoek toe. De heer tenBro ek e (C.H.) zegt dat in de Tweede Kamer gesproken is van IJmuiden als van een plaats van misdaad. Hij meende dat hier van het gemeentebestuur een pro test tegen diende uit te gaan. De Voorzitt e r zei dat B. en W. er ge heel buiten staan. Spr. is echter wel bereid een onderzoek in te stellen. Hieraa wordt de vergadering gesloten. aan voortgang, de commissie de commissie had gelaten. TIJDELIJKE AFSLUITING VAN EEN WEG. werd ook vandaag niets nieuws gezegd (wij Valstar, die in arrenmoede, wegens het gebrek maken geen onderscheid) door cTe afgevaax- r-*•J-1 digden van Vuuren, van Dis, van Hellenberg Hubar, Ebels, Weitkamp, Drop, v. d. Bilt, de VriesBruins, Fl. Vos, v. d. Tempel, Braat., BakkerNort, Bongaerts en Zijlstra. Met nieuwen moed werden de oude onderwerpen behandeld: het collectief contract in de wa terstaatsbestekken, de verkeersveiligheid, de reorganisatie van den waterstaatsdienst en de scheepvaartrechten in het Noorden des lands. Ook na 's ministers rede kunnen wij niet zeggen, dat de oogst aan toezeggingen of nieuw licht bijster groot is. We zouden minis ter Reymer zelfs een tactisch-ministerieelen raad willen geven n.l. deze: „Excellentie, zeg niet alles wat ge weet in Um memorie van ant woord, want dan zijt ge bij het openbaar de bat spoedig uitgeput. Laat nog wat over voor dat debat, dat stimuleert de aandacht". Thans enkele woorden over des bewind mans antwoord In de eerste plaats heeft Mr. Reymer de heeren v. d. Tempel, de Visser en Braat be twist, dat door hot verminderen van het aantal uit te voeren werken de nood van 's Rijks schatkist is hier oorzaak de werk loosheid in groote mate zou zijn toegenomen. Het totaal uitgetrokken bedrag is, in verband met de noodzakelijkheid van de voortzetting van vele werken, nog altijd zeer hoog. Over de collectieve arbeidscontracten en hunne doorvoering ook In de bestekken van den Rijkswaterstaat is niets nieuws geant woord. De bewindsman heeft als zijn ver dienste doen uitkomen, dat de hernieuwde bespreking in den Ministerraad van zijn ini tiatief het gevolg is geweest. Intussclien her haalde^ bij, dat het resultaat dier besprekin gen zóó is, dat de regeering op het oogenbllk niet bereid is tot doorvoering van de C.A.O. over te gaan. Maar dan: niet bereid als tijde lijke maatregel, in de huidige economische omstandigheden, die er toe noodzaken de loonen bij de waterstaatswerken niet buiten verband met de algemeene economische ver schijnselen te bezien. Beter tijden dienen te worden afgewacht. Minister Reymer -deelde ook over de re organisatie van den Rijkswaterstaat niets nieuws meer mee, dan dat hij het raDport v-an den directeur-generaal zal best-udéeren. Het betreft hier een zeer ingewikkelde aan gelegenheid. Dit zette de minister duidelijk in het licht, dat hij, al zal er dan geen ambtelijke tusschenschakel zijn -tusschen hen en den directeur-generaal, hij toch voor zijn informatie te rade wil gaan waar hij denkt te kunnen slagen. Reeds had Ir. Bongaerts in gelijken geest gesproken, de heer Bon gaerts die anders vreesde voor een soort onder-minister van Waterstaat. Een figuur, die het Ned-erlandsch-e staatsrecht niet kent. Bestond die, dan zou ook die onderminister bij de verdediging der ontwerpen, aanwezig moeten zijn. Minister Reymer hoopt spoedig zijn stand punt tfe kunnen formuleeren t.a.v. de elec- tricitei' svoorzien-ing. Het rapport der Haven commissie voor Rotterdam liet de minister onbesproken, nu hij dat rap,port nog niet bestudeer-en kan. 's Ministers ruime aandacht had de open bare weg en zijn veiligheid. Allereerst deed -de bewindsman mededeel-ing van een belang rijk fei-t: de ambtelijke commissie van voor lichting over den wegenbouw en de commis sie van overleg uit de verschillende organi saties van weggebruikers zullen vóór* 1 Janu ari -as. tot samensmelting komen. De minister deelde voorts mede, dat werkt wordt aan een wijziging van het K.B betreffende de dienst- en rusttijden voor chauffeurs en besturend personeel. Vóór dat nieuwe K.B, wordt vastgesteld, hoopt de mi nister zich te beraden over w-at de medica Mevr. de VriesBruins nog gezegd had over de noodzakelijkheid van een medische keuring met- het ook op het doel zij wees een verklaring v-an gezondheid van den huis dokter af. Aan de commissie tot herziening van de motor- en rijwielwet beloofde de bewindsman alle vragen over eenheid van verkeersregelen en over de bevordering van de veiligheid o, door middel van een seherp-gedwongen één richtingsverkeer op dan ook smalle wegen. -De bewindsman wees vele wegw-enschen naar provinciale en gemeentelijke zorgen, betoogde, dat hij alles doet om de kanalen in het noorden des lands aan hun doel te beantwoorden Wanneer de heeren Duymaer van Twist en Weitkamp over scheepvaartrechten klaagden dan herhaalde minister Reymer zijn antwoord uit de Memorie van Antwoord. De minister heeft na zijn Antwoordmemorie over het algemeen weinig nieuws te zeggen. Ook in dit geval. Bij het verleenen van concessies voor heffingen van rechten, de -tarieven steeds getoetst worden aan het beginsel, dat de heffingen moeten dienen voor het gereed maken van d-e kosten, terwijl er dan tevens aandacht aan geschonken wordt, of de wer ken nog voor andere doeleinden gebruikt worden dan voor d-e scheepvaart. De heer Duijmaer van Twist pleitte 'savonds ook weer voor een raadplegen bij vaartaangelegenheden met de schippersbon- den. Zooveel mogelijk zal de minister daar aan voldoen. De avondvergadering van 8 uur tot half elf liep over allerlei détails van Waterstaat. Voor onze lezers is alleen van belang, dat de minister zoo spoedig doenlijk voor goede ver bindingen te Veisen zal zorgen. Daarna „Luchtvaart". De heeren v. Braam beek, de Visser en Floris Vos hadden er be zwaar tegen, dat de veertiendaagsche dienst ■MWIai-l Ti-trliö in 'n Vtrptol 11 IfRp.llpn rilpnsf, 1^ B. en W. van Veisen brengen ter kennis, dat de Duinweg- of Dulvelslaan te Santpoort van den Bloemendaalschestraatweg af tot den Brederoodschenweg, van Maandag 30 No- vem-ber a.s. af, tot nader order voor het door- I op Nederl. Indië in 'n wekelijkschen dienst is gaand verkeer met rij- en voertuigen zal zijn omgezet. Zij wilden, dat eerst^gepoogdwas, den J 5e werkzaamheden begonnen De Drankwet aan de orde. De behandeling niet gereed gekomen. De Senaat vergaderde vandaag over de Drankwet. Ter opening hamerde de president een twiri tigtal kleine wetsontwerpen door, die enkele weken geleden van de plank der Tweede Ka mer naar die der Eerste Kamer waren o ver- geschoven. Alles zonder buitengewoon be lang. Geen woord viel. De drankwet, de nieuwe drankwet-Ver schuur, vroeg meer tijd. De Kamer is met be handeling zelfs nog niet gereed te gekomen, al zal zij er niet al te veel over kunnen zeg gen. Immers, de oorzaak, dat de behandeling in de Tweede Kamer zoo lang duurde, was de stroom van amendementen op een tech nisch uitermate moeilijk ontwerp. Het resul taat van die langdurige behandeling is ten slotte geweest, dat niet alleen de Tweede Ka mer, maar nu vooral ook de Eerste Kamer hevig hebben geopponeerd tegen den vorm. De vier sprekers van heden, de heeren Rink, Her-mans, Heerkens Thijssen en van Sasse van IJsselt, hebben allen groote bezwaren ge opperd om de onleesbaarheid. Voor den ouden Senator Van Sasse, die weet wat het is om een wet toe te passen is de onleesbaarheid re den voor zijn tegenstem. Wanneer men het ontwerp verwerpt aldus de heer Van Sasse van LJsselt dan heeft men kans op een. be tere wet, nu de minister een novelle voor den vorm heeft afgewezen. Voor de andere drie heeren, was de vorm geen- grond om de nieuwe wet af te wijzen. De heer Heerkens Thijssen zal het ontwerp aanvaarden, de heer Hermans ook. Hoe bei den dan ook eikaars tegengestelden zijn. De heer Heerkens Thijssen toch wist liet te waardeeren, dat de nieuwe Drankwet zich grondt op de realiteit, dat het niet verkeerd is drank te gebruiken. Wie het drankgebruik wil weren gaat tegen de realiteit in, meende hij. En de heer Heerkens Thijssen was 't wel dat de Plaatselijke Keuze niet opgenomen werd in het on-twerp, nu het wel gebleken was, dat de Eerste Kamer daar niet aan wou. In tegenstelling tot hem hoorden we den heer Hermans betoogen, dat liet heel erg was, dat de Plaatselijke Keuze niet werd ge ïncorporeerd in het ontwerp. Wie PL K. ver geleek met de drooglegging in Amerika, ging naar het onzicht va nden heer Hermans ge heel verkeerd. De heer Hermans was liet niet eens met het Tweede Kamerlid van Vuuren, die gezegd had, dat men in de koffiehuizen thans veel meer thee, dan sterken drank dronk. Na de heer Harmens zag nog al eens voor de vensters een slappe catz. Intusschen, alles saamgenomen vond hij de nieuwe wet beter dan de oude en zal dus voorstemmen. De heer Rink zal tegenstemmen. Niet om de onleesbaarheid, maar omdat de wet over dreven en onnoodige maatregelen neemt, ter wijl ons volk matiger wordt. Ook, omdat de rechtsonzekerheid toeneemt, door de talrijke overtredingen, die gestraft kunnen worden met boete of hechtemis. Niet minder dan 60 overtredingen berekende Mr. Rink, waren- mogelijk. Hij kon dan ook niet begrijpen dat de minister van Justitie niet het ontwerp had med e -onder teekend Vooral echter had -de minister bezwaar te gen het ontwerp wijl het niet, als de wet- Modderman en de wet-Kuyper. die „de open bare dronkenschap beteugelen" wilden en daarom „de handel in sterken drank" wilden regelen. Het ontwerp vraagt „regeling van den kleinhandel in alcoholhoudende dran ken". Niet het misbruik, aldus Mr. Rink, maar het gebruik wordt getroffen. Ook had Mr. Rink bezwaar tegen het toela ten van verpachtingen van vergunningen in het ontwerp. Morgen voortzetting.INTIMUS. FAILLISSEMENTEN. afgesloten. 114-daagsche dienst sluitend temaken. De mi-* te Zaandam. Door de Arrondissemen-fcs-Rechtbank te Haarlem zijn de volgen-de faillissementen uit gesproken op Dinsdag 24 November 1931: 1. W. Bus, koekfabrikant, wonende te Wormer; Curator Mr. H. M. C. Dekhuyzen, wonende te Zaandam. 2. Tj. Prins, wonen-de te Purm-er-end; Curator Mr. H. H. Riepma, wonende te Edam. 3. P. van Zijl, bloemibollenkweeber, woaiende te Bennebvoek, Kennemerbeekweg 35; Curator Mr. J. A. P. C. ten Sokkel, wonen-de te Haarlem. 4. A. Braam, brandstoffenhandelaar, wo nende te Leimuiden, Dorpsstraat 109; Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, wonende te Haarlem. 5. J. Priester Azn., wonende te Wijk aan Zee en Duin; Curator Mr. Dr. A. van der Flier, wonende te IJmuiden; Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. S. J. Pit. Opgeheven werd het faillissement wegens gebrek aan actief van: H. Vecht, wonende te Zaandam; Curator Mr. H. M. C, Dekhuyzen, wonende

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 5