VGDR. VELSEN-YMUSDEN BEVERWJK EN OMSTREKEN van het Noordzeekanaal. BEVERWIJK HET NIEUWE DAGBLAD ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand '40 cents, per kwartaal 1.20, losse nummers 3 cents. ADVERTENTIEN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer i 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Luidsprekers Adv. van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mcdedeelingen dubbele prijs. 1e JAARGANG No. 22 DIRECTIE P. W. PEEREBOOM ROBERT PEEREBOOM Kantcor: KENNEMERLAAN 42, Telefoon 521. AGENTSCHAPPEN IJmuidcn: PI. BLOK, Jac, v. Heemskerkstraat 87; IJmuiden-OostM. N. DE WOLFF, Alb. Cuypstraat 16 en K. WESSELIUS, Lccuwcriklaan 6; Vclsen-NoordJ. J. WESSELIUS, Mclklaan 62; Beverwijk: P. KASPERS, Groenelaan 11 w. DONDERDAG 26 NOVEMBER 1931 UIT IJMUIDEN'S VERLEDEN. 'Wij hebben Hollands hotf doorsneên, Strooi hier, fortuin! uw zaaisel heen. En rijke welvaart! breek zij door t Blank zilver onzer watervoor." Hoorderhavenhoojd met iverksteiger in zee en stelling op het strand voor den aanvoer der betonblokken (In 1868) Plet bovenstaande werd dcw>r Alberdingk Thijm gedicht als een van de opschriften, die bij de opening van het Nooodzeekanaal 10 pl November 1876 de gevoelens van de tijd igenooten zouden vertolkten. Het denkbeeld eener doorgraving van Hol land op zij.n Smalst was niet nieuw. De waterbouwkundige Jan Dou had in 1634 reeds het ontwer.p gemaakt van een afwate ringskanaal voor Rijnland van het Wijker- aneer naar zee. Door Chr. Brunings werd in 1772 een der gelijk plan voorgesteld, doch de afdamming van het IJ ten Oosten van Amsterdam, die er mede gepaard moest gaan, had het plan Voor Amsterdam onaannemelijk gemaakt. De doorgraving werd wederom ter sprake gebracht in de verhandelingen van Goud/riaan en Mertz in 1824, die in de afdamming van het IJ over het Pampus het eenige middel zagen om de opslibbing van de haven van Amsterdam tegen te gaan en als bijkomend voordeel van deze afdamming de mogelijk heid der bedoelde doorgraving noemden. Toen Koning Willem I vóór den 'bouw van het Noordbollandsch kanaal het denkbeeld van een scheepvaartkanaal door Holland op zijn Smalst aangaf, werd dit onuitvoerbaar geacht. 'Eprst de verdere ontwikkeling der techniek maakte heit mogelijk ernstig over zulk een venbinding, waarbij een haven op het vlakke en zeer blootgestelde Noordzee strand noodig was, 'te denken. In 1848 verscheen een brochure van Fad- degon en Kloppenburg, waarin de aanleg van een kanaal nar zee met daarmede gepaard gaande afsluiting' ten Oosten van Amsterdam en indijking in het IJ in verband met latere droogmaking der Zuiderzee weid aanbevolen. In 1849 verscheen een aitikeï van den hoog leeraar Vissering, getiteld: „Een uitstapje naar IJ-muiden", waaraan deze Noordzae- haven haar naam aan te danken heeft. Het gemeentebestuur van Amsterdam be noemde in 1852 een oommissie om de moge lijkheid van een scheepvaartkanaal naar de Noordzee te onderzoeken. De hooge kosten, op f 18.000.000 geschat, maar ook de lange utivoering waarvoor men 15 jaar rekende, maakte ihr/o plan in veler oogen onaannemelijk. In 1853 werd door de heeren Jager, Van Lennep en Hartsen concessie aangevraagd. voor den aanleg van een kanaal met gedeel telijke droogmaking van het IJ. Subsidie werd bij deze aanvraag niet bedongen, óm dat men genoeg voordeel zag in de opbrengst der droogmakerijen en van de te heffen scheepvaartrechten. Het kanaal zou 'door het IJ, het Wijkermeer en de duinstreek loepen en van de Noordzee door een sluis zijn ge scheiden. De begrooting bedroeg bijna f 13.000.000, terwijl de tijd van uitvoering op 7 jaren was geraamd. Intussehen waren een zestal jaren verloopen mot de verschillende onderhande lingen met 'de concessie-aanvragers en door de gemeente Amsterdam werd ernstig op de spoedige tot standkoming van het kanaal aangedrongen. De regeering, die in 1856 nog een plan tot verbetering van het Noord-Hollandsch. Kanaal had doen opmaken, erkende thans openlijk de urgentie van een scheepvaartkanaal door Holland op zijn Smalst. Bij besluit van 14 Maart 1860 zegde de .ge meenteraad van Amsterdam een bijdrage van f 3.000.000 toe, na de voltooiing van het kanaal te voldoen, mits binnen 5 jiaar met heb werk werd begonnen. Het groote belang van de spoedige tot stan-dkoming van het kanaal naar de Noordzee maakte dat Amsterdam zijn stand punt van 1828 inzake de afdamming van het IJ op gaf. In December 1861 werd concessie verleend aan den heer Jager voor het maken, en exploiteeren van een kaniaal ter verbinding van de Noord- en Zuiderzee. In April 1862 werd dit plan door den con cessionaris ingezonden en het verwierf de goedkeuring der Regeering. Volgens 'de bepalingen der verleende ^con cessie zouden die gronden, waarvan indijking en droogmaking werden vergund, voor zoover 'die gronden aan den staat behoorden, den concessionaris kosteloos worden afgestaan. Bevoegdheid werd' verleend sluis-, kanaal- en havengelden te heffen, welke rechten niet hooger mochten zijn dan toen (in 1861) op het Noord-Hollandsch Kanaal werden ge heven. Een rente van 41/2 pet. over het be drag tot het tijdstip waarop het kaniaal in exploitatie kwam; het totale bedrag, hier voor door den staat te besteden, zou f 3.000.000 niet kunnen overtreffen. Na dit tijdstip waar borgde de staat jaarlijks 4 1/2 pet voor divi dend en inkoop der aandeelen over een be drag van ton hoogste f 15.000.000 tot dat heb aandeelen-kapiitaal zou zijn afgelost, in elk geval in hoogstens 50 jaren. De bijdragen van den staat zouden zijn aan te merken ais rente)ooze voorschotten. Bij Kon. Besluit van 16 Juli 18'63 werd be williging verleend- tot oprichting dezer ven nootschap, die den naam ontving van: „De Amsterd amsche Kana al mates cha pp ijDen 28en November 1863 kwam deze vennoot schap tot stand. In November 1865 keurde de Regeering nog een wijziging van het plan goed. Een overzicht van de plannen voor het kanaal van Amsterdam naar de Noordzee zou niet volledig zijn, indien daarin geen- mel ding werd gemaakt van de -ontwerper voor een open doorgraving van Holland op zijn Smalst. De commissie van 1852 hiatd. een open doorgraving een onverschoonbare onvoor zichtigheid genoemd en een uit leden van -den Amsberdamsehen Gemeenteraad bestaan de commissie had op advies van den oud- Majoor der Genie Duyvené zulk een verbin ding onraadzaam geacht met het oog op de verzanding waaraan zij onderhevig zou zijn, op de groote kosten -en op de verdediging des lans, terwijl voorts ook de Raad van Water staat zich tegen een open doorgraving ver klaarde. Niettemin is het denkbeeld, dat voor den handel van Amsterdam veel aanlokkelijks bevatte, na dien- tijd verschillende ma-len ter sprake gekomen en het vond warme ver dedigers in de heeren A. Huet, civTel-ingenieur en A. Galand, oud-hoofdingenieur van den Waterstaat. Volgens het plan van den heer A. Huet, die voor het -eerst in 1862 zijn denkbeelden daaromtrent ontvouwde en hierop in 1862 een voorlezing hield in de afdeeling koop handel van de Maatschappij Felix Mentis", zou Amsterdam door een -zeegat van 1000 M. wijdte met de Noordzee worden verbonden; volgens den heer Caland die zijn ontwerp in 1863 publiceerde moest het kanaal tot- een breedte van 130 a 140 M. beperkt blijven. Ook gedurende den aanleg en door den heer Huet nog na de tot stan-dkoming van liet kanaal is op het maken van een open door graving aangedrongen. De 'bezwaren, die 'tegen de open doorgraving werden gemaakt, en die aan een sluizen-ka naal de voorkeur hebben doen geven, waren 'behalve die, genoemd in het rapport van de heer Duyvené: de vrees, dat hier esen ontem baar zeegat gelijk het Texelsche gat zou ont staan, het nadeel, dat in de toeneming van het zoutgehalte van het IJ-wa-ter voor de veeteelt gezien werd en de geïsoleerde toe stand, waarin Noord-Ho Hand's noordelijk gedeelte na de vorming eener open door graving zou komen. Donateurs- en Feesfconcert Symphonie-orkest „Euphonie". Er heerschte Dinsdagavond ter gelegen heid van Euphonie's eerste concert een vriendelijke en opgewekte stemming in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost. We kon den het zoo merken, dat buiten de goede mu ziek, die we dezen avond te hooren kregen, er iets bijzonder op til was. Dat was het dan ook. In ons blad van Zaterdag hebben we reeds medegedeeld, dat de dïrige'nt Marinus Adam Euphonie deze maand 10 jaar had ge leid. En wat hij voor deze vereeniging betee- kent hebben we gememoreerd. Dat dit feit niet ongemerkt zou voorbijgaan stond voor ons vast, maar de grootsche hulde hem gis terenavond gebracht heeft ons, we erkennen het ronduit, verrast. Niet alleen, dat de le- den met cadeaux kwamen aandragen, maar ook de donateurs en de vereeniging „Kunst na Arbeid". Een bewijs, dat ieder die in en met Euphonie meeleeft, den kundigen en sympathieken musicus en-dirigent hoogen- lijk vereert en tevreden is met hetgeen hij presteert. Men mag dat wel beschouwen als een lichtpunt in dezen tijd. Bij zijn komst op het podium werd den jubilaris met hartelijk applaus begroet en vond een krans aan zijn lessenaar. Allereerst kregen we de huldiging. De voorzitter van Euphonie, de heer Dries was de eerste spreker, die de beteekenis van dezen avond uiteenzette. Hij schetste aller eerst 't verschil in gehalte van de be'zoeken- de club aan uitvoeringen van vroeger en thans, en was van oordeel, dat de vereeni- gingen daar inzonderheid invloed op hadden uitgeoefend. Hij betreurde dat de belang stelling van 't publiek niet in evenredigheid was aan de prestaties der vereenigingen. Hij wenschte dab gaarne uitgedrukt te zien in toename van het aantal donateurs en kunst lievende leden. Na deze inleiding richtte hij zich tot den jubileerenden dirigent en rele veerde wat hij in de afgeloopen 10 jaren heeft gepresteerd. Hij feliciteerde hem met dit jubileum en hoopte, dat hij nog lange jaren Euphonie's dirigent zal blijven. Hij bood als stoffelijk blijk van hulde namens alle leden een album gramofoonplaten waar op muziek van oude méésters was opgeno men. Verder een schilderstuk voorstellend ee'n tafereel uit een Fransche binnenstad, geschilderd door Piet van Egmon-d. Namens Kunst na Arbeid sprak de heer K. Ebbeling, die memoreerde, dat zijn vereeni ging nog een kleine maar aangename her innering aan de heer Adam had, omdat hij een tijd lang haar leider was geweest. Roem de zijn capaciteiten en bood in een geestige spee'ch een palm aan. De heer J. Visser oud-voorzitter van Eupho nie was het een voorrecht, dat hij namens de donateurs en kunstlievende leden hier mocht spreken. Hij voelt zich daartoe bevoegd door de langdurige samenwerking met den jubi laris en kan een juist oordeel uitspreken wat hij voor Euphonie beteekent. Hij bracht nog naar voren, dat de heer Kerkhof f als het ware de promotor van Adam was geweest. Hij bood namens de donateurs en kunstlie vende leden een Beethoven-stoel aan. Daarna bracht de heer Bouman namens de Chr. fanfare „Juliana" zijn gelukwenschen over. Toen was het woord aan den jubilaris zelf. Ik sta perplex, zoo zeide hij bewogen over al deze hulde, zooveel vriendelijke woorden en schitterende cadeaux. De lof hem toege zwaaid wil hij voor een groot deel overbren gen op de orkestleden en in !t bijzonder op het degelijk bestuur. Hij beschouwde de ver eeniging als een groot huisgezin, en de ma nier waarop hij ons dat beeld schetste was zeer geestig. Hij dankt voor het vertrouwen en voor alles hem dezen avond geschonken en hoopt nog lang aan Euphonie van dienst te zijn. Zich daarna tot de orkestleden wen dend, was het mooiste cadeau dat ze hem konden schenken: „Trouw repetitiebezoek". Zij nog vermeld, dat mevr. Adam bloemen werden aangeboden en dat in den loop van den avond van den be'schermheer Dr. Ooster- wijk, die verhinderd was, een bloemenmand werd overhandigd. Tenslotte bracht de voor zitter dank aan allen, die medegewerkt had den dit jubileum te herdenken. Daarna nam het concert een aanvang. Er was een populair doch aantrekkelijk program ma samengesteld dat vlot werd afgewerkt. De indruk, die we van het concert hebben meegenomen was, dat we van het gebodene ten volle hebben genoten. De orkestleden., deden ter gelegenheid van dit gebeuren extra hun best en gaven zich geheel en ook de heer Adam zelf liet zien waartoe hij in staat was. Zijn directie was beslist, correct en gaaf. Zoo had de uitvoe ring veel voortreffelijks en de mooie volle klank van het orkest viel op. Wat bijzonder treft, is de mooie klank van het blazers-en- Stapelplaats voor betonblokken met stoom kraan (in 1868). Men. lette op de houten stelling en de primitieve stoomkraan. semtole. De stemming was uitgëzonderd in Humoreske van Dvorask uitstekend en het samenspel frappant; Marche Militaire no. 2 van F. Schubert werd correct en met élan uitgevoerd. De gloedvolle Ouverture „Hans Sachs" van Alb. Lortzing was vooral dynamisch goed verzorgd en werd in een bewonderenswaar dig tempo uitgevoerd. Duidelijk viel hier te constateeren, dat in het Strijkkwartet de celli versterking behoeven. In de fantaisie uit Opera Tannhauser van Rich. Wagner, konden de blazers eens laten hooren waartoe ze in staat waren. De Trom bonist, Jac. Schilp zong op zijn mooi instru ment. Jammer dat in de begeleiding de vio len niet altijd gelijk waren. De Pistonnist G. Stapper speelde zijn solo wat vlak, doch met mooien toon, In 't hijzonder een compliment aan de Solo-Clarinettist S. Eenhoorn voor zijn delicaat spel en helderen, warmen toon. P. Lincke's geestige Ouverture „Nakiris Hochzeit" die tintelt van levensvreugde werd brillant vertolkt en con brio gespeeld. In het Allegro frappeerde het gelijke spel der vio len. De Serenade van Moszkowski, een fijn stukje muziek, werd klankschoon vertolkt. De Fantaisie uit Opera Aida van Verdi, werd rythmisch en dynamisch uitstekend uit gevoerd. Hier liet ons de hoboïst J. Dreyer genieten van zijn mooie spel. In deze fan taisie konden de violen laten hooren waartoe ze in staat waren. Het publiek, dat in vrij groote getale was opgekomen, heeft kunnen genieten van goe de muziek en was geestdriftig gestemd. Het was een avond van kunstgenot en een groot succes voor dirigent en orkest. H. INTREDE DS. A. L WILDSCHUT. De beroepen predikant der Ned. Herv. Ge meente te IJmuiden (O.) Ds. A. A. Wildschut, hoopt Zondag 10 Januari afscheid te nemen van zijn tegenwoordige gemeente te Rilland- Beth en 17 Januari alhier zijn intrede te doen. R. K. FABRIEKSARBEIDERS- BOND. Door bovengenoemden bond was een ver gadering belegd in het patronaatsgebouw aan den Zeeweg. Te ongeveer 8 uur opende de heer W. Laurent de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen, waarna hij het woord gaf aan den bonds- bestuurder, den heer T. v. Brussel. Nadat deze spreker het recht van organisatie had uitgelegd, en het heden en de toekomst voor den fabrieksarbeider geschetst had. mocht spreker het succes oogsten een subafdeeling te zien oprichten. Met dank aan den spreker en den aan wezigen sloot de heer Laurent deze bijeen komst. DE AANKOMST VAN ST. NICOLAAS. St. Nicolaas en zijn knecht deden Woens dagmiddag als gasten der Breestraatvereeni- glng hun feestelijken intocht in Beverwijk. De Sint arriveerde per electrische trein en maakte omstuwd door een juichende kinder schare op zijn schimmel gezeten een rond gang door de plaats. De belangstelling was vooral van de zijde der schooljeugd enorm. De vreugde steeg ten top, toen zwarte Plet (Het symphonie-oi'kest „Euphonia", onder leiding van Marinus Adambij het 10-jarig. jubileum van den dirigent. met milde hand lekkernijen onder de opge togen jeugd verspreidde. Bij hotel „Ten Burg" werd St. Nicolaas enthousiast toegezongen, waarna de hooge bezoeker zich terugtrok. RUIT INGEGOOID. EEN ONTEVREDENE WREEKT ZICH OP DEN WETHOUDER. Het gezin van wethouder Steyn, die in de Groenelaan woont, werd Dinsdagnacht te half twee uit zijn eersten slaap opgeschrikt door een hevig glasgerinkel. De heer Steyn stelde een onderzoek naar de oorzaak van het nachtelijk lawaai in en begaf zich daarbij ook naar buiten, omdat hij meende, dat een zijner broeikassen het had moeten ontgelden. Dit bleek echter niet het geval te zijn, terwijl evenmin in de omgeving iets verdachts viel te bespeuren. Tenslotte kwam aan het licht, dat aan den voorkant van het woonhuis een ruit was ingegooid. In de voorkamer werd een groote Waalklinker gevonden, die blijkbaar het nachtelijk tumult veroorzaakt had. In de nabijheid lag een brief, die om den steen ge wikkeld was geweest. Deze brief bevatte een afwijzende beschik king van de Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon op een verzoek om steun van zekeren J., woonachtig in een woonschip. De betrokken teleurgestelde verzoeker had op deze zonderlinge wijze uiting gegeven aan zijn misnoegen jegens Maatschappelijk Hulp betoon, van welks bestuur ook wethouder Steyn deel uitmaakt. De politie heeft den man gearresteerd. Wel iswaar ontkende hij het feit van geworpen te hebben, doch vermoedelijk heeft hij daarvoor een handlanger gehad, omwonenden althans hebben op het genoemde nachtelijk uur een paar mannen in de Groenelaan gesignaleerd. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. Naar wij vernemen heeft de Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon op het verzoek om steun van J. afwijzend beschikt, omdat de man meermalen misbruik maakt van sterken drank VEEL ANIMO. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school no. 1 hebben zich 49 sollicitanten aangemeld. PERSONALIA. De heer J. G. van Zanten, hoofd van de o.l. school no. 1, die in den loop der vorige week benoemd werd tot hoofd eener u.l.o.-school tc Scheemda, is dezer dagen ook benoemd tot hoofd van een centrale school voor het 7de en 8ste leerjaar te Amersfoort. Hoewel het vrij zeker is, dat de heer Van Zanten onze gemeen te zal verlaten, heeft hij omtrent de aanvaar ding van een van beide benoemingen nog geen beslissing genomen. Ook voor verschillende vereenigingen, waarvan het betrokken schoolhoofd deel uit maakt zou zijn vertrek een gevoelig verlies beteekenen. De heer J. G. van Zanten is o.m. bestuurslid van de Vereeniging voor Vrijzin nig Hervormden en maakt ook deel uit van de Gemeentelijke Commissie voor de Licha melijke Opvoeding, in welk instituut hij een der groote ijveraavs is voor de stichting van een overdekte bad- en zweminrichting in deze gemeente. VOEDING VOOR SCHOOL GAANDE KINDEREN. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zijn bij B. en W. plannen in voorbereiding om in de a.s. wintermaanden voeding te verstrekken aan de leerlingen der openbare •en bijzondere scholen, voor zoover daaraan behoefte bestaat. Aangezien echter een groot aantal te Be verwijk de te Wijk aan Zee en Duin geves tigde scholen bezoekt, terwijl omgekeerd ook eenige honderden leerlingen uit de naburige gemeente te Beverwijk school gaat, heeft heb gemeentebestuur met Wijk aan Zee en Duin onderhandelingen gevoerd, teneinde deze voedselvoorziening voor gezamenlijke reke ning te nepien. Deze onderhandelingen moeten tot een gunstig resultaat hebben geleid. Indien daar van de noodzakelijkheid blijkt zal 'bovendien •nog worden overwogen, om ook de verstrek king van schoeiseJ en kleeding gezamenlijk te regelen. De directie van de Beverwijksche Oonser- venfabriek heeft zich bereid verklaard de voedselbereiding ter hand te nemen ien voor de distributie zorg te dragen. De schoolbestu ren zullen voor het nuttigen van het voed sel localiteiten 'beschikbaar moeten stellen en voor toezicht moeten zorgen.

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 1